Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-15, 19:42
desperado289 Ο χρήστης desperado289 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Ενυδρείο Μεσογειακό με Τροπικό μαζί

[IMG][/IMG]Έφτιαξα εδώ και καιρό ένα ενυδρείο διαστάσεων 1.00 χ 60 χ 50 με οργανισμούς από Μεσόγειο και από Ινδονησία. Θα σας βάλω φωτογραφίες

Τώρα μάλλον περιμένω ή επίθεση ή απορίες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-15, 20:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desperado289 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μάλλον περιμένω ή επίθεση ή απορίες
Δε μας δινεις ιδιαιτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου. τις συνθηκες και τους κατοικους που φιλοξενει.
επιθεση για ποιο λογο??
δεν κανει κανεις τον αστυνομο εδώ....οι επισημανσεις, οι παρατηρήσεις και οι προτροπες γινονται με σκοπο να βοηθησουν ολους γενικοτερα αλλα και τον καθενα ατομικα.
Δοθείσης ευκαιριας θα αναφερω ότι ενας από τους "κανονες" είναι να μην αναμειγνύουμε τροπικα και ιθαγενή ειδη. Υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι γιαυτο όπως οι διαφορετικες παραμετροι νερου της μεσογειου (θερμοκρασια, αλατοτητα κ.τ.λ.), τα διαφορετικα παθογόνα, αλλα αυτό δε σημαινει ότι δεν μπορει να "πετυχει" το πειραμα, ειδικα αν βοηθα και η τυχη.
Επειδή το θεμα θα διαβαστει οχι μονο από εμπειρους χομπιστες αλλα και από αρχαριους, θεωρω απαραιτητο να τονιστεί το ρισκο που παιρνει καποιος κανοντας κατι τετοιο. Από εκει και περα είναι πλεον στην αποφαση του καθενος πως θα πραξει. Και μιας και το επραξες για πες λιγα πραγματα παραπανω.
Ελπιζω να μη εκλαμβανεις ως επιθεση το διευκρινιστικο ποστ μου και μαλιστα να πω ότι κι εγω εκανα μειξη των 2 οικοσυστηματων υπο καποιες προϋποθέσεις και εχοντας γνωση του κινδυνου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-15, 21:25
desperado289 Ο χρήστης desperado289 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Λοιπόν πάμε 150 λίτρα ενυδρείο 7 κιλά ΖΒ Ινδονησίας 3 κιλά ΖΒ Μεσογείου2 εξωτερικά φίλτρα 1 eheim 2213 & sicce whale 200Υλικά στα φίλτρα Eheim 1 κιλό Siporax σφουγγάρι seachem seagel , seachem purigen, ενυδρειακό βαμβάκι.Sicce 1,5 κιλό Siporax, σφουγγάρι , Boyd Chemiclean Blue, ενυδρειακό βαμβάκι.Skimmer fluval sea για170 λίτρα.2 wave makers Sun Sun & sicce nano και τα δυο 3000 λιτ/ωραθερμοστάτης 175wΑλλαγές κάθε εβδομάδα 20-30 λίτρα νερό θάλασσας σπάσιμο αλατότητας με R/O. sal 1026Οργανισμοί : 3 Domino Damsels (Θηρία τελικό μέγεθος) 1 Clarkii Ocellaris 4 Αθερίνες (από γόνο είχα ψαρέψει 5) 6 ερημίτες βράχων(ειχα και άμμου από Ωροπό αλλά...) 3 αχινούς αρκετές γαρίδες palaemon elegans για φαγητό 2 ανεμόνες ντομάτες Actinia equina ,2 ανεμόνες sulcata Anemone , 1 ανεμόνη από Ινδονησία μου την έδωσε φίλος 1 θαλάσσιο αγγούρι (θα δωθεί) 1 πορφύρα και ένα σαλιγγάρι
και ένα γοβιό μεσογειακό.
-------------------------



Το παρόν τρέχει παραπάνω από 6 μήνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη desperado289 : 15-11-15 στις 21:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-15, 12:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αντιμετωπισες καποιο πρόβλημα με τους μεσογειακους οργανισμούς? (θα συμφωνησω να βγαλεις το ολοθουριο).
Εχεις ενισχυσει τη φιλτρανση σου αν κι εγω θα ειχα μικροτερη ιχθυοφορτωση στη θεση σου και περισσοτερο τροπικο βραχο. Επισης θα τοποθετουσα καλυτερα το βραχο για να μην εχω τοσες νεκρες ζωνες.
Ειμαι περίεργος για την πορεια των μεσογειακων ειδων σε βαθος χρονου.
ποια ζωντανα ταιζεις και πως-με τι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-15, 19:54
desperado289 Ο χρήστης desperado289 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κατά καιρούς είχα μέσα 2 σπάρους, πολύ ξύλο με τα ντάμσελ, ένα χάνο που ελευθέρωσα. 2 σαργούς μεγαλύτερους απο τα νταμσελ που και αυτούς τους ελευθέρωσα.
Γενικά ταίζω νιφάδες ocean nutrion formula 1 & 2 ότι είχα πιάσει τα τρώγανε.
Απο την αρχή είχα μια σαλιάρα (salarias pavo) και ένα πετρογοβιό η σαλιάρα παρότι έτρωγε σαν τρελή σε ένα πεντάμηνο την έχασα ο γοβιός συνεχίζει να είναι και μου μεγάλωσε τις ανεμώνες τις έχω κάνα τετράμηνο μέσα τις ταίζω
κατεψυγμένο ,κριλ , μυσις , γαρίδα και μυδια 2 φορές τη εβδομάδα και συνήθως
τη μέρα που κάνω αλλαγή νερού. με τα νιτρικά δεν έχω προβλήματα λόγω συχνων αλλαγών και του skimmer.
Αυτή τη στιγμή οι αθερίνες τρώνε τρελλά και γενικά πάνε καλά με τα τροπικά αν και τα νταμσελ είναι διαόλοι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αντιμετωπισες καποιο πρόβλημα με τους μεσογειακους οργανισμούς? (θα συμφωνησω να βγαλεις το ολοθουριο).
Εχεις ενισχυσει τη φιλτρανση σου αν κι εγω θα ειχα μικροτερη ιχθυοφορτωση στη θεση σου και περισσοτερο τροπικο βραχο. Επισης θα τοποθετουσα καλυτερα το βραχο για να μην εχω τοσες νεκρες ζωνες.
Ειμαι περίεργος για την πορεια των μεσογειακων ειδων σε βαθος χρονου.
ποια ζωντανα ταιζεις και πως-με τι?
Περί της φίλτρανσης χρησιμοποιώ της Boyd Chemipure elite στο ένα φίλτρο και
το seagel της Seachem στο άλλο. Έχω και στα δύο Siporax με μπλέ σφουγγάρι
,ενυδρειακό βαμβάκι και Seachem Purigen.
Τα φίλτρα τα καθαρίζω κάθε μήνα το ένα τους μονούς το άλλο τους ζυγούς και γενικά προσέχω να μην περνάνε τα υλικά ( Chemipure & seagel) τους χρόνους παραμονής και αρχίζουν να ξερνάνε ότι τραβήξαν.
Τώρα τι μου προτείνεις για τη διάταξη των βράχων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη desperado289 : 16-11-15 στις 19:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-15, 13:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desperado289 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τι μου προτείνεις για τη διάταξη των βράχων.
να μην ακουμπουν οι τροπικοι βραχοι στον αραγωνιτη με τοσο μεγαλη επιφανεια. να εχουν τη μικροτερη δυνατη επαφη ώστε να εχεις καλη κυκλοφορια σχεδόν σε ολη την επιφανεια τους.

παράδειγμα ο τυπος εδώ εχει πολύ βραχο. πολύ μικρη επιφανεια όμως "παταει" κατω οποτε σε συνδυασμο με καλη κυκλοφορια νερου εκμεταλλευεται στο μεγιστο την επιφανεια του ΖΒ. https://www.google.gr/search?q=reef+...WJ8dlsXMrQM%3A
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακά με τροπικά μαζί ή οχι & γιατί? jocker Μεσογειακό 17 08-03-13 21:57
Μεσογειακό ενυδρείο diveromitsosp Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 07-09-11 03:19
Νέα αρχή σε ενυδρείο 100 λίτρων με τροπικά (άγρια-ημιάγρια) corduroy27 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 28-04-09 00:29
Νέο τροπικό ενυδρείο Vlachos Stamatis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 10-03-04 09:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04808 seconds with 13 queries