Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-07, 08:01
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή αρρωστο κοραλακι

καλημέρα σε όλους μια ερώτηση για ένα ασβεστολιθικό σπειρογραφο που έχω. τον έχω 3 μήνες και ήταν ωραίος ροζ και όλο ζωντάνια. εδώ και λίγο καιρό μου έχει αλλάξει χρώμα έχει αδυνατίσει και γενικά δείχνει άρρωστος τι μπορεί να έχει. το χρώμα του είναι ωχρό πρασινοκίτρινο. μια βοήθεια γιατί θα το χάσω.
να πω επίσης ότι έχω αυξημένα νιτρικά άλατα τα οποία παλεύω να μειώσω
από συμπληρώματα ρίχνω
μια φορά την εβδομάδα
ιώδιο
μαγνήσιο
σίδηρο
ασβέστιο
coralessential όλα είναι της κεντ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  speiro.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  67,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 08:34
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Να κάνω μια γενική παρατήρηση.

Όταν πηγαίνουμε στα καταστήματα για να αγοράσουμε έναν νέο κάτοικο για το ενυδρείο μας, θα πρέπει να είμαστε σίγουροι για το τι θα πάρουμε. Θα πρέπει να ξέρουμε τον βαθμό δυσκολίας του συγκεκριμένου ζωντανού, τι τρώει, αν είναι συμβατό με τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου μας κλπ. Επίσης ακόμα πριν πάμε στο κατάστημα θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι το ενυδρείο μας είναι έτοιμο και μπορεί να δεχτεί επιπλέον ζωντανά.

Το Protulabispiralis ή αλλιώς cocoworm, είναι ένα πολύ ευαίσθητο πλάσμα το οποίο δυστυχώς δεν είναι κατάλληλο για αρχάριους. Η ζωή του δεν ξεπερνά τα δυο χρόνια και πριν το βάλουμε στο ενυδρείο μας θα πρέπει να ξέρουμε ότι πρέπει να έχουμε ικανοποιητικές τιμές σε Ca και Kh έτσι ώστε να μπορεί το worm να κατασκευάσει το ασβεστολιθικό του περίβλημα. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη για το τάισμα του συγκεκριμένου worm που θα πρέπει να περιλαμβάνει αρκετό φαγητό όπως υγρή τροφή για ασπόνδυλα και φυτοπλαγκτόν.

Το worm σου έχει μεγαλώσει καθόλου από όταν το πήρες?

Βλέπεις ότι η επιλογή ενός νέου κατοίκου δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση.
Και δεν θα πρέπει να ακούμε πάντα τους καταστηματάρχες. Πρέπει να έχουμε ιδία γνώμη.
Ταλαιπωρούμε και ίσως σκοτώνουμε άδικα, διάφορα πλάσματα και χάνουμε και χρήματα…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 08:47
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όταν λές σίδηρο… τι εννοείς?

Και πάλι μια γενική παρατήρηση. Για τα πρόσθετα που βάζουμε στα ενυδρεία μας, θα πρέπει πριν τα ρίχνουμε να μετράμε για να ξέρουμε ακριβώς αν πρέπει να ρίξουμε. Υπερβολικές δόσεις, φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 08:56
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

εχεις δικιο για αυτο αλλα τι αλλες μετρησεις να εχω απο την στοιγμη που kh εχω 10-12 και ασβεστιο 480.ph 8.3 οσο για το αν ειναι συμβατο που μπορουμε να το ξερουμε αυτο εκτος του οτι τα ζωντανα που εχω μεσα δεν ειναι καθολου επιθετικα.
εγω ρωτησα για βοηθεια και οχι για επιπληξη. αν εκανα λαθος σιγουρα δεν το εκανα σκοπιμα απο εδω και περα τι γινεται.
δεν το εχουν φαει η τσιμπισει φαγητο μηπως χρειαζεται. μπορει να ειναι κάποιο παράσιτο κάποια άλλη παράμετρο που ίσως χρειαστεί να ελέγξω.
-------------------------
iron της kent
μια αλλη ερωτηση ειναι τον ανθρακα μπορουμε να τον αφαιρεσουμε απο το συστημα. μηπως αποροφα ιοδινη η μαγνησιο που προσθετο γιατι σε αυτα δεν εχω ακομα καταφερει να παρω μετρηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη floridis : 05-10-07 στις 08:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-07, 13:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ισως να χρειαζεται ταισμα ... ισως η ποιοτητα του νερου να το ενοχλει... ισως απλα ηρθε η ωρα του ...

Περα απο το ταισμα και τη βελτιωση των παραμετρων νερου, δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα ...δεν υφισταται δηλαδη καποια ιδιαιτερη θεραπεια για το ειδος (που να γνωριζω).

Απο φωσφωρικα πως εισαι ?

ΑΣΧΕΤΟ : εχεις τουλαχιστον 2 ψαρια ασυμβατα με το μεγεθος του ενυδρειου σου (135 λιτρα? ) και καποια στιγμη θα πρεπει ειτε να μεγαλωσεις το ενυδρειο ή να τα δωσεις (αναφερομαι στα δυο tang)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-07, 15:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ένα tangθέλει τουλάχιστον 200 λίτρα (ενήλικο).

Φίλε froridisπου είδες την επίπληξη?
Έγραψα μια γενική παρατήρηση για να το διαβάσουν όλοι. Άλλωστε και εγώ μην νομίζεις ότι δεν έχω πράξει όπως εσύ… Απλά επειδή την έχω πατήσει και έχασα διάφορα ζωντανά, έγραψα τα παραπάνω.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 22:42
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

και αφου εχει τοσο μικρη διαρκεια ζωης γιατι τα εμπορευονται και δε τα αφηνουν στην φυση στη ησυχια τους.......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-07, 00:15
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
και αφου εχει τοσο μικρη διαρκεια ζωης γιατι τα εμπορευονται και δε τα αφηνουν στην φυση στη ησυχια τους.......
γιατι παμε εμεις και τα αγοραζουμε οεο...
παιδια πριν παρουμε οτιδηποτε, πληροφορηση...υπαρχουν καποια ζωντανα που εχουν πολυ χαμηλο οριο ζωης, και θελουν συστηματικα ταισμα..
εχω αγοραση και εγω σπειρογραφο και αντεξε 7 μηνες χωρις ταισμα, μετα γιοκ...
γι αυτο απο σπειρογραφους, flame scallops, και μη φωτοσυνθετικες γοργονιες....μακρυα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστο γκάπυ??? Neoklis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 29-04-07 22:03
spagheti worm ginodim Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 19-04-07 12:50
Άρρωστο guppy... Zisis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-12-06 20:26
Σκουλικια ''Whιte worm'' ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-06-05 14:40
S.O.S. ’ρρωστο Kribensis newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04324 seconds with 16 queries