Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-07, 20:17
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Unhappy Κοκκινiλες σε yellow tang

Παιδιά το yellow tang μου έχει βγάλει κάτι κοκκινίλες στο σώμα, λίγο στα πτερύγια και στη... μούρη (εδώ 2 σαν ψιλές ρίγες)! Ρώτησα στα παιδιά από το pet shop που προμηθεύομαι σχεδόν τα πάντα και μου είπανε να μην κανω τίποτα (τα tangs, είπανε, παρουσιάζουν διάφορα κατά καιρους, αλλά τα ξεπερνούν από μόνα τους αν οι συνθήκες μέσα στο ενυδρείο είναι καλές). Είναι η 2η φορά που συμβαίνει αυτό μέσα σε 2 μήνες (όντως όταν συνέβη αυτό, σε μικρότερο βαθμό όμως, δεν έκανα τίποτα και το ξεπέρασε από μόνο του). Να αναφέρω ότι το ψάρι κολυμπά και τρώει κανονικότατα και με μεγάλη όρεξη. Τα υπόλοιπα ψάρια (naso tang, blue tang, clown percula) είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Μερικές, λιγες φορές, ξύνεται από τα κοράλλια αλλά όχι επίμονα. Αν και fish only, στο ενυδρείο μου εχω κοπήποδα(!). Τα τεστ που έκανα δε μου έδειξαν κάτι ανησυχητικό στην ποιότητα νερού. Και από αλλαγές νερού, είμαι τακτικός από τότε που έστησα το ενυδρείο. Είμαι κατασκασμένος! Ξέρει κανένας να μου πει κάτι πάνω στο θέμα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-07, 22:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Οι κοκκινίλες αυτές οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα σε βακτηριακή μόλυνση.
Μια μόλυνση που το ψάρι «ενδίδει» λόγω είτε της κακή ποιότητας νερού είτε λόγω πτώσης του Phκάτω από 7,8 – 7,7.
Για να βοηθήσεις το ψάρι, κάνε μια μεγάλη αλλαγή με καλά οξυγονωμένο νερό και φρόντισε η διατροφή των ψαριών σου να είναι ποικίλης. Το σκόρδο επίσης μπορεί να βοηθήσει.

Τα κοπήποδα έρχονται στο ενυδρείο μας, με τον ζωντανό βράχο και ακόμα και με τα κοράλλια. Δεν πάει να πει ότι επειδή εσύ έχεις fishonly δεν θα έχεις και κοπήποδα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-07, 12:35
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Κι όμως, το νερό μου είναι καλό... και το ΡΗ σε τιμή 8,2... Anyway, το Σ/Κ αυτό θα κάνω αλλαγή νερού (έτσι κι αλλιώς το είχα στο πρόγραμμα). Να αλλάξω γύρω στα 100 λίτρα, λες, από τα 250 που έχει το ενυδρείο? (Περιμένω απάντηση πρίν κάνω την αλλαγή.)Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον.
-------------------------
Από τροφές φυτικές - ζωικές - κατεψυγμένες και μη, είμαι κομπλέ. Σκόρδο τους δίνω τακτικότατα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 30-11-07 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-07, 12:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι κάνε αυτήν την αλλαγή!
Το νερό βέβαια στην σωστή θερμοκρασία και αλατότητα. Αλλά έτσι και αλλιώς αυτό το κάνεις.
Βάλε μια αεραντλία μέσα μέχρι να διαλυθεί το αλάτι 100%.
Το αφήνεις για μια μέρα να διαλυθεί ε?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-07, 18:41
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Σαφώς, και με πολύ δυνατό κυκλοφορητή. Το νερό που είναι να βάλω στο ενυδρείο κατά την αλλαγή το έχω πάντα σε δεξαμενή, να δουλεύεται, περίππου 20 μέρες. Οπως και να έχει,θα σου πω νέα μου από Δευτέρα. (Ασφαλώς θα μπαίνω στο forum και κάθε μέρα έως τότε...) Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-07, 20:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

E.. είπαμε όχι και 20 μέρες....

Μια το πολύ δυο, φτάνουν....

Αλλά βάλε και μια αεραντλία να "σηκώσει" οξυγόνο.... το έχω διαβάσει από έγκυρη πηγή....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-07, 23:57
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Thumbs up

Φίλε ACCNT, αργησα να απαντήσω αλλά δε σε ξέχασα... Έκανα την αλλαγή που είπαμε και περίμενα να δω κάποια αποτλέσματα. Λοιπόν, τα ψάρια μου εξακολουθούν να κολυμπούν και να τρέφονται κανονικότατα. Το ίδιο και το yellow tang. Οι πολλές κοκκινίλες έφυγαν και το χρώμα του έχει αρχίσει να επανέρχεται!!! Στη βάση του ενός από τα πλευρικά του πτερύγια παραμένουν κάτι σημάδια σαν αιματώματα, αλλά περιμένω να δω αν θα φύγουν τις επόμενες μέρες. Στο εν τω μεταξύ, άλλαξα τα τέστ ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3, γιατί αν και γνωστής μάρκας ήταν για τα πανηγύρια και όντως είχα πάρει λάθος τιμές, ( άλματα τέτοια είναι μαλλον εύκολο να συμβούν σε fish only ενυδρεία ) είχες δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, μόλις έχω νέες.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-07, 11:26
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Thumbs up

Τελικά όλα πήγαν κατ' ευχήν!!! Η ζωή στο ενυδρείο σφίζει από υγεία και είμαστε όλοι (εντός και εκτός δεξαμενής) ευχαριστημένοι! Και πάλι thnks... Καλή χρονιά σε όλους!!!!!!!!!
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια σε γέννα Labidochromis sp. “Yellow” karalioman Malawi 8 19-03-06 12:07
yellow lambidochromis deMetrIs Malawi 3 26-09-05 00:32
Yellow tang o ..γαριδο-εξολοθρευτης !! γαυρος Reefsafe 8 14-07-05 12:55
yellow lab koko Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 19-04-05 10:35
Μικρά άσπρα στίγματα σε Blue (Regal) Tang Stathis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 14-04-04 04:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04156 seconds with 15 queries