Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-11, 06:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Question Α.Ο και απαιτουμενος χρονος ωστε να παρουμε επιθυμητα αποτελεσματα με τη χρηση της...

εχω την εξης απορια για οσους χρησιμοποιουν Α.Ο.
ποσο καιρο κανει το νερο να μαλακωσει και επισης να πεσει το ph?

ρωταω γιατι χρησιμοποιω Α.Ο απτο τελος αυγουστου περιπου με αλλαγες 50 λιτρων την εβδομαδα.θα μου πειτε σε τι ποσοστα?οταν ξεκινησα με την
A.Ο εκανα 50/50 αργοτερα αρχισα να αυξανω την Α.Ο για να ριξω τη gh στο 6 και εβαζα αν θυμαμαι καλα καπου στο 65/35 οπως τοχα υπολογισει.καπου ταχω σημειωσει αλλα δεν τοχω μπροστα μου τωρα.παντως ητανε σωστος ο υπολογισμος του ποσοστου.
το θεμα ειναι το εξης: οταν ξεκινησα η gh ητανε 11 βρυσης.σταδιακα οπως ητανε αναμενομενο επεσε στο 8 που ειναι τωρα.
συγκεκριμενα οι μετρησεις που εχω κανει ητανε:


Uploaded with ImageShack.us

υπηρξε μια αυξηση του Ph καποια στιγμη οπως βλεπετε αλλα ξανακατεβηκε και νομιζω ειχα κανει καποιο λαθος τοτε στην αλλαγη η κατι τετοιο.(θαπρεπε να κραταω και σημειωσεις σε καθε μετρηση αλλα τεσπα)

το θεμα ειναι,ειναι λογικο να κανει τοσο καιρο να πεσει η gh εκει που τη θελω? με δεδομενο φυσικα οτι τα ποσοστα μιξης ειναι σωστα.κανει τοσο καιρο να κατεβει?
σημερα θα κανω αλλαγη και σκεφτομαι να κανω με 100% ΑΟ.μπας και βοηθησω λιγο την πτωση.(κανονικα επρεπε να γινει χτες αλλα περιμενα να ζεσταθει το νερο,δεν εχω δευτερο θερμαντικο προς το παρον)ειναι καλη ιδεα η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-11, 11:00
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

η γενική σκληρότητα κατεβαίνει αμέσως και απολύτως αναλογικά
δηλαδή
έχεις νερό με σκληρότητα εκατό
και η ποσότητα είναι εκατό λίτρα
αφαιρείς πενήντα
και προσθέτεις νερό με σκληρότητα μηδέν
την άλλη μέρα πρέπει να έχεις
εκατό λίτρα νερό με σκληρότητα πενήντα

μέτρα το νερό που βγάζει η ΑΟ σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-11, 11:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και τσεκαρε αν εχεις μεσα οτιδηποτε ασβεστολιθικο η ριχνεις κατι που μπορει να ανεβασει σκληροτητες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-11, 11:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η οσμωση μου φαινεται οκ.χτες που μετρησα tds στο καθαρο μετα το flush μετρησα κατω απο 10.μεσα δεν υπαρχει τιποτα ασβεστολιθικο(νομιζω).η αμμος ειναι χαλαζιακη λεπτοκοκη και 3-4 πετρες που εχω μεσα ειναι ηφαιστιακες.αυτα υπαρχουνε μεσα.
εκανα την αλλαγη τωρα με 50λιτρα 100% ΑΟ.θα ξανακανω μετρησεις το βραδι και θα δω τι γινεται.απλα μου φαινεται κιεμενα περιεργο που ειναι τοσο σταδιακη η πτωση και οχι αμεση.θα περιμενα κιεγω αμεση αλλαγη στη σκληροτητα και σταδιακη πτωση του Ph αλλα φαινεται να πεφτουνε και τα δυο μαζι σταδιακα και δε μπορω να καταλαβω γιατι

βεβαια στην αρχη και για καποιο διαστημα αφοτου πηρα την ΑΟ ειχα μεσα αμμο ποταμισια που σιγουρα ειχε και ασβεστολιθικα μεσα.την αλλαξα ομως πριν απο κανα μηνα και αλλαγες γινονται κανονικα εβδομαδιαια.

το μονο που ριχνω μεσα ειναι καλιο και excel για τα φυτα.λες τα λιπασματα να κανουνε τοση διαφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-11, 12:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πεχα μη το σκεφτεσαι...κανεις δε μπορει να σου πει ποσο θα πεσει και ποτε...σταδιακα θα γινει βεβαια...αλλα εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
με τις σκληροτητες ειναι πιο απτα τα πραγματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-11, 15:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ποσο tds εχει η "βρυση"?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-11, 17:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σημερα 151.λεω σημερα γιατι καθε βρυση στο σπιτι βγαζει διαφορετικα νουμερα διαφορετικες μερες και ωρες της μερας οτι ναναι αν και καπως λογικο παλι οτι ναναι μου φαινεται αλλα τεσπα... παντως ειναι σε λογικα πλαισια νομιζω.στην οσμωση μετρησα 8 χτες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-11, 09:35
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Πάντως δεν ξέρω αν το TDS είναι ο σωστός τρόπος για να βρεις άκρη: στο ενυδρείο σου υπάρχουν πολλά άλλα διαλυμένα στερεά (π.χ. λιπάσματα, ουσίες από το μεταβολισμό ψαριών) που λογικά θα σου ανεβάσουν το TDS. ¶ρα αν βάζεις π.χ. 50-50 όσμοση/βρύση το TDS που θα μετράς στο ενυρείο θα έιναι μεγαλύτερο από το 50% του TDS βρύσης. Το πόσο μεγαλύτερο δε νομίζω ότι μπορεί να στο πει κανείς.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-11, 11:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι σιγουρα δεν προσπαθω να βγαλω ακρη μετρωντας tds,απλα για να βλεπω αν παιζει σωστα η οσμωση η οχι και αλλαγες που υπαρχουνε στο νερο πριν μπει στο ενυδρειο.μιξη αο-βρυσης κλπ στο βαρελι.απτη στιγμη που θα μπει στο ενυδρειο δε νομιζω οτι μπορεις νασαι σιγουρος.εκτος αν μετρας τοοοοσο μεγαλη διαφορα πια οποτε ειναι ισως ενα σημαδι κιαυτο αν υπαρχει καποιο προβλημα.
τουλαχιστον ετσι νομιζω,αλλα δεν τα γνωριζω τοσο καλα τα της ΑΟ κιολας,ακομα μαθαινω...

γιαυτο ρωταω γιατι δε μπορω να καταλαβω γιατι η σκληροτητα δεν πεφτει αναλογα οπως θα επρεπε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-11, 12:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σημερινες μετρησεις πριν την αλλαγη με 100%ΑΟ.να θυμισω οτι και την προηγουμενη φορα η αλλαγη εγινε με 100%ΑΟ.

GH 6
KH 4
PH 7.5
υπηρξε πτωση σε ολα εκτος απτο ph.ακομα αυτο στο 7.5το θελω να παει 6 και δε λεει να ξεκολλησει.σημερα εβαλα σε μια ενυδριακη καλτσα σπασμενα ενα κοκτειλ φυλων (καθαρα και ξερα)πλατανο,καστανια,βελανιδια και θα περιμενω να δω μπας και γινει τιποτα.αν και δεν τα εβαλα μονο γιαυτο το λογο αλλα ελπιζω να βοηθησουνε λιγο

με προβληματιζει λιγο το γεγονος οτι δεν εχω καταλαβει πως θα ξερω ποτε να σταματησω να ριχνω την ΚΗ.αφου το Ph δεν ξεκολαει?
η δεν υπαρχει προβλημα? αφου αποτι εχω καταλαβει το Ph δεν εχει πολυ σημασια αφου θα πεσει σταδιακα και εμεις απλα κοιταμε την ΚΗ ναναι εκει που τη θελουμε.λοιπον εγω ειμαι σε αυτο το σημειο.νομιζω θελωντας να βαλω ενα ζευγαρι ramirezi.υπαρχει καποιος τροπος να ξερουμε ποσο θα πεσει το PH αναλογα τη σκληροτητα που εχουμε?

και αν πουμε οτι το παραπανω ειναι σωστο,πως θα διατηρησω την ΚΗ στην ιδια τιμη? αφου κανοντας αλλαγες καθε βδομαδα,τα ποσοστα νερου που βγαζω-βαζω στο ενυδρειο θα αλαζουνεδε θα πρεπει καθε βδομαδα να κανω διαφορετικη μιξη ΑΟ-βρυση?(τον εχω τον τυπο υπολογισμου που εχει δωσει ο delta)σορυ αν κανω χαζες ερωτησεις αλλα καποια πραγματα δεν ταχω πολυ καταλαβει και με προβληματιζουνε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρονος αναμονης για pm tsoum Greek Aquarist's Boards 27 16-03-11 10:57
δεν με παιρνει ο χρονος!! papanikos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-09-10 14:42
χρονοσ φωτισμου stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-09-08 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05023 seconds with 15 queries