Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-11, 12:23
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή Έχει Αμμωνία?

Έχω το ενυδρείο μου που περιμένει ψάρια pseudotropheus saulosi (αφρικανικό υπό δημιουργία) για περίπου 2 εβδομάδες και έπεται κι άλλο να περιμένει .
Επειδή είναι καινούριο το έχω στρώσει εδώ και περιπου 2 εβδομάδες και μέτρησα με test και βγήκαν όλα καλά, το θέμα είναι ότι ταίζω κάθε 2 μέρες φυλαράκια (έχω στρωμένο φίλτρο) για να μην ανέβει η αμμωνία, αλλά το test που είχα κάνει είχε τα πάντα εκτός από αμμωνία. Επειδή δέν έχω test για αμμωνία και δεν ξέρω που είναι αυτή την στιγμή, δέν ξέρω σε περίπτωση που άν έχει αν θα πάθουν τίποτα τα αφρικάνικα που θα βάλλω μέσα.
Παρεπιπτώντος έχω ακριβώς βάλλει 6(ancistrus απο γέννα) ακριβώς πρίν μία βδομάδα ενώ το ενυδρείο είχε μία βδομάδα μου δούλευε και είναι περ'ιπου 1εκ ο καθένας τους. Αλλά έχουν ψοφίσει 2 και έχουν μείνει 4 με διαφορά 2 με 3 μέρες και έχω την υποψία ότι είναι αμμωνία. Γι' αυτό λέω να είμαι σίγουρος πριν βάλλω τα καινούρια ψάρια ότι όλα είναι εντάξει στο ενυδρείο για να μήν πάνε στράφει τα ψάρια.

Άν έχετε υπόψην σας κάτι πείτε το

ΥΓ: Μόλλις μπούν τα ψάρια τα ancistrus θα φύγουν σε άλλο ενυδρείο. Επίσης έχω κάνει μία αλλαγή νερού γυρω στα 5 λίτρα για να βγάλω τις τροφές που είχαν κάτσει κάτω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-11, 13:09
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Πάρε τεστ κανε αλλαγές νερου ανάλογα με το αποτέλεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-11, 13:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το ενυδρείο μου που περιμένει ψάρια pseudotropheus saulosi (αφρικανικό υπό δημιουργία) για περίπου 2 εβδομάδες και έπεται κι άλλο να περιμένει.
Επειδή είναι καινούριο το έχω στρώσει εδώ και περιπου 2 εβδομάδες σε δυο βδομαδες δεν στρωνει το φιλτρο.
και μέτρησα με test και βγήκαν όλα καλά, τι εννοεις καλα?0 σε ολα?(νιτρωδη και νιτρικα)
το θέμα είναι ότι ταίζω κάθε 2 μέρες φυλαράκια (έχω στρωμένο φίλτρο) για να μην ανέβει η αμμωνία, αν ητανε στρωμενο δεν θα ανεβαινε η αμμωνια.
αλλά το test που είχα κάνει είχε τα πάντα εκτός από αμμωνία. αρα δεν τη μετρας.
Επειδή δέν έχω test για αμμωνία και δεν ξέρω που είναι αυτή την στιγμή, δέν ξέρω σε περίπτωση που άν έχει αν θα πάθουν τίποτα τα αφρικάνικα που θα βάλλω μέσα.θα παθουν,μην τα βαλεις ακομα.

Παρεπιπτώντος έχω ακριβώς βάλλει 6(ancistrus απο γέννα) ακριβώς πρίν μία βδομάδα ενώ το ενυδρείο είχε μία βδομάδα μου δούλευε και είναι περ'ιπου 1εκ ο καθένας τους. Αλλά έχουν ψοφίσει 2 και έχουν μείνει 4 με διαφορά 2 με 3 μέρες και έχω την υποψία ότι είναι αμμωνία.αρα δεν εχει στρωσει.
Γι' αυτό λέω να είμαι σίγουρος πριν βάλλω τα καινούρια ψάρια ότι όλα είναι εντάξει στο ενυδρείο για να μήν πάνε στράφει τα ψάρια. δεν ειναι,θελει στρωσιμο.

Άν έχετε υπόψην σας κάτι πείτε το
στρωσε το φιλτρο!
ΥΓ: Μόλλις μπούν τα ψάρια τα ancistrus θα φύγουν σε άλλο ενυδρείο.μεχρι να φυγουν απτο ενυδρειο θα εχουν φυγει και απτον κοσμο γενικως.
Επίσης έχω κάνει μία αλλαγή νερού γυρω στα 5 λίτρα για να βγάλω τις τροφές που είχαν κάτσει κάτω
ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?γιατι αν ειναι οτιδηποτε πανω απο 10 λιτρα τα 5 λιτρα δεν ειναι μεγαλη αλλαγη.
βαλε αγγελια για μπολι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε αγγελια για μπολι!
Επειδή έχω δεί πολλούς να λένε βάλε μπόλι και δέν έχω ασχοληθεί να μάθω τι είναι, τί είναι το μπόλι?
Επίσης το φίλτρο ήταν ενός φίλου μου της tetra για 180 λίτρα, και είναι στρωμένο 2 χρόνια και λογικά υπάρχουν βακτήρια καθώς μου το έδωσε μαζί με το ενυδρείο του 165(όπως λέω και στο προφίλ), καθώς μου είπε να μήν το καθαρίσω για να μην φύγουν τα βακτήρια. Το σφουγγαράκι δεν το καθάρισα. Μόνο τον γυαλοβάμβακα άλλαξα, και δέν το άφησα ούτε μια μέρα έξω απο το ενυδρείο καθώς γνωρίζω ότι αν μείνει 48 ώρες εκτός ψοφάνε όλα τα βακτήρια.
Όσον αφορά το τάισμα γίνεται σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-11, 14:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για το μπολι διαβασε εδω

χωρις να μας πεις τις τιμες που βρηκες στις μετρησεις σου δε θα βγαλουμε ακρη.

αν τα ανσιστρους ειναι μωρα οπως λες,ειναι πολυ πιο ευαισθητα ακομα και σε νιτρικα(NΟ3)σε σχεση με τα ενηλικα ψαρια.

το φιλτρο οταν το πηρες απτο φιλο σου ποσο χρονο εκανες να το ξαναβαλεις μπροστα? και τι υλικα εχει μεσα? την ενυδρειακη βατα πετα την και βαλε καθαρη.αν ειναι παλια και πολυ βρωμικη οι ρυποι πανω της μπορει να σου ανεβαζουν τα νιτρικα.

εμενα με οσα εχεις πει μου φαινεται οτι η δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο η δεν γινοτανε σωστη συντηρηση απτο φιλο σου η διαταραχθηκε πολυ η βιολογια κατα τη μεταφορα και ξαναστησιμο του.(η ολα μαζι)

α)παρε τεστ αμμωνιας.
β)κανε μετρησεις και πες μας τα αποτελεσματα για ολες τις παραμετρους που μετρας.
γ)ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? σορυ το απαντησες αυτο 165 λιτρα τωρα το ειδα.τα 5 λιτρα που εκανες αλλαγη ειναι σαν να μην την εκανες.στα 165 λιτρα θες περιπου 45-50 λιτρα αλλαγη.στα ιδια λιτρα εγω κανω 50 λιτρα αλλαγη εβδομαδιαια.
δ)κανε αλλαγη 30% με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αυτη που εχει στο ενυδρειο.θα βαλεις και αντιχλωριο στο νερο! κατα προτιμηση seachem prime.η api stress coat (αν το βρισκεις πιο ευκολα) ισως χρειαστει να βαλεις και τριπλη η τετραπλη δοση,αναλογα τις μετρησεις σου.το ammonia detox της ΚΕΝΤ κανει κιαυτο αν βρεις απλα το πιο οικονομικο (στη δοσολογια)ειναι το prime.τι αντιχλωριο εχεις?

αυτα στα λεω γιατι στα 165 λιτρα με εξι μωρα(4 τωρα) ανσιστρους ειναι αδυνατο να ανεβει η αμμωνια αν το φιλτρο ειναι στρωμενο και ο κυκλος του αζωτου λειτουργει κανονικα.(εκτος αν ριχνεις υπερβολικα πολυ τροφη σε καθε ταισμα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

PH 7,2 - 7,6, KH 8Περίπου, GH καλά δεν θυμάμαι πόσο,ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 0
Το φίλτρο ούτε μια μέρα δεν έμεινε έξω απο το νερό.
Έχει μέσα sera biofibres, και sera γυαλοβάμβακα(για καλύτερα)
Όσον αφορά τα test αμμωνίας λέω να πάρω απο το ιντερνετ γιατι εδώ έχει τεστ αλλά δεν έχει για νιτρικά.
Επείσης μέχρι να μπούν τα ψάρια κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερού?
Αντιχλώριο έχω ένα της JBL πάρα πολύ καλό. Δοσολογία 10ml ανά 40 λίτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-11-11 στις 10:44
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-11, 14:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

[QUOTE=ΠαναγιώτηςCR7;632719]PH 7,2 - 7,6, KH 8Περίπου, GH καλά δεν θυμάμαι πόσο,ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 0
Το φίλτρο ούτε μια μέρα δεν έμεινε έξω απο το νερό.
Έχει μέσα sera biofibres, και sera γυαλοβάμβακα(για καλύτερα)
Όσον αφορά τα test αμμωνίας λέω να πάρω απο το ιντερνετ γιατι εδώ έχει τεστ αλλά δεν έχει για νιτρικά. αλλο η αμμωνια αλλο τα νιτρικα.ασχετα αν τα δευτερα προερχονται απτο πρωτο.
Επείσης μέχρι να μπούν τα ψάρια κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερού?αλλαγες,αν θες να σωσεις τα ψαρια που εχεις μεσα θα κανεις εβδομαδιαια.και παλι αραια πολυ ειναι.(αφου ειναι μωρα)
Αντιχλώριο έχω ένα της JBL πάρα πολύ καλό. Δοσολογία 10ml ανά 40 λίτρα 10ml ανα 40lt ειναι πολυ ακριβο.το Prime που σου ειπα εχει δοση 5ml/200 λιτρα.και εκτος αυτου δεν γνωριζω αν δεσμευει (αποτοξικοποιει)και την αμμωνια αυτο που εχεις.ποιο εχεις ακριβως?[/QUOTE]

με στρωμενο φιλτρο ειναι πολυ απιθανο να εχεις 0 νιτρικα (NO3). αρα 99% δεν ειναι στρωμενο.

εμενα μου φαινεται πως κατι δεν παει καλα με τον κυκλο του αζωτου στο φιλτρο σου.
η ενυδρειακη βατα(ο υαλοβαμβακας που λες)μπορει να πιανει βιολογια κιαυτος αλλα δεν χρησιμοποιειται γιαυτη τη δουλεια.τον βαζουμε για να κραταει οτι σκουπιδι δεν εχει κρατηθει στα προηγουμενα σταδια της φιλτρανσης πριν περασει παλι στο νερο.το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο η εξωτερικο?

τα ανσιστρακια ειναι καλυτερα να τα δωσεις γιατι δε νομιζω πως θα επιβιωσουνε.
επισης διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους γιατι μαλον δεν τα εχεις διαβασει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
PH 7,2 - 7,6, KH 8Περίπου, GH καλά δεν θυμάμαι πόσο,ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 0
Το φίλτρο ούτε μια μέρα δεν έμεινε έξω απο το νερό.
Έχει μέσα sera biofibres, και sera γυαλοβάμβακα(για καλύτερα)
Όσον αφορά τα test αμμωνίας λέω να πάρω απο το ιντερνετ γιατι εδώ έχει τεστ αλλά δεν έχει για νιτρικά. αλλο η αμμωνια αλλο τα νιτρικα.ασχετα αν τα δευτερα προερχονται απτο πρωτο.
Επείσης μέχρι να μπούν τα ψάρια κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερού?αλλαγες,αν θες να σωσεις τα ψαρια που εχεις μεσα θα κανεις εβδομαδιαια.και παλι αραια πολυ ειναι.(αφου ειναι μωρα)
Αντιχλώριο έχω ένα της JBL πάρα πολύ καλό. Δοσολογία 10ml ανά 40 λίτρα 10ml ανα 40lt ειναι πολυ ακριβο.το Prime που σου ειπα εχει δοση 5ml/200 λιτρα.και εκτος αυτου δεν γνωριζω αν δεσμευει (αποτοξικοποιει)και την αμμωνια αυτο που εχεις.ποιο εχεις ακριβως?[/QUOTE]

με στρωμενο φιλτρο ειναι πολυ απιθανο να εχεις 0 νιτρικα (NO3). αρα 99% δεν ειναι στρωμενο.

εμενα μου φαινεται πως κατι δεν παει καλα με τον κυκλο του αζωτου στο φιλτρο σου.
η ενυδρειακη βατα(ο υαλοβαμβακας που λες)μπορει να πιανει βιολογια κιαυτος αλλα δεν χρησιμοποιειται γιαυτη τη δουλεια.τον βαζουμε για να κραταει οτι σκουπιδι δεν εχει κρατηθει στα προηγουμενα σταδια της φιλτρανσης πριν περασει παλι στο νερο.το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο η εξωτερικο?

τα ανσιστρακια ειναι καλυτερα να τα δωσεις γιατι δε νομιζω πως θα επιβιωσουνε.
Τον υαλοβάμβακα τον έχω κάτω κάτω πρίν περάσει το νερό απο το biofibres. Πρέπει να το βάλλω απο πάνω ή να μην το βάλλω καθόλου? Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό. Μέσα στα Biofibres είχε βρομίτσες(βακτήρια), και ακόμα τα έχει, αλλά δεν ξέρω αν έχουν ψοφίσει.
Σου παραθέτω link για το αντιχλώριο και τα τεστ και τα biofibres.
http://www.google.gr/search?tbm=isch...1868l0.1.7l8l0

http://www.google.gr/search?tbm=isch...w=1024&bih=653

http://www.google.gr/search?tbm=isch...w=1024&bih=653


Όσον αφορά το prime πόσο καλό είναι, πόσο έχει και πού μπορώ να το βρώ? Αφαιρεί και την αμμωνία?
Επείσης κάτι άλλο. Τα φυλαράκια που ταίζω έχουν κάτσει στον πάτο και έχουν δημιουργήσει κάτι σαν μούχλα γύρω τους. Δημιουργεί αμμωνία η όχι αυτό?
Θα χρειαστεί να τα βγάλω ή όχι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης Κ : 26-11-11 στις 15:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-11, 17:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

την τροφη να μην την αφηνεις να μουχλιαζει μεσα.βαζε τη σε ενα κομματι τουλι λεπτο η καλσον και οταν βλεπεις οτι παει να μουχλιασει αλλαζε τη.ενα ενα τα λες.σιγουρα εχεις αμμωνια μεσα γιατυτο και ψοφησανε τα μικρα.(συν το οτι ητανε πολυ νωρις γενικως για να βαλεις τοσο μικρα ψαρια μεσα.)συν το οτι αν ειναι τοσο μικρα και ριχνεις φυλλαρακια παιζει και να ψοφανε κιαπτην πεινα.οπως και ναχει ψαρια σε ενυδρειο με αστρωτα υλικα η προβληματικη φιλτρανση δεν πρεπει να μπαινουνε.και ειδικα νεογεννητα.αυτα ειδικα καταδικαστηκανε μολις τα πηρες αποκει που τα πηρες.

στο λινκ που εδωσες για τα τεστ ποιο απο ολα εχεις?

για το biotopol η jbl λεει οτι: "Immediately neutralises toxic heavy metals and chlorine." δεν λεει τιποτα για αμμωνια οποτε με βαση αυτο,δεν κανει αποτοξικοποιηση της αμμωνιας οπως κανουνε τα αλλα που σου ειπα.

η ενυδρειακη βατα που εχεις στο κατω μερος λογικα κραταει ολα τα σκουπιδια χοντρα και ψιλα και πιθανοτατα να εχει μπουκωσει πλεον.(αν η ροη του φιλτρου σου ειναι απο κατω προς τα πανω που μαλον ειναι)

εχεις κανει καποια βηματα χωρις να εχεις διαβασει τα βασικα και αυτο ειναι λαθος.και για σενα γιατι θα ταλαιπωρηθεις, και για τα ψαρια που ψοφανε τσαμπα.

τι θα εκανα εγω:
α)θα διαβαζα τα υπομνηματα στους αρχαριους.
β)θα εδινα τα ψαρια που εχεις μεσα.
γ)θα αγοραζα τεστ αμμωνιας και λοιπα τεστ σε υγρα.(ειναι πιο οικονομικα σε βαθος χρονου αφου βγαζουνε περισσοτερα τεστ κ ειναι και πιο αξιοπιστα). αν δε μπορεις αυτη τη στιγμη παρε μονο για αμμωνια που σου λειπει.13-15 ευρω εχει ενα της sera εστω.
δ) θα αγοραζα βιολογικο υλικο eheim substrat pro η sera siporax και χοντροτρυπο σφουγγαρι για μηχανικο καθαρισμο του νερου.
ε)θα αντικαταθιστουσα τα υλικα που εχεις μεσα τωρα,βαζοντας το σφουγγαρι στο κατω μερος(η και τα biofibres αν δε θες να παρεις σφουγγαρι),απο πανω το βιολογικο υλικο και στο πανω πανω μερος ενα κομματι ενυδρειακη βατα που θα αλλαζεις καθε 10-15 μερες η οποτε βλεπεις να βρωμιζει πολυ/μειωνεται η ροη.

αυτα αν θες να κανεις σωστη δουλεια και οχι πασαλειματα.(που θα σου δημιουργουνε προβληματα συνεχεια)

αφου αλλαξεις τα υλικα του φιλτρου σου βαζεις αγγελια για μπολι εδω μεσα στις αγγελιες γιατι δε σε βλεπω νασαι πολυ της υπομονης,και αφου μπει το μπολι μπορεις να βαλεις τα πρωτα 2-3 ψαρια.και τα υπολοιπα σταδιακα ωστε σε ενα-εναμιση μηνα (αν και παλι καπως γρηγορα μου φαινεται,αλλα εξαρταται και απτα ψαρια που θα βαλεις)να φτασεις την τελικη ιχθυοφορτωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06195 seconds with 15 queries