Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-02-17, 11:51   #1
Σωστή αλλαγή νερού
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 25-02-17, 11:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους!
Εχω κάποιες απορίες για τη σωστή αλλαγή νερού. Το νερό της βρύσης έχει διαφορετικό ΡΗ από το νερό του ενυδρείου. Δε χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση ή τύρφη. Έχω όμως CO2 στο μεγάλο ενυδρείο και εκεί οφείλεται η διαφορά στο ΡΗ. Τα αποτέλεσμα είναι όταν το νερό φτάσει στο κάδο αλλαγής στην ίδια περίπου θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου, το ΡΗ στο ενυδρείο είναι 6.8 ενώ στο κάδο κατά μέσο όρο 7.8. ¨Οταν γίνεται η αλλαγή του 30% μεταβάλλεται σταδιακά το ΡΗ από το 6.8 ανάλλογα με τις συνθήκες από 6.8 σε 7 μα 7.1 και σταδιακά μέσα σε δύο περίπου ώρες οι τιμή ξαναπέφτει στο 6.8! Σε μικρές αλλαγές νερού της τάξης του 10%, χρησιμοποιώ τη βρύση που έχω ακριβώς πάνω από το ενυδρείο, που έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα, αλλά ΡΗ και θερμοκρασία βρύσης. Εκεί η συμπλήρωση νερού γίνεται συνήθως πολύ αργά και η θερμοκρασία δε μεταβάλεται πάνω από .5 βαθμούς Κελσίου, ενώ το ΡΗ δε φαίνεται να μεταβάλεται πάνω από .1 του βαθμού έως καθόλου ανάλογα με τις συνθήκες! Είναι τα παραπάνω σωστή και αποδεκτή πρακτική; Θα ήταν σωστό να προσπαθήσω με κάποιο τρόπο να εξομοιώσω το ΡΗ με κάποιο άλλο τρόπο και ποιός είναι αυτός; Ti θα συμβεί στο φρέσκο νερό αν με κάποιο τεχνητό τρόπο το φτάσω σε ίδιο ΡΗ με αυτό του ενυδρείου όταν αυτό εμπλουτιστεί με το CO2 που υπάρχει στο ενυδρείο; Mήπως κατά αυτό το τρόπο, μακροπρόθεσμα, επιρέαζω χειρώτερα το ΡΗ του ενυδρείου; Τι θα γίνει τώρα που σχεδιάζω μια μεγάλη αλλαγή νερού για να ξεφορτωθώ ένα φάρμακο θεραπείας; Μήπως είναι καλύτερες πολλές μικρές καθημερινές αλλαγές νερού όπως το έχω ξεκινήσει;
Tέλος θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τη σκληρότητα του νερού; Μεχρι τώρα δεν έχω επέμβει και την αφήνω έως έχει! Εχω όμως μέσα στο ενυδρείο κυρίως Τετρα και ροδόστομους που ζουν και αναπαράγονται σε χαμηλώτερες σκληρότητες, γαρίδες Αμανο, rednose και red cherry, όπως και σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες και ζεβρα. Μου φαίνεται μεγάλη μανούβρα η αντίστροφη όσμωση και φοβαμαι μήπως η τύρφη μου μαυρίσει το νερό.¨Oμως τόσο η σκληρότητα του νερού ποικίλει, τόσο στο ενυδρείο όσο και στο νερό βρύσης! Μάλιστα κάποιο χρονικό διάστημα , όλως παραδόξως η σκληρότητα του νερού έπεφτε μόνη της και μάλιστα σε τιμές κάτω από αυτές του νερού βρύσης! Φυσικά έπεφτε, ίσως λόγω των βροχών και η σκληρότητα του νερού βρύσης. Το τελευταίο καιρό όμως παρατηρείται αντίστροφη τάση που πιστεύω ότι θα ενταθεί το καλοκαίρι που θα υπάρχει επιπλέον εξάτμιση και πιο σκληρό νερό βρύσης. Ενδείκνειται η χρήση απιονισμένου νερού, σαν αυτό που πωλούν στα βενζινάδικα ή τα σούπερ μάρκετ;
Θα ήθελα τις συμβουλές σας πάνω στα παραπάνω θέματα.
Εμφανίσεις: 2617
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-17, 12:11
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Εχεις βρυσακι ακριβως επανω απο το ενυδρειο και ακομα σκεφτεσαι την οσμωση? Δηλαδη ειναι μικροτερη μανουρα να πηγαινοερχσαι με τα μπιτονια?
Γνωμη μου να παρεις φιλε μου μια ΑΟ και σεταρε την μονιμα επανω.απλα θα ανηγοκλεινεις το βρυσακι
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-17, 12:15
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Και με την αποχέτευση τι γίνεται; Aπό ότι γνωρίζω χρειάζεται να πετάμε κάποια ποσότητα νερού σε απόχέτευση που δυστυχώς δεν έχω κοντά στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-17, 12:25
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Ε τραβα και την προεκταση απο το λαστηχακι της αποριψης σε σημειο που βολευει(γλαστρα στη βεραντα)κατα την διαρκεια της αλλαγης κι ολα καλα. Μ αρεσουν κι εμενα οι αυτοματισμοι αλλα φανταζομαι δεν ειναι και τοσο κοπος να μαζευεις και να απλωνεις ενα λαστηχο...
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-17, 13:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ή Α/Ο
ή βαρέλι με τύρφη
ΟΧΙ απιονισμένο νερό του εμπορίου,
είναι αμφιβόλου ποιότητας, κάποιοι έχασαν ψάρια, άλλοι όμως το χρησιμοποιούν,
προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι αλλά και μακροπρόθεσμα κοστίζει υπερβολικά.
Εγω χρησιμοποιώ τύρφη, και μάλιστα κηπουρικής,
αλλά στο βαρέλι προετοιμασίας έχω και άνθρακα και ζεόλιθο, έτσι το νερό δεν σκουραίνει σχεδόν καθόλου.
Αν είχα λύσει το θέμα της αποχέτευσης θα είχα Α/Ο, που και πάλι το σκέφτομαι να το μαζεύω αλλού και με αλφαδολάστιχο να το μεταγγίζω στο βαρέλι προετοιμασίας, ακόμα είμαι στο ψάξιμο, αλλά είναι και το αρχικό κόστος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-17, 16:06
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχω ένα ενυδρείο 450 λτ και ένα 60ρι. Για να συλέγω νερό με αντίστροφη όσμωση άν έχω καταλάβει καλά το τρόπο λειτουργείας της μπορεί και να χρειάζεται 24 ώρες λειτουργίας, για να συλλέξω π.χ 60-70 λτ απιονισμένο νερό με απλωμένα αλφαδολάστιχα μέσα στο σπίτι ανοικτές βρύσες και όλα τα ρίσκα που αυτό συνεπάγεται. Τουλάχιστον κάποιες αντίστροφες οσμώσεις που έψαχνα, διερευνητικά, κάπου τόση παροχή είχαν. Όσο για το αποχετευόμενο νερό και δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη γλάστρα η σιφώνι μπαλκονιού για αυτή τη ποσότητα νερού, που άλλωστε δεν υπάρχει κοντά στο ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-17, 16:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Υπάρχουν φίλτρα Α/Ο με μεγαλύτερη ροή , αλλά είναι ακριβούτσικα , με 2 ή 3 μεμβράνες και booster,
αλλιώς 200αρι βαρέλι και τύρφη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-17, 18:30
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Η τυρφη χρησιμοποιειται απο πολλους φιλους με επιτυχια,αποτην αλλη αν θες ριξε μια ματια κι εδω
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174
Δινει εως 560λιτρα την μερα χωρις ιδιαιτερο κοστος.Τωρα φανταζομαι μετρησεις tds και τα ρεστα δεν νομιζω να ειναι ανολογο μοντελων περισσοτερων σταδιων ....αλλα και ευρω
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-17, 18:30
georgegeorgiou82 Ο χρήστης georgegeorgiou82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Μη βαρεσετε, προσπαθω να μαθω... τι ειναι το Α/Ο που λετε;

Θελω να παρω ενυδρειο αλλα δε ξερω τιποτα και ετσι οπως με βλεπω δε θα παρω και ποτε λογω αγνοιας.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-17, 18:46
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Καλως τον Γιωργο, αν θες ανοιξε θεμα να μην λερωνουμε το νημα του φιλου ,επισης μη βαρεθεις να κανεις αναζητηση μεσα στο gab
Τα παιδια εδω εχουν φτιαξει ενα πραγματικο θυσαυρο πληροφοριων
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-17, 19:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgegeorgiou82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βαρεσετε, προσπαθω να μαθω... τι ειναι το Α/Ο που λετε;
Καλώς ήρθες φίλε μου
φίλτρο Α/Ο είναι το φίλτρο Αντίστροφης Οσμωσης
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...zukaAmYM8P8HAQ
που καθαρίζουν το νερό της βρύσης , σαν να είναι σχεδόν αποσταγμένο.
Αφαιρεί όλα τα άλατα και κάνει το νερό μαλακό, αναμιγνύοντας το με νερό βρύσης φέρνουμε τις σκληρότητες στο επίπεδο που θέλουν τα ψάρια που θα φιλοξενήσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-17, 20:01
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Aκριβώς όπως τα λες Τάκη.
Υπάρχουν φίλτρα Α/Ο με μεγαλύτερη ροή , αλλά είναι ακριβούτσικα. Επιπλέον η απόδοσή τους, όσον αφορά το νερό που πάει χαμένο είναι περίπου η ίδια. Μία τυπική τιμή είναι 1μέρος ''ωφέλιμο'' έναντι τεσσάρων μερών που πάνε στην αποχέτευση. Αλήθεια Τάκη, πως εφαρμόζεται η τύρφη στο βαρέλι και πως μετά φιλτράρεις το νερό για να μη μαυρίσει; Tέλος πως υπολογίζεις τη σχέση ΡΗ προς τη ποσότητα της τύρφης , ώστε να πετύχεις τη σωστή τιμή;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-17, 20:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αγγελε ρίξε μια ματια εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95400
με booster και πολλές μεμβράνες μπορεί να φτασει η αποδοση σε φιλτρα Α/Ο ακόμα και 1:1
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-17, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και τι εγινε που ανεβαινει 0.3 το πεχα κατα την αλλαγη?
Απλα να χαμηλωνεις το διοξειδιο για να μη ξανακατεβαζει το πεχα μεσα σε 2-3 ωρες μονο.
Ας κανει καλυτερα 24 ωρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιά είναι η σωστή στιγμή, για μετρήσεις νερού? Λάμπρος.Τ Γλυκό νερό - Γενικά 26 09-03-16 14:56
Σωστή Ανάγνωση Τεστ Νερού stephos Γλυκό νερό - Γενικά 4 23-03-14 19:18
Αλλαγή νερού george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-08-10 21:18
αλλαγή νερού pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 04-03-09 16:54
Σωστή αλλαγή νερού Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-10-06 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05881 seconds with 15 queries