Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 08-05-14, 20:18
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπαμε πως το χόμπι θέλει υπομονή (και παρατήρηση θα προσθέσω...).
Τα υπολείμματα τροφής να τα αποκλείσεις... δεν μπορεί να είναι εκτός αν ρίχνεις με το τσουβάλι...Κανονικά ρίχνω, οπότε ας το αποκλείσω
Αν κρίνω από την δικιά μου περίπτωση θα στοιχημάτιζα στην άλγη... άστη να κάνει τον κύκλο της και αν φύγει και δεν δεις βελτίωση εδώ είμαστε ποιό κύκλο ρε φιλαράκι;;;; σε ενάμισυ μήνα που παίζει μπάλα στο ενυδείο μου, τρείς τον κύκλο της Γης θα είχε κάνει! Πόσο καιρό παίρνει αυτός ο κύκλος πια;;. Το ξέρω πως είναι εκνευριστικά τα άτιμα αλλά δεν θα μας νικήσουν αυτα μέχρι στιγμής μου έχουν σπάσει τα νεύρα αρα νικήσανε!
Ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Έχω προσωπικά διαμαρτυρηθεί στον υπεύθυνο της εταιρίας στη χώρα μας γι' αυτό το θέμα... του έχω δώσει μάλιστα και επιστολή που είχα ετοιμάσει για να αποστείλω στην Γερμανία (αφού e-mail ΔΕΝ μπορούσα να τους στείλω... λόγω των ρυθμίσεων της σελίδας τους) εξηγώντας τον λόγο που ο όρος (η μετάφραση του Filter wool... δηλαδή) είναι λάθος. Τώρα που το ξανασκέφτομαι... ΙΣΩΣ θα ήταν καλό να κλείσω εισιτήρια για Γερμανία... να τα πούμε από κοντά!!!!!
2. ΑΝ ξαναδιαβάσεις πιο πάνω... θα δεις ότι... ξεκίνησα με ερώτημα για την σειρά τοποθέτησης των υλικών στα φίλτρα... εσύ στάθηκες στη σημείωση που έκανα (τον λόγο που την έγραψα... τον ανέπτυξε ήδη ο Σπύρος). Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ καταλαβαίνει τι διαβάζει... ΑΝ βρεθεί και κάποιος που έβαλε κοφτό μακαρονάκι (χωρίς χταπόδι ) στο φίλτρο του... ΔΕΝ θα εκπλαγώ.
3. Ο Dr. Dieter Untergasser (ιχθυοπαθολόγος της SERA) σε προσωπική μου ερώτηση (στο τελευταίο σεμινάριο) για τα αιωρούμενα μου απάντησε... βάλε ένα φίλτρο γεμάτο με "μαλλί φίλτρου" ( ).
4. Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για την βοήθεια που μου έδωσες στον διαγωνισμό.-
Όπως και να 'χει φίλε μου, δε το θεωρώ τόσο σημαντικό λόγο για να μου ανακοινώσεις οτι εξαιτίας αυτού δε θα μου προσφέρεις τις γνώσεις σου. Για να ερθουμε στο θέμα τώρα .........αν ακόμα θέλεις να βοηθήσεις, τη σειρά των υλικών στα φίλτρα την έχω αναφέρει λοιπό. Βλέπεις σε αυτό κάποιο λάθος; Εχε υπόψη σου μόνο οτι οταν αναφέρομαι σε ενυδρειακό βαμβάκι, μιλάω για ΜΕΓΑΛΗ ποσότητα (στούπωμα σχεδόν)!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 08-05-14 στις 20:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 08-05-14, 20:44
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Σού έχω γράψει στο 3... την απάντηση του Dr. Dieter Untergasser... γι' αυτό που ζητάς... εγώ τι παραπάνω από αυτόν... μπορώ να σου πω;
2. Νομίζω κάπου πιο πάνω διάβασα... να "ξαίνεις" το μαλλί... συμφωνώ σε αυτό. Το "στούμπωμα"... ΔΕΝ το βρίσκω σωστό. Σε διαφορετική περίπτωση... βάζε filter pad στα φίλτρα σου (τελευταίο στάδιο). Προσωπικά τα αντικαθιστώ σε κάθε καθαρισμό/άνοιγμα φίλτρου.
3. Επί τη ευκαιρία... κάθε πότε τα καθαρίζεις;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 08-05-14, 20:48
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Μα καλά σε 1,5 μήνα παρέδωσες τα όπλα!!!

Λέμε ότι οι άλγες κάνουν τον κύκλο τους και φευγουν αλλά δεν νομίζω να ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Εγώ βλέπω αν υποχωρεί μια άλγη από τα φυτά... αν τα καινουργια βλαστάρια βγαίνουν και παραμένουν καθαρά είναι ένα πολύ καλο δείγμα.
Επειδή όμως δεν έχω την εμπειρία για να σου πω πολλά, άκου απλά τι θα έκανα στη θέση σου...Τσέκαρε τι είδους άλγη έχεις και πως αντιμετωπίζεται. Όταν αρχίσεις να βλέπεις σημάδια βελτίωσης θα δεις αν φταίει και για τα σωματίδια. Αν είσαι τυχερός βρήκες την αιτία αλλιώς πας παρακάτω.
Βέβαια μην ξεχνας ότι μπορει να φταίνε και οι πέτρες που σου είπε ο Κλεόβουλος... οπότε μπορεις να πάρεις μία και την τσεκάρεις σε ένα άλλο δοχειο(για να μην αδειαζεις όλο το ενυδρείο σου).

Και μη ξεχνας... μπορεί να έχεις χάσει όλες τις μάχες μέχρι τώρα, αλλά ο πόλεμος είναι δικός μας...


ΥΓ Όπως γράφει ο Diskus fan από πάνω, ούτε εγώ συμφωνώ με το στουμπωμα του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 08-05-14, 20:58
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σού έχω γράψει στο 3... την απάντηση του Dr. Dieter Untergasser... γι' αυτό που ζητάς... εγώ τι παραπάνω από αυτόν... μπορώ να σου πω;
2. Νομίζω κάπου πιο πάνω διάβασα... να "ξαίνεις" το μαλλί... συμφωνώ σε αυτό. Το "στούμπωμα"... ΔΕΝ το βρίσκω σωστό. Σε διαφορετική περίπτωση... βάζε filter pad στα φίλτρα σου (τελευταίο στάδιο). Προσωπικά τα αντικαθιστώ σε κάθε καθαρισμό/άνοιγμα φίλτρου.
3. Επί τη ευκαιρία... κάθε πότε τα καθαρίζεις;
Το ξάσιμο άλλος το έγραψε οχι εγω. Αν βοηθάει, θα το κάνω. Το στούμπωμα σίγουρα θα αλλάξει πάντως. Καθαρισμό φίλτρου από την 15/12/2013 που λειτουργεί το ενυδρείο μου, έχω κάνει αν θυμάμαι καλά 3 φορές. Γνωρίζω οτι δεν είναι καλό να το κάνει κανείς συχνά αλλά επειδή είναι νεοστημένο ενυδρείο, χρειάστηκε να το ανοίξω λίγες περισσότερες φορές (ξέρεις, να βάλω, να βγάλω πραματάκια κτλ).
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 08-05-14, 22:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Safaprn, πρίν λίγο καιρό είχα δει σε ένα θέμα μια απάντηση του Σπύρου (delta66), πως για να κρίνει ένα ενυδρείο θα πρέπει να λειτουργεί πάνω από ένα χρόνο. Λοιπόν έχει απόλυτο δίκιο, μέσα σε 1,5 μήνα που τρέχει το συγκεκριμένο μη περιμένεις να είναι όλα τέλεια, έστω και αισθητικά, κάνε λίγη υπομονή λοιπόν, μπορεί να έχεις αιωρούμενα σωματίδια ή να έχεις άλγη ή σκουπιδάκια στο βυθό ή πολλά άλλα, μην είσαι ανύπομονος, ξέρεις πως τα ενυδρεία θέλουν το χρόνο τους, είναι μικρά οικοσυστήματα που πρέπει να ωριμάσουν. Θεωρώ πως με λίγη υπομονή αλλά και επιμονή θα τα ξεπεράσεις όλα. Σε λίγο καιρό θα θυμάσαι το άγγος που είχες για τα αιωρούμενα σωματίδια και θα γελάς, για αυτό υπομονή φίλε μου, είναι το απαιτούμενο στο χόμπυ μας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 08-05-14, 22:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ενάμισυ μήνα έχω την άλγη. Το ενυδρειο τρέχει 5 μηνες τωρα, καινούριο ακόμα βέβαια αλλα μου έκανε εντύπωση πως τα αιωρούμενα σωματίδια εμφανίστηκαν τόσο ξαφνικά λες και κάποιος πέταξε μέσα κάτι ρε παιδί μου. Εμφανίστηκαν δε, ταυτόχρονα με την καφε άλγη. Κατα τη διάρκεια της ημέρας, πότε ειναι παρα πολλά, πότε "χαλαρώνουν" λίγο. Μου κάνει εντύπωση που ενώ έχω δοκιμάσει πολλα πράγματα, δεν έχω δει την παραμικρή βελτίωση. Τέλος πάντων θα δοκιμάσω κανά δυο πραγματάκια ακόμα που μου είπαν εδώ κάποια παιδιά και μετά (επειδή με έχει κουράσει το θέμα) θα το αφήσω και οτι γίνει απο μονο του στη τελική. Υπομονή έχω (.....φυτεμενο είχα πριν!) αλλα έχω και κάποια κολληματα και ενα απο αυτα ειναι η τελειομανία αν και ξέρω οτι τελειομανία και ενυδρειο, δε πανε μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-05-14, 10:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αφού είσαι τελειομανής και θέλεις να δοκιμάσεις
και επειδή εγώ πιστεύω πως το πρόβλημα είναι αυτό που είπα απ' την αρχή (δηλ. η σύσταση των πετρών που έχεις- ψαμμίτης που είναι πυριτικές ενώσεις-πυριτικά άλατα απορροφούν τα διάτομα-...)
θα πρότεινα ανάμεσα στο ενυδρειακό βαμβάκι να βάλεις και seachem PhosGuard http://www.seachem.com/Products/prod...PhosGuard.html ή αν μπορείς να βρεις αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Aqua-Conne...-/390567224297 ή αυτό http://www.drsfostersmith.com/produc...fm?pcatid=4177.

Αν δοκιμάσεις πες μας και τα αποτελέσματα
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-05-14, 10:32
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω πρώτα όσα στα προηγούμενα πόστ μου είπατε όλοι και αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση θα πάω σε πιο δραστικά μέτρα. Οτι κανω θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-05-14, 11:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι κομματια απο την αλγη που ξεκολλανε απο τα αντικειμενα ή σηκωνονται απο το βυθο,, και περιφερονται λογω της μεγαλης ροης.
Ο μονος τροπος να το διαπιστωσεις ειναι να καθαρισεις αρχικα την αλγη και να βρεις την αιτια της δημιουργιας της, ετσι ωστε να την αντιμετωπισεις και να μη ξαναδημιουργηθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-05-14, 11:49
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πολύ πιθανόν, βασικά κι εμένα εκει παει το μυαλο μου. Η καφε άλγη, πέρα απο τα νεοστημένο ενυδρεια, εμφανίζεται και λόγω μη επαρκούς φωτισμού. Είχα μια λάμπα λευκή 39w 14000K και μια ροζ που δε γράφει βατ και κέλβιν. Πήρα δυο λευκές λάμπες 39w 4000K και θα λειτουργώ αυτές απο αύριο μήπως και έφταιξε ο φωτισμός. Αν όμως ειναι υπολείμματα άλγης, τόσο καιρό δε θα είχε φύγει απο το ενυδρειο αφου τα φίλτρα ρουφάνε κανονικά; Σκέφτομαι να αλλάξω και πέτρες τωρα και να βάλω λάβα (η λάβα πάλι δεν αφήνει σωματίδια, δε τρίβεται.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-05-14, 11:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ πιθανόν, βασικά κι εμένα εκει παει το μυαλο μου. Η καφε άλγη, πέρα απο τα νεοστημένο ενυδρεια, εμφανίζεται και λόγω μη επαρκούς φωτισμού. Είχα μια λάμπα λευκή 39w 14000K και μια ροζ που δε γράφει βατ και κέλβιν. Πήρα δυο λευκές λάμπες 39w 4000K και θα λειτουργώ αυτές απο αύριο μήπως και έφταιξε ο φωτισμός. Αν όμως ειναι υπολείμματα άλγης, τόσο καιρό δε θα είχε φύγει απο το ενυδρειο αφου τα φίλτρα ρουφάνε κανονικά; Σκέφτομαι να αλλάξω και πέτρες τωρα και να βάλω λάβα (η λάβα πάλι δεν αφήνει σωματίδια, δε τρίβεται.
Και απο παλιες λαμπες.

Ρουφαει το φιλτρο, αλλα συνεχιζουν και ξεκολλανε νεα κομματια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-05-14, 12:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και απο παλιες λαμπες.

Ρουφαει το φιλτρο, αλλα συνεχιζουν και ξεκολλανε νεα κομματια.
Αυτό λέω....αρα θα είχε φύγει η άλγη τοσο καιρό. Η αλήθεια ειναι οτι δε κάποιες πέτρες η άλγη έχει μειωθεί. Οι λάμπες που έχω δουλεύουν 5 μηνες, δε τις λες και παλιές αλλα εχουν 14000Κ....τα πολλα κέλβιν παίζουν ρόλο; Δε νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-05-14, 12:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λάμπες που έχω δουλεύουν 5 μηνες, δε τις λες και παλιές αλλα εχουν 14000Κ....τα πολλα κέλβιν παίζουν ρόλο; Δε νομίζω.
χεεχεχε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-05-14, 12:39
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

......τι εννοείς;;;
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-05-14, 12:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυσικα και επηρεαζουν τα κελβιν στις αλγες.
Εδω η aquastar πχ που ειναι 10000Κ ειναι και πολλα για γλυκου νερου ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-05-14, 13:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και επηρεαζουν τα κελβιν στις αλγες.
Εδω η aquastar πχ που ειναι 10000Κ ειναι και πολλα για γλυκου νερου ενυδρειο.
Λοιπόν. Αλλάζω τις λάμπες και χαλαρωσω τα φίλτρα απο το ενυδρειακό βαμβάκι που τα έχω ψιλοστουπωμένα και παρακολουθώ πως θα πανε τόσο τα σωματίδια όσο και η άλγη. Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 11-05-14, 16:54
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σήμερα λοιπόν άλλαξα τις λάμπες για να δω μακροχρόνια τι θα γίνει με τις άλγη. Όσο αφορά τα σωματίδια τωρα....το πρωί έβγαλα υαλοβάμβακα απο τα φίλτρα και αυτόν που άφησα μέσα, τον "έξασα" λιγακι αλλα τα πράγματα μετα απο λίγα λεπτά έγιναν χειρότερα...μέχρι τωρα. Ειναι η πρώτη φορά που είδα σε αυτή την άθλια και βρωμερή κατάσταση το ενυδρειο μου. Μου ήρθε στην κυριολεξία να το διαλύσω. Πριν απο λίγα λεπτα άνοιξα πάλι τα φίλτρα και τα στούπωσα και πάλι με ενυδρειακό βαμβάκι και πρόσθεσα ενα μικρο εσωτερικό φιλτράκι (πιτσιρίκι ειναι αυτο βέβαια) με ενυδρειακό βαμβάκι και αυτο. Μόλις τωρα κατέβηκα στην καφετέρια κάτω απο το σπίτι μου να πιω κανά κασόνι μπύρες γιατι θα σκότωνα άνθρωπο αν καθομουν σπίτι και οταν θα ανέβω πάνω αργότερα, περιμένω τουλάχιστον να δω ενα λίγο καλυτερο θέαμα. Δε ξέρω τι γίνεται αλλα ειναι η πρώτη φορα που έχω απογοητευτεί τόσο πολυ με το ενυδρειο μου!
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-05-14, 17:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Δυνατότητα για ένα μικρό - έστω - βιντεάκι υπάρχει?
Σιγουρα θα υπαρχει λύση, το θέμα ειναι να βρεθεί τι φταιει

Κι εννοειται πως δεν διαλύουμε τπτ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-05-14, 20:56
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Επιστρέφοντας στο σπίτι, διαπίστωσα οτι τα σωματίδια εχουν μειωθεί σε ενα πολυ ικανοποιητικό βαθμό (.....ίσως βεβαια φταίνε και οι πολλες μπύρες). Ελάχιστα ειναι αυτα που κυκλοφορούν στη στήλη του νερού. Εκείνο που παρατηρώ τωρα ειναι το εξής. Υπάρχουν εκατοντάδες μικροσκοπικές φυσσαλίδες οι οποίες ξεκινούν απο τις πέτρες και ανεβαίνουν στην επιφάνεια όπου σκάνε. Ειναι τόσο μικρές που δύσκολα κάποιος αντιλαμβάνεται πως ειναι φυσσαλίδες και όχι κάτι άλλο. Ξεκινούν λοιπόν απο τις πέτρες και πριν πάρουν το δρόμο τους προς την επιφάνεια, κάθονται πάνω στις πέτρες αλλα μονο εκει που οι πέτρες ειναι καλυμμένες με καφέ αλγη, κάτι σαν το perling δηλαδή στα φυτά αλλα φανταστείτε το πάνω στις πέτρες. Φυσσαλίδες πάνω στα τμήματα των πετρών που δεν εχουν καλυφθεί με άλγη, ΔΕΝ υπάρχουν. Μονο πάνω στην άλγη. Αυτο γιατι συμβαίνει; Αν έφταιγε το πετρωμα, θα υπήρχαν κι αλλού και όχι μονο εκει που υπάρχει άλγη. Βίντεο δε μπορω να βάλω τωρα γιατι έχω σβηστά φώτα. Το θέμα ειναι οτι κάτι καταφέραμε με τα σωματίδια και χαλάρωσα λίγο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αιωρούμενα σωματίδια sailim Γλυκό νερό - Γενικά 4 10-02-10 22:46
Αιωρούμενα σωματίδια kostas_dimi_xapsas Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-02-09 01:12
Αιωρούμενα σωματίδια thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 11 17-02-05 23:59
Άσπρα σωματίδια στο νερό. oscar Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 03-08-04 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07762 seconds with 16 queries