Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-13, 15:50
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Rio 180 με χρυσοψαρα

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 2 νομιζω shubukin
¶λλοι συγκάτοικοι :
Φυτά: 3 anumbia barteri, 2 κρυπτοκορινες, κερατοφυλλο
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες ημερησιως, 14:00-20:00
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: 4 ανεμιστηρες konig 92mm-46CFM, τροφοδοτικο 2250Ma μεταβλητης τασης 3-12v
Λίπανση: 0.2ml seachem flourish καθε 15 μερες
Tροφη: ocean nutricion flakes, σπιρουλινα και λαχανικα, καθε 10 μερες νηστεια και την επομενη αρακας


Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):35% καθε 10 μερες
Θερμοκρασία (μέση τιμή):18-20
¶λλες πληροφορίες: Το ενυδρειο στρωθηκε πρωτα με την μεθοδο της αμμωνιας και η εισαγωγη των ψαριων εγινε στις 15/1/13

Φωτογραφία(ες):

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2292.jpg
Εμφανίσεις:  1654
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2293.jpg
Εμφανίσεις:  2108
Μέγεθος:  48,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2305.jpg
Εμφανίσεις:  1310
Μέγεθος:  29,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2308.jpg
Εμφανίσεις:  1340
Μέγεθος:  22,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2309.jpg
Εμφανίσεις:  1291
Μέγεθος:  43,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2318.jpg
Εμφανίσεις:  1282
Μέγεθος:  65,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2335.jpg
Εμφανίσεις:  1165
Μέγεθος:  55,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2323.jpg
Εμφανίσεις:  1221
Μέγεθος:  60,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2342.jpg
Εμφανίσεις:  1175
Μέγεθος:  54,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-13, 17:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραίο και προσεγμένο να το χαίρεσαι! αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να έβλεπα λίγα ακόμα φυτά και ιδίως μπροστά από τις μεγάλες πέτρες αριστερά που δεσπόζουν του χώρου. θα μου άρεσαν πιο διακριτικές. ήθελα να σε ρωτήσω επειδή δεν ξέρω από τα είδη του αμμοχάλικου που αναφέρεις στην περιγραφή σου, είναι πολύ μικρό? γενικά τα χρυσόψαρα επειδή έχουν την συνήθεια να βάζουν τα χαλικάκια στο στόμα τους, απαιτούν χοντρόκοκκο χαλίκι.
θα κοιτάξω για να πληροφορήσω κι εσένα, ή αν ξέρει κάποιος να μας πει, κάποτε μου είπαν να βγάλω την αερόπετρα από τα χρυσόψαρά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-13, 17:42
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο και αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι οτι εχεις θερμαντηρα
στο ενυδρειο για να υπαρχει σταθερη θερμοκρασια τον χειμωνα οπως επισης και τα ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι.Να το χαιρεσαι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-13, 19:01
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολύ ωραίο να το χαίρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-13, 19:17
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ομορφο μπραβο!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-13, 21:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο και να το χαιρεσαι.
Το εχεις προσεξει πολυ.

Μερικες παρατηρησεις.
- Πολυ δυνατο και μπλε το βλεπω το φως.
- Πολυ εξυπνο που εβαλες προστατευτικα απο μεσα στα ανεμιστηρια να μη πηδηξει κανενα ψαρι και το κοψει φετες
Να τσεκαρεις μηπως σκουριασουν απο την υγρασια.
Οι βιδες πιστευω ειναι ανοξειδωτες.
- Η σκληροτητα GH ειναι πολυ χαμηλη για χρυσοψαρα, το πεχα ομως ειναι οκ προς ψηλα. Περιεργο.
- To ενα ψαρι εχει κοκκινα βραγχια. Προσεξε το. Ετσι ηταν απο οταν το πηρες?
- Θα βαλεις φυσικα κι αλλα ψαρια και φυτα.

(το χαλικακι ειναι μια χαρα απο διαμετρο, πιο σκουρο θα το προτιμουσα προσωπικα)
-------------------------
Επισης να αρχισεις απο τωρα να σκεφτεσαι την αναπληρωση της εξατμισης το καλοκαιρι (αν δεν υπαρχει ανθρωπος στο σπιτι στην περιοδο των διακοπων).
Το εσωτερικο φιλτρο της juwel δεν αντεχει για πανω απο 2-3 μερες χωρις αναπληρωση, αν κρατας χαμηλη θερμοκρασια με τους ανεμιστηρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-02-13 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-13, 23:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ενταξει σαν στησιμο, δεν διεκδικει διαφνες ποιοτητας... Γενικα δεν εχω καμια...καλλιτεχνικη εμπνευση, ποσο μαλλον σε θεματα στησιματος ενυδρειου
Πιο πολυ θα ηθελα να προσεξω τις σωστες παραμετρους. Πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο καποιος να μαθει να το διατηρει σωστα.
Θα σας απαντησω τωρα σε ο,τι ρωτησατε και αργοτερα θελω να ρωτησω και εγω 2-3 πραγματακια.

Το αμμοχαλικο εχει κοκκομετρια 1-2mm. Θεωρω οτι ειναι ιδανικη, με την εννοια οτι ανετα το βαζουν στο στομα τους και το φτυνουν, δεν εχει προβλημα ουτε να σκαλωσει ουτε τπτ, απο την αλλη ειναι λιγο πιο χοντρο απο την 'κλασσικη' αμμο. Το χρωμα του, ειναι μπεζ, ισως φαινεται πιο 'λευκο' στις φωτο, αλλα μπεζ ειναι, ταιριαζει και με το χρωμα του ενυδρειου που ειναι καφε. Και πιο σκουρο καλο θα τανε, αλλα αντε βρες το οπως το θελεις...

O ελεγκτης θερμοκρασιας ειναι παρα πολυ σημαντικο κομματι ενος ενυδρειου, το θεωρω ακρως απαραιτητο, κυριως για το καλοκαιρι οσον αφορα τα χρυσοψαρα. Ο συγκεκριμενος ηταν σε ενα λευκο κουτι τοποθετημενος, και ειχα μια εμπνευση να φωτογραφησω ενα μερος του επιπλου, μετα να το εκτυπωσω σε υψηλης ποιοτητας φωτογραφικο χαρτι, να το κοψω και να το κολλησω πανω στο κουτι, για να μοιαζει το χρωμα του με αυτο του επιπλου!

Το φως δεν ειναι μπλε. day light λευκο ειναι, αλλα με την αφισα πισω, ισως μοιαζει σαν μπλε. Οντως ειναι πολυ δυνατο, και για μενα αυτο ειναι ενα απο τα φαουλ της juwel. Καποιος που δεν θελει να το εχει ιδιαιτερα φυτεμενο, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει σωνει και καλα να εχει 90w φως! Την ιδια αποψη ειχαν και τα καημερα τα ψαρακια που τρομαζαν απιστευτα οταν αναβαν οι λαμπες. Εκανα μια πατεντα ομως, καλυψα ενα μεγαλο μερος απο τις λαμπες με αλουμινοχαρτο, και καθε 3-4 μερες αφαιρουσα και απο λιγο, μεχρι να συνηθισουν.

Οντως τα ph gh, εχουν περιεργες τιμες. Αλλα τα εχω μετρησει 100 φορες... εκτος κι αν τα τεστ της tetra λενε οτι να ναι...

Το ψαρακι ετσι το ειχα παρει απο την αρχη. Μηπως ειναι εκ του φυσικου του ετσι; Καπου διαβαζα οτι τα αρσενικα ή θηλυκα εχουν κοκκινα βραγχια; Αλλα μπορει και να μην καταλαβα εγω καλα. Το κοκκινο χρωμα παντως, βλεπω οτι δεν ειναι εξωτερικο, ειναι μεχρι μεσα, μοιαζει με διαφανο κοκκινο. Αλλα ψαρια, υποτιθεται δεν βαζω... γι αυτο και εμεινα στα 2

Η εξατμιση σαφως και με προβληματιζει. Καταρχην να χω δουλεια μεχρι το καλοκαιρι, για να παω και διακοπες, αλλιως με βλεπω να κανω παρεα στα χρυσοψαρα χαχα! Θελω πρωτα να δω αν οι ανεμιστηρες θα ανταπεξελθουν σε δυσκολες καταστασεις (στην αναγκη υπαρχει και air condition)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-13, 02:07
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αργησες λιγο (με τις αναποδιες) αλλα τελικα ολα καλα ομορφο εγινε!
Η πατεντα με το κουτι πολυ καλη!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-13, 02:54
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια, για τις υποδειξεις και συμβουλες.
Να ρωτησω 2-3 πραγματακια, αν μπορει καποιος να μου απαντησει:

1) Στην μεγαλη ανουμπια που ειναι στα δεξια, βλεπω τα φυλλα της να εχουν ενα καφε χρωμα. Να υποθεσω οτι αυτο ειναι η καφε αλγη; Τα φυλλα που ειναι πιο χαμηλα, ειναι οκ ομως, μονο αυτα που ειναι ψηλα εχουν. Μπορω να κανω κατι εγω; π.χ. με την φωτοπεριοδο ή να το αφησω ως εχει;

2) Συμφωνα με τα λιγοστα φυτα που εχω μεσα, να βαζω καθολου λιπασμα; Τωρα ριχνω περιπου 0,2ml καθε 15 μερες

3) Η σκουπα βυθου ειναι απαραιτητη και καθε ποτε πρεπει να γινεται;

Αυτα τα ολιγα... Επιτελους εχω ενα ενυδρειο, που πλεον μου δινει στιγμες χαλαρωσης. Κολλημα ειναι τελικα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-13, 07:41
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

φετος,τι σου εκανε δωρο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-13, 08:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φταιει ο δυνατος φωτισμος συνηθως. Οι ανουμπιες προτιμουν σκια, γιαυτο και τα χαμηλα φυλλα ειναι οκ.
Εγω παλιοτερα, εβγαζα την ανουμπια οπως ηταν (δεν την ειχα δεμενη) και της βουταγα τα φυλλα μεσα σε κουβα με διαλυμα χλωρινης και νερου (5%) για 5 λεπτα. Μετα ξεπλυμα μεχρι να μη μυριζει στη μυτη κολλημενη.
Ακομα κι αν δεν καθαριζε εντελως, η αλγη ειχε καει και εξαφνιζοταν μετα απο 2-3 μερες, αφου γινοταν πρωτα γκρι.
Αυτη η δουλεια ομως δεν μπορουσε να συνεχιστει κι ετσι εβαλα μεσα μερικα αρσενικα zebra nerite και τα περνανε παρκε.
-------------------------
Λιπασμα δεν χρειαζεται καθολου.
Το πολυ πολυ λιγο καλιο αν δεις τρυπες (που δεν ...)
Η φωτοπεριοδος καλη ειναι, αρκει να υπαρχει λιγο φως στο χωρο για αλλες 6 ωρες (πχ απο τα φωτα του χωρου ή εμμεσα απο εξω).
Σκουπα, αναλογα το ενυδρειο και το βυθο. Αν βλεπεις βρωμια. Βαζε.
Αν ειναι ωριμος ο βυθος και η ποσοτητα των ρυπων φυσιολογικη (κι εδω παιζει ρολο και παλι η ιχθυοφορτωση) μπορει και τους "χωνευει". Αλλιως αν γινεται βουρκος, θελει σκουπα (χωρις ανακατεμα του βυθου) να ρουφαει τα πολλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-02-13 στις 08:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-13, 14:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
φετος,τι σου εκανε δωρο?
Μου πηρε 2 πυρανχας. Τα εβαλα κι αυτα μεσα και πεφτει τρελο κυνηγητο
...............

Χμμμ επειδη δεν παιζει να την βγαζω καθε λιγο και λιγακι την ανουμπια, μαλλον θα καλυψω την λαμπα σε κεινο το σημειο με ενα κομματι αλουμινοχαρτο να μην πεφτει πολυ φως.

Με τα φωτα, μια καλυ λυση θα ηταν ισως να προσθετα ledakia, να αναβουν πριν και μετα την κανονικη φωτοπεριοδο, αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα, θα το δω ισως στο μελλον...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-13, 14:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για χρυσοψαρα, τα λεντ θα ηταν ιδανικα και για κυριως φωτισμος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-13, 18:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ισως εχεις δικιο, ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχουν και φυτα υψηλων απαιτησεως σε φως.
Θελει μελετη ομως το πραγμα, θα το δω εν καιρω...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-13, 16:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Για πειτε μια γνωμη να κανουμε...διαγνωση:

Στην φωτο 1, αυτο πανω στην ανουμπια ειναι καφε αλγη;
Στις φωτο 2 και 3, δεν φαινεται τοσο καλα, το νερο εχει παρει μια ωχρη αποχρωση, σαν να ειναι θολωμενο. Στην αρχη νομιζα οτι φταινε κατι πετριτσες που εβαλα αλλα δεν ξερω. Θα μπορουσε να ειναι πρασινη αλγη αυτο; Ακομα αν προσεξετε χαμηλα στο μπροστινο τζαμι, εχει κατι σαν αλατα. Ειχε ολο το τζαμι αλλα με ενα σφουγγαρακι φευγουν. Αυτα τι ειναι;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο 1.jpg
Εμφανίσεις:  677
Μέγεθος:  52,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο 2.jpg
Εμφανίσεις:  720
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο 3.jpg
Εμφανίσεις:  657
Μέγεθος:  58,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-13, 01:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχει ηδη κλεισει 3 μηνες...ζωης το ενυδρειο και θελησα ετσι να πω 2-3 πραγματακια για το πως πανε τα πραγματα:

Καταρχην οι 2 φιλοι, φαινονται να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση. Εχουν συνηθισει πια και το φως και εμενα και ολα. Τρωνε πολυ, ισως παρασυρομαι κι εγω και τα ταιζω λιγο παραπανω... Προσπαθω ομως να τους κανω ενα διαιτολογιο, καθε 10 μερες νηστεια και την επομενη αρακας, και οσο μπορω περισσοτερη πρασινη τροφη. Παρ' ολα αυτα, το κερατοφυλλο το εφαγαν σχεδον ολο. Καμια φορα τα βλεπω συχνα-πυκνα στην επιφανεια του νερου, αλλα δεν πιστευω οτι οφειλεται στην ελλειψη οξυγονου, μιας και εχω βαλει και αεραντλια καποιες ωρες την μερα.

Το ενυδρειο προσπαθω να το κραταω σε οσο γινεται καλυτερη κατασταση. Η αληθεια ειναι οτι δεν με κουραζει, με την εννοια οτι δεν εχω να ασχοληθω και με πολλα. Με τις αλγες εχουμε ενα θεμα, ο μαγνητης που πηρα παντως με λιγη προσοχη κανει καλη δουλεια.
Τα προστατευτικα που εχω βαλει στους ανεμιστηρες, δυστηχως αρχισαν να πιανουν σκουρια... Με ενα σφουγγαρακι τα ετριψα και εφυγε, αλλα πρεπει να εχω το νου μου. Η θερμοκρασια σιγα-σιγα ολο και ανεβαινει, και εχω ενα...αγχος πως θα παει το καλοκαρι, πρεπει να χτυπαει παντως τρελλες θερμοκρασιες, για να δω αν θα μπορεσουν οι ανεμιστηρες να κανουν δουλεια...

Οι μετρησεις του νερου ως τωρα, ειναι σχεδον αριστες, τουλαχιστον οι πολυ βασικες: αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα ειναι σε επιθυμητα επιπεδα.

Ελπιζω να συνεχισουν να πηγαινουν ετσι καλα τα πραγματα. Για την ωρα μου προσφερει στιγμες χαλαρωσης θα ελεγα...
(αρχιζω και κανω σκεψεις τι θα κανω την περιοδο των διακοπων, που θα λειπω για κανα 10 ημερο, σε περιπτωση που δεν βρω καποιον να κανει τα βασικα...)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-04-13, 06:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
(αρχιζω και κανω σκεψεις τι θα κανω την περιοδο των διακοπων, που θα λειπω για κανα 10 ημερο, σε περιπτωση που δεν βρω καποιον να κανει τα βασικα...)
Θα μειωσεις τη φωτοπεριοδο σταδιακα στις 3-4 ωρες (ή και καθολου αν δεν υπαρχουν φυτα και υπαρχει καποιο υποτυδως φως στο χωρο για καποιες ωρες), και δεν θα ταισεις*.
Θα πρεπει να γινεται αναπληρωση της εξατμισης ειτε απο καποιον, ειτε με αυτοματα.
Εχεις πιστευω controller θερμοκρασιας.
Με το εσωτερικο του φιλτρο λειτουργει το ενυδρειο? ή εχεις βαλει εξωτερικο?


* εκτος κι αν εχεις ταιστρα, οπου μπορεις να προγραμματισεις να ταιζει μια φορα τη μερα ή μερα παρα μερα. Χρειαζεται φυσικα χρονοδιακοπτης να σταματαει τα ανεμιστηρια σε περιπτωση που ειναι ανοιχτα την ωρα του ταισματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-04-13, 07:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, όλα τα ψάρια δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες και την ίδια συμπεριφορά, ωστόσο τα δικά μου, όλα, επειδή τους δίνω κάθε βδομάδα, τουλάχιστον βρασμένο κολοκυθάκι, αγγούρι και καρότο καλοβρασμένο (εκτός βέβαια και του αρακά), δεν ακουμπάνε ποτέ κανένα φυτό.
για το κερατόφυλλο, ας πουν κι αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα από φυτά. νομίζω θέλει λίγο πιο υψηλές θερμοκρασίες. είχα κάποτε καλοκαίρι καί πήγαινε φουλ και μόλις χειμώνιασε αφού δεν βάζω θερμαντήρα, μαράθηκε με μιας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-04-13, 15:33
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο:

Για την φωτοπεριοδο το εχω σκεφτει κι εγω, να την μειωσω σταδιακα και στην τελικη να μην αναβουν και καθολου τα φωτα, την περιοδο που θα λειπω. Φως μπαινει στο δωματιο, οποτε οκ. Controller φυσικα και εχω, αλλα δεν ξερω πως μπορει να γινει αυτοματα η αναπληρωση του νερου, πρεπει να το ψαξω αυτο, το πολυ πολυ να βαλω το air στους 28 μονιμα αναμμενο, ετσι ωστε να εχω οσο γινεται λιγοτερη εξατμιση. Φιλτρο εσωτερικο εχω, οποτε δεν μπορω να το...διακινδυνευσω να πεσει πολυ η σταθμη του νερου. Ταϊστρα, ειχα παρει μια tom tom, αλλα δεν κανει για flakes, δεν ξερω αν κανει εστω για pellets, σημασια εχει να ριχνει την σωστη ποσοτητα τροφης και οχι οτι να ναι... Να τα αφησω αταϊστα δεν γινεται, γιατι μιλαμε για μια περιοδο 10-12 ημερων, ας ελπισω καταρχην πως καποιος θα βρεθει, εστω να ταϊζει και να προσθετει νερο...

Μαρια:

Το προβλημα μου με το κερατοφυλλο δεν ειναι οτι μαραινεται, αντιθετως προσπαθει να αναπτυχθει, αλλα το τρωνε τα ατιμα! ΘΑ ενισχυσω μαλλον την πρασινη τροφη τους, μερα παραμερα, δηλ π.χ. το πρωι θα τρωνε τα flakes τους, και το απογευμα θα τρωνε μαρουλι ή καροτο ή κολοκυθακι κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-04-13, 15:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλύτερα το αντίθετο, γιατί την πρασινάδα την τσιμπολογάνε ολη μέρα και το διασκεδάζουν. αν φεύγεις βιαστικά το πρωί, βράζε το απο το βράδυ και κράτα το στο ψυγείο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-04-13, 01:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μαρια ισως τα δικα σου φυτα, δεν τα τρωνε ετσι κι αλλιως...
Αληθεια, ποσες φορες την εβδομαδα ταιζεις λαχανικα;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-04-13, 06:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, τουλάχιστον 4. τα συνήθη, κολοκυθάκι, καρότο, αγγούρι,(σε μεγάλα κομμάτια και τσιμπολογάνε) αρακάς(ξεφλουδισμένος).
εναλλακτικά μαρούλι, λάχανο, (αυτά τα δύο τα κόβω σαν τα φυλλαράκια της τροφής), ξυνόμήλο, σπανάκι. και απο τότε που το έμαθα πρόσφατα, μια φορά την βδομάδα λιωμένο σκόρδο στο οποίο μουλιάζω την τροφή και ρίχνω και τις ίνες μέσα.
το τοπ τους είναι το κολοκυθάκι, το αγγούρι και το σκόρδο.

τα καρότο, κολοκυθάκι, αγγούρι, μήλο που είναι μεγαλύτερα τα καθαρίζω, τα κόβω στα κομμάτια που υπολογίζω οτι χρειάζομαι κάθε φορά και τα συντηρώ στην κατάψυξη.
όταν θέλω παίρνω το κομμάτι της μερίδας, το βράζω σ ενα μπρικάκι ,δυο τρια λεπτά δουλειά είναι, το σουρώνω και μόλις κρυώσει το δίνω.
έτσι πάντα κάτι έχεις στην κατάψυξη και δεν προβληματίζεσαι.

εννοείται δίνω σαν δεύτερο γεύμα τα εμπορικά σκευάσματα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-04-13, 22:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
κολοκυθάκι, καρότο, αγγούρι,(σε μεγάλα κομμάτια και τσιμπολογάνε) αρακάς(ξεφλουδισμένος
Oταν λες μεγαλα κομματια, δηλ. ποσο μεγαλα; Την ημερα που δινεις αυτα τα λαχανικα, δινεις και ετοιμη τροφη;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-13, 23:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το εν τρίτον του κολοκυθιού, το κόβω στα 4 και ρίχνω ανάλογα το μέγεθος τα 2 ή 3κομμάτια (το υπόλοιπο το δίνω σ ενα πλεκοστομο). κι έχω 3 χρυσόψαρα. όλη μερά το τσιμπολογάνε. αν είναι μικρο κολοκυθάκι το κόβω στα δύο και πάλι στα 4.
αν το απόγευμα δω οτι υπάρχει ακόμα δεν το αφαιρώ γιατί πρωί πρωί το τρώνε.
αν το έχουν τελειώσει, τους δίνω λίγο ακόμα φαγάκι2-3 ώρες πριν κοιμηθούν.
ιδίως από τότε που τους δίνω σκόρδο, ποτέ μα ποτέ δεν έχω δει κλωστούλες τα κακά τους.
κι ενώ γίνονται τούμπανο οι κοιλιές τους με τα λαχανικά μεσα σε λίγη ώρα ξεφουσκώνουν και είναι υπερκινητικά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-04-13, 23:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κουβεντα που ανοιξαμε τωρα αλλα... κανει να τσιμπολογανε ολη την μερα; Δεν ισχυει εδω οτι δεν πρεπει να τρωνε συνεχεια, γιαι θα σκασουν;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-04-13, 23:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μα τι είναι το κολοκυθάκι και το αγγούρι? δεν επιβαρύνονται. οι τροφές του εμπορίου που τις δίνω φυσικά είναι πολύ συμπυκνωμένες γι αυτό δίνουμε τσιγκούνικα. το τσιμπολόγημα του κολοκυθιού προσομοιάζει με την φυσική διαδικασία ανεύρεσης τροφής.
δεν ξέρω δεν είμαι και ειδικός αλλά προσωπικά από τότε που ακολουθώ αυτό το σύστημα τα βλέπω πιο δραστήρια και ζωηρά.
τους κάνω και νηστεία μια φορά στις 10μέρες.
όταν το πρωτοξεκινήσεις, ρίξε λιγότερο και κράτησε ένα κομματάκι βρασμένο στο ψυγείο γιατί μπορεί να είναι διστακτικά στην αρχή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουβεντα που ανοιξαμε τωρα αλλα... κανει να τσιμπολογανε ολη την μερα; Δεν ισχυει εδω οτι δεν πρεπει να τρωνε συνεχεια, γιαι θα σκασουν;
μια χαρά κουβέντα είναι "το προλαμβάνειν κρείττων του θεραπεύειν"
η σωστή διατροφή είναι η βάση της καλής υγείας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 20-04-13 στις 23:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-04-13, 23:46
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μαλιστα...θα το εφαρμοσω κι εγω λοιπον...
Γιατι π.χ. μαρουλι που τα ταϊζω, μαλλον τους δινω λιγο, περιπου οσο 5-6 φυλλαρακια τροφης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-04-13, 23:53
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όχι πολύ περισσότερο, το ζεματάω πρίν και το ψιλοκόβω γιατί αλλοιώς δεν βυθίζεται. μισό φύλο και... τους βάζω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-13, 00:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κι εγω το βραζω για 10-15 λεπτα και το κοβω με το χερι μου και τους το δινω, τους αρεσει πολυ. Θα αυξησω ομως την ποσοτητα, αν και στην ιδια μερα τυχαινει το πρωι να φανε ετοιμη τροφη και το απογευμα μαρουλι.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-07-13, 13:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχουν περασει 5.5 μηνες απο την ημερα που μπηκαν τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και γενικα θα ελεγα οτι πανε καλα τα πραγματα. Εχω αποφυγει αρκετα λαθη του παρελθοντος, και πιστευω οτι αυτα τουλαχιστον θα εχουν καλυτερη τυχη...
Καποια προβληματα που αντιμετωπιζω:

1) Αλγη αλγη αλγη... τι πραμα ειναι αυτο ρε γμτ...; Εχω βαρεθει να την καθαριζω... Πρεπει να φαινεται στην φωτο....
2) 2 απο τις ανουμπες που ειχα, μαραθηκαν... ΝΑ υποθεσω οτι ηταν απλα ενα ατυχες γεγονος, ή μπορει να οφειλεται σε κατι αλλο; Αυτη που ειναι στα δεξια την εχω λιγους μηνες και δεν εχει παθει τπτ, οποτε λογικα δεν πρεπει να συμβαινει κατι κακο...
3) Θερμοκρασια ενυδρειου: πιστευτα οτι τα ανεμιστηρια ανετα θα κρατουσαν την θερμοκρασια στους 27 βαθμους, αλλα καποια μερα με αρκετη ζεστη και αναμενα τα φωτα, ζοριστηκαν αρκετα. Αυτο συνεβη με θερμοκρασια δωματιου κοντα στους 30 βαθμους, οποτε οκ μην τα θελω και ολα δικα μου... Αναπληρωνω τακτικα με νερο, δεν ειναι να το αφησεις πανω απο 2-3 μερες. Εχει πιασει και αλατα μεσα. Μπορω νακανω κατι για αυτο ή να το αφησω ως εχει; Επισης τα μεταλλικα προστατευτικα που εχω βαλει στους ανεμιστηρες, δυστηχως πιανουν σκουρια. Ιδιως αυτο που βρισκεται στην εξοδο του φιλτρου ή αυτο που ηταν κοντα στην αεραντλια. Γι αυτο και την μετακινησα λιγο. Η σκουρια με λιγο τριψιμο, σχετικα φευγει...Δεν ξερω αν υπαρχει καμια καλυτερη λυση...

Σε γενικες γραμμες, τα ψαρακια φαινονται να ειναι καλα. Εχουν προσαρμοστει πια, δεν φοβουνται, εχουν απιστευτη ορεξη, και σκεφτομαι τον Σεπτεμβρη να βαλω ενα ακομα (vailtale)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2748[1].jpg
Εμφανίσεις:  603
Μέγεθος:  43,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρα με κοι μανωλης123 Χρυσόψαρα 9 07-05-11 18:34
DIY 3d bg gia 60λ Χρυσοψαρα Nektamen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 12-04-11 13:59
Ροη για χρυσοψαρα.. achisael Χρυσόψαρα 2 08-01-11 14:17
τα χρυσοψαρα μου!! Marilenaki Χρυσόψαρα 16 14-09-09 13:18
χρυσοψαρα+??? dinos99 Χρυσόψαρα 22 02-11-07 15:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12738 seconds with 14 queries