Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-04, 16:59
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ!!!

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το site.
Ειμαι ο Μιχάλης από Ρόδο
Προσπαθώ να στήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο 300 λίτρων περίπου. Οι γνώσεις μου περί ενυδρείου είναι μηδαμινές. Έχω αγοράσει 3 κυκλοφορητές 1000l/h, ένα σκίμερ red sea berlin, 2 φίλτρα fluval 403. Και μία αεραντλία με 4 εξόδους. Τα φίλτρα είχαν σαν υλικά το 1ειχε το γνωστό μακαρονάκι μαζί με το ‘βαμβάκι’. Και το 2 είχε ενεργό άνθρακα. Τον πυθμένα τον είχα γεμίσει με άμμο που έβγαλα μέσα από την θάλασσα κ το νερό το πήρα κατευθείαν από την θάλασσα κ το έβαλα στο ενυδρείο χωρίς καμία επεξεργασία. Το άφησα κανένα μήνα να δουλεύει κ μετά άρχισα να βάζω μικρά ψάρια που έβγαζα εγώ πάλι από την θάλασσα κ όχι αγοράζοντας τα. Είχα τοποθετήσει κομμάτια από βράχο που έβγαζα από βαθιά νερά με αρκετή ζωή πάνω τους (φούσκες, σπιρογράφους, στρείδια). Τα ψάρια που έβαζα μέσα δεν άντεχαν πολύ ενώ οι καραβίδες ήταν αθάνατες. Έφτασα σε μία κατάσταση έξαλλη αποτυχίας κ τελικά το ξήλωσα. Και να που ήρθε πάλι το μικρόβιο και άρχισα να το φτιάχνω, διαβάζοντας το forum σας με έπιασε πανικός. Ούτε από μετρήσεις ξέρω ούτε το R/O τι είναι ξέρω και άλλα πολλά … όταν λετε ότι προσθέτετε αλάτι εννοείτε το μαγειρικό? (αλήθεια ΚΑΛΑΣ η ΠΕΡΛΑ…) σκέφτομαι να αγοράσω αραγονίτη για τον πυθμένα και ένα UV γιατί όπως μου είπαν «θα κάνει δουλεία…». Ο ζωντανός βράχος που αγοράζετε είναι κανονικά κομμάτια βράχου που είναι στο βυθό (όπως αυτούς που ανέφερα ποιο πριν?)και είναι κομμένα και απλά τα πουλάνε τα καταστήματα? Αν γνωρίζει κάποιος για τον ανθρακίτη που βάζουν σε φίλτρα πισίνας κάνει και για την δική μας χρήση? Ελπίζω να πάρω κάποιες απαντήσεις κ συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-04, 17:18
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Μιχάλη μας επέστρεψες. Καλώς ήρθες πάλι στα λημέρια μας.
Γιατί όμως καινούργιο κωδικό και παλιό topic; Μήπως θα έπρεπε να ξαναρχίσεις μπάλα στο παλιό; Πιστεύω ότι αυτό αντίκειται στους κανονισμούς του forum.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-04, 17:22
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

αν μπλέξεις με τα pc αυτα παθαίνεις... έχασα κωδικους κ πολα αλλα. τώρα τι κάνουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-04, 17:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

αν στείλεις mail ο ahar θα σου το δώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-04, 17:50
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

αν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα να το κάνω.αν οχι να συνεχείσω με αυτο το nick για να μην βάζω και άλλουσ σε κόπο. μήπως μπορείς να μου απαντήσεις σε μερικά απο τα ερωτήματα μου? βλέπεις στις ακριτικές περιοχες δέν έχουμε την δυνατότητα των έμπειρων καταστημάτων. να φανταστείς οτι εδώ υλικα σαν τον αραγονίτη κ.α δεν τα γνωρίζουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-04, 17:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

για να εξηγούμαστε... κωδικους δεν μπορώ να δώ αρα ουτε κα ινα τους δώσω... μπορώ απλα να θεσω νεους...


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-04, 18:03
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

οκ. εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα σε ότι αφορα το nick μου. μήπως υπάρχει περίπτωση να μου απαντήσει κανείς στις ερωτήσεις που έχω θέσει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-04, 19:05
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Γειά σου Μιχάλη.

Ένα μεσογειακό ενυδρείο όσο απλό κι αν φαίνεται έχει εξίσου σημαντικές παραμέτρους με το τροπικό, που πρέπει να προσέχεις.
Από τη στιγμή που δεν έκανες μετρήσεις δε νομίζω πως μπορεί κάποιος με σιγουριά να σου πει τι έφταιξε και πήγαν όλα στραβά.
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα τη θερμοκρασία του νερού στο ενυδρείο σου να είναι ίδια με αυτή της θάλασσας από όπου βγάζεις ζωντανούς οργανισμούς. Πρέπει να λάβεις επίσης υπόψιν σου ότι οι οργανισμοί που ζούν στα βαθιά νερά βρίσκονται σε ένα περιβάλλον πολύ πιο κρύο απ'ότι στην επιφάνεια και έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ποιότητα του νερού.
Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να ξεκινήσεις με οργανισμούς που ζούν στα ρηχά νερά όπου το καλοκαίρι οι θερμοκρασίες πλησιάζουν αυτές του ενυδρείου χωρίς ψύξη.
Κάποιοι οργανισμοί όπως οι φούσκες που ανέφερες είναι δύσκολο να εντοπιστεί η κατάσταση που βρίσκονται με αποτέλεσμα αν πεθάνουν, μέχρι να το καταλάβεις μολύνουν το νερό με ολέθρια αποτελέσματα για τα υπόλοιπα ζωντανά.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις κάποια βιβλία που αναφέρονται σε αυτού του τύπου τα ενυδρεία και να ξεκινήσεις ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ να στήσεις ένα, κάνοντας συχνά μετρήσεις ώστε να ξέρεις που βρίσκεσαι.

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-04, 11:10
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

φιλε Σταθη το ενυδρειο μου το ψυχω κανονικα και του εχω στανταρ θερμοκρασια τους 18 το χειμωνα κ το καλοκαιρι στους 20. θα ηθελα να μου πεις την γνωμη σου για αν χρειαζεται να αγορασω UV και αραγονιτη για να το στησω ξανα. η αληθεια ειναι οτι οι φουσκες μου ζουσαν μια χαρα όπως και τα στρείδια. τι ξερεις για των ζωντανο βραχο?
σε ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-04, 22:15
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Μιχάλη αν κατάλαβα καλά τώρα ενυδρείο σε λειτουργία δεν υπάρχει σωστά;
Αν λοιπόν ισχύει αυτό πες μας αν σκοπεύεις να στήσεις πάλι μεσογειακό ενυδρείο ή τροπικό και δώσε μας μια γενική ιδέα τι επιδιώκεις να βάλεις μέσα.
Τώρα UV θα σου πρότεινα να μην βάλεις.
Το αλάτι είναι μία ειδική συσκευασία που έχει θεωρητικά όλα τα χημικά συστατικά που υπάρχουν στο θαλλασινό νερό.
Αυτό που βλέπω σαν "πρόβλημα" στο ενυδρείο σου είναι το φιλτράρισμα. Έχεις πολύ - ίσως και πάρα πολύ - χημικό φίλτρο και καθόλου (άντε ελάχιστο για να μην φωνάζουν μερικοί) βιολογικό.
Η κυκλοφορία επίσης φαίνεται καλή αλλά το μεγάλο πρόβλημα με το μεσογειακό είναι η επάρκεια πληροφοριών. Θα δοκίμαζα να βγάλω εκτός λειτουργίας τους δύο κυκλοφορητές και θα δοκίμαζα να βάλω τον ένα από αυτούς τους δύο σε ένα χρονοδιακόπτη για να ανοίγει λίγο μετά τα φώτα και να κλείνει λίγο πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-08-04, 11:17
scubas_ Ο χρήστης scubas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

μια και τρελένομαι για το βυθό μας σκοπευω λοιπόν να το ξανακάνω μεσογειακο. τι υλικα μου προτείνεις να βάλω για βιολογικο φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-04, 13:31
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Προσωπικά είμαι φανατικός οπαδός του φίλτρου άμμου για διάφορους λόγους. Ένα merlin 60 θα σου κοστίσει περίπου 90€ και είναι σίγουρα καλυτερο και φθηνότερο από αντίστοιχου αποτελέσματος siporax. Προσωπικά σε ενυδρείο με απαιτήσεις για μηδενική αμμωνία δεν θα έβαζα κάτι άλλο εκτός από φίλτρο άμμου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04302 seconds with 14 queries