Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-14, 14:39
greg67 Ο χρήστης greg67 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Πως να καθαρισω την αλγη απο αδειο ενυδρειο?

Πιστευω συμφωνα με το αρθρο του 'Γιώργος Κ' οτι ειναι η Green Beard Algae
Ειναι σαν γρασιδι παντου και δεν ξεκολαει.
Το ενυδρειο ειναι αδειο αυτη τη στιγμη γι αυτο και δε γραφω παραπανω πληροφοριες.
Εχει ελαχιστο νερο στον πυθμενα(εννοειται χωρις αντλιες, θερμοστατες, φως κτλ) και θα το ξαναφτιαξω απο την αρχη.
120 lt ειναι αλλα επειδη θελω να χρησιμοποιησω το χαλικακι και τα ξυλα, πως να τα καθαριζα για να μη μεταφερω και την αλγη στο καινουργιο.
Εχει καμμια εμπειρια-ιδεα κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-14, 14:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ καλο μουλιασμα σε διαλυμενη χλωρινη.1 μερος χλωρινη προς 5 μερη νερο.και μετα πολυ καλο ξεβγαλμα,και μουλιασμα σε νερο με αντιχλωριο,η/και απλωμα για να στεγνωσει εντελως.
εγω ετσι θα εκανα αν ηταν αναγκη.

αλλα θα προτιμουσα να μην χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι και θα εβαζα καινουριο αν εστηνα απτην αρχη.

για τα τζαμια,ξυδι και τηλεκαρτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-14, 16:46
greg67 Ο χρήστης greg67 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

αλλα θα προτιμουσα να μην χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι και θα εβαζα καινουριο αν εστηνα απτην αρχη.


Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Μαλλον κι εγω αυτο θα κανω με τα χαλικια, γιατι ειχα σκοπο να μπουν στο μελλον ενα ζευγαρι ramirezi, οποτε θα εβαζα πανω απο το παλιο ψιλο χαλικακι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-14, 18:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,αλλα τα ραμιρεζι θελουν αμμο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-14, 19:14
greg67 Ο χρήστης greg67 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ναι κατι τετοιο,μαλλον αμμο η το πιο ψιλο χαλικακι που θα βρω.Παντως θα μπει κατι που να χωραει στο στομα τους χωρις να τα τραυματιζει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-14, 03:12
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

οτι θελεις να κρατησεις το ριχνεις σε εναν κουβα με καυτο νερο και μετα απο λιγο με ενα χαδακι φευγει καθε ιχνος αλγης, πιο πολυ το προτεινω για το ξυλο που απορροφαει και απο την χλωρινη μπορει να μεινει κατι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-14, 12:05
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλημέρα , κ εγώ συμφωνώ με το καυτό νερό , βασικά το χαλίκι που έχω πάντα σε γενικό καθαρισμό (μια φορά το χρόνο ή κ δυο ανάλογα) το βγάζω το βράζω κ έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μπελάδες, άλγη μικροοργανισμούς κοκ

Βασικά έχω μια κατσαρόλα μεγάλη κ το βράζω πάνω σε ένα πυραυλάκι γκαζιού μεγάλο... έχω επίσης κ μια μεγάλη βούρτσα που μοιάζει με καθαρισμού σωλήνων κ είναι με σκληρή τρίχα που αντέχει στην υψηλή θερμοκρασία.. έτσι σαν βράζει το νερό κ το χαλίκι μέσα , με την χρήση ενός δράπανου , χρησιμοποιώ την βούρτσα σαν αναδευτήρα που ανακατεύει κ ταυτόχρονα καθαρίζει - γυαλίζει τα χαλικάκια!

με το ίδιο υλικό καθαρίζω κ την ελαφρόπετρα (γιατι με παρεξήγησε ο Σπύρος!)

το ξύλο καλύτερα βάλε το σε ζεστό νερό σε κουβά ή βράσε το αν μπορείς..

σκοτώνει πάσης φύσεως μικροοργανισμούς!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ μονο στο νερό , καλό θα είναι να μην το βάζουμε σε σημείο βρασμού μιας κ δεν είναι ανάγκη να το φτάνουμε σε θερμοκρασίες των 100 αλλα πάνω απο 40 είναι θερμοκρασία που καταστρέφει σχεδόν όλους τους επικινδύνους μικροοργανισμούς!

στο ενυδρείο όπως είπε ο φίλος αν το έχεις γεμάτο νερό τότε ένα μπουκάλι ξύδι κ ένας κυκλοφορητής θα είναι ότι πρέπει για να σου φύγει άλγες κ άλατα απο τα τζάμια... η χρήση τηλεκάρτας ή πιστωτικής (για να βγάλουμε τα απωθημένα μας) είναι ιδανική λύση γιατί καθαρίζει τέλεια κ δεν γδέρνει το τζάμι!

Στο ενυδρείο , το καυτό νερό είναι ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ μιας και οι σιλικόνες έχουν αντοχές μέχρι κάποιες θερμοκρασίες κ ειδικά οι ενυδρειακές έχουν φτιαχτεί για να είναι σκληρές κ δυνατές σε χαμηλές θερμοκρασίες (0-40μαχ) κ αυτό βέβαια είναι ενδεικτικά γιατί δεν πιστεύω οτι ενυδρείο θα φτάσει στους 0 βαθμούς! Ακόμη κ αν εχεις εξωτερικό sump είναι καλό να βάλεις πρόσθετες γωνιές πλαστικές με χοντρή επίστρωση σιλικόνης για προστασία των ενώσεων!

χρήση καυτού νερού για καθαρισμό ενυδρείου μπορεί να προβεί μοιραία είτε εκείνη την στιγμή είτε δυστυχώς μετά που απλά δεν θα αντέξει την πίεση του νερού!

κ η χρήση άλλων χημικών κοκταίηλ μπορεί να βοηθήσει στο καθαρισμό-εξαφανισμό της άλγης αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να αποφεύγουμε αυτά τα πειράματα γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε το που καταλήγουν όλα αυτά τα χημικά στο τέλος!!!

η χλωρίνη είναι ένα πολύ καλό υλικό για πολλές χρήσης , ειδικά σε θέματα καθαρισμού κ αποστείρωσης αλλά η χρήση χλωρίνης απαιτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ γιατί κάνει τρομερή ζημιά στους πνεύμονες μας!

με προσοχή στην χρήση χημικών κ πάντα διαβάζοντας οδηγίες κ παίρνοντας όλα τα μέτρα προστασίας! η χρήση μάσκας λχ δεν μας κάνει "βουτυρόπαιδα" ούτε λιγότερο μαστόρια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα , κ εγώ συμφωνώ με το καυτό νερό , βασικά το χαλίκι που έχω πάντα σε γενικό καθαρισμό (μια φορά το χρόνο ή κ δυο ανάλογα) το βγάζω το βράζω κ έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μπελάδες, άλγη μικροοργανισμούς κοκ

Βασικά έχω μια κατσαρόλα μεγάλη κ το βράζω πάνω σε ένα πυραυλάκι γκαζιού μεγάλο... έχω επίσης κ μια μεγάλη βούρτσα που μοιάζει με καθαρισμού σωλήνων κ είναι με σκληρή τρίχα που αντέχει στην υψηλή θερμοκρασία.. έτσι σαν βράζει το νερό κ το χαλίκι μέσα , με την χρήση ενός δράπανου , χρησιμοποιώ την βούρτσα σαν αναδευτήρα που ανακατεύει κ ταυτόχρονα καθαρίζει - γυαλίζει τα χαλικάκια!

με το ίδιο υλικό καθαρίζω κ την ελαφρόπετρα (γιατι με παρεξήγησε ο Σπύρος!)

το ξύλο καλύτερα βάλε το σε ζεστό νερό σε κουβά ή βράσε το αν μπορείς..

σκοτώνει πάσης φύσεως μικροοργανισμούς!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ μονο στο νερό , καλό θα είναι να μην το βάζουμε σε σημείο βρασμού μιας κ δεν είναι ανάγκη να το φτάνουμε σε θερμοκρασίες των 100 αλλα πάνω απο 40 είναι θερμοκρασία που καταστρέφει σχεδόν όλους τους επικινδύνους μικροοργανισμούς!

στο ενυδρείο όπως είπε ο φίλος αν το έχεις γεμάτο νερό τότε ένα μπουκάλι ξύδι κ ένας κυκλοφορητής θα είναι ότι πρέπει για να σου φύγει άλγες κ άλατα απο τα τζάμια... η χρήση τηλεκάρτας ή πιστωτικής (για να βγάλουμε τα απωθημένα μας) είναι ιδανική λύση γιατί καθαρίζει τέλεια κ δεν γδέρνει το τζάμι!

Στο ενυδρείο , το καυτό νερό είναι ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ μιας και οι σιλικόνες έχουν αντοχές μέχρι κάποιες θερμοκρασίες κ ειδικά οι ενυδρειακές έχουν φτιαχτεί για να είναι σκληρές κ δυνατές σε χαμηλές θερμοκρασίες (0-40μαχ) κ αυτό βέβαια είναι ενδεικτικά γιατί δεν πιστεύω οτι ενυδρείο θα φτάσει στους 0 βαθμούς! Ακόμη κ αν εχεις εξωτερικό sump είναι καλό να βάλεις πρόσθετες γωνιές πλαστικές με χοντρή επίστρωση σιλικόνης για προστασία των ενώσεων!

χρήση καυτού νερού για καθαρισμό ενυδρείου μπορεί να προβεί μοιραία είτε εκείνη την στιγμή είτε δυστυχώς μετά που απλά δεν θα αντέξει την πίεση του νερού!

κ η χρήση άλλων χημικών κοκταίηλ μπορεί να βοηθήσει στο καθαρισμό-εξαφανισμό της άλγης αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να αποφεύγουμε αυτά τα πειράματα γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε το που καταλήγουν όλα αυτά τα χημικά στο τέλος!!!

η χλωρίνη είναι ένα πολύ καλό υλικό για πολλές χρήσης , ειδικά σε θέματα καθαρισμού κ αποστείρωσης αλλά η χρήση χλωρίνης απαιτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ γιατί κάνει τρομερή ζημιά στους πνεύμονες μας!

με προσοχή στην χρήση χημικών κ πάντα διαβάζοντας οδηγίες κ παίρνοντας όλα τα μέτρα προστασίας! η χρήση μάσκας λχ δεν μας κάνει "βουτυρόπαιδα" ούτε λιγότερο μαστόρια!
1. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες... γι' αυτό.
2. Βράσιμο σημαίνει... 100 βαθμοί και πάνω.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-14, 21:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΣΟΧΗ μονο στο νερό , καλό θα είναι να μην το βάζουμε σε σημείο βρασμού μιας κ δεν είναι ανάγκη να το φτάνουμε σε θερμοκρασίες των 100 αλλα πάνω απο 40 είναι θερμοκρασία που καταστρέφει σχεδόν όλους τους επικινδύνους μικροοργανισμούς!
γίνεστε υπερβολικοί με τις απολυμάνσεις αλλά το παραπάνω δεν είναι σωστό αν θεωρήσουμε σαν επικίνδυνους μικροοργανισμούς τα διάφορα βακτήρια, μήκυτες και του ιούς. Η θερμοκρασία ασφαλούς εξόντωσης των περισσότερων είναι μεταξύ 70-90 βαθμών Κελσίου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-14, 22:09
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Κλεοβουλε τα παραπανω βακτηρια που Δεν θελουμε μεσα στο ενυδρειο μας σκοτωνονται ακαριαια ειτε στο αερα ή στην θερμοκρασια των 40 'C. Για παραπανω θερμοκρασιες μιλαμε για μεθοδο Παστερ. Αναλυτικοτερα σε αναφορα για το γαλα εχουμε το εξης:
Βεβαια εμας μας ενδιαφερει το πρωτο κομματι που λεει για μετρια θερμοκρασια για να σκοτωσει μικροοργανισμους κ να μην αλαξει την συσταση του υγρου.
Βεβαια η ολη αναφορα ηταν στο καθαρισμο του χαλικιου ξυλων κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-14, 22:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
γίνεστε υπερβολικοί με τις απολυμάνσεις αλλά το παραπάνω δεν είναι σωστό αν θεωρήσουμε σαν επικίνδυνους μικροοργανισμούς τα διάφορα βακτήρια, μήκυτες και του ιούς. Η θερμοκρασία ασφαλούς εξόντωσης των περισσότερων είναι μεταξύ 70-90 βαθμών Κελσίου.
+999!

Αν αρχίσω να γράφω γι αυτά που δεν κάνω ως χομπίστας, ενώ θα "επρεπε" να τα κάνω, με βλέπω "μπαναρισμένο"

Είναι καλό να προσέχουμε αλλά κάποιες φορές μοιαζουμε σαν τις σωφερίνες οι οποίες οδηγούν και κολλάνε στο τιμόνι με σκοπό να καταφέρουν να αντιδράσουν αμεσα σε οτιδήποτε συμβεί και τελικά καρφώνονται στον μπροστινό τους!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-14, 22:19
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες... γι' αυτό.
2. Βράσιμο σημαίνει... 100 βαθμοί και πάνω.-
1. Δεν καταλαβα σε ποιο πραγμα θες παραπανω πληροφοριες,αν ειναι για να μην λαγκαρουμε στειλε π.μ
2. Ξερω οτι το βρασιμο ειναι στους 100 βαθμους κ βασικα αυτο ειχα πει...

δεν ειναι αναγκη να το φερνουμε σε σημειο βρασμου κ αναφερω οτι δεν χρειαζεται να παμε στους 100 αλλα κ ατους 40κανουμε την ισια δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-14, 22:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δεν καταλαβα σε ποιο πραγμα θες παραπανω πληροφοριες,αν ειναι για να μην λαγκαρουμε στειλε π.μ
2. Ξερω οτι το βρασιμο ειναι στους 100 βαθμους κ βασικα αυτο ειχα πει...

δεν ειναι αναγκη να το φερνουμε σε σημειο βρασμου κ αναφερω οτι δεν χρειαζεται να παμε στους 100 αλλα κ ατους 40κανουμε την ισια δουλεια.
Πολύκαρπε αυτό με τους 40 βαθμούς δεν ισχύει, παρά μόνο για ελάχιστους οργανισμούς
Μιλάμε για θερμοκρασία απο 70 βαθμούς και πάνω και δεν αναφέρομαι μόνο στο νερό, αλλά σε κάθε είδους απολύμανση η οποία χρησιμοποιεί ως μέσο την υψηλή θερμοκρασία
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-14, 22:34
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Παιδια η σαλμονελα δεν μας ενδιαφερει στο ενυδρειο αλλα οι γνωστοι εισβολεις του ενυδρειου μας, στην πλειοψηφεια δεν αντεχουν τους 32βαθμους!!!
Για ενυδρεια μιλαμε κ οχι για το ινστιτουτο παστερ! Εκτος αν δεν γουσταρετε μερικους εδω μεαα κ τελειωσε το θεμα. Σε οτι λεω 99.99% θα βγει καποιος κ θα υποστηριξει το οτι αντιθετο κ βεβαια θα εχει τους ιδιους να τον σιγονταρουν.
Εδω ο αλλος ο φιλος ειπε για χρηση χλωρινης κ ουδεις αναφερε τιποτα

Πειτε μου τι θελετε να ακουτε να σας βαζω κ εγω αν ειναι +10000 κ παλαμακια κ να εισαστε χαρουμενοι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύκαρπε αυτό με τους 40 βαθμούς δεν ισχύει, παρά μόνο για ελάχιστους οργανισμούς
Μιλάμε για θερμοκρασία απο 70 βαθμούς και πάνω και δεν αναφέρομαι μόνο στο νερό, αλλά σε κάθε είδους απολύμανση η οποία χρησιμοποιεί ως μέσο την υψηλή θερμοκρασία
Επειδη δεν θυμαμαι καλα ουτε ρα παω κ καλα με ρα αλλα threads μπορει καποιος να μου πει σε ποιες περιπτωσεις ανεβαζουμε τις θερμοκρασιες με τους θερμαντηρες κ τα ζωντανα μεσα βεβαια; δεν νομιζω να τα πατε στους 70 ή στους 100 βαθμους εκτος αν ειναι φυτεμενο κ γινει τελεια ψαροσουπα. Καλη σας ορεξη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 27-12-14 στις 22:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-14, 22:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η σαλμονελα δεν μας ενδιαφερει στο ενυδρειο αλλα οι γνωστοι εισβολεις του ενυδρειου μας, στην πλειοψηφεια δεν αντεχουν τους 32βαθμους!!!
Για ενυδρεια μιλαμε κ οχι για το ινστιτουτο παστερ! Εκτος αν δεν γουσταρετε μερικους εδω μεαα κ τελειωσε το θεμα. Σε οτι λεω 99.99% θα βγει καποιος κ θα υποστηριξει το οτι αντιθετο κ βεβαια θα εχει τους ιδιους να τον σιγονταρουν.
Εδω ο αλλος ο φιλος ειπε για χρηση χλωρινης κ ουδεις αναφερε τιποτα

Πειτε μου τι θελετε να ακουτε να σας βαζω κ εγω αν ειναι +10000 κ παλαμακια κ να εισαστε χαρουμενοι
Κανένα σχόλιο για τα κόκκινα - Φόρτωσες χωρίς να υπάρχει λόγος

Συνεχίζω να ειμαι της άποψης πως η υπερβολή δεν ειναι μέρος του χόμπι - τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγω

Αναφέρθηκα στο λάθος για τους 40 βαθμούς, επειδή το έγραψες δύο φορές
Ειναι άλλο να εκφράζουμε προσωπικες εμπειρίες κι άλλο να αναιρούμε δεδομένα

Σε ποιους συγκεκριμένους μικροοργανισμούς αναφέρεσαι και θεωρείς ότι το σημείο βρασμού των 100 βαθμών έχει τα ίδια αποτελέσματα με τη θερμοκρασία των 40?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη δεν θυμαμαι καλα ουτε ρα παω κ καλα με ρα αλλα threads μπορει καποιος να μου πει σε ποιες περιπτωσεις ανεβαζουμε τις θερμοκρασιες με τους θερμαντηρες κ τα ζωντανα μεσα βεβαια; δεν νομιζω να τα πατε στους 70 ή στους 100 βαθμους εκτος αν ειναι φυτεμενο κ γινει τελεια ψαροσουπα. Καλη σας ορεξη
Ασχετη σύγκριση η παραπάνω με το θέμα της απολύμανσης που εσύ πρώτος ανέλυσες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-12-14 στις 22:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-14, 22:42
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Η ολη αναφορα ηταν για την απολυμανση με την χλωρινη κ απλα ειπα οτι ειναι καλο αντο χρυση χλωρινης κ αντι για καυτο ζεματιστο νερο να γινει κ με απλο βρασιμο...
Δεν φορτωνω αλλα οταν η ερωτηση του ανθρωπου ειναι για την αλγη κ λεμε 1-2 ιδεες για αλγη στο τζαμι, στο χαλικι στο ξυλο κλπ φτασαμε μεχρι τον Παστερ. Κ μην μιλαμε για υπερβολες γιατι απλα ειπα οτι ΔΕΝ χρειαζεται να το φτασουμε σε σημειο βρασμου.. Που ειναι η υπερβολη? Αν ειναι ας το βαλει ο φιλος ολο το ενυδρειο στο κλιβανο. Αυτο ειναι υπερβολη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-14, 22:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε τα παραπανω βακτηρια που Δεν θελουμε μεσα στο ενυδρειο μας σκοτωνονται ακαριαια ειτε στο αερα ή στην θερμοκρασια των 40 'C. Για παραπανω θερμοκρασιες μιλαμε για μεθοδο Παστερ. Αναλυτικοτερα σε αναφορα για το γαλα εχουμε το εξης:
Βεβαια εμας μας ενδιαφερει το πρωτο κομματι που λεει για μετρια θερμοκρασια για να σκοτωσει μικροοργανισμους κ να μην αλαξει την συσταση του υγρου.
Βεβαια η ολη αναφορα ηταν στο καθαρισμο του χαλικιου ξυλων κλπ
Βρε συ Πολύκαρπε και το θέμα με τον Παστερ, εσυ το ανέφερες!!!!

Δλδ τι να κάνουμε που για το παρακάτω, άλλο έγραψες κι άλλο τελικά εννοούσες?

Εγραψες :
"ΠΡΟΣΟΧΗ μονο στο νερό , καλό θα είναι να μην το βάζουμε σε σημείο βρασμού μιας κ δεν είναι ανάγκη να το φτάνουμε σε θερμοκρασίες των 100 αλλα πάνω απο 40 είναι θερμοκρασία που καταστρέφει σχεδόν όλους τους επικινδύνους μικροοργανισμούς!"

Και τελικά εννοούσες :
"...ειπα οτι ειναι καλο αντο χρυση χλωρινης κ αντι για καυτο ζεματιστο νερο να γινει κ με απλο βρασιμο..."

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-14, 22:49
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Οκ το επιασα το νοημα

+1000000
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-14, 22:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ το επιασα το νοημα

+1000000
Γεμίσαμε τον άνθρωπο με 15 ποστ, χωρίς τελικά να διαφωνουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-14, 22:56
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Χαχαχαχα θα το βγαλει τπ νοημα μονος του. Θα παρει καινουργιο ενυδρειο να γλιτωσει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-14, 23:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να μπει καποιος στη διαδικασια να βρασει κλαδια,χαλικια κλπ οικοδομικα υλικα,ενω μπορει ανετα να τα ξεπλυνει με διαλυμα σκετης χλωρινης(χωρις αρωματα κλπ) 1 μερος χλωρινη προς 5 νερο και μετα να την απομακρυνει με ξεπλυμα,αντιχλωριο,στεγνωμα,κλπ.

εχω δοκιμασει και το βρασιμο,και το ζεματισμα,και τη χλωρινη,και betadine,και pp,και ψησιμο στο φουρνο, και απλωμα στον ηλιο και δε θυμαμαι τι αλλο.

το πιο απλο και βολικο,(για μενα) ειναι η μεθοδος με τη χλωρινη.το εχω κανει παμπολες φορες και δεν ειχα ποτε μα ποτε προβλημα.

εχει δοκιμασει κανεις να "βρασει" 10 κιλα αμμο να δει τι ωραια ειναι?
γιατι εγω εχω δοκιμασει

πολυ το ψυριζουμε μου φαινεται.υπαρχουν 15 διαφορετικοι τροποι να κανει καποιος απολυμανση.
ο καθενας διαλεγει τι τον βολευει και παιρνει.
ειναι ολοι οι τροποι γραμμενοι εδω μεσα στα θεματα,με μια αναζητηση τα βρισκει οποιος θελει.

και εκτος αυτου,στο αρχικο ποστ μου προτεινω να την πεταξει και να βαλει καινουριο υλικο στο βυθο
τα υπολοιπα,ειναι γενικες πληροφοριες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-14, 23:37
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπερα αδερφε κ χρονια πολλα...

δεν το ξεψειρίζουμε απλα το αρχικό ερώτημα ήταν πως θα μπορούσε ο συγχομπίστας μας (πριν φρικάρει με όλα αυτά) να βγάλει την αθώα άλγη!

επειδή έκανες αναφορά για την χλωρίνη εσύ , εγώ είπα ότι ναι μεν ειναι καλή η χλωρίνη σαν συστατικό κ για καθαρισμό κ απολύμανση κ αποστείρωση κοκ αλλά σαν υλικό κάνει κακό και στον άνθρωπο (για αυτό έκανα αναφορά για καλό εξαερισμό κ χρήση μάσκας) αλλά κ στο περιβάλλον ακόμη κ αν πάει στον υπόνομο!

βέβαια εκεί έγινε το όλο μπέρδεμα , γιατί απλά έκανα αναφορά στην χλωρίνη ενώ παράθεση κ την αποψη μου για τον καθαρισμό άλγης απο χαλίκια κ ξύλα με βρασμό νερού!



Δεν είπε κανείς ότι ειναι κακή μέθοδος κ άλλωστε αυτό που πρέπει να ξέρουμε ΟΛΟΙ πολύ καλά , είναι οτι δεν υπάρχει η απόλυτα σωστή ή λάθος μέθοδος γιατι πάντα παίζουν 1 μύριο παράγοντες που μπορούν να ανατρέψουν δεδομένα!

Οσο για την άμμο που είπες , πάλι είναι πολλά τα ερωτήματα , θέλεις απλά να την πλύνεις για καθάρισμα ? να την απολυμάνεις γιατί είχες άρρωστα ψάρια? μην ανοιξουμε άλλο θέμα...



παραυτα αν κάνεις εσυ τακτική χρήση χλωρίου , θα σε συμβούλευα φιλικά να κάνεις χρήση μάσκας
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-14, 23:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλησπερα χρονια πολλα!
στα υπολοιπα συμφωνουμε,δε νομιζω πως εχω διαφωνια καπου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-14, 06:01
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχα θα το βγαλει τπ νοημα μονος του. Θα παρει καινουργιο ενυδρειο να γλιτωσει!!!!
'Η θα κοψει τις φλεβες του.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-14, 09:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην το λες,απλα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.
αλλοι πληρωνουν για πληροφοριες

τωρα για το "τσιτωμα",ενταξει εχουν ολοι προβληματα και βγαινει μερικες φορες στο γραπτο λογο.
εγω ετρεχα ολη τη βδομαδα στην εφορεια της παλληνης επειδη για ενα χρεος απτο εννια, 160 ευρω που δεν το ηξερα κιολας,
μου κατασχεσανε τους τραπεζικους λογαριασμους κι'εκανα χριστουγεννα χωρις λεφτα

η μπορει να ειναι και απλη "παρεξηγηση" του υφους
οπως και ναχει,ειναι δυσκολοι καιροι.
απλα προσπαθουν ολοι σε ολα γενικως.
οποτε ας εχουμε ολοι μας και λιγη κατανοηση
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-14, 10:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην το λες,απλα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.
αλλοι πληρωνουν για πληροφοριες
Μην βάζεις ιδέες!!!
Μπορεί να χρησιμοποιηθούν από άλλα φόρουμ...

(@Τακη : Ο "κακός" ξαναχτύπησε)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-14, 10:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην βάζεις ιδέες!!!
Μπορεί να χρησιμοποιηθούν από άλλα φόρουμ...

(@Τακη : Ο "κακός" ξαναχτύπησε)!!!
Καλά κάνει και χτυπάει, έτσι πρέπει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-12-14, 23:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δεν καταλαβα σε ποιο πραγμα θες παραπανω πληροφοριες,αν ειναι για να μην λαγκαρουμε στειλε π.μ
2. Ξερω οτι το βρασιμο ειναι στους 100 βαθμους κ βασικα αυτο ειχα πει...

δεν ειναι αναγκη να το φερνουμε σε σημειο βρασμου κ αναφερω οτι δεν χρειαζεται να παμε στους 100 αλλα κ ατους 40κανουμε την ισια δουλεια.
1. ΑΝ ξανακοιτάξεις το κείμενο θα το καταλάβεις... το έχω κάνει κόκκινο.
Θεωρώ ότι... με τα πμ. ΔΕΝ διαβάζουν και οι υπόλοιποι τι έχει γραφτεί... οπότε χάνουν πληροφορίες που ΙΣΩΣ... τους ενδιαφέρουν.
2. Στο τελευταίο σεμινάριο της SERA... κι ο Untergasser σε μια κουβέντα που έκανα μαζί του... μου μίλησε για βράσιμο (στους 100)... αν θέλω να εξολοθρεύσω όλα τα παθογόνα.-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-12-14, 00:24
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπέρα , δεν εχω πρόβλημα με τα πμ ή σε ποστ κανονικά απλά πρότεινα το πμ για αποφυγή αν ήταν κάτι σε πιο προσωπικό που ενδεχομένως να μην ενδιαφέρει άλλους...


πίσω στο θέμα μας...


για να ξεκαθαρίζει το όλο θέμα , επειδή έγινε αναφορά σε χλωρίνη που ως γνωστόν είναι απολυμαντική κοκ να μην τα λεμε ξανά , έγινε αναφορά για καυτό νερό κτλ κτλ


Η αναφορά που έκανα ήταν κάτι στο ενδιάμεσο ώστε να μην χρειαστεί να γίνει χρήση χλωρίνης (για μερικούς λόγους που ανάφερα) κ στο να μην γίνει με καυτό νερό για άλλους λόγους όπως όλοι λιγο πολύ το έχουμε πάθει με το πολύ καυτό νερό...
όπως το λάθος να βάζουμε καυτό νερό σε πλαστικό κουβά γιατί αυτό βρέθηκε μπροστά μας!

επίσης αναφέρθηκα ότι το νερό δεν χρειάζεται να το φτάνουμε στους 100βαθμούς όπου είναι το σημείο βρασμού αλλά ακόμη κ οι 40 βαθμοί είναι αρκετά καλοί για να ξεπαστρέψει αρκετούς μικρο-οργανισμούς

Αν θέλει ο άνθρωπος να το πάει στους 100 ας το πάει... αν θέλει να βάλει κ λάμπα UV ή να το βράσει στο φούρνο μικροκυμμάτων , πάλι δικαίωμα του. απλα η αρχική ερώτηση ήταν για την άλγη!!!!

νομίζω οτι αν βράσεις το χαλίκι σε νερό στους 40 βαθμούς καθαρίζεις κ άλγη κ σκοτώνεις αρκετούς μικροοργανισμούς μέχρι βδελίτσες κτλ όπου ενδεχομένως να έχει στο βυθό του.


αν έλεγε ότι είχε άρρωστα ψάρια τότε θα του πρότεινα κακαβιά , βράσιμο κ χλωρίνες κ αλάτια , αλλά εκεί πάλι θα έπεφτε αναφορά "υπερβολικού"

προσωπικά πιστεύω ότι μερικοί είναι λίγο απότομοι με μερικούς συγχομπίστες εδω μέσα κ βέβαια ειναι η αδυναμία του γραπτού λόγου , που δεν έχει χροιά κ τόνο για να καταλάβεις στο ακέραιο το πως λέει κάποιος κάτι αλλά απο την άλλη την μια λέμε για υπερβολές για απολυμάνσεις κτλ κ απο την άλλη λέμε οτι οι 40 δεν ειναι αρκετοί!

οκ ας επικεντρωθούμε στο αρχικό ζήτημα του φίλου κ ας πει κάποιος οτι λχ το νερό στους 40 βαθμούς ή καπου εκει γύρω δεν ειναι καλή θερμοκρασία...

κ εκείνος της sera ειπε οτι το καλύτερο ειναι βράσιμο στους 100 κ θα συμφωνήσω αλλα για κάθε περίπτωση ? εδώ υπάρχουν ατομα που άντε να κάνουν απλό ξέπλυμα με παγωμένο νερό...

ο καθένας έχει τον τρόπο του κ βέβαια κανενός ο τρόπος δεν είναι ο απόλυτα σωστός γιατί απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απόλυτο σε καμία επιστήμη!!!
παραυτα εδω ηρθαμε να κανουμε μια παρέα με κοινό στόχο το χόμπυ μας κ όχι να γίνουμε όλοι επιστήμονες.. απο την στιγμή που κάτι λέγεται κ βέβαια στέκει , τότε δεν ειναι λάθος, αν απο την άλλη κάποιος ΔΕΝ συμφωνεί , οκ ας μην συμφωνεί , ουδείς απαίτησε να συμφωνούν ΟΛΟΙ με καποιον...

απο την αλλη το πυροβόλημα είναι περιττό!!!

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι το θέμα που έχει δημιουργηθεί? Σε μια ερώτηση δίδεται μια ευκαιρία κάποιος συγχομπίστας να πει την γνώμη του κ συνάμα να πει κ μερικά πράγματα που ενδεχομένως για μερικούς να είναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ ενώ υπάρχουν κ πολλά μέλη που είναι νέα κ είναι καλό να τα προστατεύουμε όπως λχ η αναφορά που έκανα για το καυτό νερό μέσα στο ενυδρείο. για κάποιον που το ξέρει είναι ανιαρό , για κάποιον που δεν το ξέρει καλύτερα να το μάθει με τον ανιαρό τρόπο παρά με τον τραγικό

όπως εχω αναφέρει κ άλλες φορές , δεν ειμαστε όλοι του ίδιου επιπέδου γιατι απλά ΔΕΝ μπορουμε να είμαστε κ δεν πρέπει να είμαστε...

ειμαστε ολοι διαφορετικοί αλλα η διαφορετικότητα αυτή πρέπει να μας κάνει πηγή γνώσης , μάθησης κ αναζήτησης κ όχι αιτία παρεξήγησης για "ψίλου πήδημα!"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αδειο ενυδρειο paraskevas Γλυκό νερό - Γενικά 21 30-11-14 23:41
Να το καθαρισω η οχι? tsoui Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-13 20:17
Αδειο ενυδρειο Vangelis21 Αρχάριοι γλυκού νερού 54 07-09-12 16:14
Δεν μπορω να καθαρισω τα τζαμια με τιποτα! theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 21-07-12 12:57
Πως να καθαρισω το φιλτρο λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 9 30-12-09 14:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10473 seconds with 15 queries