Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-03, 16:59
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή DISKOI

Xairete. Eimai kainourgios sto forum. Simera to anakalypsa. Einai pragmatika poly katatopistiko.
Asxoloume me ta enydreia edw kai dyo xronia.Prin dyo mines pira 4 diskakia. Pros to paron ta paw poly kala. Elpi na symfwnoun kai ta diskakia se ayto.
I8ela na rwtisw an vazontas CO2 sto enydreio ayxaneis to KH. Giati to KH kai to Gh exei mia tasi na anevainei. Oso gia tin ayksisi tou GH Pisteyw pws ofeilotan se kati vraxakia pou eixa sto enydreio kai ta afairesa. Tin anodo tou KH omws de mporw na ti dikaiologisw.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-03, 20:37
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο board

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια αναλυτική περιγραφή του ενυδρείου σου και του ιστιρικού του.

Ανέφερε και τις μετρήσεις σου.

και ... Please οχι Greek-English είναι δύσκολο και κουραστικό στην αναγνωση.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-03, 23:26
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Περιγρφή ενυδρείου

Το ενυδρείο μου είναι 140 λίτρα και έχω 4 μικρούσ δίσκους. Ξέρω πως πρέπει το συντομότερο να πάρω ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο αφού αποφάσισα να ασχοληθώ με τους δίσκουσ.
Έχω ένα φίλτρο της ΕΗΕΙΜ το ECCO 2233 που η EHEIM το δίνει για 200 λίτρα. έχω επίσησ μία φιάλη με CO2 της EHEIM με όλο το σύστημα της EHEIM για παροχή CO2 (μανόμετρο, reactor, κ.τ.λ.) Χρησιμοποιώ νερό από συσκευή r.o. αφού το αναμείξω με νερό βρύσης για να πετύχω τις επιυθμητέσ τιμές σε Gh και kh.(για σκέτο νερό βρύσησ ούτε λόγος αφου έχει GH 22 και KH 14.) Έχω και μερικά φυτά που δε ξέρω το όνομά τους αλλά πάνε πολύ καλά. (ας είναι καλά το CO2)
Τώρα όσο αφορά τις μετρήσεις: GH 5, ΚΗ 4, pH γύρω στο 6.5. Θέλω να πιστεύω πως όλα είναι πολύ καλα (αν εξαιρέσουμε το μέγεθος του ενυδρείου).
Το πρόβλημα είναι πως μόνο με συχνές αλλαγέσ νερού είναι δυνατό να κρατήσω το GH και KH σε αυτά τα επίπεδα. Αρχικά θεώρησα πως φταίνε κάτι βραχάκια που τα είχα μαζέψει από τη θάλασσα και τα αφαίρεσα αλλά συνέχισε για μερικέσ μέρεσ να ανεβαίνει το GH και ΚΗ. Σκέφτηκα μήπωσ έχει κάποια σχέση το CΟ2,αν και δε θεωρώ πολύ πιθανό κάτι τέτοιο αφού όλοι συστήνουν το CO2 ωσ τον καλύτερο τρόπο για να κρατήσουμε το pH σε χαμηλά επίπεδα. Ίσως το μοναδικό πρόβλημα να ήταν τα βραχάκια και αν περίμένω ακόμα μερικές μέρες να σταθεροποιηθεί η κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-03, 00:30
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ενας αλλος λογος ειναι το υποστρωμα που εχεις αλλα ο πιο πθανος ειναι βραχος ή και τα 2 μαζι.Το CO2 δεν εχει να κανει με αυτο.Το ΚΗ ειναι μια χαρα και μην σε προβληματιζει αυτο.Ετσι κι αλλιως τις αλλαγες δεν τις γλιτωνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-03, 01:53
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αν έχεις άμμο παραλίας για υπόστρωμα, όλα εξηγούνται. Εχουμε ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους και ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. (που σημαίνει 10% αλλαγή την ημέρα για να κρατηθείς στα 4άρια).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-03, 20:27
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τισ συμβολές και την προθυμία να με βοηθήσετε.
Το χαλίκι που έχω δε ξέρω τι ακριβώσ έίναι αλλα δεν ευθύνεται αυτό για το πρόβλημα γιατί πήρα μερικά χαλικάκια και τα έβαλα σε οξύ για να δω αν αντιδρα αλλα δεν εβγαλε φυσαλλίδες. Ελπίζω το πρόβλημα να οφειλόταν στα βραχάκια.
Τώρα όσο αφορά το μέγεθοσ του ενυδρείου μου ένα γύρω στα 250 λίτρα θα ήταν καλό για 4-5 δίσκουσ μαζί με κάποιουσ καρδινάλιουσ; Γιατί έχω διαβάσει διάφορεσ απόψεισ για αυτό το θέμα. Είναι πολύ δύσκολο λόγω χώρου να πάρω ένα μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-03, 20:55
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εαν εχεις φυτα το πολυ μεχρι 4 και μερικα cardinals.Σαφως οι αλλαγες σε τακτικα χρονικα διαστηματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04314 seconds with 12 queries