Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > ¶λλα ψάρια Αυστραλίας - Νέας Γουινέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-11, 13:41
Το avatar του χρήστη nita
nita Ο χρήστης nita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2011
Περιοχή: Κέρκυρα/Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα από Αυστραλία- Νέα Γουινέα

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω για πρώτη φορά..

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό διαβάζοντας σας καθημερινά μέχρι που αυτές τις μέρες απόκτησα ένα ενυδρείο 60 λίτρων (Juwel/ Rekord 600) διαστάσεων 60 x 30 x 36 cm με εξοπλισμό (φίλτρο-θερμοστάτη-φωτισμό) αυτό που περιέχει το σετ της juwel http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm. Σκέφτομαι να προσπαθήσω να κάνω ένα βιοτοπικό με ψάρια και φυτά από Αυστραλία - Νέα Γουινέα και θα ήθελα να μου προτείνετε τι ψάρια μπορώ να βάλω μόνο από αυτόν το τόπο. Νερό θα χρησιμοποιήσω βρύσης όπου PH μετρώ με υγρό τεστ sera λίγο πιο πάνω απο 7,5.


Έχω δει κάποια ψάρια και θα ήθελα την γνώμη σας:


μια ομάδα απο Pseudomugil furcatus - Forktail Rainbowfish

ή Celebes Rainbowfish (Marosatherina ladigesi)

ή ένα ζευγαράκι από Tateurndina ocellicauda - Peacock gudgeon

ή
ένα ζευγαράκι από Melanotaenia praecox - Neon Dwarf Rainbowfish

ή ένα ζευγαράκι από Melanotaenia maccullochi - Dwarf Rainbowfish



Ποια από αυτά θα μπορούσα να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου;

Ποια θα προτείνατε εσείς και τι παρατηρήσεις έχετε να κάνετε για το κάθε είδος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νατάσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-11, 14:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Νατασα Καλωσηρθες.

Τα λιτρα σου ειναι οριακα αλλα παρολα αυτα μπορεις να στηνεις ενα μινι βιοτοπο...

Εχουμε και λεμε λοιπον...
Κοπαδακι: Προτιμησε με σειρα προτεραιότητας μια 8αδα pseudomugil gertrudae ή μια 6αδα pseudomugil signifer ή μια 6αδα marosatherina ladigesi.

Ζευγαρι: Η μονη σου επιλογη ειναι Τateurndinas

Βυθος: 2-3 Stiphodon sp.

Απο διακοσμηση ξυλα και πετρες και απο φυτα μπορεις να βαλεις microsorium,bolbitis,marsilea,blyxa,vallisneria nana,nymphea,ceratopteris,eleocharis,cryptocoryne.

*Κανενα ειδος μελανοταινιας και pseudomugil δεν μπορει να τοποθετηθει σε ζευγαρια παρα μονο σε κοπαδια 6+ ατομων.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-11, 14:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-11, 14:57
Το avatar του χρήστη nita
nita Ο χρήστης nita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2011
Περιοχή: Κέρκυρα/Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση

Για τα είδη που αναφέρω τα είδα στο site seriously fish οπως πχ. http://www.seriouslyfish.com/profile...ullochi&id=824 οπου ειμαι οριακά σε αυτό που αναφέρει ως Minimum Tank size 55λιτρα γι αυτό και ρώτησα. Καταλαβαίνω όμως πως τις μελανοταινίες αυτές πρέπει να τις ξεχάσω στα λίτρα μου.

Όσο αφορά τα Τateurndinas θεωρείται εύκολο ψάρι; θα μπορούσα να έχω ένα τέτοιο ζευγάρι μαζί με τα ψάρια βυθού που μου προτείνεις Stiphodon sp ή μονο του;

ή

ενα κοπαδακι απο αυτά που προτείνεις με τα ψάρια βυθού;
το κοπαδάκι απο Pseudomugil furcatus τα αποκλειεις; εχω ερωτευτεί τα γαλανά τους μάτια.

Απο φυτά θα προσπαθήσω να βρώ αυτά που προτείνεις οσα ποιο πολλα μπορώ. Προς το παρόν έχω βρει: microsorium, vallisneria nana και ένα είδος bacopa. θα ήθελα marsilea, blyxa για μπροστά εαν καταφέρω και βρω.

Έχω μια ρίζα ξύλο και και 6-7 πέτρες μη ασβεστολιθικές και η ερώτηση μου τώρα οσο αφορά το χαλίκι: τα ψάρια βυθού αυτά έχουν κάποια ιδιαίτερη προτίμηση; θέλουν χοντρό ψιλό χαλίκι? η δεν τα πειράζει ότι να ναι;

Προς το παρόν είμαι στην πρώτη μέρα στρωσίματος (με τροφή ψαριών) και έχω αρκετό καιρό μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.. υπομονή άπλετη.. και με την ευκαιρία να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ για τα ψαράκια που θα καταλήξω να αποκτήσω.
-------------------------
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο Κ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nita : 07-10-11 στις 14:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-11, 15:20
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Kαι τα signifer υπεροχα γαλανομάτικα ειναι...Pacific blue eye ειναι το ονομα τους.
Απλα τα φουρκα ειναι τα μεγαλυτερα του ειδους και τα πιο ενεργητικα οποτε θελουν μερικες δεκαδες λιτρα παραπανω για να περνανε καλα.

Αν δεν καταλαβες μπορεις να βαλεις ΚΑΙ pseudomugil KAI tateurndinas KAI stiphodon στους αριθμους που σου ανεφερα.

Τα Tateurndinas δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις,ειναι ευκολο ψαρακι.

Νερο βρυσης και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 40% και μια καλη φιλτρανση.

Χαλικι-βοτσαλο-αμμος δεν παιζει ρολο για τα stiphodon,αν και τους αρεσει να αραζουν πανω σε στρογγυλα βοτσαλα.

Καλη συνεχεια και εδω ειμαστε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-11, 15:59
Το avatar του χρήστη nita
nita Ο χρήστης nita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2011
Περιοχή: Κέρκυρα/Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση είσαι πολύ κατατοπιστικός!

Πολλά μου φαίνονται όμως Θα μελετήσω όλα όσα προτείνεις.

Τα ψάρια βυθού που πρώτη φορά το είδα
είναι τα
Stiphodon sp. 'ST01' - Orange-fin Stiphodon ή Stiphodon sp. 'ST02' - Rainbow Stiphodon;

Διάβασα εδώ
http://www.seriouslyfish.com/profile...5D&id=1387#top Most importantly the water must be clean and well-oxygenated at all times so we suggest the use of an over-sized filter as the minimum requirement.

Το φίλτρο μου επαρκεί; θα χρειαστώ και αεροαντλία για παραπάνω οξυγόνο που θέλουν; σκέφτομαι μήπως υπάρχει κανένα σαλιγκάρι απο τον τόπο αυτό που να κάνει την δουλειά τους που είναι πιο ανθεκτικά; Με τρομάζουν λίγο, μη τα ψοφήσω φοβάμαι.

Το συνδυασμό απο τα ψάρια που προτείνεις είναι εύκολο να τον βρω; Φαντάζομαι στην Αθήνα θα υπάρχουν. Μην τα ονειρεύομαι και στο τέλος δεν καταφέρω να βρω..





Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-11, 16:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

MΙα καλη αναταραξη αρκει για την καλη οξυγονωση του νερου.
Ειναι σκληρο ψαρακι και αντεχει αρκει να εισαι τυπικη με τις αλλαγες νερου και να κανεις σκουπα βυθου.
Aπο αυτον τον βιοτοπο δεν υπαρχουν αλλα ψαρια βυθου εκτος απο τα Chlamydogobius eremius τα οποια ειναι αδυνατον να τα βρεις Ελλαδα (θα τα φερω καποια στιγμη αλλα δεν ξερω ποτε θα αξιωθω...).

Οσον αφορα που θα τα βρεις το www.waterinn.eu φερνει συχνα και τα 3 ειδη και στελνει και επαρχια,αυτη την στιγμη νομιζω εχει διαθεσιμα τους γοβιους (stiphodon).
Eπισης και ο Μανθος στελνει επαρχια και πρεπει να τον παρεις ενα τηλ για να δεις αν εχει κατι διαθεσιμο www.starfishaquariums.gr
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-11, 16:34
Το avatar του χρήστη nita
nita Ο χρήστης nita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2011
Περιοχή: Κέρκυρα/Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τυπική πιστεύω θα είμαι. Θέλω να τα έχω καλά και να μην τα ταλαιπωρώ.
Εαν τα βλέπω αυτά καλά θα είμαι και γω 2φορες καλά.

Ωραία! κατά τις 28 Οκτωβρίου σκέφτομαι να έρθω Αθήνα (προστίθεται άλλος ένας λόγος να έρθω Αθήνα μεταξύ μας πιο σημαντικός ) οποτε θα συνδιασω να περασω και απο τα 2 μαγαζια που μου προτεινεις. Ελπιζω να τα δω απο κοντα γιατι αλλο να τα βλέπει κανείς σε φωτογραφίες και βιντεακια και αλλο απο κοντά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα και όχι μόνο ... Γιώργος Κ Αρχάριοι γλυκού νερού 60 26-04-18 17:25
Προτάσεις για 750 λίτρα! gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 36 10-12-08 20:29
Προτάσεις για 80 λίτρα Moutralewn Malawi 1 24-07-08 19:09
Προτάσεις για 35 λίτρα... Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 8 17-10-06 14:05
προτάσεις για 12 λίτρα? Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 18 15-10-06 01:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04961 seconds with 15 queries