Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-11, 17:57
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή hermit-crabs

Αν κι εχω αμελησει λογο ελειψης χρονου και.. φωτογραφικης μηχανης να αναρτησω φωτο απο το μεσογειακο μου, θελω να σας ρωτησω κατι πριν επιτελους το κανω! οι ερημιτες, κατα ποσο ειναι "επικινδυνοι" για τα κοραλια ανεμωνες και μικρα ψαρακια?! χθες "επιασα" στα πρασσα εναν, να καταβροχθιζει μια μικρουλα σαλιαρα που ειχα βαλει μεσα.. δε νομιζω να ηταν νεκρη ή κατι τετοιο..! επισης οι τραγανες μου εχουν..εξανλτησει τη "πρασιναδα" που ειχαν πανω! μηπως πρεπει οι 2 ερημιτες, να βρουν το δρομο τους για το παλιο τους σπιτι?! Επισης εχω προσεξει πως μεγαλα σχετικα σε μεγεθος σαλιγκαρια, αφηνουν..σαλια και ετσι δεν εχω κανενα μεσα! Υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια ωστε να με διαφωτησει?!
Υ.Γ: το μεσογειακο ως ενυδρειο, πιστευω οτι ειναι.. ή εστω ειναι ενα απο τα καλυτερα!!! Σκεφτομαι να καταργησω τα υπολοιπα και να κανω τουλαχιστον 1 ακομη μεσογειακο στα 120 λιτρα! Μια μαγεια παιδες..!!! και δυστυχως (ή ευτυχως!) δεν ειναι κατι που μπορεις να το παραγγειλεις και να το αγορασεις απο ενα Pet! τουλαχιστον οχι ακομη και αυτο ειναι κατι που κανει το μεσογειακο ακομη καλυτερο!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-11, 18:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ερημιτες ειχα βαλει πριν το γυρισω σε FO και ποτε δε μου πειραξει κανεις τιποτα απο ζωντανα. αυτη τη στιγμη εχω (για προφυλαξη απο χαλκο) μερικα κοραλια που εμειναν απο το πρωην reef σε ενα μικρο ενυδρειο και εχω μεσα αρκετους ερημιτες-θρακιωτες. δεν πειραζουν τιποτα.
οσο για τη σαλιαρα βαζω χερι στη φωτια οτι δεν την σκοτωσε αυτος. τη βρηκε νεκρη κι εκανε αυτο που του επιβαλλει το ενστικτο της επιβιωσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-11, 18:25
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Μακαρι γιατι ειναι ωραια πλασματα! Διαβασα επισης σε ξενα forum πως υπαρχουν διαφορα ψευτικα καβουκια(shells) αν και καποια ειναι τελικα τοξικα..! στην Ελλαδα δεν εχω συναντησει κατι αναλογο..! Τα κοραλια και οι ανεμωνες απο τροπικο κανουν με δικους μας οργανισμους?! τους επιρεαζει η διαφορα στην αλλατοτητα οπως και τα ψαρια?!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-11, 19:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν διαφορα ψευτικα καβουκια(shells) αν και καποια ειναι τελικα τοξικα..!
δεν καταλαβα τι θελεις να πεις εδω..

οσο για το αν πρεπει να ανακατευουμε κατοικους διαφορετικων συστηματων...για να εισαι ασφαλης θα σου πω οχι...

δεν ειναι μονο η διαφορετικη αλατοτητα αλλα και οι θερμοκρασιες...
αυτα βεβαια σαν επιχειρηματα για μενα δεν "ευσταθουν" και πολυ καθως η αλατοτητα ειναι κατι ευμεταβλητο σε καποιες περιοχες. το λεω γιατι εδω σε μας εκβαλλει ο ποταμος εβρος και αυτο εχει σαν αποτελεσμα η αλατοτητα να ειναι 1023 και μαλιστα οχι απολυτα σταθερη...παρολα αυτα βλεπω τα ιδια ειδη που ζουν και στην υπολοιπη μεσογειο με πιο αυξημενη αλατοτητα. επισης οι θερμοκρασιες παλευονται με ανεμιστηρες..και σιγουρα ειδη που βγαινουν στα ρηχα "εκτιθενται" σε υψηλες θερμοκρασιες κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου.
φιλοξενοντας πανω απο χρονο μεσογειακους οργανισμους σε πληροφορω οτι πολλοι δεν "ιδρωσαν" για τις θερμοκρασιες που ετσι κι αλλιως αντιμετωπιζαν κατα περιοδους στο φυσικο τους περιβαλλον.

αυτο που χρηζει περισσοτερης προσοχης ειναι το γεγονος οτι παρα του οτι οι "θαλασσες" επικοινωνουν μεταξυ τους..υπαρχουν διαφορετικα οικοσυστηματα με διαφορετικα ειδη..διαφορετικα παρασιτα κ.τ.λ. και υπαρχει ο κινδυνος να μεταφερεις εναν οργανισμο που τα μεσογειακα ζωντανα μεν να εχουν ανοσια...τα δε τροπικα σου ομως να ξεκληριστουν απο αυτον.

αν εισαι διατεθιμενος να παρεις αυτο το ρισκο μπορεις να δοκιμασεις. παιζεις ομως με τις πιθανοτητες.
εγω αποφασισα να το κανω..και περαν των ελληνικων ερημιτων,αυτη τη στιγμη εχω στο FO και ελληνικη σαλιαρα ..και ενα μπαρμπουνακι (ενα μονο κρατησα που τρωει κι εχει γεματη κοιλια...τα αλλα δεν ανταποκριθηκαν καλα, εχασα 2 κι απελευθερωσα 5 που μισοτρωγανε) και 3 καλογριες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 20-09-11 στις 21:48
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-11, 21:26
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί θες τα ψεύτικα κοχύλια.
Εάν τα θες για να μπορούν οι ερημίτες σου να αλλάζουν "σπίτι", βγες μια βολτούλα σε μια παραλία και θα βρείς όσα θες. Εάν δεν μπορείς ....πες να σου στείλω εγώ μερικά από τα "άχρηστα" της συλλογής μου (είμαι συλλέκτης κοχυλιών-οστράκων).
Θα συμφωνήσω με τον pano-alex/polis, δε νομίζω η σαλιάρα ότι απέθανε εξαιτίας του ερημίτη. Ψοφίμι την βρήκε και έκανε το χρέος του.
Επίσης και η πρασινάδα που αναφέρεις στο βράχο σου. ¶λγη και έκανε τον κύκλο της.
Τώρα αυτό με τα σάλια των σαλιγκαριών....άγνωστο.
Βέβαια το όλο θέμα εμένα κάτι μου κάνει σχετικά με την χημεία και τις παραμέτρους του νερού σου.
Για βόηθα λίγο.....δώσε μας στοιχεία..κάνεις μετρήσεις ??? Τηρείς κάποιο στοιχειώδες αρχείο?? Πόσο συχνά κάνεις αλλαγές ??
Σχετικά με το θαυμασμό σου στο μεσογειακό...τι να πώ. Είμαι και εγώ απλά θαυμαστής....!!!!!
Σχετικά με την ανάμειξη ντόπιων ειδών με αυτά των πετ σοπ....ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ .
Η εισαγωγή νέων ειδών στα μέρη μας δεν είναι εύκολο ..αλλά όχι και αδύνατο, με ότι αυτό συνεπάγεται σε αρρώστιες, επεμβάσεις στους βιοτόπους κλπ. Όσες διαφορές και να υπάρχουν σε συνθήκες (αλατότητες κλπ) η φύση πάντα βρίσκει το δρόμο της.......
Δέστε τι γίνεται στις ΗΠΑ όπου ο κάθε πικραμένος αφήνει το οτιδήποτε, οπουδήποτε και παρά τους αυστηρούς νόμους.
Το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά πολλές φορές και δεν νομίζω ότι πρέπει να επεκταθώ περισσότερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-11, 22:14
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Εννοειται πως συμφωνω σε ολα!! Αυτο που εννοω με τα hermit crab shells, ειναι πως πετυχα σε καποια site του εξωτερικου, να πουλανε τεχνιτα κελυφη, ωστε αν χρειαστει ο καβουρακος ν'αλλαξει κελυφος, να παει σε αυτα! σε διαφορα χρωματα κτλ! αυτο απλα μου εκανε εντυπωση και δε το ειχα ξανασυναντησει στην Ελλαδα, ασχετα πως δε συμφωνω!!
Ασε φιλε Samian.. με βλεπω και με 2ο μεσογειακο!!! τρελα!!!

http://exoticpets.about.com/od/hermi...t/hcshells.htm
διαβαστε εδω!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-11, 22:29
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που εννοω με τα hermit crab shells, ειναι πως πετυχα σε καποια site του εξωτερικου, να πουλανε τεχνιτα κελυφη, ωστε αν χρειαστει ο καβουρακος ν'αλλαξει κελυφος, να παει σε αυτα! σε διαφορα χρωματα κτλ! αυτο απλα μου εκανε εντυπωση και δε το ειχα ξανασυναντησει στην Ελλαδα, ασχετα πως δε συμφωνω!!
http://exoticpets.about.com/od/hermi...t/hcshells.htm
διαβαστε εδω!!
Ήμαρτον κύριε τι άλλο θα δούμε.....ήμαρτον ...ήμαρτον.
Επόμενο πρότζεκτ....ενυδρείο με ρομποτόψαρα και συνθετικά-αληθινά φυτά. Υπόστρωμα..τι το θές το υπόστρωμα...συνθετικό ύφασμα που αποικίζεται καλύτερα από τα βακτήρια...μισό να αρράξω το ηλεκτροκίνητο εναερίως κινούμενο αυτοκίνητό μου ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-11, 22:32
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήμαρτον κύριε τι άλλο θα δούμε.....ήμαρτον ...ήμαρτον.
Επόμενο πρότζεκτ....ενυδρείο με ρομποτόψαρα και συνθετικά-αληθινά φυτά. Υπόστρωμα..τι το θές το υπόστρωμα...συνθετικό ύφασμα που αποικίζεται καλύτερα από τα βακτήρια...μισό να αρράξω το ηλεκτροκίνητο εναερίως κινούμενο αυτοκίνητό μου ...

Ασ'τα να πανε!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-11, 22:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ουτε χρηματα να ξοδευεις..ουτε παραγγελιες να κανεις...ειμαστε τυχεροι γιατι ζουμε σε μια χωρα ολο θαλασσα! με μια ποικιλια φυσικων κοχυλιων σε διαφορα μεγεθη και σχηματα θα ειναι μια χαρα οι ερημιτες σου.
οι δικοι μου τα αλλαζουν σαν τα πουκαμισα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-11, 22:41
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε χρηματα να ξοδευεις..ουτε παραγγελιες να κανεις...ειμαστε τυχεροι γιατι ζουμε σε μια χωρα ολο θαλασσα! με μια ποικιλια φυσικων κοχυλιων σε διαφορα μεγεθη και σχηματα θα ειναι μια χαρα οι ερημιτες σου.
οι δικοι μου τα αλλαζουν σαν τα πουκαμισα
yes yes!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-11, 10:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, να σας ρωτήσω... κάθε πόσο κάνετε αλλαγή νερού στο μεσογειακό σας και πόσο νερό αλλάζετε? Κάνετε καμιά επιπλέον πρόσθεση σκευάσματος προς βελτίωση του θαλασσινού νερού ή όπως έρχεται από τη φύση?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-11, 11:55
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά, να σας ρωτήσω... κάθε πόσο κάνετε αλλαγή νερού στο μεσογειακό σας και πόσο νερό αλλάζετε? Κάνετε καμιά επιπλέον πρόσθεση σκευάσματος προς βελτίωση του θαλασσινού νερού ή όπως έρχεται από τη φύση?
Προσωπικα την εξατμιση τη συμπληρωνω απο οσμωση! Αλλαγες οσο πιο συχνα ειναι εφικτο. Το 20% κανω αλλαγη οπως και στο γλυκο με θαλασσινο νερο απο τη κοντινη παραλια, που ψαρεμα και τους κατοικους μου! Δε νομιζω να χρειαζεται κατι προσθετο, μιας και ειναι σαν να ζεις στα περιχωρα του Αμαζονιου και να περνεις νερο απο τη πηγη!! Τι αλλο να προσθεσεις στη φυση?! επισης ξεχασα ν'αναφερω πως οταν συμπληρωνω απο οσμωση, βαζω ενα υγρο(δε θυμαμαι ονομασια-μαρκα τωρα) που συμπληρωνει στη ποιοτητα του νερου, αυτο που δε δινει το "νεκρο" νερο της οσμωσης! κατα τ'αλλα αν μενεις κοντα σχετικα σε καθαρη παραλια, δεν εχεις προβλημα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-11, 15:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά, να σας ρωτήσω... κάθε πόσο κάνετε αλλαγή νερού στο μεσογειακό σας και πόσο νερό αλλάζετε? Κάνετε καμιά επιπλέον πρόσθεση σκευάσματος προς βελτίωση του θαλασσινού νερού ή όπως έρχεται από τη φύση?
βασιλη οπως ισχυει για ολα τα ενυδρεια..ετσι και στο μεσογειακο δεν υπαρχει σαφης απαντηση. αναλογα τους οργανισμους που εχεις και τον αριθμο τους..καθως και τον εξοπλισμο σου.
οσο ειχα ευαισθητους οργανισμους μεσα (ανεμωνες κ.α.) ειχα και σκιμερ και περιοριζομουν στο 10% ανα μηνα με φρεσκο νερο θαλασσινο. ηταν αρκετο αυτο.
τωρα σε ενα μικρο συστημα που τρεχω..δεν εχω σκιμερ και κανω συχνοτερες και μεγαλυτερες αλλαγες. συνηθως με νερο απο τη θαλασσα...αλλα αν βαριεμαι να κουβαλησω..η οταν ο καιρος δε το επιτρεπει...φτιαχνω αλατονερο σπιτι. δε ριχνω τιποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηermit Crabs Αber Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 3 31-03-08 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05991 seconds with 13 queries