Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-06, 14:57
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή Αυτόματο σύστημα αλλαγών.

Αυτόματο σύστημα αλλαγών.

Αφορμή για την κατασκευή του εν’ λόγω συστήματος στάθηκε η ενασχόληση μου με τους δίσκους και η ανάγκη που έχουν αυτοί για καλή ποιότητα νερού.

Α. Παραγωγή αποθήκευση και προσαγωγή νερού στο ενυδρείο.

1. Κλέφτη νερού
2. Μηχανική τετράοδη βάνα
3. Αντίστροφη όσμωση (α/ο)
4. Μηχανικό φλοτέρ
5. Δεξαμενή 130 λίτρων
6. Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα
7. Ηλεκτρονικό φλοτέρ
8. Αεραντλία
9. Λάστιχο σιλικόνης
10. Χρονοδιακόπτης ηλεκτρονικός

Β. Απομάκρυνση νερού από το ενυδρείο.

1. Γυάλινη σωλήνα
2. Λάστιχο ποτίσματος
3. Αυτόματο σύστημα ποτίσματος
4. Λάστιχο σιλικόνης

Διάγραμμα συστήματος : (συννημένη εικόνα).

Παραγωγή αποθήκευση και προσαγωγή νερού στο ενυδρείο.

Από το κλέφτη νερού αυτό οδηγείται στην τετράοδη βάνα και από εκεί στην α/ο. Το παραγόμενο νερό από την α/ο διαμέσου της τετράοδης βάνας καταλήγει στην δεξαμενή αποθήκευσης.
Η λειτουργία της τετράοδης βάνας είναι η εξής : κλείνοντας το μηχανικό φλοτέρ στην δεξαμενή, σταδιακά αυξάνεται η πίεση στο σωλήνα που φέρνει το νερό από την α/ο και τελικά κλείνει την παροχή του δικτύου προς την α/ο.
Από την δεξαμενή το νερό καταλήγει στην ηλεκτρομαγνητική βάνα η οποία ελέγχεται από το ηλεκτρονικό φλοτέρ. Το κύκλωμα της ηλεκτρομαγνητική βάνας ελέγχεται τελικά από τον χρονοδιακόπτη.

Απομάκρυνση νερού από το ενυδρείο.

Η γυάλινη σωλήνα (δεν φαίνεται μέσα στο νερό), συνδέθηκε με το λάστιχο ποτίσματος αυτό με την σειρά του με το αυτόματο ποτιστικό και από εκεί στην αποχέτευση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  διάγραμμα.jpg
Εμφανίσεις:  749
Μέγεθος:  20,8 KB  
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-06, 15:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν σου πω οτι το καταλαβα πληρως.. θα σου πω ψεματα.
Βασικη ερωτηση.. Πως συμπληρωνεις το νερό της Α/Ω με τα απαραίτητα αλατα ανασυστασης?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-06, 22:51
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αν σου πω οτι το καταλαβα πληρως.. θα σου πω ψεματα.
Βασικη ερωτηση.. Πως συμπληρωνεις το νερό της Α/Ω με τα απαραίτητα αλατα ανασυστασης?
Δεν γίνεται αυτόματα .......... ακόμη. Η σκέψη μου είναι με κάποιο liquid doser τοποθετημένο στο ενυδρείο.

Υγ. Θα ανεβάσω και φώτο σύντομα.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-06, 23:07
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ρε Θωμα τοσοι αυτοματισμοι ειναι επικινδυνοι...... Μια καλη διακοπη ρευματος και ολο το συστημα αποπρογραμματιζεται..... Πειραματιστηκα με μια πολυ απλη υπερχειλιση και πιστευω οτι συντομα θα εχω αποτελεσματα να σου δειξω ωστε να λυσεις τις αναγκες για ολους τους αυτοματισμους..... Γιατι να χρησιμοποιησεις δεξαμενη αποθηκευσης και δεν ριχνεις κατευθειαν το νερο στο ενυδρειο απο την ΑΟ ???? Θα καταφερεις ετσι μια πολυ αργη αλλαγη νερου χωρις απαιτηση για θερμανση του νερου και χωρις στρεσσαρισμα των ψαριων.....

Σωτηρη δοκιμαζω την εξης υπερχειλιση. Μπετονακι εξω απο το ενυδρειο με ενα χωρισμα και σωληνα αποχετευσης. Μια αλλη σωληνα θα ξεκινα απο το διαμερισμα του μπετονιου και θα καταληγει με ανεπιστροφο στο ενυδρειο.... Οταν ανεβαινει η σταθμη στο ενυδρειο το νερο θα φευγει απο τη σωληνα στο διαμερισμα του μπετονιου και απο κει με υπερχειλιση θα χυνεται στο δευτερο διαμερισμα που θα το παραλαμβανει η αποχετευση..... Τι λες???.... Η σταθμη του νερου θα ανεβαινει πολυ αργα στο ενυδρειο αφου το νερο θα ερχεται απευθειας απο την ΑΟ (γυρω στα 70-80 λιτρα /24ωρες) και η υπερχειλιση θα παραλαμβανει ανετα το πλεονασμα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-06, 23:21
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Νίκο, η ίδια ερώτηση...

Οκ με το νερό ΑΟ... αλατα, ιχνοστοιχεία κλπ ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-06, 23:53
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

σιγα το προβλημα καθε 15 μερες μια αμπουλα με ιχνοστοιχεια ή κεντ ντισκους και τελειωσε η υποθεση.... ΑΚομα ακομα και 10 λιτρα νερο βρυσης την εβδομαδα δεν ειναι και τιποτα....Μην κολλαμε σε απλα πραματα..... Ειπαμε αυτοματα αλλα και λιγο χερι χρειαζεται....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-06, 03:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειναι γνωστο οτι δεν κολλαμε πουθενά, αλλα καλό είναι να αναφερουμε ολες τις λεπτομεριες, γιατι μετα θα εμφανιστει κανεις που θα γεμισει κανα ενυδρειο με νερο απο Α/Ω, θα βαλει μεσα δισκους και μετα θα αναρωτιεται γιατι ψοφανε...

Απο την άλλη, ειδικοτερα αν υπαρχει διοξειδιο κατι πρεπει να κανει κανεις με το KH. Τα ιχνοστοιχεια δεν το ανεβαζουν σιγουρα, (για το κεντ discus δεν ξερω).. Μην εχουμε κανενα αυτοματο Ph crash..
Αλλα αν η αλλαγη γινεται αυτοματα ας πουμε καθε μερα (τι το φτιαξαμε...) 10% σε 15 μερες τοσο το KH οσο και το GH θα εχουν κατεβει μαλλον επικινδυνα. Σιγουρα δεν θελουμε να μεταβαλλονται οι συνθηκες τοσο πολυ. Γιαυτο δεν φτιαξαμε εξαλλου και τον αυτοματισμό?
Η ιδεα με το liquid doser ειναι σαφως καλυτερη. Καποιος πρεπει να την δοκιμασει και να μας πει τι γινεται στην πραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-06, 09:56
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Καλή σας ημέρα.

Παράθεση:
Ρε Θωμα τοσοι αυτοματισμοι ειναι επικινδυνοι...... Μια καλη διακοπη ρευματος και ολο το συστημα αποπρογραμματιζεται.....
Το μόνο σημείο του συστήματος που εξαρτάται απο την ΔΕΗ είναι η ηλεκτρομαγνητική βάνα. Για να ''απεξαρτηθώ'' λιγάκι απο την ΔΕΗ η ηλεκτρομαγνητική παίρνει ρεύμα απο τον ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη (που κρατάει και το πρόγραμμα). Απο ότι μπορώ να υπολογίσω ακόμη και σε διακοπή ρεύματος το ποτιστικό θα αδειάσει και η στάθμη απλώς θα μείνει χαμηλά μέχρι τον επόμενο ''ανεφοδιασμό'' όσο για το ποτιστικό αυτό είναι μπαταρίας.

Παράθεση:
Γιατι να χρησιμοποιησεις δεξαμενη αποθηκευσης και δεν ριχνεις κατευθειαν το νερο στο ενυδρειο απο την ΑΟ ???? Θα καταφερεις ετσι μια πολυ αργη αλλαγη νερου χωρις απαιτηση για θερμανση του νερου και χωρις στρεσσαρισμα των ψαριων.....
Η δεξαμενή σε αυτό το σύστημα είναι αναγκαία γιατί έχω πολύ μικρή α/ο. Μου παράγει περίπου 2,5 λίτρα την ώρα .............. τίποτα. Για να κάνω μια μικρή αλλαγή ας υποθέσουμε 10% (20 λίτρα) θα χρειαζόμουν 10 ώρες και σε περίπτωση που χρειαστώ πολλές και μεγάλες αλλαγές ......... ?? Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Θα έτρεχα με τα μπετονάκια απο το super market ....... δεν λέει.
Επίσης στο δικό μου σύστημα υπήρχε η ανάγκη το νερό να περάσει ''τρέξει'' ουσιαστικά απο όλο το σπίτι. Αυτό έγινε με σωλήνα (λάστιχο) μικρής διατομής (σαν αυτή που έχουν οι α/ο). Η ροή είναι μικρή (περίπου 15 λίτρα/ώρα) και από ότι είδα δεν θα χρειασθεί να θερμανθεί παρά μόνο σε κάποια μεγάλη αλλαγή (50%). Σε αυτή την περίπτωση τοποθετώ ένα μικρό θερμαντήρα στη δεξαμενή αποθύκευσης.

Μιά ακόμη ιδιαιτερότητα που αντιμετωπίζω. Το ενυδρείο μαζί με τα ''συστήματά" του πρέπει να είναι όσο ποιό συμμαζεμένο γίνεται, αυτό το επιβάλουν τα δυο μου πιτσιρίκια .............................. μαθαίνουν πειράζοντας όπως όλα τα παιδιά .

Παράθεση:
Απο την άλλη, ειδικοτερα αν υπαρχει διοξειδιο κατι πρεπει να κανει κανεις με το KH. Τα ιχνοστοιχεια δεν το ανεβαζουν σιγουρα, (για το κεντ discus δεν ξερω).. Μην εχουμε κανενα αυτοματο Ph crash..
Δεν έχω εγκαταστήσει co2, συμπληρώνω όμως μαγειρική σόδα μια φορά την εβδομάδα για να κρατώ το KH ανάμεσα στο 3 & 4.

Παράθεση:
Αλλα αν η αλλαγη γινεται αυτοματα ας πουμε καθε μερα (τι το φτιαξαμε...) 10% σε 15 μερες τοσο το KH οσο και το GH θα εχουν κατεβει μαλλον επικινδυνα.
7% κάθε μέρα. Έτσι είναι προγραμματισμένο τώρα. Το KH το έχω το GH το ψάχνω ..... ακόμη.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-06, 10:12
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Η λειτουργία της τετράοδης βάνας είναι η εξής : κλείνοντας το μηχανικό φλοτέρ στην δεξαμενή, σταδιακά αυξάνεται η πίεση στο σωλήνα που φέρνει το νερό από την α/ο και τελικά κλείνει την παροχή του δικτύου προς την α/ο.
Θωμά εμένα με προβλημάτισε ενα σημείο.
Οταν αυξάνεται η πίεση στον σωλήνα της Α/Ο για να κλείσει την παροχή του δικτύου μήπως αυτό έχει αρνητικό αποτέλεσμα στην απόδοση της Α/Ο?

Την γυάλινη σωλήνα την πήρες απο τον ίδιο που πήρες και την τετραοδη βάνα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-06, 10:23
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Οι R/O έχουν έναν ρυθμιστή αναλογίας καθαρού προς ‘σκάρτου’ νερό. Όσο μικρότερος ο λόγος τόσο καθαρότερο το νερό. Αν μεγαλώσουμε τον λόγο δεν θα καταλήξουμε να παίρνουμε το νερό που θέλουμε, π.χ. 3 kh ?.

Ερώτηση κάνω. Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν κάνω αυτόματες αλλαγές. Επίσης δεν γνωρίζω μήπως έχει επιπτώσεις στην μεμβράνη αλλά δεν το νομίζω. Θα πρεπει σε αυτήν την περίπτωση να προηγηθεί της R/O ένα καλό προφίλτρο άνθρακα για το χλώριο.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-06, 10:30
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θωμά εμένα με προβλημάτισε ενα σημείο.
Οταν αυξάνεται η πίεση στον σωλήνα της Α/Ο για να κλείσει την παροχή του δικτύου μήπως αυτό έχει αρνητικό αποτέλεσμα στην απόδοση της Α/Ο
Η ''οικιακή'' α/ο που δουλεύει με το ίδιο σύστημα και την έχω ''μετρήσει'' δεν έχει πρός το παρών πρόβλημα. Ελπίζω το ίδιο να συμβαίνει και με την ''ενυδρειακή'' α/ο μου. ??

Παράθεση:
Την γυάλινη σωλήνα την πήρες απο τον ίδιο που πήρες και την τετραοδη βάνα?
Όχι. Το πήρα (μου το έδωσε, είναι ένα ρετάλι) απο εργαστήριο που κάνει επιγραφές νέον. Εκεί έχουν και διάφορες διατομές (δεν τις γνωρίζω ακριβώς) Μελλοντικά σκέφτομαι να αντικαταστήσω και τις εισόδους-εξόδους των φίλτρων μου. Πολύ πρασινίλα αυτά τα Eheim .........
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-06, 10:42
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
Οι R/O έχουν έναν ρυθμιστή αναλογίας καθαρού προς ‘σκάρτου’ νερό. Όσο μικρότερος ο λόγος τόσο καθαρότερο το νερό. Αν μεγαλώσουμε τον λόγο δεν θα καταλήξουμε να παίρνουμε το νερό που θέλουμε, π.χ. 3 kh ?.

Ερώτηση κάνω. Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν κάνω αυτόματες αλλαγές. Επίσης δεν γνωρίζω μήπως έχει επιπτώσεις στην μεμβράνη αλλά δεν το νομίζω. Θα πρεπει σε αυτήν την περίπτωση να προηγηθεί της R/O ένα καλό προφίλτρο άνθρακα για το χλώριο.
Η αναλογία ρυθμίζεται απο το είδος της μεμβρανης.
Ο περιοριστής που εχει (αν έχει) δεν αρκεί για οποιαδήποτε ρύθμιση.
Δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε τον "λόγο".
Αντε το πολύ πολύ απο 5/1 να γίνει 3/1.
Αυτό που ουσιαστικά μπορουμε να ρυθμίσουμε ειναι το TDS.
Αλλιώς για ποιον λόγο να αναμιγνύουμε νερό βρύσης και νερό απο Α/Ο.
ΚΗ=3 δεν μπορουμε να πάρουμε απο Α/Ο γιατί απλά βγάζει λιγότερο απο ΚΗ=1.
Ολες οι οσμώσεις έχουν φίλτρο άνθρακα αλλιώς θα καταστρεφόταν στην πρώτη επαφή με το χλώριο.
Επειτα δεν ειναι μόνον τα άλατα που θέλουμε να απομακρύνουμε αλλα και πλήθος άλλων στοιχείων.
Μπορούμε όμως να ρυθμίσουμε την απόδοση με την προσθήκη πιεστικού.
ΥΓ.
Η αναλογία ειναι σκάρτου προς καθαρού και οχι καθαρού προς σκάρτου.
Εχεις οσμώσεις με 94% καθαρότητα και άλλες με 98% καθαρότητα
Αυτό θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα
http://www.ro-man.com/ro-facts.html
Και κάτι που ίσως ενδιαφέρει όσους έχουν Α/Ο
http://www.ro-man.com/shop/product_i...roducts_id/102

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 23-02-06 στις 11:35
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-06, 12:39
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Ψάχνοντας στο forum για το GH ξαναείδα τα φυσικοχημικά χαρακτηριστικά του νερού : http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6988.

Με δεδομένο ότι το GH ''πέφτει'' λόγω συχνών αλλαγών με νερό απο α/ο θα μπορούσα να βάλω λίγες ασβεστολιθικές πέτρες ( σε ενυδρείο με δίσκους) για να διατηρείται σταθερό ???

Ξεφεύγω ................. λίγο απο το αρχικό θέμα.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-06, 12:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι ασβεστολιθικες πετρες θα σου ανεβασουν κυριω το ΚΗ και κατεπεκταση και το Ph, και ειναι δυσκολο να το ελεχγεις..
Θα συνιστουσα αυτό..
http://www.aquaristic.net/app/detail...,0,0,id2509,,0,
Διαλυμενο σε ενα διλιτρο δοχειο θα μπορουσε να αυτοματοποιηθεί, με μια περισταλτική αντλία.
Αν ειχε και λιγη σοδα μεσα.. θα μπορουσε να φτιαχτει ενα συστημα που να μετραει συνεχως την αγωγιμοτητα και να την κραταει πρακτικως σταθερη..
προσθετωντας οσο χρειαζεται απο το πυκνο διαλυμα στο δοχειο.

Ιδεες βαζω..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-06, 14:54
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Θα συνιστουσα αυτό..
Ιδεες βαζω..
Αυτό δεν κάνει?
http://www.seachem.com/products/prod...scusTrace.html
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-06, 17:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχω την αισθηση οτι επειδη μιλαμε για νερο απο A/Ο οτι ενα στερεο παρασκευασμα θα ειναι οικονομικοτερο απο ενα διαλυμα σε νερό.
Απο κει και περα η seachem δεν δινει δοσολογιες και τετοια οποτε θελει πειραμα. Κατα ταλλα.. ολα κανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-06, 19:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Πλακωσανε οι ινστρουκτορες και η συζητηση εχει παρει διαστασεις..... Καταρχην σε ενυδρειο με δισκους ξερετε καλα οτι το KH ειναι κοντα στο 2 οποτε το κατεβηκε επικινδυνα εχει ηδη γινει...... Για να μηδενισει τωρα με λιγες ασβεστολιθικες πετρες και με μια συμπληρωση νερου βρυσης καθε εβδομαδα ο κινδυνος αυτος απομακρυνεται.....

Θωμα προσεχε ιδιαιτερα το ποτιστικο μπαταριας ειναι πολυ αναξιοπιστο και επισης ειναι με μπαταρια.... Οι μπαταριες τελειωνουν παντα οταν λειπεις απο το σπιτι για καιρο.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-06, 19:16
froso Ο χρήστης froso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2005
Περιοχή: κηφισια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Oι αμπούλες με ιχνοστοιχεία που λες Pritanis τις έχεις δοκιμάσει και ποιάς εταιρείας είναι?Εγω βάζω discus trace.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-06, 19:47
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Χρησιμοποιω για φθηνη λυση το μιναρολ της εσχα και καθε 15 μερες μια αμπουλα που θα σου πω το ονομα αυριο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-06, 19:54
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαλυμενο σε ενα διλιτρο δοχειο θα μπορουσε να αυτοματοποιηθεί, με μια περισταλτική αντλία.
Αν ειχε και λιγη σοδα μεσα.. θα μπορουσε να φτιαχτει ενα συστημα που να μετραει συνεχως την αγωγιμοτητα και να την κραταει πρακτικως σταθερη..
προσθετωντας οσο χρειαζεται απο το πυκνο διαλυμα στο δοχειο.
Φαντάζομαι οτι εννοείς κάτι τέτοιο : http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...t=1&G_menu62=1 το ηλεκτρονικό κομάτι δεν γνωρίζω ............. είναι μια πολύ καλή ιδέα παρόλο που φτάνει την βαλίτσα στα σύνορα Πακιστάν - Κίνας μέσω Καράκορουμ ... όχι τόσο η ανλτία όσο ο αυτοματισμός και βέβαια εκτόοοοοοοοοοοος προυπολογισμού πρός το παρών.

Σκέψη μου είναι να βάλω όρο στον ''ασθενή'' και εξηγώ. Το σύστημα του γνωστού ιατρικού ορού με τα ''πρόσθετα'' τα ενυδρειακά σταγονίτσα-σταγονίτσα, μετράω ........ αυξάνω ή μειώνω αντίστοιχα την ροή.

Παράθεση:
Θωμα προσεχε ιδιαιτερα το ποτιστικο μπαταριας ειναι πολυ αναξιοπιστο και επισης ειναι με μπαταρια.... Οι μπαταριες τελειωνουν παντα οταν λειπεις απο το σπιτι για καιρο.......
Το γνωρίζω pritanis γιαυτό το έχω υπό στενή παρακολούθηση
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-02-06, 21:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Καταρχην σε ενυδρειο με δισκους ξερετε καλα οτι το KH ειναι κοντα στο 2 οποτε το κατεβηκε επικινδυνα εχει ηδη γινει...... Για να μηδενισει τωρα με λιγες ασβεστολιθικες πετρες και με μια συμπληρωση νερου βρυσης καθε εβδομαδα ο κινδυνος αυτος απομακρυνεται.....
Αμα δεν υπαρχει προσθετο co2 μια χαρα ειναι το kh2.. αμα υπαρχει ομως γινεται απλα λιγο πιο κρισιμο το ολο θεμα.
Για τη συμπληρωση με νερό βρυσης εχω διαφορες αντιρρησεις, αλλα ας μεινουμε on-topic.
Το συστημα με τον ορό καλό είναι ΑΛΛΑ μεχρι αν ισορροπησει το συστημα θελει δουλειά. Για την περισταλτικη εχω καποιες σχετικά φτηνές ιδέες.
Θα πειραματιστω και θα σας πώ. Παντως η φτηνοτερη περισταλτική ειναι της aquamedic γυρω στα 65 ευρώ...
(ψαχτε το στο γερμανικο aquaristik)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-06, 09:45
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Thumbs up ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Για την περισταλτικη εχω καποιες σχετικά φτηνές ιδέες.
Θα πειραματιστω και θα σας πώ. Παντως η φτηνοτερη περισταλτική ειναι της aquamedic γυρω στα 65 ευρώ...
(ψαχτε το στο γερμανικο aquaristik)
take your time netblues. Εμείς θα περίμενουμε να δούμε τί θα βγάλει πάλι ο μάγος απο το καπέλο του ............
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-06, 13:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εγω παντως ξαναρωταω .... Τι θα γινει αν τελειωσει η μπαταρια απο το αυτοματο συστημα ποτισματος και δεν το παρεις χαμπαρι;;;;;;Πως θα ελεγχεις την κατασταση της μπαταριας;;; Θα σε φαει η αβεβαιοτητα..... Δες την λυση για ενα ηλεκτρονικο φλοτεροδιακοπτη ως επιπλεον ασφαλεια... Δεν μιλαω να το πειραξει καποιο παιδακι και να το αποπρογεμματισει ή να το χαλασει.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-06, 13:39
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Εγω παντως ξαναρωταω .... Τι θα γινει αν τελειωσει η μπαταρια απο το αυτοματο συστημα ποτισματος και δεν το παρεις χαμπαρι;;;;;;
Πές ενα σενάριο για να συμμεριστούμε τις ανησυχίες σου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-06, 13:47
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Αν τελειώσουν οι μπαταρίες δεν αδειάζει και δεν γεμίζει, σταματάει τελείως το σύστημα. Όσο για τις μπαταρίες μια αλλαγή κάθε τρίμηνο θα είμαι ΟΚ λέω εγώ τώρα .....................
Σε βάθος χρόνου τελικά θα δείξει πόσο εύκολο και αξιόπιστο είναι το σύστημα ??? Θετικό είναι ότι απο τώρα και μέχρι το καλοκαίρι θα μπορώ να το ελέγχω σε καθημερινή βάση.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-03-06, 10:41
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή Συνέχεια ......

Παράθεση:
Σκέψη μου είναι να βάλω όρο στον ''ασθενή'' και εξηγώ. Το σύστημα του γνωστού ιατρικού ορού με τα ''πρόσθετα'' τα ενυδρειακά σταγονίτσα-σταγονίτσα, μετράω ........ αυξάνω ή μειώνω αντίστοιχα την ροή.
Το σύστημα με τον ορό ήταν απλό στην χρήση αλλά πολύ δύσκολο στο να ρυθμιστεί σωστά και έτσι άρχισε το ψάξιμο .............

που κατέληξε σε μια παλμική αντλία : http://www.cemeeng.com/index_en.htm (Ε300) ελεγχόμενη απο χρονικό το οποίο δίνει εντολή για μερικά δευτερόλεπτα στην αρχή κάθε "ανεφοδιασμού" με φρέσκο νερό.

Για ιχνοστοιχεία : θα γίνει διάλυση του sera mineral salt (http://www4.sera.de/site/main.php?language=en) με προσθήκη και λίγης σόδας σε 4λίτρο δοχείο. Θεωρητικά το πυκνό διάλυμα θα "πάει" περίπου 8 μήνες !!

Υπολόγισα την ρύθμιση να είναι 5ml σε κάθε αλλαγή ........ μελοντικά μπορεί αυτό να αλλάξει σε λιγότερα ή περισσότερα ml.

Μειονέκτηματα : πρός το παρών το μόνο μειονέκτημα που έχω εντοπίσει είναι ότι η αντλιούλα κάνει πολύ θόρυβο όταν λειτουργεί.

Πλεονεκτήματα : κόστος αγοράς της αντλίας & του χρονικού σύνολο 30€
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάγγος Θωμάς : 10-03-06 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συχνότητα αλλαγών του νερού, NO3 bluetiger Γλυκό νερό - Γενικά 17 05-02-06 21:33
σύστημα CO2 dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 07-11-05 22:47
Κενό σύστημα 90L.ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. safi Γλυκό νερό - Γενικά 5 01-11-05 20:32
Σύστημα επεξεργασίας νερού sijohn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-02-05 10:46
Προτάσεις για σύστημα co2 525 Δίσκοι 8 08-05-04 20:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10246 seconds with 14 queries