Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-06, 11:20
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή Προβλημα!!!

ολα πανα σταυρα η egeria densa δε μεγαλωνει αν και λετε οτι μεγαλωνει 10εκατοστα την εβδομαδα η ανουμπια την εχω ενα μηνα και εχει βγαλει μονο ενα καινοργιο φυλλο

αυτο που φταιει μαλλον ειναι το υποστρομα δεν ειναι τυποτα το ειδικο
οι ριζεσ εχουν αργησει πολλυ να βγουν στην egeria densa και σε ενα φυτο που μιαζει με lilaopsis ειναι σαν σαπισμενες
την ανουμπια μου την εχω δεσει πανω σε ενα ξυλο και δε ξερω αν εχω κανει καλα?
1) πιο λιπασμα πρεπει να παρω για να σωσω την κατασταση σε λιγο καιρο θα παρω hemianthus απο ενα φυλλο μου και αλλα φυτα για αυτο θελω να ξερω..

2)της tetra τα προιντα για φυτα ειναι σκετα νεροζουμια η κανουν κατι πηρα ενα οδηγο και λεει οτι εχει ενα λιπασμα που κανει γονιμα το εδαφος λεγεται tetraplant intial sticks
το χει δοκημασει κανεισ ??

3)θα ξεκινησω ενα 10λιτρο για φυτα μονο και για νοσοκομειο τη εδαφος να βαλω ??? θελω ενα καλο και φτυνο

4)απο λαμπαεσ για τα φυτα μου τι να βαλω εχω ενα 10λιτρο ενυδρειακη και θελω μια λαμπα για τα φυτα μου και να μη βγαζει πολλη θερμοτητα

αυτα ανυπομονω για τισ απαντησεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-06, 15:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

όλες τις απαντήσεις που ζητάς για τα φυτά σου και γιατί δεν πάνε καλά δώθηκαν σε αυτό το ποστ: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12021 η λάμπα που χρειάζεσαι είναι μία φθορίου 5-8 Watt. είπες ότι δεν ανάβεις την λάμπα... τα φυτά δεν ζουν χωρίς φως!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-06, 15:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
είπες ότι δεν ανάβεις την λάμπα... τα φυτά δεν ζουν χωρίς φως!
....ε καλα...στου κουφου την πορτα.........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-06, 16:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

για την 3η ερώτηση μπορείς να βάλεις ψιλό χαλικάκι μη ασβεστολιθικό, δεν έχει και πολύ σημασία νομίζω.
αν θέλεις να βάλεις δύσκολα φυτά αργότερα πάρε μία λάμπα με κατάλληλο φάσμα για φυτά
κοίτα να κάνεις τις αλλαγές που σου προτείναμε για να πέσουν τα νιτρικά γιατί κι αυτά εμποδίζουν στην ανάπτυξη των φυτών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-06, 20:08
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ευχαριστω για τισ απαντησεις σας δε προλαβα να απαντησω πιο νωρισ διαβασμα και αλλα πραματα...
ρωτησα για τα λιπασματα θα τα παρω που θα τα παρω μηπως μου λεγετα πιο χριαζεται επιεγον για τη κατασταση του ενυδρειου μου και μετα να παρω τα υπολοιπα

1)συγγνωμη που ξαναρωταω υπαρχουν τοσο μικρες λαμπες? και δευτερον πρεπει να κανω μια κατασκευη για τοσο μικρη λαμπα? βεβαια εχω δει λαμπεσ που τησ βαζουμε και πιανεται με πιαστρακι

2)λαμπα ειδικη για φυτα και τοσοσ μικρη που θα βρω μονο στα pet shop η και σε αλλα μαγαζια δε το χω ψαξει και πολλυ το θεμα φωτισμος και λαμπες γενικα...
αρα οτι υποστρωμα και να βαλω απο μαγαζι ειναι καλο αν και σκεφτομαι να παω να μαζεψω απο τη θαλασσα συγκεκριμενα απο το φαληρο η τη γλυφαδα...

τελικα τα λιπασματα της tetra κανουν τυποτα και συγκεκριμενα αυτο που εγραψα?
τισ αλλαγες τισ εκανα και βλεπω μεγαλη βελτιωση η γαριδα μου αρχησε να κοβη βολτε και ολα μια χαρα
τα γατοψαρα που εχω θα τα δωσω σε ενα φιλο μου και θα παρω καποιο ειδος corydoras ειναι και πιο μικροσομα αρα θα τα ανακοθφησω

ξεχασα θα αρχησω σε λιγο το καινουργιο ενυδρεια που θα ναι μονο για φυτα και νοσοκομειο αν προκυψει κατι τα φιλτρα που κρεμιουνται εξω δεν εχω δει στα pet shop που εχω παει και θα θελα ενα καλο να βαζω και κανα αλλο υλικο εκτοσ απο σφουγκαρι

και παλι ευχαρηστω

τελικα οτι και να κανα δε θα προλαβαινα h bacopa εχει αφησει ενα κλαρακι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπερχείλιση - προβλημα η οχι? γαυρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 26-07-05 14:16
Προβλημα BGA κι εγω. mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 24-10-04 16:56
προβλημα στο νερο Vasilis Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 02-08-04 23:39
Εξωτερικο φιλτρο Fluval 203 με προβλημα ροης. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-03 15:04
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03844 seconds with 13 queries