Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-11, 14:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Αγορα ενυδρειου με στρωμενο φιλτρο...

Καλησπερα. Εστω οτι αγοραζω ενα ενυδρειο με ενα στρωμενο κρεμαστο φιλτρο σαν αυτο που εχω στο ενυδρειο μου (eheim 2041) για παραδειγμα, αλλα το ενυδρειο θελω να το ξεκινησω την επομενη μερα γιατι θελω να παρω αλλο υποστρωμα, τι πρεπει να κανω ωστε να μην χαθει η βιολογια κατα τη μεταφορα του εως το σπιτι μου αλλα και κατα τη διαρκεια της μερας που δεν θα μπει σε λειτουργια το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-11, 14:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μπορεις να το βαλεις να δουλευει σε ενα δοχειο(κουβα)με νερο απο το ενυδρειο και να ριξεις και ενα φυλλαρακι τροφη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-11, 14:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το βαλεις να δουλευει σε ενα δοχειο(κουβα)με νερο απο το ενυδρειο και να ριξεις και ενα φυλλαρακι τροφη.
Ωραια, ριχνω και παραπανω τροφη για σιγουρια. Κατα τη διαρκεια της μεταφορας που θα διαρκεσει περιπου 30 λεπτα + τι κανω? Παιρνω νερο απο το ενυδρειο του πωλητη και βαζω εκει μεσα το σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο του φιλτρου? Και ακομα, ειναι δυσκολο να δουλεψει σε καποιο κουβα, οντας κρεμαστο φιλτρο απο τον τροπο που στεκεται (πιανεται στο τζαμι του ενυδρειου) και το νερο πρεπει να ειναι ως ενα υψος για να λειτουργει η αντλια του...ισως μπορω να το βαλω ομως σε ενα κουβα οπως να ναι, απλα να ειναι η αντλια σχεδον ολοκληρη μεσα, ωστε να λειτουργει....σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-11, 14:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σωστα.Οσο για την μεταφορα,καλο θα ειναι η βιολογια για σιγουρια να ειναι μεσα στο νερο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-09-11, 14:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μιας και δεν θα μπορει λοιπον να ειναι ολο το φιλτρο στο νερο κατα τη μεταφορα, διοτι δεν ειναι εσωτερικο και θα βραχει και ο μηχανισμος του, που κανονικα ειναι εκτος ενυδρειου το μερος που εκεινος βρισκεται οπως στεκεται το φιλτρο, βαζουμε τα βιολογικα υλικα σε νερο απο το ενυδρειο. Αυτο ειπαμε. Σωστα? Και μετα φτανοντας σπιτι, ξαναβαζω τα υλικα στο φιλτρο, ριχνω το νερο που πηρα σε εναν κουβα και βαζω εκει το φιλτρο να δουλευει με τροφη, μεχρι την επομενη μερα που ξεκιναω κανονικα το ενυδρειο. Αν σε περιπτωση που το νερο που μου δωσει δεν ειναι αρκετο για να γεμισει ο κουβας ωστε να βρεχεται σωστα η αντλια του φιλτρου και να δουλεψει, τοτε μπορω να συμπληρωσω με νερο που θα εχω φτιαξει ηδη με αντιχλωριο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-11, 14:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και δεν θα μπορει λοιπον να ειναι ολο το φιλτρο στο νερο κατα τη μεταφορα, διοτι δεν ειναι εσωτερικο και θα βραχει και ο μηχανισμος του, που κανονικα ειναι εκτος ενυδρειου το μερος που εκεινος βρισκεται οπως στεκεται το φιλτρο, βαζουμε τα βιολογικα υλικα σε νερο απο το ενυδρειο. Αυτο ειπαμε. Σωστα? Και μετα φτανοντας σπιτι, ξαναβαζω τα υλικα στο φιλτρο, ριχνω το νερο που πηρα σε εναν κουβα και βαζω εκει το φιλτρο να δουλευει με τροφη, μεχρι την επομενη μερα που ξεκιναω κανονικα το ενυδρειο. Αν σε περιπτωση που το νερο που μου δωσει δεν ειναι αρκετο για να γεμισει ο κουβας ωστε να βρεχεται σωστα η αντλια του φιλτρου και να δουλεψει, τοτε μπορω να συμπληρωσω με νερο που θα εχω φτιαξει ηδη με αντιχλωριο?

Φυσικα.Εννοειτε πως δεν θα κουβαλας 15 λιτρα νερο.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 00:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα.Εννοειτε πως δεν θα κουβαλας 15 λιτρα νερο.....
. Βασικα σκεφτηκα να παρω και ενα βαρελι μαζι απο τα δυο 20λιτρα που εχω για τις αλλαγες νερου στο δικο μου ενυδρειο και να παρω απο τον πωλητη αν ειναι εφικτο 10-20 λιτρα....αλλα αφου μου λες οτι γινεται να συμπληρωσω και με νερο που θα εχω φτιαξει με αντιχλωριο, τοτε ειμαστε μια χαρα. Η αγορα να γινει λοιπον (ειναι για ενυδρειο που θελει να παρει φιλος μου) και ειμαστε μια χαρα κατα τα αλλα....

Σε ευχαριστω.
-------------------------
Tελικος η αγορα εγινε σημερα. Πηραμε σε σακουλες με νερο που μας ειχε βαλει ο ανθρωπος που το εδινε, το σφουγγαρι του φιλτρου καθως και το μακαρονι και σε μια αλλη παλι με νερο τα φυτακια. Συνεβηκε κατι απροοπτο στο δρομο, περαν του οτι ετρεξαν οι σακουλες αφου ψιλοσκιστηκαν και αγχωθηκαμε για τη βιολογια, κοιταζοντας ο φιλος μου το ενυδρειο (εκεινος εκανε την αγορα) το ενυδρειο που το ειχε στα ποδια του (το ενυδρειο ειχε τον βυθο και ελαχιστο νερο και για να γινει αυτο 1-1,5 εκατοστο σε υψος επρεπε να ειναι το ενυδρειο γυρτο), τι να δει? Μου λεει ρε συ, εδω ενα ψαρακι κολυμπαει (ηταν ψαρακι-γονος). Ε αυτο ηταν, τρελαθηκα. Πηρα τηλεφωνο τον ανθρωπο και τον ρωτησα αν ειχε γεννησει κατι στο ενυδρειο και μου λεει ναι γκαπυ γιατι? Ωραια λεω, δεσαμε....αχ0αχ0. Φτασαμε σπιτι και ενω δεν θα το ξεκιναγαμε το ενδυρειο σημερα αλλα αυριο - μεθαυριο λογω του οτι θελαμε να αλλαξουμε βυθο, επρεπε να το στησουμε κανονικα για το ψαρακι και κραταγαμε το ενυδρειο λιγο κυρτα για να εχει νερο να κολυμπαει. Ειχα φτιαξει 20 λιτρα νερου με αντιχλωριο για να δουλεψει το φιλτρο (αυτη τη μια - δυο μερες που μεχρι να ετοιμαστει το ενυδρειο) και το ριξαμε στο ενυδρειο. Βαζοντας λιγο, ωστε να γινει 3-4 εκατοστα υψος το νερο και να βλεπουμε οτι το ψαρακι ειναι καλα, υστερα το τοποθετησαμε σωστα πανω στο επιπλο του και ριξαμε αργα τα 20 λιτρα. Στη συνεχεια εβαλα να φτιαχνεται και αλλο νερο (15 λιτρα, τα 10 χρειαστηκαν τελικα) με αντιχλωριο και αεραντλια για να το γεμισουμε ολοκληρο και βαλαμε το φιλτρο στο ενυδρειο να δουλευει αφου πρωτα του τοποθετησαμε το σφουγγαρι και το μακαρονι. Μετα πεταξαμε χυμα και τα φυτα απλα να ειναι στο νερο, δεν τα φυτεψαμε, να βγουν απο τη σακουλα και να εχουν φωτισμο. Υστερα, μετα απο καμια ωρα και κατι, συμπληρωσαμε και το υπολοιπο νερο, του βαλαμε και το φωτιστικο του ενυδρειου και ριξαμε τροφη πουδρα για γονους μιας και ειχα απο τα δικα μου ψαρακια, ωστε και να παραχθει αμμωνια αλλα και να εχει το ψαρακι τροφη...ταλαιπωρηθηκε.... Αφηστε τα, τρεξημο και αγχος....

Εμαθα πως πριν λιγο εφαγε κιολας βεβαια εχουν περασει 2,5 - 3 ωρες απο τοτε που στηθηκε το ενυδρειο...

Τωρα το θεμα ειναι: Πως θα δουμε οτι το φιλτρο ειναι στρωμενο και αν ολα πηγαν καλα με την βιολογια?

Ακομα, το ψαρακι θα κοιταξω μηπως το δωσω σε γνωστο που εχει γκαπυ και του γεννανε συνεχεια κλπ και αν δεν μπορει (λεω μιας και απο ενα ενυδρειο που ειχα παρει καποτε και μου δωθηκε τυχαια μαζι και μια γεννηστρα γκαπυ) να το βαλω στο ενυδρειο μου με τα zebra danio αλλα μες την γεννηστρα να μην εχει και προβλημα απο τα αλλα ψαρια....

Τι λετε??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-09-11 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 01:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εδω το ενυδρειακι και καπου το ψαρακι....μου τις εστειλε ο φιλος μου και τις τραβηξε με το iphoneμ γιαυτο οχι και τοσο καλη ποιοτητα...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0133.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  77,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0135.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  85,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0138.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  45,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0140.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  46,3 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0142.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  37,9 KB

Με ρωταει τι ειναι αυτο στον βυθο που εχει βγαλει? Σαν ιστο αραχνης μου λεει και σαν γκρι σκονη..... τωρα, οτι καταλαβατε....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 01:20
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ακομα μια φωτο

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0146!!!!.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  36,2 KB:

Kαποια βοηθεια κανεις? Γενικα και για το ψαρακι και για τη βιολογια και για το τι μπορει να ειναι αυτο στο βυθο...οτι θελετε σε οτι σας αρεσει....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 13:19
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το γκαπι θα το αφησεις κανονικα στο ενυδρειο(οχι σε γεννηστρα) για
το εαν ειναι στρωμενο το φιλτρο θα το διαπιστωσεις μονο με μετρησεις.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 18:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Φιλε μου, το ενυδρειο δεν ειναι δικο μου και οσο για το ψαρακι το παιδι που πηρε το ενυδρειο, το πηρε για μονομαχο και μπορει να μην θελει να το κρατησει. Στησαμε το ενυδρειο κανονικα για να ειναι ενταξει το ψαρακι και βλεπουμε τι θα κανουμε. Αν δεν μπορεσω να το δωσω καπου, γιατι να μην το βαλω στο ενυδρειο μου στη γεννηστρα? Το αν στρωθηκε, θα παω εγω τεστ αμμωνια νο2 και νο3 να δουμε. Τροφη θα ριχνει ο φιλος καθημερινα υπαρχει δεν υπαρχει το ψαρακι μεσα για να μην χαθει η βιολογια και οταν ειναι να το φτιαξει και να βαλει τον μονομαχο θα βαλει το φιλτρο να δουλευει με το νερο του ενυδρειου σε καποιο κουβα και θα αδειασει το ενδυρειο, θα αλλαξει βυθο που θελει, θα φυτεψει και υστερα θα το γεμισει και θα παμε να παρει εναν μονομαχο.
-------------------------
Εκανε τεστ ο φιλος και εχει αμμωνια 0 ευτυχως. Το ph μας προβληματισε που του βγηκε 8. Θα ξανακανει για εξακριβωση και θα κανει και για νο2 να δουμε.

No2 0 τελικα αλλα ph 8 και δευτερη φορα τεστ....

Μετρησε και ph βρυσης ο φιλος μου και εχει 7,5.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-09-11 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-11, 00:33
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, το ενυδρειο δεν ειναι δικο μου και οσο για το ψαρακι το παιδι που πηρε το ενυδρειο, το πηρε για μονομαχο και μπορει να μην θελει να το κρατησει. Στησαμε το ενυδρειο κανονικα για να ειναι ενταξει το ψαρακι και βλεπουμε τι θα κανουμε. Αν δεν μπορεσω να το δωσω καπου, γιατι να μην το βαλω στο ενυδρειο μου στη γεννηστρα? Το αν στρωθηκε, θα παω εγω τεστ αμμωνια νο2 και νο3 να δουμε. Τροφη θα ριχνει ο φιλος καθημερινα υπαρχει δεν υπαρχει το ψαρακι μεσα για να μην χαθει η βιολογια και οταν ειναι να το φτιαξει και να βαλει τον μονομαχο θα βαλει το φιλτρο να δουλευει με το νερο του ενυδρειου σε καποιο κουβα και θα αδειασει το ενδυρειο, θα αλλαξει βυθο που θελει, θα φυτεψει και υστερα θα το γεμισει και θα παμε να παρει εναν μονομαχο.
-------------------------
Εκανε τεστ ο φιλος και εχει αμμωνια 0 ευτυχως. Το ph μας προβληματισε που του βγηκε 8. Θα ξανακανει για εξακριβωση και θα κανει και για νο2 να δουμε.

No2 0 τελικα αλλα ph 8 και δευτερη φορα τεστ....

Μετρησε και ph βρυσης ο φιλος μου και εχει 7,5.
το πεχα πως το μετραει? φανταζομαι οχι με ph meter...απλα στα χαρτακια και στα χρωματακια ειναι δυσκολο να διακρινεις. 7.6 -7.5 ph εχουμε στην Αθηνα. Τωρα 8 μπορει να το επηρεαζει το υποστρωμα ή οι πετρες.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-11, 17:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
το πεχα πως το μετραει? φανταζομαι οχι με ph meter...απλα στα χαρτακια και στα χρωματακια ειναι δυσκολο να διακρινεις. 7.6 -7.5 ph εχουμε στην Αθηνα. Τωρα 8 μπορει να το επηρεαζει το υποστρωμα ή οι πετρες.
Με υγρο τεστ της sera. Kαι σαν χρωματα το 7,5 με το 8 εχουν διαφορα σχετικα, το καταλαβαινεις.

Δηλαδη απο το ενυδρειο καικ τις 2 ειδε ο φιλος μου 8 και απο τη βρυση 7,5. Δηλαδη καταλαβε διαφορα.
-------------------------
Οποιος θα μπορουσε να του δωσουμε το ψαρακι αν εχει guppy να το μεγαλωσει, για να ξεκινουσαμε και εμεις το ενυδρειο του φιλου μου αυριο, θα του ειμασταν υποχρεοι. Μπορουμε βεβαια να το φτιαξουμε το ενυδρειο και να ξαναβαλουμε μεσα το ψαρακι και να το δωσουμε στον γνωστο μου που ρωτησα που εχει guppy και μπορει να το παρει, αλλα απο Δευτερα μπορει και πεφτει λιγο μακρια η Δευτερα μιας και θελει ο φιλος να βαλει τον μονομαχο. Θα δειξει. Δεν θα το παιθανουμε κιολας για να τελειωνουμε. Οτι γινει. Αν μπορει καποιος μας λεει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-09-11 στις 17:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-09-11, 23:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Λαθος....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωνει φιλτρο αστρωτο μεσα σε ενυδρειο στρωμενο χωρις να ειναι σε λειτουργια?... Λάζαρος Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 18-03-11 02:31
ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 25-03-09 11:16
ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ dimitris 1962 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 25-09-08 01:07
αγορα ενυδρειου pap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 21-03-04 01:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08307 seconds with 14 queries