Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-13, 18:18
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή 100άρι με Neolamprologus brichardi

Μετά από προτάσεις των φίλων εδώ έφτιαξα ένα νέο setup. Πριν λίγο λοιπόν έδωσα όλα τα mbuna και τον αμερικάνο που είχα, αντικατέστησα το μισό χαλίκι με άμμο και έβαλα μέσα 5 μωρά brichardi.

Σε επόμενη φάση θα αντικαταστήσω το υπόλοιπο χαλίκι με άμμο και επίσης θα αντικαταστήσω το ψεύτικο διακοσμητικό στη μέση με ένα ξύλο (το οποίο θα το αφήσω να μουλιάσει καμιά 10αρια μέρες σε νεράκι). Στο ξύλο σκοπεύω να βάλω κανένα εύκολο φυτό με το οποίο να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια.

Επισυνάπτονται φωτογραφίες!

Όταν κάνω και τις υπόλοιπες αλλαγές θα ενημερώσω το τόπικ!



Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80x30x40
Όγκος: 100 λίτρα μικτά
Κατηγορία: Κιχλίδες Ταγκανίκα
Φυτά: Όχι για την ώρα
Ψάρια / ¶λλα είδη: 5 μωρά brichardi
Διακοσμητικά υλικά: γύρω στα 5 κιλά ασβεστολιθικά πετρώματα. Μισό στρωμένο με χαλίκι και μισό με άμμο. Θα αντικατασταθεί το υπόλοιπο χαλίκι με άμμο.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Δεν υπάρχει ακόμη.
Φωτισμός: 13 watt Τ5 απλή. Θα προστεθεί αργότερα μια ακόμη ίδια flora.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες τη μέρα
Φιλτράρισμα: Tetra EX 600
Θερμοστάτης: 200watt
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 50
Αλλαγές νερού: 30% κάθε 2 βδομάδες
Θερμοκρασία: 24 C
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0870.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  54,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0874.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  50,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0877.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  47,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0880.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  49,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0881.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  52,2 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BabylonX : 08-04-13 στις 19:36 Αιτία: Προστέθηκαν πληροφορίες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-13, 18:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

μπραβο εκανες καλυτερη επιλογη σε σχεση με πριν αλλα και αυτα με προσοχη θελουν περισσοτερα λιτρα βασικα. παμε τωρα εδω γιατι δεν αλλαξες το χαλικη μια και καλη? ξυλο μεσα οχι, καλο θα ηταν να μην βαλεις μεσα διοτι μαλακωνει το νερο σου κατι που δεν θελουν τα ψαρακια σου .την ανουμπια δεστην πανω σε καποια πετρα . αυτες η πετρες που εβαλες απο που ειναι.?

και κανε ενα συμαζεμα θερμοστατες και κυκλοφοριτες μες τη μεση τα εχεις. και κανα μαυρο φοντο πισω θα εδειχνε καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-13, 18:40
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο εκανες καλυτερη επιλογη σε σχεση με πριν αλλα και αυτα με προσοχη θελουν περισσοτερα λιτρα βασικα. παμε τωρα εδω γιατι δεν αλλαξες το χαλικη μια και καλη? ξυλο μεσα οχι, καλο θα ηταν να μην βαλεις μεσα διοτι μαλακωνει το νερο σου κατι που δεν θελουν τα ψαρακια σου .την ανουμπια δεστην πανω σε καποια πετρα . αυτες η πετρες που εβαλες απο που ειναι.?

και κανε ενα συμαζεμα θερμοστατες και κυκλοφοριτες μες τη μεση τα εχεις. και κανα μαυρο φοντο πισω θα εδειχνε καλυτερα.
Θα γίνουν όλα. Αν μεγαλώνοντας προκύψει ζευγάρι, θα μείνει το ζευγάρι. Νομίζω ότι είναι καλά 100 λίτρα για ένα ζευγαράκι.

Το νερό στην περιοχή μου είναι πολύ σκληρό. Κάπου στο 15 είναι η σκληρότητα του δικτύου. Οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές και ανεβάζουν κι άλλο. Τις υπολογίζω γύρω στα 5 κιλά. Από pet shop είναι και οι μισές είναι μέσα εδώ και ενάμιση χρόνο. Οι υπόλοιπες είναι καμιά βδομάδα εκεί. Λες ένα τόσο δα ξύλο στη μέση μετά από τόσο μούλιασμα να ρίξει τη σκληρότητα;

Το χαλίκι δε το άλλαξα όλο για λόγους βιολογίας. Ας καθήσει καμιά βδομάδα τουλάχιστον να εξαπλωθεί βιολογία και στην άμμο και θα βγάλω και το υπόλοιπο χαλίκι. Μη ξεχνάμε ότι και οι μισές ασβεστολιθικές είναι καινούργιες.

Τα υπόλοιπα είναι ασυμάζευτα γιατί δεν είναι εντελώς έτοιμο το ενυδρείο. Τον κυκλοφορητή τον έχω μέσα στη μέση γιατί μόνο εκεί δεν ακούγεται όταν δουλεύει και είμαι λίγο ευαίσθητος με τους θορύβους στον ύπνο. Για την ώρα δεν τον χρησιμοποιώ γιατί είναι μικρά τα ψάρια. Βασικά αυτό είναι κάτι που θέλω να ρωτήσω: θέλουν αυτά τα ψάρια ροή ή να μην τον βάλω καθόλου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-13, 18:43
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

για ποιο λογο εχεις τον κυκλοφοριτη και δεν ανεβαζεις το σπρευμπαρ ισα με την επιφανεια να δημιουργει αναταραξη και να τελειωνεις?

για το ξυλο σου λεω οτι καλο θα ηταν να μην το βαλεις απο κει και περα οτι θελεις κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-13, 18:52
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δε βολεύει καθόλου να ανεβάσω το spaybar. Το φίλτρο είναι τέτρα και έχει ένα πλαστικό σωλήνα U συγκεκριμένου μήκους το οποίο δίνει στο spraybar. Πρέπει είτε να χαλάσω το καπάκι του ενυδρείου (για να αφήσει να ανεβεί το σύστημα όλο) είτε να κάνω πατέντα με κάποιο άλλο σωλήνα. Έως τώρα κρατούσα πιο χαμηλά τη στάθμη του νερού αλλά έτσι έχανα 6-8 λίτρα. Τώρα έχω στρέψει το spray bar να στέλνει προς τα πάνω και έχω αρκετή ανατάραξη αλλά έλεγα να βάλω και τον κυκλοφορητή για να υπάρχει ένα ρεύμα μέσα να παίζουν αλλά δε ξέρω αν τους αρέσει.

Πάντως με τα mbuna δε δούλεψα ποτέ τον κυκλοφορητή και δεν είχα πρόβλημα είναι η αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-13, 18:55
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

καταργησε τον και προσπαθησε με κοψιμο και ραψιμο να δουλεψεις μονο με το φιλτρο σου. δεν εχει λογο υπαρξης ο κυκλοφοριτης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-13, 19:01
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Έγινε. Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές!

Περιμένω να ακούσω παρατηρήσεις και από τους υπόλοιπους φίλους!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-13, 19:58
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολύ ωραία ψαράκια διάλεξες
λογικά για 1 ζευγάρι είναι οκ τα λίτρα σου (θα το δεις και στην πορεία)
αν το ξύλο σου αρέσει γούστα είναι αυτά γενικά δεν προτιμάται στα αφρικάνικα, άσε που μπορεί να σου κατεβάσει τις σκληρότητες
τα νιτρικά σου ρίξε γύρω στο 10, είναι και μικρά τα ψαράκια δώστους καθαρό νερό
αυτό στο κέντρο τι είναι; κοράλλι; νομίζω θα έδειχνε καλύτερα χωρίς αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-13, 20:08
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραία ψαράκια διάλεξες
λογικά για 1 ζευγάρι είναι οκ τα λίτρα σου (θα το δεις και στην πορεία)
αν το ξύλο σου αρέσει γούστα είναι αυτά γενικά δεν προτιμάται στα αφρικάνικα, άσε που μπορεί να σου κατεβάσει τις σκληρότητες
τα νιτρικά σου ρίξε γύρω στο 10, είναι και μικρά τα ψαράκια δώστους καθαρό νερό
αυτό στο κέντρο τι είναι; κοράλλι; νομίζω θα έδειχνε καλύτερα χωρίς αυτό
Αυτό είναι πλαστικό και το κατάλαβα γιατί μια φορά που το έβαλα σε πολύ ζεστό νερό μαλάκωσε!

Αυτό θέλω να αντικατασταθεί με ένα ξύλο που έχω πάρει. Το ξύλο είναι μικρό και πανέμορφο. Δε νομίζω με τόσο μικρό ξύλο να έχω πρόβλημα ειδικά μετά από το πλύσιμο που θα του ρίξω.

Σιγά σιγά κάνω αλλαγές για να τα ρίξω τα νιτρικά. Η αλήθεια είναι ότι με τα mbuna το είχα λίγο παραμελλημένο και παραέγινε το κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-13, 16:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BabylonX Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά με ανησυχεί λίγο που το νερό είναι στα 7.3 pH ενώ τα brichardi λέει θέλουν 8.5-9.5! Όμως από την άλλη έχω τα ασβεστολιθικά και το νερό συνήθως καταλήγει γύρω στο 8.2-8.3 σε λίγες μέρες μετά την αλλαγή και μένει εκεί. Ακόμη κι αν καταλήξω να βάζω απλά νερό βρύσης δε πρέπει να κάνω κάτι για να αποφεύγω την αυξομείωση;

Μαγκρόβια έχουν στα pet shop ή πρέπει να την ψάξω πουθενά περίεργα; Αυτή τη στιγμή έχω μέσα ένα ξύλο με δύο ανούμπιες, λίγη java moss και έχω φυτέψει διάσπαρτα γύρω γύρω echinodorus tenellus αλλά έχω σαλιγκάρια και το "περιποιούνται". Ξέρω ότι δε κολλάει το ξύλο με τις κιχλίδες αλλά έχει βολέψει πολύ ειδικά τώρα στη φάση της ανάπτυξης: κρύβονται στις τρύπες του και ανάμεσα στα φυτά και οι μικρότεροι και πιο αδύναμοι επιβιώνουν. Και το αισθητικό αποτέλεσμα δε περιγράφεται βέβαια!
συνέχεια απο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....550#post765550

Καταρχάς βάλε μας μια φωτο να δούμε πως εξελίχθηκε το ενυδρείο σου.

Αφού το νερό στο ενυδρείο σου έχει ph 8,2-8,3 τότε όταν κάνεις αλλαγή,
ετοίμαζε το νερό της αλλαγής σ' αυτή τη τιμή (με λίγη σόδα).

Φυτά μαγκρόβιας μόνο απ' έξω (σε αγγελία πουλούσε κάποιος φίλος).
Βάλε μια ρίζα φυλλόδενδρου ή πόθου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-13, 05:50
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Έχω αρκετό καιρό να ενημερώσω και ζητώ συγνώμη.

Το ενυδρείο έχει εξελιχθεί αρκετά όμορφα γενικά αλλά έχω πρόβλημα με άλγες.

Οι άλγες καλύπτουν τα πάντα σχεδόν, ασβεστολιθικά, το ξύλο, τα φυτά από τις 2 ανούμπιες. Έχω σίγουρα κάποια ελάχιστη καφέ, και κάποια σκούρα πράσινη που πιάνει και στα τζάμια.

Μάλιστα υποφέρω και από πρασινομπλέ άλγη, το λεγόμενο κυανοβακτήριο. Την καταπολεμάω τοπικά συνήθως με οξυζενέ αλλά κάθε λίγες μέρες ξαναπιάνει και πάλι από την αρχή. Μόλις έκανα 3 μέρες blackout. Φαίνεται να καθάρισε αλλά σίγουρα θα ξαναπιάσει. Ο φαρμακοποιός μου μου έδωσε και 2,5g ερυθρομυκίνη σε σκόνη (5 δόσεις των 500mg) και θα είναι η τελευταία μου λύση. Μάλιστα μόλις έβαλα και μια αντλία 750λ/ώρα γιατί έχω την αίσθηση ότι ειδικά για το κυανοβακτήριο φταίει η σχεδόν μηδενική κίνηση του νερού στο ενυδρείο.

Ο φωτισμός μου είναι 2x24watt, ή μία phytolux 12000k και η δεύτερη μια philips 4000k.

Έως τώρα είχα φωτισμό συνεχή 8,5 ώρες τη μέρα. Τώρα το μείωσα σε 7,5. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω για να ελέγξω λίγο τις άλγες.

Τα ΝΟ3 μου κυμαίνονται μεταξύ 25 και 50 ppm (δε καταλαβαίνω ακριβώς με το test της tetra) και έχω καταλήξει να κάνω 2 αλλαγές 25% κάθε βδομάδα με νερό βρύσης στο οποίο προσθέτω και λίγο cichlid lake salt και λίγη σόδα μαγειρική για να ανεβάσω GH, PH, KH. Και τα ελέγχω και πότε πότε μέσα στο ενυδρείο αλλά γενικά κοιτάζω να κρατάω σκληρότητες πάνω από 10 και ph πάνω από 8.

Φυσικά σε τέτοιο ενυδρείο δε μπαίνει και co2 λόγω υψηλού ph. Και από νιτρικά νομίζω ότι είμαι καλά και δε πάσχω από έλλειψη θρεπτικών αν και δεν τις έχω μετρήσει αναλυτικά. Πάντως η μία η ανούμπια πάει πολύ καλά και έχει γεμίσει φύλλα παρά το ότι προσβάλλεται από άλγες ενώ η άλλη δε προλαβαίνει να βγάλει νέα φύλλα και τα παλιά έχουν καταστραφεί συνήθως. Δε τη βλέπω να αντέχει πολύ αν δε τη βοηθήσω. Έχει μείνει με 3 μικρά φύλλα πλέον, το ένα είδη μισοσακατεμένο. Είναι διαφορετικά είδη. Θα βγάλω και φωτογραφίες. Μαζί με αυτά είχα βάλει και εχινόδορο και λίγο moss αλλά δεν επέζησαν...

Γενικά η προσπάθεια ελαφράς φύτευσης δεν στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία λόγω άλγεων. Οπότε αν έχετε προτάσεις βοηθήστε. Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες τις επόμενες ώρες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-13, 08:08
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

αναμένουμε τις φώτος.
πολλά νιτρικά για τα ψάρια που έχεις και τις αλλαγές που κάνεις μήπως έχεις νιτρικά στο νερό της βρύσης;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-13, 18:08
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ξέχασα να σας πω κατ αρχάς ότι από 5 έχουν μείνει 3. Το ένα το είχαν απομονώσει από τον πρώτο μήνα και τον κυνηγούσαν οι άλλοι 4. Πάνω που είχα πάρει την απόφαση να τον πάω πίσω μπας και σωθεί την άλλη μέρα είχε εξαφανιστεί. Το 2ο το έχασα το καλοκαίρι που έλειπα 10 μέρες διακοπές και τα τάιζε η μητέρα μου. Δε μπορούσα να κάνω και πολλά εκεί που ήμουν. Κρίμα γιατί αυτός είχε μεγαλώσει αρκετά. Βρήκα το σκελετό του μέσα στη σπηλιά που τους έχω φτιάξει.

Έχω γύρω στα 10-15 νιτρικά στο νερό της βρύσης. Όμως δε θέλω να μπω σε διαδικασία με όσμωση για τόσα λίγα νιτρικά. Είχα δοκιμάσει να κάνω αλλαγές μόνο με όσμωση και έστηνα το νερό με cichlid lake salt και σόδα στις αρχές αλλά δεν άξιζε τον κόπο. Στο κάτω κάτω έχω και φυτά και δε νομίζω τόσα λίγα να πειράζει.

Νομίζω ότι είναι κάπως υψηλά τα νιτρικά μου γιατί ακόμη ταΐζω θρυμματισμένη τροφή. Δεν έχουν μεγαλώσει όλα ώστε να τρώνε τα μεγάλα τα μπιλάκια. Ειδικά ο πιο μικρός το παλεύει αλλά συνεχώς τα φτύνει και ξαναπροσπαθεί. Έτσι αναγκαστικά δε καταναλώνεται όλη η τροφή. Βέβαια ταΐζω πλέον μιά φορά τη μέρα, το πολύ δύο άμα θυμηθώ. Όχι όπως παλιότερα που ήταν μικρά και τάιζα 3-4 φορές. Βέβαια τότε έκανα αλλαγή νερού κάθε τριήμερο.

Σήμερα του έκανα γενική, καθάρισα μηχανικά τις περισσότερες άλγες που είχαν απομείνει. Οι περισσότερες είχαν υποχωρήσει λόγω του 3ήμερου blackout. Σιφωνάρισα και όλες τις ακαθαρσίες από κάτω και γενικά σήκωσα ξύλα, πέτρες, και ότι άλλο μπορούσα και καθάρισα κι από κάτω. ¶λλαξα και γύρω στο 60% το νερό.

Ορίστε και οι φωτογραφίες. Πανέμορφο για την ώρα αλλά σε 10 μέρες θα έχει γίνει πάλι άνω κάτω από τις άλγες... Ίσως ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες τότε.

Στην 5η φωτογραφία φαίνεται και ο ελάχιστος εχινόδορος που έχει μείνει...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-13, 23:21
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

άποψη μου είναι ότι τα προβλήματα ξεκινούν από το νερό που χρησιμοποιείς. αφού δεν έχεις φυτά να καταναλώσουν τα νιτρικά το εκμεταλλεύονται οι άλγες. τέτοια ποσοστά λογικά επηρεάζουν και τα ψάρια μακροπρόθεσμα και ίσως γιαυτό να έχασες και το μεγάλο ψαράκι. κάποιο τρόπο ψύξης είχες το καλοκαίρι;
καλό φυτό για κατανάλωση νιτρικών (νομίζω και φωσφορικών) είναι το κερατόφυλλο και θα σου πρότεινα να βάλεις.
πάντως πρέπει κάτι να κάνεις με το νερό
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-13, 00:21
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Για 10-15 ppm νιτρικά στο δίκτυο νομίζω δε πρέπει να κάνω κάτι. Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ, αυτό μου είπαν και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ πριν κάτι μήνες που τα συζητούσαμε και είχα φαγωθεί να ετοιμάζω το νερό μόνος μου. Πολύς κόπος και το ότι βάζεις ένα σωρό υλικά για να ετοιμάσεις το άδειο νερό της όσμωσης είναι παράγοντας αποσταθεροποίησης. Γενικά όλοι συμφωνήσαν ότι καλύτερα λίγα νιτρικά και πιο σταθερό περιβάλλον παρά όλη αυτή η φασαρία για εντελώς καθαρό νερό. Και χωρίς καθόλου νιτρικά πως θα αναπτυχθούν έστω και λίγο τα υγιή φυτά; Δε θα πρέπει να βάλω λιπάσματα=νιτρικά;

Γενικά όπως έχω καταλάβει η λογική είναι είτε ελάχιστα νιτρικά στην περίπτωση που δεν υπάρχουν καθόλου φυτά, ή αρκετά νιτρικά σε βαθμό που να προάγεται η ανάπτυξη των φυτών σε βάρος των άλγεων. Θέλω φυσικά να το παλέψω προς αυτή την κατεύθυνση μιας και έχω φυτά.

Σε επόμενο στάδιο θα κοιτάξω να βάλω τίποτα ταμπλέτες στις ανούμπιες (το σκέφτομαι μιας και με νιτρικά κοντά στο 50 δε νομίζω ότι τα φυτά χρειάζονται λίπανση) και θα παίξω και με τη διάρκεια και το πρόγραμμα του φωτισμού. Σκέφτομαι να τα βάζω να σβήνουν το μεσημέρι κανένα 2ωρο. Λένε ότι τα φυτά δεν ενοχλούνται από τη σιέστα αλλά οι άλγες αποσταθεροποιούνται. Και φυσικά σκέφτηκα και co2 αλλά μετά είδα τη σχέση του με το Ph και το απέρριψα κατευθείαν αφού για τα brichardi θέλω ψηλό pH. ¶ρα πρέπει να παίξω με ένταση/διάρκεια φωτισμού και λίπανση. Τώρα το πώς είναι ένα θέμα που δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου και αν δε με βοηθήσετε να καταλάβω που μου πάνε τα 4 θα αρχίσω να κάνω πειράματα!


Επίσης αυτό που είπες για το κερατόφυλο και γενικά για εύκολα φυτά με μεγάλη ανάπτυξη το σκέφτηκα. Μάλλον και αυτό θα κάνω αλλά πρέπει να το ψάξω με τα είδη που δεν θα τα ξηλώνουν οι κιχλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-13, 06:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Baby πρόσεξε τα εξής:
-έχεις πολλά νιτρικά στο ενυδρείο παρά τις αλλαγές νερού που κάνεις (και σωστά). Για τα νιτρικά στο νερό του δικτύου τα έχουμε πει (πίνεις ακόμα απ' αυτό?).
-δεν χρειάζεσαι λιπάσματα για τις ανούμπιες (και τα άλλα εύκολα φυτά) ούτε διοξείδια κλπ

Τι θα πρότεινα να κάνεις:
- βάλε κερατόφυλλο, ή καλύτερα κατά τη γνώμη μου μια ρίζα πόθο ή φυλλόδεντρο (το έχω ξαναπεί)
-βάλε 2-3 zebra nerite
-μείωσε σταδιακά και τον φωτισμό στις 6 ώρες,μέχρι να μειωθούν οι άλγες


Ωραίο έγινε το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-13, 03:09
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα αντικαταστήσω το ξύλο με περισσότερες πέτρες.

Σε ευχαριστώ Κλεόβουλε, θα ψάξω γι' αυτά που μου είπες. Απλά δε μπορώ να φανταστώ που θα βρω zebra. Τα πουλάνε στα ενυδρειάδικα;

Ο πόθος και το φυλλόδεντρο που λες, μιλάμε για τα κλασσικά φυτά εσωτερικού χώρου; Δηλαδή μπορώ μέσα στο ενυδρείο να βάλω ρίζα και θα μεγαλώσει; Θα βρω σε φυτώριο;

Κερατόφυλλο ζήτησα σήμερα αλλά δεν είχε στο μαγαζί της γειτονιάς μου. Γενικά η αγορά είναι σε χάλια μαύρα και κανείς δε φέρνει ποικιλία...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-13, 05:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BabylonX Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα αντικαταστήσω το ξύλο με περισσότερες πέτρες.

Σε ευχαριστώ Κλεόβουλε, θα ψάξω γι' αυτά που μου είπες. Απλά δε μπορώ να φανταστώ που θα βρω zebra. Τα πουλάνε στα ενυδρειάδικα; Ναι.

Ο πόθος και το φυλλόδεντρο που λες, μιλάμε για τα κλασσικά φυτά εσωτερικού χώρου; Δηλαδή μπορώ μέσα στο ενυδρείο να βάλω ρίζα και θα μεγαλώσει; Θα βρω σε φυτώριο;Αυτό ακριβώς. Θα έχεις την ρίζα στο νερό και το στέλεχος του φυτού έξω (δεν θα το βυθίσεις δηλ. ολόκληρο). Πάρε ένα κομμάτι φελιζόλ, άνοιξε μια τρυπούλα στο κέντρο ίσα να περνάει η ρίζα και σταθεροποίησε το στην επιφάνεια του νερού.

Κερατόφυλλο ζήτησα σήμερα αλλά δεν είχε στο μαγαζί της γειτονιάς μου. Γενικά η αγορά είναι σε χάλια μαύρα και κανείς δε φέρνει ποικιλία...
Σε ποιά περιοχή μένεις? Φυτά εύκολα-γρήγορης ανάπτυξης βρίσκεις και σε αγγελίες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-13, 14:18
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Θεσσαλονίκη στην ¶νω Πόλη είμαι. Έχει 2-3 μαγαζιά στο κέντρο που ασχολούνται καπως πιο σοβαρά με ενυδρεία από το μέσο pet shop και η άλλη επιλογή είναι το quicko. Μόνο που πάω και βλέπω τα κουτάβια σε κουτιά plexiglas του μισού κυβικού μέτρου την ψωνίζω και δε θέλω να τους αφήσω ούτε cent.

Πάλι καλά που μου το είπες για το φυλλόδεντρο και τον πόθο. Φανταζόμουν ότι έπρεπε να φυτέψω τις ρίζες στην άμμο!

Θα ψάξω γι' αυτά που μου είπες! Το κακό είναι έχω ελάχιστο φυσικό φως στο δωμάτιο και αυτά τα φυτά, έχοντας τα φύλλα τους έξω από το νερό ή και γενικότερα από το ενυδρείο, δε θα παίρνουν καθόλου φως!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-09-13, 16:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πατριωτάκι είσαι βρε?
Πήγαινε καμιά Κυριακή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73904
και τα παιδιά θα σε τροφοδοτήσουν σίγουρα με "μαρουλάκια"
Ο πόθος απ' ότι ξέρω δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε φως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Neolamprologus brichardi.... imichal Tanganyika 25 17-01-11 00:38
Neolamprologus brichardi kalagio Tanganyika 8 20-07-08 08:06
Neolamprologus brichardi Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 10 21-04-08 21:28
Neolamprologus brichardi Z_X Tanganyika 6 06-01-07 20:54
Neolamprologus brichardi epistimon Tanganyika 1 29-06-06 21:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12236 seconds with 14 queries