Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-11-08, 13:40
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι Φανταστικό. Περιμένω με αγωνία την εξέλιξή του.
Συγχαρητήρια.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-11-08, 14:34
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μπράβο σου!!! Κάτι μου λέει ότι σε κανένα μήνα θα μας εντυπωσιάσεις ακόμα περισσότερο!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-11-08, 19:01
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

συγχαρητηρια και από μένα, πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται ακόμα πιο όμορφο το ενυδ....., εε το αριστούργημα ήθελα να πώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-11-08, 20:26
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

No comments
Ότι και να πω θα είναι λίγο!!!
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-11-08, 21:02
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Δεν λέω εξαιρετικό ή τέλειο γιατί σε μερικούς μήνες θα μας έχουν τελειώσει τα κοσμητικά επίθετα! Πολύ όμορφη εξέλιξη.
Στη θέση σου θα επειχειρούσα να το έκανα βιοτοπικό βγάζοντας τα φυτά εκτός Ασίας. Από ψαράκια σχεδιάζεις να βάλεις τίποτε άλλο στη συνέχεια ???
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-11-08, 22:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ειναι σιγουρα απο τα πιο ομορφα φυτεμενα που εχω δει......
Εχεις ταλεντο! Κρατα μας ενημερους......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-11-08, 23:35
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε Raven, βλέπω ότι στο aquascape σου χρησιμοποιείς αρκετή moss και ότι θα αποτελέσει βασικό στοιχείο στη μορφής που θέλεις να δώσεις στο ενυδρείο σου. Επίσης βλέπω πως έχεις βάλει και τουλάχιστον τρία SAE. Πριν από λίγο ανακάλυψα ότι SAE και moss δεν πάνε μαζί. Δες εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27854
Έχεις σκεφτεί κάτι ή δεν το γνώρισες όπως και εγώ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-11-08, 01:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λοιπον, ευχαριστω ολους οσους μπηκαν στον κοπο να ριξουν μια ματια στο ενυδρειο μου και να το σχολιασουν.
Να πω οτι τα πραγματα δεν ειναι ροδινα και το ενυδρειο θελει πολυ χρονο ,παρατηρηση και εχει εξοδα. Παλευω να βρω την ισορροπια και με 12 ωρες φωτοπεριοδο και φουλ προσθεση λιπασματων,νιτρικων και φοσφωρικων απο την πρωτη κιολας μερα, αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο.
Μερικες αλγες στο πισω τζαμι και η συμπεριφορα των "απαιτητικων" φυτων ειναι οι δεικτες που μου λενε και με καθοδηγουν τι να κανω. Μετρησεις δεν κανω πλεον γιατι δεν εμπιστευομαι απολυτα την ακριβεια των υγρων τεστ. Π.χ. μετρηση νιτρικων την ιδια στιγμη: 3 διαφορετικα τεστ (JBL-Tetra-Sera)..3 διαφορετικες τιμες.
Τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι αν υπαρχει το απαραιτητο υψηλο ποσοστο CO2 , ενισχυεται η αναπτυξη και η φωτοσυνθεση των φυτων σε τετοιο βαθμο που αν υπαρχουν τα απαραιτητα μακρο- και μικρο- στοιχεια,ακομα και σε πλεονασμο,(αλλα σε ισορροπημενη αναλογια) η αλγες υποχωρουν και αν οι παραμετροι κρατουνται σταθερες,τελικα εξαφανιζονται εντελως. Αυτα λειτουργουν για μενα και ειναι προσωπικη αποψη. Καποιος αλλος μπορει να διαφωνησει και να ακολουθησει αλλη στρατηγικη λιπανσης.
Και για οσους ρωτησαν κατι:
@alexinio: Οι moss που εχω ειναι Java,willow,triangle. Και τα βρυοφυτα Pelia και mini pelia(riccardia) η οποια αναπτυσσεται ποολυυ αργαα, αλλα ειναι πανεμορφη.
@andreas301: Να το κανω βιοτοπικο Ασια, αλλα με τι καρδια να πεταξω απο μεσα την Nesaea που ειναι απο Αφρικη Απο ψαρια θα βαλω κι αλλα ασιατικα μικροσωμα ειδη.
@Theodor72: Ναι το ηξερα για τους sae και την moss. Μαλιστα ο ενας sae ηταν του kill bill και ειναι αυτος που του εκανε την ζημια στην triangle moss.
Στο δικο μου δεν εχουν τετοιες τασεις αφου φαινεται οτι προτιμουν τα κατεψυγμενα bloodworms και τις mysis ,τις artemia ,καθως και μια ποικιλια απο 5-6 ξηρες τροφες ακομα που ταιζω.Ουτε αλγες πολυτρωνε, αλλα δεν τα πηρα για καθαριστες ουτως η αλλως.Τον καθαρισμο τον εχουν αναλαβει οι γαριδες που ειναι πολυ πιο αποτελεσματικες και σκεφτομαι να παρω καμια 10ρια amanο ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-11-08, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Μετρησεις δεν κανω πλεον γιατι δεν εμπιστευομαι απολυτα την ακριβεια των υγρων τεστ. Π.χ. μετρηση νιτρικων την ιδια στιγμη: 3 διαφορετικα τεστ (JBL-Tetra-Sera)..3 διαφορετικες τιμες.......
Κανε και με της APi και οποιο τεστ απο τα παραπανω συμφωνει με της APi, αυτο εδειχνε σωστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-11-08, 10:07
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Πώπω... Να ένα ακόμα καλοστημένο ενυδρείο. Κομψοτέχνημα! Μπράβο!
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-11-08, 14:28
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Με τις γαρίδες δεν υπάρχει πρόβλημα, λόγω ενυδρείου χωρίς καπάκι;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-11-08, 23:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οχι, κανενα προβλημα. Αμα εγκατασταθουν και τους αρεσουν οι συνθηκες δεν προσπαθουν να σκαρφαλωσουν πλεον.

Σημερα μαζι με την εβδομαδιαια συντηρηση, εγιναν ριζικες αλλαγες στο ενυδρειο. Εφυγαν εντελως καποια ειδη φυτων καθως και η java moss που ετεινε να καταλαβει ολο το ενυδρειο.
Η εικονα του αυτη τη στιγμη ειναι απογοητευτικη, αλλα ηταν ενα σταδιο που επρεπε να περασω για να καταφερω να δεσω την δεξια με την αριστερη πλευρα ωστε να μην μοιαζουν τμηματα απο διαφορετικα ενυδρεια. Νομιζω οτι τα καταφερα και τωρα θα το αφησω να ανακαμψει για κανενα μηνα ωστε να δω το αποτελεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-12-08, 23:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μηνας #2ος.
Ενας μηνας περασε απο την τελευταια παρουσιαση και το ενυδρειο περασε πολλες φασεις με ανακαταταξεις, προσθεση και αφαιρεση φυτων και ψαριων καθως και ασχημες φασεις με αλγες οπως spot, dust στα τζαμια και πολυ λιγοτερες εσωτερικα με τριχοειδη, bba, rhizoclonium και bga.
Προβληματα με τις ισορροπιες λιπασματων, φωτοπεριοδου και με την σωστη διαχυση διοξειδιου
Θα βοηθησει πολυ η αγορα ενος καταλληλου εξωτερικου διαχυτη CO2 για να ειμαι σιγουρος.
Εν ολιγοις αλλαξε εντελως η αριστερη πλευρα (που ειναι ακομα υπο κατασκευη)με νεο ξυλο να ταιριαζει με τον σκελετο του θαμνου αριστερα και ξηλωμα ολου του E.tenellus που ειχε κανει ενα πολυ πυκνο χαλι αλλα δεν ταιριαζε καθολου. Τωρα τουλαχιστον ξερω τι θελω να κανω και αρχισα να βρισκω και τα καταλληλα φυτα. Θα μπει cuba για γρασιδι και H, micrantemoides σαν φυτο μεσαιου χωρου. Απο πισω stargrass και Rotala rotundifolia και λιγη Nesaea να τα σπαει..και τελος. Ολα τα αλλα θα φυγουν.
Αφου βρηκα κι αλλες Pagoda stones η δεξια πλευρα εχει σχεδον ολοκληρωθει και απο δω και περα θα μπαινουν απλως πινελιες και θα γινονται κλαδεματα.
Απο ψαρια μπηκαν κι αλλα Rasbora (Αρλεκινοι) 20 το συνολο, ενα κοπαδακι Iriatherina werneri ,αλλα εφυγαν οι καταστροφικοι sae και εμεινα μονο με ενα μικρο συνεργειο απο 8 γαριδες amano.
Το ενυδρειο ξηλωθηκε εις τα εξ ων συνετεθη για να πιαστουν οι sae πριν απο 3 μερες οποτε ειναι θαυμα που ειναι αξιο φωτογραφισης μετα απο τοση θολουρα κι ανακατοσουρα που δημιουργηθηκε.
Πιστευω οτι τωρα τα δυσκολα περασαν και απο δω κι εμπρος το νερο μπηκε στο αυλακι.Μολις τα φυτα παρουν το πανω χερι, τερμα οι αλγες. Δεν ειναι μακρια η στιγμη που ολα θα ειναι σε ισορροπια και δεν θα χρειαζεται να βαζω χερια μεσα.













Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 10-12-08 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-12-08, 23:23
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

τι να λεμε τωρα....
Αψογο
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-12-08, 00:21
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παρα παρα παρα πολύ όμορφο!!!!
Αξίζεις πολλά συγχαρητήρια για την υπομονη και επιμονή σου!!!!

Απο moss τι είδους έχεις μέσα...?
Μου αρεσουν και οι αρλεκινοι παρα πολυ!! Κανουν αντιθεση με το πρασινο.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 11-12-08, 00:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι να λεμε τωρα....
Αψογο
Ευχαριστω s-vitzi αλλα αψογο δεν ειναι με τιποτα
Παράθεση:
Παρα παρα παρα πολύ όμορφο!!!!
Αξίζεις πολλά συγχαρητήρια για την υπομονη και επιμονή σου!!!!

Απο moss τι είδους έχεις μέσα...?
Ευχαριστω Νεοκλη ! εχω απο moss: java, triangle, willow, Xmass και απο βρυοφυτα riccardia και pelia.
Θελει πολλη δουλεια ακομη αλλα ειμαι σε καλο δρομο πλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 11-12-08, 00:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νο πεΐν Νο γκεΐν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-12-08, 00:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νο πεΐν Νο γκεΐν
Χα χα οντως ποναει η μεση μου απο τις εργασιες στο ενυδρειο.
Ετσι Σπυρο ,πολυ pain και πολλα money
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-12-08, 00:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή



Θα αρρωστήσουμε βραδιάτικα.. Και μετά σου λέει ότι είναι υπό κατασκευή και διάφορα άλλα τέτοια.. Είναι να μή βγεις στους δρόμους να σπάσεις και να κάψεις?

Στα περισσότερα ενυδρεία, προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που μου αρέσει, και τι αυτό που με χαλάει, συγκεκριμένα στοιχεία και ιδέες, με σκοπό να τις υιοθετήσω.. Εδώ πλέον είναι αδύνατο αυτό.. Δένουν όλα στο μάτι απίστευτα, δεν μπορείς καν να ξεχωρίσεις τι είναι αυτό που σου αρέσει! Απίθανο, πίνακας ζωγραφικής!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 11-12-08, 01:01
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ελα ρε χοντρε, με κανεις και Ας μην τα παραλεμε, ακομα δεν..
Κατα τον Μαρτη- Απριλη θα δειξει αν ειναι αξιο να ταξιδεψει..
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 11-12-08, 01:02
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τον Μαρτη- Απριλη θα δειξει αν ειναι αξιο να ταξιδεψει..
νατα νατα τα ωραια!!!εχει ολα τα φοντα και λιγα λεω....
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-12-08, 01:10
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

ΟΚ.. Επιεικώς απαίσιο!

Όχι, χωρίς πλάκα τώρα.. σε άλλα ενυδρεία μπορείς και βρίσκεις γραμμές, στοιχεία που αναδεικνύουνε το βάθος, χρυσές τομές, κρυμμένα σχήματα, κ.τ.λ.. Αυτό απλά μου αρέσει.. Χωρίς κάποιο ξεκάθαρο στοιχείο που να σου τραβάει το μάτι.. Simple.. but beautiful.. και κυρίως πολύ χαλαρωτικό.. σαν αφηρημένο, (δε θέλω να γράψω "ονειρεμένο"), σαν τις κλασσικές σκηνοθεσίες στις ταινίες όταν κάποιος ονειρεύεται.. Και μήν το παίρνεις σα φιλοφρόνηση, ή σαν καλά λόγια.. Απλά αυτό είναι το στοιχείο που μου άρεσε, και ελπίζω να "keep it that way"..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-12-08, 01:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να γιατι ειχα προβλημα με το ιντερνετ....
γιατι κινδυνευαν να μου βγουν τα ματια βλεποτνας αυτο τον τρισδιαστατο πινακα σου...
υπεροχο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-12-08, 01:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πανο ευχαριστω η blyxa που μου εστειλες δεν "παει"και τοσο, η Eleocharis το ιδιο αλλα τα σαλιγκαρια που ειχαν πανω ...ου ου χιλιαδες γινανε βρε
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-12-08, 01:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω μια απορια.
Τα ενυδρεια που πανε σε διαγωνισμους, ειναι και στην καθημερινη τους εμφανιση οπως και στις φωτο?
Δηλαδη πριν τη φωτογραφηση δεν καθαριζονται οι αλγες? δεν κλαδευονται? δεν πεφτει αζαξ? εχω ακουσει μεχρι και ειδικα ζουμια για καθαρισμα νερου να γινει διαυγες.
Εγω νομιζω οτι το ενυδρειο του Αλεξ, με προετοιμασια την καταλληλη εποχη πριν τη φωτογραφιση, θα σαρωσει.
Γιατι αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι η αισθητικη του ιδιοκτητη.

Επισης εχω καταλαβει, οτι το ενυδρειο-διαγωνισμου ειναι πολυ δυσκολο στη συντηρηση οσο και δαπανηρο, και δεν ειναι σε ολες τις φασεις του ετσι οπως το βλεπουμε στις φωτο που κερδιζουν.
Εχω λαθος?

Αν οχι, ας το εξηγησει καποιος σε ολους τους νεους στα φυτεμενα ενυδρεια που θαυμαζουν το ενυδρειο του Αλεξ, για να καταλαβουν οτι χρειαζεται πολυωρη ασχολια για να το διατηρουν σε καλη κατασταση.(εκει παει το "no pain - no gain" )
Πρεπει να ειναι "καμμενοι" δλδ
Απο την αλλη να μην απογοητευονται απο την "φτωχη" εμφανιση του δικου τους ενυδρειου τωρα στην αρχη, αφου μπορει ευκολα να γινει πανεμορφο και να διατηρειται καθε μερα ομορφο χωρις πολλα εξοδα και ασχολια.
Αρκει να εχουν σωστο προγραμματισμο και στησιμο.
Επισης να εχουν καλη φωτογραφικη μηχανη και φωτοσοπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-12-08, 02:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχω μια απορια.
Τα ενυδρεια που πανε σε διαγωνισμους, ειναι και στην καθημερινη τους εμφανιση οπως και στις φωτο?
Δηλαδη πριν τη φωτογραφηση δεν καθαριζονται οι αλγες? δεν κλαδευονται? δεν πεφτει αζαξ? εχω ακουσει μεχρι και ειδικα ζουμια για καθαρισμα νερου να γινει διαυγες.
Εγω νομιζω οτι το ενυδρειο του Αλεξ, με προετοιμασια την καταλληλη εποχη πριν τη φωτογραφιση, θα σαρωσει.
Γιατι αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι η αισθητικη του ιδιοκτητη.
Σπυρο ειναι καποια κολπακια που γινονται πριν ενα ενυδρειο παει στο διαγωνισμο.
Με σωστο υπολογισμο και προγραμματισμο του χρονου (εμπειρια) γινονται τα καταλληλα κλαδεματα σε καθε φυτο ωστε στην στιγμη της φωτογραφισης να ειναι αψογα ολα.
Οι πετρες και τα ξυλα καθαριζονται με βουρτσακια αν εχουν πιασει αλγες.
Μερικες μερες πριν την φωτογραφιση γινονται 3-4 αλλαγες νερου ωστε να γινει διαυγες.
Καθαριζονται τα τζαμια σχολαστικα μεσα-εξω και αφαιρουνται ολα τα οργανα και ο εξοπλισμος.
Ενα σεσουαρ μαλλιων χτυπωντας την επιφανεια δημιουργει κυματισμο.
Τα ψαρια τρομαζονται την στιγμη της φωτογραφισης ωστε να δημιουργησουν συμπαγες κοπαδι
Αν χρειαστει φωτογραφιζεται το ενυδρειο και με τον τοιχο πισω ως φοντο αφου φωτιστει με τις καταλληλες κρυφες λαμπες (πανω-κατω)για σωστη αποχρωση.
Η φωτογραφιση γινεται με πολυ καλη φωτογραφικη και 2 αποσπωμενα φλας πανω απο το ενυδρειο μεσα σε κουτια που ειναι επενδυμενα με ανακλαστικο υλικο.
Τραβιουνται 100αδες φωτο για να διαλεξουν τις 4-5 καλυτερες.
Παράθεση:
Επισης εχω καταλαβει, οτι το ενυδρειο-διαγωνισμου ειναι πολυ δυσκολο στη συντηρηση οσο και δαπανηρο, και δεν ειναι σε ολες τις φασεις του ετσι οπως το βλεπουμε στις φωτο που κερδιζουν.
Εχω λαθος?
Ετσι ειναι. Συνηθως απαιτειται να εχεις και πολλα υλικα στην διαθεση σου καθως και φυτα για να το φτιαξεις μια κι εξω και μετα απλως να περιμενεις να μεγαλωσουν τα φυτα και να τους δωσεις σχημα.
Εχεις στην διαθεση σου πολλους μηνες για να τραβηξεις τις 4-5 φωτο που χρειαζεσαι οποτε χρονος υπαρχει.
Παράθεση:
Αν οχι, ας το εξηγησει καποιος σε ολους τους νεους στα φυτεμενα ενυδρεια που θαυμαζουν το ενυδρειο του Αλεξ, για να καταλαβουν οτι χρειαζεται πολυωρη ασχολια για να το διατηρουν σε καλη κατασταση.(εκει παει το "no pain - no gain" )
Πρεπει να ειναι "καμμενοι" δλδ
Απο την αλλη να μην απογοητευονται απο την "φτωχη" εμφανιση του δικου τους ενυδρειου τωρα στην αρχη, αφου μπορει ευκολα να γινει πανεμορφο και να διατηρειται καθε μερα ομορφο χωρις πολλα εξοδα και ασχολια.
Αρκει να εχουν σωστο προγραμματισμο και στησιμο.
Επισης να εχουν καλη φωτογραφικη μηχανη και φωτοσοπ
Πολυ σωστα ! κι εγω ξεκινησα ακριβως πριν απο ενα χρονο το πρωτο μου φυτεμενο και οταν εβλεπα τα ενυδρεια των διαγωνισμων πιστευα οτι ειναι ακατορθωτο να φτιαξω κατι εστω και παρομοιο.Διαβασμα,υπομονη και επιμονη θελει και πολλη τρελλα !
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-12-08, 09:15
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

ποια καρεκλα του πηρε και την πολυθρονα για να καθεται και να το χαζευει το αριστουργημα

μπραβο ειναι απλα τελειο
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-12-08, 10:17
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εγώ πιστευω οτι μετά από τις τόσο προκλητικες δηλώσεις του ιδιοκτήτη του ενυδρειου πρεπει να γινει τουλάχιστον banned
Παράθεση:
Θελει πολλη δουλεια ακομη αλλα.....
Ειναι να μην βαλεις κουκουλες....και να τον ψαχνεις....
Παράθεση:
Η εικονα του αυτη τη στιγμη ειναι απογοητευτικη



Αλέξανδρε θα το ξαναπω αλλη μια φορά. Το ενυδρείο σου ειναι μια ζωγραφιά!!
Φανταστική δουλεια!!!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-12-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο ευχαριστω η blyxa που μου εστειλες δεν "παει"και τοσο, η Eleocharis το ιδιο αλλα τα σαλιγκαρια που ειχαν πανω ...ου ου χιλιαδες γινανε βρε

η μπλυξα τελικα καταλαβα οτι δεν ειναι ουτε ευκολο ουτε δυσκολο φυτο...απλα ειναι ισως το πιο ιδιοτροπο φυτο που υπαρχει...χα χα....κατι θελει και δεν εχω βρει τι ειναι αυτο....εχει επιβιωσει σε πολλα ενυδρεια που εδωσα χωρις φως εντονο και χωρις διξειδιο..ουτε καν diy ουτε excel..απλα δεν τρελλαινεται στην αναπτυξη...

επισης σε ενυδρειο με τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο μου (ιδια βατ ιδιο ενυδρειο μπουκαλα διοξειδιο παρομοια ρουτινα λιπασματος...εμεινε παλι στασιμη,.....σε μενα κατι της αρεσει και απο 3-4 κλαδεματα εχω χαρισει πανω απο 150 φυτα μεσα σε λιγους μηνες....

η ελεοχαρις σε μενα εχει καποιον περιεργο κυκλο...δηλαδη μενει στασιμη...ξαφνικα αρχιζει και γεμιζει ρανερς και μετα στασιμη ξανα...αυξανεται δηλαδη κατα περιοδους....

σαλιγκαρακια εχω παρα πολλα αλλα ολα ειναι μωρα...επειδη εχω πολυ μαλακο νερο δε μπορουν να μεγαλωσουν.....απορω ομως πως πολλαπλασιαζονται....ενηλικα δε βλεπω πουθενα...και δεν ειναι αυτα (νομιζω λεγονται tuberculata )που ζουν στον πυθμενα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-12-08, 13:42
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Προσωπικά καταστάλαξα οτι πολλά φυτά ευνοούνται καλύτερα οταν το νερό βρίσκεται προς την οξινη πλευρά PH 6,8-6,6 και σε Gh κάτω του 7 (ολα αυτά προσωπική εκτίμηση) τα συμπεράσματα τα έβγαλα πειραματιζόμενος στο ενυδρείο μου και απο παρατηρήσεις ενυδρείων άλλων φιλων και για να γίνω πιο σαφης: οταν το PH μου το είχα στο 6,8 και το GH στο 8 η ανάπτυξη των φυτών ηταν καλή αλλά οχι οπως θα έπρεπε,(υπόψιν φωτισμος και λιπανση οπως και τώρα και το υπόστρωμα ηταν και αρκετα φρέσκο) ρίχνωντας το PH στο 6,6 και σήμερα στο 6,3 και to GH στο 3 και διατηρώντας ολες τις υπόλοιπες ρουτίνες ιδιες και απαράλλαχτες βλέπω μια τρομερη και υγιή ανάπτυξη των φυτών.Τωρα σε ενυδρεία φίλων τους έχω δώσει πάμπολλα κλαδέματα αλλά δεν μπορουν να τα διατηρήσουν υπάρχει και μπουκάλα με CO2 και λίπανση καθημερινη αλλά δεν ,το Pogostemon μένει στασιμο η χαλάει το ιδιο και η blyxa και oi Rotalla.Οταν ο φιλος μου έβαλε ΑΟ και εριξε το PH kai GH η διαφορα ηταν εντυπωσιακη ολα πηραν τα πάνω τους και περιμένει νεα κλαδέματα μου.Ολα τα παραπάνω αποτελουν προσωπικες εκτιμήσεις και οχι επιστημονικές αναλύσεις (ΠΑΝΟooo η Blyxa εγινε δάσος,οπότε μετά την Ζωοφιλία και αφου στησω το νέο ενυδρείοθα γίνει χαμός πρεπει ναναι καμμια χιλιάδα ρίζες )
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
300l, aquascape, ξυλα, moss, φυτα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ "BETTA AQUARIUM" JONNY Bettas 12 07-01-07 23:47
Shinnersia rivularis "Mexican Oak Leaf" => Μεζε mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 25-02-05 17:35
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09357 seconds with 14 queries