Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 17:31
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αρσενικο ή θηλυκο

Title: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: paulos on 03/12/02 at 17:44:11
--------------------------------------------------------------------------------
λοιπον εχουμε και λεμε στο ενυδρειο που σας ειπα οτι εχω 85x35x60 κατοικουν τα παρακατω ψαρια :

M. callainos Pearl Zebra (2)
N. venustus (2)
Pelvicachromis pulcher (2)
Pseudotropheus estherae (2)
Pseudotropheus lombardoi (2)
Ps. sp. "Acei (2)

απ'οτι παρατηρησατε τα εχω παρει απο δυο ( ετσι μου ειχε πει ο κυριος τουλαχιστον απο τον οποιο ειχα παρει τα ψαρια,οτι αφου θα παρεις το ασπρο ψαρι π.χ θα πρεπει να παρεις και αλλο ενα ασπρο ψαρι ) και δεν ξερω τωρα πιο ειναι το αρσενικο και πιο το θηλυκο ......... αν καποιος απο εσας που σιγουρα θα υπαρχει καποιος μπορει να μου πει καποια σημαδια που πρεπει να προσεξω ωστε να αναγνωρισω τι ειναι το καθενα θα ηταν οτι καλυτερο !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: zincfree on 03/13/02 at 03:05:14
--------------------------------------------------------------------------------

Κατ' αρχήν ποιός καλός "κύριος" (μην αρχίσω τίποτε ακατάλληλα για ανηλίκους και ενηλίκους ευχολόγια πρωί-πρωί) σου έδωσε όλα αυτά τα ψάρια για σκάρτα 170 λίτρα;

Δεύτερον ο καλός αυτός "κύριος" δεν σε πληροφόρισε ότι τα Pelvicachromis pulcher είναι ψάρια που ζουν στα μαλακά και όξινα νερά της δυτικής Αφρικής σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που ζουν στα θεόσκληρα και αλκαλικότατα νερά της Malawi (ανατολική Αφρική) και η συμπεριφορά και η διατροφή τους δεν έχει καμμιά σχέση με τη συμπεριφορά και την διατροφή των υπολοίπων;

Τρίτον δεν σε πληροφόρησε ο ηλίθιος, ότι με κάποια από αυτά θα έχεις σίγουρα προβλήματα υβριδισμών (εάν δεν σκοτώσει το ένα το άλλο); Μιλάω βέβαια για τα m'buna (Metriaclima callainos Pearl Zebra, Pseudotropheus estherae, P. lombardoi, P. species "Acei".
(Τα P. lombardoi λέγονται πραγματικά Metriaclima lombardoi και τα βλέπω να έχουν τη βασική αντιπαράθεση με τα Metriaclima callainos Pearl Zebra).

Τέταρτον τα Nimbochromis venustus, δεν σου είπε πως είναι piscivores (ψαροφάγα) που φτάνουν καμμιά εικοσαριά πόντους;

Το πρόβλημά σου, μάγκα μου, είναι άλλο και πολύ σοβαρότερο από το να βρεις ποια είναι τα θηλυκά και ποια τα αρσενικά άτομα, όπως φαντάζομαι ότι θα κατάλαβες.

Αλλά εάν απλώς επιμένεις να το μάθεις βασίσου στην εξωτερική τους εμφάνιση (αρσενικά με έντονα χρώματα και μεγαλύτερα και ίσως πιο μυτερά φτερά) και στη συμπεριφορά, γιατί το να σου πω να κάνεις venting μια κουβέντα είναι (θέλει αρκετή πείρα).
Τα πράγματα σε σχέση με τα Metriaclima lombardoi είναι σχετικά εύκολα αφού τα αρσενικά είναι κίτρινα και τα θηλυκά μπλε.

Ποιός είναι αυτός ο "κύριος" δε μας λες;
Και καλά αυτός, είπαμε "******ς άνθρωπος οργή Θεού" (λόγια του Μπαλζάκ) αλλά εσύ τι έκανες;

Γιατί ρε άνθρωπε δεν άνοιξες κανένα βιβλίο ή καμμιά ιστοσελίδα πριν τα πάρεις;
Τι σου φταίνε τα ψάρια στο φινάλε;
Το http://www.malawicichlidhomepage.com/ (του polleni και όχι μόνο) το επισκέπτονται καθημερινά τρεις χιλιάδες (περίπου) άτομα.
Όλοι τους τελικά είναι αλλοδαποί κιχλιδάδες και μεις οι Έλληνες (που είναι και ελληνικό site) ούτε καν το αγγίζουμε;
Kαι το http://www.geocities.com/ttsamis/ του Takis που έχει κάνει μια σοβαρότατη προσπάθεια (και μάλιστα σε μια χαρά ελληνικά, γιατί μπορεί να πείτε πως δε διαβάζετε αγγλικά) και στις κιχλίδες χαμπάρι δεν το έχετε πάρει; Γιατί άραγε μπήκες στον κόπο ρε Takis και ΄συ ρε polleni;
Αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι επιμένουν (και μεταξύ τους και 'γω) να σπανε τα στομάχια τους για το hobby στην Ελλάδα, αφού όλοι κοιμούνται βαθιά.

Τι διάβολο γίνεται στο χώρο ρε παιδιά;
Μήπως τελικά έχετε τα Lfs που σας αξίζουν;
Μήπως πρέπει να αλλάξω την πολιτική του μαγαζιού μου, μπας και βάλω τα ωραία σας euros στην τσέπη μου αφού εσείς δεν βλέπω να βάζετε μυαλό και την τραβάει ο οργανισμός σας την απάτη;
Μήπως πρέπει να αρχίσω να πουλάω πλαστικά ψάρια για ζωντανά αφού το ίδιο σας κάνει;

Και πού 'σαι Tolis, μην μου πεις πως δεν έχω δίκιο και ουρλιάζω άδικα τώρα γιατί θα εκραγώ και θα σου κάψω τα ηχεία στο studio.

ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: paulos on 03/13/02 at 03:48:15
--------------------------------------------------------------------------------
να σου πω τωρα οτι εχεις αδικο δεν νομιζω :-/ ...απο την μερια μου τωρα 1) δεν ειχα ιδεα απο κιχλιδες 2)δεν ηξερα πως αυτος που μου τις εδωσε δεν θα ηταν και τοσο πολυ "ΜΑΛΑΚΑΣ" συγνωμη παιδια 3)δεν ειχα βρει ακομα αυτο το board ουτε ηξερα καποια σελιδα για κιχλιδες και γενικα για τροπικα ψαρια ωστε να πληροφορηθω καταλληλος 4)και βεβαια δεν θελω να φερω σε δυσκολη θεση τα ψαρια μου αν και απο οτι καταλαβα το εχω κανει ηδη αλλα θα κανω οτι μπορω για να αποφυγω καποιες καταστασεις μεσα στο ενυδρειο 5)ο τυπακος αυτος εχει το μαγαζι του στο Κερατσινι κοντα μου ειναι δηλαδη απο ονομα μονο Δημητρη ξερω οτι τον λενε και φερνει μονο πραγματα της SERA.

Τωρα αν θελει καποιος να βοηθησει την κατασταση (που εισαι Στεφανε ) να ερθει απο κοντα να δουμε μαζι το ενυδρειο μου να βγαλουμε ψαρια να μου δωσει αλλα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αρκει να κυλισουν τα πραγματα φυσιολογικα.θα τα πηγαινα πισω απο αυτον που τα πηρα αλλα πιστεψε με δεν γουσταρω να ξαναδω την φατσα του >


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: zincfree on 03/13/02 at 04:49:58
--------------------------------------------------------------------------------
Κάνε χάρη στα ψάρια σου (και σε 'σένα) και μπες στα urls που σου έστειλα. Ψάξε το καλά και φτιάξε ένα ερωτηματολόγιο ώστε να καλύψεις κενά.
Μην σας παρασύρει παιδιά το θέαμα του ενυδρείου και μπαίνετε σε τέτοιες περιπέτειες, γιατί εμείς οι άνθρωποι είμαστε έξω από τα ενυδρεία και άντε να χάνουμε λεφτά, τα ψάρια όμως είναι ζώα που τα διατηρούμε στην αιχμαλωσία γιατί έχουμε τον τσαμπουκά του "ανώτερου" (τρίχες από χελώνες) ζώου και αυτά τραβάνε τα ζόρια.
Ότι κάνετε κάντε το αργά μετά από πληροφόρηση. Όχι στα τυφλά.
Αυτή η ιστορία με τα αποτυχημένα ενυδρεία έχει ανεβάσει τον αριθμό των παροπλισμένων ενυδρείων στην Ελλάδα τα τελευταία 10 με 15 χρόνια (που τα παράτησαν απογοητευμένοι ακουαρίστες) στα πάνω από 30.000 και ίσως να λέω και πολύ λιγότερα από όσα πραγματικά είναι.
Πάρτε χαμπάρι πως ειδικά οι κιχλίδες είναι πολύ ιδιαίτερα ψάρια. Έχουν ιεραρχίες στις κοινωνίες τους, έχουν φυσικούς ανταγωνισμούς και οι συμπεριφορά τους βασίζεται σε πράγματα που εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε γι' αυτό χρειάζεται διάβασμα και παρατήρηση.
Οι κιχλίδες μάλιστα των λιμνών της κατακρημνησιγεννούς κοιλάδας της νοτιοανατολικής Αφρικής (Malawi,Tanganyika, Victoria) είναι πιθανόν απόγονοι θαλασσινών ψαριών με αποτέλεσμα να είναι ακόμη πιο ιδιαίτερες σαν ζώα.

ΚΡΑΤΑΜΕ ΖΩΑ ΣΤΗΝ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑ, ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ> ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: Tolis on 03/13/02 at 08:17:28
--------------------------------------------------------------------------------
Και παλι ασχετο με το original topic - αλλά θελω να προστατεψω τα ηχεια μου... :

Νομιζω οτι το παραπάνω προβλημα ειναι διεθνως εξαπλωμενο και συναντιεται παρα πολυ συχνα. Λιγο σαν την κοτα που εκανε το αυγο ή το αντιθετο...
Συμβαινει και στα discussion forums, και στα mailing lists, και στα chatrooms και στα εξειδικευμενα περιοδικα: Για να φτασει καποιος "καινουργιος" να ενδιαφερθει για το χομπυ τοσο, ωστε να αρχισει να αγοραζει περιοδικα ή να παρακολουθει-συμμετεχει στα εξειδικευμενα sites, εχει ήδη αγορασει καποιο ενυδρειο και καποια ψαρια - και συνηθως, με την βοηθεια των γνωστων "φιλων" μας, λαθος ψαρια (ειτε σε αριθμο, ειτε σε μεγεθος, ειτε σε συμβατοτητες). Μεχρι εκει εγω προσωπικα δινω το ελαφρυντικο της αγνοιας. (Και αυτο με τσιγγουνια, γιατι για οποιοδηποτε ΖΩΝΤΑΝΟ πλασμα αποφασιζει καποιος να βαλει σπιτι του, πρεπει να ενημερωθει πρωτα).
Απο κει και περα, η σωστη προσεγγιση ειναι να διορθωσει αυτα τα λαθη το συντομοτερο δυνατον - με την βοηθεια των boards και καποιων πιο εμπειρων, και κυριως με προσωπικη μαθηση -διαβασμα, διαβασμα διαβασμα.

Zinc, αν το σπασιμο των στομαχιων μας και οι ωρες που περναμε εδω γραφοντας, βοηθωντας και απαντωντας, βοηθησαν εστω και ενα μελος να παρει το σωστο δρομο, τοτε κατ' εμε αξιζει τον κοπο. Και νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα κατι πηρανε και παιρνουνε
Και χαιρομαι που ο paulos εχει τη διαθεση να συνεχισει το ενυδρειο του σε σωστη βαση, οποτε παραδιδω το μικροφωνο στους Αφρικανους.... :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: polleni on 03/13/02 at 18:34:11
--------------------------------------------------------------------------------
Ας βάλουμε και μιά πινελιά χιούμορ εδώ μέσα.. Διαφημίζω το άνοιγμα ενός καινούργιου νήματος με τον τίτλο jokes.. Προσοχή - όποιος δεν έχει κάτι καλό να προσθέσει ας το αφήσει ως έχει !!!! Μόνον jokes εκεί !!

Λοιπόν.. Εγώ θα σε ρωτήσω δύο - τρία πράγματα να δούμε τι θα κάνουμε.. Πρώτον, ξύλο πέφτει στο ενυδρείο σου ή ακόμη ;; Δεύτερον, τα σχετικά μεγέθη των ψαριών σου πως είναι ;; Περίπου ίδια ; - βασικό αυτό.

Τα Pelvicachromis δεν τα συζητάω, θεωρώ ότι ήδη τα έχεις γυρίσει.. Θεωρώ επίσης ότι έχεις στρώσει το ενυδρείο σου προηγουμένως (αν ΔΕΝ ξέρεις τι είναι αυτό, ΡΩΤΑΣ κανείς δεν ήξερε στην αρχή).

Τώρα έχουμε και λέμε. Κάνε πολλές σπηλιές τυφλές (να μην είναι διαμπερείς δηλαδή). Δεύτερον, ρίξε μιά ματιά στα δύο sites που σου είπε ο Ανδρέας να δεις κάποιες ιδέες για aquascape και κυρίως να διαβάσεις μερικά άρθρα για το πως είναι το "ιδανικό" να προχωρήσεις.. Κάτω όχι χαλικάκια και λοιπές αηδίες, άμμος σκέτη..

Πάμε παρακάτω. Τα venustus με το βραχώδες περιβάλλον δένουνε, είναι ψάρια "ενέδρας" - αν τα μεγέθη είναι σχετικά παρόμοια δεν θα μπορέσουνε να σου φάνε τα mbuna. Τελικά δε είναι και τα μόνα που θα σου μείνουνε στο πάνω μέρος του νερού, τα υπόλοιπα θα ζούνε κοντά στους βράχους τους.

Από εδώ και πέρα, μιά και τα έχεις ήδη βάλει όλα μαζί έχεις και ένα πλεονέκτημα ότι μπορεί να καταφέρεις να τα κρατήσεις και όλα με ορισμένες προϋποθέσεις βέβαια.. (η πρώτη είναι ένα σχετικό διαβασματάκι)..

Και τώρα στα δύσκολα.. Αν έχεις δύο αρσενικά ανά είδος, ειδικά στα zebras και τα lombardoi θα έχεις την ευκαιρία να ξαναπάς για ψάρια σύντομα. Αυτό είναι ένα "no - no" σχεδόν σε οποιοδήποτε ενυδρείο κάτω από 500+ λίτρα (μάθημα πρώτον λοιπόν)..

Τώρα θα μου πεις που θα βρεις θηλυκά.. Αυτό είναι μιά καλή ερώτηση.. Και ποιόν να εμπιστευτείς ότι είναι πράγματι θηλυκά .. Μακάρι νάξερα. Μόλις πρόσφατα πήρα πέντε ωραιότατα θηλυκά τα οποία ήτανε αρσενικά και ζούνε τώρα ένα σε κάθε ενυδρείο μετά φόβου θεού.. Εδώ ρωτάμε : υπάρχει κανένας επαγγελματίας - μέλος που παίρνει το ρίσκο να του βρει ΘΗΛΥΚΑ τα οποία να είναι ΘΗΛΥΚΑ ;; Μάθημα δεύτερον: ότι μοιάζει θηλυκό ή σου πουλιέται για θηλυκό δεν είναι κατ' ανάγκην θηλυκό.. εκτός αν ΞΕΡΕΙΣ μία ΚΑΛΗ πηγή για τα ψάρια σου.

Συμπερασματικά, αν η συμπεριφορά τους δεν δείχνει εκρηκτική, έχουμε καιρό να δεις τι έχεις πρώτα από όλα - όσον αφορά τα φύλα. Με ενδιαφέρει το μέγεθός τους (όταν μας δώσεις αυτά τα στοιχεία ξακαθάρισε αν είναι ΜΕ την ουρά ή χωρίς - συνήθως την ουρά δεν την μετράμε).


Μακάρι να μπορούσα να το δω το ενυδρείο σου..






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: polleni on 03/13/02 at 18:42:43
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως, το ότι ήρθες εδώ και το ότι ρωτάς είναι καλά σημάδια.. ίσως η καλύτερη αρχή για έναν ακόμη αφρικάνο !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: paulos on 03/14/02 at 02:43:25
--------------------------------------------------------------------------------
καλη σας μερα.....μεσα στο ενυδρειο πεφτει ξυλο αλλα δεν μπορω να πω οτι γινεται και ο χαμος απλος μετα απο τσακωμο απομακρυνεται το ενα απο το αλλο δεν καθονται να συνεχισουν ( μαλλον ειναι καλο σημαδι αυτο ) τωρα οσο για τα μεγεθη ειναι ολα πανω κατω στο ιδιο μεγεθος δηλ. περιπου 5 εκατοστα εκτος απο τα Pelvicachromis pulcher τα οποια ειναι 3-4 εκατοστα.στο ενυδρειο εχω φτιαξει σπηλιες αλλα οχι διαμπερες με μπολικες πετρες και ο βυθος αποτελειται απο αμμο δεν εχω βαλει καθολου χαλικι και δεν εχω βαλει και φυτα.τωρα οσο για το πιο ειναι αρσενικο και πιο θηλυκο ο θεος και η ψυχη τους και ο ατιμος αυτος ανθρωπος που μου τα εδωσε ( δεν ελω να μιλαω αλλο γιαυτον τον απατεωνα ) .

παντως και βεβαια μπορεις να ερθεις να δεις το ενυδρειο μου δεν εχω κανενα προβλημα εκτος αν εχεις τρεχαματα και δεν προλαβαινεις ή μενεις μακρυα απο το Κερατσινι που μενω εγω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: fighterfish on 03/14/02 at 03:34:57
--------------------------------------------------------------------------------
μεγάλε paulo
viva Keratsini
και εγω εκεί μεγάλωσα, είναι το πατρικό μου και έρχομαι συχνά

στειλε μου email αν θες που ακριβως μένεις

(αχ συγκινήθηκα)




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: polleni on 03/14/02 at 03:37:12
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς.. δύο άσχημα νέα α) μένω μακριά (Παπάγου) και β) δεν οδηγώ !!

Από την άλλη πλευρά. μέσα στο όλο σύννεφο υπάρχει και μία ηλιαχτίδα.. (δύο έστω).. α) δεν σκοτώνονται και β) είναι του ιδίου μεγέθους.. Αν έχεις αρσενικά του ιδίου είδους η κατάσταση θα χειροτερέψει μετά από καιρό αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μία λύση θα ήταν να πάρεις εγγυημένα θηλυκά (τουλάχιστον 3 για κάθε είδος) αλλά αυτό σημαίνει προσθήκη άλλων 12 ψαριών = πάρα πολλά.. Θα πρότεινα αν δεις τα πράγματα και ζορίζουνε για κάποιο είδος πάρε θηλυκά για το συγκεκριμένο είδος μόνον..

Είναι ημίμετρα αυτά αλλά εφόσον ξεκινάμε από στημένο ενυδρείο θα το πάμε έτσι.. Αν γύρναγες και τα δύο zebra (εκτός από τα Pelvicachromis εννοείται) θα διευκολυνότανε έτι περαιτέρω η κατάσταση.. (μία πρόταση κάνω.. )



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: paulos on 03/14/02 at 03:57:01
--------------------------------------------------------------------------------
παντως εχω ενα παραπονο γιατι να μενετε ολοι μακρυα απο το Κερατσινι ή τον Πειραια

τωρα για τα ψαρακια μου το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει η κατασταση και να πραξω αναλογα και φυσικα με την βοηθεια σας η οποια θα ειναι πανταχου παρον.για τους τσακωμους ειναι καλη λυση το να παρω θηλυκα αλλα ισχυει αυτο που ειπες "Μία λύση θα ήταν να πάρεις εγγυημένα θηλυκά"

οσο για τα zebra ειναι καπως δυσκολα τα πραγματα για τον λογο οτι η αρραβωνιαστικια μου εχει δεθει πολυ με τα δυο ψαρακια και στην περιπτωση που χρειαστει να τα δωσω ειτε γιατι δεν μπορω να βρω θηλυκο η αρσενικο ( δεν ξερω τι ειναι μεχρι στιγμης ) ειτε για καποιον αλλο λογο θα εχουμε τσακωμους εδω περα αλλα οχι με αφρικανες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: polleni on 03/14/02 at 04:05:25
--------------------------------------------------------------------------------
κανένα πρόβλημα.. τότε γυρνάς τα metriaclima lombardoi πίσω. Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: ASCCO1 on 03/14/02 at 05:40:11
--------------------------------------------------------------------------------
Ελπιζω υστερα απο αυτη την περιπετεια να μην χασεις κανενα ψαρι απο τους καυγαδες εκει μεσα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: zincfree on 03/14/02 at 12:40:56
--------------------------------------------------------------------------------
Eπειδή εγώ είμαι μουλάρι (επιμονή) και ελέφαντας (τρομακτική μνήμη) μαζί, ρωτώ τον κατά τα άλλα αγαπητό paulos γιατί επέμεινες να αγοράσεις τα kribs αφού σε είχα ήδη πληροφορίσει (δεν νομίζω να μην το θυμάσαι) για το τι ακριβώς ψάρια είναι και όντας ήδη μέλος του board είχες την απόλυτη ευχέρεια να έχεις πληροφορηθεί άψογα πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά.

Ρωτάω γιατί χαρακτήρισες ως "******" τον τύπο που σου τα πούλησε.
Σε πίεσε να τα πάρεις;
Σου έβαλε κανένα μαχαίρι στο λαιμό;
Σε εκβίαζε;
Μήπως τα πήρες από αντίδραση επειδή εγώ δεν είχα καμμιά πρόθεση να παζαρέψω (για 10 ψωροeuros) μαζί σου τα wild caught που έχω;

Φίλε μου είσαι φάουλ.
Και μας δουλεύεις ότι δεν ήξερες ή ότι δεν είχες πρόσβαση σε πληροφορία.
Ήσουν, όπως ανακάλυψα, ήδη μέλος του board και τα url που σου έστειλα να δεις τα έβλεπες δίπλα στα ονόματα των Takis και polleni καθημερινά.
Οπότε ο συνάδελφος σε αυτή την περίπτωση δεν έφταιγε καθόλου.
Τα ήθελες και τα πήρες (για να μην πω τα ήθελες και τα έπαθες) και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις αυτή τη φορά και να αναλάβεις ακέραια την ευθύνη για να μην μοιάζουμε και 'μεις κορόϊδα που λέμε: "αχ τον καημένο τον paulos, την πάτησε από τον ξεφτίλα τον Lfs"

Κρίμα και για 'σένα και για τον άνθρωπο και για 'μας.

Πονηρούλη μου έχεις πέσει σε λούμπα και για κακή σου τύχη όπως είπα στην αρχή είμαι και μουλάρι και ελέφαντας.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: polleni on 03/14/02 at 13:08:49
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλιστα.. ενδιαφέρον !! Τελικα φαίνεται ότι οι μαλ*κες είναι πολύ περισσότεροι από τους αρχικά υπολογισθέντες.. και αναφέρομαι στους δαπανήσαντας χρόνον και κόπον..

Είναι ώρα περισυλλογής μου φαίνεται..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: volitans on 03/14/02 at 13:35:30
--------------------------------------------------------------------------------
Μου φαίνεται πως καλά θα κάνουμε να αγγίζουμε την e-πένα μας με φειδώ πλέον γιατί κατά πως φαίνεται και η ώρα και τα λόγια πάνε καμμιά φορά άδικα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: paulos on 03/14/02 at 14:14:28
--------------------------------------------------------------------------------
Eπειδή εγώ είμαι μουλάρι (επιμονή) και ελέφαντας (τρομακτική μνήμη) μαζί, ρωτώ τον κατά τα άλλα αγαπητό paulos γιατί επέμεινες να αγοράσεις τα kribs αφού σε είχα ήδη πληροφορίσει (δεν νομίζω να μην το θυμάσαι) για το τι ακριβώς ψάρια είναι και όντας ήδη μέλος του board είχες την απόλυτη ευχέρεια να έχεις πληροφορηθεί άψογα πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά.


- Οπως εχω πει και σε προηγουμενα messages που εχω γραψει στο board δεν εχω καμια μα καμια ιδεα σχετικα με κιχλιδες πρωτη φορα βαζω
στο ενυδρειο μου τετοια ψαρια και μαλλον λαθος πληροφορηθηκα απο την αρχη για αυτο το ειδος.τωρα οσο για τα kribs που επεμενα να αγορασω
δεν το εκανα βεβαια απο αντιδραση επειδη δεν συμφωνησαμε στην τιμη (εδω θελω να τονισω οτι τα kribs (2) τα ειχα ηδη παραγγειλει πριν ακομα γινω μελος του board και πριν ακομα μιλησουμε μαζι απο εκει που πηρα και τα αλλα ψαρια και ακομα εδω φαινεται οτι ειμαι ασχετος με τις κιχλιδες γιατι δεν ηξερα αν ηταν καλη η τιμη που μου ελεγες η οχι και τελικα δεν συμφωνησαμε) δικαιωμα σου να τα εδινες οσο εσυ ηθελες αλλα και δικο μου δικαιωμα αν θα στα αγοραζα.οταν λες οτι με ειχες πληροφορησει για θυμησε μου τι μου ειχες πει γιατι εγω θυμαμαι μονο το οτι ηταν wild caught αλλα μπορει ομως και να κανω λαθος.


Ρωτάω γιατί χαρακτήρισες ως "******" τον τύπο που σου τα πούλησε.
Σε πίεσε να τα πάρεις;
Σου έβαλε κανένα μαχαίρι στο λαιμό;
Σε εκβίαζε;

- Κοιταξε να δεις δεν νομιζω να εχω δωσει η προκειται να δωσω δικαιωμα σε καποιον να με πιεσει να κανω κατι ειναι απο την φυση μου αδυνατο
τον κυριο που μου εδωσε τα ψαρια τον χαρακτηρισα ετσι γιατι αφου ειδε οτι εγω δεν ειχα ιδεα και δεν ηξερα την τυφλα μου απο αφρικανες και του ελεγα να μου δωσει τα ψαρια που διαλεγα και μου αρεσαν σε χρωματα δεν μου ελεγε τι στο καλο ειναι το καθενα αν ταιριαζουν μεταξυ τους τι θα γινουν ποσο θα γινουν μαλλον γιατι σκεφτοταν την τσεπη του και τιποτα αλλο ( αλλο ενα θυμα )



Μήπως τα πήρες από αντίδραση επειδή εγώ δεν είχα καμμιά πρόθεση να παζαρέψω (για 10 ψωροeuros) μαζί σου τα wild caught που έχω;

- Απαντησα παραπανω


Φίλε μου είσαι φάουλ.
Και μας δουλεύεις ότι δεν ήξερες ή ότι δεν είχες πρόσβαση σε πληροφορία.
Ήσουν, όπως ανακάλυψα, ήδη μέλος του board και τα url που σου έστειλα να δεις τα έβλεπες δίπλα στα ονόματα των Takis και polleni καθημερινά.
Οπότε ο συνάδελφος σε αυτή την περίπτωση δεν έφταιγε καθόλου.
Τα ήθελες και τα πήρες (για να μην πω τα ήθελες και τα έπαθες) και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις αυτή τη φορά και να αναλάβεις ακέραια την ευθύνη για να μην μοιάζουμε και 'μεις κορόϊδα που λέμε: "αχ τον καημένο τον paulos, την πάτησε από τον ξεφτίλα τον Lfs"


- το αν ειμαι φαουλ η οχι και το αν λετε αχ τον καημενο τον Παυλο εσυ το λες και το πιστευεις και νομιζω οτι δεν δουλευα και δεν δουλευω και ουτε εχω προθεση να δουλεψω κανεναν δεν υπαρχει λογος να το κανω αυτο και δεν εχω τιποτα με κανεναν απο εσας και δεν ριχνω φταιξιματα σε κανεναν.ναι μπορει να ημουν ηδη μελος του board αλλα ξαναλεω οτι τα ψαρια τα ειχα βαλει ηδη στο ενυδρειο πριν καλα καλα αρχιζω να διαβαζω τα messages απλα τα kribs τα εβαλα μετα (ισως εκει να εχεις μπερδευτει δεν λεω οτι δεν θυμασαι) και αυτο εγινε επειδη τα ειχα ηδη παραγγειλει απο τον κυριο, λες να ημουν πληροφορημενος να ηξερα τι να εκανα και να εβαζα kribs μαζι με τα υπολοιπα


Κρίμα και για 'σένα και για τον άνθρωπο και για 'μας.

- Το κριμα και για΄σενα το δεχομαι γιατι απο οτι φαινετε θα ταλαιπωρηθω μεχρι να βγαλω ακρη για το τι θα κανω , το κριμα για τον ανθρωπο και αυτο το δεχομαι αν εννοεις το κυριο που μου εδωσε τα ψαρια γιατι ειναι οντως κριμα να σου πασαρουν καποια ψαρια χωρις να σε πληροφορησουν αλλα το κριμα για εσας δεν το δεχομαι γιατι ρε παιδια επειδη μου δωσατε ενα χερι βοηθειας να κανω και εγω ενα βημα πιο σταθερα παει να πει οτι σας κοροιδευω επειδη ειχα καποια ψαρια στο ενυδρειο μου πριν γινω ακομα μελος και αφου εγινα μελος πηρα και τα kribs γιατι τα ειχα παρραγγειλει ηδη απο την αρχη με τα αλλα ψαρια ; και στο κατω κατω εκανα κατι το λαθος γιατι δεν γνωριζα τι να κανω τωρα να πεθανω.....


Πονηρούλη μου έχεις πέσει σε λούμπα και για κακή σου τύχη όπως είπα στην αρχή είμαι και μουλάρι και ελέφαντας.


- εδω τι να πω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι σε ζηλευω και εγω ηθελα να θυμαμαι τοσο καλα και να εχω τοση επιμονη
και αν νομιζεις οτι ακομα εχω αδικο σου ζητω συγνωμη και επισης σε ολους αυτους που πιστευουν οτι τους εχω κοροιδεψει μεχρι τωρα ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ

και θελω να με πιστεψεις δεν εχω κανενα λογο να πω ψεματα δεν ειναι του χαρακτηρα μου και γενικα δεν μου αρεσει να διατυπωνουν μια καποια λανθασμενη αποψη για εμενα βλεπεις οτι και συγνωμη ζηταω αν εχω κανει λαθος και δεν εχω προβλημα στο να αναλαμβανω τις ευθυνες μου



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: ThanMos on 03/14/02 at 15:09:33
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν υπαρχει λογος να καταντησει το thread Ιερα εξεταση, ο καθε ενας μπορει να βγαλει οποια συμπερασματα θελει...
Προσωπικα θα παραθεσω μονο ενα post σου, φιλε paulos:

African Cichlids
« on: 28. February 2002 at 10:40 »

--------------------------------------------------------------------------------
kalimera se olous....prokite na xanastiso to enidrio mu me kixlides kai 8a i8ela tin boi8ia sas mias kai ego me to sigekrimeno idos den eixa xana sto parel8on kamia epafi.8a i8ela na mu pite ti ilika 8a xrisimopiiso ( petres-ammos-fita k.l.p) ti trofes mu protinete fotismo 8ermokrasies kai pia idi apo tis kixlides teriazoun...episis 8elo na po oti auti tin stigmi mesa sto enidrio exo xifoforus kai gabi ( peripu 30 mazi me ta neogna ) ta opoia 8a bgoun entos imeron an ta 8elei kapoios kai na mu dosei ena zeugos apo kixlides na mu apantisi........ali8ia kanenas apo pirea i sta perixora tu keratsiniou menei ?


Χωρις καμμια εριστικη διαθεση, νομιζω οτι ειχες ολο το χρονο να ενημερωθεις πριν αγορασεις...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: tolibra on 03/14/02 at 15:43:40
--------------------------------------------------------------------------------
Για τους δαπανησαντες χρονο και κοπο και e-μελάνη, μην ξεχνατε οτι τα posts και οι απαντησεις δεν διαβαζονται μονο απο τον ερωτησαντα.
Ο οποιος ζητησε συγνωμη για τυχον αμέλειες του - εσεις ειπατε την γνωμη σας - ας το θεωρησουμε ληξαν και ας γινει αυτο ακομα ενα μαθημα, προσεχετε και παιρνετε πληροφοριες ΠΡΙΝ παρετε ψαρια.
On to fishkeeping please.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικο ή θηλυκο
Post by: zincfree on 03/15/02 at 02:55:13
--------------------------------------------------------------------------------
Φυσικά και δεν είναι Ιερά εξέταση το Board.
Aλλά εδώ υπάρχουν e-mails που μαρτυρούν πως και χρόνος υπήρχε και διαθέσιμη πληροφορία και καλοπροαίρετη πληροφόρηση, αλλά ρε paulos δεν έδωσες την πρέπουσα σημασία αφού το λες και μόνος σου πως δεν γνώριζες πράγματα.
Όσο για το πικάρισμα που σου κάνω (περί παζαριών κλπ) δεν το εννοώ βέβαια ότι έτσι έγινε απλά το θέτω σαν πιθανότητα αφού δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση.
Άλλωστε δεν με ενδιαφέρει καθόλου να πουλήσω ψάρια μόνο και μόνο για να τα πουλήσω - και μάλιστα όταν πρόκειτε για wild caught - εάν δεν είμαι σίγουρος ότι θα ζήσουν σωστά, αξιοπρεπώς και στις κατάλληλες συνθήκες.
Δεν με ενδιαφέρει επείσης εάν οι τιμές μου είναι χαμηλες ή υψηλές, οπότε είτε πουλήσω είτε όχι I don't give a shit about it.
To θέμα είναι τα ψάρια που θα φύγουν από τα tanks μου να είναι ευτυχή εκεί που θα πάνε αλλιώς μπορώ να τα θαυμάζω και στα δικά μου tanks.
Ρώτησες για τα Haplochromis kribensis (έτσι τα ανέφερες) και σου απάντησα νομίζω αρκετά καλά (βλέπε τα posts για το θέμα, είναι on-line).
Μου τα ζήτησες, δεν τα βρήκαμε στο οικονομικό (και δεν έχει καμμιά σημασία) και μετά εμφανίζεσαι να τα έχεις βάλει με Μαλάουϊ, ενώ σου έχω πει πως ζουν στα μαλακά και όξινα νερά της Δυτικής Αφρικής σε αντίθεση με αυτά που έχει επικρατήσει να ονομάζονται αφρικάνες (κακώς κατά τη γνώμη μου αφού όλες οι αφρικάνικες κιχλίδες, είτε πρόκειτε για δυτική είτε για ανατολική Αφρική, λόγω καταγωγής είναι αφρικάνες) και ζούν στα θεόσκληρα και πολύ αλκαλικά νερά (όπως χαρακτηριστικά σου απάντησα) των λιμνών της κατακρημνησιγεννούς κοιλάδας της ανατολικής Αφρικής (ήτοι Μαλάουϊ, Τανγκανύικα και Βικτόρια).

Τώρα όλοι μας (και συ μαζί) προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα και μπαίνεις σε κατάσταση άμυνας κλπ κλπ κλπ.
Δεν θα δώσω καμμιά άλλη έκταση στο θέμα γιατί ο χρόνος μου είναι πολυτιμότατος.
Ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του αυτό που ξέρει και εγώ δεν θα κάτσω να ασχοληθώ περαιτέρω εάν το πράγμα είναι έτσι ή αλλιώς.
Την άποψή μου εξέθεσα και ο καθένας (μυαλό έχουμε όλοι πιστεύω) ας κάνει και ας πιστεύει αυτό που θέλει.
Η άποψή μου ήταν σαφέστατη και πεντακάθαρη και η πληροφορία που έφυγε από εμένα προσωπικά (δεν θα μιλήσω για λογαριασμό άλλων) ήταν ακριβής και δεν σηκώνει αμφισβήτηση γιατί άνοιξα τα βιβλιαράκια μου, εκτός του ότι άνοιξα την data base που διατηρώ στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μου και την ανανεώνω τακτικά τα τελευταία 15 χρόνια.
Από μένα the end περί του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08664 seconds with 14 queries