Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-11-12, 23:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εβαλα καποια απτα σεσιφλορα στου αλλουνου το ενυδρειο, δυο υγιη που προσπαθουν τα κρατησα, εχουν ψηλωσει αρκετα και τα πανε καλα.
Οσον αφορα τους καρντιναλ φοβαμαι λιγο, θα μου τους στειλει το μελος blackghost7 απο αθηνα, και λογω μεταφορας, κοστους αλλα και πακεταρισματος, συμφωνησαμε οτι δεν αξιζει να τρεχει σε δυο δοσεις στα ΚΤΕΛ (δεν εχει καθολου χρονο το παιδι). Αποτελεσμα θα μου στειλει 50 μαζι, μπορει και 60. Μεσαιο προς τελικο μεγεθος. Σαυτο δεν χωραει συζητηση δεν γινεται αλλιως. Οποτε περνουμε σαν δεδομενο οτι ετσι θα γινει...

Οποτε σκεφτομαι και θελω γνωμες τι να κανω....
1. λιγο ανορθοδοξο, να ετοιμασω το ενυδρειο του φιλου με νερο στις ιδιες παραμετρους, να του στρωσω το φιλτρο με μπολι μου, και να βαλω τους 20 εκει για μια βδομαδα και μετα σε μενα.
2. Να ριχνω μια ποσοτητα αμμωνιας στο ενυδρειο και ακομα και αυτη, μοιρασμενη στην διαρκεια της ημερας πολλες φορες πχ 10 φορες, για να προσομοιωσω την ιχθυοφορτιση στα φιλτρα, και να μην ανεβασει και αμμωνια το ενυδρειο και επιβαρυνω τα 2 ανκιστρακια.
3. Να βαλω τα δυο ανκιστρακια στου φιλου το ενυδρειο και να βαλω μεγαλυτερη ποσοτητα αμμωνιας αποτι με την 2η οδο.

Παροτι πιο επικυνδυνη, προτιμω την δευτερη οδο. Πιστευω οτι αν το κανω προσεκτικοτατα και μοιρασμενα, θαναι το ιδιο με το αν ηταν τα ψαρια μεσα. Απλα κολαω στην ποσοτητα που πρεπει να ριξω.

Σε καθε περιπτωση, ειπαμε να μην ταισει αυτος για 2 μερες τα ψαρια, και εγω για αλλες 2, σε μια προσπαθεια να το παμε ομαλα αρχικα. Τι λετε γενικα?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-11-12, 00:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποτε θα στα στειλει?θελω να πω θα γινει αυριο αυτο η εχεις μερες μεχρι να παραλαβεις μπροστα σου?

αν εχεις περιθωριο χρονικο,εγω θα αρχιζα σταδιακα να ριχνω περισσοτερη τροφη στο ενυδρειο(και στην αποχη) ωστε να φτασω την ποσοτητα που θα ταιζα τα ψαρια που θα ερθουνε.αλλα αυτο θα πρεπει να γινει σταδιακα,αλλιως πιστευω θα κανει μπαμ η αμμωνια κιας ειναι 450 λιτρα το ενυδρειο.
αν δεν εχεις περιθωριο,θα εβαζα τα μισα μεσα και τα μισα σε ξεχωριστο δοχειο με φιλτρανση (βλ κουτι ικεα)για μια βδομαδα.ειναι αρκετα τα ψαρια και αν ειναι και μεσαια προς μεγαλα,θα τρωνε περισσοτερο.
η αλλη περιπτωση ειναι να τα βαλεις ολα μεσα,αλλα να ταιζεις πολυ προσεκτικα και τσιγκουνικα και να κανεις μετρησεις τακτικες.αλλα αυτο ειναι και ρισκο.

αν και τις μετρησεις πρεπει να τις κανεις ετσι κιαλλιως...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-11-12, 00:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν στρωνεις με αμμωνια (με το γρηγορο τροπο εννοω) η δευτερη λυση ακουγεται καλη αλλα θελει και προσοχη... και οχι ολα αλλα αν εχεις καποια καραντινα καλυτερα βαλτα σε 2 δοσεις
Πρεπει οντως να εισαι βεβαιος οτι θα εχεις βιολογια τουμπανο (τα νιτρικα περα απο το τερμα)

Επισεις με αυτο τον τροπο απ οτι ακουγεται χαλανε μερικα ειδη φυτων...
Εμενα δε μου εχει τυχει (μαλλον αναπτυξη ειδα) αλλα απο τη στιγμη που ειναι φαινομενο που συμβαινει δεν αποκλειεται να επεσες σε τετοια περιπτωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-11-12, 00:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο στην ουσια,εγω "ψυχολογικα" και μονο θα φοβομουνα να ριξω καθαρη αμμωνια σε ενυδρειο με ψαρια.κιαυτο γιατι αν εκανα μαλ...α δεν θα μπορουσα να την παρω πισω παρα μονο με μεγαλη αλλαγη.οσων αφορα το στρωσιμο δεν θα ειχα καμια εννοια φυσικα,αλλα με ψαρια μεσα,δεν ξερω μου φαινεται καπως επικινδυνο λογω της αμεσοτητας...μπορει να κανω και λαθος βεβαια,αλλα νομιζω οτι σε τετοια περιπτωση η τροφη ειναι πιο ασφαλης.βεβαια και ετσι ακομα,αν ριξεις μισο κιλο τροφη και την παρατησεις παλι μ...κια θα γινει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-11-12, 01:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι βρε με τα ψαρια μεσα αλλα για προετοιμασια ακριβως πριν βαλει ψαρια...
το να αρχισει να ριχνει αμμωνια με τα ψαρια δεν ειναι τοσο καλη ιδεα, το ιδιο και τροφες η οτιδηποτε αλλο...
Απλα μπορει να τουμπανιασει τη βιολογια του (γι αυτο ειπα με τη γρηγορη μεθοδο, δηλαδη με πολυ αμμωνια) και μετα βαζει θεωρητικα αρκετα ψαρια, πολυ περισσοτερα απ οσα θα εβαζε με οποιαδηποτε αλλη μεθοδο.
Βεβαια 60 ψαρια σε νεοστημενο ΠΑΡΑ-ειναι πολλα, γι αυτο τουλαχιστο -και παλι πολυ τραβηγμενα- καλυτερα σε δυο δοσεις


...ωπα... εχει δηλαδη ηδη ψαρια μεσα ε? (τωρα το καταλαβα) χμμμ.... καραντινα υπαρχει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-11-12, 01:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχει ηδη ψαρια μεσα και απ'οτι καταλαβα θα μεινουν στο ενυδρειο.

Σπυρο, μη ρηξεις αμμωνια με ψαρια μεσα. Ή τα βγαζεις και αυτα για να ρηξεις αμμωνια ή ακομα καλυτερα, αν υπαρχει δυνατοτητα να σπασεις την προσαρμογη των καρδιναλιων σε ακομα μικροτερες δοσεις (π.χ. δεκαδες)ωστε να αναπτυχθει ομαλα η βιολογια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-11-12, 01:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις. Oποτε ακολουθω την 3η μεθοδο. Στρωνω του φιλου το ενυδρειο, εχει ενα εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ μεσα (θυμασαι τη φωτο Νικο? Την μονομαχιερα που στηνουμε που ειχα ανοιξει θεμα) βαζω τα δυο ανκιστρακια μου μεσα, και ριχνω αμμωνια στο μεγαλο μπολικη και οχι σε αραιες δοσεις 10 φορες τη μερα ας πουμε οπως ελεγα αν ηταν τα ψαρια μεσα. Μετα 80% αλλαγη οταν μουρθουν και προσαρμογη τους καρντιναλς και μεσα. Και μετα ναι φειδωλο ταισμα και καθημερινες μετρησεις. Εχω εμπιστοσυνη στα φιλτρα θα αντεξουν πιστευω, θα ριχνω αρκετη αμμωνια. Τα φυτα ναι ειναι ενα θεμα, δεν πρεπει να ξεφυγω. Εχω μερες μπροστα μου, καποια στιγμη μεσα στη βδομαδα θα μου τα στειλει, μολις βρει χρονο, προς το τελος της βδομαδας.

Ναι θοδωρη, θα βαλω αν ειναι 10-15 στο ενυδρειο που θα βαλω τους ανκιστρους, να εχω να βαλω μονο τους 35 στο μεγαλο, και μετα απο καμια βδομαδα αν πανε ολα καλα, τους μεταφερω και αυτους. Μαζι με τους ανκιστρους.

Τι λετε?

ΥΓ καραντινα υπηρχε....μια 60λιτρη αλλα εσπασαν οι σιλικονες....:S εχω και μια λεκανη 40λιτρη και ενα μικρο εξωτερικο και εναν θερμοστατη...μπορω να στρωσω και αυτο. Ναι ετσι θα κανω. Απτο ναχουμε κανα peak αμμωνιας καλυτερα ας τρεξω λιγο παραπανω να ετοιμασω το εδαφος.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-11-12, 02:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ναι καλο ειναι να προετοιμαστεις.ειναι πολλα ψαρια για να τα βαλεις με τη μια.τρεξε τωρα για να μην τρεχεις μετα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-11-12, 10:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Άντε ρε! τώρα το είδα Στήθηκε?
Ωραίο
Πού είναι τα πλαστικά μου τα φυτά??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-11-12, 13:15
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι βρε Ευχαριστω πολυ! Τα πλαστικα σου φυτα σε ενα ενυδρειο με ΚΟΙ ενος φιλου ειναι, θελεις να βγαλω φωτο??
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-11-12, 13:19
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Οχι εντάξι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-11-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχω δυο αποριες. Πρωτον μια αναγνωριση ψαριου. Δευτερον μια εξηγηση για πρωτεινικο φιλμ.

Παμε στο πρωτο. Ο bloskas μου χαρισε (ευχαριστωωω) το παρακατω....ανκιστρους. Ειναι θηλυκο. Το προβλημα ειναι οτι οκ μου φαινοταν μεγαλο αλλα δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο μεχρι που το μετρησα πριν λιγο, 19,5 cm. :S ειναι δυνατον ναναι τοσο μεγαλο ανκιστρους???

Το δευτερο. Μεχρι τωρα ειχα αυτο το ανκιστρους και εναν ακομα αρσενικο σε νορμαλ μεγεθος, 11-12cm. Πως γινεται να ταιζω μια ταμπλετα το πολυ την ημερα...να τοχω γυρισει σε λαχανικα(αρα χαμηλη πρωτεινη), 1-2 φορες τη βδομαδα ταμπλετα για αλλαγη και παρολαυτα, ακομα και μετα την αλλαγη νερου να μην εχει φυγει ενα λεπτο πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια???
Το ενα spray bar (του JBL) αναταρασει την επιφανεια, και το αλλο εχει το co2 οποτε ειναι γυρισμενο 45 μοιρες προς τα κατω. Και τα δυο ρουφανε απτη μια πλευρα, και τα spray bar ειναι το ενα κατω απτο αλλο. Λεω να αντιστρεψω το JBL και να το βαλω απτην αλλη, αντικρυστα. Και παλι το eheim δεν μπορω να το βαλω να αναταρασει γιατι εχω το co2 συνδεδεμενο. Εκτος αν μου πειτε να το βγαλω και να κανω αλλο τροπο διαχυσης, το σκεφτομαι και λογω του οτι περναει το co2 απτις αποικιες βακτηριδιων και δεν ειναι και το καλυτερο. Λογω μηκους το JBL ναι μεν αναταρασει την επιφανεια, και εκει που κανει αναταραξη δεν μαζευεται πρωτεινικο φιλμ, αλλα δεν γινεται να φτασει μεχρι την αλλη ακρη του ενυδρειου, 1,5 μετρο μακρια, αυτο ελειπε. Αν το βγαλω λιγο πιο εξω καλυτερευει η κατασταση, (αναταρασει σχεδον την μιση και βαλε επιφανεια, ενω πριν το 1/4) αλλα παρακανει θορυβο. Δεν με πολυενοχλει το φιλμ, και τα ψαρια δεν ανεβαινουν πλεον στην επιφανεια για οξυγονο, πριν το εκανε μονο το θηλυκο που και που οταν δεν ταχα να αναταρασουν πολυ την επιφανεια.

Οποτε με φιλτρα δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι. Το θεμα ειναι οτι αν τωρα μαζευει φιλμ....οταν βαλω τα υπολοιπα ψαρια μεσα....ΤΙ θα γινει? Τι προτεινειτε?


Και η φωτος, επευκαιριας και μια νυχτερινη απτο ενυδρειο χτεσινη.




Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-11-12, 22:56
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

μετα την απομακρυνση απτο ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-11-12, 00:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Xαχαχα οτι ναναι. μλκ ειναι γαματο ψαρι ετσι οπως σουλατσαρει, βεβαια σε συγκριση με τα αλλα τα 5 μικρα που μπηκαν τωρα, το βλεπω οτι επειδη ειναι πυκνοφυτεμενο σχετικα, δυσκολευεται στα περα δωθε στριψιματα κλπ. Αλλα μια χαρα ειναι. Μου κανει εντυπωση το μεγεθος του ρε συ γιαυτο ρωταω. Οχι οτι με χαλαει.

---------------------------
Βλεπωντας αυτο το τοπικ νομιζω οτι βρηκα και το ειδος...εχω ενα κολλημα με την ταξινομιση. Το γραφω ετσι για αναγνωριση, πειτε μου αν συμφωνειτε.
http://www.planetcatfish.com/forum/v...hp?f=5&t=36035
εδω ειμαστε. http://www.planetcatfish.com/catelog...pecies_id=1934
να ενα που μοιαζει σε φωτο.
http://www.aquaticrepublic.com/image...tins%60/16.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-11-12, 00:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

L 021 Pterygoplichthys pardalis (common pleco).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-11-12, 15:48
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

αν θες σε ξαλαφρωνω εγω απο το τερατακι !
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-11-12, 15:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λοιπον δεν ξερω τι κανεις,αλλα οι νυχτερινες οι φωτογραφιες σου μου αρεσουνε πολυ.για πες λιγο με τι μηχανη και με τι ρυθμισεις τις τραβας?
παντως στη φωτο,μου φαινεται πολυ το φως για να τοχεις ετσι με τα ψαρια το βραδι.εκτος αν ειναι απτις ρυθμισεις της φωτογραφικης αυτο.ποσα και τι -λαμπακια?λεντ?- εχεις για moonlight?

ρωταω γιατι,ενω μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου στις νυχτερινες ιδιως,δεν ξερω μηπως ειναι πολυ εντονο για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-11-12, 18:12
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ειναι πολυ λιγο το φως, προσωρινα ειναι μια λαμπα Τ8 15 watt καλυμενη μερικως με χαρτονι για να βγαζει λιγοτερο φως. Απλα η φωτο ειναι ετσι τραβηγμενη. η φωτογραφικη ειναι μια fujifilm JX370 και χρησιμοποιω την επιλογη για νυχτερινη φωτο σε τριποδα με πολυ αργη ταχυτητα κλειστρου. Μενει ανοιχτο 4 δευτερολεπτα (συνηθως γιατι ειναι αυτοματο) και τραβαει τα χρωματα, γιαυτο περνει μια πρασινη φωτεινοτητα σε ολο το ενυδρειο λογω των φυτων. Ειναι oπως αυτη. http://www.hdwallpapersarena.com/cit...allpapers.html πχ εδω παιζει ναναι τελειως βραδυ, απλα η μηχανη τραβαει επι ωρα, γιαυτο και οι κοκκινες γραμμες απτα φωτα των αυτοκινητων. Απλα θελει οπωσδηπωτε να μπει σε κατι σταθερο, πχ τραπεζι η τριποδα. Σε ευχαριστω πολυ χαιρομαι που σου αρεσουν.
Θελω να βαλω 2-3 λεντ σε ολο το μηκος, πολυ χαμηλα αλλα στο μελλον αυτα.

Τsag θα σε εχω υποψην μου αλλα για την ωρα θα μεινει σουλατσαρει ωραια

Σπυρο κατσε.....μου λες οτι ειναι κανονικος πλεκοστομος? Εψαξα και βρηκα 1-1,5 ποδι....δηλαδη γινεται 30-50 cm????????
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-11-12, 18:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

Σπυρο κατσε.....μου λες οτι ειναι κανονικος πλεκοστομος? Εψαξα και βρηκα 1-1,5 ποδι....δηλαδη γινεται 30-50 cm????????
αλλα τι το περασες?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-11-12, 19:49
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

αυτα τα ψαρια μεγαλονουν πολι αναλογοσ του χορου τουσ εγο πριν λιγεσ μερεσ ιδα απο κοντα σε ενα πετ δυο τετια που αγκιζαν το ενα μετρο
να μιν σου πω και ποσ το ξεπερνουσαν
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-11-12, 19:54
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Άντε Σπύρο ετοίμαζε νέο ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-11-12, 20:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ω ρε τι παθαμεεεε!!!!!! θα δειξει ας μεγαλωσει και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-11-12, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τον αριθμο των ακτινων του ραχιαιου και μονο, καταλαβαινουμε οτι δεν ειναι ancistrus.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-11-12, 21:50
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ωραιος καιρος σημερα παιδια!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-11-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή


αν πανε ολα καλα αυριο εχουμε παραλαβη καρδιναλιων. Απτον ωκεανο θα σταλουν, 100 ατομα, πολυ μικρα σε μεγεθος, περιπου 1cm. Ετοιμαζω ηδη νερο για αλλαγη 50% πριν μπουν τα ψαρια, στις ιδιες παραμετρους, καθως και ενας κουβας 40 λιτρων με θερμοστατη και φιλτρο μικρο στρωμενο που θα βαλω τα ψαρια εκει μεσα και θα κανω πολυ μακρα προσαρμογη για να πανε ολα καλα. (το φιλτρο τρεχει στο ενυδρειο με βαμβακι και λιγο σιποραξ που ειχα αλλαξει απτα μεγαλα φιλτρα με καινουργια πριν καμια βδομαδα, το βαμβακι επειδη ηταν μαυρο, και το σιποραξ γιαυτην την δουλεια δεν υπηρχε λογος)Ταισμα λεω να ξεκινησω μετα απο 3 μερες. Για παν ενδεχομενο υπαρχει ενα ενυδρειο 60λιτρο stand by στρωμενο με νερο στις ιδιες παραμετρους ακριβως.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-11-12, 21:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ οργανωμενο σε βρισκω κουραμπιε και ανησυχωδεν χρειαζεται ομως ναταφησεις νηστικα τρεις μερες τα ψαρια.καντους μια καλη προσαρμογη,ενα δυωρο(αν εχεις και θερμαντικο και φιλτρο στο δοχειο)οταν τελειωσεις βαλτα μεσα με κλειστα τα φωτα και ταισε τα ελαφρα το βραδι.δεν εχει νοημα να μεινουν νηστικα,εκτος αν υπαρχει συγκεκριμενος λογος.καραντινα κλπ.αν φοβασαι για αμμωνια επειδη ειναι πολλα,ταιζε ελαφρα στην αρχη,μια φορα τη μερα η μερα παρα μερα.αλλα αυτο με μετρησεις θα το δεις.και μην αφησεις τον κουβα-δοχειο της προσαρμογης στο πατωμα.βαλε κατι απο κατω,γιατι σε τοση ωρα θα τη ριξει πολυ τη θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-11-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χαιρομαι που ανυσηχεις. μα θα εχω θερμαντηρα στο δοχειο προσαρμογης αυτο λεω 2ωρο λες? Και εγω τοσο ελεγα, ωραια, και με την τροφη σαν να εχεις δικιο ετσι θα το κανω. Ευχαριστω πολυ μολις παρω το οκ οτι αναχωρησαν τα ψαρια θα ξεκινησω την αλλαγη (αν φυσικα εχει φτασει στις ιδιες παραμετρους.) λογικα θα φυγει με των 12 απο κηφισσο 6 θαναι σαλονικα και με τον 6μιση θαρθει σερρες οποτε θαναι στα ΚΤΕΛ 8. Σπιτι 9 max. Δεν θα κοιμηθω σημερα.......
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-11-12, 23:38
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Με το καλό να τα δεχθείς!!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-11-12, 23:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αντε με το καλο ρε!
100 ε? Αυτο ειναι κοπαδι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-11-12, 23:46
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

100?Τελεια θα ειναι.Με το καλο να τα δεχτεις.Εχεις σκοπο να βαλεις και αλλα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 60 λιτρα φυτεμενο alexkoun18 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 17-10-12 21:36
βοηθεια!τι αλλο ειδος ταιριαζει με tiger barbs?εχω 10 σε ενυδρειο 125 λιτρα φυτεμενο nikossar Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 30 27-06-12 10:27
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ xristaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 20-02-12 03:43
Το πρωτο μου ενυδρειο φυτεμενο , με γκαπυ tepe Αρχάριοι γλυκού νερού 46 16-06-10 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09235 seconds with 13 queries