Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-03, 11:16
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή Σκορδέλαιο,ή χυμός σκόρδου; (Διατροφή δίσκων)

Καλημέρα σε όλους τους δισκόφιλους και μη
Έχω ένα θέμα πρός συζήτηση:καλά τα λέει ο Wattley,αλλά τι εμπειρία και γνώμη έχετε για τη χρήση σκορδέλαιου στην τροφή,για δίσκους κυρίως,και είναι καλύτερος ο χυμός σκόρδου;
Εγώ χρησιμοποίησα ένα σκεύασμα της Backs για περιστέρια(στα οποία καταπολεμεί τις τριχομονάδες,παρόμοιο παράσιτο με τα εξάμιτα)και διαπίστωσα ανέβασμα στη συμπεριφορά (μέχρι αναστροφή στην ιεραρχία!),θεραπεία του ick σε πρώτα στάδια, και για εξάμιτα στο έντερο(μαζί με flagyl καλού κακού όμως)με τέλεια αποτελέσματα!
Για σκουλήκια στο έντερο δεν έχω ελένξει.
Περιμένω τις παρατηρήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-03, 15:26
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε το σκορδο.
Ισως να εχει ευεργετικες ιδιοτητες για τους δισκους οπως εχει και στον ανθρωπο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι κανει καλο, οταν το χρησιμοποιεις μακροχρονια στην διατροφη τους.
Οπως ενδεχομενως να μην κανει και τοσο καλο η συνεχη προσθηκη πρωτεινων στην καθημερινη διατροφη τους.

Γιατι χρησιμοποιησες αυτο το σκευασμα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-03, 18:16
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Καθώς ξεκίνησα με τα δύο δισκάκια σε ένα 50λιτρο ενυδρείο έκανα τα πάντα για να τους προσφέρω άνετη διαμονή!Ετσι, ανάμεσα στις καθημερινές αλλαγές νερού και την κατεψυγμένη τροφή,αποφάσισα να χρησιμοποιήσω και το σκορδέλαιο ώς ομοιοπαθητική θεραπεία, προληπτικά για τα παραπάνω.Μη φανταστείς οτί τους δίνω κάθε μέρα(αν προλάβαινα να ξεπαγώνω το beefheart θα το έκανα)αλλά το εχω δεί να "δουλεύει" και σε άλλα ενυδρεία.Εξάλλου το χρησιμοποιούν και οι εισαγωγείς από οτι έχω ακούσει και δεν λένε τίποτα για ευννόητους λόγους
Ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα με την καθημερινή διατροφή με πρωτε'ί'νες,σαν σαρκοφάγο που είναι, αλλά με τα ζω'ι'κά λίπη,οπότε τα bloodworms με φειδώ
Υπάρχει ένα σκεύασμα της ecosystem aquarium το garlic elixir, καθώς και της kent marine το garlic Xtreme.Αν δεν άξιζε δεν θα έμπαιναν στον κόπο!
Τέλος,δές στο http://article.dphnet.com/cat-02/garlic-shtml για τη γνώμη του wattley.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-03, 22:13
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ωχ το σκευασμα ρώτησες:αυτό μου συστήσανε κάτι φίλοι απανω στη θεσσαλονίκη και επειδή η backs φτιάχνει προ'ι'όντα για ταχυδρομικά περιστέρια,άρα υψηλών αποδόσεων!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-03, 22:59
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Το link που εδωσες δεν δουλευει.Εχει βγει απο την Dph.
Επειδη το θεμα διατροφης του δισκου ειναι πολυ μεγαλο και συνθετο και σιγουρα δεν θα μπορεσουμε να βγαλουμε αμεσα μια ακρη.
Αυτο το λεω γιατι παρα πολλοι breeders εχουν βγαλει πολλα σκευασματα και εχουν κανει πολλα πειραματα στο θεμα τις διατροφης και ο καθενας βγαζει και προτεινει τα δικα του συμπερασματα για λογους διαφημισης και για να αποκτησουν και αυτοι μια φημη.Μπορω να σου δωσω παρα πολλες αναφορες με διαφορετικες προτασεις απο διαφορετικους breeders για το θεμα της διατροφης ακομα και οταν ειναι να ζευγαρωσουν οι δισκοι.
Αρα πρεπει να βρουμε μια φορμουλα που να ταιριαζει σε εμας και στους δικους μας δισκους που κραταμε στην αιγμαλωσια.
Εδω μπαινει και μια αλλη διαφορα,οτι εμεις ειμαστε χομπιστες και δεν ειμαστε επαγγελματιες breeders.Aυτο το αναφερω γιατι εχει διαφορα ως προς την διαιτα που κανουν οι breeders που εχουν αλλους στοχους και ως προς εμας που διαφερουν λιγο οι στοχοι μας σε σχεση με αυτους.
Καταρχας οι δισκοι δεν ειναι σαρκοφαγα.Ειναι παμφαγα.
Συνεπως στην φυση τρωνε οτι βρουν για να επιβιωσουν.Σαφως μεσα στο ποταμι δεν νομιζω να βρισκουν και να τρωνε καθημερινα καρδια μοσχαριου(και σκορδελαιο εαν θελεις) και να αποφευγουν τα σκουλικια και τα φυτα.Οποτε εαν θελουμε να πηγαινουμε με την φυση τους πρεπει να τους συντηρουμε με καποια διαιτα(για να ζησουν οσο περισσοτερο γινεται),με χαμηλα λιπαρα αλλα και συγκεκριμενες ποσοτητες πρωτεινης γιατι οι δισκοι εχουν ενα ψιλοπροβλημα με το εντερο.Αυτο το εχω διαπιστωσει κι εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-03, 23:31
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Εχεις ένα δίκιο σε όλα αυτά που είπες!όσον αφοράτο beefheart,συνήθως έχει και σπανάκι ή σπιρουλίνα μεσα.
Αν πας στο dph στα άρθρα για τα παράσιτα θα το βρείς σίγουρα γιατί το απόγευμα το ξαναείδα.
Θα ανοίξουμε κάποιο topic μια μέρα για τη διατροφή δίσκων.μου έκαναν εντύπωση τα περι αναγκών των εκτροφέων.
ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-03, 01:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μπλεκω το topic με ενα παλαιοτερο για την διατροφη των δισκων:

Title: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: michalisg on 08/08/02 at 02:20:58
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ηθελα τη γνωμη (οσων εχουν) για το τι πρεπει να ταιζουμε τους δισκους.
Θα ηθελα επισης να μου λετε αν αυτη η γνωμη προερχεται απο προσωπικη εμπειρια, επαγγελματικη εμπειρια ή ακουσματα και διαβασματα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ξεχασα να αναφερω οτι μαζι ταιζωνται καρδιναλιοι,σκαλαρια και ραμιρεζι
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: Giorgos on 08/09/02 at 06:29:31
--------------------------------------------------------------------------------
Τα σκαλάρια καλύτερα να ΜΗΝ τα βάλεις εφόσον θα έχεις καρδινάλιους. Τα νέον και οι καρδινάλιοι είναι η φυσική τους λεία!
Όσο περίεργο σου ακούγεται, οι δίσκοι τρώνε κρεατώδη τροφή. Οπότε θα πρέπει να τα ταϊζεις κατεψυγμένα (αν είσαι τυχερός θα δεχτούν και αποξηραμένα) σκουλίκια (tubifex/blood worms), καρδιές από μοσχάρι (χωρίς το λίπος), κατεψυγμένη γαρίδα, νύμφες κουνουπιών και πολύ καλά flakes που είναι ειδικά για δίσκους και έχουν σαν βάση το κρέας. Πρόσεχε μην καλομάθεις τους δίσκους! (και τα σκαλάρια)
Τα σκαλάρια δεν είναι τόσο δύσκολα. Μπορούν να την βγάλουν με flakes, μικρά pellets, κατεψυγμένα και αποξηραμένα σκουλίκια. Το ίδιο και οι καρδινάλιοι με την μόνη διαφορά ότι έχουν πολύ μικρότερο στόμα και ότι μπορούν να γίνουν οι ίδιοι γεύμα!
Ramirezi - flakes, pellets, αποξηραμένα/κατεψυγμένα σκουλίκια καθώς και φυτά/λαχανικά. Δηλαδή να φροντίζεις 2-3 φορές την εβδομάδα να τρώνε λίγο πράσινο μαρούλι, σπανάκι, κολοκιθάκι, αρακά κλπ.
Αυτά.
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: michalisg on 08/09/02 at 10:48:59
--------------------------------------------------------------------------------
thanks giorgos
Για τα σκαλαρια με τους καρδιναλιους το εχω διαβασει και εγω αλλα τα εβαλα γιατι πιστευω οτι εναν καρδιναλιο 4-5 εκ. κανενα σκαλαρι σε κανενα μεγεθος δεν μπορει να τους πειραξει.
για το tubifex εχω ακουσει τα χειροτερα.
για τις καρδιες αντικρουωμενα πραγματα.
τι λες για το κοκκινο σκουλικι;
εχω φτιαξει και μια τροφη μονος μου αρακας-σπανακι-καροτο-πιπερια κοκκινη-κολοκυθακι-τροφη σε πελετες τριμενες-τροφη tetre ruby-γλυκια παπρικα.Τι λες;
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: Giorgos on 08/09/02 at 13:17:49
--------------------------------------------------------------------------------
Μόλις τα σκαλάρια φτάσουν τα 15 εκατοστά (χωρίς την ουρά πάντα) εκεί θα δεις πόσο εύκολα πιάνουν τους καρδινάλιους!
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα tubifex. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην τα ρίχνεις κατευθείαν στο ενυδρείο αλλά, αφού τα πλήνεις καλά, να τα βάλεις σε ένα κομμένο μπουκάλι ώστε να τα βλέπουν τα ψάρια και να μπορούν να τα τρώνε χωρίς να σου κάνουν λίμπα το ενυδρείο.
Τις καρδιές τις καθαρίζουμε καλά από τα λίπη και τις δίνουμε το πολύ 1 φορά την εβδομάδα.
Το κόκκινο σκουλίκι που λες πρέπει να είναι τα bloodworms. Καλά είναι αλλά και αυτά (όπως όλες τις κατεψυγμένες τροφές) θέλουν καλό καθάρισμα πριν το τάϊσμα.
Η κατεψυγμένες γαρίδες (ναι...εννοώ αυτές που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση) είναι πολύ καλές και συνηθίζω να τις ταϊζω σε όλα μου τα ψάρια.
Αρακάς-σπανάκι (βρασμένο)-καρότο-κολοκυθάκι-pellets = καλά...αλλά λίγο καρότο. Κόκκινη πιπεριά???; Γλυκειά πάπρικα???; Δεν ξέρω. Αυτό το μίγμα είναι καλό για τα άλλα ψάρια...όχι για τους δίσκους. Όπως είπα παραπάνω, οι δίσκοι θέλουν κρέας.
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: jimstath on 08/09/02 at 17:36:49
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ έχω μόνο δίσκους στο ενυδρείο μου 5 τον αριθμό. Τα ταίζω:
1. Beaf heart (discus quick)
2. Red mosqitos larvae (Κόκκινο σκουλήκια)
3. White mosqitos larvae(Aσπρο σκουληκια)
4. Τurkey's heart +30% artemia
5. Tetra bits (ξηρή τροφή)
6. Spinat που είναι κυρίως για τα ψάρια βυθού αλλά αρέσει και στους δίσκους.Κάθε μέρα tetra bits κυρίως το πρωί και τις άλλες τροφές ενναλάξ ανά μέρα.
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: kroud on 08/11/02 at 16:09:21
--------------------------------------------------------------------------------
Oι δισκοι αγαπουν τις ζωντανες τροφες.Σκουλικια κτλ..σε συνδιασμο παντα με τις βιταμινες τους και λαχανικα.
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: michalisg on 08/16/02 at 12:07:57
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια ο ενδιαφερομενος μολις γυρισε απο διακοπες και σας ευχαριστει για τη βοηθεια.
Στην Πατρα ασπρο σκουλικι δεν εχω μπορεσει ακομα να βρω.
Giorgos ταν λες για πλυσιμο της κατεψυγμενης τροφης μιλας για ξεπαγωμα πλυσιμο και μετα ταισμα;
Κοκκινη πιπερια Φλωρινης και οχι καυτερη προς θεου.
γλυκια παπρικα για μυρουδια τους αρεσει πολυ.
Discus bits ταιζω παραλληλα δηλαδη μολις φανε το κοκκινο σκουλικι ή την αρτεμια τους ριχνω και μερικους κοκκους
Giorgos to tubifex που πλενεις ειναι κατεψυγμενο η αποξυραμενο;
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: Giorgos on 08/20/02 at 18:44:31
--------------------------------------------------------------------------------
Τα tubifex προσωπικά τα ταϊζω μια φορά στις 1-2 βδομάδες για τους λόγους που είπαμε. Τα κατεψυγμένα θέλουν ξεπάγωμα, πλήσιμο με λίγο νεράκι για να φύγει ή κοκκινίλα (προτιμότερο ενυδρείου) και μετά τάϊσμα. Τα αποξηραμένα πρέπει να τα μουσκεύεις πρώτα σε νερό (πάλι ενυδρείου) και μετά να ταϊζεις.
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: Maria on 09/12/02 at 12:27:16
--------------------------------------------------------------------------------
Για όσους ενδιαφερονται: στο TFH υπάρχει ένα αρθρο (πιθανόν του wattley ) στο οποίο αναφερεται οτι η παπρικα βοηθαει παρα πολυ στην βελτιωση των χρωματων των ψαριων.
Συστήνεται η προσθήκη της σε "σπιτικό" φαγητο που εχουμε παρασκευάσει οι ίδιοι για τα ψαρια μας.
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: kroud on 09/12/02 at 13:45:14
--------------------------------------------------------------------------------
Σε ποιο τευχος μαρια?
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ
Post by: Tolis on 09/12/02 at 15:34:06
--------------------------------------------------------------------------------
Το εχω δει κι εγω αρκετες φορες στα αρθρα του Wattley.
Μια απο τις πολλες συνταγες υπαρχει κι εδω:
http://members.tripod.com/~Toshir0/beefheart.htm
Ο κυριος toshiro χαιρει ακρας εμπιστοσυνης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-03, 07:14
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μαλλον εννοεις κατι σαν της VAN GERVEN που κανει μια μιξη με καρδια μοσχαριου,λαχανικα και σκουλικι.Υπαρχουν και εταιριες που βγαζουν "καθαρη" καρδια μοσχαριου σε κυβους.
Τολη επειδη το topic μιλαει για σκορδελαιο,εαν ειναι ανοιγουμε ενα αλλο topic στο μελλον που να εχει να κανει με την διατροφη των δισκων και ας μην συνεχισουμε το προηγουμενο που κολλησες γιατι γινεται ενα ψιλομπερδεμα μιας και μπλεκονται μεσα σκαλαρια,καρδιναλιοι κτλ..
Βλεπω κιολας μαζευομαστε πολλοι σιγα σιγα με δισκους οποτε καποια στιγμη θα χρειαστουμε να χωρισουμε(γιατι ξεχωριζουμε :P ) απο τις αλλες κιχλιδες.Μια προταση εκανα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-03, 15:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το σκορδέλαιο δεν βλάπτει να χρησιμοποιείται για πρόληψη (κυρίως των ενδοπαράσιτων) μέσω της τροφής αλλά ΙΜΟ όχι παραπάνω από μια φορά την εβδομάδα. Επίσης το σκόρδο δεν χρησιμοποιείται μόνο στους δίσκους αλλά ισχύει και για όλα τα είδη ψαριών.

Καλό θα ήταν να ανοίξετε ένα πιο συγκεκριμέμο topic για την διατροφή των δίσκων γιατί εδώ όντως έχει ξεφύγει αρκετά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-03, 23:54
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Παιδιά, ευχαριστώ για τα παραπάνω τα οποία είναι άκρως ενδιαφέροντα!Εμπειρία από το σκορδέλαιο και μάλιστα θεραπευτικη,υπάρχει κανείς που να έχει;Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα του topic
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-04-03, 19:28
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

polleni wrote:

Η προσθήκη σκόρδου για τους δίσκους είναι μία ολόκληρη (πονεμένη) ιστορία.. Την υποθάλπει συστηματικά ο Watley και φυσικά και οι ακόλουθοί του ανά τον κόσμο. Αυτό σημαίνει δεκάδες άρθρα τα οποία λένε, λένε, λένε και δεν αποδεικνύουνε τίποτα. Εχω στα χέρια μου περισσότερες από 500 (ναι, πεντακόσιες) δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες σχετικά με την αξία του σκόρδου (για ανθρώπους, δίσκους, Αφρικάνες κ.λ.π.) και το μόνο που βγαίνει είναι ότι δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Για τα ψάρια συγκεκριμένα - και αναφέρομαι ειδικότερα σε αυτούς που κρατάνε τους δίσκους τους σε αυστηρά ελεγχόμενο νερό - ξέρετε πόσες διαφορετικές ουσίες έχει μέσα του το σκόρδο ;; Οι οποίες κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στο νερό σας ;; Και για πόσες από αυτές (πανω από 200) ξέρει να μου πει ο κ. Watley τι κάνουνε ;; Απάντηση: ούτε για 3. Οι υπόλοιπες 197 λοιπόν γιατί να κυκλοφορούν στο ενυδρείο μου ;; Και τι επίδραση έχουνε πάνω στα γατόψαρά μου ή τα dwarf cichlids ;;

Εχω ξαναπεί : Το να ΒΑΛΕΙΣ κάτι μέσα στο ενυδρείο σου είναι εύκολο. Το να το ΒΓΑΛΕΙΣ είναι το ζόρι.

Με απλά λόγια, μπορεί να βγει αύριο κάποιος και να πει να ταϊζουμε τα ψάρια μας την Α τροφή ή ουσία. Αν έχει τις κατάλληλες διασυνδέσεις μπορεί να δημιουργήσει ένα κλίμα υπέρ της τροφής Α και να κάνει πολλούς να πιστέψουνε ότι είναι θαυματουργή. Εγκράτεια αδελφοί, εγκράτεια.

Εχω ξαναπεί.. Το ότι το έγραψε κάποιος (ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ) σε ένα περιοδικό, ένα βιβλίο ή ένα website δεν σημαίνει κατ' ανάγκην ότι είναι σωστό..
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-03, 19:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

tasos wrote:

Όπως συμβαίνει με πολλά ματζούνια(χρήση βοτάνων και καρπών για θεραπευτικούς λόγους πέραν της κλασικής ιατρικής),το θεραπ.αποτέλεσμα δέν οφείλεται μόνο στη δραστική ουσίαα που περιέχουν,αλλά και σε άλλες γνωστές και άγνωστες ουσίες που δρούν βοηθητικά(πχ:αντιοξειδωτικά).Γιαυτό και τα φαρμακευτικά σκευάσματα με κατασκευασμένες αυτές τις ουσίες κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό,αλλά δεν συμφέρει καμιά φαρμακοβιομηχανία να παραδεχτεί και να λανσάρει κάτι που το βρίσκει κανείς εύκολα και στη λα`ι`κή αγορά!!!!!
Προσωπικά το μόνο μειονέκτημα του σκορδέλαιου που διαπίστωσα είναι ότι μου κάλυψε και κατέστρεψε μεγάλη ποσότητα από το φυτό επιφανείας(lemna minor),όταν έπεσε σε μεγάλη ποσότητα!
Δεν εκθειάζω το watley- το κάνει εξάλλου καλά από μόνος του-αλλά δεν μπορουμε να είμαστε και αρνητικοί σε εναλλακτικές θεραπείες.Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δοκιμάζουμε προσεκτίκά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-03, 21:13
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Επειδή ίσως δεν έγινε κατανοητό, αναφέρθηκα σε επιστημονικές εργασίες, δημοσιευμένες σε έγκυρα διεθνή επιστημονικά περιοδικά, οι οποίες ΔΕΝ καταλήγουνε σε κανένα συμπέρασμα. Αυτό σημαίνει ότι έγινε εκτίμηση του σκορδελαίου και ΟΛΩΝ των συστατικών του σε επιστημονικά πρωτόκολλα με συγκεκριμένες, εγκεκριμένες και κατάλληλες στατιστικές μεθόδους. Οταν υπό αυτές τις συνθήκες δεν βγαίνει αποτέλεσμα περισσεύει η δική μας δοκιμή. Απλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06606 seconds with 12 queries