Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-12, 13:25
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Υπάρχουν γλύπτες για λιμνούλα ?

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν γλύφτες για εξωτερική λιμνούλα χωρίς θερμοστάτη οι οποίοι να αντέχουν στον ελληνικό χειμώνα.


Μου έδωσαν κάποιους τον Αύγουστο μετά από ερώτησή μου και αφού δεν άντεξαν τον Νοέμβριο μου είπαν από το κατάστημα, ότι φυσικά και δεν αντέχουν τον Χειμώνα απλά εγώ δεν το διευκρίνισα, ενώ εγώ τους είχα ρωτήσει, αν αντέχουν.


Φιλικά Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-12, 14:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ηλία, κανένα απολύτως είδος Pleco δεν κάνει για τις καιρικές συνθήκες της Ελλάδας, καθότι όλα είναι καθαρά τροπικά. Επίσης, τα συγκεκριμένα είδη απαιτούν όξινο περιβάλλον, νερό το οποίο δεν ανέχονται τα χρυσόψαρα και τα κοι.

Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για τη λιμνούλα σου? Διαστάσεις, όγκος, φίλτρο, μέγιστο βάθος κ.λ.π.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-12, 18:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια υπενθυμιση

Η λέξη "γλύφτης" δεν υπάρχει στην ελληνική γλώσσα,
Υπάρχει ο "γλύπτης" : αυτός που λαξεύει από το ρήμα γλύφω δηλαδή σμιλεύω, πχ το χρυσελεφάντινο άγαλμα του Διός στην Ολυμπία, κατασκευάσθηκε από τον γλυπτη Φειδία γύρω στο 432 π.Χ. και είχε ύψος περίπου 12 μέτρα
Και υπάρχει και ο "γλείφτης" : αυτός που γλείφει (από το αρχαίο εκ+λείχω) πχ το κατσικακι εγινε πεντανοστιμο, να γλειφεις τα δαχτυλα σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-12, 19:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αρχικά, πριν διαβάσω το μήνυμα του φίλου, νόμιζα κι εγώ ότι ζητούσε όντως κάποιο γλύπτη, για να του σκαλίσει μια λιμνούλα.... Πράγμα που γίνεται δηλαδή και μου άρεσε η ιδέα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 21:15
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα και sorryγια την ορθογραφία μου.
Λοιπόν αυτό που ψάχνω είναι γλείφτες ή αλλιώς Αλγοφάγους για τους κατέχοντες αν δεν κάνω πάλι λάθος, για μία λιμνούλα στην περιοχή της Βραυρώνας Αττικής και μέγεθος περίπου 1 μέτρο διάμετρο με βάθος νερού περίπου 28 πόντους και φταγμένη από τσιμέντο.

Το καλοκαίρι έβαλα μία λάμπα UV200¤ με μία αντλία 70¤ και κάποιες πέτρες (τύπου ελαφρόπετρας) που λειτουργούν σαν φίλτρα δεν θυμάμαι πως τις ονόμασε ο πωλητής, οι οποίες ήταν περίπου 5 κιλά και κάνανε περίπου 200¤ αν δεν κάνω λάθος & καθαρίζουνε με κάποια ένζυμα αν το λέω σωστά το νερό πριν πέσει πάλι μέσα στην λιμνούλα.

Τότε μου έδωσε και 3 μικρούς αλγοφάγους (Plecostomus) 15¤ και μετά πήρα και έναν μεγαλύτερο 50¤ οι οποίοι όλοι δεν άντεξαν κάποια νύχτα του Νοέμβρη.

Το θέμα μου είναι ότι ο πωλητής είχε 3 λίμνες έξω από το μαγαζί όπου στις 2 λίμνες ΄το νερό ήταν κρυστάλλινο αλλά στην τρίτη το νερό φαινόταν πράσινο, αλλά ήταν κρυστάλλινο αν το έπαιρνες με ένα ποτήρι, μόνο που σε αυτήν την λίμνη δεν είχε αλγοφάγους και από τον πράσινο πάτο της λίμνης φαινότανε και το νερό βρώμικο.
Ρώτησα σε 2 άλλα PetShop και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αλγοφάγοι που να αντέχουν τον χειμώνα, αλλά στο τελευταίο κατάστημα μου είπαν υπάρχουν και θα μου φέρει μόνο δεν μου εγγυάται τίποτα αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από το μηδέν.
Για αυτό τον λόγο επειδή δεν θέλω να χαντακώσω και άλλα ψαράκια ρωτάω εδώ, δεν έχω πολλές γνώσεις με το θέμα παρά μόνο ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ και φυλλάδια.
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-12, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Ηλία, ένας από τους λόγους που βρίσκομαι εδώ είναι να σας αποτρέπω να πετάτε τα λεφτά σας άδικά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλγοφάγο ψάρι που να σου καθαρίζει "κρύσταλο" τις επιφάνειες μιας λίμνης και ούτε το επιδιώκει κανένας λιμνόφιλος διεθνώς. Τα κοι και τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να βόσκουν ολόκληρη τη μέρα τσιμπολογώντας την άλγη, αλλά πάλι είναι και αυτά ανίκανα να την αποδεκατίσουν.

Η λιμνούλα σου έχει όγκο όσο ένα μικρό ενυδρείο, κάπου 200 λίτρα. Προσωπικά δεν θα σου έλεγα να προχωρήσεις με οποιοδήποτε ψάρι, γιατί εκεί έξω οι συνθήκες μεταβάλλονται πολύ γρήγορα, πράγμα που μπορεί να αλλάξει τα πάντα μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα, σκοτώνοντας όχι μόνο τους πλέκο που είχες, αλλά ακόμα και τα χρυσόψαρα (αν έχεις).

Για να λειτουργήσει σωστά μια οποιαδήποτε λίμνη (δεξαμενή στην περίπτωσή μας) χρειάζεται και φίλτρο να ακολουθεί τη ροή της αντλίας μας, ώστε να καθαρίζει πρώτα το βρώμικο νερό από τις ακαθαρσίες και τις σκόνες και μετά να εξουδετερώνει τις επικίνδυνες ενώσεις του αζώτου, που δημιουργούνται από τις ακαθαρσίες των ψαριών. Το φίλτρο μπορεί να είναι είτε έτοιμο του εμπορίου, είτε κάποιο που θα κατασκευάσεις εσύ. Οι πέτρες πεταμένες στον πυθμένα της λίμνης είναι μια εστία μολύνσεων περισσότερη. Ούτε στη φίλτρανση συμβάλλουν, ούτε σε τίποτα! Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ευθύνονται κι αυτές στην επιδύνωση της ποιότητας της ορατότητας.

Η UV που αγόρασες ποιάς δυναμικότητας είναι? Πόσων Βάτ?
Η αντλία σου επίσης θα ήθελα να γνωρίζω την ροή της ανά ώρα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 09-01-12 στις 22:22
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-12, 23:19
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βασίλη και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.


Η λιμνούλα υπάρχει εδώ και περίπου 15 χρόνια, πάντα είχε 5-6 ψάρια μέσα τα οποία ζούσαν για 6-7 χρόνια αλλά κάτι συνέβαινε και τα χάναμε, πολλές φορές θυμάμαι δεν είχανε τροφή για μήνες και από ότι φαινότανε δεν είχανε πρόβλημα, βλέπεις δεν μένω μόνιμα εκεί αλλά πηγαίνω μια φορά τον μήνα στους γονείς μου. Είχα μάλιστα δει την επιφάνεια παγωμένη, κάποτε με χιόνια αλλά τα ψάρια από ότι φάνηκε όταν ξεπάγωσε μετά από 2 ημέρες δεν είχανε κάποιο πρόβλημα.


Εδώ και 1-2 χρόνια τα ανάλαβα εκτός από το τάισμα που κάνει ακόμα η μητέρα που μένει εκεί.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε είναι η άλγη, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, μετά από αλλαγή του νερού μέσα σε 2 εβδομάδες δεν έβλεπες τον πάτο και μετά από έναν μήνα άρχιζες να σιχαίνεσαι το νερό, όπου βιολογικά για τα ψάρια ίσως να ήτανε ιδανικά (δεν το πολυπιστεύω) αλλά οπτικά και από θέμα υγιεινής δεν ήταν και το καλύτερο.


Από το καλοκαίρι που βάλαμε την λάμπα και τις πέτρες φιλτραρίσματος χαίρεσαι να βλέπεις τα ψαράκια μόνο που αρχίζει να πρασινίζει ο πάτος, αν και άλλαξα πάλι μία φορά το νερό λόγω του ότι από τον αέρα γύρισε μία γλάστρα με τον υδρόβιο φυτό πάπυρο που είχαμε στην μέση.


Σχετικά με τις πέτρες βιολογίας (όπως τις είπε και ο πωλητής) αυτές βρίσκονται σε ένα μεγάλο πήλινο κιούπι έξω από την λίμνη όπου το νερό από την λάμπα UV πρώτα πέφτει σε ένα λευκό πανί (μοιάζει με φίλτρο αποροφητήρα) μετά είναι οι πέτρες και με φυσική ροή το νερό βγαίνει, μπαίνει σε ένα τεράστιο κοχύλι και ξαναπέφτει στη λίμνη.


Τώρα όσο για τα μεγέθη λάμπας και αντλίας, δεν τα ξέρω τώρα γιατί δεν βρίσκομαι κοντά τους για να τα δω, θα τα ξέρω σε 3-4 εβδομάδες αν είναι τόσο σημαντικό, πάντως ο πωλητής μου τα έδωσε για μέγεθος 180 λίτρων περίπου.


Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-12, 23:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αν επιτρέπεται, τί ψάρια έχεις μέσα τώρα και πόσο καιρό? Όπως και να' χει, σε τόσο μικρά κυκλώματα είναι εύκολο να γίνει κάτι στραβό για να χάσεις τα ψάρια σου. Είτε το χειμώνα με το υπερβολικό πάγος είτε ακόμα χειρότερα το καλοκαίρι με τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες που μπορούν εύκολα να αυξήσουν τη θερμοκρασία του νερού σε σημείο βρασμού!

Φίλτρο έχεις και αυτό είναι καλό. Το νερό σου λες ότι είναι καθαρό, εκτός από τις επιφάνειες που μπορώ να αντιληφθώ ότι καλύπτονται από την τριχοειδή άλγη και σε ενοχλεί, έτσι? Μπορεί να περιοριστεί αρκετά αυτό, χρησιμοποιώντας ένα φυτό νυμφαίας. Όταν καλύψει ένα σημαντικό μέρος της επιφάνειας της λίμνης, καλύπτει τον πυθμένα από το ηλιακό φως, έτσι δρα άμεσα σαν ανταγωνιστής της άλγης (φώς-θρεπτικές ουσίες).

Έχεις κάποιες φωτογραφίες της λιμνούλας? Αν ναι, θα ήταν καλύτερα να ανεβάσεις έστω μια για να καταλάβω για ποιο πράγμα συζητάμε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-12, 07:42
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα Βασίλη, σχετικά με το σημείο βρασμού θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω, αν και οι 40-45 βαθμοί δεν είναι λίγοι, όσο για τον πάγο όπως σου έγραψα, είδα ότι τα ψάρια αντέχουν, και στην περιοχή της Βραυρώνας δίπλα στην θάλασσα σπάνια πιάνε χιόνι, ή έστω 0 βαθμούς.

Τα τελευταία ψάρια τα έχω από το καλοκαίρι, διότι λόγο κάποιας δικιάς μου απροσεξίας, έπεσε φυτοφάρμακο στο νερό και έχασα τα ψαράκια μου που τα είχα περίπου 4-5 χρόνια.

Τα ψάρια είναι διάφορα κοι & χρυσόψαρα, φωτογραφία θα ανεβάσω κάποια στιγμή για να μπορεί κάποιος να καταλάβει για το τι μιλάμε.

Κάποιο είδος επιφανειακού γρασιδιού θα έλεγα, δεν ξέρω την ονομασία, αλλά έμοιαζε με πολύ μικρό τριφύλλι, δοκίμασα, αλλά πάλι χάνεις τα ψαράκια και δεν τα βλέπεις, και από τότε που έβαλα την λάμπα χαίρομαι την όλη κατάσταση πολύ περισσότερο, πιθανόν το καλοκαίρι να βάζω μία μεγάλη ομπρέλα για ίσκιο από την μεριά του ήλιου, καθώς υπάρχουν και δέντρα που καλύπτουν την μισή περιοχή πάνω από την λίμνη.


Τελικά όσο για αλγοφάγους είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν για μη θερμαινόμενο νερό?

Δηλαδή ο πωλητής από το τελευταίο Pet Shop που πήγα και θα μου φέρει λέει ψέματα?

Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-12, 08:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Βασίλη, σχετικά με το σημείο βρασμού θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω, αν και οι 40-45 βαθμοί δεν είναι λίγοι, όσο για τον πάγο όπως σου έγραψα, είδα ότι τα ψάρια αντέχουν, και στην περιοχή της Βραυρώνας δίπλα στην θάλασσα σπάνια πιάνε χιόνι, ή έστω 0 βαθμούς.
Ηλία, τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα νομίζεις. Τα συγκεκριμένα ψάρια ονομάζονται κρύου νερού. Ανέχονται ανώτατες θερμοκρασίες στο νερό, ελάχιστο πιο πάνω από τους 30ο κελσίου και αυτό υπό προϋποθέσεις. Οτιδήποτε άλλο κάνεις απλά ΔΕΝ προσφέρεις τις κατάλληλες δυνατές συνθήκες στα συγκεκριμένα ζώα. Τα χρυσόψαρα σε σωστές συνθήκες μπορούν να φτάσουν το μέγεθος των 25 εκατοστών και τα κοι 75-100 εκατοστά. Οπότε μόνο το τελικό μέγεθος να πάρεις, θα διαπιστώσεις ότι ο όγκος της λιμνούλας σου είναι πολύ πριορισμένος, τουλάχιστον για έξω όπου δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά για σταθεροποίηση των συνθηκών.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιο είδος επιφανειακού γρασιδιού θα έλεγα, δεν ξέρω την ονομασία, αλλά έμοιαζε με πολύ μικρό τριφύλλι, δοκίμασα, αλλά πάλι χάνεις τα ψαράκια και δεν τα βλέπεις, και από τότε που έβαλα την λάμπα χαίρομαι την όλη κατάσταση πολύ περισσότερο, πιθανόν το καλοκαίρι να βάζω μία μεγάλη ομπρέλα για ίσκιο από την μεριά του ήλιου, καθώς υπάρχουν και δέντρα που καλύπτουν την μισή περιοχή πάνω από την λίμνη.
Μάλλον θα εννοείς τη lemna minor, η οποία ναι κάποιες φορές χρειάζεται να αραιώνει. Σε μεγαλύτερα συστήματα το συγκεκριμένο φυτό δεν έχει καμία τύχη, καθώς καταναλώνεται σχεδόν άμεσα από τα μεγάλα χρυσόψαρα και κόι. Παρ'όλα' υτά το θεωρώ ως πολύ καλό φυτο για κάλυψη της επιφάνειας, καθώς είναι σπουδαίος ανταγωνιστής της αιωρούμενης και της τριχοειδούς άλγης.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όσο για αλγοφάγους είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν για μη θερμαινόμενο νερό? Δηλαδή ο πωλητής από το τελευταίο Pet Shop που πήγα και θα μου φέρει λέει ψέματα?
Δεν λέω ότι λέει ψέματα Ηλία, αλλά από τις λίγες γνώσεις μου μπορώ να σου πω ότι αν βρήκε όντως ένα τέτοιο ψάρι, θα μπορέσει να το ονομάσει κιόλας καθότι θα είναι ο πρώτος που το είδε. Φυτοφάγα ψάρια κρύου νερού υπάρχουν αρκετά, αλλά ψάρια να μας "καθαρίζουν" από την άλγη όχι.

Εντελώς φιλικά, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-12, 09:31
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα Βασίλη και σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για την βοήθειά σου.
Όσο για τις θερμοκρασίες σίγουρα έχεις δίκιο ότι το καλοκαίρι και τον χειμώνα οι συνθήκες διαβίωσης είναι οριακές και σίγουρα όχι άνετες για τα ψάρια, όπως και για εμάς άλλωστε.
Για το φυτό επιφάνειας, ναι είναι αυτό που βρήκες το lemna minor, αλλά δεν μου άρεσε να είναι έτσι η επιφάνεια του νερού συνέχεια.
Τώρα για τους Αλγοφάγους, φοβάμαι ότι απλά το Pet Shop θέλει να πουλήσει και όχι να με ενημερώσει σωστά, ιδιαίτερα όταν μου είπε ότι «αντέχουν τον χειμώνα αλλά σε μηδέν βαθμούς δεν ξέρω αν θα αντέξουν», σαν να μου λέει, πάρτα εσύ και ότι γίνει.
Επίσης κάτι τελευταίο, να σου επαναλάβω ότι στο πρώτο Pet Shop που πήρα λάμπα, αντλία, πέτρες (βιολογίας) και αλγοφάγους, έμεινα εντυπωσιασμένος από τις λίμνες που είχε έξω στις οποίες εκεί που ήταν οι αλγοφάγοι ήταν κρυστάλλινες στην όψη, ενώ σε αυτήν χωρίς αλγοφάγο ήταν πράσινη σαν να είναι και το νερό πράσινο, οπότε οι αλγοφάγοι στις δύο άλλες λίμνες κάνανε καλή δουλειά με τα τσιμεντένια τοιχώματα της λίμνης.
Βέβαια, τα ψάρια πιθανόν να προτιμούν το νερό κάπως (βρώμικο) αλλά εγώ θα το ήθελα οπτικά τουλάχιστον καθαρό.

Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-12, 12:46
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Βρέθηκαν και οι Φώτο, πριν & μετά την λάμπα UV.
Ηλίας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Λιμνούλα Βραυρώνας.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Λίμνη (2).jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  85,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-12, 07:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για τους Αλγοφάγους, φοβάμαι ότι απλά το Pet Shop θέλει να πουλήσει και όχι να με ενημερώσει σωστά, ιδιαίτερα όταν μου είπε ότι «αντέχουν τον χειμώνα αλλά σε μηδέν βαθμούς δεν ξέρω αν θα αντέξουν», σαν να μου λέει, πάρτα εσύ και ότι γίνει.
Σου στο ξαναλέω με κάθε σιγουριά. Αλγοφάγα ψάρια που να καθαρίζουν τις επιφάνειες δεν υπάρχουν. Ακόμα και στα ενυδρεία με pleco μέσα, καθαρίζουμε τα γυαλιά, γιατί αν και τρέφονται με άλγη, εντούτοις δεν είναι σε θέση να τα κάνουνε λαμπίκο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης κάτι τελευταίο, να σου επαναλάβω ότι στο πρώτο Pet Shop που πήρα λάμπα, αντλία, πέτρες (βιολογίας) και αλγοφάγους, έμεινα εντυπωσιασμένος από τις λίμνες που είχε έξω στις οποίες εκεί που ήταν οι αλγοφάγοι ήταν κρυστάλλινες στην όψη, ενώ σε αυτήν χωρίς αλγοφάγο ήταν πράσινη σαν να είναι και το νερό πράσινο, οπότε οι αλγοφάγοι στις δύο άλλες λίμνες κάνανε καλή δουλειά με τα τσιμεντένια τοιχώματα της λίμνης.
Ηλία, υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα ώστε να μην έχεις άλγη στα τοιχώματα της λίμνης σου.
1. Πλήρη κάλυψη της λίμνης από την ηλιακή ακτινοβολία. Αυτό το ενδεχόμενο όμως, σε αποτρέπει αυτομάτως να χρησιμοποιήσεις κάποια φυτά αν σου αρέσουν.
2. Συνεχής έλεγχος των νιτρικών/φωσφορικών. Αλλαγές νερού σε τακτική βάση.
3. UV. Η λάμπα αυτή μπορεί να εξουδετερώνει μόνο την αιωρούμενη άλγη και όχι αυτή που αναπτύσσεται στα τοιχώματα.
4. Κάλυψη της επιφάνειας από φυτά επιφανείας. Ώς αποτέλεσμα όμως, δεν θα έχεις όντως οπτική επαφή με τα ψάρια σου.
Ζήτησε την ονομασία των ψαριών αυτών που σου παρουσιάζουν ως "γλύφτες" και ξαναμιλάμε. Είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για κάποιο είδος γατόψαρου πιο κρύων νερών?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια, τα ψάρια πιθανόν να προτιμούν το νερό κάπως (βρώμικο) αλλά εγώ θα το ήθελα οπτικά τουλάχιστον καθαρό.
¶λλο το βρώμικο νερό από σκόνες, λάσπη, ακαθαρσίες ψαριών, οργανική ύλη και άλλο καθαρό πράσινο νερό. Τα συγκεκριμένα ψάρια, είτε μιλάμε για χρυσόψαρα, είτε για κοι, προτιμούν το νερό που δεν είναι διαυγές. Ένας λόγος βρίσκεται στα γονίδια τους, που τους λέει ότι μέσα στο θαμπό νερό μπορούν να καλυφθούν από τους εχθρούς τους και δεύτερο, η έκθεση των ψαριών αυτών στην άμεση ηλιακή ακτινοβολία, πολύ πιθανόν να τους δημιουργήσει εγκαύματα. Αν παρατηρήσεις π.χ. την καλοκαιρινή περίοδο, θα δεις τα ψάρια σου να κρύβονται στη σκιά που δημιουργούν οι πέτρες και τα τοιχώματα. Ελάχιστον θα εκθέτουν το σώμα τους στον ήλιο! Από την άλλη βέβαια εμείς θέλουμε να τα βλέπουμε, επιμένως κάνουμε ότι είναι δυνατόν ώστε να δίνουμε λύσεις για τους εχθρούς και τον ήλιο.

Όπως και να' χει, απ' εδώ και στο εξής, σου προτείνω να αγοράζεις μόνο χρυσόψαρα και όχι κοι για ένα τόσο μικρό κύκλωμα. Τα βασανίσεις, μεγαλώνοντας οι ανάγκες τους είναι πολύ περισσότερες και ο χώρος είναι υπερβολικά μικρός για την ανάπτυξή τους. Σήμερα, οι ειδικοί συστήνουν 1 κοι σε 1000 λίτρα νερό. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις τεράστιων συστημάτων μπορεί κάποιος να αλλάξει την αναλογία αυτή, αλλά και πάλι να μην είναι μικρότερη του 1/750!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-12, 09:19
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάλι για τις πολύτιμες πληροφορίες, όταν μάθω την ονομασία των αλγοφάγων θα σου γράψω πάλι.
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλύπτες gianna Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-02-10 22:07
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά! jjvrettis Αναπαραγωγή 12 28-01-05 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07472 seconds with 16 queries