Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-10, 16:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες

Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες

Ποιες
απο τις δυο προτιματε και γιατι?

Εγω προτιμω τις Νανοκιχλιδες γιατι βλεπω συμπεριφορα κιχλιδας εχωντας τη δυνατοτητα για τους δωσω ανετο ενυδρειο, πιο σωστων διαστασεων, για να δω κατι τετοιο.

Αλλο ειναι να βλεπεις πχ κιχλιδες 20 εκ σε ενυδρειο με μηκος το 7πλασιο του μηκους του ψαριου (καλως εχοντων των πραγματων), και αλλο να τις δεις σε 20πλασιο (πολυ πιο καλως εχοντων των πραγματων).
(αυτα απο παρατηρηση μου σε ιδια ψαρια να μεταφερονται σε διαφορετικων διαστασεων ενυδρεια).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-10, 17:31
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειμαι λατρης των νανοκιχλιδων αλλα αυτο μαλλον προεκυψε απο το κολλημα που ειχα να στηνω ενυδρεια οχι πανω απο 120 λιτρα.
Εχουν περασει απο τα χερια μου μεταξυ αλλων ramirezi,anomalochromis thomasi,kribs,pseudocrenilabrus nicholsi,aggazizi και εσχατως blue apisto wild caught.
Οπως αναφερεις διαπιστωσα εξαιρετικες συμπεριφορες,απιστευτα ενστικτα μητροτητας απο τις θηλυκες και πανεμορφες επιδειξεις κυριαρχιας απο τα αρσενικα...
Ομως αυτο που ειδα σε ενα 900 λιτρων ενυδρειο με ενα ζευγαρι f1 frontosas με τα μωρα τους δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει,μιλαμε για ψαρια που επικοινωνουν με το περιβαλλον εξω απο το ενυδρειο,ακουνε την πορτα και περιμενουν στην γωνια κολλημενα στο τζαμι να σε δουν,δεν τρομαζουν στην παρουσια των ανθρωπων και παρουσια τους κανει ενα 900αρι ενυδρειο μονο με αμμο και μερικες πετρες να δειχνει γεματο ζωη.
Ισως τελικα να προτιμω τις μεγαλες κιχλιδες αλλα οσο δεν εχω τον χρονο και τον χωρο για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δηλωνω...Νανοκιχλιδας!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-10, 21:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Όλες μ' αρέσουν αλλά περιορίζομαι σ' αυτές που μπορώ να φιλοξενώ στα λίτρα μου και στα 4 μόνο ενυδρεία μου αλλά και στον περιορισμένο πια ελεύθερο χρόνο που διαθέτω
Οι συμπεριφορές όλων των κιχλίδων, αν τους δώσεις το περιβάλλον που τους αρμόζει, είναι καταπληκτικές!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-10, 21:59
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

χωρις δευτερη σκεψη νανοκιχλιδες για εμενα...τις θεωρω πολυ ποιο ομορφες και με φλογερο ταπεραμεντο!!!χρωματα φανταστικα και ευκολες γεννες αν τα προσεξεις.ειχα στα ενυδρεια μου microgeophagus ramirezi,bolivian ram,anomala nanakara,apisto masken(ευχαριστω ξανα Νικο),apisto macmasteri και το γεγονος οτι δεν εχω καμια νανοκιχλιδα στα ενυδρεια μου αυτη την στιγμη ειναι καθαρα τυχαιο και βραχυπροθεσμο σιγουρα γεγονος.Πιστευω οτι η νανοκιχλιδα ειναι μια εξαρτηση που δυσκολα μπορει να κοπει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-10, 08:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μεγάλα ενυδρεία με mbuna, από αυτές που χαρακτηρίζονται ως οι πιο άγριες. Κλειδί όπως είπα, είναι ο πολύ μεγάλος χώρος με ένα-δύο είδη μόνο.

Πιο παλιά είχα Labidochromis, Acei, Greshakei. Μόνο στο τελευταίο είδος είδα εξαιρετικές συμπεριφορές!!! Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε μεγάλα ενυδρεία.

Σήμερα διατηρώ Pseu.Demassoni, Lubidochromis, Iodotropheus Spr. Το πρώτο είναι αυτό που δίνει ζωή στο ενυδρείο. Rio300 βέβαια, και προτείθεμαι σε λίγους μήνες να μεταφέρω τα Iodotropheus Spr. σε άλλο ενυδρείο.

Σε γενικές γραμμές, αξία και συμπεριφορές στις κιχλίδες (τουλάχιστον των Αφρικανικών λιμνών) έχουν τα είδη που χαρακτηρίζονται πιο άγρια (agressive). Εννοείται βέβαια η χρήση μεγάλου ενυδρείου. Αυτή είναι βέβαια η προσωπική μου άποψη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-10, 09:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ολες οι κιχλιδες ειναι ωραιες

ολες παρουσιαζουν ωραια συμπεριφορα οταν "ερωτοτροπουν" , οταν φυλουν τα μικρα τους ή τα βγαζουν βολτες

οι νανοκιχλιδες εχουν πιο ωραια χρωματα ομως , καποιες ειναι πιο δυσκολο να διατηρηθουν , κατι που μπορει να φανει σαν προκληση για εναν πιο εμπειρο χομπυστα , και ερχονται σε μικρο πακετο , βεβαια κανενα ψαρι δεν ειναι δυσκολο απο ενα σημειο και περα (εκτος απο τα πλατυ και τα νεον τετρα που παντα μου πεθαιναν )

οι μεγαλυτερες και οι μεγαλες κιχλιδες ομως παρουσιαζουν μια πιο πετ συμπεριφορα οπως ειπε και ο in the pond

εχουν ενα μεγεθος και εμπνεουν δυναμη και η περιοχικη συμπεριφορα τους δεν συγκρινεται

μιας και διατηρω fishroom εχω νανοκιχλιδες κυριως για να εχω περισσοτερα ενυδρεια

θα βαλω και 2 ενυδρεια δυτικης αφρικης και τελος οι νανοκιχλιδες , στα υπολοιπα κενα των βασεων θα βαλω κεντρικης και μαλαουι , ταγκανικα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-10, 09:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων

μιας και διατηρω fishroom εχω νανοκιχλιδες κυριως για να εχω περισσοτερα ενυδρεια
Μας το 'χεις δείξει αυτό? αν όχι κάντο να μας "φτιάξεις" λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-10, 09:53
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

μεχρι τον Νοεμβριο λογικα θα ειμαι πληρης απο ενυδρεια οποτε θα το δειξω τοτε

τωρα εχει κενα στα ραφια και δεν λεει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-10, 10:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Θα περιμένουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-10, 10:59
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Είναι μακριά ακόμα ο Νοέμβριος Μπαμπαστρούμφ;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
οι νανοκιχλιδες μας fishme1 Φωτογραφίες μελών 20 28-09-08 10:07
Νανοκιχλιδες nikolas87 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 04-05-07 17:32
πληροφοριες για νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανικα(help!!!) chrysan8os(goldy) Tanganyika 20 20-12-06 15:17
κιχλιδεσ deMetrIs Malawi 2 03-10-05 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04512 seconds with 13 queries