Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-03, 20:38
aslan Ο χρήστης aslan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2003
Περιοχή: Halandri
Μηνύματα: 2
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην aslan Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aslan
Προεπιλογή Wetdry/co2/cables in aquarium

Καλησπέρα,

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο ενυδρείο γύρω στα 300λ, για φίλτρο έχω το 2227 wetdry της eheim, επειδή θα έχει και φυτά θα βάλω σίγουρα καλώδια βυθού όπως και σκεφτόμουν να προχωρήσω σε CO2 injection με controller για σταθερό ph όπως αρέσει στους δίσκους (έχω ήδη 5). Οι ενδυασμοί που έχω είναι οι εξής.

1. Αξίζει το Co2 δεδομένου ότι το φίλτρο είναι wetdry ή απλα θα το τελειώνω σε μια μέρα λόγω του aeration?
2. Τα καλώδια να τα λειτουργήσω με θερμοστάτη ή απλα με χρονοδιακόπτη 15 λεπτά την ώρα?
3. Για να βάλω shrimps όπου έχω ακούσει ότι κάνουν καλή δουλειά με την άλγη και τα υπολοίματα φαγήτών, χρειάζεται να έχει αρκετά φυτά για να κρύβονται ή θα τις φάνε οι δίσκοι?
4. Επίσης για την σκληρότητα (Αθήνα, Χαλάνδρι) να κυνηγήσω κάποια RO λύση?

Ξέχασα να αναφέρω πως το ενυδρείο λέω να το κάνω ΜΑΛΛΟΝ 130χ40 με ύψος 60. Αξίζει τέτοια διάσταση για 6 δίσκους ώστε ενδεχομένως να γίνουν ζευγάρια κάποια στιγμή?

Πολλές ερωτήσεις, απλά μόλις άρχισα με δίσκους και δεν θέλω να κάνω λάθη με το καινούργιο μου project. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

George
__________________
Greetings,
G. Aslanidis
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-03, 20:44
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Καληπέρα,
Απ’ ότι έχω διαβάσει δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε φίλτρα wet-dry όταν έχουμε CO2 στο ενυδρείο γιατί φεύγει πολύ εύκολα από το νερό του ενυδρείου. Και εγώ σκεφτόμουνα στην αρχή να χρησιμοποιήσω wet-dry στο ενυδρείο μου γιατί κάνει καλύτερο βιολογικό καθαρισμό αλλά το CO2 είναι απαγορευτικό.
Όσο για τα καλώδια καλύτερα με χρονοδιακόπτη. Ο σκοπός τους δεν είναι η θέρμανση του νερού καθεαυτού του ενυδρείου, για την οποία χησιμποποιώ άλλο θερμαντήρα αλλά η θέρμανση του βυθού και η κίνηση του νερού μέσα στο βυθό. Αν αφήσεις αυτά τα καλώδια να αναλάβουν τη θέρμανση του ενυδρείου χρησιμοποιώντας και ένα θερμοστάτη τότε μέχρι να επιτυχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία στο ενυδρείο ο βυθός θα έχει θερμανθεί πάρα πολύ με αρνητικές συνέπεις στα φυτά σου. Αρκεί η λειτουργία του καλωδίου για μερικές ώρες κάθε μέρα. Ο Τόλης στο ενυδρείο του (απ’ όπου πήρα και την ιδέα για τη χρήση αυτού του καλωδίου) το δουλεύει για μερικές ώρες τη νύχτα. Εγώ προτίμησα να λειτουργεί ένα τέταρτο κάθε ώρα για να έχω πιο σταθερή θερμοκρασία στο βυθό. Μπορείς να το δουλεύεις για μισή ώρα κάθε δύο ώρες ή όπως νομίζεις εσύ καλύτερα. Εγώ στα φυτά μου βλέπω πολύ καλή ανάπτυξη. Ειδικά ένα είδος γρασίδι (το echinodorus tenellus parvulus) αναπτύσσεται πολύ γρήγορα και σταδιακά καταλαμβάνει βυθό. Δε ξέρω αν οφείλεται αποκλειστικά στο θερμαντικό καλώδιο αλλά σίγουρα αυτό βοηθά αρκετά.
Εγώ δεν παρατήρησα τους δίσκους να ενοχλούν τις γαρίδες. Σίγουρα χρειάζονται φυτά για να μπορούν να κρυφτούν. Εξάλλου τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάνε κρυμμένες μέσα στα φυτά και το βράδυ βγαίνουν προς αναζήτηση τροφής. Καλό θα είναι IMO όταν θα τις βάλεις στο ενυδρείο σου να κλείσεις τα φώτα για να τους δώσεις την ευκαιρεία να κρυφτούν και για να μη νομίσουν οι δίσκοι σου ότι τους έφερες μεζέ…
Εγώ χρησιμοποιώ R.O. και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια για μένα ήταν απόλυτα απαραίτητη γιατί το νερό στην περιοχή μου έχει σκληρότητα 20-22 βαθμούς. Εσύ τι GH και KH έχεις;
Επίσης πολύ ευχαριστημένος είμαι από τη χρήση του pH controller. Στοιχίζει βέβαια αρκετά αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά.
Ελπίζω να βοήθησα με αυτά που έγραψα. Για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεση σου.
Φιλικά,
Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-03, 23:49
aslan Ο χρήστης aslan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2003
Περιοχή: Halandri
Μηνύματα: 2
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην aslan Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aslan
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Καληπέρα,
Απ’ ότι έχω διαβάσει δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε φίλτρα wet-dry όταν έχουμε CO2 στο ενυδρείο γιατί φεύγει πολύ εύκολα από το νερό του ενυδρείου. Εγώ χρησιμοποιώ R.O. και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια για μένα ήταν απόλυτα απαραίτητη γιατί το νερό στην περιοχή μου έχει σκληρότητα 20-22 βαθμούς. Εσύ τι GH και KH έχεις;
Επίσης πολύ ευχαριστημένος είμαι από τη χρήση του pHco2ntroll. Στοιχίζει βέβαια αρκετά αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά.
Δυστηχώς έτσι όπως μου τα λές, με βλέπω να εγκαταλείπω την χρήση του Co2. Μήπως γνωρίζεις κάποιον παρόμοιο τρόπο ώστε να κρατήσω το ph σε χαμηλά επίπεδα για δίσκους και χωρίς χημικά που δεν αντέχουν τα φυτα? (ρητορική μου φαίνεται η ερώτηση )

Η σκληρότητα είναι σε λογικά πλαίσια γύρω στο 14 αλλά με χρήση τύρφης κατεβαίνει γύρω στα 10.

Ευχαριστώ,
George
__________________
Greetings,
G. Aslanidis
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-03, 01:24
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ο μόνος τρόπος που απομένει, χωρίς τα διάφορα χημικά που κυκλοφορούν, είναι η τύρφη. Όταν την χρησιμοποιούσα εγώ στην αρχή είχα αρκετά καλα αποτελέσματα. Το αρνητικό κατά τη γνώμη μου είναι το ότι δε μπορείς να έχεις σταθερές συνθήκες και χρειάζεται συνέχεια να κάνεις μετρήσεις και να αντικαθιστάς την τύρφη. Με το pH controller και νερό από R.O. βρήκα την ησυχία μου. Νομίζω είναι ο πλέον κατάλληλος τρόπος να δημιουργήσεις κατάλληλες συνθήκες για να κρατήσεις ψάρια μαλακού και όξινου νερού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03686 seconds with 12 queries