Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-05-12, 21:04
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυσκολευτηκα πολυ να διαβασω αυτο το μηνυμα
χαχαχχααχ δεν εχεις αδικο! τελειωσαν οι μπαταριες απο το keyboard και προφανως αντι να σταματησει να γραφει επελεξε να πεταει ασχετα γραμματα μεσα!

οποτε αν καταλαβα καλα αυτο δεν συμπεριλαμβανει τους ανεμιστηρες ε?
-------------------------
παιδια με το φθηνο συνηθισμενο θερμομετρο που εχουν τα πετ σοπ μετραω 26 τωρα. με ενα παμφθηνο του τζαμπο με καλωδικο με αισθητηρα στην ακρη (δεν εχω ιιδεα αν κανω καλα που το βαζω στο νερο) μετραω 28. τι να πιστεψω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 01-05-12 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-05-12, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα αν το μονο που κανει ειναι να ανοιγοκλεινει ανεμιστηρες νομιζω το κανω κι εγω αυτο!
Οπως το λες.
Νομιζεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-05-12, 21:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχω ακουσει για κανεναν που να ειχε προβλημα η να πηρε ελατωματικο.μονο εγω,εχω παραγγειλει 3 φορες τετοια (ενα για μενα και δυο για φιλο) και ολα ητανε μια χαρα.κοιταξε τα Ratings στους πωλητες στο ebay και παραγγειλε απο καποιον που να εχει απο 99% και πανω.οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.οι περισσοτεροι αν οχι αλλοι θα σου κανουν αλλαγη αν ειναι προβληματικο το προιον.αρκει να τους το στειλεις πισω.αλλα για 10-15 ευρω δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.θα πρεπει νασαι πολυ γκαντεμης να σου κατσει ελατωματικο,τι να πω
αν πληρωσεις με paypal η αγορα ειναι ασφαλισμενη.αποκει τα παιρνεις σιγουρα τα λεφτα σου.(μου εχει τυχει με αλλο προιον παλιοτερα)

η σχεση ολων αυτων με το καλοκαιρι ειναι οτι καλυτερα παρτο απο τωρα πριν αρχισουν οι μεγαλες ζεστεςγιατι τοτε θα τρεχεις.η θα βαζεις ανεμιστηρες να δουλευουν συνεχεια.αλλιως με κανα 50αρι-60αρι ευρω παιρνεις τον elliwel απο εδω.που ειναι καλυτερος μεν ποιοτικα αλλα,πιο ακριβος.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-05-12, 21:15
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ημουν ετοιμος να παραγγειλω ρε παιδια αλλα μετα θες κι αλλα εξοδα οπως ανεμιστηρες! δεν ξερω αν ειμαι στην κατασταση δυστυχως για αυτο και εβαλα αγγελια εδω μπας και εχει κανεις.

πφφφφφφφφφφφφφ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-05-12, 21:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ημουν ετοιμος να παραγγειλω ρε παιδια αλλα μετα θες κι αλλα εξοδα οπως ανεμιστηρες!
Tα pc case fan ειναι φθηνα.
http://www.skroutz.gr/c/674/case-fan...ir=asc&page=10
Απλα κοιτας τη ροη αερα σε CMF να ειναι οσο μεγαλυτερη γινεται και οσο μεγαλυτερα σε διαμετρο χωρανε να τοποθετηθουν, για να επαρκουν για ψυξη και να μην αναγκαστεις να το γεμισεις αενμιστηρακια το καπακι.

Τροφοδοτικο (διπλα αμπερ απο τα συνολικα των ανεμιστηρων για να μη ζεσταινεται και καει) και καλυτερα ρυθμιζομενης εξοδου 3-12V για να μπορεις να κανεις διαφορες ρυθμισεις που θα καταλαβεις αργοτερα που μπορει να χρειαστουν (ιδιως αν δεν εχεις controller)

ΥΓ1 μην κανεις το λαθος και παρεις κανενα με λεντακια και αναβοσβηνουν το βραδι στο ενυδρειο.
ΥΓ2 μη κοιταζεις στα specs να συγκρινεις τον θορυβο τουε (db). Οποιο ειναι αθορυβο απλα δεν ψυχει.
ΥΓ3 κανε κρατει απο το στησιμο ενυδρειων και κοιταξε να εξοπλισεις σωστα τα ηδη υπαρχοντα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια με το φθηνο συνηθισμενο θερμομετρο που εχουν τα πετ σοπ μετραω 26 τωρα. με ενα παμφθηνο του τζαμπο με καλωδικο με αισθητηρα στην ακρη (δεν εχω ιιδεα αν κανω καλα που το βαζω στο νερο) μετραω 28. τι να πιστεψω?
Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.
Οταν επιλεγουμε θερμομετρο απο ενα ραφι, αποκλειουμε πρωτα αυτα που δειχνουν πιο μακρυα απο τα αλλα και απο τα υπολοιπα επιλεγουμε αυτο που δειχνει το μεσο ορο.
Αν κανεις συγκριση και με αλλα (αν εχεις) μαλλον θα βγαλεις πιο ασφαλες συμπερασμα.


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-05-12 στις 21:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-05-12, 21:55
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

α αυτα τα ανεμιστηρακια ειναι για να τα βαλεις οπως εχεις κανει εσυ νομιζω πανω στο καπακι ε? οποτε κατι πιο μονιμο...

πφφφ ειμαι και ασχετος απο ηλεκτρολογικα, εγω σιγουρα δεν μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-05-12, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω περυσι εκανα κατι προχειρο:

εβαλα παγακια σε ενα ενυδρειακο σακουλακι και το εβαλα στο νερο!

δεν ξερω αν σε βολευει να το κανεις για καποιες μερες,μεχρι να βρεις το εξαρτημα που ψαχνεις για να λυσεις το προβλημα μονιμα...
Ακριβως.
Προχειρο και λαθος.
Κατεβαζει για λιγη ωρα τη θερμοκρασια μεχρι να λιωσουν τα παγακια και μετα ανεβαινει.
Πανω κατω δλδ η θερμοκρασια.
Καθε μια ωρα παγακια.
Σουπερ
Φταχνε και κανενα φραπεδακι επι της ευκαιριας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
α αυτα τα ανεμιστηρακια ειναι για να τα βαλεις οπως εχεις κανει εσυ νομιζω πανω στο καπακι ε? οποτε κατι πιο μονιμο...

πφφφ ειμαι και ασχετος απο ηλεκτρολογικα, εγω σιγουρα δεν μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα...
Τοτε πας σε τετοια. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows
(Τα πανω πανω. τα τσιλερ κατω ειναι ακριβα)
Και θα τα ακουμπησεις και λιγο παραπανω.

Αλλα θελουν ανοιχτο καπακι.
Αν εχεις ψαρια αλτες, να βαλεις φουσκωτα στρωματα γυρω απο το ενυδρειο για τους κασκαντερ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-05-12 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-05-12, 22:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

χρυσοψαρα, λαμπιντο, σιανοχρωμις, μιλομο και κριμπενσις εχω. δεν νομιζω να ειναι αλτες ετσι?

αν ηξερα να το φτιαξω μαλλον θα ηθελα να κανω αυτο που εκανες απλα σου λεω τα χερια μου με ηλεκτρισμο δεν πιανουν! Ασε που το ενα ενυδρειο εχει γυαλινα καπακια και δεν μπορω να τα πειραξω γιατι δεν ειναι δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-05-12, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα δεν ειναι αναγκη να κανεις και υπερπαραγωγη.
Σε ενα ενυδρειακι ειχα βαλει ετσι ψυξη
(κοιτα πανω δεξια)


Συνδεση τα καλωδια του με παλιο τροφοδοτικο 5.5V απο κινητο τηλεφωνο (λιγες στοφες και μικρη αποδοση αλλα ηταν μικρο το ενυδρειο και πολυ δυνατο το ανεμιστηρακι. Το ειχα σχεδον συνεχως ανοιχτο.
Αρκει να ειναι σιγουρο οτι δεν θα πεσει μεσα.


ΥΓ τα ηλεκτρολογικα δεν ειναι πολυ σοβαρα (για τους ανεμιστηρες) αφου δουλευουν με λιγα βολτ και δεν ειναι και επικιδνυνο αν γινει καποιο λαθος.
Τα πιο δυσκολα ειναι στον controller που εχεις να κανεις με συνδεσμολογια και 230V.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-05-12, 22:40
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μαλλον δεν καταλαβαινεις οτι μπορει να παρω το ανεμιστηρακι να το βαλω στο νερο και να αναρωτιεμαι "γιατι δεν κολυμπαει" !

σου λεω ηλεκτρολογια κι εγω = αγνωστοι!

οποιος εχει την καλη διαθεση να ερθει να βοηθησει τοτε οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-05-12, 12:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ψαξεις λιγο θα βρεις λυση.μπορεις να δεις τη λυση των ανεμιστηρων που σου ειπανε πιο πανω απτο petcumulus κλπ.μπορεις ακομα και με ανεμιστηρακια απλα επιτραπεζια να κανεις δουλεια απλα εκει δεν θα εχεις την αυτοματη ρυθμιση που ειναι σημαντικο και για την ευκολια σου και για τη σταθεροτητα στο ενυδρειο και για οικονομια κλπ.αν πιανανε τα χερια σου απο ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα θα μπορουσες ισως να κοιταζες και στη smart kit για κανα κιτακι θερμοστατη.νομιζω εχουνε κατι τετοια,εστω και ετοιμα να το επαιρνες αλλα παλι θα ηθελε συνδεση.νομιζω η λυση με τον stc ειναι η καλυτερη και φτηνοτερη.το πολυ πολυ παρτον και βαλε μια αγγελια εδω μεσα να σε βοηθησει καποιος να τον βαλετε μολις θα τον εχεις στα χερια σου.καποιος θα βρεθει.δεν ξερω αν θα προλαβω ναμαι εδω, αλλιως θα σου ελεγα να σε βοηθησω εγω.παντως χαμενος δεν θα παει να το αγορασεις,στη χειροτερη πουλα τον εδω μεσα.κρα θα κανουν ολοι τωρα το καλοκαιρι

υποψιν οτι κοιτας για τον stc-1000.αυτος εχει δυο καναλια.ενα για θερμανση κιενα για ψυξη για να μπορεις να βαλεις και το θερμαντικο πανω του.γιατι υπαρχει κιαλλος ενας (stc-100 νομιζω λεγεται) που εχει μονο ενα καναλι/εξοδο.αν τον παρεις,δες και το σχεδιαγραμμα που θα εχουνε στη σελιδα του προιοντος κατα την αγορα για να επιβεβαιωσεις οτι παιρνεις αυτον με τις δυο εξοδους
θα σου λυσει τα χερια και το καλοκαιρι και το χειμωνα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-05-12, 15:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εγω το ειπα, οποιος θελει να βοηθησει ειναο ευπροσδεκτος!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-05-12, 11:35
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα παιδια , μπαινω και εγω στην συζητηση σας για να ρωτησω κατι . εχω και εγω προβλημα με την θερμοκρασια , εχω αγορασει ενα controler ( το συνδεσα με τα ανεμηστηρακια) αλλα δεν μου εκανε δουλεια και παρολο που δουλευε συννεχεια δεν κατεβασε την θερμοκρασια , βεβαια εγω πηρα αυτον http://www.google.gr/imgres?q=reef+c...&tx=-517&ty=30

μηπως επρεπε να τον συνδεσω με τον θερμοστατη? μπορειτε να με συμβουλεψετε?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-05-12, 11:48
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλημέρα... όπως έχουν πει και σε προηγούμενα ποστ θα πρέπει να κάνεις ότι έκανε και ο φίλος Σάββας, ρίξε μια ματιά εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-05-12, 12:14
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα... όπως έχουν πει και σε προηγούμενα ποστ θα πρέπει να κάνεις ότι έκανε και ο φίλος Σάββας, ρίξε μια ματιά εδώ
πολυ καλη παρουσιαση ... αυτο μου το προτεινε και καποιος αλλος απο το φορουμ και δεν το πηρα γιατι δεν ειχα visa γιαυτο και πηρα τον αλλον , απλα η ερωτηση μου ειναι . οτι το controller συνδεεται με τα ανεμηστηρακια και τα βαζει σε λειτουργια οταν αναιβει η θερμοκρασια του νερου , εμενα δουλευουν ολη μερα εδω και μερικες μερες και απο 30 πηγε στους 28 .... τι καλυτερο μπορει να κανει το controler εαν δεν υπαρχει ψυγειο ? και με την εξατμιση τι γινεται ? παλι υπαρχει αφου δουλευουν τα ανεμηστηρακια ετσι δεν ειναι ?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-05-12, 12:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η ψύξη με τα ανεμιστηράκια βασίζεται στην εξάτμιση του νερού. Και την αναπλήρωση την κάνεις με νερό Α/Ο κατά προτίμηση. Το ζήτημα είναι τι θερμοκρασία έχει ο χώρος, πόσο φτάνει στο ενυδρείο, πόσα λίτρα είναι, πόσα ανεμιστηράκια και με τι ροή έβαλες και πώς τα έβαλες. Προσωπικά δεν το έχω δει σε μένα να κατεβάζει πάνω από 3 βαθμούς.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-05-12, 12:52
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ψύξη με τα ανεμιστηράκια βασίζεται στην εξάτμιση του νερού. Και την αναπλήρωση την κάνεις με νερό Α/Ο κατά προτίμηση. Το ζήτημα είναι τι θερμοκρασία έχει ο χώρος, πόσο φτάνει στο ενυδρείο, πόσα λίτρα είναι, πόσα ανεμιστηράκια και με τι ροή έβαλες και πώς τα έβαλες. Προσωπικά δεν το έχω δει σε μένα να κατεβάζει πάνω από 3 βαθμούς.
αυτο το ξερω και εμενα 2 με 3 βαθμους το πολυ πολυ !!!!!!! η εξατμιση ειναι θεμα ομως. τωρα που δεν εχουμε τις τρελες ζεστες και βαζω καθε μερα νερο !!!!!!! σε περιπτωση που θα λειψω ομως 4-5 μερες θα εχω προβλημα . οποτε τι κανουμε παμε σε ψυγειο ?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-05-12, 13:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶μα έχεις λεφτά παίρνεις chiller. Αλλιώς φτιάχνεις μια αυτόματη αναπλήρωση (με εναν από τους πολλούς τρόπους που υπάρχουν για κάθε τσέπη), αλλιώς φτιαχνεις το ύψος του φίλτρου έτσι ώστε να μην ξενερίσει και απλά κανείς μια αλλαγή όταν γυρίσεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-05-12, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω αγορασει ενα controler ( το συνδεσα με τα ανεμηστηρακια) αλλα δεν μου εκανε δουλεια και παρολο που δουλευε συννεχεια δεν κατεβασε την θερμοκρασια , βεβαια εγω πηρα αυτον http://www.google.gr/imgres?q=reef+c...&tx=-517&ty=30

μηπως επρεπε να τον συνδεσω με τον
θερμοστατη? μπορειτε να με συμβουλεψετε?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
...απλα η ερωτηση μου ειναι . οτι το controller συνδεεται με τα ανεμηστηρακια και τα βαζει σε λειτουργια οταν αναιβει η θερμοκρασια του νερου , εμενα δουλευουν ολη μερα εδω και μερικες μερες και απο 30 πηγε στους 28 .... τι καλυτερο μπορει να κανει το controler εαν δεν υπαρχει ψυγειο ? και με την εξατμιση τι γινεται ? παλι υπαρχει αφου δουλευουν τα ανεμηστηρακια ετσι δεν ειναι ?
Μισο λεπτο να ξεκαθαρισουμε πρωτα καποια βασικα πραγματα, γιατι βλεπω μπερδεμα.

- Ο θερμοστατης δεν ειναι το εξαρτημα που θερμαινει το νερο (αυτο το κανει το θερμαντικο σωμα ή αλλιως θερμαντηρας). Ο θερμοστατης ειναι ενα εξαρτημα "ενσωματωμενο" πανω στο θερμαντικο σωμα, που "αισθανεται" (με καποιον εσωματωμενο και παλι αισθητηρα) την αλλαγη θερμοκρασιας, και ανοιγοκλεινει το θερμαντικο σωμα αναλογα τη θερμοκρασια που του εχουμε ρυθμισει.

- Στα θερμαντικα σωματα, ο θερμοστατης δινει εντολη για ON, οταν η θερμοκρασια πεσει πιο χαμηλα, απο την επιθυμητη κατωτατη που εχουμε ρυθμισει στο κουμπι του, και OFF οταν την ανεβασει και την φτασει παλι στην επιθυμητη κατωτατη που εχουμε ρυθμισει.
Αυτη η δυνατοτητα ονομαζετα συνηθως heating. (το αντιθετο λεγεται cooling)

- Το θερμαντικο σωμα ΔΕΝ ψυχει. Μονο θερμαινει.
Αν εχουμε ρυθμισει στο θερμοστατη του θερμοκρασια μικροτερη απο αυτη που εχει το νερο απο μονο του (πχ θερμοκρασια χωρου), δεν μπορει να κανει κατι ο θερμαντηρας για να την κατεβασει.
Απλα μενει κλειστος και δεν το ζεσταινει περισσοτερο.

- Ο controller εχει τη δυνατοτητα μετρωντας με ενα αισθητηρα μεσα στο νερο τη θερμοκρασια, να ανοιγοκλεινει (αναλογα τον προγραμματισμο που θα του κανουμε), καποιες συσκευες ειτε για θερμανση (heating) ειτε για ψυξη του ενυδρειου (colling), ειτε και τα δυο.
Δεν εχουν ολοι οι controller ομως τις ιδιες δυνατοτητες προγραμματισμου (πχ μπορει να ειναι μονο heating ή μονο cooling) και δεν μπορουν να οδηγησουν οσες συσκευες θελουμε ταυτοχρονα.
Αλλοι ειναι για συνδεση με μια συσκευη (και δυνατοτητα επιλογης ή οχι, προγραμματισμου heating ή colling, αναλογα την περιοδο), αλλοι για δυο και περισσοτερες.

----------------------------------------------

Παμε στο προβλημα:

- Ο θερμαντηρας τιτανιου που εχεις, δεν εχει θερμοστατη εσνωματωμενο, αλλα εχει ενα controller για να κανει τη δουλεια αυτη, εχωντας πανω του ενα αισθητηρα για το νερο και ενα κουμπι για να επιλεγεις την επιθυμητή θερμοκρασια.
- Eiσαι σιγουρος οτι μπορει να ελεγξει και ανεμιστηρες?
(cooling επιλογη προγραμματισμου)
Κανει το αντιθετο, δλδ? να δινει δινει εντολη για ON, οταν η θερμοκρασια ανεβει πιο ψηλα, απο την επιθυμητη ανωτατη που εχουμε ρυθμισει στο κουμπι του, και OFF οταν την κατεβασει παλι στην επιθυμητη ανωτατη που εχουμε ρυθμισει.

Απο εκει και μετα, αν εχει τη δυνατοτητα για ελεγχο και ψυκτικων συσκευων, τοτε το προβλημα ειναι στις δυνατοτητες των ψυκτικων συσκευων (χωρις να αποκλειεται το προβλημα και στα δυο, controller και ψυκτες).

Ή ειναι αδυναμα, ή λιγα, για την πτωση θερμοκρσασιας που θελεις να πετυχεις.

---------------------------------
- Η πτωση θερμοκρασιας γινεται μεσω της εξατμισης που λαμβανει χωρα στην επιφανεια του νερου.

- Η αναταραξη της επιφανειας βοηθαει στην εξατμιση.

- Η αναταραξη εχει και αλλα αποτελεσματα οπως
α) μπαινει οξυγονο στο νερο και διαφευγει το διοξειδιο (ανταλλαγη αεριων). Πολυ χρησιμο το καλοκαιρι, αφου το οξυγονο σε νερο με υψηλοτερη θερμοκρασια ειναι σε μικροτερη διαλυση και τα ψαρια μπορει να υποφερουν στην αναπνοη τους σε μεγαλες θερμοκρασιες, αν συντρεχουν κι αλλοι παραγοντες (πχ μεγαλη ιχθυοφορτωση).
β) ανεβαινει το pH.

- Το νερο που εξατμιζεται αφηνει πισω του ολα τα μεταλλικα αλατα και στοιχεια (ασβεστιο, μαγνησιο δλδ ουσιες που απαρτιζουν την GH, αλλα και τα υπολοιπα οπως αλατι κλπ).
Ειναι δλδ ιδιο με της ΑΟ, σκετο H2O.
Αν εμεις προσθετουμε νερο για αναπληρωση με ολες αυτες τις ουσιες παλι (και αν δεν υπαρχει κατι να καταναλωνει αυτες τις ουσιες που μενουν πχ αναλογος πλυθησμος σαλιγκαριων που τις απορροφουν για το κεληφος τους), τοτε θα παρατηρησουμε τις μετρησεις σκληροτητας (αλλα και οξυτητας-pH εμμεσα) να εχουν ανοδικες συνεχως τιμες.
Αν δεν εχουμε ΑΟ, μια μεση λυση, ειναι οι μεγαλες αλλαγες για να γινεταi καποιας μορφης reset στις τιμες, οχι ομως απολυτες εκτος κι αν γινοταν 100% αλλαγη. Αυτες οι αλλαγες θελουν εμπειρια και προσοχη για να μην αλλαξουν αποτομα οι τιμες και εχουμε χειροτερα αποτελεσματα (εως θανατους) απο απλα κακες τιμες GH KH pH για τα εκαστοτε ψαρια.
Το απιονοσμενο για ηλεκτρικα σιδερα δεν το προτεινω. Υπαρχουν κακες εμπειριες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-05-12, 21:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

παιδια μιας και ειμαστε στο θεμα, ξερετε αν οι αφρικανες (λαμπιντο και κριμπενσις κυριως αλλα και μερικες χαπς) ειναι αλτες? γιατι αν ειναι τοτε ανοιχτα καπακια γιοκ.

ΥΓ (παιδια ευχαριστω ολους οσους προσφερονται να βοηθησουν με τα ανεμιστηρακια κτλ, σκεφτομαι τα οικονομικα μου που ειναι χαλια και το προγραμματιζω)
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-05-12, 08:06
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισο λεπτο να ξεκαθαρισουμε πρωτα καποια βασικα πραγματα, γιατι βλεπω μπερδεμα.

- Ο θερμοστατης δεν ειναι το εξαρτημα που θερμαινει το νερο (αυτο το κανει το θερμαντικο σωμα ή αλλιως θερμαντηρας). Ο θερμοστατης ειναι ενα εξαρτημα "ενσωματωμενο" πανω στο θερμαντικο σωμα, που "αισθανεται" (με καποιον εσωματωμενο και παλι αισθητηρα) την αλλαγη θερμοκρασιας, και ανοιγοκλεινει το θερμαντικο σωμα αναλογα τη θερμοκρασια που του εχουμε ρυθμισει.

- Στα θερμαντικα σωματα, ο θερμοστατης δινει εντολη για ON, οταν η θερμοκρασια πεσει πιο χαμηλα, απο την επιθυμητη κατωτατη που εχουμε ρυθμισει στο κουμπι του, και OFF οταν την ανεβασει και την φτασει παλι στην επιθυμητη κατωτατη που εχουμε ρυθμισει.
Αυτη η δυνατοτητα ονομαζετα συνηθως heating. (το αντιθετο λεγεται cooling)

- Το θερμαντικο σωμα ΔΕΝ ψυχει. Μονο θερμαινει.
Αν εχουμε ρυθμισει στο θερμοστατη του θερμοκρασια μικροτερη απο αυτη που εχει το νερο απο μονο του (πχ θερμοκρασια χωρου), δεν μπορει να κανει κατι ο θερμαντηρας για να την κατεβασει.
Απλα μενει κλειστος και δεν το ζεσταινει περισσοτερο.

- Ο controller εχει τη δυνατοτητα μετρωντας με ενα αισθητηρα μεσα στο νερο τη θερμοκρασια, να ανοιγοκλεινει (αναλογα τον προγραμματισμο που θα του κανουμε), καποιες συσκευες ειτε για θερμανση (heating) ειτε για ψυξη του ενυδρειου (colling), ειτε και τα δυο.
Δεν εχουν ολοι οι controller ομως τις ιδιες δυνατοτητες προγραμματισμου (πχ μπορει να ειναι μονο heating ή μονο cooling) και δεν μπορουν να οδηγησουν οσες συσκευες θελουμε ταυτοχρονα.
Αλλοι ειναι για συνδεση με μια συσκευη (και δυνατοτητα επιλογης ή οχι, προγραμματισμου heating ή colling, αναλογα την περιοδο), αλλοι για δυο και περισσοτερες.

----------------------------------------------

Παμε στο προβλημα:

- Ο θερμαντηρας τιτανιου που εχεις, δεν εχει θερμοστατη εσνωματωμενο, αλλα εχει ενα controller για να κανει τη δουλεια αυτη, εχωντας πανω του ενα αισθητηρα για το νερο και ενα κουμπι για να επιλεγεις την επιθυμητή θερμοκρασια.
- Eiσαι σιγουρος οτι μπορει να ελεγξει και ανεμιστηρες? (cooling επιλογη προγραμματισμου)
Κανει το αντιθετο, δλδ? να δινει δινει εντολη για ON, οταν η θερμοκρασια ανεβει πιο ψηλα, απο την επιθυμητη ανωτατη που εχουμε ρυθμισει στο κουμπι του, και OFF οταν την κατεβασει παλι στην επιθυμητη ανωτατη που εχουμε ρυθμισει.

Απο εκει και μετα, αν εχει τη δυνατοτητα για ελεγχο και ψυκτικων συσκευων, τοτε το προβλημα ειναι στις δυνατοτητες των ψυκτικων συσκευων (χωρις να αποκλειεται το προβλημα και στα δυο, controller και ψυκτες).

Ή ειναι αδυναμα, ή λιγα, για την πτωση θερμοκρσασιας που θελεις να πετυχεις.

---------------------------------
- Η πτωση θερμοκρασιας γινεται μεσω της εξατμισης που λαμβανει χωρα στην επιφανεια του νερου.

- Η αναταραξη της επιφανειας βοηθαει στην εξατμιση.

- Η αναταραξη εχει και αλλα αποτελεσματα οπως
α) μπαινει οξυγονο στο νερο και διαφευγει το διοξειδιο (ανταλλαγη αεριων). Πολυ χρησιμο το καλοκαιρι, αφου το οξυγονο σε νερο με υψηλοτερη θερμοκρασια ειναι σε μικροτερη διαλυση και τα ψαρια μπορει να υποφερουν στην αναπνοη τους σε μεγαλες θερμοκρασιες, αν συντρεχουν κι αλλοι παραγοντες (πχ μεγαλη ιχθυοφορτωση).
β) ανεβαινει το pH.

- Το νερο που εξατμιζεται αφηνει πισω του ολα τα μεταλλικα αλατα και στοιχεια (ασβεστιο, μαγνησιο δλδ ουσιες που απαρτιζουν την GH, αλλα και τα υπολοιπα οπως αλατι κλπ).
Ειναι δλδ ιδιο με της ΑΟ, σκετο H2O.
Αν εμεις προσθετουμε νερο για αναπληρωση με ολες αυτες τις ουσιες παλι (και αν δεν υπαρχει κατι να καταναλωνει αυτες τις ουσιες που μενουν πχ αναλογος πλυθησμος σαλιγκαριων που τις απορροφουν για το κεληφος τους), τοτε θα παρατηρησουμε τις μετρησεις σκληροτητας (αλλα και οξυτητας-pH εμμεσα) να εχουν ανοδικες συνεχως τιμες.
Αν δεν εχουμε ΑΟ, μια μεση λυση, ειναι οι μεγαλες αλλαγες για να γινεταi καποιας μορφης reset στις τιμες, οχι ομως απολυτες εκτος κι αν γινοταν 100% αλλαγη. Αυτες οι αλλαγες θελουν εμπειρια και προσοχη για να μην αλλαξουν αποτομα οι τιμες και εχουμε χειροτερα αποτελεσματα (εως θανατους) απο απλα κακες τιμες GH KH pH για τα εκαστοτε ψαρια.
Το απιονοσμενο για ηλεκτρικα σιδερα δεν το προτεινω. Υπαρχουν κακες εμπειριες.
καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικοτατη απαντηση σου . με βοηθησε πολυ .
θα τα σκεφτω ολα αυτα και θα δω τι θα κανω .
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-05-12, 15:58
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως.
Προχειρο και λαθος.
Κατεβαζει για λιγη ωρα τη θερμοκρασια μεχρι να λιωσουν τα παγακια και μετα ανεβαινει.
Πανω κατω δλδ η θερμοκρασια.
Καθε μια ωρα παγακια.
Σουπερ
Φταχνε και κανενα φραπεδακι επι της ευκαιριας

χαχαχα!

ε,τι να πεις;

πετσοπας μου το ειχε πει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-05-12, 16:48
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

αυτο με τα παγακια ειναι πολυ Old school. να φανταστεις οτι μου το λενε ατομα που δεν ειναι του χομπυ πολυ κι εχουν ασχοληθει ελαχιστα αλλα ειχαν ψαρια πριν 20+ χρονια, οποτε φανταστειτε ποσο σιαδεδωμενο ηταν τοτε
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-05-12, 17:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οποιος θελει ας το δοκιμασει (αν ενδιαφερεται για τα ψαρια του ας το κανει σε αδειο ενυδρειο).
Ας δει τη θερμοκρασια στο θερμομετρο, μετα να ριξει παγακια και μετα να μετρησει ποσο θα πεσει η θερμοκρασια και ποση ωρα θα κρατησει αυτο.
Επισης να παρει μετρησεις θερμοκρασιας απο διαφορα υψη του (επιφανεια-βυθο) και να μας πει
Ας τσεκαρει πριν και μετα τυχων μεταβολες pH GH KH TDS

Mπορει να διαβασει και τα βασικα για το νερο εδω και ισως καταλαβει http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%81%CF%8C

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει παρατηρησεις οταν βγαζει παγακια απο τις παγοθηκες αν βρισκει καποιο υλικο σαν σκονη μεσα στην παγοθηκη και τι ειναι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-05-12, 10:34
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ναι υπαρχει κατι σαν σκουπιδακι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-05-12, 10:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά αυτά είναι άλατα (ανθρακικό ασβέστιο, μαγνήσιο, κλπ), αλλά θα ήθελα να έχω τη γενική ιδέα όλων αυτών που λέει ο Σπύρος, αν ξέρει έχει την όρεξη να γράψει δυο λόγια.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-05-12, 03:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά αυτά είναι άλατα (ανθρακικό ασβέστιο, μαγνήσιο, κλπ), αλλά θα ήθελα να έχω τη γενική ιδέα όλων αυτών που λέει ο Σπύρος, αν ξέρει έχει την όρεξη να γράψει δυο λόγια.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Σε μενα απευθυνεται η προτροπη?
Και σε τι ακριβως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-05-12, 04:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Λέω στον Janick τι είναι τα σκουπιδάκια του και εκφράζω την επιθυμία να πεις ποιες περίπου θα είναι οι μεταβολές των pH GH KH TDS!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασια jgelsis Έλεγχος θερμοκρασίας 8 31-10-09 01:06
Θερμοκρασια ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 16-08-08 22:47
θερμοκρασια αρχηγος Bettas 4 11-05-08 19:02
Θερμοκρασια Αλεξανδρος Κοντος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-08-07 17:51
Θερμοκρασια jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-05-07 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10711 seconds with 15 queries