Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-13, 01:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Το πρώτο μου ενυδρείο! Κοινωνικό - Φυτεμένο

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100Χ40Χ50 (Juwel Rio 180)
Όγκος: 200
Κατηγορία: Φυτεμένο κοινωνικό
Φυτά: Alternanthera reineckii Lilacina, Alternanthera reineckii Roseafolia, Anubias barteri v. nana, Anubias barteri var. caladiifolia, Bacopa monnieri, Blyxa japonica, Cabomba caroliniana, Cabomba furcata, Ceratophyllum demersum 'Foxtail', Echinodorus bleheri, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus 'Rubin', Echinodorus tenellus, Heteranthera zosterifolia, Hygrophila corymbosa 'Angustifolia', Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma 'Rosanervig', Lemna minor (Φακή), Limnophila aquatica, Limnophila sessiliflora, Ludwigia glandulosa (perennis), Ludwigia mullertii, Marsilea hirsuta, Microsorum pteropus, Monosolenium tenerum (Pellia), Pistia stratiotes, Pogostemon erectus, Pogostemon helferi, Pogostemon stellata (Eusteralis), Proserpinaca palustris ''Cuba'', Riccia fluitans, Rotala rotundifolia, Rotala wallichii, Sagittaria subulata, Taxiphyllum barbieri (Java moss), Vallisneria sp. 'Mini Twister', Vallisneria spiralis "Tiger", Vesicularia dubyana (Christmas moss).
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 Cardinal Tetra, 18 Neon Tetra, 2 SAE
Διακοσμητικά υλικά: Ρίζες, πέτρες, χαλίκι μαύρο ψιλόκοκκο (7Kg Flourite Black + 10Kg Dennerle crystal quarz gravel Diamond Black + 8Kg μαύρο φυσικό)
Φόντο: Τίποτα λόγο του ότι το ενυδρείο το χρησιμοποιώ σαν χώρισμα (κουζίνα - σαλόνι)
Φωτισμός: 1 κόκκινο led, 2 T5 X 39W και 2Τ5 Χ 54W
Διάρκεια φωτισμού: 15-16:30 Red Led, 16:00-00:00 2 T5 X 39W, 18:00-22:00 2Τ5 Χ 54W και 23:30-01:00 Red Led
Φιλτράρισμα: Elite JetFlo 150 (σφουγγάρι, MicroMec και βαμβάκι) και JBL Crystalprofi e901 Greenline (σφουγγάρι, 2 λίτρα MicroMec και 1 λίτρο Seachem Matrix)
Θερμοστάτης: 1 X 300W Juwel
Λίπανση: Sera florenette A, Sera floreplus, Seachem flourish, Seachem flourish potassium, Seachem flourish nitrogen, Seachem flourish iron, Seachem flourish trace
Παροχή CO2: Ναι. 6Kg φιάλη, ρυθμιστής πίεσης με διπλά μανόμετρα, μικρομετρική, ηλεκτροβάνα και μετρητή φυσαλίδων. Η διάχυση γίνεται με κυλινδρικό διαχυτήρα που περιέχει βιόμπαλες στον οποίο είναι συνδεδεμένη η έξοδος του εσωτερικού φίλτρου (Elite JetFlo 150) και στην έξοδό του ένα Spray Bar. Ο PHcontroller είναι στον δρόμο...

Παράμετροι:

pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10+
Αλλαγές νερού: 20% κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία: 25
¶λλες πληροφορίες: Το ενυδρείο αν εξαιρέσουμε το στρώσιμο που μου πήρε πάνω απο μήνα, τρέχει απο τις 13 Ιαν 2013
Φωτογραφία: Θα βάλω εδώ μερικές για δείγμα και τις υπόλοιπες θα τις ανεβάσω σε άλμπουμ...

Διευκρινήσεις:

Φυτά
Στα φυτά ίσως έχουν γίνει κάποια μικρολαθάκια αν και έψαχνα για ώρες καθημερινά. Επειδή τα μάζευα περίπου 6 μήνες δεν θυμάμαι ονομασίες. Τα έψαξα στο νετ. Τα περισσότερα (σχεδόν όλα) τα βρήκα από την σελίδα της Tropica. Ελπίζω τα λάθη να είναι ελάχιστα.

Ψάρια
Τα Neon θα είναι μέσα στην ψαροσύνθεσή μου. Τα Cardinal μπήκαν αμέσως μετά το στρώσιμο μαζί με ένα νέον και δυο γκάμπι. Τα γκάμπι έφυγαν αμέσως μόλις μπήκε η πρώτη δεκάδα νέον. Τα Cardinal δεν κατάφερα να τα πιάσω. Λέω να τα αφήσω (αν και δεν θέλω) γιατί δεν θέλω να στρεσάρω τα υπόλοιπα. Τρέχουν πανικόβλητα και κρύβονται στις πιο απίθανες κρυψώνες μόλις αντιληφθούν να τους ακολουθεί η απόχη. Αν κάποια στιγμή τα πιάσω στον ύπνο θα τα βγάλω γιατί μου αρέσει η ομοιομορφία και αυτοί οι δύο αλήτες μου την χαλάνε... Σήμερα έβαλα άλλα 7 neon. Ήθελα το ένα κοπάδι να είναι από 20 άτομα αλλά όσο υπάρχουν οι 2 αλήτες (Cardinal) τα νέον θα παραμένουν 18. Όσο αφορά τώρα τα SAE, μπήκαν ως πυροσβέστες σε περίπτωση εμφάνισης άλγης επειδή το ενυδρείο όπως καταλαβαίνεται είναι και θα είναι για κανά εξάμηνο στον αέρα. Μόλις ωριμάσει και πάνε όλα καλά θα βγουν και αυτά.

Θερμή παράκληση
Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χόμπι και είναι το πρώτο μου ενυδρείο (από τη στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά) θα ήθελα την όσο το δυνατόν ήπια αξιολόγησή σας. Το ξέρω πως ίσως έχουν γίνει λάθη. Προσπαθώ πάντως για το καλύτερο. Το επόμενο που θα στήσω θα το κάνω πιστεύω πιο καλό. Δεν θα ήθελα να διαβάσω κάτι ειρωνικό ή και κάποια αυστηρή κριτική γιατί απογοητεύομαι εύκολα. Κόντεψα να τα παρατήσω επάνω στο στρώσιμο μην το κάνω μετά το στήσιμο...


Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε ώστε να μου μεταδώσετε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας.
Καλή συνέχεια σε όλους!!!!
Εκτός απροόπτου θα τα πούμε την Κυριακή από κοντά!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0110_zps73fbada0.jpg
Εμφανίσεις:  901
Μέγεθος:  68,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0142_zps7b1d5f71.jpg
Εμφανίσεις:  905
Μέγεθος:  61,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0130_zpsb7398dcb.jpg
Εμφανίσεις:  1354
Μέγεθος:  60,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0126_zps7e0f1dc5.jpg
Εμφανίσεις:  838
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0129_zps9bd38833.jpg
Εμφανίσεις:  686
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0179_zps0cd730e4.jpg
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  43,4 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-13, 01:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

τελειο το ενυδρειο!!
στο μονο που εχω μια ενστασουλα ειναι στην αλλαγη το 20 τα εκατο ειναι λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-13, 01:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
τελειο το ενυδρειο!!
στο μονο που εχω μια ενστασουλα ειναι στην αλλαγη το 20 τα εκατο ειναι λιγο
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Βασικά μια αλλαγή έκανα από όταν το έστησα. Είχα μέσα 11 Neon, 2 Cardinal και 2 SAE. Στις μετρήσεις βρήκα FE=0 και NO3=10 και κάτι ελάχιστο παραπάνω ίσως. Φοβήθηκα να κάνω μεγαλύτερη για να μην ταράξω το σύστημα. Θα δω τι θα μετρήσω αυτή την Κυριακή και θα πράξω ανάλογα...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-13, 01:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο!

Εχει να γινει μια ζουγκλα με μπουκαλα και λιπασματα, δεν θα προλαβαινεις να κλαδευεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-13, 01:48
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο!

Εχει να γινει μια ζουγκλα με μπουκαλα και λιπασματα, δεν θα προλαβαινεις να κλαδευεις!
Σ' ευχαριστώ!
Η αλήθεια είναι ότι μπορεί οι μέρες που τρέχει να είναι ελάχιστες (ούτε 15) αλλά τα φυτά έχουν ξεκινήσει. Έχω κλαδέψει 2-3 και σήμερα είδα και άλλα να έχουν διπλώσει στην επιφάνεια. Δεν τα έκοψα γιατί φοβήθηκα μην τα χαλάσω. Θα ψάξω να δω πως κλαδεύονται και θα σας απασχολήσω αν δεν βγάλω άκρη.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-13, 01:59
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου νομιζω οτι θα σε δυσκολεψουν τοσα πολλα ειδη φυτων μαζι! ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο εχεις το co2;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-13, 02:24
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου νομιζω οτι θα σε δυσκολεψουν τοσα πολλα ειδη φυτων μαζι! ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο εχεις το co2;
Σ' ευχαριστω φιλαρακι!!!
Περίπου 2
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-13, 02:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το λεπτο ή το δευτερολεπτο 2 φυσαλιδες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-13, 07:14
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με το co2 τωρα στην αρχη να προσεχεις και να εχεις τον νου σου εαν δεις τα ψαρια στην επιφανεια να το κλεισεις ειδικα το βραδυ που τα φυτα σου δεν παραγουν οξυγωνο .
20% αλλαγη ειναι λιγο να ξερεις οτι η αλλαγη νερου κανει μεγλο καλο και στα φυτα
Το κοκκινο φως ειναι λιγο λαθος για μενα δεν αφηνεις τα ψαρια να ηρεμήσουν
ΠΟΤΕ δεν κλαδεύεις ενα φυτο τον πρωτο μηνα που το βαζεις στο ενυδρειο εκτος εαν εχει μεγαλωσει τοσο πολυ που απειλει να χαλασει καποιο αλλο.
Απο ολα τα φυτα που εχεις δες πια θα ταιριάξουν στο ενυδρειο και στο στυλ σου ολα τα αλλα να τα ξεφορτωθεις.
Το πρωτο βημα στο aquascaping ειναι να καταφερεις να εχεις φυτα σε αριστη κατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-13, 09:54
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

πολυ ομορφο φιλε μου για πρωτη προσπαθεια τελειο!
συνεχισε ετσι και συντομα θα κανεις θαυματα...
αλαγες νερου μην κανεις μεγαλες 25% με 30% μια φορα την βδομαδα καλα ειναι.
ο κοκκινοπος φωτισμος κουραζει γενικα και τον ανθρωπο και τα ψαρια.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-13, 10:46
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καταπληκτικό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-13, 10:46
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα Βασίλη. Μπράβο σου.Βάλε και μερικά catappa.Θα κάνουν καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-13, 10:54
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βασιλη μπραβο ρε φιλε για πρωτο ουσιαστικα στησημο ειναι απλα αψογο τα μικρολαθακια αυτα δεν ειναι τιποτα.




θα τα πουμε και απο κοντα την κυριακη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-13, 12:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

πολυ ομορφο ειναι το ενυδρειο που εχεις φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Να εξηγήσω ξανά κάποια πράγματα.

Φυτά
Τα 2-3 κλαδέματα τα έκανα γιατί τα συγκεκριμένα φυτά είχαν πιάσει επιφάνεια και άρχισαν να γυρίζουν σαν την valinseria. Νόμιζα πως αν τα άφηνα έτσι θα τους έκοβα την εκκίνηση μιας και πήραν 5εκ μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα. Το κακό που παρατήρησα πως έκανα είναι πως αυτά που κλαδεύτηκαν έμειναν εκεί που τα έκοψα ενώ τα κλαδέματα έχουν τον ασταμάτητο. Κοντεύουν να πιάσουν πάλι την επιφάνεια. Μέσα 15 ημέρες από σήμερα μάλλον θα έχουν αρχίσει να διπλώνουν και αυτά.

CO2
Με το CO2 που με ρώτησαν κάποιοι φίλοι. Οι φυσαλίδες είναι σχεδόν 2 το δευτερόλεπτο (1,5 - 2φυσ. / δευτ. περίπου). Προσοχή θέλει σίγουρα και απορώ πως δεν έχω βρει ακόμη τα ψάρια στον αφρό. Στην αρχή που το είχα 2-3φυσ. / δευτ. έπαθα το εξής. Το πρωί μετράω με έκπληξή μου PH 6,4 και το βράδυ 6,8!!! Έκοψα από τότε λιγάκι σε 1,5 - 2φυσ. / δευτ. περίπου αλλά και πάλι μετράω μια διαφορά των 0,3 περίπου πρωί με βράδυ. Έχω παραγγείλει τον PHcontroller και σε καμιά 10αριά μέρες υπολογίζω να τον έχω. Ελπίζω να μην έχει συμβεί στα ψαράκια κάτι μέχρι τότε. Σκεφτόμουν να βάζω για κανα 2-3 ώρες κάθε βράδυ μια αεραντλία μετά το σβήσιμο των φώτων αλλά δεν ξέρω αν θα έκανα καλό ή κακό.

Αλλαγές νερού
Η αλλαγή όπως σας είπα και πιο πάνω ήταν μια και μοναδική. Την έκανα 20% γιατί τα ψαράκια ήταν λίγα και οι μετρήσεις μου πολύ χαμηλές. Δεν ήθελα να διαταράξω το σύστημα και μου αρχίσουν τίποτα άλγες. Τα νιτρικά ήταν μόνο στο 10. Δεν ήθελα να τα μηδενίσω και να κόψω τα φυτά τώρα που προσπαθούν να προσαρμοστούν. Σιγά σιγά, αλλαγή με αλλαγή και καθώς μεγαλώνει η ψαροσύνθεση, θα ανεβάζω και το ποσοστό αλλαγής. Στο 60άρι που το είχα με σχεδόν τα 2/3 από τα φυτά που βλέπετε είχα βρει μια ισορροπία με αλλαγές του 40% - 60%. Και να φανταστείτε πως οι δόσεις που έριχνα ήταν η αναλογία της Seachem κατά 100% για 60 λίτρα!!! Δεν ξέρω ίσως να έσωσε την κατάσταση το excel που έριχνα γιατί είχα DIY CO2 και το βοηθούσα με excel.

Φωτισμός (Κόκκινος)
Την μια ώρα φωτισμό πριν και μετά την περίοδο φωτισμού την έχω βάλει για την ομαλότερη προσαρμογή των ψαριών. Κάτι σαν όταν χαράζει και όταν δύει ο ήλιος. Επειδή όταν άναβαν οι λάμπες στην αρχή άρχιζαν να τρέχουν αριστερά δεξιά για κάποια δευτερόλεπτα και το ίδιο ξαφνιαζόντουσαν όταν έσβηναν σκέφτηκα να κάνω αυτό. Την ιδέα την πήρα από την κύρια φωτοπερίοδο. Παρατήρησα ότι όταν άναβαν ή έσβηναν οι λευκές (18:00 - 22:00) αν και μεγαλύτερων Watt (2X54), αν και πιο έντονου χρώματος (λευκό δεν θυμάμαι Kelvin) τα ψαράκια συνέχιζαν αυτό που έκαναν σαν να μην συνέβαινε τίποτα. Έτσι σκέφτηκα να κάνω κάτι ώστε να καταλαβαίνουν ότι σε λίγο θα έχουν ή δεν θα έχουν αντίστοιχα φωτισμό. Νομίζω πως το πέτυχα. Όντως όταν ανάβουν οι ροζ στις 16:00 το ξάφνιασμά τους είναι πολύ μικρότερο από ότι ήταν πριν. Επίσης ήθελα να σας πω πως κάπου είχα διαβάσει πως το μπλε χρώμα τα στρεσάρει κάπως ενώ το κόκκινο τα χαλαρώνει. Αυτός ήταν και ο ένας λόγος που επέλεξα να βάλω το κόκκινο. Ο δεύτερος λόγος ήταν το ότι νομίζω πως ταίριαζε πιο πολύ στην αυγή και το ηλιοβασίλεμα. Αργότερα λέω να τους βάλω και ένα μπλε για 30 λεπτά με 1 ώρα μετά το κόκκινο (το βράδυ μόνο). Κάτι σαν moonlight. Θα δώ, δεν ξέρω. Προς το παρόν περιμένω το PHcontroller.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-13, 14:51
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μενω αφωνος εισαι καλλιτεχνης
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-13, 15:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μενω αφωνος εισαι καλλιτεχνης
Σ' ευχαριστώ φιλαράκι!!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-13, 16:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-13, 16:51
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απιθανο το ενυδρειο πολυ ωραιο!!! ΜΠΡΑΒΟ! Τους cardinal ασε....δεν τους πιανεις με μια αποχη. Εγω τουλαχιστον μονο με 2 πιστευω θα τα καταφερω...και αν. Ισως να δοκιμασεις το βραδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-13, 18:08
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Μου αρεσε παρα πολυ το ενυδρειο σου.
Πιστευω οτι δεν θα καταφερεις να κρατησεις ολα αυτα τα φυτα.
καποια θα τα χασεις.Θα δεις σε κανενα διμηνο ποια στεριωνουν και πρατεις αναλογα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-13, 20:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιθανο το ενυδρειο πολυ ωραιο!!! ΜΠΡΑΒΟ! Τους cardinal ασε....δεν τους πιανεις με μια αποχη. Εγω τουλαχιστον μονο με 2 πιστευω θα τα καταφερω...και αν. Ισως να δοκιμασεις το βραδυ.
Σ' ευχαριστώ! Ναι το κατάλαβα όταν το δοκίμασα ότι είναι δύσκολο. Ειδικά τώρα που έχουν γίνει 18 τα Neon είναι ακόμη πιο δύσκολο. Το θέμα είναι ότι είναι πολλά τα φυτά και έχω φτιάξει και 2-3 σπηλιές με πέτρες ξύλα κτλ ως καταφύγιο στρεσαρισμένων - χαλαροτήριο και μου την κάνουν εκεί μέσα πολύ γρήγορα μόλις πάρουν γραμμή τις απόχες. Και εγώ με δύο απόχες προσπάθησα αλλά είναι πολύ δύσκολο . Ίσως δοκιμάσω καμιά πατέντα όπως απόχη με καμιά ταμπλέτα μέσα και τους ξεγελάσω αλλά πρέπει να είμαι τυχερός. Θα δείξει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρεσε παρα πολυ το ενυδρειο σου.
Πιστευω οτι δεν θα καταφερεις να κρατησεις ολα αυτα τα φυτα.
καποια θα τα χασεις.Θα δεις σε κανενα διμηνο ποια στεριωνουν και πρατεις αναλογα.
Σ' ευχαριστώ Φίλιππα!!!

Ναι, το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό. Μέχρι στιγμής μου πάνε σχεδόν όλα καλά. Έχω δει μεγάλη διαφορά μέσα σε δυο εβδομάδες. 2-3 μου την έκαναν αλλά φοβάμαι πως επειδή όταν το έστηνα έβαλα ταμπλέτες στο χαλίκι ίσως φυτεύτηκαν μετά ακριβώς πάνω από καμιά ταμπλέτα. Μακάρι να πάνε τα περισσότερα καλά. Το πρώτο μου είναι εξάλλου. Όσο ασχολείσαι μαθαίνεις. Καλή είναι η θεωρία αλλά στην πράξη μαθαίνει πολλά περισσότερα...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 26-01-13 στις 20:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-13, 19:14
Το avatar του χρήστη Stefs
Stefs Ο χρήστης Stefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

δεν υπαρχουν λογια απλα τελειο
__________________
Ζωότοκα Λατρεία
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-13, 20:14
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

για τον φωτισμο εγω εκανα το εξης ειναι αν θυμαμε καλα 3 σετ απο 2 λαμπες συνολο 6

το πρωτο σετ ανοιγε μετα απο 30λεπτα ανοιγε το δευτερο σετ και περιπου 4ωρες στο κεντρο της φωτοπεριοδου ανοιγαν ολα τα σετ μαζι και στην δυση το αντιθετο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
για τον φωτισμο εγω εκανα το εξης ειναι αν θυμαμε καλα 3 σετ απο 2 λαμπες συνολο 6

το πρωτο σετ ανοιγε μετα απο 30λεπτα ανοιγε το δευτερο σετ και περιπου 4ωρες στο κεντρο της φωτοπεριοδου ανοιγαν ολα τα σετ μαζι και στην δυση το αντιθετο
Και εμένα κάτι ανάλογο είναι αλλά με 2 σετ των 2. 8 ώρες η φωτοπερίοδος (16:00 - 00:00 οι 2 ροζ) με 4 ώρες στο κέντρο της (18:00 - 22:00) οι 2 λευκές.


ΥΓ Βάζω και μερικές ακόμη φωτογραφίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0001_zpsdc0272d5.jpg
Εμφανίσεις:  804
Μέγεθος:  81,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0008_zps51ada5aa.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  77,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0009_zps6400dce1.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  79,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0010_zpsc174827f.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  85,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0118_zps75b8113e.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  91,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0128_zps8d3118ad.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  70,0 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-13, 01:52
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πολύ ωραιο προσπάθησε next time να βγάζεις φωτό χωρίς φλάς
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-13, 02:24
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

To Ph 6,5 το εχεις καταθερει με τυρφη στα κυριος φιλτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-13, 02:28
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
To Ph 6,5 το εχεις καταθερει με τυρφη στα κυριος φιλτρα?
Όχι, δεν έχω βάλει ακόμη τύρφη.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-13, 02:35
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν έχω βάλει ακόμη τύρφη.
6,5 Νερο βρυσης?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-13, 02:38
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

με το co2 θα εχει πεσει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-13, 02:47
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
με το co2 θα εχει πεσει
Σωστο και αυτο!:P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου φυτεμένο ενυδρείο 72 λιτρων ΠΕΤΡΟΣ Κ. Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 22 20-03-12 22:01
Το πρώτο μου φυτεμένο Psaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 29 07-05-11 21:20
panos_auk-Tο πρώτο μου ενυδρείο (κοινωνικό-φυτεμένο) panos_auk Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-04-11 22:19
Το πρώτο μου φυτεμένο mpoumpoula Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 08-12-10 13:10
Κοινωνικό φυτεμένο 60 Λίτρα..αυτό είναι το ενυδρείο μας! etomis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 23-10-08 09:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09468 seconds with 14 queries