Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-06, 13:36
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Μερικές ερωτήσεις για φυτεμένο...

Έχω τα παρακάτω φυτά (αλφαβητικά) με διάφορους συνδυασμούς σε 10 διαφορετικά ενυδρεία:

01. Anubias barteri var. Barteri
02. Anubias barteri var. Nana
03. Bacopa caroliniana
04. Cabomba caroliniana
05. Ceratophyllum demersum
06. Cryptocoryne x willisii
07. Egeria densa (Elodea)
08. Hydrocotyle leucocephala
09. Hygrophila corymbosa ''Siamensis''
10. Hygrophila difformis
11. Hygrophila polysperma
12. Limnophila aromatica
13. Lobelia cardinalis
14. Microsorum pteropus ''Narrow''
15. Myriophyllum aquaticum
16. Riccia fluitans
17. Vesicularia dubyana (Java Moss)
18. http://www.greekaquarist.com/vb/show...047#post113047

Σκέφτομαι μέσα στο καλοκαίρι, να στήσω ένα καινούριο 300άρι ενυδρείο διαστάσεων: 1,30 x 40 x 60 (καθαρό ύψους νερού = 50 cm) το οποίο θα φιλοξενήσει καμιά 60αριά επιλεγμένα αρσενικά γκάππυς, 20 κόκκινα πλάτυς, 10 κόρυς (aenaus) & 4 SAE, με φίλτρο τύπου Αμβούργου. Το ενυδρείο αυτό θα είναι στο σαλόνι και θα προσπαθήσω να είναι αρκετά φυτεμένο. Θα εξυπηρετεί κυρίως αισθητικούς λόγους και η βασική χρήση του θα είναι για να κάθομαι μπροστά του και να αφήνομαι στις εικόνες, ξεχνώντας ότι άσχημο συμβαίνει στον κόσμο γύρω μου…

Σκέφτομαι λοιπόν, να μαζέψω τα καλύτερα κομμάτια από τα φυτά, τα ξύλα και τις πέτρες που έχω σε όλα τα ενυδρεία και να προσπαθήσω ένα συνδυασμό, όσο το δυνατόν καλύτερου αισθητικά αποτελέσματος. Αυτό σημαίνει παράλληλα ότι θα πρέπει να προσέξω φωτισμό, co2 & λιπάσματα, για να βλέπεται το ενυδρείο και μετά από μερικούς μήνες… Οι γνώσεις μου σε φυτεμένα σχετικών απαιτήσεων είναι λίγες και στοιχειώδεις (και αν…).

Τα δεδομένα είναι ότι:
Θα χρησιμοποιήσω DIY co2, με δύο διαφορετικά 5λιτρα μπετονάκια και ψιλές αερόπετρες (μία μέσα στο χώρο του φίλτρου, στη βάση του και μία στην απέναντι γωνία του ενυδρείου, με 15νθήμερες ανανεώσεις εναλλάξ). Μπουκάλα δεν θα μπει προς το παρόν, για διάφορους λόγους (ξέρω ότι είναι must, αλλά ας μην το συζητήσουμε).
Λάμπες θα χρησιμοποιηθούν στο καπάκι, οκτώ Τ8 των 60 cm.
Το νερό θα προγραμματίσω να παίzει περίπου στις τιμές που έχω και σήμερα, δηλαδή:
PH = 7,2–7,4
gH = 7-8
KH = 3-4
θερμοκρασία = 26-27 C
αλατότης = 0

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

1. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός (τύπος/Kelvin/σειρά/θέσεις) για αυτές τις λάμπες και για τα παραπάνω φυτά? (θα μπούνε 4 & 4, κατά πλάτος και σε σειρά). Πόσες ώρες (minimum) και πως πρέπει να ανάβουν?
2. Ποιο είναι το πιο πλήρες λίπασμα (εταιρεία, μάρκα, όνομα, τι περιέχει/καλύπτει) που κυκλοφορεί στην αγορά, για γενική χρήση? (στην αρχή, δεν θέλω να μπλέξω με πολλά και περίπλοκα. Το πολύ 2 σκευάσματα αν είναι δυνατόν. Αργότερα και αναλόγως του πως θα πάει και τι τρέλα θα κολλήσω, βλέπουμε).
3. Αυτή τη φορά, θα προσπαθήσω να προσέξω πολύ την δημιουργία και εμφάνιση αλγών (σήμερα καλλιεργώ: ΒΒΑ, spot, πράσινη τριχοειδή και τελευταία και λίγη μπλε… μαζί με τα φυτά μου! ). Ποιες είναι οι κατάλληλες κινήσεις (με τα παραπάνω δεδομένα και όχι άλλα…) για να αποφύγω σε αυτό, τουλάχιστον τις υπερβολικές ποσότητες και τα ιδιαίτερα προβλήματα?
4. Τα παραπάνω φυτά, μπορούν να σταθούν όλα μαζί? Υπάρχουν κάποια που είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους ή που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα το ένα στο άλλο? Υπάρχει κάτι κρίσιμο που θα πρέπει να προσέξω στις αναλογίες ποσοτήτων μεταξύ τους (φυτομάζα) ή στο στήσιμο/φύτεμα/θέσεις/αποστάσεις?
5. Θα πρέπει να μπει ειδικό υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι (και ποιο) ή μπορώ να τη βγάλω καθαρή και χωρίς αυτό? (προτιμώ να μην βάλω…)
6. Υπάρχει οτιδήποτε άλλο που θα μου ήταν χρήσιμο για τη σωστή λειτουργία και εμφάνιση του συγκεκριμένου υπό κατασκευή ενυδρείου? (στον τομέα των φυτών, αναφέρομαι).
7. Υπάρχει περίπτωση να γίνει το όλο πράγμα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην χρειάζεται αλλαγές νερού συχνότερες της μιας (1) φοράς το μήνα, άντε ανά 3 εβδομάδες? (θα μείνει αυστηρά με τον συγκεκριμένο προαναφερόμενο αριθμό ψαριών).

Οι αναλυτικές και έγκυρες απαντήσεις όσων φίλων από εδώ μέσα διαθέτουν μεγάλη και σημαντική εμπειρία γύρω από φυτεμένα, θα με βοηθήσει να προσεγγίσω σωστότερα τον τελικό στόχο και το σημαντικότερο, θα με φωτίσει με γνώσεις που δεν έχω και που χρειάζομαι για την συνέχεια της πορείας μου στο υπέροχο χόμπι μας…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Σ.: Βασικό πρόβλημα είναι το οικονομικό… πράγμα που θα ήθελα να λαμβάνετε υπόψιν στις όποιες απαντήσεις σας. Άλλο πρόβλημα είναι τα αγγλικά… άρα δεν έχουν νόημα οι τυχόν παραπομπές σε μη ελληνικές ιστοσελίδες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sxedio.JPG
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  46,9 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 30-05-06 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-06, 13:50
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Υπάρχουν άλλοι ειδικότεροι εμού αλλά ως βάλω και εγώ το λιθαράκι μου:
1) Grow lux και daylight λάμπες πιστεύω ότι είναι μία χαρά.
2) Θα πρότεινα αφού πας για φυτεμένο εξαρχής να βάλεις υπόστρωμα... εγώ χρησιμοποιώ της sera. Ετσι δεν θα χρειάζεσαι και πολλά λιπάσματα στην αρχή.
3) Επίσης θα πρότεινα να μην ξεπεράσεις τα 45-50 εκατοστά στο ύψος του νερού.
4) Νομίζω ότι μεσοπρόθεσμα θα πρέπει να αποφασίσεις και το έξοδο για το CO2.

Καλή αρχή.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-06, 13:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

....αν και θα πρεπει να περιμενεις την ''αμερικανικη βοηθεια'' τυπου lasal...η gaia... η μαγδας.... ,να προσθεσω οτι καλο και φτηνο υποστρωμα ειναι ο λατεριτης,που θα σου δωσει μακροχρονια πηγη σιδηρου.επισης για λιπασματα,θα σου προτεινα τα 3 βασικα της σιτσεμ α)flourish,β)potassium(καλιο) και γ)iron(σιδηρο)...ολα τα υπολοιπα ζουμια,ειναι απλα ....ζουμια.καλη συνεχεια...αν και απο τωρα φανταζομαι το τελικο αποτελεσμα... ουαοοοοοοο...!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

ΦΟΒΕΡΟ Project!!!
Λοιπόν... καταθέτω πρώτα τις παρατηρήσεις μου...

Θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε αν θα πρόκειται για display ενυδρείο, πράγμα το οποίο σημαίνει οτι θα πρέπει να υπάρχουν και 2-3 ενυδρεία για "καλλιέργεια" των φυτών (συνεχές κλάδεμα και φύτεμα)!

Αν ΔΕΝ είναι display, είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ (εως "αδύνατο" θα έλεγα!) να έχεις σωστή ανάπτυξη ΟΛΩΝ των φυτών που αναφέρεις παραπάνω (ανταγωνισμός)!

Με την λίγη εμπειρία μου, θα πρότεινα να περιοριστείς σε 3-4 είδη φυτών, εκ των οποίον το ένα να είναι Echinodorus Tenellus, ή Glossostigma, ή Cuba για να κάνεις το εφέ του "γκαζόν"...! Σε αυτή την περίπτωση, όσο πιο "κοντό" το ενυδρείο, τόσο καλύτερο για το χαλί! 35-40εκ ΚΑΘΑΡΑ το πολύ, είναι ΟΚ...

Και βέβαια καλά θα κάνεις να μαζεύεις ΑΠΟ ΤΩΡΑ ό,τι χρειαστείς απο πέτρες ξύλα κλπ!

Απο φωτισμό, θα πρότεινα 3 Power Compact με dim control και μία Τ5 Sylvania Grolux για φυτά και για να κοκκινίζει τα κόκκινα φυτά...

Απο λίπανση, ΔΑΓΚΩΤΟ Seachem Flourish, KNO3, και Κ2SO2 για αρχή...

Την φωτοδιάρκεια και την λίπανση, δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ (ούτε ο ΑΜΑΝΟ) να σου τα προσδιορίσει... το 1/3 της αρχικής ποσότητας που προτείνεται απο κάθε εταιρίας για αρχή και βλέπεις ανάλογα... το ίδιο και για τον φωτισμό σε σχέση με τα watt...

Υπόστρωμα, ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ! Βοηθάει πολύ στην αρχή...! Δές σχετικά topics στο φόρουμ!

Για CO2, δεν το συζητάμε... ίσως να ήταν ακόμη καλύτερο να έχεις 2 μικρότερες μπουκαλίτσες σε 2 διαφορετικά μερη του ενυδρείου... (σε πάνω απο 200λτ, η διάχυση και η κατανάλωση αρχίζουν να γίνονται περισσότερο "τοπικά"!)

Προσωπικά, η κίνηση των "γκαπακίων" μου την "δίνει" λίγο στα νεύρα και δεν ηρεμώ... άσε που οι σκληρότητες που "απαιτούν" τα ζωοτόκα δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τα φυτά... 20-30 ροδόστομοι, καρδινάλιοι ή άλλο tetra όμως είναι BEST!

Οι αλλαγές νερού μπορούν να ρυθμιστούν στις 1 / 15 μέρες, η προσθήκη λιπασμάτων όμως, προτείνω να γίνεται κάθε 2-3 μέρες η ποσότητα που αντιστοιχεί...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 30-05-06 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-06, 23:28
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
...Σε αυτή την περίπτωση, όσο πιο "κοντό" το ενυδρείο, τόσο καλύτερο για το χαλί! 35-40εκ ΚΑΘΑΡΑ το πολύ, είναι ΟΚ...

...Απο φωτισμό, θα πρότεινα 3 Power Compact με dim control και μία Τ5 Sylvania Grolux για φυτά και για να κοκκινίζει τα κόκκινα φυτά...

...ίσως να ήταν ακόμη καλύτερο να έχεις 2 μικρότερες μπουκαλίτσες σε 2 διαφορετικά μερη του ενυδρείου... (σε πάνω απο 200λτ, η διάχυση και η κατανάλωση αρχίζουν να γίνονται περισσότερο "τοπικά"!)

...20-30 ροδόστομοι, καρδινάλιοι ή άλλο tetra όμως είναι BEST!...

...Ελπίζω να βοήθησα λίγο... Φιλικά,
Οχι λίγο... ΠΟΛΥ βοήθησες! Αλλά για... άλλο ενυδρείο!

Οπως γράφω, έχω βάλει κάποιες προδιαγραφές (ούτε εμένα μ' αρέσει, αλλά στην παρούσα φάση δεν γίνεται διαφορετικά, δυστυχώς) Εύχομαι σύντομα να μπορέσω να εφαρμόσω όλα αυτά που μου λες σε επόμενο και μεγαλύτερο ενυδρείο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
...Την φωτοδιάρκεια και την λίπανση, δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ...να σου τα προσδιορίσει...
Το καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι πράγματα που θα φανούν και θα γίνουν στη πορεία. Ομως πχ θα με ενδιέφερε ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να φωτιστεί κάτι με τις παραπάνω προδιαγραφές (θέσεις λαμπών, σειρά, lumens, kelvin, ώρες, προσαρμογή κλπ ή να ενημερωθώ για κάποιο συγκεκριμένο λίπασμα που περιέχει διάφορα στοιχεία και θα ήταν καλό για κάτι τέτοιο - αν υπάρχει βέβαια - ή για κάποιες τεχνικές λίπανσης, ας πούμε).

Πάντως ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-06, 00:27
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Οχι λίγο... ΠΟΛΥ βοήθησες! Αλλά για... άλλο ενυδρείο!
........
Σε αυτό έχεις δίκιο. Ο αποστόλης σε έβαλε στα 'βαθιά'

Λοιπόν , η παρατήρηση μου έχει να κάνει με τις λάμπες.
Ο συνολικός φωτισμός που θέλεις να βάλεις (148w/300λίτρα=0.49) που είναι μια μέση κατάσταση και μπορείς να ξεκινήσεις μια χαρά.
Αργότερα όμως αν θέλεις να καλύψεις τις απαιτήσεις των πιο δύσκολων φυτών δεν ξέρω αν θα υπάρχει χώρος για αναβαθμησή τους. Θα σου έλεγα να δεις τις Τ5 και τις power compact. Μπορείς να βάλεις λιγότερες (μεγαλύτερες όμως) και να γλυτώσεις χώρο, χρόνο και μπορεί και κόστος (δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο).

Υπόστρωμα , όπωσδήποτε.(στο μέλον θα το μετανιώσεις) Όποιας εταιρείας σου αρέσει.
Θα βρεις στο site της tropica τις απαιτήσεις όλων των φυτών σου η καλύτερα να τα τυπώσεις. Μαζί με αυτά θα τυπώσεις και τα ακόλουθα
Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης
Οδηγός διάγνωσης προβλημάτων στά φυτά
και θα μελετήσεις καλά
Φωτισμός

Τα φυτά στο ενυδρείο

Το υπόστρωμα του ενυδρείου.
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/lighting1_greek.html
Ξεκινάμε από τα εύκολα φυτά, αυτά δηλαδή που είναι γρήγορης ανάπτυξης και θέλουν πολλά λιπάσματα - φως - co2, όσο είναι δυνατόν , βέβαια.
Μετά θα πρέπει να διαβάζεις τι χρειάζονται και (εδώ θα δου χρειαστούν οι σημειώσεις που είπα παραπάνω) θα βρεις την 'ισορροπία' στο 'συστημά' σου.
Θα χρειαστείς από τα λιπάσματα Κάλιο-Άζωτο-Φώσφορο-σίδηρο τα οποία και πρέπει να ξεχωριστά το καθένα ώστε να ελέγχεις τις τιμές πιο εύκολα. Το πόσο θα προσθέτεις θα το βρούμε αργότερα αφού έχουμε μια πιο συγκεκριμένη εικόνα.
Εννοείται ότι θα έχεις και τα ανάλογα tests νερού (pH, KH, PO4, KNO3) τα οποία και θα χρησιμοποιείς συχνά.

Καλή αρχή και από μένα.

Για τις τυχόν απορίες που μπορεί να δημιουργηθούν μην ξεχνάς ότι έχουν γραφτεί πολλά στο forum (Ελληνικά).
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-06, 00:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

juan...αξιοποιεις το πτυχιο φροντιστηριου θεσ/νικης...εεεε??????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-06, 00:38
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

(off topic)
Θα σου πω σε λίγο που θα παραδώσω την εργασία μου.
Μπορεί να περάσω
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-06, 00:45
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...Αργότερα όμως αν θέλεις να καλύψεις τις απαιτήσεις των πιο δύσκολων φυτών δεν ξέρω αν θα υπάρχει χώρος για αναβαθμησή τους...
Ο κυριώτερος λόγος που επέλεξα τις Τ8 των 60cm είναι γιατί το σκέφτηκα ως εξής: Αν αργότερα χρειαστεί φωτιστική αναβάθμιση το σύστημα λόγω μεγαλύτερων απαιτήσεων (και με παίρνει οικονομικά...), βγαίνουν αυτές οι λάμπες μαζί με τα διάφορά τους και δεν πετιούνται στην αποθήκη/πατάρι, αλλά χρησιμοποιούνται σε μικρότερα ενυδρεία (έχω αποφασίσει ότι θα έχω πολλά... ) και στην θέση τους βάζω κάτι πιο προχωρημένο, όπως ακριβώς λες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...Θα βρεις στο site της tropica τις απαιτήσεις όλων των φυτών σου η καλύτερα να τα τυπώσεις. Μαζί με αυτά θα τυπώσεις και τα ακόλουθα... ...Για τις τυχόν απορίες που μπορεί να δημιουργηθούν μην ξεχνάς ότι έχουν γραφτεί πολλά στο forum (Ελληνικά)...
Ευτυχώς σε... πρόλαβα! Μου 'κοψε και το έχω κάνει ήδη (έχω και την ευκολία του "αβέρτα τυπώματος" λόγω δουλειάς...), όπως και πολλά άλλα σχετικά κεφάλαια που βρήκα... Αμα τα δέσω, γίνονται... τόμος!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...Καλή αρχή και από μένα.
Νά 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ πολύ.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 31-05-06 στις 00:51
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-06, 00:55
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Ο κυριώτερος λόγος που επέλεξα τις Τ8 των 60cm είναι γιατί το σκέφτηκα ως εξής: Αν αργότερα χρειαστεί φωτιστική αναβάθμιση το σύστημα λόγω μεγαλύτερων απαιτήσεων (και με παίρνει οικονομικά...), βγαίνουν αυτές οι λάμπες μαζί με τα διάφορά τους και δεν πετιούνται στην αποθήκη/πατάρι, αλλά χρησιμοποιούνται σε μικρότερα ενυδρεία (έχω αποφασίσει ότι θα έχω πολλά... ) και στην θέση τους βάζω κάτι πιο προχωρημένο, όπως ακριβώς λες.
....
Η διάρκεια 'ζωής' των λαμπτήρων είναι 6 μήνες. Μάλλον για 6 μήνες αποδίδουν ικανοποιητικά.
Κάτι θυμάμαι να λέγεται για μεγαλύτερη διάρκεια απόδοσης στις τ5. θα μας πει κάποιος πιο έμπειρος όμως.
Αυτο στο λέω για να υπολογίσεις το κόστος συντήρισης από τώρα, αφού το οικονομικό του θέματος μετράει .
Χρειάζεται να το ψάξεις νομίζω. (δεν θυμάμαι τις τιμές για να σου πω σίγουρα)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-06, 17:31
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τα δεδομένα που θέτεις τα φυτά που μπορείς να βάλεις απ' αυτά που έχεις είναι τα anubias,cryptocoryne,microsorium, java moss και οριακά τις hygrophila.
Σίγουρα διευκολύνονται τα πράγματα όταν τα φυτά σ' ένα ενυδρείο έχουν παρόμοιες απαιτήσεις όπως και όταν υπάρχουν ενυδρεία για backup στα φυτά του display αλλά δεν είναι απαραίτητο ούτε το ένα ούτε το άλλο . Όλα τα φυτά που έχεις μπορούν να αναπτυχθούν σε ένα και μόνο ενυδρείο από έναν έμπειρο χομπίστα . Φωτισμός , Cο2 και λίπανση μετριούνται πάνω στα πιο απαιτητικά και η όλη ιστορία (δύσκολη ιστορία ώστε να έχουμε ταυτόχρονα και ένα ωραίο acuascape) είναι να σκιάζονται όσο πρέπει τα αργής ανάπτυξης για να παραμείνουν καθαρά από άλγες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 31-05-06 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-06, 08:32
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Σύμφωνα με τα δεδομένα που θέτεις τα φυτά που μπορείς να βάλεις απ' αυτά που έχεις είναι τα anubias,cryptocoryne,microsorium, java moss και οριακά τις hygrophila.
Σίγουρα διευκολύνονται τα πράγματα όταν τα φυτά σ' ένα ενυδρείο έχουν παρόμοιες απαιτήσεις όπως και όταν υπάρχουν ενυδρεία για backup στα φυτά του display αλλά δεν είναι απαραίτητο ούτε το ένα ούτε το άλλο . Όλα τα φυτά που έχεις μπορούν να αναπτυχθούν σε ένα και μόνο ενυδρείο από έναν έμπειρο χομπίστα . Φωτισμός , Cο2 και λίπανση μετριούνται πάνω στα πιο απαιτητικά και η όλη ιστορία (δύσκολη ιστορία ώστε να έχουμε ταυτόχρονα και ένα ωραίο acuascape) είναι να σκιάζονται όσο πρέπει τα αργής ανάπτυξης για να παραμείνουν καθαρά από άλγες.
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04
Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις... GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 31-03-05 22:03
Ερωτήσεις για συσκευή R.O. Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 23-11-04 11:59
Φυτεμένο ενυδρείο χωρίς κατάλληλο υπόστρωμα thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-05-03 19:10
Μερικές Ερωτήσεις NTABOS Γλυκό νερό - Γενικά 14 11-03-03 11:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13425 seconds with 14 queries