Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-14, 10:40
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο

Καλημέρα σε όλη την παρέα,
Αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω.Οι διαστάσεις του τωρινού είναι 1,00(Μ) x 0,38(Π) x 0,50(Υ) και αυτό που θέλω να φτιάξω με 8αρια τζάμια, από έναν φίλο που του έχουν περισσέψει στο αλουμινάδικο του,θα είναι 1,10 (Μ) x 0,45(Π) x 0,50(Υ) από ότι βλέπω τα λίτρα θα είναι 247,δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερο λόγω περιορισμένου χώρου.Σε αυτό το ενυδρείο θα μπορέσω να φιλοξενήσω ένα χαρέμι από τα acei (όταν επιτέλους καταφέρω να καταλάβω ποιος είναι τι ) και ένα χαρέμι labidochromis;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-14, 12:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Τα acei είναι σχετικά μεγαλόσωμα και θέλουν μήκος απ' την άλλη είναι φιλήσυχα και όχι περιοχικά. Ίσως και να βολευτεί ένα χαρέμι (1+3).

(Τι έχετε πάθει τόσοι πολλοί με τα acei τελευταία? )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-14, 12:52
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

είναι πανέμορφα ψάρια και εγω αν ειχα χωρο και χρημα +εμπιρια θα έβαζα τετια ψάρια σε ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-14, 14:43
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα acei είναι σχετικά μεγαλόσωμα και θέλουν μήκος απ' την άλλη είναι φιλήσυχα και όχι περιοχικά. Ίσως και να βολευτεί ένα χαρέμι (1+3).

(Τι έχετε πάθει τόσοι πολλοί με τα acei τελευταία? )
Είναι καλά ζωντανά.
Ήρεμα για mbuna, τα πρώτα που θα έρθουν μόλις εντοπίσουν κάποιον από το σπίτι, θα κολυμπήσουν ομάδικα και θα ξεψαρώσουν τα υπόλοιπα ψάρια.

Βγάζουν μεγάλες γέννες, μικρών διαστάσεων γόννο που αργεί να πάρει πάνω του στην αρχή αλλά ανακάμπτει άμεσα μετά τα 2-3 εκατοστά.

Ίδιο χρωματισμό και στα δυο φύλλα και όχι θαμπά θυλικά όπως στην πλειοψηφία της λίμνης. Από τότε που τα έβαλα δεν τα αποχωρήστηκα ποτέ.

Για τα ngara από την άλλη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα στις συμπεριφορές. Και όχι από μόνο μια πηγή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-14, 15:52
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι καλά ζωντανά.
Ήρεμα για mbuna, τα πρώτα που θα έρθουν μόλις εντοπίσουν κάποιον από το σπίτι, θα κολυμπήσουν ομάδικα και θα ξεψαρώσουν τα υπόλοιπα ψάρια.

Βγάζουν μεγάλες γέννες, μικρών διαστάσεων γόννο που αργεί να πάρει πάνω του στην αρχή αλλά ανακάμπτει άμεσα μετά τα 2-3 εκατοστά.

Ίδιο χρωματισμό και στα δυο φύλλα και όχι θαμπά θυλικά όπως στην πλειοψηφία της λίμνης. Από τότε που τα έβαλα δεν τα αποχωρήστηκα ποτέ.

Για τα ngara από την άλλη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα στις συμπεριφορές. Και όχι από μόνο μια πηγή.
Μιας και καταλαβαίνω ότι έχεις acei μπορείς να μου πεις πως θα ξεχωρίσω φύλλο από την εμφάνιση τους,έχω 8 από 2-3 εκατοστά και έχουν μεγαλώσει αρκετά,όμως ένα είναι με διαφορά μεγαλύτερος όπως επίσης και άλλα δυο με διαφορά μικρότερα,αυτό σημαίνει ότι έχω εντοπίσει 1m+2f;Θέλω οπωσδήποτε να κρατήσω ένα χαρέμι για να μην τα ταλαιπωρώ αφού είναι πολλά για το ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-14, 20:08
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- χρώμα στο ραχιαίο πτερύγιο: στα αρσενικά λιγότερο κίτρινο (μόνο στην κατάληξη και στο άνω μέρος) και περισσότερο μπλέ. Στα θηλυκά είναι περισσότερο κίτρινο.
- σχήμα στην κατάληξη στο ραχιαίο πτερύγιο: αν και στα acei είναι μυτερή η κατάληξη του πτερυγίου είναι μεγαλύτερη και προ εκτεταμένη.
- κεφάλι: μεγαλύτερο στα αρσενικά που όσο ωριμάζουν κάνει και μια μικρή καμπύλη
- πτερύγια λεκάνης: μεγαλύτερα στα αρσενικά που ξεπερνούν στο μήκος τον πρωκτό τους. Στα θηλυκά είναι σαφώς μικρότερο το μήκος.
- γενετήσιος πόρος: τα θηλυκά όταν είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν η κοιλιά τους είναι διογκωμένη και ο γενετήσιος πόρος τους είναι πρησμένος και είναι μυτερός προς τα κάτω. Όλα μου τα θηλυκά που είχα με το που τα έβλεπα έτσι σε 2-3 ημέρες τα έβλεπα μπουκωμένα.

Ενδείξεις με βάση τη συμπεριφορά:
- Ο αρσενικός θα χορέψει έντονα στα θηλυκά.
- τα θηλυκά θα κρατήσουν αυγά


στη μέση ο αρσενικός
αριστερά και δεξιά δυο θηλυκά
μέγεθος 8-10 εκατοστά
νεαρά ενήλικα ψάρια που έχουν ζευγαρώσει

- Venting: το μέγεθος του πρωκτού είναι μεγαλύτερο από το γενετήσιο πόρο στα αρσενικά και μικρότερο στα θηλυκά.
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-14, 01:25
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ,θα περιμενω λιγο ακομα μπας και ξεχωρισω τπτ γιατι αν και ειναι ιδια γεννα εχουν διαφορα στα μεγεθη δλδ 2-3 απο αυτα ξεχωριζουν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-02-14 στις 08:13
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-14, 19:57
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- χρώμα στο ραχιαίο πτερύγιο: στα αρσενικά λιγότερο κίτρινο (μόνο στην κατάληξη και στο άνω μέρος) και περισσότερο μπλέ. Στα θηλυκά είναι περισσότερο κίτρινο.
ποτε διακρινέται αυτο περιπου,εχω ενα που φαινεται ως το κυριαρχο,εχει δικη του κρυψωνα,και οποτε του ερθει ριχνει και κανενα κυνηγι,αλλα ειναι σχεδον ολο κιτρινο και αν εχει λιγο μπλε ισα που φαινεται...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- σχήμα στην κατάληξη στο ραχιαίο πτερύγιο: αν και στα acei είναι μυτερή η κατάληξη του πτερυγίου είναι μεγαλύτερη και προ εκτεταμένη.
- κεφάλι: μεγαλύτερο στα αρσενικά που όσο ωριμάζουν κάνει και μια μικρή καμπύλη
στο πτερυγιο δεν το εχω παρατηρησει,τωρα στο κεφαλι βλεπω οτι καποια εχουν πιο μυτερο σχημα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- πτερύγια λεκάνης: μεγαλύτερα στα αρσενικά που ξεπερνούν στο μήκος τον πρωκτό τους. Στα θηλυκά είναι σαφώς μικρότερο το μήκος.
- γενετήσιος πόρος: τα θηλυκά όταν είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν η κοιλιά τους είναι διογκωμένη και ο γενετήσιος πόρος τους είναι πρησμένος και είναι μυτερός προς τα κάτω. Όλα μου τα θηλυκά που είχα με το που τα έβλεπα έτσι σε 2-3 ημέρες τα έβλεπα μπουκωμένα.
εχω 2-3 που στην κοιλια ειναι πιο μυτερα,αυτο εννοεις,να σε αυτο το σημειο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-14, 22:39
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

αυτό που έβαλες σε κύκλο είναι θηλυκό
αν προσέχεις το μήκος είναι μικρότερο σχετικά

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις στα δικά σου αντίστοιχα χαρακτηριστικά πρέπει να τα ψάρια σου να είναι μικρά ακόμα. Υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-14, 22:54
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που έβαλες σε κύκλο είναι θηλυκό
αν προσέχεις το μήκος είναι μικρότερο σχετικά

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις στα δικά σου αντίστοιχα χαρακτηριστικά πρέπει να τα ψάρια σου να είναι μικρά ακόμα. Υπομονή
ναι μου το ειχες πει,απλα σου εδειξα στα δικα μου οτι 2-3 εχουν, μυτερη κοιλια,τα ψαρακια τα εχω απο τον Σεπτεμβρη οποτε λογικα ειναι 6 μηνων.Αυτα ποτε αρχιζουν να ξεχωριζουν
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-14, 20:50
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλη την παρέα,
Αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω.Οι διαστάσεις του τωρινού είναι 1,00(Μ) x 0,38(Π) x 0,50(Υ) και αυτό που θέλω να φτιάξω με 8αρια τζάμια, από έναν φίλο που του έχουν περισσέψει στο αλουμινάδικο του,θα είναι 1,10 (Μ) x 0,45(Π) x 0,55(Υ) από ότι βλέπω τα λίτρα θα είναι 247,δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερο λόγω περιορισμένου χώρου.Σε αυτό το ενυδρείο θα μπορέσω να φιλοξενήσω ένα χαρέμι από τα acei (όταν επιτέλους καταφέρω να καταλάβω ποιος είναι τι ) και ένα χαρέμι labidochromis;
τελικά ο φίλος μου έχει μέχρι 5αρια τζάμια,να το τολμήσω;να το αφήσω καλύτερα ή μήπως έχετε καμιά πατέντα να προτείνετε;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-14, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι με 5αρι.
8αρι και κοντρες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-14, 23:49
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

να σαι καλα φιλος,ζητησα και την αποψη του μαστορα του Τακη και με επεισε ευκολα να το ξεχασω,μιας και δεν θελω να κανω μπανιο στα καλα καθουμενα,και παλι σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05561 seconds with 14 queries