Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-03, 22:36
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΩ TOPIC

Αξιοτιμε κυριε Τολη, παρατηρησα με μεγαλη μου λυπη οτι αλλαξατε το κοματι του GAB που ονομαζοταν Αφρικανικες Κιχλιδες και το κανατε σκετο κιχλιδες στεροντας με αυτον τον τροπο την αποκλειστικοτητα του μερους που αναφεροταν σε αυτα τα μοναδικα ψαρια και κανοντας το τμημα ''γενικως γλυκου νερου'' πραγμα το οποιο ουδεμια σχεση με τις αφρικανικες κιχλιδες εχει! Θα σας παρακαλουσα λοιπον να αποκαταστησετε το συντομοτερο δυνατον αυτην την αδικια προς αυτα τα μοναδικα ψαρια! Αλλωστε τοσον καιρο ολοι οι υπολοιποι εγραφαν στο τμημα "γλυκου νερου" και δεν βλεπω για πιο λογω να αλλαξει αυτο απο εδω και στο εξης! Για να μην αναφερω οτι σε αλλα site παρομοια με αυτο εδω οι αφρικανικες κιχλιδες οχι μονο εχουν το δικο τους αποκλειστικο τμημα αλλα και περισσοτερα, αναλογα με το ποιας λιμνης αφρικανες ασχολειτε ο εκαστοτε χομπιστας! Για του λογου το αληθες παραθετω και ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα των οσων λεω www.cichlidforums.com Ελπιζω να διορθωσετε το ταχυτερον δυνατον αυτο λαθος! Με εκτιμηση
Φλ. Στεφανος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #2  
Παλιά 18-01-03, 22:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι αυτό έγινε κατά λάθος Στέφανε.
Ναι οι αφικάνικες κιχλίδες είναι μοναδικά ψάρια αλλά μοναδικά είναι και οι κεντροαμερικάνικες και οι νοτιοαμερικάνικες κιχλίδες (μπορώ να πω τις αμερικάνικες και πιο ενδιαφέρον και σίγουρα πιο έξυπνες και με περισσότερο χαρακτήρα).
Με την ίδια λογική θα έπρεπε και εγώ να ζητήσω να φτιαχτεί ένα ολόκληρο τμήμα για τα Oscar τα οποία είναι και τα πιο αγαπημένα και πιο δημοφιλή ψάρια στον κόσμο (δεν το λέω εγώ αλλα οι έρευνες). Επίσης υπάρχουν μερικά (όχι ένα) boardrooms αφιερωμένα στα μοναδικά Oscar ( http://forums.oscarfish.com/ )... αλλά δεν είναι λόγος να φτιαχτεί ξεχωριστό forum για τα Οscar!
__________________
Πέταλο
  #3  
Παλιά 18-01-03, 23:12
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Συνεχιζω να επιμενω πως αυτο το ΛΑΘΟΣ πρεπει να διορθωθει το συντομοτερο δυνατον για τους λογους που προανεφερα! Giorgo πιστευω πως με αυτα που λες κανεις απλα χιουμορ και επειδη δεν εχω καθολου ορεξη για αστεια παρακαλω τον κυριο Τολη να ασχοληθει σοβαρα με το αιτημα μου! Ευχαριστω πολυ!

Υ.Γ Φιλε Γιωργο γνωριζω πολυ καλα την εξυπναδα και τον χαρακτηρα που διακρινει τα Oscar s αλλα αυτα ειναι η εξαιρεση του κανονα που χαρακτηριζει το συνολο των νοτιοαμερικανικων κιχλιδων! Ενω αντιθετα η ιδια εξαιρεση μετατρεπετε σε κανονα οταν αναφερομαστε σε Αφρικανικες Κιχλιδες! Οσο για τα υπολοιπα επιχειρηματα σου... απλα επιβεβαιωνουν οτι ποτε στο παρελθον δεν εχεις ασχοληθει με αφρικανικες κιχλιδες η οτι τουλαχιστον ποτε δεν ασχοληθηκες σοβαρα μαζι τους! Κριμα... δεν φανταζεσαι τι χανεις!

Υ.Γ 2 Κυριε Τολη καντε κατι σας παρακαλω!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #4  
Παλιά 18-01-03, 23:14
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΩ TOPIC

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, νομίζω ότι η κίνηση είναι που δίνει τους τίτλους και την ποσότητα τον θεματικών ενοτήτων. πχ εάν γίνονται κάθε μέρα 5-6 post στον τομέα για τις Κιχλίδες που αφορούν τις Αφρικάνικες, τότε πολύ σωστά να ζητήσουμε να δημιουργηθεί ξεχωριστό θέμα με αυτές.
__________________
newfish








Δαγκώνει
  #5  
Παλιά 18-01-03, 23:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Re: ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΩ TOPIC

To www.cichlidforums.com ασχολειται μονο με κιχλιδες και λογικο ειναι να εχει αλλες υποκατηγοριες.
Αν θελαμε να κυριολεκτουμε, στις Αφρικανικες κιχλιδες θα εντασσονταν και τα ποταμισια (cribs, steatocranus, hemichromis κλπ), και της Μαδαγασκαρης που ειναι διπλα.
Μενουν οι Αμερικανικες και οι Ασιάτικες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
...στεροντας με αυτον τον τροπο την αποκλειστικοτητα του μερους που αναφεροταν σε αυτα τα μοναδικα ψαρια και κανοντας το τμημα ''γενικως γλυκου νερου'' πραγμα το οποιο ουδεμια σχεση με τις αφρικανικες κιχλιδες εχει!
Δεν ειναι γενικως γλυκου νερου, ειναι γενικως για ολες τις κιχλιδες.
Anyway, θεωρω οτι προς το παρον υπαρχει μια ισοροπια μεταξυ rift lakes και των υπολοιπων (δισκοι, rams, cribs, κλπ), και σιγα σιγα μεταφερονται κι απο το Γλυκο νερο και το Γενικως τα ποστς που αφορουν κιχλιδες.
  #6  
Παλιά 19-01-03, 01:45
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Γιατι το ξεκινισες αφρικανικες κιχλιδες και μετα το αλαξες Κι εγω θα προτιμουσα να γραφτει οπος ηταν πρην
__________________
African Master
  #7  
Παλιά 19-01-03, 02:17
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κυριε Τολη ΑΔΥΝΑΤΩ πραγματικα να δω την ισοροπια που αναφερετε ως απαντηση στο αιτημα μου (αλλωστε το 90% των αρθρων ασχολουνται με αφρικανικες κιχλιδες)! Σας παρακαλω να επανεξετασετε την προταση μου και να επαναφερετε το topic ετσι οπως ηταν αρχικα, δηλαδη ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ! Αλλιως θα παρακαλουσα να μου εξηγησετε ξανα τι εννοειτε με την λεξη ''ισοροπια''! Συνεχιζω να περιμενω....
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #8  
Παλιά 19-01-03, 05:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οταν το ξεκινησα ειμασταν πεντε εκ των οποιων οι τρεις με αφρικανες...Στο μεταξυ αλλαξαν τα πραγματα.

Με "ισοροπια" εννοω οτι τα μελη που εχουν αλλα ειδη κιχλιδων (δισκους, οσκαρς, cribs, dwarf americans, κλπ) ειναι οσα και αυτα με rift valley cichlids, και γιαυτο διευρυνα την κατηγορια.
  #9  
Παλιά 19-01-03, 05:52
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Σχετικά με αυτό το "πιό έξυπνες" που αναφέρεται στις αμερικάνικες κιχλίδες, πόθεν ακριβώς προκύπτει ;; Δεν έχω δει τίποτα στην διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία που να το τεκμηριώνει. Το ότι κάποιοι συγγραφείς αναφέρουν το P.dovii (συγκεκριμένα) σαν την πιό έξυπνη κιχλίδα επειδή γίνεται σαν κατοικίδιο ή αναγνωρίζει τον ιδιοκτήτη της, δεν το θεωρώ και σημάδι εφυϊας (= αντίληψη + γνώση + συνδυαστικότητα). Τουναντίον, από την πλευρά του ψαριού, με τα δεδομένα τα δικά μας, πιό έξυπνο μου φαίνεται το ψάρι που ΔΕΝ εξημερώνεται και είναι πάντα καχύποπτο.

Σημειώνω επίσης (χωρίς να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το όνομα του topic) ότι σαφώς είναι περισσότεροι αυτοί που έχουν αφρικάνες από τους υπόλοιπους κιχλιδάδες - συντριπτικά περισσότεροι θα έλεγα. Και αυτό σίγουρα έχει να κάνει και με το βολικώτερο μέγεθος.. Επίσης, ενώ οι περισσότεροι "αφρικάνοι" στήνουν το ενυδρείο τους με γνώμονα το ότι θα βάλουν αφρικάνικες κιχλίδες, ένα μέρος από τους υπόλοιπους κιχλιδάδες.. (ιδιαίτερα από αυτούς που έχουνε dwarf cichlids) τα χρησιμοποιούν ως συμπλήρωμα του φυτεμένου τους ενυδρείου κ.λ.π.. (π.χ. εγώ.. ) Από μεγάλες Αμερικάνικες κιχλίδες.. εκτός Γιώργου και Γιάννη, ποιοί άλλοι έχουνε ;;

Το μόνο σημείο στο οποίο έχω μία πιθανή ένσταση είναι μήπως κάποιος που τώρα ξεκινάει διαβάσει τίποτα που ισχύει μόνον για τις μεν ή τις δε και δεν λάβει υπόψη του για το για ποιές ισχύει..
  #10  
Παλιά 19-01-03, 10:38
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κυριε Τολη απο την στιγμη που αλλαξατε το τμημα και το μετονομασατε απο Αφρικανικες Κιχλιδες σε σκετο κιχλιδες εχουν προστεθει σε αυτο περι τα ΕΙΚΟΣΙ νεα αρθρα απο τα οποια ΜΟΝΟ ΔΥΟ αναφερονται σε κιχλιδες αλλης ηπειρου! Μηπως αυτο σας λεει κατι Η μηπως προτιματε να εθελοτυφλειτε για τους δικους σας λογους Που ειναι ολοι αυτοι οι αλλοι που ειναι οσοι και εμεις τελικα Περιμενω την διορθωση της ονομασιας του συγκεκριμενου τμηματος η τουλαχιστον (αν συνεχιζετε να επιμενετε) πιο πειστικα επιχειρηματα που να ισχυροποιουν και να επεξηγουν την σταση και την θεση που κρατατε! Ευελπιστω στην αντικειμενικοτητα σας! Συνεχιζω να περιμενω...

Φλ. Στεφανος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #11  
Παλιά 19-01-03, 12:04
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δουλειά δεν είχε ο Διάολος και.....................

Τίποτα ποιό σοβαρό δεν βρήκατε για να αρπαχτήτε ???
  #12  
Παλιά 19-01-03, 12:33
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Στέφανε.....δεν πάει έτσι ρε φίλε....
Με το δικό σου σκεπτικό θα πρέπει να αρχίσουν όλοι να ζητάνε το δικό τους τοπικ για south american's , north american's και δε θα σταματήσει ποτέ αυτή η συζήτηση...
  #13  
Παλιά 19-01-03, 16:37
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Δεν επιμενω για κατι νεο, αλλα για να παραμεινει κατι οπως ηταν αρχικως! Ειδικα μαλιστα απο την στιγμη που τα επιχειρηματα μου εχουν καποια βαση! Γενικοτερα... υπαρχουν αυτοι που ασχολουνται με τα αγρια (Αφρικανικες Κιχλιδες) και υπαρχουν και ολοι αυτοι που ασχολουντε με τα ημερα (ακομη και αν σε αυτα τα ειδη περιλαμβανονται καποιες κιχλιδες) μιλαμε δηλαδη για δυο διαφορετικες ομαδες! Πιστευω λοιπον οτι εχω καποιο δικιο σε αυτα που γραφω αλλα και τους προσωπικους μου λογους για να επιμενω! Ειναι καιρος οι Αφρικανικες Κιχλιδες να αρχισουν να εξαπλονονται και στην δικη μας χωρα! Ειναι φανταστικο ειδος ψαριων και αξιζει την προσοχη ολων μας! Υποσχομαι ομως να μην επιμεινω αλλο επι του συγκεκριμενου θεματος εαν ο Τολης μου εξηγησει, με λογικα επιχειρηματα, τους λογους που τον οδηγησαν στην αλλαγη της ονομασιας αυτου του τμηματος! Με βαση τα οσα μου εχει πει εως τωρα εχω και εγω δικαιωμα να γραφω για τις Αφρικανικες Κιχλιδες στο τμημα "Γλυκο Νερο" και σε αυτο με τα "Φυτεμενα Ενυδρεια" ! Η υποσχεση μου ισχυει.... Συνεχιζω να περιμενω...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #14  
Παλιά 19-01-03, 21:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με βαση τα οσα μου εχει πει εως τωρα εχω και εγω δικαιωμα να γραφω για τις Αφρικανικες Κιχλιδες στο τμημα "Γλυκο Νερο" και σε αυτο με τα "Φυτεμενα Ενυδρεια".
Εδω γινεται ενδιαφερον, τι εχω πει ακριβως? Οτι εγινε αυτη η κατηγορια 'γενικως γλυκου νερου"?
Στεφανε στην αρχη νομισα οτι ο "τονος" του post σου ηταν χιουμοριστικος. Αλλά τα "δεν εχω καθολου ορεξη για αστεια" , "κυριε Τολη εθελοτυφλειτε" και άλλα χαριτωμενα δεν τα καταλαβα ακριβως? Δεν θα τσακωνομαστε κιολας για το αν οι αφρικανικες κιχλιδες ειναι "αντικειμενικα" πιο ενδιαφερουσες απο αλλες, ή απο τα φυτα μου!!
Οσο για τις ισοροπιες, με μια γρηγορη ματιά, 14 ενεργα μελη εχουν άλλες κιχλιδες απο rift lakes (discus, cribs, firemouths, angels, dwarfs, oscars etc):
Giorgos, kroud, Annivas, Bilas, Sonia, paparatsi, sot zoe, nkarvounis, harris, mitas, vagos1, jumpy, lee-gore, tomeye,
7 μελη εχουν rift lake cichlids:
george, stefanosf, batza, Entreri, iliovas, salcon, nathanm,
και οι υπολοιποι εχουν και rift lake, και κιχλιδες απο άλλες περιοχες:
diskos, polleni , ascco-tia, takis-maria, gavros.

Αν θελετε ξεχωριστη κατηγορια, τοτε να κανουμε και ξεχωριστη για την καθεμια απο τις υπολοιπες ομαδες, συν τα ζωοτοκα, συν τα bettas, συν τα tetras-barbs, συν τα γατοψαρα, κλπ. Και να περναμε τον μισο χρονο μας οι 30 ενεργοι που ειμαστε, να παταμε μπρος και πισω τα λινκς και να μην προλαβαινουμε να διαβαζουμε. Συν τους mods που θα χρειαστουν για ολες αυτες τις κατηγοριες.....
  #15  
Παλιά 19-01-03, 21:42
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι υπάρχει και η λειτουργία 'Search' του board για τους απαιτητικούς

Πάντως η διεύρυνση των forums θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα. Από το να τρώγομαστε με τα ρούχα μας, γιατί δεν προτείνουμε ο καθένας μια σειρά κατηγοριών στις οποίες μπορεί να χωριστεί το board στην μορφή δημοψηφίσματος (aka poll) ώστε να διευκολύνουμε και τον Τόλη στην δημιουργία τους;
Για παράδειγμα ο stefanos.f θέλει ένα forum για αφρικάνικες κιχλίδες. Εγώ από την άλλη θέλω ένα το οποίο θα ασχολείται με θέματα αρχαρίων τόσο όσον αφορά εξοπλισμό, όσο ψάρια, φυτά κλπ.
  #16  
Παλιά 19-01-03, 23:09
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

O τονος του post μου καθε αλλο παρα χιουμοριστικος ηταν, αλλα μπορει να γινει... ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑΛΑ ΜΕ ΔΥΟ CICHLASOMA NIGROFACIATUM και γραφει και εκεινη καθε πεντε μηνες στο τμημα που ασχολειτε με τις "κιχλιδες γενικως" Ενταξει, "καταλαβα" πως εχει το ζητημα... ΤΕΛΟΣ! Ειναι κριμα παντως...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #17  
Παλιά 19-01-03, 23:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δυστυχως ο τονος ενος post μπορει πολλες φορες να καταδικασει μια συζητηση απο την αρχη....
Topic locked.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05922 seconds with 12 queries