Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-03, 01:55
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή malawi cichlids combinations

Τα ψαρια που εχω πρως το παρον ειναι τα εξεις.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ τον λεω ετσι γιατι ηταν το προτο μου ψαρακι, ο οποιος ειναι cynotilapia ofra,ενα ζευγαρι pseudotropheus zebra και τα 11 μικρα τους, τρια labidochromis caeruleus, ενα aoratus, μια avlonokara αρσενικο. Σκοπευω να βγαλω μερικες zebra και να προσθεσω ενα group curtocara moori, και καποια αλα τα οποια θα μου τα δοσει ο στεφανος.
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-03, 12:44
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μη ξυνεις πληγες παλι ωρε μπατζαααα ,θαχουμε παλι τα ιδιααα....
ελα να πουμε αγορι μου για τις ψαρουκλες μας!!! τι διαολο εχεις βαλει μεσα?και πως πανε?αντε γιατι κατι λιγες μετραω ακομη... ε-ε-ερχεταιιιιιι.πιστευω ο cofi <stef-anan>ναχει βαλει το χερακι του εκει περα για τα καλα ε??by the way,απαντησε και η akoyaristik,οποτε σε 10 μερες περιπου ερχονται.2260.-filter media-pad με το μετρο-θερμοστατες..και αλλλαααα πολλαααα
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-03, 12:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
ελα να πουμε αγορι μου για τις ψαρουκλες μας!!! τι διαολο εχεις βαλει μεσα?και πως πανε?αντε γιατι κατι λιγες μετραω ακομη... :
δεν μας εχεις πει τι ψαρια εχεις batza
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-03, 01:30
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αντε να παιρνουμε σειρα και μεις πριν βουρλιστουμε κουμπαρε μπατζα ,περιμενω προτασεις για ειδη κλπ,κυριοι ειδημονες κιχλιδο-experts.Labidos(2 +8-9 mikra)+1 mbamba αγνωστου φυλλου+2 moori crypt. αγνωστου φυλλου+2 scyanochromis fryeri ισως ζευγαρι .
περιμενω συνθεση της νεας ομαδας !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-03, 03:51
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Επειδή κάπου μπερδεύομαι (ίσως να φταίει και το ότι κυττάω κάτι δίσκους όλο το πρωϊνό μου) μήπως θα ήταν εύκολο όταν αναφέρετε τι ψάρια έχετε ή σκεφτόσαστε να βάλετε σε κάποιο ενυδρείο να αναφέρετε και τις διαστάσεις του ή τον όγκο του σε λίτρα ; Πήγα να απαντήσω στα δύο προηγούμενα μηνύματα και κάπου χάθηκα.. Με τον γαύρο έμεινα κάπου στα 800 λίτρα ;; Του μπάτζα ;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-03, 01:53
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Αγαπιτε μου polleni απο το στομασου και στου θεου το αυτι οσο αναφορα για το 800 λιτ , διστιχος προς το παρων κολιμπαω στα 520 λιτ
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-03, 02:20
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Θα ειθελα να εξομολογιθω κατι Ο πατερας cynotilapia ofra ηταν το προτο ψαρι που εβαλα στο ενυδρειο μου οπος σας εχω γραψει. Το οποιο το αγορασα απο τους ασχετους κερκυρεους μαγαζατορες για zebra. το δευτερο ψαρακι ηταν μια θιλικια κοκκινη zebra, τα δυο αυτα ψαρια εροτευθικαν παραφορα με αποτελεσμα να εχω εγω τορα 11 μικρα τα οποια ασφαλος ειναι ιβριδια τι να τα κανω εντομεταξι αυτος δεν αφινει την αρσενικια zebra να του παρει την γινεκα, κι εγω βεβεα το ιδιο θα εκανα στη θεση του , τι να κανω . Αυτη σινεχιζει να γενοβολαει και σιγα σιγα το ενυδρειο μου γεμιζει ιβριδια . ΜΙΠΟΣ να τα χαρισω στους μαγαζατορες ,αστιεβομε τι με συμβουλευετε
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-03, 02:21
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πως μούρθε αλλά κάτι μου λέει ότι ο Στέφανος θα κάνει νέα παραλαβή ψαριών εντός των ημερών.. για ρώτα τον, κάτι θα ξέρει.. Και μερικά από αυτά πάνε γάντι με την σύνθεση που ήδη έχεις.. Μη ρωτήσεις εμένα, δεσμεύομαι !!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-03, 02:24
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Λύσεις υπάρχουνε δύο..

α) τα κρατάς όλα εσύ.. και β) τους κάνεις ευθανασία..

επίσης, θα ήτανε λογικό να γυρίσεις πίσω την θηλυκιά zebra αφού αλλιώς θα πήξεις στο υβρίδιο. Το πιό σωστό είναι να γυρίσεις τον αρσενικό C.afra αλλά υποθέτω ότι ως πρώτο σου ψάρι δεν θάθελες να το κάνεις αυτό..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-03, 02:12
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Τα μικρα θα τα κρατισω δεν μπορω να τους κανω κακο, μαλο θα δοσω την μανα αλα οχι σε αυτους τους ασχετους εδο περα, πουλανε ψαρια και δεν ξερουν ποιο ειναι ποιο ποσα ενυδρεια θα ειπαρχουν που θα εχουν μεσα αφρικανες με χρισοψαρα και παπαγαλοψαρα και δισκους και χελονακια μαλον θα την δοσω στο στεφανο. Τα μικρα θα μου διμιουργισουν αργοτερα καποιο προβλιμα Μιπος οταν αρχισουν να ζευγαρονουν μεταξιτους γινει εκι μεσα το ελα να δεις
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-03, 04:00
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα υβρίδια είναι στείρα, ειδικά για κάπως "μακρινά" είδη όπως η Cynotilapia afra και η Metriaclima (Maylandia) zebra. Παρ' όλα αυτά δεν θα μου προξενήσει κατάπληξη αν είναι γόνιμα και σε αυτή την περίπτωση θα γεμίσει το ενυδρείο σου και μάλιστα με ταχύτατους ρυθμούς. Μία λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι το Dimidiochromis compressiceps που δεν καταλαβαίνει από ενυδρεία και θα ελαττώσει τον πληθυσμό αμέσως.. και τρελλαίνεται για ζωντανή τροφή..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-03, 20:51
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Τι ειναι αυτο παλι θα αρκεστει μονο στα μικρα η θα μου ξεπαστρεψει και τα μεγαλα . Με ενδιαφερει παντος, θελω να εχω ενα σοστο ενυδρειο . Που θα βρω dimidiochromis για κατατοπισε τον στεφανο
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-03, 22:10
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Σαν να μου φαινεται οτι ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ εχει αφησει καποια κενα << σε οτι αφορα τα υβριδια>>
ΚΑΙ πρεπει να τα συμπληρωσει το συντομοτερο δυνατο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-03, 22:19
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εγώ batza θα έλεγα να δώσεις τη θηλυκιά zebra, να "ξεφορτωθείς" όλα τα υβρίδια (για το καλό τους - πάρτο σαν καλή πράξη) και να μαλώσεις τον Στέφανο!!!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-03, 15:16
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

E ηρεμα με τον μπατζανακη μου ενταξει Γνωριζει αυτα για τα υβριδια οταν ομως πηρε το πρωτο του ενυδρειο ηθελε (οπως θα ηθελε και ο καθενας στην θεση του) να βαλει μεσα καποια ψαρια! Στο μαγαζι στο οποιο πηγε και το οποιο ηταν και το μονο με αφρικανες αυτος που του εδωσε καποια ψαρια του εδωσε καποια ψαρια που εμοιαζαν για ζευγαρια (και ξερετε πως υπαρχουν πολλα mbuna που μοιαζουν εκπληκτικα μεταξυ τους οταν ειναι μικρα) ε και απο εκεινη την πρωτη αγορα προηλθαν και αυτα τα υβριδια! Εκτος αυτου το C.afra και το M.zebra που του δοθηκαν εγγυημενα ως αρσενικα αλλα οπως αποδειχθηκε το δευτερο δεν ηταν! Ολα τα αλλα ψαρια που αγορασαμε απο Αθηνα ειναι μια χαρα και δεν υπηρξε προβλημα με υβριδια!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-03, 15:26
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batza
Τι ειναι αυτο παλι θα αρκεστει μονο στα μικρα η θα μου ξεπαστρεψει και τα μεγαλα . Με ενδιαφερει παντος, θελω να εχω ενα σοστο ενυδρειο . Που θα βρω dimidiochromis για κατατοπισε τον στεφανο
Περιμενε να μεγαλωσουν λιγο τα δικα μου θα χαρουν πολυ να τα προσκαλεσεις σε δειπνο,τρελαινονται για υβριδια
Παιδια Χρονια πολλα ημουν δυο βδομαδες χωρις συνδεση για αυτο και ερχονται λιγο καθυστερημενα
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-03, 21:09
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μέχρι και την Παρασκευή το απόγευμα είχα εγώ D.compressiceps. Τώρα τα έχει ο Σταύρος στην Αβυσσο. Είναι F1 και από ό,τι έχω δει οι γονείς τους είναι εκπληκτικά ψάρια..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-03, 01:28
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μαννννννννννννν και τορα τι θα κανω μιπος να ριξω κανενα πιρνχας η θα το περασουν για δισκο και θα το ξεσκισουν :P :P :P Α!!!!!!!!!!!!!! χερετισμους στον ξερξη απο τον μπομπο
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-03, 14:57
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

ΒΟΙΘΙΑΑΑΑΑΑ ΒΟΙΘΙΑΑΑΑΑ . Τα ιβριδια πολαπλασιαζοντε και δεν ξερω τι να κανω .Θα ειθελα οποσδιποτε dimidiocromis compressiceps. Και με το αζιμιοτο οποιος μπορει να με βοιθισει ας μου γραψει
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-03, 15:35
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ναι, φαίνεται ότι ισχύει πάντοτε ο νόμος του Murphy. Αυτό το ζευγάρι που ΔΕΝ θες να ζευγαρώσει είναι αυτό που θα σου πήξει το ενυδρείο .. την ίδια στιγμή που παρακαλάς γονατιστός το διπλανό ζευγάρι να κάνει κάτι..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-03, 17:50
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

και μεχρι στιγμης murphey's luck δινει και περνει στο ενυδρειο μου . Προσπαθω αρκετη ωρα να πιασω μερικα και να τα βαλω στο αλο ενιδριο ουτοσοστε να σκευτω τι να κανω ομος ειναι αδινατο να ποιασω εστο κι ενα γιατι κριβοντε στεις καταπλικτικες κωλοπετρες που με τοσο κοπο κουβαλισα με τον μπατζανακι κανενα κολπακι ξερει να μου πει κανεας τα χω παρει θα τρελαθω
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-03, 23:10
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Α ρε μπατζα τι τραβας μην στενοχωριεσαι ομως τα βασανα σου θα τελειωσουν μολις ανεβω επανω και μαλιστα χωρις να πειραξουμε ουτε μια πετρα Εφτιαξα πριν απο μια εβδομαδα μια καινουρια παγιδα για να πιανουμε ευκολα τα ψαρια (παρομοια με αυτη που ειχα φτιαξει στην αρχη, μονο που τωρα ειναι πιο γερη) και τα αποτελεσματα οταν την δοκιμασαμε μας εφεραν πολλα χαμογελα! Μεσα σε μιση ωρα ειχαμε πιασει ολα τα ψαρια που θελαμε! Θα φτιαξουμε μια και για εσενα οταν ανεβω και δεν θα σου κοστισει και τιποτα σχεδον! Ασε που θα την εχεις παντα ευχερη για παν ενδεχομενο! Μονο που μεχρι τοτε θα πρεπει να χωρισεις αναγκαστικα την θηλυκια απο τον ¨ΠΑΤΕΡΑ¨και να την βαλεις στο ενυδρειο με τα Tanganyika! Θα ειναι για το καλο ολων! Την αγαπη μου μπατζα και καλο βραδυ!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-01-03, 00:05
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Μπραβο ρε μπατζανακι ειδατε μπατζανακι που εκανα :P :P :P το προβλιμα ειναι οτι δεν μπορω να βαλω την μανα στα τανγκανικα γιατι θα τη σκοτοσουν
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06575 seconds with 12 queries