Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-14, 18:15
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή Αδειο ενυδρειο

Καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα εχω ενα ενυδρειο που τρεχει πανω απο ενα μηνα κοντα στον 1,5 και ειχα μεσα 6 γκαπι τα οποια ειχα βαλει σταδιακα (2-2-2) πριν απο μερικες μερες αρχισα να τα χανω ενα ενα μεχρι και σημερα οπου εχασα και το τελευταιο . Εδω και 3 μερες ειχα μεινει με ενα γκαπι και αρχισα θεραπεια με esha 2000 σημερα ηταν η 3η μερα οπου και εβαλα το πρωι την προτεινόμενη δοση και τωρα που επεστρεψα σπιτι βρηκα και το τελευταιο πεθαμενο. εκανα τωρα μετρησεις στο νερο ολα φυσιολογικά
NH3 0
NO2 0
NO3 25
θερμοκρασια στους 25
αυτη τι στιγμη δεν εχει κανενα ψαρι στο ενυδρειο μονο κατι σαλιγκαρια και εχω βαλει σε μια αποχη λιγη τροφη να κρατησω την βιολογια τι να κανω τωρα? γιατι μου εχουν αρχισει και μου μπενουν σκεψεις να τα παρατησω ολα αλλα κρατιεμαι ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-14, 18:45
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Γιατι ξεκινησες θεραπεια με esha;Τι ενδειξης ειχες;Τα ψαρακια που ειχες ηταν ολα αρσενικα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-14, 18:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης186
Γιαννης186 Ο χρήστης Γιαννης186 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2014
Περιοχή: Ηρακλειo Κρητης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα εχω ενα ενυδρειο που τρεχει πανω απο ενα μηνα κοντα στον 1,5 και ειχα μεσα 6 γκαπι τα οποια ειχα βαλει σταδιακα (2-2-2) πριν απο μερικες μερες αρχισα να τα χανω ενα ενα μεχρι και σημερα οπου εχασα και το τελευταιο . Εδω και 3 μερες ειχα μεινει με ενα γκαπι και αρχισα θεραπεια με esha 2000 σημερα ηταν η 3η μερα οπου και εβαλα το πρωι την προτεινόμενη δοση και τωρα που επεστρεψα σπιτι βρηκα και το τελευταιο πεθαμενο. εκανα τωρα μετρησεις στο νερο ολα φυσιολογικά
NH3 0
NO2 0
NO3 25
θερμοκρασια στους 25
αυτη τι στιγμη δεν εχει κανενα ψαρι στο ενυδρειο μονο κατι σαλιγκαρια και εχω βαλει σε μια αποχη λιγη τροφη να κρατησω την βιολογια τι να κανω τωρα? γιατι μου εχουν αρχισει και μου μπενουν σκεψεις να τα παρατησω ολα αλλα κρατιεμαι ακομα.
Γεια σoυ φιλαρακι
Πες μας καλητερα oλη τη διαδικασια απo την αρχη
Καθε πoτε κανεις αλλαγη νερoυ;
Τι νερo βαζεις
Τις μετρησεις τoυ νερoυ(Ph kh gh )
Πoτε αβαλες τα ψαρακια μεσα πρωτη φoρα
Και περιμενε και τoυς πιo εμπειρoυς ,oπoυ ναναι θα σκασoυν μυτη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-14, 19:11
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης186 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σoυ φιλαρακι
Πες μας καλητερα oλη τη διαδικασια απo την αρχη
Καθε πoτε κανεις αλλαγη νερoυ;
Τι νερo βαζεις
Τις μετρησεις τoυ νερoυ(Ph kh gh )
Πoτε αβαλες τα ψαρακια μεσα πρωτη φoρα
Και περιμενε και τoυς πιo εμπειρoυς ,oπoυ ναναι θα σκασoυν μυτη
πριν απο μερικες μερες το ενα γκαπι ειχε ενα γδαρσιμο στην πλατη και οσο περνουσαν οι μερες αυτο απλονοταν στα πλαγια και εχανε λεπια γιαυτο ξεκινησα το esha.
αλλαγες νερου καθε κυριακη το 30%
ph 8
kh15
gh6-10
-------------------------
[QUOTE=gallos;864863]Γιατι ξεκινησες θεραπεια με esha;Τι ενδειξης ειχες;Τα ψαρακια που ειχες ηταν ολα αρσενικα;[/QUOTE
τα ψαρια ηταν 1 αρσενικο και 5 θυληκα τα θυλικα ηταν τοσα πολλα γιατι ηταν μικρα σε ηλικια και δεν ξεχωριζαν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paraskevas : 29-11-14 στις 19:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-14, 22:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης186
Γιαννης186 Ο χρήστης Γιαννης186 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2014
Περιοχή: Ηρακλειo Κρητης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

[QUOTE=paraskevas;864866]πριν απο μερικες μερες το ενα γκαπι ειχε ενα γδαρσιμο στην πλατη και οσο περνουσαν οι μερες αυτο απλονοταν στα πλαγια και εχανε λεπια γιαυτο ξεκινησα το esha.
αλλαγες νερου καθε κυριακη το 30%
ph 8
kh15
gh6-10
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ξεκινησες θεραπεια με esha;Τι ενδειξης ειχες;Τα ψαρακια που ειχες ηταν ολα αρσενικα;[/QUOTE
τα ψαρια ηταν 1 αρσενικο και 5 θυληκα τα θυλικα ηταν τοσα πολλα γιατι ηταν μικρα σε ηλικια και δεν ξεχωριζαν
Τις μετρήσεις σου τις βρίσκω μια χαρά
Αντιχλωριο βάζεις ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-14, 22:28
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Με τι κάνεις τις μετρήσεις σου;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-14, 22:59
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Αντιχλωριο βάζεις ;[/QUOTE]

βαζω prime στα 40 λιτρα που κανω αλλαγη βαζω 1.5ml
-------------------------
τις μετρήσεις τις κανω με το api master kit τις κυριοτερες το ph,gh,kh με στικ της sera

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paraskevas : 29-11-14 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-14, 23:26
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλωριο βάζεις ;
βαζω prime στα 40 λιτρα που κανω αλλαγη βαζω 1.5ml
-------------------------
τις μετρήσεις τις κανω με το api master kit τις κυριοτερες το ph,gh,kh με στικ της sera[/QUOTE]

Οκ οπότε λογικά ειναι σωστές.
Δεν βλέπω κάποιο προβλημα στις μετρησεις σου θα έλεγα
οτι ειναι ιδανικές για τα guppy.
Οπότε 2 πράγματα μπορω να σκεφτώ ητε τα ψαρια
ηταν ήδη άρρωστα οταν τα πήρες
ητε λόγω των υψηλών no3
Ξερω οτι 25ppm ειναι μέσα στα ¨αποδεκτα¨ όρια
αλλα έχω διαβάσει οτι μέχρι τα 50ppm και παραπάνω όντως δεν ειναι τοξικά ,
αρκεί τα ψαρια να μην εκτεθούν απότομα
Δηλαδή έστω οτι τα ψαρια έχουν μπει σε ενυδρειο με 10 ppm no3 και σταδιακά με τη συσσώρευση φτάσουν και πάνω απο 50ppm αυτά τα ψαρια δεν θα έχουν προβλημα αλλα αν προσθέσεις ς αυτό το ενυδρειο ενα ψαρι που ηταν σε κάποιο άλλο με χαμηλά no3 θα το εκθέσεις σε υψηλά no3 απότομα με αποτέλεσμα στρες ασθένειες η και θάνατο.
The average fish can withstand quite high dosages of nitrates (100-500mg/l) as long as the build up of the chemical is slow and over many days in the tank. However it's quite common for less experience aquarists to go and introduce a new fish to their seemingly healthy tank of fish only for the new fish to die overnight due to nitrate poisoning if the tank water is heavy with nitrate. And as stated previously each species tolerance is different (and poorly researched in the cases of ornamental aquatic pets) which is why the hobby often recommends an average safe level of 50mg/l.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-14, 23:46
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

οντως τα νιτρικα μου ειναι υψηλα και πες οτι τα ψαρια που πηρα ειναι απο ενυδρειο με πιο χαμηλα νιτρικα πως μπορω να τα εισαγω με ασφαλια στο ενυδρειο μου? καθε φορα που επερνα ψαρια τα εβαζα σε ενα μικρο δοχειο και εριχνα σταγονα - σταγονα με σωλινακι το νερο για να εγκλειματιστουν για πανω απο ωρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-14, 00:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως τα νιτρικα μου ειναι υψηλα και πες οτι τα ψαρια που πηρα ειναι απο ενυδρειο με πιο χαμηλα νιτρικα πως μπορω να τα εισαγω με ασφαλια στο ενυδρειο μου? καθε φορα που επερνα ψαρια τα εβαζα σε ενα μικρο δοχειο και εριχνα σταγονα - σταγονα με σωλινακι το νερο για να εγκλειματιστουν για πανω απο ωρα
Η προσαρμογή ειναι κυρίως για ph θερμοκρασια δεν νομίζω οτι κάνουμε προσαρμογή για νιτρικα νιτρώδη κλπ
Τώρα διάβαζα ενα άλλο θέμα που μιλάγαμε πάλι ,πως έχεις πολλα no3 στη βρύση
Υπάρχουν προϊόντα απονιτροποιησης για το ενυδρειο
Αλλα εγω θα σκεφτόμουν ενα φιλτρο και για το πόσιμο.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=165
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-14, 07:33
Το avatar του χρήστη Γιαννης186
Γιαννης186 Ο χρήστης Γιαννης186 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2014
Περιοχή: Ηρακλειo Κρητης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλωριο βάζεις ;
βαζω prime στα 40 λιτρα που κανω αλλαγη βαζω 1.5ml
-------------------------
τις μετρήσεις τις κανω με το api master kit τις κυριοτερες το ph,gh,kh με στικ της sera[/QUOTE]

Καλημέρα Οι μετρήσεις με στικ δεν ειναι αξιόπιστες
No3 25 μου φαίνονται πολλα με αλλαγή νερού 30 κάθε Κυριακή όπως λες
Και ακομα δεν δικαιολογούνται (no3 25)με αυτη την ιχθυοφορτιση
Μήπως ταιζεις πολυ
¶νθρακα χρησιμοποιησες στην αρχή-τωρα και πόσο διάστημα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-14, 09:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο σου, οι μετρήσεις σου δεν θα έλεγα πως είναι οι τέλειες αλλά είναι περίπου σε αποδεκτά όρια, δεν νομίζω πως φταίει που είχες νιτρικά 25.
Τι θα σου πρότεινα.

Σκούπα βυθού με ταυτόχρονη τεράστια αλλαγή νερού , ακόμα και το 80% ή και πιο πολύ.

Πλένεις και το φίλτρο με νερό ενυδρείο, με αυτό το τρόπο θα μειώσουμε τις πιθανότητες ότι τα νιτρικά προέρχονται από υπολείμματα τροφών.

Εννοείται πως θα συνεχίσεις να βάζεις τροφή για συντήρηση της βιολογίας.

Μετά το καθαρισμό βάλε ένα χαρέμι, μετά από αυτό το ενυδρείο σου θα είναι υπό στενή παρακολούθηση, ελάχιστη αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα, με ένα χαρέμι δεν νομίζω πως θα χρειαστείς και παραπάνω, αλλά οι μετρήσεις θα μας το πουν αυτό, αν στο τέλος της εβδομάδας τα νιτρικά είναι κοντά στο 20 θες πολύ πιο μεγάλη αλλαγή και ή ταΐζεις πολύ ή υπάρχουν ακόμα ρύποι στο ενυδρείο σου, αν έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα δυστυχώς πας για απολύμανση και διάλυση του ενυδρείου και πάλι όλα από την αρχή.

Αν έχεις κάποιον να σου δώσει μπόλι ίσως να ήταν καλύτερα να ξεκίναγες τώρα με αυτό το τρόπο, ξέρω πως είναι ο δυσκολότερος , αλλά είναι ο καλύτερος.

Επίσης καλό θα ήταν να βρούμε και την αιτία που το προκάλεσε όλο αυτό, που μπορεί να οφείλετε πως κάποιο ψάρι ήταν άρρωστο και αρρώστησαν και τα υπόλοιπα, ή πως το νερό της περιοχής ίσως έχει κάποιο πρόβλημα , ή μήπως έχεις κάποιο τεχνικό διακοσμητικό που βγάζει τοξικά, για αυτό να έχεις μόνο φυσικά υλικά στο ενυδρείο σου, άμμο/χαλίκι , πέτρες , ξύλα και φυσικά φυτά, και τα υλικά να μην είναι ασβεστολιθικά, ή τάιζες πολύ και υπήρξε αύξηση ρύπων.

Ενημέρωσέ μας με τις κινήσεις σου και τη κατάσταση του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-11-14, 10:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο σου, οι μετρήσεις σου δεν θα έλεγα πως είναι οι τέλειες αλλά είναι περίπου σε αποδεκτά όρια, δεν νομίζω πως φταίει που είχες νιτρικά 25.
Τι θα σου πρότεινα.

Σκούπα βυθού με ταυτόχρονη τεράστια αλλαγή νερού , ακόμα και το 80% ή και πιο πολύ.

Πλένεις και το φίλτρο με νερό ενυδρείο, με αυτό το τρόπο θα μειώσουμε τις πιθανότητες ότι τα νιτρικά προέρχονται από υπολείμματα τροφών.

Εννοείται πως θα συνεχίσεις να βάζεις τροφή για συντήρηση της βιολογίας.

Μετά το καθαρισμό βάλε ένα χαρέμι, μετά από αυτό το ενυδρείο σου θα είναι υπό στενή παρακολούθηση, ελάχιστη αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα, με ένα χαρέμι δεν νομίζω πως θα χρειαστείς και παραπάνω, αλλά οι μετρήσεις θα μας το πουν αυτό, αν στο τέλος της εβδομάδας τα νιτρικά είναι κοντά στο 20 θες πολύ πιο μεγάλη αλλαγή και ή ταΐζεις πολύ ή υπάρχουν ακόμα ρύποι στο ενυδρείο σου, αν έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα δυστυχώς πας για απολύμανση και διάλυση του ενυδρείου και πάλι όλα από την αρχή.

Αν έχεις κάποιον να σου δώσει μπόλι ίσως να ήταν καλύτερα να ξεκίναγες τώρα με αυτό το τρόπο, ξέρω πως είναι ο δυσκολότερος , αλλά είναι ο καλύτερος.

Επίσης καλό θα ήταν να βρούμε και την αιτία που το προκάλεσε όλο αυτό, που μπορεί να οφείλετε πως κάποιο ψάρι ήταν άρρωστο και αρρώστησαν και τα υπόλοιπα, ή πως το νερό της περιοχής ίσως έχει κάποιο πρόβλημα , ή μήπως έχεις κάποιο τεχνικό διακοσμητικό που βγάζει τοξικά, για αυτό να έχεις μόνο φυσικά υλικά στο ενυδρείο σου, άμμο/χαλίκι , πέτρες , ξύλα και φυσικά φυτά, και τα υλικά να μην είναι ασβεστολιθικά, ή τάιζες πολύ και υπήρξε αύξηση ρύπων.

Ενημέρωσέ μας με τις κινήσεις σου και τη κατάσταση του ενυδρείου
Δεν χρειάζεται να ξεστηςει το ενυδρειο ο φίλος ,τα νιτρικα του ειναι υψηλά γιατι η βρύση του δινει νερο με 40 ppm νιτρικα,οπότε αν μη τι άλλο ειναι στημένος σωστά αφού και με τα ψαρια μέσα ταισμα κλπ τα έχει ρίξει στα 25.
Κ οι παράμετροι του νερού ειναι καλές για guppy http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Οπότε η τα ψαρια ηταν άρρωστα η επιμένω οτι φταίει η απότομη έκθεση στα νιτρικα
Έστω οτι έχει 25 νιτρικα και κανει αλλαγη με νερο το οποίο έχει 40 για κάποιες μερες ανεβαίνουν απότομα.
Δεν επιμένω βέβαια μπορει να ειναι και κατι άλλο που δεν ξέρουμε αλλα απο τα λεγόμενα το μονο περίεργο ειναι τα 40ppm νιτρικών στη βρυση
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-11-14, 12:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω οτι 25ppm ειναι μέσα στα ¨αποδεκτα¨ όρια
αλλα έχω διαβάσει οτι μέχρι τα 50ppm και παραπάνω όντως δεν ειναι τοξικά
Τα νιτρικα ειναι καρκινογονα και ανακοπτουν και την αναπτυξη και πολλα αλλα.
Οσο πιο νεαρος ο οργανισμος, τοσο πιο πολυ τον επηρεαζει αμεσα.
Προσωπικα πανω απο 15 δεν τα αφηνω να πανε.
(για ποσιμο δεν το συζηταμε - ουτε 1ppm)

http://www.oscarfish.com/article-hom...-toxicity.html


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-11-14, 17:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, το παληκάρι είπε πως στο ενυδρείο έχει νιτρικά 25, αν έχει νιτρικά το νερό της βρύσης τότε προέχει η υγεία , τι συζητάμε. Ας κάνει μια μέτρηση πριν την αλλαγή και μια μετά, αν έχει 40 στη βρύση , τότε το ενυδρείο θα έχει 60, οσα φυτά και να έχει, όσο αναερόβια βιολογία, το 40 δεν πέφτει τόσο εύκολα σε 25, και με ψάρια μέσα. Μόνο οι μετρήσεις θα μας πουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-11-14, 19:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά, το παληκάρι είπε πως στο ενυδρείο έχει νιτρικά 25, αν έχει νιτρικά το νερό της βρύσης τότε προέχει η υγεία , τι συζητάμε. Ας κάνει μια μέτρηση πριν την αλλαγή και μια μετά, αν έχει 40 στη βρύση , τότε το ενυδρείο θα έχει 60, οσα φυτά και να έχει, όσο αναερόβια βιολογία, το 40 δεν πέφτει τόσο εύκολα σε 25, και με ψάρια μέσα. Μόνο οι μετρήσεις θα μας πουν
+1!!!
Ενδεχομένως να σου έτυχαν αρρωστα ψάρια.

Συμφωνώ με τα βήματα που σου πρότεινε ο Τάκης, μερικα ποστ πιο πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-11-14, 21:56
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλησπερα φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τις λυσεις σας σημερα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και μετα εκανα μετρησεις του νερου, οι μετρησεις ειναι οι ιδιες που ειχα και πριν, μαλον υα πρεπει να μου ετυχε αρρωστο ψαρι γιατι εγω τα ψαρια τα εβαλα 2 στην αρχη μετα απο 15 μερες 2 μετα και μετα απο λιγες μερες 2 μαλλον η τελευταια εισαγωγη ειχε το προβλημα γιατι οσο καιρο ειχα τα πρωτα ηταν μια χαρα μετα που μπηκα τα αλλα αρχισαν 2 απο τα καινουργια να κινηγανε συνεχεια το ενα απο τα παλια. επισης καθαρισα τα υλικα του φιλτρου και τωρα εχω σε μια αποχη 3 φυλαρακια τροφη. εχω μια απορια για την ωρα απο φυτα εχω μονο μια αρκετη ποσοτητα απο κερατοφυλλο αλλα παρατηρω αρκετα απο τα φυλατου να εχουν πεσει στο πατο και σημερα που εκανα σκουπα αφαιρεσα αρκετα λετε αυτα τα φυλα να συμβαλουν στην αυξηση των νιτρικων?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-11-14, 22:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τις λυσεις σας σημερα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και μετα εκανα μετρησεις του νερου, οι μετρησεις ειναι οι ιδιες που ειχα και πριν, μαλον υα πρεπει να μου ετυχε αρρωστο ψαρι γιατι εγω τα ψαρια τα εβαλα 2 στην αρχη μετα απο 15 μερες 2 μετα και μετα απο λιγες μερες 2 μαλλον η τελευταια εισαγωγη ειχε το προβλημα γιατι οσο καιρο ειχα τα πρωτα ηταν μια χαρα μετα που μπηκα τα αλλα αρχισαν 2 απο τα καινουργια να κινηγανε συνεχεια το ενα απο τα παλια. επισης καθαρισα τα υλικα του φιλτρου και τωρα εχω σε μια αποχη 3 φυλαρακια τροφη. εχω μια απορια για την ωρα απο φυτα εχω μονο μια αρκετη ποσοτητα απο κερατοφυλλο αλλα παρατηρω αρκετα απο τα φυλατου να εχουν πεσει στο πατο και σημερα που εκανα σκουπα αφαιρεσα αρκετα λετε αυτα τα φυλα να συμβαλουν στην αυξηση των νιτρικων?
Κάνε μετρήσεις και πες μας που βρίσκονται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-11-14, 22:19
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικα ειναι καρκινογονα και ανακοπτουν και την αναπτυξη και πολλα αλλα.
Οσο πιο νεαρος ο οργανισμος, τοσο πιο πολυ τον επηρεαζει αμεσα.
Προσωπικα πανω απο 15 δεν τα αφηνω να πανε.
(για ποσιμο δεν το συζηταμε - ουτε 1ppm)

http://www.oscarfish.com/article-hom...-toxicity.html


.
Δεν λέω κατι διαφορετικό συμφωνώ κ επαυξανω αν κι εγω στα φυτεμένα τα πήγαινα κ μέχρι 20-22.
Απλα επικεντρώθηκα στα νιτρικα σαν αιτία των θανάτων βραχυπρόθεσμα






.[/QUOTE]

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τις λυσεις σας σημερα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και μετα εκανα μετρησεις του νερου, οι μετρησεις ειναι οι ιδιες που ειχα και πριν, μαλον υα πρεπει να μου ετυχε αρρωστο ψαρι γιατι εγω τα ψαρια τα εβαλα 2 στην αρχη μετα απο 15 μερες 2 μετα και μετα απο λιγες μερες 2 μαλλον η τελευταια εισαγωγη ειχε το προβλημα γιατι οσο καιρο ειχα τα πρωτα ηταν μια χαρα μετα που μπηκα τα αλλα αρχισαν 2 απο τα καινουργια να κινηγανε συνεχεια το ενα απο τα παλια. επισης καθαρισα τα υλικα του φιλτρου και τωρα εχω σε μια αποχη 3 φυλαρακια τροφη. εχω μια απορια για την ωρα απο φυτα εχω μονο μια αρκετη ποσοτητα απο κερατοφυλλο αλλα παρατηρω αρκετα απο τα φυλατου να εχουν πεσει στο πατο και σημερα που εκανα σκουπα αφαιρεσα αρκετα λετε αυτα τα φυλα να συμβαλουν στην αυξηση των νιτρικων?
Η αμμωνια κανει το κερατοφυλλο να μαδαει.
Και οτι σαπίζει μέσα στο ενυδρειο επιβαρύνει το νερο

Τα νιτρικα σου ειναι υψηλά γιατι με την αλλαγη
πρόσθετεις νιτρικα αντί ν αφαιρεις
Εκτός κι αν παίρνεις απο κάπου αλλού νερο ,το οποίο δεν το αναφέρεις
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-11-14, 22:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αμα βαζει νερο με νιτρικα μη το ψαχνουμε αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-14, 23:21
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

λοιπον εκανα γενικες μετρησεις και σας τις παραθετω:
να τονισω οτι υπαρχουν 2 μερη απο οπου μπορω να περνω νερο για τις αλλαγες
ΠηγηΑ:
μετρησεις με στικ: μετρησεις με υγρα api:
ph 8 ph 8
kh 20 NH3 0
gh >16 NO2 0
NH3 0 NO3 5
NO2 0
NO3 0
Πηγη Β
μετρησεις με στικ: μετρησεις με υγρα:
ph 8 ph 8
gh 6-10 NH3 0
NO2 0 NO2 0
NO3 50 NO3 40

Να αναφερω οτι στο ενυδρειο χρησιμοποιω μεχρι τωρα νερω απο την πηγη Β
και οι τιμες του ενυδρειου ειναι παρομοιες με τις πηγης.
Τωρα που θελω να αλλαξω πηγη και θα περνω απο την Α τι πρεπει να κανω, τελευταια αλλαγη νερου εκανα σημερα γυρω στο 80%, να αναφερω πως απο την τεταρτη και μετα περιμενω να παραλαβω ενα χαρεμι γκαπι απο εναν συγχομπιστα και μερχρι να μου ερθουν τι μπορω να κανω ωστε οταν τα παραλαβω να εχω τις τιμες τις Α πηγης στο ενυδρειο? να κανω καθε μερα μερικες αλλαγες η να κανω καμια μεγαλη παλι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-11-14, 23:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Απλα θα κανεις μια μεγάλη αλλαγη ιςως κ ολική , μιας κ δεν έχεις ψαρια
με το νερο της πηγής Α και εισαι οκ κανε την αλλαγη την προηγούμενη που θα βάλεις τα ψαρια. Με την τροφη ς αποχή συνεχίζεις κανονικά για να διατηρηται η βιολογία σου.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37
Αδειο ενυδρειο Vangelis21 Αρχάριοι γλυκού νερού 54 07-09-12 16:14
αδειο τσαμπι???? nia79 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-03-08 14:41
Ακόμα ένα αδειο ενυδρείο Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 13 22-04-07 23:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13227 seconds with 15 queries