Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-09-12, 23:37
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

αντέχουν πολλές μέρες ατάιστα. τα δικά μου τα πλάτυ τα έχω αφήσει μέχρι 3 μέρες και όλα καλά, λογικά αντέχουν και παραπάνω απλώς δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω με σιγουρια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-09-12, 23:49
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

αν ήταν καλά ταισμένα πριν, 10 μέρες τις βγάζουν χωρίς πρόβλημα, στην περίπτωσή σου σίγουρα μια βδομάδα δε θα υπάρχει πρόβλημα. Το πρώτο σου μέλημα πάντως πρέπει να είναι το μπόλι, όσο πιο νωρίς το έχεις τόσο πιο νωρίς θα φάνε!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-09-12, 01:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επισημάνω κι εγώ κάτι, που ίσως δεν έχει τονιστεί όσο πρέπει και νέοι στο χόμπυ μπορεί να κάνουν λάθος. Η αμμωνία εκτός από τα ψάρια σκοτώνει ΚΑΙ τα φυτά. Και πολύ γρήγορα μάλιστα. Οπότε μεγάλη προσοχή κατά το στρώσιμο του ενυδρείου.
οχι απαραιτητα, αυτο ισχυει ισως για καποια φυτα.
Τα περισσοτερα αναπτυσσονται καλυτερα κατα τη διαρκεια του στρωσιματος που ριχνουμε μεσα τρελες ποσοτητες καθαρης αμμωνιας.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-09-12, 06:33
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλημερα μεχρι να βρεθει μπολι το να ριξω nitrivec θα βελτιωσει τη κατασταση;;;; εβαλα στο φιλτρο και ammo remover της fluval ειναι σαν το ammo chips εκανα καλα;;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-09-12, 07:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αλλαγες νερου κανε, τωρα αν θες να ριξεις και το nitrivec -προσωπικα δεν πιστευω πως περιεχει τποτα εκει μεσα εκτος απο θαυματουργο υγρο ξεματιασματος- αφου το εχεις και δεν το ριχνεις? (οχι πως θα κανει τιποτα δηλαδη αλλα τεσπα, μπας και δεν ειναι εντελως απατη) απλα μην επαναπαυτεις πως ντε και καλα εχει κατι εκει μεσα κι εκανες τιποτα το σπουδαιο, βρες μπολι...


Στο φιλτρο για μενα πολυ καλα εκανες και εβαλες ζεολιθο, ηταν η καλυτερη κινηση (αν ηξερα πως εχεις θα σου ελεγα απο χθες να βαλεις) μπορει να μην κρατησει ολη την αμμωνια αλλα θα κρατησει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο, δεν αντικαθιστας ομως τις αλλαγες απλα θα κρατησει λιγο την κατασταση μεχρι να βρεις μπολι. Μετα φυσικα βγαλτο


αλλαγες συχνες και μικρες μεχρι να βρεις μπολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-09-12 στις 07:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-09-12, 07:30
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλημερα εριξα και το nitrivec περισσοτερο για ψυχολογικους λογους αφου το ειχα ουτε εγω πολυπιστευω να σου πω την αληθεια,ετσι βεβαια ξεκινησα το στρωσιμο απλως το μπουκαλακι που μου ειχαν δωσει τοτε ειδα εκ των υστερων οτι ηταν ληγμενο!!και φυσικα το πεταξα αλλα ηταν αργα το ειχα ριξει μεσα!!αλλαγες λεω να κανω γυρω στο 30% ειναι καλα;και καθε ποτε να τις κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-09-12, 08:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
το μπουκαλακι που μου ειχαν δωσει τοτε ειδα εκ των υστερων οτι ηταν ληγμενο!!
Εχουν και ληξη τα placebo?

Παράθεση:
αλλαγες λεω να κανω γυρω στο 30% ειναι καλα;και καθε ποτε να τις κανω;
εγω θα εκανα ισως και δυο τη μερα μεχρι να εβρισκα μπολι, ΑΛΛΑ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΑ ΝΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΑΥΘΗΜΕΡΩΝ. (και σιγουρα θα εβρισκα)

Δεν ειναι κακο να ποιασεις οσους χρηστες βλεπεις να μενουν γυρω Αθηνα και να ζητησεις μπολι με πμ.
Κι εγω λαβαινω τετοια μυνηματα και αν εχω δινω (δεν κανει ουτε κοπο ουτε στοιχιζει τιποτα να ανοιξω ενα φιλτρο και να βγαλω λιγη μουργα, αν και προσωπικα δινω και λιγο βιολογικο μαζι... με τοσα λιτρα που εχω δε μου στερει κανεις τιποτα)
Ποιασε αρχικα ανθρωπους που ειναι ενεργοι καθημερινα, και μεχρι το απογευμα ολο και καποιος θα σου δωσει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-09-12, 08:18
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου απλως δεν θελω να γινομαι βαρος ολοι εχουμε τα προβληματα μας αλλα αφου μου το λες θα το κανω τη καλημερα μου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-09-12, 08:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε μου απλως δεν θελω να γινομαι βαρος ολοι εχουμε τα προβληματα μας αλλα αφου μου το λες θα το κανω τη καλημερα μου


Καμα σχεση, απο που κι ως που βαρος?
Οποιος εχει μπολι (δηλαδη να μην εχει καθαρισει φιλτρα προσφατα και να μην εχει περασει προσφατα αρρωστια) δινει, δεν υπαρχει προβλημα, ειδικα οταν μιλαμε για emergency καταστασεις.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-09-12, 11:36
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

εβαλα προσωρινα και δευτερο φιλτρακι που ειχα γεμισμενο με ammonia remover να βελτιωσει οσο γινεται τη κατασταση το εχω με καταραχτη για να μη γινεται πλυντηριο μεχρι να βρεθει μπολι.παντως μετα τις αλλαγες νερου τα ψαρακια δειχνουν πολυ καλυτερα κολυμπανε παντου!!εκανα και μια αλλαγη στο 30% περιπου περιμενω να περασει καμμια ωρα να ξανακανω μετρηση
-------------------------
μετα το χθεσινο βραδυνο μπολιασμα απο το poet(μιχαλη ευχαριστω φιλε),σημερα το πρωι εκανα μια αλλαγη γυρω στο 30% εκανα μετρηση μετα απο 2 ωρες και εδειξε αμμωνια κατι αναμεσα στο <0,01 και 0,05!!.να συνεχισω τις αλλαγες παιδια;;σημερα ειναι η δευτερη μερα χωρις ταισμα ποσες μερες να τα κρατησω τα γκαμπακια χωρις τροφη;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη korasidikos : 13-09-12 στις 11:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-09-12, 12:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα το χθεσινο βραδυνο μπολιασμα απο το poet(μιχαλη ευχαριστω φιλε),σημερα το πρωι εκανα μια αλλαγη γυρω στο 30% εκανα μετρηση μετα απο 2 ωρες και εδειξε αμμωνια κατι αναμεσα στο <0,01 και 0,05!!.
οκ βασικα πιο σωστη μετρηση θα παρεις κατα το βραδακι. (24ωρο απο την ωρα που μπολιασες)
Ταισε ελαχιστα, και δες το βραδυ τι παιζει.
Υπ οψη οτι το μπολι που πηρες ειναι ελαφρως ασθενες, μια και το φιλτρο του Μιχαλη ειχε πλυθει το απογευμα και απλως το ξανα-ανοιξε για να κανει μια διορθωση με τα υλικα, επι πλεον το πηρες και με μιαμισι περιπου ωρα διαφορα οποτε θελει λιγο προσοχη αυτες τις μερες με τα ταισματα και με τις μετρησεις

Παράθεση:
να συνεχισω τις αλλαγες παιδια;;σημερα ειναι η δευτερη μερα χωρις ταισμα ποσες μερες να τα κρατησω τα γκαμπακια χωρις τροφη;;
Αν δε δεις αμμωνια μην κανεις αλλαγη, η αν κανεις κανε 10%

Απο πεινα δεν πεθανε ποτε κανενα ψαρι, δυο μερες δεν ειναι απολυτως τιποτα (και στη φυση μη νομιζεις πως καθε μερα τρωνε, εκτος απο τιποτα φυτοφαγα )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-09-12, 12:39
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους παιδια για τη βοηθεια σας,να κανω μια(χαζη) ερωτηση επειδη εχω δυστυχως (νιτριβεκ)αν το ριξω μεσα θα βοηθησει καθολου οσο δηλαδη βοηθανε αυτου του ειδους τα υγρα!!!!η θα κανω χειροτερα τα πραγματα;;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-09-12, 13:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν περιεχει ετεροτροφα βακτηρια δεν αποκλειεται να συναγωνιστουν την λιγη βιολογια που εχεις και να εχεις ενα ωραιοτατο bacterial bloom, αν παλι δεν περιεχουν τιποτα τοτε παλι δε χρειαζεται. Οτι δεν περιεχει νιτροποιητικα το ειδες και μονος σου, αλλιως δε θα ειχες αμμωνια.
Εγω προσωπικα δε θα εριχνα απολυτως τιποτα, ετσι κι αλλιως τα νιτροποιητικα διπλασιαζουν την αποικεια τους σε λιγοτερο απο 24 ωρες οποτε απλα κανε μετρησεις και μην ταιζεις πολυ και ΑΝ δεις καθολου αμμωνια κανε αλλαγες και ολα θα πανε καλα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-09-12, 08:17
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλημερα σημερα το πρωι εκανα μετρηση εδειξε 0,05mg, εκανα μια αλλαγη γυρω στο 20%.να ρωτησω κατι παιδια κατι τετοιο http://www.petsupermarket.gr/2423/πρ...έχρι-60lt.html
θα βοηθουσε στο στρωσιμο του φιλτρου;;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-09-12, 08:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σημερα το πρωι εκανα μετρηση εδειξε 0,05mg, εκανα μια αλλαγη γυρω στο 20%.
οκ, δεν ειναι προβλημα και καλα κανεις και το αντιμετωπιζεις με αλλαγες (αν και σε τοσο μικρη ποσοτητα αμμωνιας καλυτερα 10%, δεν εχει σχεση με τα 3ρια και τα 4ρια που φαγαν τα ψαρακια στο κεφαλι οσο ηταν αστρωτο)
Απλα το μπολι ηταν ελαφρως αδυναμο και μεχρι να αναπαραχθουν τα βακτηρια να κανουν μεγαλες αποικειες θα θελει λιγο προσοχη

Παράθεση:
να ρωτησω κατι παιδια κατι τετοιο http://www.petsupermarket.gr/2423/πρ...έχρι-60lt.html
θα βοηθουσε στο στρωσιμο του φιλτρου;;
οχι ειναι εντελως ασχετο.
Δε χρειαζεται να ψαχνεις για κατι, απλα να κανεις τις μετρησεις σου και αν βλεπεις προβληματα τις αλλαγες σου.
Μπολι -εστω και λιγο αδυναμο- μπηκε, τωρα τα πραγματα παιρνουν το δρομο τους.
Η μονη περιπτωση που θα επρεπε να ανησυχεις θα ηταν αν σηκωνε πολυ αμμωνια που θα σημαινε οτι δεν εποιασε το μπολι, και παλι το μονο που θα επρεπε να ψαξειες ειναι για νεο μπολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-09-12, 11:15
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

τα πραγματα μετα το μπολιασμα ειναι παρα πολυ καλα σημερινες μετρησεις εδειξαν αμμωνια μικροτερη απο <0,01 mg,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξεις΄,επειδη ο βυθος μου ειναι ψιλοχαλια βαζω σκουπα σε καθημερινη βαση και κανω μια μικρη αλλαγη παραλληλα στο 10% περιπου!αυτο ειναι ζημιογονο για τη βιολογια να συνεχισω να το κανω η δεν χρειαζεται ο βυθος να ειναι τζαμι και να εχει λιγη βρωμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-09-12, 11:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι ζημιογονο για τη βιολογια να συνεχισω να το κανω η δεν χρειαζεται ο βυθος να ειναι τζαμι και να εχει λιγη βρωμα!!
Αυτη ειναι μια ερωτηση που σε 10 χομπυστες θα παρεις 11 γνωμες...


Υπαρχουν ολων των ειδων οι αποψεις, απο τους υπερμαχους της αποστειρωσης και του bare-bottom μεχρι τους υπερμαχους της λασπης, και αν δεις τα επιχηρηματα ολων δειχνουν σωστα.

Η αποψη μου ειναι -χωρις βεβαια να ειμαι και απολυτα βεβαιος οτι ειναι η σωστοτερη- πως ο βυθος πρεπει να μπορει να ειναι αρκετα ζωντανος (με πολλα σαλιγκαρια) και σκουπα πρεπει να μπαινει πολυ σπανια και οχι σε ολη την επιφανεια του βυθου, αλλα οχι να μην μπαινει ποτε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-09-12, 07:58
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

χθες βραδυ ειχα παλι ενα μικρο θολωμα του νερου.εκανα μια μικρη αλλαγη νερου απομακρυνα ενα σαλιγκαρι που ειχε αποδημησει εις κυριο και εβαλα την αεραντλια να δουλεψει.σημερα το πρωι κανω μετρησεις αμμωνια <0,01mg,N03 μηδεν,N02 μηδεν,GH >7,KH 6,PH 7,6.ειναι καλες οι μετρησεις αυτες;;το θολωμα δεν εχει φυγει τελειως ακομα και σημερα το πρωι!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-09-12, 19:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πιστευω πως κανεις λαθος μετρηση νιτρικων.
Αν χρησιμοποιεις ΑΡΙ υγρα κοπανα καλα για να κανα διλεπτο και παραπανω το δευτερο μπουκαλακι και ξαναμετρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-09-12, 20:37
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

νικολα δεν κανει μετρηση με απι ο σπυρος ειναι με στικακια γιαυτο δεν βγενει ακρη φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-09-12, 23:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ με στικακια ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα...
και λιγο φως να δουνε και λιγο υγρασια μετα οι μετρησεις τους ειναι οτι να ναι...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-09-12, 11:56
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλημερα παιδια σημερινες μετρησες αμμωνια 0,05 mg,ΝΟ3 10mg,NO2 0,GH >7,KH 6,PH7,6 ειχαμε μια αλλαγη σε σχεση με την αμμωνια που ανεβηκε λιγο και στα νιτρικα που επιτελους ανεβηκαν.πως τις βλεπετε αυτες τις μετρησεις.σχετικα με την αμμωνια εχω ελλατωσει κατα πολυ το ταισμα πλεον να κανω και μια αλλαγη νερου θα βελτιωσει τη κατασταση για να πεσει η αμμωνια;;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-09-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν εχεις μετρησιμη αμμωνια εννωειται κανεις αλλαγες, αλλα τωρα για τις υπολοιπες μετρησεις δεν ξερω αν ειναι σωστες αφου μετρας με στικακια.
Παντως για να δειχνουν νιτρικα πρεπει λογικα να υπαρχουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με κερατοφυλλο karderinas33 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 23-03-11 12:55
Προβλημα με κερατοφυλλο Stoukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 10-11-10 21:42
Προβλημα με κερατοφυλλο ANEMOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 12-04-09 20:04
Κερατοφυλλο? mpourmpoulithras Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 27-01-08 19:06
κερατοφυλλο! naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 16-09-07 16:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07162 seconds with 16 queries