Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-10, 11:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια: μετάβαση από high-tech σε χαμηλών απαιτήσεων

Εδώ και αρκετό καιρό πειραματίζομαι με ολοένα υψηλότερο φωτισμό στο φυτεμένο ενυδρείο μου (υπόστρωμα, περίπου 1W/λίτρο, διοξείδιο και όλα τα σχετικά).

Είμαι ικανοποιημένος από την ανάπτυξη των φυτών (micranthemum mic., cuba, el. parvula), και γενικά οι άλγες είναι ελεγχόμενες, αλλά η συνεχής προσοχή που απαιτεί σε κλάδεμα και συμμάζεμα κυρίως, με έχει κουράσει. Λόγω έλλειψης χρόνου γενικότερα, σκέφτομαι να το γυρίσω σε χαμηλών απαιτήσεων.

Εδώ θα ήθελα τις γνώμες & συμβουλές των πιό έμπειρων:

1. Τα φυτά θέλω να τα αντικαταστήσω με τους "συνήθεις υπόπτους": ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες. Ο φωτισμός μου τώρα (160W σε 160λ καθαρά) είναι υπερβολικός. Στα πόσα βατ πρέπει να "πέσω" ώστε αφ'ενός να μπορούν να αναπτυχθούν σωστά τα εν λόγω φυτά, αφ'ετέρου να μην έχω πρόβλημα με άλγες; Το φωτιστικό μου είναι ντιμαριζόμενο, οπότε βασικά μπορώ να πάω σε όποιο επίπεδο θέλω. Γενικά υπάρχει ιδανικό επίπεδο φωτισμού για τα χαμηλών απαιτήσεων φυτά;


2. Το διοξείδιο μου προσφέρει κάτι σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων ή να το παροπλίσω;

3. Τα λιπάσματα, Fe, ιχνοστοιχεία κλπ τα κόβω μαχαίρι, κρατάω το υπόστρωμα, και απλά παρατηρώ για τυχόν ελλείψεις. Σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-10, 11:30
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αν ρίξεις τον φωτισμό σου σε 0,2-0,3/λιτ θα εισαι οκ.....
Το CO2 παντα βοηθάει αλλά δεν ειναι απαραιτητο για φυτά χαμηλών απαιτησεων
Λιπανση κοβεις πράγματι .....ισως να χρειαστεί μόνο λιγο κάλιο.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-10, 13:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα high tech θελουν πανω απ ολα υπομονη και κουραγιο. Κι εγω φευγω 12 η ωρα το πρωι απο το σπιτι και γυρναω 2 τα μεσανυχτα (απο κουραση δεν το συζηταω...) , παρολα αυτα το παλευω και διατηρω το high tech 300αρι , αλλα και 4 ακομα ενυδρεια. Ουτε που μου περναει απο το μυαλο να τα παρατησω..
Ενας λογος ειναι οτι εχω διαλεξει φυτα που δεν θελουν συχνο κλαδεμα. Οποτε το μονο που μενει ειναι η αλλαγη νερου καθε εβδομαδα και η λιπανση (που ειναι 10 λεπτα υποθεση καθημερινα).
Σκεψου οτι η αναπτυξη ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το φως. Μειωνοντας λοιπον λιγο το φως και την φωτοπεριοδο ,θα χρειαζεσαι λιγοτερα λιπασματα, λιγοτερο CO2 και η αναπτυξη των φυτων θα ειναι τετοια που δεν θα κατανταει κουραστικη με συνεχη κλαδεματα. Τα απαιτητικα φυτα θα ειναι μια χαρα, απλα θα ανακοψουν λιγο την αναπτυξη και το ολο συστημα θα γινει πιο απλο στην συντηρηση του, αλλα θα παραμεινει το ιδιο ομορφο, ισως και ομορφοτερο και πιο λαμπερο ,χωρις αλγες.
Αν καποια απο τα φυτα σου δεν καταφερουν να προσαρμοστουν , τα αντικαθιστας με αλλα ευκολοτερα σταδιακα.

Αν παλι εισαι αποφασισμενος να πας σε χαμηλου φωτισμου, τοτε κρατα εναν φωτισμο 0,5 w/lit και μια χαμηλη παροχη CO2 για να εχει καποια αναπτυξη ακομα και απο τις ανουμπιες και τις φτερες.

Αν δεν βαριεσαι διαβασε αυτο: http://www.aquascapingworld.com/foru...ng-basics.html

μενω σε αυτο που λεει στο τελος :
Παράθεση:
So when in doubt, go with less light (around 2.0 wpg) and keep the fertilizers and C02 in adequate, small levels. You’ll find the slower growth of the plants will make a much better aquascape than one you have to constantly trim to keep looking good.
Παραδειγμα:
-Με 0,5 w/lit : http://www.aquascapingworld.com/foru...20cm-asia.html
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-10, 13:27
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ... ωραίο το άρθρο - το διάβασα. Το σίγουρο λοιπόν είναι ότι θα κατεβάσω το ντιμερ στο μισό ώστε να είμαι γύρω στο 0.5β/λ ή λίγο λιγότερο.

Αυτό που με προβλημάτιζε ήταν ότι ένας από τους λόγους που πήγα σε ψηλό φωτισμό ήταν ότι φυτά όπως η cuba δεν πήγαιναν καλά με το 0,5β/λ. Αλλά
ι) η cuba και το micranthemum δεν πήγαιναν καλά, ενώ οι άλγες πήγαιναν, και ιι) όταν ανέβασα φωτισμό, τα φυτά πήγαιναν πολύ ωραία, αλλά είμαι με το ψαλίδι στο χέρι, και τώρα η cuba π.χ. μεγαλώνει τόσο πολύ που φτιάχνει νέα στρώματα πάνω από το υπάρχον "χαλί" και ξηλώνεται μόνη της.

Υποθέτω ότι μπορώ να ξανακάνω προσπάθεια με τα ίδια φυτά και χαμηλότερο φωτισμό, και αν δεν... τότε κάνω την "ανανέωση"...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-10, 13:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειδες οτι χρησιμοποιει μια πολυ πετυχημενη παρομοιωση.: Ο φωτισμος ειναι το γκαζι. Οσο πιο πολυ δινεις τοσο πιο γρηγορα πας.
Σκεψου να ταξιδευεις στην Εθνικη οδο με τελικη ταχυτητα συνεχως. Γρηγορα θα κουραστεις για να μην πω οτι θα σκοτωθεις lol . Ενω αν πηγαινεις γρηγορα μεν αλλα με λογικες ταχυτητες που σου επιτρεπουν να ελεγχεις το οχημα, θα απολαυσεις ενα ανετο ταξιδι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-08-10, 14:50
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ναι, είναι πολύ ταιριαστή η παρομοίωση.

Διαβάζοντας ξανά το προηγούμενο ποστ σου - ποιά είναι τα φυτά υψηλών απαιτήσεων που έχεις και που ΔΕΝ θέλουν συχνό κλάδεμα; Μήπως είναι κι αυτό μια εναλλακτική λύση για μένα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-08-10, 14:54
Το avatar του χρήστη myronlas
myronlas Ο χρήστης myronlas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ερώτηση : Τα λίτρα που υπολογίζετε το φως, είναι τα καθαρά λίτρα νερού, ή μεικτός όγκος του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-08-10, 14:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

...με βάση τον καθαρό όγκο νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-08-10, 14:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από myronlas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση : Τα λίτρα που υπολογίζετε το φως, είναι τα καθαρά λίτρα νερού, ή μεικτός όγκος του ενυδρείου?
Έχουν γίνει συζητήσεις και εκεί που κατέληξε μία από αυτές ήταν ότι υπολογίζουμε το χώρο από το χαλίκι μέχρι την επιφάνεια του νερού και όχι μόνο του καθαρού νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-10, 15:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν γίνει συζητήσεις και εκεί που κατέληξε μία από αυτές ήταν ότι υπολογίζουμε το χώρο από το χαλίκι μέχρι την επιφάνεια του νερού και όχι μόνο του καθαρού νερού.
Για μενα, τελικα δεν παιζει και μεγαλο ρολο πως μετρας τα watt, αφου το σημαντικοτερο ειναι τα lumen που ειναι πολυ δυσκολο να τα μετρησει κανεις - καθως και οι διαστασεις του ενυδρειου (κυριως το υψος).
Λιγο ως πολυ ολοι το ιδιο υψος βυθου εχουν στα φυτεμενα τους, οποτε δεν θα κατσω να αναφερω π.χ. οτι εχω 115watt σε 267,5 λιτρα νερου. Λεω εχω ενα 300αρι και εχω τοσα watt και τελειωσε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είναι πολύ ταιριαστή η παρομοίωση.

Διαβάζοντας ξανά το προηγούμενο ποστ σου - ποιά είναι τα φυτά υψηλών απαιτήσεων που έχεις και που ΔΕΝ θέλουν συχνό κλάδεμα; Μήπως είναι κι αυτό μια εναλλακτική λύση για μένα...
Blyxa, διαφορα γρασιδια, moss, pelia, riccardia, Marsilea, Stayrogyne, Lysimachia, Pogostemon helferi, fissidens, proserpinaca κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-08-10, 15:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

muchas gracias...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψυξη ενυδρειου - οδηγιες κατασκευης delta66 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 152 26-04-19 20:53
Θέλω να φυτεύσω φυτά χαμηλών απαιτήσεων mikeepidio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 17-06-10 02:08
Υγρό λίπασμα για φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 21-07-08 23:19
High lite juwel jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-11-07 23:04
Ξεκίνημα φυτεμένου χαμηλών απαιτήσεων... John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 22-03-05 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05019 seconds with 13 queries