Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-11-11, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο όρισε αν μπορείς το χόμπι σου για να καταλάβω τις διαφορές.

Έτσι χοντρά χοντρά όπως το βλέπω, εσύ προσπαθείς να δώσεις ότι καλύτερο μπορείς στους υδρόβιους φίλους σου, παρέχοντας τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, τον όσο πιο φυσικό υδροβιότοπο σε σχέση με το πως είναι γεννημένα να ζουν και γενικά τους προσφέρεις ότι μπορείς έχοντας παράλληλα την ευχαρίστηση να έχεις ένα κομμάτι από το υγρό στοιχείο....σχεδον όπως είναι στη φύση, στο σαλόνι σου.

Όπως το βλέπω εγώ, το ίδιο ακριβώς κάνει και ένας MFK. Η διαφορά είναι ότι σας συναρπάζει διαφορετικός τύπος ψαριών, διαφορετικός υδροβιότοπος και διαφορετικά φαινόμενα της φύσης.
Σίγουρα θα μπορούσαν να την βγάλουν με βιομηχανοποιημένες τροφές (οι οποίες παρεπιπτόντος γίνονται με τον ίδιο τρόπο....γαριδάδικα και δεξαμενές με ψάρια....μόνο που σου τα σκοτώνουν και σου τα συσκεβάζουν άλλοι). Αν όμως στο ενυδρείο σου έχεις ένα ψάρι γεννημένο θυρευτή, δεν του στερείς τη φυσική του διατροφή και τα φυσικά του ένστικτα αν δεν του προσφέρεις την ευχαρίστηση του κυνηγιου?....Δεν του αλλάζεις εντελός τη συμπεριφορά του σε σχέση με τη συμπεριφορά που θα είχε στη φύση? Δεν πας κόντρα σε αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνεις αν είσε πραγματικός χομπιστής?

....με τα feeder fish δικής σου παραγογής η συμαντικότερη διαφορά είναι ότι ξέρεις τι ταϊζεις το ψάρι σου και μειώνεις συμαντικά τις πιθανότητες ασθενιών. ....Θα μου πεις τα ψάρια αυτά δεν έχουν ψυχή....έχουν αλλά και στη φύση τροφή γίνονται και για αυτό το λόγο δεν έχουν γεμίσει τα ποτάμια γκαπις και πλατις.

Ένας παίρνει ένα κυνηγόσκυλο για το σαλόνι του....νομίζεις ότι ο σκύλος αυτός είναι ευχαριστημένος? Μπορεί να περνά καλά, να τρώει να πηγαίνει βόλτα, να παίζει κλπ κλπ κλπ ....αλλά αν του καταπιέζεις τα φυσικά του ένστικτα σου υπογράφω ότι ΔΕΝ είναι ευχαριστήμενος, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορούσε να ήταν. Και τα ψάρια είναι το ίδιο.....αν πάρεις μονομάχο και τον έχεις σε ένα ενυδρείο 60ρι με νερό κρισταλλο και τέλεια χημεία, θα είναι καλά το ζωνανό.....αν του βάλεις όμως και δυο μονομαχίνες και φυτέψεις το ενυδρείο σου, θα είναι ακόμη καλύτερα!
Με τα μεγάλα ψάρια είναι το ίδιο....αν του δίνεις έτοιμη τροφή που αγόρασες στο μαγαζί, θα μπορέσει να ζήσει.....αν του δώσεις όμως τη φυσική του τροφή και στη φυσική της μορφή......θα ζήσει πολύ καλύτερα!......Εμείς φίλε Σπύρο τί πραγματικά θέλουμε? Να ζήσουν? Η να ζήσουν όσο καλύτερα γίνεται?

Αυτά είναι οι δικοί μου ορισμοί και οι δικές μου απόψεις. Αν εσύ πιστεύεις κάτι διαφορετικό, πολύ θα ήθελα να το ακούσω.

Πάντα φιλικά!
Η διαφορα ειναι οτι στο ενα χομπι ο χομπιστας εκτρεφει ψαρια για να ζησουν τη ζωη τους οσο καλυτερα γινεται και να προσφερουν απλα θεαμα στον χομπιστα, και στο αλλο για να μεγαλωσουν και να γινουν τροφη.
Οσο σχεση εχει το χομπι μου, με το χομπι του Δουραμπεη που εχει τσιπουρες στο ενυδρειο του για τους πελατες της ψαροταβερνας του, αλλο τοσο εχει σχεση και με τους αλλους.

Οσο για τη ζωντανη τροφη εχει ξαναγινει πολλες φορες συζητηση, και εχω αναφερει οτι δεν εχει σχεση η νουμοσυνη της αρτεμιας και των σκουληκιων με αυτη του ψαριου ή του ποντικιου, που καταλαβαινει τι θα του συμβει μολις πεσει στο ενυδρειο με τους θηρευτες, ουτε και θα μεινουν με το μισο σωμα φαγωμενο να κολυμπανε απεγνωσμενα μεχρι να το αποτελειωσουν, προσφεροντας απλα (σε πολλους απο τους χομπιστες με θηρευτες) και το προσθετο "θεαμα" στο χομπι τους, του "φονου" και του αιματος.
Αν η θανατωση των feeders γινοταν απο πριν και με αξιοπρεπη τροπο (οπως ειμαι υπερμαχος να γινεται και με τα "fedders" αρνακια μοσχαρακια κοτουλες κλπ που τρωμε εμεις) δεν θα μπορουσα να πω το ιδιο.

ΥΓ βλεπει καποιος ευκολα απο το ποστ σου, οτι συγκρινεις τα χομπι μονο στη ιδια προσοχη που δινει ο ενας χομπιστας στα "μεγαλα" ψαρια του, αλλα δεν αναφερεις τιποτα για τη συμπεριφορα του απεναντι στα μικρα ψαρια fedders .... σαν να μην υπαρχουν.
Αν μεινουμε στη συμπεριφορα τους απεναντι στα μεγαλα ψαρια, δεν εχω αντιρρηση οτι και πολλοι απο αυτους κανουν πολλα λαθη στη διατηρηση τους, οπως και αυτοι που δεν εχουν μεγαλα ψαρια και "παιζουν" με ενυδρειακια και ψαρακια.
Αυτο προσπαθουμε να βελτιωσουμε στις συζητησεις των φορουμ.
Το θεμα ομως εδω, εχει σκοπο την ενημερωση αυτων που σκοτωνουν αθελα τους περισσοτερο, ψαρια με λαθος αναπαραγωγες, στρωσιμο κλπ.
Το ενσυνειδητο ταισμα τους σε μεγαλυτερα ψαρια ειναι καπως ... τραβηγμενο, ακομα και να αναφερεται στο θεμα του GAB (και οχι του MFK).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-11-11, 14:26
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορα ειναι οτι στο ενα χομπι ο χομπιστας εκτρεφει ψαρια για να ζησουν τη ζωη τους οσο καλυτερα γινεται και να προσφερουν απλα θεαμα στον χομπιστα, και στο αλλο για να μεγαλωσουν και να γινουν τροφη.
Οσο σχεση εχει το χομπι μου, με το χομπι του Δουραμπεη που εχει τσιπουρες στο ενυδρειο του για τους πελατες της ψαροταβερνας του, αλλο τοσο εχει σχεση και με τους αλλους.

..................
ΥΓ βλεπει καποιος ευκολα απο το ποστ σου, οτι συγκρινεις τα χομπι μονο στη ιδια προσοχη που δινει ο ενας χομπιστας στα "μεγαλα" ψαρια του, αλλα δεν αναφερεις τιποτα για τη συμπεριφορα του απεναντι στα μικρα ψαρια fedders .... σαν να μην υπαρχουν.
Σπύρο εδώ όμως κάνεις ακριβώς ότι με κατηγορείς με το υστερόγραφο σου. Δεν αναφέρεις καθόλου τη συμπρεριφορά του χομπίστα στα "μεγάλα" ψάρια που κάνει ακριβώς ότι και εσυ...."εκτρεφει ψαρια για να ζησουν τη ζωη τους οσο καλυτερα γινεται και να προσφερουν απλα θεαμα στον χομπιστα" και μιλάς μόνο για τα μικρά παραληλίζοντας τα με ενυδρείο ψαροταβέρνας....που όμως δεν έχεις άδικο!

Όσο για τον αξιοπρεπή θάνατο των fedders ή το αν τους σκότωναν άλλοι...., συγνώμη αλλά το βρίσκω λίγο "υποκριτικό". Είτε σε ενοχλεί η εκτροφή ψαριών για να γίνουν φαγητό στην ταβέρνα του Δουραμπεη ή στο ενυδρείο σου....είτε όχι!
.....και δεν πιστεύω ότι οι ψαροτροφές με βάση το ψάρι ή τη γαρίδα προέρχονται από ψαράκια που είχαν αξιοπρεπή θάνατο!....πιθανότατα είχαν πολύ χειρότερο τέλος από αυτόν που βρίσκουν στο ενυδρείο.

Πάντος έχεις δίκαιο ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα αν και εγώ το έβαλα σαν επιπλέον προβληματισμό αφού πολλοί χομπιστές χρησιμοποιούν τις αναπαραγογές για αυτό το σκοπό.


....Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, επιδή έχουμε και πολλούς αφρικάνους στο φόρουμ, πόσοι από εσάς όταν λέτε σε κάποιον...."σε 120λτρ ενυδρείο βάλε ένα χαρεμάκι λαμπιτος" του λέτε παράλληλα ότι θα χρειαστεί και ένα μικρό ενυδρειάκι γιατί σε 2 μήνες το πολύ θα έχει γεννητούρια?
....σχεδόν κανένας δεν το κάνει! Και ο λόγος είναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ απλός. Σε Ψάρια που γεννοβολούν εύκολα Ιωάννα μου, ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ είναι οι χομπιστές που θα κλάψουν τις απόλειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-11-11, 17:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα το θεμα το εχει θιξει ο ιδιοκτητης εδω και περιπου ενα χρονο ...
Διαβαστε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37386
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-11-11, 02:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο εδώ όμως κάνεις ακριβώς ότι με κατηγορείς με το υστερόγραφο σου. Δεν αναφέρεις καθόλου τη συμπρεριφορά του χομπίστα στα "μεγάλα" ψάρια που κάνει ακριβώς ότι και εσυ...."εκτρεφει ψαρια για να ζησουν τη ζωη τους οσο καλυτερα γινεται και να προσφερουν απλα θεαμα στον χομπιστα" και μιλάς μόνο για τα μικρά παραληλίζοντας τα με ενυδρείο ψαροταβέρνας....που όμως δεν έχεις άδικο!

Όσο για τον αξιοπρεπή θάνατο των fedders ή το αν τους σκότωναν άλλοι...., συγνώμη αλλά το βρίσκω λίγο "υποκριτικό". Είτε σε ενοχλεί η εκτροφή ψαριών για να γίνουν φαγητό στην ταβέρνα του Δουραμπεη ή στο ενυδρείο σου....είτε όχι!
.....και δεν πιστεύω ότι οι ψαροτροφές με βάση το ψάρι ή τη γαρίδα προέρχονται από ψαράκια που είχαν αξιοπρεπή θάνατο!....πιθανότατα είχαν πολύ χειρότερο τέλος από αυτόν που βρίσκουν στο ενυδρείο.

Πάντος έχεις δίκαιο ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα αν και εγώ το έβαλα σαν επιπλέον προβληματισμό αφού πολλοί χομπιστές χρησιμοποιούν τις αναπαραγογές για αυτό το σκοπό.
Δεν νομιζω οτι ειναι υποκριτικο αφου ... εγω δεν αισθανομαι καθολου υποκριτης
Αν οι πρωτεινες που περιεχουν ο ψαροτροφες που χρησιμοποιω, προερχονται απο τον συνηθη τροπο (ψαρεμα*) και οχι απο δολοφονια (πεταμα σε ενα κουτι με νερο και θηρευτες που ειπε και ο Maverick), ο τροπος αυτος εχει καποια (οχι και ασημαντη ως προς την ουσια της "διαφωνιας" μας), διαφορα.
Και η διαφορα ειναι οτι αυτοι (οι ψαραδες) που το κανουν, δεν ονομαζουν το εαυτον τους χομπιστα.

Ο χομπιστας που εκτρεφει και ταιζει feeders. μπορει να προσεχει οπως εγω τα ψαρια του προσφεροντας τους οτι καλυτερο (νομιζει ) γινεται απο ποιοτητα τροφης, αλλα το κανει επιλεκτικα για μερικα μονο (τα μεγαλα) ψαρια.
Τα μικρα. δεν ειναι ψαρια για αυτον. Ειναι αναλωσιμα.
Αυτη ειναι η αιτια που θεωρω οτι δεν κανουμε το ιδιο χομπι.

Εξαλλου γιατι να επιλεξει κανεις ψαρι που δεν ζει χωρις αυτη τη διαδικασια?
Σαν να θελω εγω να διατηρω κροκοδειλους για πετ και επειδη το ζωο δεν μπορει να τραφει με τιποτα αλλο εκτος απο .... μωρα στη σχαρα , να ειμαι και δικαιολογημενος, και να κανω και το χομπι μου.

Πιστευω οτι ο χομπιστας ενυδρειοφιλος, πρεπει να σεβεται ολα τα ψαρια στα ενυδρεια του, και να μη τα διαχωριζει ουτε ως προς το μεγεθος, ουτε ως προς την αξια τους την αγορα και τη σπανιοτητα τους (για να θιξω και αλλα θεματα).

Δεν σε κατηγορω στο ΥΓ μου, ουτε μιλαω προσωπικα για καποιον.
Απλα παραθετω την αποψη μου στο θεμα.
Δικαιουμαι νομιζω να εχω.
Στο τελος ομως, τι τον νοιαζει καποιον ή γιατι τον προσβαλει, αν εγω δεν τον θεωρω συνχομπιστα μου?
Απο αυτη την συζητηση δεν θελω να περασω την αποψη μου αλλα να την αντιπαραθεσω φιλικα και αν ειναι δυνατον να την αλλαξω αν με πεισει καποιος με επιχειρηματα οτι κανω λαθος.
Αν ενοχλει την συζητηση, προσβαλει καποιους και παραβαινει τους κανονισμους ο τροπος που την παραθετω, θα παρακαλεσω καποιον συντονιστη να με επαναφερει στην ταξη.



* Το ψαρι γνωριζω οτι εκκρινει καποιες ουσιες την ωρα του θανατου του, ουσιες οχι θεμιτες για το κρεας προς καταναλωση.
Αν οχι απο αγαθοεργεια, τοτε απο συμφερον, οι ψαραδες μολις βγαζουν τα ψαρια τα πετανε στον παγο οπου ο θανατος ειναι γρηγορος.
Κατι σαν την ευθανασια με τον τροπο της καταψυξης που κανουμε στο χομπι.
Δεν πιστευω οτι ψαρευουν και μετα κοιτανε την ψαριά τους να γινεται αργα και βασανιστικα οσο ειναι ακομα ζωντανη, κοματακια.
Ουτε και οτι καποιοι απο αυτους (για πιο ακραιες πσρομοιωσεις), εχουν επιλεξει να κανουν αυτο το επαγγελμα, μονο και μονο για την ευχαριστηση που τους δινει αυτο το βιαιο θεαμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-11-11, 04:36
Το avatar του χρήστη Slevinakos
Slevinakos Ο χρήστης Slevinakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Thessaloniki-Xanthi
Μηνύματα: 24
Smile

Εξαρχης δεν υπαρχει σωστο η λαθος. Απο οπου και να το πιασεις το θεμα. Ολοι λιγο πολυ τυρανναμε τα ψαρακια μας αφου δεν ζουν στο δικο τους περιβαλλον για δικο μας καπριτσιο, ειτε αισθανομαστε οτι τα φροντιζουμε ειτε για διακοσμητικους λογους (υπαρχει και αυτο), και για τους περισσοτερους ισχυουν και τα δυο. Το μονο που μπορει να κανει καποιος που ασχολειται με το χομπι ειναι να προσαρμοζει το ενυδρειο του ωστε να πλησιαζει στο πραγματικο περιβαλλον των ψαριων οσο το δυνατον καλυτερα. Η γεννα απαιτει ιδιαιτερες συνθηκες που γινονται ακομα πιο πολυπλοκες στο μικρο χωρο του ενυδρειου. Επομενως καταληγεις στο να προσφερεις στα ψαρακια σου τα απαραιτητα, σωστο μεγεθος ενυδρειου, θερμοκρασια, τροφη,νερο κτλπ και βελτιωνεις τις συνθηκες ζωης τους οσο καλυτερα μπορεις.
__________________
"Who are you to wave your finger" - The Pot by Tool
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-11-11, 11:18
Το avatar του χρήστη philorian
philorian Ο χρήστης philorian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2011
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

νομιζω σωστα τα λεει ο slevinakos.ολοι μας προσπαθουμε να δωσουμε το καλυτερο στα ψαρια μας.οσο για τους εν λογω μονομαχους νομιζω οτι αναφερθηκε εντονα η σοβαρη μελετη επανω στο θεμα της αναπαραγωγης τους δλδ το αποτελεσμα στο οποιο πιστευω το 99% των ανθρωπων με τετοια ψαρια καταληγουν.δεν ειμαι αρνητικος στο θεμα αλλα ουτε και θετικος.σημασια εχει να γινεται το καλυτερο δυνατον για οτι ζωντανω μπαινει στα ενυδρεια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-11-11, 11:48
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Σπύρο κατ'αρχή δεν ενοχλείτε κανένας για τις απόψεις σου!

Κατά δεύτερο, για να το ξεκαθαρήσω όσο μπορώ, καταλαμβαίνω τι λες και είναι απόλυτος αποδεχτο αλλά το χόμπι όμως όπως έχω πει, ένα είναι!

ΟΜΩΣ....Ο καθένας από εμάς έχει ασχολιθει απλά για διαφορετικούς λόγους. Ο ένας γιατί αγαπά τα ψάρια, ο άλλος γιατί θέλει να έχει ένα κομμάτι θάλασσας στο σαλόνι του, άλλος επιδή γουστάρει τη συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου είδους ψαριού και μόνο! Ο άλλος που είναι πιο άρρωστος ίσως απλά επιδή του αρέσει όπως λες να βλέπει και τον κηνυγό να τρώει το θύραμα.

.....με λίγα λόγια με το ίδιο χόμπι ασχολείστε αλλά ο καθένας για διαφορετικό λόγο.
Είναι σαν δυο ανθρώπους που κάνουν συλλογή πεταλούδων, ο ένας το κάνει επιδή είναι καθηγητής "πεταλουδολογιας" και ο άλλος επιδή απλά του αρέσουν τα χρώματα.
Για διαφορετικούς λόγους ασχολούνται αλλά στο τέλος της ημέρας και οι δύο πεταλούδες μαζεύουν.

...Αν σε ρωτήσει κάποιος εσένα με τι ασχολείσε τις ελεύθερες σου ώρες τι θα απαντήσεις? Με τα ενυδρεία ή με την αγάπη και τη φροντίδα ψαριών?
Αν ρωτήσει κάποιον MFK κάποιος..με τι ασχολείσε τις ελεύθερες σου ώρες τι θα απαντήσει? Με τα ενυδρεία ή με ενυδρειομαχίες ή με το τάισμα των ψαριών?
Και οι δυο θα απαντήσετε με τα ενυδρεια...γιατί αυτό ακριβώς κάνετε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-11-11, 12:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ και οι δυο ειναι τυπικα ενυδρειοφιλοι.

Υπο αυτους τους ορους, μπορει καποιος που εχει δυο παιδια, ενα γιο και μια κορη, και που δουλευει απο το πρωι ως το βραδι για να τα αναθρεψει και να τα σπουδασει, να λεγεται πατερας, οσο τυπικα μπορει να λεγεται πατερας και καποιος που το κανει αυτο μονο για το γιο, εξοικονομωντας ομως χρηματα βγαζοντας την κορη στο κλαρι.
Πατερας ο ενας, πατερας και ο αλλος, αφου στο τελος της ημερας, εχουν και οι δυο, ενα γιο και μια κορη.

Χοντρο, αλλα σατυριζω τη διαφορετικη συμπεριφορα του επονομαζόμενου ενυδρειοφιλου/πατερα, απεναντι στο ενα ψαρι (θηρευτη/γιο) και στο αλλο (fedder/κορη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-11-11, 16:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ολα ειναι θεμα οπτικης γωνιας.
την οποια την καθοριζει ο καθενας αναλογως με το τι μπορει(η θελει) να δει σαν λογικο.(πραγμα που αποδεικνυει ποσο "μικροι" ειμαστε γενικως σαν οντα)
ο σωκρατης ομως ελεγε πως μια ειναι η λογικη και ειναι ηθικη.

συμφωνω περισσοτερο με το σπυρο.χωρις αυτο να σημαινει κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-11-11, 19:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σας διαβαζω με ενδιαφερον και χαιρομαι την πολιτισμενη συζητηση...
μου αρεσει που αναλυονται οι διαφορετικες οπτικες του θεματος ασχετως με ποια ταυτιζομαι και με ποια οχι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-11-11, 09:28
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Σπύρο ωραίο και σωστό το παραδειγμά σου....και πάλι όμως θεωρείς δεδομένη μια Α σχέση με τα ψάρια που έχει ο καθένας....και συγκεκριμένα μιλάς για "πατρική" σχέση που ίσως έχεις εσυ.

Τι θα έλεγες όμως αν μιλούσαμε για δύο γεωργούς που είχαν από δυο χοραφια? Ο πρώτος γεωργός καλιεργεί και τα δύο, ενώ ο δεύτερος έχει αφίσει ένα μικρό κομμάτι ακαλιέργειτο για να βλαστούν αγριόχορτα να τρων τα γαϊδούρια του που οργώνουν το καλιεργημένο του χοράφι.
Ποιός από τους πιο πάνω είναι ο καλύτερος γεωργός ή ποιος δεν είναι καν γεωργός.

Και κάτι ακόμα....το ότι ο Δουραμπεης έχει ενυδρείο με τσιπούρες για τους πελάτες της ταβέρνας του, τον έχει αυτόματα αποκλείσει από το χόμπι του ενυδρείου?
Αν σπίτι του ο Δουραμπεης έχει ένα δισκοενυδρείο και ένα με γκαπάκια...τα οποία τα αγαπά και τα φροντίζει όσο εσυ...ίσως και περισότερο, δεν τον κάνει σωστό χομπίστα?....Η κάνει διαφορετικό χόμπι από το δικό σου?

Τα πιο πάνω φίλε Σπύρο είναι με βάση το δικό μου ορισμό για το χόμπι που τον έχω αναφέρει πιο πάνω. Για εσένα το χόμπι σου μπορεί να είναι η φροντίδα και η προστασία των ψαριών γενικά.....οπότε όντος δεν κάνουμε το ίδιο χόμπι (με τα δικά σου δεδομένα) γιατί το δικό μου είναι η μεταφορά ενος υδροβιότοπου στο σπίτι μου και η όσο πιο πιστή αναπαράστασή του.

Με τα πιο πάνω δεν λέω ότι δεν ενδιαφέρομε για τα ψάρια που κρατώ.....θα λυπηθώ αν χάσω κάποιο και θα θυμώσω μαζί μου αν χάθηκε από λάθος δικό μου. Την άλλη μέρα όμως θα το αντικαταστήσω και η ζώη συνεχίζεται......αυτό εγώ δεν το θεωρώ "πατρική" σχέση.

Τέλος, όσοι από εσάς κάνετε αναπαραγωγές.....για πόσους γόνους που χάσατε κλάψατε?....ειδικά όσοι έχετε αφρικάνικα, ζωοτόκα ή κατάδικους που γεννοβολούν αβέρτα! Εγώ στην πρώτη γέννα που είχα (αφρικάνικα) χάρηκα πολύ που χωρίς μικρό ενυδριάκι για να μεταφέρω τη μαμά, επιβίωσαν 5-6 ψαράκια......ποτέ δεν σκέφτηκα τα 25-30 που φαγωθήκανε!......πόσο λάθος είναι αυτό τελικα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-11-11, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αποψη μου ειναι οτι και οι δυο ειναι γεωργοι γιατι ετσι κι αλλιως, ακομα και τα χαρτα και λαχανικα που καλλιεργουν για ... καταναλωση ειναι.
Ειτε τα ημερα για τους ανθρωπους, ειτε τα αγριοχορτα για τα γαιδουρια.

Αν υποθεσουμε οτι παραβλεπουμε το παραπανω αυτονοητο, το παραδειγμα δεν εχει ομοιοτητα με την περιπτωση των ενυδρειοφιλων , αφου
α) τα ακαλλιεργητα χορτα για τροφη ειναι αγρια, αδεσποτα, οχι καλλιεργεια του γεωργου, ενω τα feeders δεν ειναι αδεσποτα που εμφανιστηκαν απο μονα τους σε ενα .... παρατημενο ενυδρειο μας, ασχετα που και αυτο να γινοταν, και παλι θα επρεπε να τα φροντισουμε σαν σωστοι χομπιστες (ενυδρειοφιλοι) και οχι επαγγελματιες (γεωργοι),
β) το βασικοτερο, τα χορτα δεν εχουν νοημοσυνη σαν των ψαριων για να νιωσουν το ιδιο.

Η ερωτηση για τον Δουραμπεη με προβληματιζει ακομα, λογω της εμπλοκης του επαγγελματος του.Φερνω τον εαυτο μου στη θεση του για να απαντησω και λεω οτι αν ειχα το ενυδρειο με τις τσιπουρες στη δουλεια και παραλληλα ειχα και ενυδρεια στο σπιτι, που τα φροντιζα με χομπιστικη φιλοσοφια, θα ειχα σιγουρα καποιο ψυχολογικο προβλημα.

Αν η μεταφορά ενος υδροβιότοπου στο σπίτι σου ειναι το χομπι σου τοτε κανουμε το ιδιο.
Απλα εγω δεν βαζω ολα τα μερη ενος υδροβιοτοπου στο ενυδρειο μου, γιατι ειναι και μεγαλουτσικος ο ατιμος.
Θα εβαζα πχ σε αλλο ενυδρειο το σημειο που ζει το οκαρ και σε αλλο ενυδρειο το σημειο που ζει το γκαπι.
Οσο για την πιστη αναπαρασταση του βιοτοπου, ειμαστε πολυ μακρια κατα χιλιαδες ετη φωτος.
Ενταξει μπορει να φτασουμε να φερουμε απο τον Αμαζονιο αμμο, φυτα και ξυλα, αλλα το νερο δεν το φτιαχνουμε ουτε αν ημασταν διευθυντες στο Γενικο Χημειο του Κρατους.
Και το νερο ειναι το παν.
Απλα με καθαρο νερο και ιδιες τιμες μονο σε pH GH θερμοκρασια, αντε και TDS, να κανουμε τα ψαρια να ζησουν καλα.

Φυσικα δεν ειμαι με το μαντηλι στο χερι καθε φορα που χανω ψαρι αλλα μεταφορικα το θεωρω ως πατρικη σχεση, αφου εχω αναλαβει να τα αναθρεψω.
Αλλιως ας επαιζα PRO για να περναει η ωρα μου.

Για το γονο κανω οτι καλυτερο μπορω με τις γνωσεις που εχω και συνεχιζω να προσπαθω να τις εμπλουτιζω, αλλα και παλι δεν πιστευω οτι θα καταφερω να επιζησει ολος ο γονος (παρα μονο με "τεχνητη" αναπαραγωγη, μεταφορα αυγων, γονου, μπλε μεθυλεν κλπ)
Εξαλλου και παλι, ακομα και μεσα στο ενυδρειο, ενας εμπειρος εκτροφεας εχει μεγαλυτερη επιτυχια επιβιωσης γονου, απο οτι στη φυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για την αναπνοή και το ιδανικό βάθος νερού flea Bettas 28 13-11-11 20:50
Ανοιχτή συζήτηση για το θέμα των αδέσποτων maria1983 ¶λλα ζώα 0 19-10-11 08:31
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14
Συζήτηση περί στρωσίματος ενυδρείου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 16-10-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07368 seconds with 15 queries