Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:07
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή What do you suggest ?

Title: What do you suggest ?
Post by: Anton on 03/30/02 at 12:46:16
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια χαρα σε ολους απο εναν ακομα νεο στο hobby.

Με λένε Αντωνη και προσφατα αγορασα απο αγγελια (νομιζω σε πολυ καλη
τιμη-το ελεγξα και ειναι ΟΚ) ενα ενυδρειο διαστασεων 90(L),45(W),45(H)
με δυο θεσεις για λαμπες (μια μπροστα και μια πισω).
Εχω γυρισει πολλα sites στο Internet εχω διαβασει άρθρα και
εχω δει πολλες φωτογραφιες πραγματικα πολυ ομορφων ενυδρειων.
Σκεφτομαι να το φτιαξω με αφρικανες (Malawi), αμμο,βραχους
αλλα φοβαμαι οτι ισως να ειναι μικρο και να δυσκολευτω.
Σαν εναλλακτικη εχω να το φτιαξω κοινωνικο με Angelfishes
(τα οποια τα βρισκω πολυ ομορφα) και καποια μικρα κοπαδακια απο
αλλα μικρα ψαρακια που θα ταιριαζουν , καθως και αρκετα φυτα.
Πολυ γενικη ερωτηση αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας, τις εμπειρίες σας
τα αρνητικα και θετικα της καθε μιας περιπτωσης. Εχω πολυ διαθεση να
φτιαξω ενα πραγματικα ομορφο και σωστο ενυδρειο απλα προσπαθω να
κανω μια καλη αρχη και γι αυτο θελω βοηθεια.

Θα περιμενω replies ... THX a lot


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: ThanMos on 03/30/02 at 13:31:24
--------------------------------------------------------------------------------
Αν μενεις σε περιοχη με σκληρο νερο υψηλου pH, θα αξιζε τον κοπο να σκεφτεις και τους κιχλιδες της Τανγκανικα, εφ'οσον μπορεις να κρατησεις την θερμοκρασια χαμηλα.
Επισης, ενα "συμμαζεμενο" setup Malawi δεν νομιζω οτι αποκλειεται... Αυτο που χρειαζεται σε αυτην την περιπτωση ειναι αυτοσυγκρατηση και μελετη για το τι θα βαλεις μεσα. Τα πραγματα ειναι καλυτερα αν μπορεις να κανεις Tanganyika setup, γιατι εκει υπαρχουν αρκετα μικρα ειδη χωρις απαιτησεις πολυ χωρου...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: polleni on 03/30/02 at 18:33:25
--------------------------------------------------------------------------------
180 λίτρα.. Δεν είναι και μικρό.. Ενα ενυδρείο με σχετικά ήρεμα mbuna βγαίνει.. Μιλάμε για Malawi πάντα.. Οι άλλες λίμνες είναι καλές αλλά μόνον για ψάρεμα !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Anton on 04/01/02 at 02:39:58
--------------------------------------------------------------------------------
Υπέροχα. Αυτο ήθελα να ακουσω φίλε Polleni. Malawi mbuna λοιπον.

Τι πρεπει να κανω για να σιγουρευτω οτι οι πετρες που μαζευω απο τη φυση θα ειναι ακινδυνες για τα ψαρια μου.

Εννοειται οτι θα τις καθαρισω πολυ καλα απο οτι ξενο σωμα εχουν πανω τους και θα τις πλύνω πολυ καλα με βραστο νερο.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/01/02 at 02:45:26
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό είναι αρκετό Anton.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: newfish on 04/02/02 at 04:15:20
--------------------------------------------------------------------------------
Σαν νέος ενυδρειάς και εγώ (για την ακρίβεια εγώ δεν έχω αγοράσει ακόμα ούτε το ενυδρείο :-[) στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι στο να σου δείξω τη είχε γραφεί σε κάποιο άλλο topic
«Το χαλίκι από της ελληνικές παραλίες είθισται να περιέχει πολλά ασβεστολιθικά πετρώματα που σίγουρα παραμένοντας μέσα σε ένα περιορισμένο περιβάλλον όπως το ενυδρείο έχουν σαν αποτέλεσμα να αρχίζουν να λιώνουν μέσα στο νερό και να ανεβάζουν το ασβέστιο του νερού.
Πολύ εύκολα μπορούμε να το διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο ρίχνοντας κάποιο οξύ πάνω στο χαλίκι. Οι πέτρες που αφρίζουν είναι ασβεστολιθικές γιατί το ασβέστιο κάνει αντίδραση με το οξύ.»
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου.
Ελπίζω μόνο να μην σε μπέρδεψα. :-/

Υ.Γ.
Εάν θες ρίξέ μια ματιά στο συγκεκριμένο topic
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=100


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: halvas69 on 04/02/02 at 07:37:46
--------------------------------------------------------------------------------
Oυπς, σε τσάκωσα ;D
Και εγώ νέος είμαι (Νεότατος θα έλεγα), αλλά όσον αφορά τα mbuna τις λίμνης malawi,
που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο σου, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Ίσα-ίσα που θέλουν και να είναι και λίγο "τσίτα" το νεράκι.
Πάρε πέτρες από θάλασσες , από χωράφια και όπου αλλού βρεις κάτι που σου αρέσει.
Έδω ο Takis έχει βάλει τραγάνες που βρήκε στην θάλλασα.
Αυτά.

Πως με είδες δάσκαλε?
Μαθαίνω ε? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/02/02 at 10:06:04
--------------------------------------------------------------------------------
Την τραγάνα ο κύριος Takis δεν τη βρήκε στη θάλασσα ακριβώς. Τη μάζεψε έτοιμη από το ντόκο στο Κίνι η αγαπητή κυρία του.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: halvas69 on 04/02/02 at 13:46:54
--------------------------------------------------------------------------------
Το ξέρω-το ξέρω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Anton on 04/03/02 at 08:16:21
--------------------------------------------------------------------------------

Απο οτι φαινεται το topic αυτο θα πρεπει να μεταφερθει στις αφρικανικές κιχλίδες .


θα ήθελα εαν ειναι ευκολο καποιες προτάσεις για το τι ψαρια να βάλω στο ενυδρειο μου (μιλαμε παντα για mbuna cichlids).




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Takis on 04/03/02 at 09:51:32
--------------------------------------------------------------------------------
Η ποικιλία σε είδη, χρώματα και χαρακτήρες είναι μεγάλη στα mbuna από Malawi. Μια λύση που έχει λειτουργήσει σε μας είναι Pseudotropheus socolofi μαζί με Labidochromis caeruleus κίτρινα. Μιλάμε για ένα αρσενικό και δυο (τουλάχιστον) θηλυκά από το καθένα.
Εκείνο που έχει σημασία αρχικά είναι ότι πρέπει να βάλεις πολλές πέτρες μέσα, τόσες, ώστε να εξασφαλίζεις κρυψώνες για όλα τα ψάρια. Ειναι ο μόνος τρόπος για να μην έχεις τσακωμούς υπέρμετρους (γιατί τσακωμοί και mbuna πάνε μαζί!!!! Αν δεν έχεις καθόλου, θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς!!! ;D)
Φυσικά πριν από τα ψάρια πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου.
Φυσικά αυτός είναι ένας από τους πολλούς συνδυασμούς που μπορεί να κάνεις, απλά είναι δοκιμασμένος και έχει δουλέψει...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Anton on 04/04/02 at 03:11:16
--------------------------------------------------------------------------------
Βεβαια απ' οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα δυσκολο να ξεχωρισεις το γενος ιδιαιτερα μαλιστα οταν αυτα ειναι πολυ μικρα.
Αρα δηλαδη μάλλον θα πρεπει να παρω 3-4 ψαρια απο καθε ειδος και να περιμενω να μεγαλωσουν για να δω τη συμπεριφορά τους ωστε να καταλαβω το γενος τους (θεωρητικα θα ειμαι και πιο εμπειρος τοτε).
Θα μπορω τοτε τα παραπανω αρσενικα να τα επιστρεψω στο petshop και να παρω καποια αλλα προκειμενου να εχω και τα θηλυκα που χρειαζονται; Ετσι γινεται συνήθως ; Αν καποιος απο τους φιλους μαγαζατορες μπορει να βοηθησει στη επιλογη θα παρακαλουσα να μου απαντησει (η και να μου στειλει private message).

Εχθες το μεσημερακι μετα τη δουλεια (για να καταλαβετε σε τι φαση ειμαι ) πηρα το αυτοκινητο και πηγα για να ψαξω για πετρες. Βγήκα καμια ωρα εξω απο την Αθήνα και οταν βρηκα οξυγονο ;D σταματησα και εκανα μια βολτα σε μια πλαγια (για οσους ξερουν εφτασα σχεδον στα Βιλλια).Βρηκα κατι μεγάλουτσικες πέτρες σιγουρα ασβεστολιθικες νεροφαγωμενες (εχουν αποκτησει πολυ ιδιαιτερα σχηματα και μπορουν να φτιαξουν πολυ ωραιες σπηλιες για τις αφρικανες μου) και μαυρισμενες μάλλον απο καποια πυρκαγια πριν απο χρονια. Μαζεψα μερικες και τις εφερα σπιτι. Αρχισα να καθαριζω μια με μια συρματοβουρτσα για να φυγουν τα χωματα και το μαυρισμα , την επλυνα με ζεστο νερό , ετριψα οποια κοφτερη γωνια ειχε και τελικα ειχα μια πολύ ομορφη πεντακαθαρη και αρκετα ελαφρια για τον ογκο της ασπρογκριζα πετρα . Θα μπορουσα να φτιαξω απιθανο ενυδρειο με αυτες τις πετρες αλλα φοβαμαι μήπως δεν ειναι καταλληλες.Απο τη περιγραφη που σας κάνω ποια ειναι η γνωμη σας , να τις χρησιμοποιησω ή οχι ? :-/ :-/

Ευχαριστω για το χρονο σας θα περιμενω replies


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Takis on 04/04/02 at 06:30:55
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτά που έχεις κάνει μέχρι τώρα δείχνουν ότι έχεις ξεκινήσει με καλή δόση ενθουσιασμού. ;D
Αν καθαρίσεις τις πέτρες όπως λες δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο. Για τις αφρικανές δεν υπάρχουν πέτρες ακατάλληλες, εκτός και δεν έχουν καθαριστεί καλά. Το επόμενο που πρέπει να προσέξεις είναι πως θα τις βάλεις μέσα στο ενυδρείο. Επειδή τα ψάρια σκάβουν, πρέπει να μπουν πριν από την άμμο και με τρόπο ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσουν. Πρέπει ακόμα να φροντίσεις να μένει χώρος μπροστά για να κολυμπούν και πίσω να μπουν έτσι που να δημιουργούν τυφλές τρύπες και σπηλιές.
Όσο για το φύλο των ψαριών, αυτό που σκέφτεσαι είναι το καλύτερο, για να εξασφαλίσεις μετά από καιρό τα ψάρια που θες και με το κατάλληλο φύλο. Δεν χρειάζεται να βιαστείς. Με υπομονή θα έχεις αποτέλεσμα καλό και με διάρκεια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/04/02 at 10:54:12
--------------------------------------------------------------------------------
Anton είπες: Βεβαια απ' οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα δυσκολο να ξεχωρισεις το γενος ιδιαιτερα μαλιστα οταν αυτα ειναι πολυ μικρα.

Σίγουρα εννοείς το φύλο.
Για την ιστορία, τo γένος και το είδος είναι τα δύο ονόματα που έχουν συνήθως όλοι οι οργανισμοί, παρεπιπτόντως και τα ψάρια.
πχ. Aulonocara nyassae. Το όνομα αυτό, που το γράφουμε πάντα με λατινικούς πλάγιους χαρακτήρες, δηλώνει πως το συγκεκριμένο ψάρι της οικογένειας CICHLIDAE είναι του γένους Aulonocara το είδος nyassae. Πάντα γράφουμε με κεφαλαίο γράμμα το πρώτο γράμμα της λέξης που δηλώνει το γένος και με μικρό το πρώτο γράμμα της λέξης που δηλώνει το είδος.

Οι πέτρες που βρήκες φαίνεται να είναι οι ιδανικές. Χρησιμοποίησε φύλλα σκληρού φελιζόλ (ROOFMATE Stryrofoam, 15 mm) για να καλύψεις το γυαλί του πυθμένα πριν βάλεις τις πέτρες. Το υπόστρωμα βάλε το αφού έχεις "στήσει" το rockwork. Χρησιμοποίησε σιλικόνη για να κάνεις "πονταρισματάκια" ώστε να μπορέσεις να στερεώσεις πιο εύκολα κάποιες πέτρες και να ψηλώσεις αρκετά το rockwork.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: ASCCO1 on 04/04/02 at 18:40:47
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω παντως για αλλη μια φορα θα εκφρασω την ανυσυχια μου για την διατηρηση malawi κιχλιδων σε τοσο μικρο ενυδρειο,και εσεις βεβαια (τακης,ανδρεας κτλ,κτλ) ως συνηθως θα διαφωνησετε :-* :-* :-* :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/05/02 at 02:02:32
--------------------------------------------------------------------------------
Εάν το set-up και το aquascaping είναι κατάλληλο μπορούν 180 λίτρα να φιλοξενήσουν μία προσεκτικά επιλεγμένη ομάδα ψαριών αυτής της οικογένειας από τη λίμνη Μαλάουϊ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Anton on 04/05/02 at 03:14:38
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε zincfree σιγουρα φυλο εννοουσα λεγοντας γενος . ζητω συγνωμη για το λαθος μου.
Οταν λες προσεκτικα επιλεγμενη ομαδα ψαριων απο malawi mbuna cichlids μηπως θα μπορουσες (εσυ ή και οποιος αλλος μπορει) να μου παραθεσεις καποια πιο συγκεκριμενα παραδειγματα .




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/05/02 at 03:33:53
--------------------------------------------------------------------------------
4 Labidochromis species "yellow" (1 male + 3 females)
5 Pseudotropheus demasoni (2 males + 3 females)
3 Pseudotropheus socolofi (1 male + 2 females)
3 Iodotropheus sprengerae (1 male + 2 females)
3 Cynotilapia "afra" Mbamba. 1 male + 2 females)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Anton on 04/05/02 at 03:55:57
--------------------------------------------------------------------------------
Εννοεις ολα αυτα μαζι .

Αυτα τα ειδη ειναι ευκολο να τα βρεις στην ελληνικη αγορα ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/05/02 at 04:37:32
--------------------------------------------------------------------------------
To ενυδρείο σου είναι 182 περίπου λίτρα οπότε ναι όλα αυτά μαζί, αρκεί να είσαι προσεκτικός με το aquascaping, που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Ρίξε και μια ματιά σε κανένα βιβλίο ή site του χώρου για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες για τα είδη και τη βιολογία τους.
Μπορείς να τα βρεις με λίγο ψάξιμο φαντάζομαι.

P.S. Δεν είμαι ο πάπας να μου ζητάς άφεση αμαρτιών και ανέφερα ότι ανέφερα περί γένους, είδους οικογένειας και φύλου, όχι για να υποδείξω ξερά το δικό σου λάθος αλλά για να πληροφορούμαστε όλοι μας για το πώς γίνεται η χοντρικά (αφού η Συστηματική Βιολογία είναι τεράστιο κεφάλαιο) η ταξινόμηση των οργανισμών και να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει τι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: ASCCO1 on 04/05/02 at 10:15:58
--------------------------------------------------------------------------------
εγω παλι νομιζω οτι ειναι πολλα zinc, ( δεν επιμενω βεβαια) οπως λες και εσυ το aquascaping ειναι αυτο που θελει ιδιαιτερη προσοχη για να δουλεψει το ολο συστημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/05/02 at 11:34:27
--------------------------------------------------------------------------------
m'bunas σε σχετικά μικρό χώρο καλύτερα να τα έχεις overcrowded.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: stefanos.f on 04/06/02 at 07:42:34
--------------------------------------------------------------------------------
Οντωσ εχεισ λιγοτερα προβληματα κρατωντασ 18 mbuna σε 180 λιτρα ομωσ με ολο τον σεβασμο προσ τον zincfree θα διαφοροποιουσα λιγααακι την προταση του αφεροντασ εντελωσ το ενδεχομενο τησ τοποθετησησ δευτερου αρσενικου Ps. demasoni στο ιδιο ενυδρειο λογω του οτι το κυριαρχο αρσενικο ωσ επι το πληστον θα απαγορευει το ζευγαρωμα στο δευτερο με αποτελεσμα εκεινο να κυνηγα μεχρι θανατου η μεχρι του σημειου να καταπινουν τα μικρα τουσ οι θυληκεσ που θα εχουν μικρα στο στομα τουσ! Τετοιεσ περιπτωσεισ εχουν αναφερθει παρα πολλεσ φορεσ στα διαφορα site του internet και ειδικα στο ask Pam! Προτασεισ με δυο αρσενικα mbuna του ιδιου ειδουσ θα βρει κανεισ μονο σε γκρουπ απο επαγγελματιεσ εκτροφεισ με τουλαχιστον 7 θηλυκεσ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: zincfree on 04/08/02 at 06:31:31
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το φύλο τους όταν είναι μικρά και επειδή τα μεγαλύτερης ηλικίας θα κοστίσουν και ακριβότερα πρότεινα πέντε, ώστε να έχει κάποιος την πιθανότητα να πάρει έστω και δύο αρσενικά τα οποία θα έχουν αρκετά μεγάλο χρονικό περιθώριο συμβίωσης ώστε το κυρίαρχο αρσενικό να μπορεί να συνηθίσει στην παρουσία του subdominal αρσενικού.
Εάν μάλιστα το aquascaping είναι ικανοποιητικό (πολλές τρύπες) υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ζευγαρώνουν και τα δύο αρσενικά, χωρίς προβλήματα επιθετικότητας μεταξύ τους ή η επιθετικότητά τους να μπορεί να ελέγχεται στην ομάδα.
κατά τα άλλα όσα περισσότερα τόσο καλύτερα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: ThanMos on 04/08/02 at 07:23:12
--------------------------------------------------------------------------------
Και μια και οι τρυπες παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο, μια ματια στο MCH για ιδεες aquascaping με τουβλα κρυμμενα πισω απο τις πετρες κλπ. θα σε βοηθησει σημαντικα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Anton on 04/10/02 at 03:18:45
--------------------------------------------------------------------------------
Αλλαγες νερου

Με οσο γινεται πιο απλα λογια ηθελα να μου εξηγησετε τη διαδικασια αλλαγης νερου σε ενα tank (περιπου 200lt).
Για να το κανω πιο συγκεκριμενο ...

α) Πρωτα αφαιρουμε ολο το νερο που θελουμε να αφαιρεσουμε και μετα προσθετουμε το καινουριο ;
β) Μπορουμε να προσθεσουμε νερο κατευθειαν απο τη βρυση με ενα λαστιχο εαν δεν εχουμε τη δυνατοτητα να το κανουμε αλλιως ; Και τοτε τι γινεται με τη θερμοκρασια του νερου.
γ) Κατα την αλλαγη του νερου θα πρεπει να κλεινουμε φιλτρο
και heater ; Ποιες αλλες εργασιες θα πρεπει να γινουν
κατα την αλλαγη του νερου;
δ) Ολα αυτα τα "αλατια" που θα πρεπει να προσθετω σε καθε αλλαγη νερου τι ρολο παιζουν και ποσο ειναι απαραιτητα;

Διαβασα το αρθρο στο MCH αλλα ομολογω οτι μπερδευτηκα λιγο. Ισως να φταινε τα αγγλικα μου. Τακη και Μαρια νομιζω
οτι ενα σχετικο αρθρο στο site σας ειναι απαραιτητο.






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: stefanos.f on 04/10/02 at 08:07:16
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον φιλε Αντωνη αs παρουμε τιs ερωτησειs σου απο την αρχη! Η αλλαγεs του νερου που θα δειs να συνιστουν οι περισσοτεροι ειναι τηs ταξεωs του 10% καθε εβδομαδα δηλαδη γυρω στα 20 λιτρα για ενα ενυδρειο σαν το δικο σου! Και ναι, πρωτα αφαιρειs ολη την ποσοτητα του νερου που σκοπευειs να αλλαξειs και μετα το αναπληρωνειs με νεο! Τωρα το ιδανικο θα ηταν το νερο που θα προσθεσειs να εχει την ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου σου και να ειναι ηδη αποχλωριομενο! Αν αυτο δεν γινεται οπωs στην περιπτωση που αναπληρωνειs το νερο με καποιο λαστιχο τοτε το αποχλωριωνειs μεσα στο ενυδρειο και αν το νερο που βαζειs με το λαστιχο δεν μπορει να ζεσταθει μεσω καποιου θερμοσιφωνα τοτε το αφηνειs να τρεχει οσο πιο αργα γινετε ακομη και αν σου παρει μιση ωρα για να ξαναγεμισειs το ενυδρειο σου, ετσι ωστε τα ψαρια να αισθανθουν οσο το δυνατον λιγοτερο την αλλαγη! Δεν πρεπει οπωσδηποτε να κλεισειs το φιλτρο σου και τον θερμοστατη εαν και εφοσον σε μια τοσο μικρη αλλαγη και τα δυο θα ειναι μεσα στο νερο και θα δουλευουν κανονικα, σε μια μεγαλυτερη αλλαγη νερου τo φιλτρο μπορει να καει αν δεν κανει κυκλο το νερο και ο θερμοστατηs να ραγισει αν δεν καλυπτετε απο αυτο! Το καλυτερο παντωs αν δεν ειναι φοβεροs κοποs ειναι να τα σβηνειs εντελωs κατα την διαρκεια τηs αλλαγηs νερου! Οσον αφορα τα αλατα που ρωταs εγω δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα! Λαβε επισηs σοβαρα υπ οψιν σου οτι αν τα χρησιμοποισειs και τα ξεκινησειs θα πρεπει και να τα συνεχισειs! Με λιγα λογια αυτα τα αλατα ολο και καποιον ρημαδι σκοπο θα εξυπηρετουν ομωs και χωριs αυτα δεν εχω κανενα απολυτωs προβλημα! Αλλωστε και σε καποιο αρθρο για αφρικανεs ειχα διβασει με πολυ απλα λογια το εξηs "Αν κρατατε στο χωρο σαs αφρικανικεs κιχλιδεs επιτυχωs και χωριs την χρησιμοποιηση η προσθηκη απο αλατα τοτε δεν υπαρχει και κανεναs λογωs να το πραξετε τωρα"! Αυτα και ελπιζω να σε βοηθησα! Να περναs καλα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: volitans on 04/10/02 at 08:12:20
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν νομίζω πως φταίνε τ'αγγλικά σου παρά μόνο ότι μπερδέυτηκες ίσως λιγάκι λόγω ανάγνωσης με κεκτημένη ταχύτητα Μιας και ο κυρίως γράφων στο MCH (βλ. polleni)κάθε άλλο παρά ξένος είναι, μια άμεση e-κουβεντούλα μαζί του θα σε ενημέρωνε πολύ περισσότερο και εκτενέστερα από μια ετεροχρονισμένη απόπειρα μετάφρασης...

Πηγαίνοντας στο δια ταύτα των ερωτήσεών σου έχουμε και λέμε:
α) Αυτή είναι η συνήθης πρακτική. Βγάζω-βάζω! Όπως όμως αναφέρει ο polleni σε κάποιο άρθρο του όμως στο MCH, έχουμε και την δυνατότητα να κάνουμε συτή τη δουλειά ταυτόχρονα.
β) Το νερό που εισέρχεται στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι ει δυνατόν όσο πλησιέστερα γίνεται στις παραμέτρους του νερού που εξήλθε του ενυδρείου, και αυτό έχει να κάνει με ό,τι διέπει το νερό ήτοι θερμοκρασία, pH, kH, κλπ, κλπ.
Μην ξεχνάς πως ακόμα και για μας που το σώμα μας μπορεί να αυτορυθμίσει τη θερμοκρασία του, η ψυχρολουσία είναι απίστευτα μεγάλο σοκ, πόσο δε για τα ψάρια που η θερμοκρασία τους "κατευθύνεται" από το εξωτερικό περιβάλλον...
Στις αλλαγές του νερού, τα φίλτρα, οι αντιστάσεις και λοιπά ηλεκτρικά στοιχεία πρέπει να βγαίνουν προσωρινά εκτός λειτουργίας. Όπως το σκέφτεσαι εσύ, τι εργασίες πιστεύεις πως θα μπορούσες να κάνεις, πριν κατά την διάρκεια, και μετά την αλλαγή νερού ώστε να βελτιστοποιήσεις την πράξη σου αυτή και χρονικά και λειτουργικά;
δ) Welcome to the salty Malawi world. Αν πίστεψες πως θα ένα αφρο-ενυδρείο ;D (sic) θα "ζωντάνευε" χωρίς να εξομειώσεις κατά μεγάλη προσέγγιση τον βιότοπο της εκάστοτε λίμνης, τότε μάλλον δεν σε είχαν ενημερώσει σωστά. Τα άλατα που συνιστά ο polleni κάθε άλλο παρά επουσιώδη "αλάτια" πρέπει να τα θεωρείς, αλλά απεναντίας είναι όλα εκείνα τα στοιχεία που απαιτούνται για να λες και συ πως είσαι αφρικάνος με τα όλα σου και πως το ενυδρείο σου βρίθει από ζωή





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: volitans on 04/10/02 at 08:17:46
--------------------------------------------------------------------------------
Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω στην απάντηση του φίλτατου Στέφανου είναι ότι το γεγονός πως καταφέρνουν τα είδη που διατηρούμε να διατηρούνται στις συνθήκες που τους προσφέρουμε, δεν σημαίνει πως αυτή η πρακτική είναι και η συνιστώμενη. Ασχολούμαστε με ένα hobby όπου καλό είναι να εξελισσόμαστε και κατά συνέπεια στο συγκεκριμένο σημείο να βελτιώνουμε τις παρεχόμενες συνθήκες διαβίωσης.

Άρα λοιπόν μην φοβηθείς το γεγονός ότι δεν έχεις να κάνεις μόνο με νερό και ψάρια, αλλά και με την προσθήκη κάποιων αλάτων. Αλχημιστής σε διαβεβαιώ πως δεν θα γίνεις γιατί μας βρήκες για να σε βοηθήσουμε να κρατήσεις ψάρια, και όχι να φτιάξεις χρυσό!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Takis on 04/10/02 at 10:19:35
--------------------------------------------------------------------------------
Από προσωπική εμπειρία, νομίζω Στέφανε ότι 10% αλλαγή νερού την εβδομάδα είναι λίγη, αν βάλει αρκετά ψάρια στο ενυδρείο του. Εγώ κάνω αλλαγή 40% κατά μέσο όρο την εβδομάδα με πολύ καλά αποτελέσματα. Τον χειμώνα αναγκάζομαι βέβαια μαζί με το λάστιχο, να ρίχνω και ζεστό νερό με ένα δοχείο από το ηλιόθερμο για να μην πέφτει η θερμοκρασία πολύ. Όσο για τα άλατα, είναι θέμα επιλογής. Εγώ ρίχνω μόνο αλάτι σε κάθε αλλαγή, κάτι που δεν είναι καλό μόνο για αφρικάνες, αλλά και για τα περισσότερα ψάρια. Κατά τα άλλα, δεν ρίχνω τίποτα άλλο και αυτό γιατί και χωρίς άλατα, τα ψάρια ζευγαρώνουν κανονικά και γενικά 5-6 χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: polleni on 04/10/02 at 10:33:09
--------------------------------------------------------------------------------
Η προσθήκη των σωστών αλάτων είναι σημαντική. Βοηθάει το ψάρι του γλυκού νερού να κρατήσει την ωσμωτική του πίεση με πολύ λιγώτερη προσπάθεια, είναι σημαντικώτατη για την σωστή περιεκτικότητα του εξωκυττάριου υγρού τους σε αυτά τα άλατα, έχει ευνοϊκή επίπτωση στο κυκλοφορικό του σύστημα (ρυθμός - pulse rate) και στο νευρικό τους σύστημα (σύστημα εσω-εξω κυτταρικής αντλίας ιόντων) και είναι κεφαλαιώδους σημασίας για την σωστή αναπαραγωγή τους και την μη διαταραχή της "φυσικής" αναλογίας στο φύλο των απογόνων τους.

Βέβαια, και χωρίς κανένα αλάτι ζούνε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What do you suggest ?
Post by: Takis on 04/10/02 at 10:39:28
--------------------------------------------------------------------------------
Για να το ξεκαθαρίσω:
Δεν εννοώ ότι τα άλατα είναι άχρηστα. Γι αυτό και γράφω ότι είναι θέμα επιλογών. Απλά λέω ότι γίνεται και χωρίς αυτά. Πόσο καλύτερα ή χειρότερα δεν μπορώ να το ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07757 seconds with 14 queries