Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-04, 14:18
thanos Ο χρήστης thanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: Katerini
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Επιλογή εξωτερικού φίλτρου

Χαιρετώ την παρέα .......
Μόλις τελείωσα την κατασκευή του ενυδρείου μου και πηγε μια χαρά!!!!!

Τώρα έχω πρόβλημα με την επιλογή εξωτερικού φίλτρου
Το ενυδρείο είναι 105 x 40 x 50 = 210 lt

Μάλλον καταλήγω σε fluval, Eheim και filstar XP1, XP2
Αλλα σε normal τιμες...... please

Αν θέλετε καντε μου κάποιες προτασεις!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-04, 15:50
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Παραγκελία απο το aquaristic.net και το μόνο που θα προτιμούσα αν είμουν στην θέση σου είναι EHEIM
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-04, 17:47
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον X_NOS. ΕΗΕΙΜ κορυφαία και σπάνια βγάζουν βλάβες και βρίσκεις σχεδόν παντού ανταλακτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-04, 20:13
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Με 85€ σύνολο πήρα από aquaristikshop το JBL cristalprofi 250 full κομπλέ με υλικά και κιτ εγκατάστασης.

Και έχει και 7 λίτρα κάδο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-04, 23:50
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Για ρήξε μια ματιά και εδώ: http://store.aquaristic.net/AQ9bfd0d...0,0,0,id751,,0,
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-04, 23:53
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Για ρήξε μια ματιά και εδώ: http://store.aquaristic.net/AQ9bfd0d...0,0,0,id751,,0,
Σαφως καλυτερη λυση απο την JBL!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-04, 23:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...YyAxjAI4dIizyn
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...YyAxjAI4dIizyn
Διάλεξε ένα από τα δύο... τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-04, 00:30
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ρε συ Γιώργο το πρώτο είναι λίγο μικρό για τα λίτρα του άσε που μπορεί να το πάρει και ποιο φτηνά: http://store.aquaristic.net/AQba1688...0,0,0,id743,,0,
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-04, 00:36
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Για ρήξε μια ματιά και εδώ: http://store.aquaristic.net/AQ9bfd0d...0,0,0,id751,,0,
Σαφως καλυτερη λυση απο την JBL!!!!!!
Η τιμή του Eheim παραπάνω δεν περιλαμβάνει υλικά και ταχυδρομικά, οπότε φεύγει σε τιμή κοντά στα 120-130€.

Επίσης έχει 3 lt χώρο υλικών σε δύο καλάθια έναντι 5.4 lt σε 3 καλάθια που έχει το JBL, ενώ το JBL έχει και κεραμικό άξονα, lily-pipe, filterballs ...

Δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνει μετά απο 5 ή 10 χρόνια το jbl σε σχέση με το ΕΗΕΙΜ που το έχουν ήδη πολλοί και το συστήνουν, αλλά σε τεχνικά χαρακτηριστικά το JBL είναι καλύτερο...

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...2o067zw0fvalD1

http://www.jbl.de/uk/tech/uk_cristal_profi.html#1
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-04, 00:36
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
άσε που μπορεί να το πάρει και ποιο φτηνά
Τα links δεν τα έδωσα για να κάνει την αγορά από το συγκεκριμένο e-shop αλλά να δει ποια μοντέλα προτείνω.
Το 2213 είναι οριακό (δεν θα έλεγα μικρό) για τα λίτρα του (ο καθαρός όγκος νερού θα είναι το πολύ 165-170lt). Σαφώς και η καλύτερη λύση θα ήταν το 2215.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-04, 00:43
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Αν είναι έτσι συγνώμη Γιώργο απλά το είδα ποιο φτηνά γιαυτό το έβαλα!

Asteri δεν ξέρω τι να πω ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια αναλογα με το τι θέλει! Άλλος μπορεί να θέλει ποιότητα και άλλος πολλά υληκά! Το μόνο που λέω είναι ότι η επιλογή είναι του Thanou!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-04, 01:00
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Αν είναι έτσι συγνώμη Γιώργο απλά το είδα ποιο φτηνά γιαυτό το έβαλα!

Asteri δεν ξέρω τι να πω ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια αναλογα με το τι θέλει! Άλλος μπορεί να θέλει ποιότητα και άλλος πολλά υληκά! Το μόνο που λέω είναι ότι η επιλογή είναι του Thanou!
Για το μόνο πράμα που δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη είναι για την αντοχή στον χρόνο του jbl (η εταιρία δίνει 4 χρόνια εγγύηση).

Σαν ποιότητα κατασκευής, πασπατεύοντας για αρκετή ώρα ένα 2222, δεν βρήκα κάτι παραπάνω από το δικό μου.

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά όπως είπα το JBL είναι καλύτερο σε αρκετά σημεία.

Από κει και πέρα, κουβέντα κάνουμε, απόψεις παραθέτουμε. Ο Θάνος θα διαλέξει ότι θέλει, διαβάζοντας και κρίνοντας.

Και όσο για την ποσότητα των υλικών, είναι από τους κύριους λόγους που κάποιος παίρνει εξωτερικό φίλτρο νομίζω, όσο μεγαλύτερος, τόσο πιό σπάνια θα στομώνει και θα θέλει συντήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-04, 01:11
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Συνφωνώ απόλητα σε συτό που λές για τα υλικά τώρα απο εκεί και πέρα αυτό που λες για το 2222 για να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει τι γίνεται σε σχέση μα το JBL για να το λες εσύ εγώ δεν έχω λόγο να σε διαψέυσω ούτε εσύ έχεις λόγο να πεις ψέματα οπότε.... !!!
Για την αντοχή του μόνο ο χρόνος είναι αυτός που θα μας πεί την αλήθεια πάντως το χρονικό διάστημα εγκύησης που δίνει η εταιρία είναι πολύ καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-04, 01:12
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τι περιμενες να βρεις δηλαδη το διαφορετικο ??
η διαφορα δεν ειναι στο τι βλεπεις ,αλλα η συναρτηση της αποδοσης και καλης λειτουργιας προς τον χρονο......

και η eheim ειναι απλα ΚΟΡΥΦΗ !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-04, 01:25
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
τι περιμενες να βρεις δηλαδη το διαφορετικο ??
η διαφορα δεν ειναι στο τι βλεπεις ,αλλα η συναρτηση της αποδοσης και καλης λειτουργιας προς τον χρονο......

και η eheim ειναι απλα ΚΟΡΥΦΗ !!
Κάπως έτσι προσπαθεί και ο πατέρας μου να με πείσει ότι τα Toyota είναι τα καλύτερα αμάξια, αλλά δεν τα πολυκαταφέρνει...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-04, 01:43
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παντός οποίος έχει αγοράσει κάποιο από τα φίλτρα της eheim
είναι σίγουρο ότι θα έχει καταλάβει η θα καταλάβει την τεραστία
διάφορα......

Αυτό δεν είναι διαφήμιση...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-08-04, 09:36
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Και όσο για την ποσότητα των υλικών, είναι από τους κύριους λόγους που κάποιος παίρνει εξωτερικό φίλτρο νομίζω, όσο μεγαλύτερος, τόσο πιό σπάνια θα στομώνει και θα θέλει συντήρηση.
Είναι λάθος η αντίληψη να υπολογίζεις το χρόνο συντήρησης με το στόμωμα του φίλτρου. Αν το χρησιμοποιείς σαν μηχανικό ή χημικό είναι καλό να κάνεις αλλαγές τακτικά και σε διαστήματα των δύο - τριών το πολύ εβδομάδων. Οι βρωμιές που έχουν κρατηθεί από το φίλτρο ουσιαστικά συνεχίζουν και βρίσκονται στη στήλη του νερού οπότε συνεχίζουν να βρωμίζουν το νερό - μηχανικό φίλτρο - ενώ το κάρβουνο στην αρχή λειτουργεί 100% αλλά μετά μειώνεται η δράση του. Προσωπικά συνιστώ μικρές ποσότητες και τακτικές αλλαγές κάρβουνου παρά μεγάλες ποσότητες και αραιή συντήρηση.
Αν λοιπόν φροντίζεις τις τακτικές αλλαγές και χρησιμοποιείς το κάδο σαν βιολογικό κυρίως τότε όλα είναι μία χαρά. Αλλά πάλι η περιεκτικότητα του κάδου έρχεται σε άμεση σχέση με τις απαιτήσεις του ενυδρείου σου.
Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να μας θυμίσει ο thanos το πληθυσμό που σκοπεύει να βάλει μέσα και από εκεί μπορούμε να προτείνουμε.
Να θυμίσω ότι άλλη μία χρησιμότατη και ταυτόχρονα κρισιμότατη παράμετρος στο φίλτρο είναι και η ροή του νερού που επιτυγχάνει. Είναι προβληματικό στους δίσκους για παράδειγμα η κυκλοφορία του νερού στο 5Χ και σε οδηγεί σε πατέντες για να προστατεύσεις τα διαμάντια σου.
Υ.Γ. Για τη toyota συμφωνώ απολύτως με το πατέρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-08-04, 16:37
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Και όσο για την ποσότητα των υλικών, είναι από τους κύριους λόγους που κάποιος παίρνει εξωτερικό φίλτρο νομίζω, όσο μεγαλύτερος, τόσο πιό σπάνια θα στομώνει και θα θέλει συντήρηση.
Είναι λάθος η αντίληψη να υπολογίζεις το χρόνο συντήρησης με το στόμωμα του φίλτρου. Αν το χρησιμοποιείς σαν μηχανικό ή χημικό είναι καλό να κάνεις αλλαγές τακτικά και σε διαστήματα των δύο - τριών το πολύ εβδομάδων. Οι βρωμιές που έχουν κρατηθεί από το φίλτρο ουσιαστικά συνεχίζουν και βρίσκονται στη στήλη του νερού οπότε συνεχίζουν να βρωμίζουν το νερό - μηχανικό φίλτρο - ενώ το κάρβουνο στην αρχή λειτουργεί 100% αλλά μετά μειώνεται η δράση του. Προσωπικά συνιστώ μικρές ποσότητες και τακτικές αλλαγές κάρβουνου παρά μεγάλες ποσότητες και αραιή συντήρηση.
Αν λοιπόν φροντίζεις τις τακτικές αλλαγές και χρησιμοποιείς το κάδο σαν βιολογικό κυρίως τότε όλα είναι μία χαρά. Αλλά πάλι η περιεκτικότητα του κάδου έρχεται σε άμεση σχέση με τις απαιτήσεις του ενυδρείου σου.
Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να μας θυμίσει ο thanos το πληθυσμό που σκοπεύει να βάλει μέσα και από εκεί μπορούμε να προτείνουμε.
Να θυμίσω ότι άλλη μία χρησιμότατη και ταυτόχρονα κρισιμότατη παράμετρος στο φίλτρο είναι και η ροή του νερού που επιτυγχάνει. Είναι προβληματικό στους δίσκους για παράδειγμα η κυκλοφορία του νερού στο 5Χ και σε οδηγεί σε πατέντες για να προστατεύσεις τα διαμάντια σου.
Υ.Γ. Για τη toyota συμφωνώ απολύτως με το πατέρα σου.

Για μηχανικό φιλτράρισμα το JBL έχει 1 lt filterballs και μετά 1.5lt μακαρόνι. Οι μπάλες στην είσοδο κρατάνε όλα τα χοντρά υλικά (φύλλα, κοτσάνια, σκατούλες κλπ) και όταν μπουκώσουν ρίχνουν την ροή, ανοίγεις τις πλένεις και είσαι ΟΚ.

Τα βιολογικά μετά που δεν φορτώνονται από αυτά τα λύματα, δεν τα πειράζεις σε κάθε καθαρισμό και γλιτώνεις από μπελάδες όπως ξεπλένω και χρήσιμα βακτηρίδια-ταράζω την αποικία-κινδυνεύω με εκτόξευση αμμωνίας/νιτρωδών μετά την αλλαγή.

Υ.Γ. Ο πατέρας μου μιά ζωή οδηγάει Toyota και μιά ζωή του τρέχουν τα σάλια μόλις βλέπει Alfa Romeo ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-08-04, 18:04
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Πέραν όλων τελικά, δεν θα πρέπει να παρακάμπτουμε την ποιότητα κατασκευής και την αντοχή μέσα στον χρόνο, είτε αυτό λέγεται βλάβες είτε ποσότητα φιλτραρίσματος.

Προσωπικά έχω στην κατοχή μου και έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς τα κάτωθι φίλτρα :

Fruval 304
Sera εσωτερικό (δεν θυμάμαι τύπο)
Rena εσωτερικό (δεν θυμάμαι τύπο)
Project (1200 lt/h)
Eheim 2217
Hydor Prime 30
Hydor Prime 20 x2
Hydor εσωτερικό 400 lt/h x2

Και αυτό σε διάστημα 13 ετών

Πιο αξιόπιστο από το eheim και ειδικά την σειρά classic δεν έχω συναντήσει.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για τα προβλήματα του κάθε φίλτρου, αν θέλεις μπορώ κατ’ ιδίαν.

Πάντως συμβουλή μου, μην σκεφτείς 20,30 ή 40 ευρώ παραπάνω γιατί αν χρειασθεί να το αντικαταστήσεις με κάτι καλύτερο θα σου κοστίσει ακριβότερα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-08-04, 21:16
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Για μηχανικό φιλτράρισμα το JBL έχει 1 lt filterballs και μετά 1.5lt μακαρόνι. Οι μπάλες στην είσοδο κρατάνε όλα τα χοντρά υλικά (φύλλα, κοτσάνια, σκατούλες κλπ) και όταν μπουκώσουν ρίχνουν την ροή, ανοίγεις τις πλένεις και είσαι ΟΚ.
Δεν διαφωνώ με τίποτα άλλο εκτός από τη συχνότητα. Δεν πρέπει ο καθαρισμός του φίλτρου να υπερβαίνει τις 3 εβδομάδες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-08-04, 21:35
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για το πότε πρέπει να καθαρίζεται ένα φίλτρο.
Η γνώμη μου είναι ότι ένα βιολογικό φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται πολύ πιο αργά από τις 3 εβδομάδες... Σε κάποια ενυδρεία μου τα φίλτρα μένουν μέχρι και 2 μήνες ακαθάριστα χωρίς πρόβλημα. Έχω διαπιστώσει, και αυτό είναι και άλλων γνώμη, ότι όσο η ροή του φίλτρου είναι καλή, τα βακτηρίδια δουλεύουν υπερωρίες, αρκεί οι υπόλοιπες συνθήκες (περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο κλπ) να είναι καλές.
Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο ο τύπος του ενυδρείου. Ενα φυτεμένο ενυδρείο έχει πιο πολλά προβλήματα, αφού πολλά σάπια φύλλα, πολύ σύντομα μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ροή του και σε μια τέτοια περίπτωση είναι επιβεβλημένο να γίνονται καθαρισμοί τακτικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-08-04, 22:23
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Όσο η ροή είναι καλή (άρα δεν μπούκωσε κάποιο από τα υλικά) και αμμωνία/νιτρώδη είναι μηδενικά, ποιός ο λόγος να πειράζω το φίλτρο κάθε 3 εβδομάδες ?

Ούτε κάθε 13 δεν θα το πειράξω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-08-04, 10:31
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για το πότε πρέπει να καθαρίζεται ένα φίλτρο.
Η γνώμη μου είναι ότι ένα βιολογικό φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται πολύ πιο αργά από τις 3 εβδομάδες...
Τάκη αναφέρω παραπάνω για καθαρισμό μηχανικού και χημικού. Το βιολογικό πρέπει να καθαρίζεται από σπάνια έως καθόλου αν πριν υπάρχει επάρκεια καθαρισμού. Έχω βιολογικό που δεν έχει καθαρισθεί εδώ και δύο χρόνια αλλά πριν από αυτό έχω άψογο καθαρισμό του νερού οπότε δεν στομώνει.
Φίλε asteris. Στο φίλτρο σου έχεις λες μακαρόνι. Υποθέτω ότι έχεις και υαλοβάμβακα. Το όλο θέμα είναι ότι ο υαλοβάμβακας όπως και το μακαρόνι κρατάει κάποιες ακαθαρσίες. Όσο ο υαλοβάμβακας δεν αντικαθίστατε οι ουσίες αυτές παραμένουν στο νερό σου και το μολύνουν. Αν λοιπόν καθαρίζεις κάθε τρεις μήνες τότε το μηχανικό ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα και ίσως να μην υπάρχει λόγος να το έχεις. Οι ενδείξεις αμμωνίας και παραγώγων μπορεί να είναι μηδέν για άλλους λόγους. Ας πούμε πόσο συχνά κάνεις αλλαγές νερού, σε τι ποσοστό, τι ιχθυοφόρτιση έχεις κ.λ.π.
Το χημικό πάλι με τη πάροδο του χρόνου μειώνεται η δράση του. Οπότε αν το αφήνεις για μεγάλο χρονικό διάστημα ουσιαστικά καταργείς μία από τις βασικές παραμέτρους του ενυδρείου που είναι οι σταθερές συνθήκες για να μην στρεσάρονται τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-08-04, 11:30
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Νίκο, όπως το θέτεις τώρα είσαι σωστός. Το θέμα είναι όμως ότι αν κάποιος έχει ένα φίλτρο και πρέπει σε αυτό να συνδυάσει όλους τους τύπους φιλτραρίσματος, πρέπει να του είναι ξεκάθαρο τι και πόσο συχνά πρέπει να καθαρίζει. Αυτός είναι και ένας επιπλέον λόγος που κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε άνθρακα, παρά μόνο όταν είναι απαραίτητος.
Έχω μηνύματα από χομπιστες που απορούν που έχουν προβλήματα, αφού δεν παραλείπουν να καθαρίζουν το φίλτρο «πολύ καλά» με κάθε αλλαγή νερού.
Δυστυχώς δεν είναι σαφές στους πιο νέους του χόμπι, ποια υλικά κάνουν μηχανικό, βιολογικό και χημικό καθαρισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-08-04, 14:05
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Tάκη θα σε μαλώσω.Από την αρχή είχα διευκρινίσει το διαχωρισμό.
Αλλά πέρα από τη πλάκα θα εκφράσω και εγώ την άποψη και θα πάω και ένα βήμα παραπέρα. Προσωπικά είχα κρατήσει δίσκους για χρόνια χωρίς ίχνος κάρβουνου. Στο μόνο τύπο ενυδρείου που θα έβαζα κάρβουνο (και πάλι είμαι ανοιχτός σε συζήτηση) είναι στο reef. Σε κανένα άλλο setup ενυδρείου δεν θα έβαζα καρβουνο. Είμαι φανατικός οπαδός του βιλογικού - σε βαθμό να έχω 7-8 φορές το συνιστώμενο - όπως και του σωστού μηχανικού.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-08-04, 14:10
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το θαλασσινό είναι άλλη ιστορία.
Εγώ μιλάω πιο πολύ για γλυκό νερό, και την τάση που έχουν πολλοί, επειδή το γράφουν οι εταιρείες, να βάζουν άνθρακα, που, και στοιχίζει, και δεν είναι απαραίτητος...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-08-04, 18:29
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

[quote="Takis"]Το θαλασσινό είναι άλλη ιστορία.
quote]
Το πήγα παραπέρα. Θαλλασινό με ψάρια μόνο δεν χρειάζεται κάρβουνο κατά την άποψή μου. Το έχω κάνει και κράτησα Ciliaris για 3,5 χρόνια που το έχασα (μαζί με το ενυδρείο) για άλλους λόγους.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-08-04, 19:10
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ειδικά ενεργός ανθρακας σε φυτεμένο είναι σαν να βάζεις βόμβα στα θεμέλια πολυκατοικίας :P .
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-08-04, 20:10
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για το πότε πρέπει να καθαρίζεται ένα φίλτρο.
Η γνώμη μου είναι ότι ένα βιολογικό φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται πολύ πιο αργά από τις 3 εβδομάδες...
Τάκη αναφέρω παραπάνω για καθαρισμό μηχανικού και χημικού. Το βιολογικό πρέπει να καθαρίζεται από σπάνια έως καθόλου αν πριν υπάρχει επάρκεια καθαρισμού. Έχω βιολογικό που δεν έχει καθαρισθεί εδώ και δύο χρόνια αλλά πριν από αυτό έχω άψογο καθαρισμό του νερού οπότε δεν στομώνει.
Φίλε asteris. Στο φίλτρο σου έχεις λες μακαρόνι. Υποθέτω ότι έχεις και υαλοβάμβακα. Το όλο θέμα είναι ότι ο υαλοβάμβακας όπως και το μακαρόνι κρατάει κάποιες ακαθαρσίες. Όσο ο υαλοβάμβακας δεν αντικαθίστατε οι ουσίες αυτές παραμένουν στο νερό σου και το μολύνουν. Αν λοιπόν καθαρίζεις κάθε τρεις μήνες τότε το μηχανικό ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα και ίσως να μην υπάρχει λόγος να το έχεις. Οι ενδείξεις αμμωνίας και παραγώγων μπορεί να είναι μηδέν για άλλους λόγους. Ας πούμε πόσο συχνά κάνεις αλλαγές νερού, σε τι ποσοστό, τι ιχθυοφόρτιση έχεις κ.λ.π.
Το χημικό πάλι με τη πάροδο του χρόνου μειώνεται η δράση του. Οπότε αν το αφήνεις για μεγάλο χρονικό διάστημα ουσιαστικά καταργείς μία από τις βασικές παραμέτρους του ενυδρείου που είναι οι σταθερές συνθήκες για να μην στρεσάρονται τα ψάρια.
Ανάμεσα στο μακαρόνι και στον υαλοβάμβακα υπάρχει 3 λίτρα σφουγγάρι, οπότε ο υαλοβάμβακας δεν λερώνεται (τουλάχιστον ήταν σχετικά καθαρός στον μήνα επάνω που τσεκάρησα). Φαντάζομαι σε ένα 2224 που έχει το μισό χώρο για βιολογικό (σφουγγάρι ή κεραμικές μπίλιες) θα λερωνόταν πιό τακτικά. Για αυτό τον λόγο προτίμησα το JBL, για να έχω πιό αραιή συντήρηση των υλικών του φίλτρου.

Για να μην παρεξηγηθώ το ενυδρείο μου (55 lt) είναι αρκετά μικρότερο από την δυναμικότητα του φίλτρου, αλλά με αρκετά μεγάλη ιχθυοφόρτιση (40cm βυθόψαρα, 25cm επιφανείας χοντρά-χοντρά). Δεν υπονοώ ότι στο 200άρι ο Θάνος θα έχει τους ίδιους ρυθμούς...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-08-04, 00:11
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Ανάμεσα στο μακαρόνι και στον υαλοβάμβακα υπάρχει 3 λίτρα σφουγγάρι, οπότε ο υαλοβάμβακας δεν λερώνεται (τουλάχιστον ήταν σχετικά καθαρός στον μήνα επάνω που τσεκάρησα).
Δεν αλλάζει κάτι. Η βρωμιά μαζεύεται στο σφουγγάρι και πάλι παραμένει στη στήλη του νερού. Αν εσύ αυτό που κάνεις σου αρέσει είναι δικαίωμά σου. Όμως από πρακτική άποψη δεν είναι κάτι που πρέπει να προτείνεται γενικά και ειδικά σε ένα forum που μπορεί να διαβάσει ο νέος στο Hobby.
Τώρα αυτό που αναφέρεις για βιολογικό να σου θυμίσω ότι δεν έχει σχέση ο όγκος του φίλτρου αλλά η διαθέσιμη επιφάνεια που προσφέρει το μέσο που χρησιμοποιείς για βιολογικό. Η Eheim είναι σίγουρο ότι έχει μελετήσει τον διαθέσιμο όγκο και βέβαια συνιστά το δικό της υλικό που θεωρεί αρκετό.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 1 κυβικό σφουγγάρι και να έχεις λιγότερη βιολογική επιφάνεια από ένα 3λιτρο φίλτρο άμμου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09664 seconds with 12 queries