Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-05-14, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω δεν ζητησα διαβατηριο ουτε εγω.
Ζητησα να ειναι συμβατα σε ολα αυτα που γραφω.

Ας μπορω πρωτα να καλυπτω σε ενα ενυδρειο αυτα που ζητησα, και το βιοτοπικο ενυδρειο ειναι απλα ενα βημα παραπερα στο χομπι για τους πιο απαιτητικους.
Βασικα το μυστικο της επτυχιας σε ενα "κοινωνικο" ενυδρειο εκτος της συμβατοτητας, ειναι να βρεθουν κατοικοι που φερνουν ισορροπια στο ενυδρειο αντι να την χαλανε.

Μη ξεχναμε οτι πολλα ειδη που ζουν στον ιδιο βιοτοπο, δεν μπορουν να ζησουν μαζι σε ενυδρειο.
Απλα ειναι πιο ευκολο να βρουμε συμβατους συγκατοικους και να υπαρχει και ισορροπια στο ενυδρειο, αν ψαχνουμε ψαρια απο τον ιδιο βιοτοπο.
Και ακομα πιο μεγαλες πιθανοτητες επιτυχους διατηρησης ενυδρειου, ειναι να στηνουμε ενυδρεια σχεδον με μονο ενα ειδος ψαρια (αυτο που μας ενδιαφερει δλδ) και στην πορεια να κοιταμε μονο αν χρειαζεται και καποιο/α ακομα ειδος ζωντανου (οχι απαραιτητα ψαρι) για να φερνει ισορροπια στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-05-14, 23:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@michalis

μα δε διαφωνει κανεις μαυτο
απτην αρχη εγραψα οτι δεν διαφωνω.
φυσικα το πρωτο που θα κοιταξεις ειναι οι παραμετροι και τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουνε.δυο πολυ χρησιμα ποστ τα εβαλε ο σπυρος.
αν διαβασεις τα προφιλ ετσι οπως τα γραφει τοτε θασαι μια χαρα.
δεν λεει κανεις να μην κανεις κοινωνικο απο δυο ηπειρους(η και περισσοτερες αν μπορεις)

απλα θελει προσοχη

θα μπορουσα να απαντησω στο αρχικο σου ποστ:

"δεν υπαρχει θεμα,διαβασε τα προφιλ ωστε να δεις ποια ειδη ειναι συμβατα και ποια οχι,
κοιταξε τις παραμετρους νερου που θελουνε,και αν το νερο που μπορεις να τους προσφερεις ειναι μεσα στα ορια για ολα τα ειδη,τοτε βαλτα"

αντε,πες οτι απαντησα ετσι και δεν φτασαμε τις δυο σελιδες
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-05-14, 09:01
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Μα δεν το είπα για ΄σένα Σπύρο, εσύ πολύ καλά τα γράφεις. Όταν είχα ρωτήσει για την ψαροσύνθεση, ο Γιώργος μου είχε στείλει να διαβάσω αυτά ακριβως που έγραφες. Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις και αν τα θυμόμουνα και τα είχα βάλει από την αρχή της κουβέντας δεν θα το προχωρούσαμε τόσο πολύ... όχι δηλ. πως είναι και κακό να κάνουμε κουβέντα...

Δεν σας ρώτησα όμως ούτε ποιο είναι το καλύτερο είδος ενυδρείου ούτε και πιο είναι το μυστικό της επιτυχίας σε ένα κοινωνικό ενυδρείο που μου γράφεις.
Το θέμα μου από την αρχή είναι η αντίρριση που έχω όταν ακούω για κοινή γεωγραφική προέλευση και΄με αυτό εννοούνε μια ολόλκληρη ήπειρο. Αυτή δεν μπορεί να είναι συμβουλή και ιδίως σε ένα αρχάριο... και επιμένω πως δεν λέω για εσας μη το παίρνετε προσωπικά... δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα αντιστοιχο σχόλιο σας. Αλλά αν δείτε απάντήσεις σε αντιστοιχα θέματα θα το δείτε πάρα πολλές φορές.

Για να μην το κουράσω άλλο θα πω ότι εμένα με κάλυψε ήδη η πρώτη απάντηση που πήρα :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε πρόκειται για βιοτοπικό ενυδρείο, για όσο το δυνατό δηλαδή πιστότερη αναπαράσταση ενός φυσικού βιότοπου, δε νομίζω πως έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα η κοινή γεωγραφική προέλευση.

Όταν δε σε ενδιαφέρει η βιοτοπική προσέγγιση, φροντίζεις να στήσεις ένα σωστό κοινωνικό ενυδρείο με σωστή ψαροσύνθεση, σωστές παραμέτρους νερού και σωστό στήσιμο.
-------------------------
Προς τους διαχειριστές...προσπαθουσα να κάνω παράθεση ενός σχολίου και πρέπει να έσβησα κατα λάθος μια απάντηση μου αν δεν κάνω λάθος... υπάρχει δυνατότητα να ξαναμπει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michalis... : 10-05-14 στις 09:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-05-14, 09:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Μιχάλη την επανέφερα (διόρθωσα και τον τίτλο )
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-05-14, 09:24
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ, γιατί κατάφερα να λογοκριθώ μοναχός μου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-05-14, 09:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλημερα
καταρχην δεν νομιζω πως το παιρνει κανεις προσωπικα,ουτε παρεξηγιεται.συζητηση κανουμε
εχουμε φτασει σε σημειο γενικα,(οχι μονο εδω μεσα αλλα και εξω)οταν καποιος τραβαει τη συζητηση να το θεωρουμε "επιθεση" η δεν ξερω κιεγω τι αλλο.
δεν το λεω για σενα φυσικα,γενικα το λεω.απλα ο γραπτος λογος παρεξηγιεται ευκολα,και σε ενα φορουμ ειναι πολυ πιο ευκολο να συμβει αυτο.
αλλα αν δεν κανουμε συζητηση για τα ψαρια εδω μεσα που ειναι ψαροφορουμ,που θα την κανουμε?
θα ρωταμε και θα απανταμε τον εαυτο μας και δε θα μαθαινει κανεις τιποτα.
και φυσικα δεν μαθαινει καποιος μονο απτις απαντησεις,μαθαινει και απτις ερωτησεις
οσα μπορει να μαθεις εσυ απο μενα,θα μαθω κιεγω απο σενα και μπορει και περισσοτερα.
και παει λεγοντας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σας ρώτησα όμως ούτε ποιο είναι το καλύτερο είδος ενυδρείου ούτε και πιο είναι το μυστικό της επιτυχίας σε ένα κοινωνικό ενυδρείο που μου γράφεις.
Το θέμα μου από την αρχή είναι η αντίρριση που έχω όταν ακούω για κοινή γεωγραφική προέλευση και΄με αυτό εννοούνε μια ολόλκληρη ήπειρο. Αυτή δεν μπορεί να είναι συμβουλή και ιδίως σε ένα αρχάριο...
γιατι?

μαλον το αντιθετο ισχυει και το εχεις γραψει στο ποστ σου,ακριβως πανω απτο κομματι που εκανα bold.
ειδικα σε καποιον που ξεκιναει,πρεπει να του δωσεις να καταλαβει ποιο ειναι το "μυστικο" επιτυχιας σε ενα κοινωνικο ενυδρειο.
(που δεν ειναι μυστικο-ολα αυτα και περισσοτερα υπαρχουνε και στα υπομνηματα)

γιατι το θεμα δεν ειναι να στησει απλως ενα ενυδρειο,ειναι να στησει ενα πετυχημενο ενυδρειο.
πετυχημενο σημαινει να καλυπτονται οι αναγκες των ψαριων σε ειδος τροφης,ειδος νερου,θερμοκασια,κλπ,
να μην υπαρχουνε συγκατοικοι που τα στρεσσαρουνε με τον ενα η τον αλλο τροπο,αλλα οπως εγραψε ο σπυρος,να φερνουνε ισορροπια στο ενυδρειο.

ισορροπια σημαινει σταθεροτητα.και σταθεροτητα σημαινει οτι τα ψαρια δεν καταναλωνουν ενεργεια για να αντιμετωπισουνε το στρες,(πραγμα που τα εξαντλει και ριχνει το ανοσοποιητικο τους)
αλλα την καταναλωνουνε για να ζησουνε καλα και να δουμε κιεμεις οι ιδιοκτητες του ενυδρειου τη συμπεριφορα τους και τα χρωματα τους και να τα χαιρομαστε.

αλλιως,θα λεγαμε απλα βαλε οτι θες και θα τελειωνε το θεμα
δεν βλεπω που ειναι το προβλημα με το να το προχωρησει καποιος περισσοτερο.
το ξαναλεω,αν και ειπωθηκε ηδη.
ειναι πιο πιθανο και πιο ευκολο να βρει καποιος ειδη συμβατα απτην ιδια ηπειρο,παρα απο διαφορετικη.
δεν ειναι αδυνατο να βρει και απο διαφορετικες,αλλα σχεδον παντα θα κανει καποιο συμβιβασμο στο τι θελουνε τα ψαρια.λιγο το ph,λιγο η θερμοκρασια,λιγο η ροη,κλπ.
το ειδα και εγω οταν εκανα τις ψαροσουπες

αλλα και παλι,οποιος ρωταει εχει και τα γεννια και τα χτενια να κανει οτι θελει στο ενυδρειο του.
αυτος θα το βλεπει ετσι κιαλλιως
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-05-14, 10:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σας ρώτησα όμως ούτε ποιο είναι το καλύτερο είδος ενυδρείου ούτε και πιο είναι το μυστικό της επιτυχίας σε ένα κοινωνικό ενυδρείο που μου γράφεις.
Το θέμα μου από την αρχή είναι η αντίρριση που έχω όταν ακούω για κοινή γεωγραφική προέλευση και΄με αυτό εννοούνε μια ολόλκληρη ήπειρο. Αυτή δεν μπορεί να είναι συμβουλή και ιδίως σε ένα αρχάριο... και επιμένω πως δεν λέω για εσας μη το παίρνετε προσωπικά... δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα αντιστοιχο σχόλιο σας. Αλλά αν δείτε απάντήσεις σε αντιστοιχα θέματα θα το δείτε πάρα πολλές φορές.
Μια ερωτηση.
Ειδες να "απαγορεουν" το σωστο σε συμβατοτητες κοινωνικο ενυδρειο με miχ απο διαφορους Ηπειρους, ή απλα να προτιμουν και να προτεινουν το βιοτοπικο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-05-14, 13:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα μου από την αρχή είναι η αντίρριση που έχω όταν ακούω για κοινή γεωγραφική προέλευση και΄με αυτό εννοούνε μια ολόλκληρη ήπειρο. Αυτή δεν μπορεί να είναι συμβουλή και ιδίως σε ένα αρχάριο... και επιμένω πως δεν λέω για εσας μη το παίρνετε προσωπικά... δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα αντιστοιχο σχόλιο σας. Αλλά αν δείτε απάντήσεις σε αντιστοιχα θέματα θα το δείτε πάρα πολλές φορές.
Συμφωνώ!

Ο αρχάριος δεν έχει κανενάν λογο να βάλει ως πρωτη προτεραιότητα την κοινη γεωγρραφική προέλευση των ωαριών
Πρέπει να μάθει τα βασικά και να κάνει ένα κοινωνικό ενυδρείο, με ψάρια ίδιων απαιτήσεων τα οποία μπορουν να συνυπάρξουν

Οταν ο αρχαριος πάψει να ειναι αρχάριος, τότε μπορεί να κάνει το επιπλέον βήμα και να δοκιμάσει να κάνει ένα ενυδρείο βιοτοπικής προσεγγισης
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-05-14, 14:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ψαρια αν μπορουσαν να μιλησουν πολύ απλα θα σου λεγανε ότι χ***στηκαν για το αν οι συγκατοικοι τους είναι αλλοδαποι η όχι.
τους νοιαζει αν θελουν να τους φανε...αν διεκδικουν την περιοχη τους...αν εχουν περιεργες συνήθειες και τα στρεσσαρουν και συναφή κριτήρια.

ένα μικρο τετρα από το rio negro παραδειγμα πολύ καλυτερα θα ενιωθε με ένα αντιστοιχο τετρα ασιας που ζει σε παρομοια μαυρα νερα εκει-κι ας ηταν από την άλλη ακρη του κοσμου- παρα με ένα σκαλαρι από τη γειτονια του που θα του φαινοταν γιγαντας και το περασμα του και μονο θα μπορουσε να το αγχωσει.

το "από την ιδια ηπειρο" επισης περαν του ότι είναι πολύ γενικο...είναι και πολύ λαθος. εδώ μια κιχλιδα που ζει στη φυτεμενη ακρη της λιμνης μπορει να μην εχει δει ποτε μια άλλη κιχλιδα που ζει στα ανοιχτα της ιδιας λιμνης..ποσο μαλλον θα αγνοει το ψαρι που ζει στο παραπανω ποταμι μολις 1 χιλιομετρο μακρυα και μαλιστα σε εντελως διαφορετικες παραμέτρους νερου.

βαλε ψαρια που ζουν σε ομοιες παραμέτρους νερους και με κοινες συνήθειες διατροφης και διαβιωσης και δε θα εχεις κανενα πρόβλημα κι ας είναι κι από τον Αρη.
μονο αν μιλαμε για βιοτοπικη προσεγγιση παιζει ρολο η γεωγραφικη προελευση των συγκατοικων..
και πιστευω ότι αυτή είναι και η γνωμη των περισσοτερων εδώ... δε νομιζω ότι ευκολα θα σου πει καποιος "βγαλε αυτό το ψαρι κι ας είναι συμβατο γιατι απλα είναι από άλλη ηπειρο".
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-05-14, 14:45
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Όχι Σπύρο, δεν είδα ποτέ να "απαγορεύουν" το σωστό σε συμβατότητες ενυδρείο και θα ήταν χαζό για όποιον έλεγε κάτι τέτοιο. Το να προτείνουν βιοτοπικό στη θέση του κοινωνικού το έχω δει αλλά δεν μιλάω γι΄αυτό και δεν με χαλάει σαν πρόταση γιατί όσοι το προτείνουν έχουν δίκιο.

Αυτό που σχολιάζω είναι όταν προτείνουν κοινωνικό ενυδρείο αλλά από μια μόνο ήπειρο...
Και για να πω για ακόμαμια φορά την απορία μου : αν ακολουθήσει κανεις όλα όσα γράφεις και εσύ εδώ γιατί θα πρέπει να υπάρχει γεωγραφικός προσδιορισμός?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το "από την ιδια ηπειρο" επισης περαν του ότι είναι πολύ γενικο...είναι και πολύ λαθος. εδώ μια κιχλιδα που ζει στη φυτεμενη ακρη της λιμνης μπορει να μην εχει δει ποτε μια άλλη κιχλιδα που ζει στα ανοιχτα της ιδιας λιμνης..ποσο μαλλον θα αγνοει το ψαρι που ζει στο παραπανω ποταμι μολις 1 χιλιομετρο μακρυα και μαλιστα σε εντελως διαφορετικες παραμέτρους νερου.

βαλε ψαρια που ζουν σε ομοιες παραμέτρους νερους και με κοινες συνήθειες διατροφης και διαβιωσης και δε θα εχεις κανενα πρόβλημα κι ας είναι κι από τον Αρη.
μονο αν μιλαμε για βιοτοπικη προσεγγιση παιζει ρολο η γεωγραφικη προελευση των συγκατοικων..
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 10-05-14 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-05-14, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι Σπύρο, δεν είδα ποτέ να "απαγορεύουν" το σωστό σε συμβατότητες ενυδρείο και θα ήταν χαζό για όποιον έλεγε κάτι τέτοιο. Το να προτείνουν βιοτοπικό στη θέση του κοινωνικού το έχω δει αλλά δεν μιλάω γι΄αυτό και δεν με χαλάει σαν πρόταση γιατί όσοι το προτείνουν έχουν δίκιο.

Αυτό που σχολιάζω είναι όταν προτείνουν κοινωνικό ενυδρείο αλλά από μια μόνο ήπειρο...
Ουσιαστικα και παλι προτεινουν βιοτοπικο ενυδρειο, απλα δεν ειναι "species βιοτοπικο ενυδρειο".
Αφου το "βιοτοπικο ενυδρειο" δεν ειναι απαραιτητα και "species ενυδρειο", αλλα μπορει να ειναι "κοινωνικο βιοτοπικο ενυδρειο"

ΥΓ Και μη ξεχναμε οπως και να εχει, οτι παντα "προτεινουν".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-05-14, 21:12
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Νομίζω πως πολύ καλά τα είπε και ο panos-alex/polis ... Και έχει δίκιο
Όταν τα είδη ψαριών ζούνε σε ίδιες συνθήκες και απαιτήσεις ας είναι και από τον ¶ρη
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-05-14, 21:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστα.
ποιος διαφωνησε?
ολοι λενε οτι μπορει να γινει χωρις προβληματα.(υπο ορισμενες προυποθεσεις)
δεν εχω δει ποτε να λεει καποιος εδω μεσα οτι "απαγορευεται".

αλλα ποιος εδω μεσα απο οσους ασχολουνται με το χομπι καποια χρονια(και δεν ειναι στη φαση να στηνουνε το πρωτο ενυδρειο τους)
θα εβαζε ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους?
μονο εγω δεν θα εβαζα δηλαδη και ειμαι "υπερβολικος"?

για πεστε ποσα παραδειγματα εχετε,γιατι εγω δεν εχω πολλα.
ενα-δυο το πολυ.

και ποιος απο τους μεγαλους γνωστους ενυδρειαδες που εχουνε γραψει βιβλια,μελετες κλπ θα το εκανε σε ενυδρειο του?
για πεστε εναν που εχετε ακουσει η διαβασει να το προτεινει.
να το δω κιεγω δηλαδη και να μην εχω αμφιβολια οταν το προτεινω σε καποιον,αλλα ναχω και βιβλιογραφια.

αλλο το "δεν απαγορευεται",αλλο το "ειναι σωστο" και αλλο το "ειναι λαθος".

τεσπα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το να βαλει καποιος οτι θελει στο ενυδρειο του εφοσον το εχει μελετησει οπως πρεπει,αλλιως κινδυνευει να κανει ψαροσουπα.

τωρα το τι σκεφτονται τα ψαρια ειναι αλλο θεμα και δεν θα το μαθουμε κιολας,οποτε μπορουμε να πουμε πως σκεφτονται οτι μας βολευει.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-05-14, 21:52
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ξεθάβω πάλι το θέμα μιας και το διάβασα από την αρχή. Να πω ότι όλοι γράψατε ενδιαφέροντα πράγματα και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο (kgf...) που η κάθε του απάντηση ήταν ολόκληρη έκθεση (χαράς το κουράγιο σου ).
Τελικά το συμπέρασμα που έβγαλα είναι αυτό που λες κι εσύ στο τελευταίο σχόλιο σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο το "δεν απαγορευεται",αλλο το "ειναι σωστο" και αλλο το "ειναι λαθος".
Τουλάχιστον βρίσκομαι στο "δεν απαγορεύεται" , για αρχάριος δεν είναι και άσχημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σχετικά με τα αληθινά είδη σκαλαριών και τους βιότοπους τους aquaristas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 24-01-11 01:52
Συνδυασμός Ψαριών ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 47 29-07-08 21:52
Συνδυασμός Ψαριών etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-07-08 14:53
Συνδυασμός ψαριών σε 84 λτ. Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 8 24-02-06 23:15
Συνδυασμός Ψαριών npap Malawi 1 21-01-05 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07126 seconds with 15 queries