Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-01-09, 00:27   #1
Τα πρωτα χρυσοψαρα
iggygr
Junior Member
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
iggygr Ο χρήστης iggygr δεν είναι συνδεδεμένος 21-01-09, 00:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα. Ως αρχαριος θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω ενα ενυδρειο 50 λιτρων με δυο χρυσοψαρα. Στο φιλτρο που εχω υπαρχει εξοδος με 5 τρυπες. Αν γυρισω την εξοδο με τροπο τετοιο ωστε να δημιουργηθει ενα συντριβανι, αυτο θα βοηθησει στην δημιουργια οξυγονου ή ο θορυβος του θα ενοχλει τα χρυσοψαρα; Επισης υπαρχει εκτος της αλλαγης του νερου καθε εβδομαδα καποιος αλλος καλυτερος τροπος; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Εμφανίσεις: 3233
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-09, 00:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Η ανατάραξη της επιφάνειας όντως βοηθάει στο να εμπλουτίζεται το νερό με οξυγόνο από την ατμόσφαιρα.. Παράλληλα, χάνεται από το νερό το διοξείδιο του άνθρακα, κάτι που δε θα θέλεις αν έχεις στο ενυδρείο φυτά.. Πρακτικά, η έξοδος του φίλτρου θα πρέπει να είναι έτσι ώστε να δημιουργεί στην επιφάνεια μία "ελαφριά ανατάραξη"..

Τώρα, για τις αλλαγές νερού, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.. Αν εννοείς να τις καταργήσεις, όχι, δεν γίνεται.. Για διάφορους λόγους.. Δεν είναι ότι απομακρύνεις μόνο τα νιτρικά από το νερό, υπάρχουν και άλλες ουσίες που πρέπει να απομακρύνονται (πέραν του κύκλου του αζώτου, πραγματοποιούνται και άλλοι κύκλοι στοιχείων μέσα στο ενυδρείο).. Και παράλληλα, υπάρχουν στοιχεία του νερού που καταναλώνονται, και που με την αλλαγή νερού τα αναπληρώνουμε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-09, 01:01
iggygr Ο χρήστης iggygr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω φιλε.

Εννοουσα αν υπαρχει καλυτερος τροπος για την οξυγονωση του νερου εκτος της αλλαγης που δεν μπορει να καταργηθει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-09, 01:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Διάβασε βρε τι γράφω!

Ανατάραξη της επιφάνειας -> οξυγόνωση νερού

Αλλαγές -> απομάκρυνση τοξικών ουσιών, εμπλουτισμός με ιχνοστοιχεία..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-09, 09:32
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Αν εννοείς να κάνεις την αλλαγή νερού ευκολότερη, πάρε μια ανλία με ένα λάστιχο και ένα κουβά και θα αλλάζεις το νεράκι πολύ γρήγορα. Με την ίδια αντλία και τον ίδιο κουβά που θα έχεις μόνο γι' αυτή τη χρήση, θα γεμίζεις πάλι το ενυδρείο σου νερό αφού του έχεις προσθέσει και το αντιχλώριο. Η αλλαγή νερού δεν γίνεται να καταργηθεί σε κανένα ενυδρείο. Επίσης 50 λίτρα και άνω χρειάζεται το κάθε χρυσόψαρο μόνο του και αν συμπεριλάβεις και το γεγονός οτι αυτά τα ψάρια βρωμίζουν πολύ περισσότερο απο άλλα το χώρο τους, καλό θα ήταν να κάνεις αλλαγή και δύο φορές την εβδομάδα, καθώς και σκούπα βυθού για τις ακαθαρσίες.
Αυτά απο μένα και καλώς ήρθες στο G.A.B.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-09, 12:03
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Σχετικά με την σκούπα βυθού.
Ξέρω ότι το υπόστρωμα αν έχει το απαιτούμενο ύψος δημιουργεί de-nitrifying βακτηρίδια που μειώνουν σε κάποιο βαθμό τα NO3. Παράλληλα όμως από κάτω θα παγιδευτούν διαφορες ακαθαρσίες και αυτές είναι πηγες NO3.
Αν για κάποιο λόγο στο μέλλον αναταραχθεί το υπόστρωμα μπορεί να αυξηθούν απότομα τα επίπεδα NO3.
Έτσι έχω προτιμήσει να έχω ένα λεπτό υπόστρωμα το οποιο κάνω κάθε 1-2 βδομάδες με σκούπα βυθού μαζί με αλλαγές νερού και αναταράζω εντελώς το υπόστρωμα.
Δεν δίνω ευκαιρία να δημιουργηθούν αυτά τα βακτηρίδια στο υπόστρωμα αλλα το "βιοφορτιο" μου είναι πολύ μικρό για το μέγεθος του ενυδρείου.
Πάντως για μειώσει νιτρικών μπορείς να δημιουργήσεις ένα coil denitrifier που λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σαν ένα βαθύ υπόστρωμα.
Κάποιοι το χρησιμοποιούν σε ενυδρεία με αλμυρό νερό και σε συνδυασμό με το skimmer και με δόσεις ζάχαρης η vodkas έχουν μειώσει σημαντικά την συχνότητα στις αλλαγές νερού και απλά συμπληρώνουν τα διαφορα ιχνοστοιχεία.

Τι άλλοι κύκλοι γίνονται στο νερό πέρα του αζώτου?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-09, 14:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω ότι το υπόστρωμα αν έχει το απαιτούμενο ύψος δημιουργεί de-nitrifying βακτηρίδια που μειώνουν σε κάποιο βαθμό τα NO3.
Τα βακτήρια αυτά πραγματοποιούν επί της ουσίας το αντίστροφο του κύκλου του αζώτου και μετατρέπουν τα ΝΟ3 σε αμμωνία, την οποία στη συνέχεια "τρώνε" τα φυτά μέσω του ριζικού τους συστήματος.. Η δημιουργία, λοιπόν, αναερόβιων περιοχών στο υπόστρωμα είναι υπό αυτήν την έννοια θεμιτή, γιατί βοηθάει στη σωστή λειτουργία ενός φυτεμένου οικοσυστήματος.. Βέβαια, στις αναερόβιες περιοχές συμβαίνουν και άλλα πράγματα, μή θεμιτά, όπως η παραγωγή μεθανίου, και αυτό όμως στη συνέχεια υπάρχουν άλλα βακτήρια που με τη σειρά τους το "καταναλώνουν"..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλοι κύκλοι γίνονται στο νερό πέρα του αζώτου?
Πέραν του κύκλου νιτροποίησης και απονιτροποίησης (συνήθως ξεχνάμε ότι σε ένα "ώριμο" ενυδρείο πραγματοποιείται και το 2ο μισό), έχουμε τον κύκλο του οξυγόνου, του άνθρακα, του θείου, του φωσφόρου, κ.τ.λ.

Μη ζητήσεις λεπτομέρεις, είμαι κι εγώ σε φάση "διαβάσματος"..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως για μειώσει νιτρικών μπορείς να δημιουργήσεις ένα coil denitrifier που λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σαν ένα βαθύ υπόστρωμα.
Ακόμα πιο απλά, θα μπορούσε ....να βάλει φυτά!

Και πάλι όμως, οι αλλαγές νερού, δεν παύουν να είναι απαραίτητες.. Δεν είναι μόνο τα νιτρικά που πρέπει να απομακρύνονται.. Ένα άλλο βασικό στοιχείο είναι ότι ο ίδιος ο κύκλος νιτροποίησης που πραγματοποιείται στο ενυδρείο, έχει ώς συνέπεια την μείωση του pH και την μακροπρόθεσμη "κατανάλωση" της ΚΗ.. Και εδώ, λοιπόν, χρειάζεται η αλλαγή νερού, για να συμπληρώσει τα ανθρακικά άλατα και να βοηθήσει στη διατήρηση σταθερών συνθηκών..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
απλά συμπληρώνουν τα διαφορα ιχνοστοιχεία.
Είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό.. Ποια είναι τα ιχνοστοιχεία αυτά που καταναλώνονται? Δε διαφέρουν από ενυδρείο σε ενυδρείο? Υπάρχουν πράγματι κάποιες αρκετά "advanced" περιπτώσεις, που μπορεί να κάνουν αλλαγή στο (ώριμο και φυτεμένο) ενυδρείο τους κάθε 6μηνο, ή και πιο αραιά, αλλά αυτό απαιτεί τρομερά μεγάλη γνώση και εμπειρία, καθώς πρέπει να λειτουργούν τα πάντα μέσα στο ενυδρείο σε απόλυτη ισορροπία.. Σε καμία περίπτωση λοιπόν δε μπορεί αυτό να αποτελέσει συμβουλή, ή προτροπή, ούτε καν για κάποιον έμπειρο, πόσο μάλλον για κάποιον αρχάριο..

Το μπλέξαμε λίγο το θέμα για το φίλο iggy, αλλά οκ, έχει αρκετό ενδιαφέρον και αυτό..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-09, 17:35
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

χοντρέ για reef ενυδρείο μιλούσα. Συνήθως στοχεύουν σε μηδενικά NO3.
Και απότι είχα διαβάσει τα βακτηρίδια σε ένα υπόστρωμα 8-10 εκατοστών μετατρέπουν το NO3 σε αέριο άζωτο και οξυγόνο. Φυσικά με τρομερά αργούς ρυθμούς.

Και για να το επισπεύσουν έκανα δοσολογία με αλκοόλη(vodka κυρίως) η ζάχαρη. Και η αλκοόλη όταν περάσει από κάποιο χημικό κύκλο σάκχαρα γίνετε αλλα είναι πιο καθαρή από την ζάχαρη. Τελοσπάντων, τα βακτηρίδια αυτά τρέφονται με τα σακχάρα και διασπούν το NO3 γρηγορότερα. Το μέγεθος τους όμως αυξάνεται και τα τραβάει το skimmer έχω από την στήλη νερού άρα χρειάζεται προσεκτική ρύθμιση τις δοσολογίας.
Όσο αφορά τα μεταλλικά στοιχεια δεν είναι τόσο απαραίτητα στα reef ενυδρεία. Συνήθως συμπληρώνουν ασβέστιο για κοράλλια και σε πολύ μικρότερο βαθμό μεταλλικά στοιχεια.

iggy agnoa mas ligo mias kai pirame tin sizitisi allou. isws na prepei na anoixoume allo topic.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-09, 23:08
iggygr Ο χρήστης iggygr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καταρχην καλησπερα κι ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Οταν ειπα αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος για την οξυγονωση του νερου, δεν εννοουσα οτι θελω να καταργησω τις αλλαγες του νερου. Πιστευω οτι θα ηταν αφελεστατο απο πλευρας μου να πιστευω κατι τετοιο.

Απλως ειχα την απορια αν υπαρχει και κατι αλλο που δεν ξερω και πρεπει να κανω.

Και παλι ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-09, 10:28
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Υπάρχει στο γερμανικό site ένα μηχανηματάκι που κοστίζει 45 euro για να αυξάνει το οξυγόνο στο νερό. Αλλα για ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-09, 21:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

παρδόν?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ dimitris 1962 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 27-11-08 08:19
Πρωτα ψαρακια.Τι τροφες? taicom Αρχάριοι γλυκού νερού 1 11-02-08 15:59
χρυσοψαρα+??? dinos99 Χρυσόψαρα 22 02-11-07 15:43
?πρωτα βηματα fish only για αρχη GODLIGHT Fish Only 11 04-09-07 09:26
τα πρωτα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05431 seconds with 13 queries