Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-07, 00:51
lama0502 Ο χρήστης lama0502 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: Αθήνα/Αιγάλεω
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ερώτηση για αλλαγή από πλαστικό σε φυτεμένο!

Καλησπέρα παιδιά!Έχω ενα ενυδρείο 60λίτρα,το οποίο κακώς ξεκίνησε χωρις φυσικά φυτα!!Τώρα θέλω να το κάνω!Έχω 3cm περίπου χρωματιστο χαλίκι,το ενυδρείο δουλεύει 4 μήνες!Θέλω να το κάνω πιο σκούρο το χρώμα στον πάτο!Μπορεί να γίνει η μετατροπή χωρίς να βγάλω ψάρια από το ενυδρείο?
Και αν ναι τι θα χρειαστώ εκτος απο το πρόσθετω χαλίκι που θέλω να βάλω για να αλλάξω το χρώμα του βυθού?
-------------------------
Εννοόντας μετατροπή,να βγάλω τα πλαστικά και να φυτέψω φυτά!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lama0502 : 26-05-07 στις 00:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-07, 14:53
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lama0502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά!Έχω ενα ενυδρείο 60λίτρα,το οποίο κακώς ξεκίνησε χωρις φυσικά φυτα!!Τώρα θέλω να το κάνω!Έχω 3cm περίπου χρωματιστο χαλίκι,το ενυδρείο δουλεύει 4 μήνες!Θέλω να το κάνω πιο σκούρο το χρώμα στον πάτο!Μπορεί να γίνει η μετατροπή χωρίς να βγάλω ψάρια από το ενυδρείο?
Και αν ναι τι θα χρειαστώ εκτος απο το πρόσθετω χαλίκι που θέλω να βάλω για να αλλάξω το χρώμα του βυθού?
-------------------------
Εννοόντας μετατροπή,να βγάλω τα πλαστικά και να φυτέψω φυτά!!
Γεια σου φιλε μου.Καταρχην το χρωματιστο χαλικι που μαλλον θα ειναι και καπως χοντρουτσικο καλο θα ηταν να βγει απο το ενυδρειο τελειως και για να φυτεψεις φυτα να προτιμησεις καποιο ουδετερο χαλικι διαμετρου 0,5-2 χιλ.Καλο θα ειναι και καποιου ειδους υποστρωματος (οχι απαραιτητα).Επισης 3 εκ ειναι παρα πολυ λιγο για να φυτεψεις φυτα.6-7 τα θελει σιγουρα.Η διαδικασια αυτη για να γινει σε σενα δεν ειναι και τοσο δυσκολη καθως εχεις λιγα λιτρα.Οποτε βαζεις τα ψαρακια σου σε μια λεκανη(καινουρια και οχι αυτη που χρησιμοποιεις για να πλενεις κλπ) μαζι με το φιλτρο και νερο του ενυδρειου.Στην συνεχεια το αδειαζεις και αλλαζεις το χαλικι σου αφου πρωτα το ξεπλυνεις εννοειτε.Επειτα εισαι ετοιμος για να φυτεψεις.Αυτα απο μενα,καλη τυχη!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-07, 21:01
lama0502 Ο χρήστης lama0502 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: Αθήνα/Αιγάλεω
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Θέλει δηλαδη στρώσιμο απο την αρχή το ενυδρείο??Αυτό ειναι που με καίει!!δεν μπορω να βάλω υπόστρωμα και χαλίκι ψιλό πάνω απο αυτό που έχω ήδη??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-07, 21:16
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

φιλε μ καλυτερα να το στισεις απ την αρχη κ οπως ειπα κ ο nick τα λιτρα σ ειναι λιγα+ λιγη κουραση..πας περνεις μια αμμο κ ενα υποστρωμα κ εισαι ετοιμος να ασχοληθεις κ με τα αληθινα φυτα ειναι κ πιο ομορφο..επισεις το νερο που θα βγαλεις απ το ενυδρειο να το βαλεις σε ενα μεγαλο κουβα καθαρο ετσι οστε να το ξανα βαλεις παλι πισω για να μν εχουμε κακο αποτελεσμα με τα ψαρακια
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-07, 21:21
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flipper Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μ καλυτερα να το στισεις απ την αρχη κ οπως ειπα κ ο nick τα λιτρα σ ειναι λιγα+ λιγη κουραση..πας περνεις μια αμμο κ ενα υποστρωμα κ εισαι ετοιμος να ασχοληθεις κ με τα αληθινα φυτα ειναι κ πιο ομορφο..επισεις το νερο που θα βγαλεις απ το ενυδρειο να το βαλεις σε ενα μεγαλο κουβα καθαρο ετσι οστε να το ξανα βαλεις παλι πισω για να μν εχουμε κακο αποτελεσμα με τα ψαρακια
εκτως αυτου το χρωματιστο χαλικι κανει κακο στα ματια.....
αυτο λενε οι ειδικοι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-07, 23:28
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lama0502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει δηλαδη στρώσιμο απο την αρχή το ενυδρείο??Αυτό ειναι που με καίει!!δεν μπορω να βάλω υπόστρωμα και χαλίκι ψιλό πάνω απο αυτό που έχω ήδη??
αμα κανεις αυτο και το ενυδρειο εχει νερο μεσα ...με το υπστρωμα το νερο του ενυδρειου 8α γινει σαν κακαο
βγαλε νερο και ψαρια βγαλε χαλικι βαλε ενα υπωστρωμα και απο πανω μερικα cm χαλικακι ψιλοκοκκο
το γεμιζεις νερο και βαζεις τα ζουμια
ζεσταινεται το νερο και βαζεις και τα ψαρια
ειναι 60λιτρα,αρα οχι και τοσος πολυ κοπος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-07, 01:29
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Αν μπεί και υπόστωμα για φυτά και όχι μόνο χαλαζιακό χαλίκι, υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί μέρες ώσπου να είναι έτοιμο για να ξαναμπούν τα ψάρια. Υπάρχουν πολλοί που αντιμετώπισαν τέτοιο πρόβλημα.
Το καινούργιο μου 180άρι, παρότι έπλυνα σχολαστικά, έκανε 2 εβδομάδες να πέσει το GH από τα ύψη... (ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια μέσα)

Πάντως αν δεν υπάρχει χώρος-τρόπος να μείνουν λίγες μέρες κάπου τα ψάρια ώσπου οι μετρήσεις να είναι καλές και το νερό καθαρό, ίσως είναι καλύτερα να μη μπει πολύ υπόστρωμα για φυτά, και αργότερα αν χρειαστεί να μπαίνουν και ταμπλέτες λίπανσης υποστρώματος (που έτσι κι αλλιώς θα χρειαστούν μετά από κάποιο καιρό).

Επίσης για τέτοια αλλαγή καλό είναι να υπάρχουν και τα σχετικά υγρά τεστ έτοιμα, για να παρακολουθείται η κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-07, 01:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

1) Τι φίλτρο έχεις? Αν είναι φίλτρο με βεντούζες μπορείς να το βγάλεις και να το βάλεις σε έναν κουβά με νερό του ενυδρείου σου να δουλεύει για όση ώρα θα χρειαστεί να κάνεις την μετατροπή εφόσον θέλεις να αλάξεις το υπόστρωμα! Αν είναι ενσωματωμένο μπορείς να κάνεις το ίδιο με τα υλικά του μόνον που σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να βάλεις τον κυκλοφοριτή ή μια αεραντλία μέσα στον κουβά!

2) Έχεις έτοιμο και πλυμένο το υπόστρωμα
3) Βάζεις τα ψάρια με νερό του ενυδρείου σε λεκάνη ή κουβά με αεραντλία
4) Αδειάζεις το ενυδρείο, βάζεις υπόστρωμα, βάζεις νερό με αντιχλώριο μέχρι τη μέση, φυτεύεις, συμπληρώνεις με νερό και αντιχλώριο! Βάζεις τα υλικά του φίλτρου και τον κυκλοφοριτή σε λειτουργία! Ελέγχεις θερμοκρασία και βάζεις μέσα τα ψάρια κανονικά με προσαρμογή!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καινούργιο μου 180άρι, παρότι έπλυνα σχολαστικά, έκανε 2 εβδομάδες να πέσει το GH από τα ύψη... (ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια μέσα)
Γιατί να ανέβει το GH? Ποιο ήταν το GH στο ενυδρείο σου και ποιο στη βρύση?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης για τέτοια αλλαγή καλό είναι να υπάρχουν και τα σχετικά υγρά τεστ έτοιμα, για να παρακολουθείται η κατάσταση.
Αυτά καλό είναι να υπάρχουν πάντα και όχι μόνον σε περίπτωση αλλαγών στο ενυδρείο!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PascM : 27-05-07 στις 01:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-07, 04:28
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να ανέβει το GH? Ποιο ήταν το GH στο ενυδρείο σου και ποιο στη βρύση?
GH βρύσης 9, παλιού ενυδρείου 10,
καινούργιου ενυδρείου: ξεκίνησε από 21 και έπεσε αρκετά γρήγορα στα 16 και ένα μήνα μετά είναι 13, αλλά έχουν αρχίσει και αλλαγές νερού βέβαια (για τα φυτά)... αν το αφήσω θα ξανανέβει λίγο (αφού της βρύσης είναι 9).

Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας πρόσφατα να επιλέξω υπόστρωμα, διάβασα διάφορα ευτράπελα που μπορούν να συμβούν με τα "ουδέτερα" υποστρώματα που κυκλοφορούν, με συχνότερες κυρίως τις αλλαγές σε GH ή PH (οι οποίες συνήθως υποχωρούσαν μετά από κάποιο διάστημα).

επίσης μου έκανε 2 μέρες να καθαρίσει το νερό (για αυτό ευθύνεται το flourite κυρίως) παρότι προσωρινά έβαλα συνολικά 2200lt/h φίλτρα στο 180άρι.
Λυπήθηκα τα φυτά... φαντάσου να είχα βάλει και ψάρια μέσα

Τελικά συμπεραίνω ότι καλού κακού πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να μείνουν αλλού τα ψάρια ώσπου να βεβαιωθούμε ότι όλα καλά με το νέο υπόστρωμα. Μπορεί να είμαι υπερβολικός, αλλά ζωντανά είναι αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-07, 20:15
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το υποστρωμα για φυτα με τις σκληροτητες...οσο για τη θολουρα δεν επιρεαζει τα ψαρια....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-07, 22:05
lama0502 Ο χρήστης lama0502 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: Αθήνα/Αιγάλεω
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!!Οταν ρώταγα αν χρειάζετα όλη η διαδικασία,νόμιζα ότι θα πρεπει να περιμένω πάλι ένα μήνα όπως όταν ξεκίνησα το ενυδρείο!!Από ότι καταλαβα,το κάνω μέσα σε ένα απόγευμα και βάζω και τα ψάρια!!Δεν χρειάζεται να μεινουν μέρες πολλές έξω απο το νερο τα ψάρια!Και τώρα θα γράψω αυτό που χρειάζεται να κάνω αν καταλαβα καλά:

1.Βγάζω ψάρια,βγάζω από μπριζα τα πάντα,και μεταφέρω ψάρια και φίλτρο(μεταφέρεται είναι με βεντούζες και όχι ενσωματωμένο) με νερό από το ενυδρείο σε ένα κουβα!
2.Βγάζω ότι νερό έχει μείνει και μετά βγάζω όλο το χαλίκι μου!Που απ¨΄οτι κατάλαβα δεν το χρειάζομαι πια!
3.Στρώνω υπόστρωμα 6cm(χαλικάκι μου είπατε 0,5mm σωστα,βάζω νερό μεχρι την μέση και φυτεύω τα φυτα μου!!
4.Συμπληρώνω το υπόλοιπο νερο και όταν η θερμοκρασία είναι κατάλληλη
βάζω ψαράκια και ΤΕΛΟΣ!!

Και τώρα οι ερωτήσεις!!!

1.Υπόστρωμα για τα φυτά δεν θα χρειαστεί να βάλω;;Δεν έχετε αποφασίσει αν χρειάζεται και έχω μπερδευτεί!!Να βάλω 2cm χαλίκι,1cm υπόστρωμα και άλλα 3 χαλίκι,ή όλο χαλίκι;;
2.Να κρατήσω το παλιό νερό από το ενυδρείο και να προσθέσω αυτό,ή να βάλω καινούριο;Επίσης να μεταφέρω τα ψάρια από τον κουβα με το νερό τους ή μόνα τους;
3.Από τη στιγμή που θα τα φυτέψω τα φυτά μπορώ μετά οποιαδήποτε άλλη στιγμή να προσθέσω και άλλα αν θέλω;
4.Από τη στιγμή που θα φυτευτούν χρειάζονται τίποτα άλλο,λιπάσματα,ταμπλέτες;;;τι;;
5.Υπάρχουν μάρκες για χαλίκι,ή απλά ζητάω τη διάμετρο που θέλω;Αν τελικά αποφασίσετε ότι χρειάζομαι υποστρωμα για τα φυτά,ποιο να πάρω;
6.Θέλω κάτω το ενυδρείο μου να είναι σαν γρασίδι,χαλί,ή όπως το λέτε!Μπορείτε να μου δώσετε ονόματα χαλιών;;

Σας κούρασα;;Ελπίζω όχι!!Έχω και άλλες!!!Αργοτερα............
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-07, 00:32
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lama0502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τώρα οι ερωτήσεις!!!

1.Υπόστρωμα για τα φυτά δεν θα χρειαστεί να βάλω;;Δεν έχετε αποφασίσει αν χρειάζεται και έχω μπερδευτεί!!Να βάλω 2cm χαλίκι,1cm υπόστρωμα και άλλα 3 χαλίκι,ή όλο χαλίκι;;
2.Να κρατήσω το παλιό νερό από το ενυδρείο και να προσθέσω αυτό,ή να βάλω καινούριο;Επίσης να μεταφέρω τα ψάρια από τον κουβα με το νερό τους ή μόνα τους;
3.Από τη στιγμή που θα τα φυτέψω τα φυτά μπορώ μετά οποιαδήποτε άλλη στιγμή να προσθέσω και άλλα αν θέλω;
4.Από τη στιγμή που θα φυτευτούν χρειάζονται τίποτα άλλο,λιπάσματα,ταμπλέτες;;;τι;;
5.Υπάρχουν μάρκες για χαλίκι,ή απλά ζητάω τη διάμετρο που θέλω;Αν τελικά αποφασίσετε ότι χρειάζομαι υποστρωμα για τα φυτά,ποιο να πάρω;
6.Θέλω κάτω το ενυδρείο μου να είναι σαν γρασίδι,χαλί,ή όπως το λέτε!Μπορείτε να μου δώσετε ονόματα χαλιών;;

Σας κούρασα;;Ελπίζω όχι!!Έχω και άλλες!!!Αργοτερα............
1. το υπόστρωμα είναι για τα φυτά. βάζεις το υπόστρωμα κ από πάνω το χαλίκι. 2-3 cm υπόστρωμα κ 3-4 χαλίκι.

2. να βάλεις από την βρύση, αρκεί να προσέξεις την θερμοκρασία πριν βάλεις τα ψάρια, να βάλεις την κατάλληλη ποσότητα αντιχλωρίου. επειδή λογικά η θερμοκρασία μέσα στον κουβά θα πέσει θα πρέπει να κάνεις προσαρμογή πριν βάλεις τα ψάρια μέσα. μην ξεχάσεις να βάλεις ένα πιάτο στον πάτο όταν βάζεις το νερό για να μην διαταραχθεί το χαλίκι.
πανω απ όλα δεν πρέπει να στρεσάρουμε τα ψαράκια...

3. ναι

4. θα χρειαστείς μετά από λίγο καιρό.

5. υπόστρωμα δες το tetra substrate υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά.

6. με ένα search

ελπίζω να σε βοήθησα
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-07, 10:40
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lama0502 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Και τώρα οι ερωτήσεις!!!

1.Υπόστρωμα για τα φυτά δεν θα χρειαστεί να βάλω;;Δεν έχετε αποφασίσει αν χρειάζεται και έχω μπερδευτεί!!Να βάλω 2cm χαλίκι,1cm υπόστρωμα και άλλα 3 χαλίκι,ή όλο χαλίκι;;
Όταν έχεις αδειάσει τελείως το ενυδρείο, θα βάλεις το υπόστρωμα πρώτα και από πάνω ~5cm χαλίκι. Σύνολο ~7cm (Το χαλίκι θα το έχεις ξεπλύνει καλά πριν).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lama0502 Εμφάνιση μηνυμάτων
2.Να κρατήσω το παλιό νερό από το ενυδρείο και να προσθέσω αυτό,ή να βάλω καινούριο;Επίσης να μεταφέρω τα ψάρια από τον κουβα με το νερό τους ή μόνα τους;
Πρόσθεσε καθαρό νερό για να κάνεις το φύτεμα ~50% και τα ψάρια τα μεταφέρεις με το νερό τους. (Δεν έχει μεγάλη σημασία..αρκεί να κάνεις προσαρμογή πριν τα βάλεις στο ενυδρείο)
....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lama0502 Εμφάνιση μηνυμάτων
5.Υπάρχουν μάρκες για χαλίκι,ή απλά ζητάω τη διάμετρο που θέλω;Αν τελικά αποφασίσετε ότι χρειάζομαι υποστρωμα για τα φυτά,ποιο να πάρω;
Χαλίκι θα προσπαθήσεις να βρεις ουδέτερο. (Αυτό σημαίνει ότι δεν επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού). Προτίμησε λεπτόκοκο (όχι άμμο).
Υπόστρωμα μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε από τις γνωστές ενυδρειακές εταιρείες.

Τα υπόλοιπα (που δεν απάντησα) μπορείς να τα αφήσεις για μετά.
Τα φυτά που θα βάλεις στο ενυδρείο πρέπει να επιλεγούν με κάποια κριτίρια.
Το μέγεθος και οι απαιτήσεις είναι τα πιο σημαντικά.
Στα 60 λίτρα που έχεις πρέπει να διαλέξεις κάποιο(-α) σχετικά μικρό φυτό και να είναι ανάλογο των συνθηκών που μπορείς να του παρέχεις.(φως/co2).
To "χαλί" που σου αρέσει θέλει το 'κάτι παραπάνω' και θα χρειστεί να κάνεις κάποιες ενέργειες πριν το βάλεις.

Εδώ θα δεις τα περισσότερα φυτά για ενυδρείο με τις απαιτήσεις τους
http://www.tropica.com/default.asp
Και εδώ είναι μια κατηγοριοποίηση με το σημείο που τοποθετούνται στο ενυδρείο και όχι μόνο.
http://www.plantgeek.net/plantguide.php
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή ενυδρείου … από 50 σε 120 λίτρα ? Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 66 27-01-08 12:34
Αλλαγή σε φυτεμένο!!! ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 13-03-07 15:00
Ερώτηση περί φωτισμού σε φυτεμένο skippergr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 24-12-06 10:01
Αλλαγή νερού σε φυτεμένο ενυδρείο skyros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-12-06 19:13
Αλλαγή από χαλίκι σε άμμο για αφρικάνες pavloukos Malawi 10 27-08-04 16:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06368 seconds with 13 queries