Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:22
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή L. caeruleus

Title: L. caeruleus
Post by: Takis on 11/26/01 at 09:36:26
--------------------------------------------------------------------------------
Μετά από πολύ καιρό αποφάσισε ο L. caeruleus να ασχοληθεί με το ζευγάρωμα (!!!) έσκαψε κάτω από το φίλτρο και προσπαθεί να τραβήξει κάποια από τις θηλυκές, και το πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτός και εγώ, είναι ότι ο Ps. acei δεν το επιτρέπει! είναι το κυρίαρχο αρσενικό και ελέγχει όλο το ενυδρείο (λόγω του μικρού, σχετικά, μεγέθους του)
Σκέφτηκα να τον βγάλω για κάποιες μέρες από εκεί, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη λύση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: zincfree on 11/28/01 at 10:48:10
--------------------------------------------------------------------------------
Breed this species Takis. I want some pure blooded fish to give to the people here.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 11/28/01 at 15:58:05
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς για την ώρα το μόνο που έχω καταφέρει (και είμαι σίγουρος κατά 90%) είναι να έχει αυγά στο στόμα το ένα C. moorii και αν ισχύει αυτό, έγινε με τον Ps. acei!!! Τα βλέπω από χθες να έχουν μπει στη διαδικασία, αλλά το θεώρησα δύσκολο να έχει αποτέλεσμα το παιχνίδι τους! Τώρα βέβαια μπαίνει το ερώτημα τι κάνω, αν υποθέσουμε ότι θα βγουν μικρά στο τέλος. Εκείνο που είναι αδύνατον να γίνει χωρίς να κάνω το ενυδρείο άνω κάτω, είναι να πιάσω το c. moorii.
Όσο για τα Labidochromis caeruleus, είμαι σίγουρος ότι θα ζευγαρώσουν αν βγάλω τον Ps. acei. Δεν ξέρω μόνο μήπως στρεσάρω τα ψάρια βάζοντας και βγάζοντας κάποια από το ενυδρείο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 11/28/01 at 17:07:06
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά έβγαλα το Ps. acei από το ενυδρείο και τον έβαλα στο ενυδρείο που έχω το Pundamilia nyererei και ένα Ps. socolofi. Αρχικά ήταν σαν χαμένος και βέβαια ο P. nyererei έπιασε αμέσως δουλειά κυνηγώντας τον. Μετά από λίγο έσβησα το φως του ενυδρείου για να δω τι θα κάνουν και η αλλαγή ήταν άμεση. Ο Ps. acei έπαψε να τρέχει, γύρισε προς τον nyererei και πιάστηκαν στόμα με στόμα. Άναψα πάλι το φως και άλλαξε αμέσως το σκηνικό. Βρέθηκε πάλι ο nyererei να έχει το πάνω χέρι και να τον κυνηγάει. Ξαναέσβησα το φως και το ματς γύρισε πάλι!. Τελικά με το φως ο P. nyererei νοιώθει στην έδρα του και ο Ps. acei βρίσκεται σε νέο περιβάλλον και είναι ψαρωμένος! Με το σκοτάδι μάλλον υπερισχύει ο δυνατότερος, και με δεδομένο ότι ο Ps acei είναι αισθητά μεγαλύτερος παίρνει το πάνω χέρι. Θα δω αύριο τι κλίμα θα επικρατεί στο ενυδρείο…


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 11/29/01 at 16:27:35
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά μετά από μια ώρα αγώνα κατάφερα και έπιασα το θηλυκό C. moorii με τα αυγά και φρόντισα να μην τα έχει πλέον. Δεν θα μπορούσα να κάνω και διαφορετικά βέβαια. Έχοντας βγάλει και από το ενυδρείο τον υπαίτιο αρσενικό έλυσα το πρόβλημα.
Το συμπέρασμα είναι ότι μπορεί να συμβεί ένα ατύχημα αλλά αν παρακολουθούμε τα ψάρια μας και γνωρίζουμε τι κάνουν, μπορούμε να δώσουμε λύση και να αποκλείσουμε την πιθανότητα να μας προκύψουν υβρίδια.
Τέλος καλό όλα καλά!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: polleni on 12/01/01 at 04:35:21
--------------------------------------------------------------------------------
I think that the MOST important lesson is that ANYTHING CAN BREED WITH ANYTHING. So much for the regular bullshit we read everywhere !! I had spent years telling this to people and they didn't want to accept it !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: iliovas on 12/05/01 at 01:06:09
--------------------------------------------------------------------------------
Τάκη σχετικά με το C. Moorii υποθέτω ότι δεν υπάρχει αρσενικό στο ενυδρείο σου ή ότι έχεις και κάποιο άλλο Moorii που δεν ξέρεις τι είναι (δεν έχει κάνει κάποια κίνηση ζευγαρώματος) ?

Ξεκινάω με αυτά που περιέγραψες για να ρωτήσω στη συνέχεια και κάτι. Εάν υπάρχουν σε ένα ενυδρείο ζευγάρια (διαπιστωμένα) πχ. Sc. ahli - Ot. lithobates - Aulonocara mbenji και όλα τα αρσενικά είναι μεγαλωμένα και με χρώματα κατά πόσο μπορείς να είσαι σίγουρος ότι τα μωρά που θα βγουν είναι από τους σωστούς γονείς ?

Καταλαβαίνω βέβαια ότι εάν όλα τα αρσενικά έχουν τη θηλυκιά τους μειώνεται σημαντικά η πιθανότητα της διασταύρωσης ανάμεσα σε διαφορετικά είδη αλλά μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος ? (Μάλλον όχι)

Περιμένω τη γνώμη σας - τις εμπειρίες σας - τις προτάσεις σας τι θα μπορούσε να γίνει έτσι ώστε να αποφεύγονται τέτοιοι κίνδυνοι.

Μήπως ένας ακόμα περιορισμός όταν στήνουμε ένα ενυδρείο είναι να τοποθετούμε ψάρια που είναι μεταξύ τους τελείως ανόμοια ? (αλλά πάλι θα μου πείτε τι ομοιότητα μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στο C. Moorii και στο Ps. achei ?)

Προβληματίζομαι γιατί και εγώ όπως και ο Τάκης ενδιαφέρομαι να κρατάω τα είδη που έχω στα ενυδρεία μου "καθαρά".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: iliovas on 12/05/01 at 01:16:50
--------------------------------------------------------------------------------
Και για να συμπληρώσω το προηγούμενο μήνυμα κατά πόσο μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τα ψάρια που αγοράζουμε σε μικρή ηλικία, όπως κάνω εγώ, προέρχονται από καθαρή διασταύρωση ?

(όταν πολλά μαγαζιά παίρνουν ψάρια από ιδιώτες και από -ας πούμε- παραγωγούς στην Ελλάδα ? Εγώ ξέρω μερικούς ...)

Και είμαι σίγουρος ότι όταν μιλάμε για κέρδος σχεδόν κανένας από αυτούς δεν θα ακολουθήσει το παράδειγμα του Τάκη να χάσει μια γέννα που είναι "παράνομη"


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: polleni on 12/05/01 at 01:32:16
--------------------------------------------------------------------------------
That is why serious breeders keep them in species tanks. Apart from that, a hybrid of O.lithobates x Scieanochromis fryeri is very difficult to tell until it is too late (and you may only find out in the second generation - or the person who gets it), while a cross breeding of Cyrtocara moorii x L.caeruleus is evident to everybody ! Therefore keeping totally different species together IS a measure against the distribution (if not production) of hybrids.

Under those circumstances, the action of Takis to get rid of all those hybrids should set an example to the rest of us.

Since you (I mean Vassilis) have all three species in the same tank (O.lithobates, S.fryeri and Aulonocara) how can you tell which fry is which and if they come from the correct breeding ? I am really curious to know that. According to my experience they could be anything - since you only know the mother for sure !

The only way to be sure about the strains is the purchase of distinct species which have special morphological characteristics (e.g. C.moorii) and do NOT have geographic morphs or wild caught species from a reliable source ! I am doing both !

Besides, I have recently got some F1 Pseudotropheus msobo (4 males / 1 female) and F1 Copadichromis borleyi (1 male / 1 female and 2 ??) Since the male Ps. msobo show some resemblance to the male Cynotilapia mbamba (although the females are totally different) I decided to add only the 3 males in the tank since no fish would dare to touch the C.mbamba females (there are at least 4 grown up males in there which are double in size than the msobo). I thought that the female msobo COULD be tricked to mate with the male C.mbamba and I left her with the last male in her own tank.

So yes, there are steps that you can take if you wish. However mass production (especially by hobbyists with limited means and experience) can sometimes lead to tremensoud problems.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: iliovas on 12/05/01 at 02:56:53
--------------------------------------------------------------------------------
Το παράδειγμα που ανέφερα με τα Sc. ahli - O. lithobates και Α. benji στο ίδιο ενυδρείο ήταν υποθετικό κατά μία έννοια.

Πιό συγκεκριμένα έχω εδώ και πάρα πολύ καιρό τα ahli σε ένα ενυδρείο - τα lithobates σε άλλο - ενώ όσο αφορά τις aulonocara τα έχω δώσει όλα επειδή θεωρώ ότι αυτό το ψάρι μπορεί να ζευγαρώσει με (σχεδόν) οτιδήποτε κολυμπάει.

Ο λόγος αυτού του χωρισμού είναι βέβαι ότι σε πιθανό ζευγάρωμα θα ήξερα βέβαια τη μάνα αλλά πατέρας μπορεί να ήταν ο κουμπάρος ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 12/05/01 at 05:41:11
--------------------------------------------------------------------------------
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, εγώ έχω το "πλεονέκτημα" ότι τα ψάρια που έχω στο ενυδρείο είναι λίγα. Τα C. moorii είναι δυο, και το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος τι είναι. Πάντως πρόκειται για ψάρια που για την ώρα δεν είναι πάνω από 6-7 cm ενώ ο acei είναι 17 cm.. Εκείνο που διαπίστωσα είναι ότι όταν το θηλυκό ΔΕΝ το κυνηγούσε ο Ps. acei (κάποιες λίγες φορές), το κυνηγούσε το άλλο moorii, και υποθέτω ότι ίσως να είναι αρσενικό. Τώρα που έβγαλα το Ps. acei, δεν γίνεται τίποτα μεταξύ τους αρχικά.
Μέσα στο ενυδρείο υπάρχει και ένα θηλυκό acei το οποίο είχε αυγά πριν από λίγες μέρες, αλλά τα έχασε. Μάλλον ήταν η πρώτη φορά...
Είναι χαρακτηριστικό βέβαια ότι ο acei κυνηγούσε το moorii ενώ δεν ασχολιόταν καθόλου με τα L. caeruleus, και αυτό βέβαια γιατί έχουν πολύ σχετικά χρώματα τα δυο είδη. Νομίζω ότι αυτή η ομοιότητα είναι αρκετή για να ζευγαρώσουν. Στην αρχή νόμιζα ότι πρόκειται για ψευδοζευγάρωμα και για αυτό δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα. Το είχα αναφέρει κάποια στιγμή στο Γιώργο και μου είχε πει ότι δεν αποκλείεται να την "κάνουν", και για αυτό είχα το νου μου!!!
Όσο για την σιγουριά στις αγορές......ποτέ μη λες ποτέ!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: iliovas on 12/05/01 at 06:55:22
--------------------------------------------------------------------------------
Μια και μιλήσαμε για C. Moorii ένα από τα πολύ αγαπημένα μου ψάρια Τάκη, σε ενημερώνω ότι χτες έβαλα τη θηλυκιά μου σε δικό της ενυδρείο με αβγά στο στόμα.

Είναι η πρώτη της γέννα (και μόλις κατάλαβα ότι έχω ζευγάρι),
ελπίζω όλα να πάνε καλά και σε κανα δυο εβδομάδες να δω και τα μικρά να κολυμπάνε ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 12/05/01 at 10:14:33
--------------------------------------------------------------------------------
Ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα!!!! (δεν πιστεύω να έχεις και εσύ Ps. acei, ή κάτι σχετικό!!!!!)
Εγώ πάντως δεν το περίμενα, γιατί πέρα από την διαφορά του είδους, το C. moorii ήταν και πολύ μικρό.
Θέλει πάντως πολλή προσοχή η σύνθεση των ψαριών.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 12/16/01 at 16:21:40
--------------------------------------------------------------------------------
Ποιος θα μου εξηγήσει γιατί ο Labidochromis caeruleus, όσο βρισκόταν στο ενυδρείο ο (ενοχλητικός) Ps. acei, προσπαθούσε να ζευγαρώσει με κάποια από τις θηλυκές και όταν έβγαλα τον Ps. acei σταμάτησε να δείχνει ενδιαφέρον; Υποτίθεται ότι δεν τον άφηνε ο κυρίαρχος acei να ζευγαρώσει και γι' αυτό τον έβγαλα, για να τον διευκολύνω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: polleni on 12/16/01 at 17:31:31
--------------------------------------------------------------------------------
Ισως το γεγονός ότι υπήρχε ο άλλος κυρίαρχος να του ενίσχυε την τάση για ζευγάρωμα με τήν έννοια ότι έψαχνε την ευκαίρία σε ένα εχθρικό περιβάλλον - πιθανόν σε τέτοιες καταστάσεις η δημιουργία απογόνων να είναι μία "γενετικά προγραμματισμένη" αντίδραση.. (ενώ αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να το δω στο περιβάλλον ενός ενυδρείου - κάνω υποθέσεις και ίσως τραβηγμένες)

Και σε διαβεβαιώ ότι δεν είσαι ο μόνος που το βλέπεις. Εχω να δω hap να ζευγαρώνει πάνω από 7 μήνες !!! Οσο ήταν στριμωγμένοι τρέχανε όλοι να προλάβουνε. Τώρα κυττάνε εμένα και το που είναι το φαί - αντί να κυττάνε τις θηλυκές !!!

Θυμίσου και τα Fossorochromis του Francesco και τα δικά μου.. Στο overstocked ενυδρείο του άλλου Ιταλού (300 λίτρα - 5 ψάρια) ζευγαρώνανε σαν κουνέλια και στα understocked τα δικά μας τίποτα (στου δε Francesco απλά σκοτώνανε ο ένας τον άλλο) !!! Και μιλάμε για τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ ψάρια, μαζεμένα από την λίμνη την ίδια ακριβώς στιγμή, ταξίδεψαν με τον ίδιο τρόπο, στο ίδιο μέρος, κ.λ.π. !!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: Takis on 12/17/01 at 17:28:59
--------------------------------------------------------------------------------
Το ζητούμενο είναι τι πρέπει να κάνω τώρα !
Η μια λύση είναι να ξαναφέρω στο ενυδρείο τον Ps. acei (φροντίζοντας όμως να βγάλω το C. moorii!) μήπως και ξαναμπεί σε διαδικασία ζευγαρώματος ο L. caeruleus. Η δεύτερη (και πιο απλή) λύση είναι να τον αφήσω, ελπίζοντας για το καλύτερο !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: halvas69 on 01/29/02 at 13:48:09
--------------------------------------------------------------------------------
Κάθε φορά που πάω στον Τάκη και στην Μαρία παθαίνω πλάκα με τις αφρικάνες τους.
Όχι μόνο εγώ, αφού έκαμψαν και την αντίσταση του φιλαράκου μου (POCOU). :'(
Πάντος όταν φτιάξω το δικό μου με τις αφρικάνες 2 ψαρούκλες θα βάλω σίγουρα
Ps Acei & Nimbochromis Venustus ;D ;D ;D
Αχχχχχ πότε ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: polleni on 01/29/02 at 17:35:34
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλική συμβουλή (από παθόντα.. )... Δες και άλλες πρώτα.. Δες όσες περισσότερες μπορείς.. Μα ΟΣΕΣ περισσότερες μπορείς. Γιατί μετά, όταν το δικό σου θα είναι φίσκα και θα δεις ΤΟ ψάρι θα έχεις μία μόνο λύση.. Ακόμη ένα ενυδρείο.. Εχε υπόψη σου ότι από 80 λίτρα ξεκινήσαμε όλοι μας.. Και το ότι ξεπεράσαμε τους 2 τόνους κάτι λέει.. Και σίγουρα ΔΕΝ οφείλεται στο ότι μεγάλωσαν τόσο τα αρχικά μας ψάρια.. !!!




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: L. caeruleus
Post by: sijohn on 08/16/02 at 05:18:23
--------------------------------------------------------------------------------

Καλημέρα Τάκη σου εύχομαι χρόνια πολλά με υγεία ευτυχία, να χαίρεσαι τη Μαρία και τη φαίδρα
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05457 seconds with 12 queries