Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-13, 10:56
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Χαμος με καφε αλγη και φυτα με προβληματα.

Γεια σας. Το ενυδρειο (96lt) μετα την αλλαγη setup τρεχει περιπου 6 μηνες. Το προβλημα ειναι πως εχω αυτην την κατασταση στα φυτα απο την αλγη (και στα τζαμια το ιδιο συμβαινει) αλλα οπως βλεπετε και τα ιδια τα φυτα εχουν προβλημα (εκτος της αλγης).
Η θερμοκρασια ειναι μεταξυ 24-26 βαθμων. Αλλαγες γινονται καθε 15 μερες περιπου στο 50%. Ταιζω 6 φορες τη βδομαδα. Η ψαροσυνθεση ειναι 5 gyppy και 2 neon. Τα φυτα ειναι ανουμπιες, 1 τοματια, και ενα που φαινεται σε μια φωτογραφια αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε. Ολα ειναι δεμενα πανω σε ξυλα. Δεν ριχνω λιπασμα γιατι στο πετσοπ που πηγαινω μου ειπαν πως δεν χρειαζεται λογω του οτι εινα πανω σε ξυλα και δεν ειναι φυτεμενα. Ο φωτισμος δουλευει περιπου 10 ωρες. Δεν υπαρχει συστημα CO2.
Αυτη η κατασταση ειναι απο το καλοκαιρι και μου ειπαν απο το πετσοπ οτι θα φυγει μονο του τωρα που θα κρυωσει ο καιρος και οτι ειναι λογο ζεστης. Το θεμα ειναι ομως πως η κατασταση συνεχιζεται.
Οι μετρησεις που εχω ειναι αυτες που φαινονται στη φωτογραφια και στο κουτακι μου σημειωσαν με κουκιδες που πρεπει να παιζουν.
Τι αλλο μπορει να συμβαινει? Μηπως υπαρχει κατι εμφανες το οποιο ομως δεν το εχω αντιληφθει?
Ευχαριστω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02391.jpg
Εμφανίσεις:  2345
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02392.jpg
Εμφανίσεις:  1794
Μέγεθος:  52,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02393.jpg
Εμφανίσεις:  1515
Μέγεθος:  56,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02397.jpg
Εμφανίσεις:  1193
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02398.jpg
Εμφανίσεις:  994
Μέγεθος:  42,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-13, 10:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-13, 11:21
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δεκα ωρες ποσα watt φωτισμος? Αλλαγες καθε ποτε κανεις? Ποτε στηθηκε το ενυδρειο?

Βλεπωντας τα αποτελεσματα του τεστ δεν εχεις νιτρικα. Τεστ αμμωνιας εχεις κανει? Τα ψαρια αυτα ειχες παρει απο την αρχη ή ειχαμε θανατους?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Κατέβασε τις ώρες φωτισμού σε 8 σιγά σιγά και κάνε πιο συχνές αλλαγές, εβδομαδιαίες καλύτερα και τάιζε πιο λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-13, 14:25
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Η λαμπα ειναι Τ8 1x18W. Κανω καθε 15 μερες το 50%. Το μονο τεστ που εχω ειναι αυτο που βλεπεις στη φωτογραφια.
Τα guppy ειναι απο γεννα (σε αλλο μικρο ενυδρειο) δικη μου (η μανα μας αφησε) και τα neon ειναι οσα μεινανε απο το καλοκαιρι, ειχα 3 απωλειες, λογω ζεστης μου ειπαν στο πετσοπ.
Τα ψαρια ειναι απο την αρχη της αλλαγης του setup. Πριν κανω την αλλαγη το ενυδρειο ετρεχε περιπου αλλους 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα, εμφανες τουλαχιστον. Περαν των αλλαγων νερου δεν μου ζητουσε τιποτα. Ουτε θανατους ειχα, ουτε αλγες και τα φυτα ηταν μια χαρα και στο χρωμα και στην αναπτυξη.
Απλα εβγαλα ενα μεγαλο ξυλο που ειχα μεσα (εβαλα 3 πιο μικρα του ιδιου ειδους), αλλαξα το χαλικι παλι με φυσικο αλλα πιο σκουρο και πιο ψιλο (εβγαλα και το υποστρωμα), τα φυτα ειναι τα ιδια και απλα δεθηκαν πανω στα ξυλα (πριν τα ειχα φυτεψει) και τελος πηγα πισω στο μαγαζι τα ψαρια που ειχα γιατι τα ειχα κανει ψιλομπαχαλο με την ψαροσυνθεση.
Μετα την αλλαγη ομως εχω αυτα τα προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-13, 14:31
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Έκανες κάποια λάθη, αλλαγή του χαλικιού το παλαιό μπορεί να είχε βιολογία μέσα, αλλαγή νερού μάλλον έκανες 100%, το φίλτρο σου πως είναι έχει βιολογικό υλικό μέσα ? εάν ναι την διατήρησες την βιολογία ή χάθηκε γιατί εάν χάθηκε μιλάμε για καινούργιο ενυδρείο πλέον όλα από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-13, 14:42
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Για το χαλικι δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν γνωριζω. Ομως μετα απο 6 μηνες και το νεο δεν θα εφτιαχνε?
Το νερο το αλλαξα κατα 80%. Κρατησα νερο πριν κανω ολα αυτα.
Για το φιλτρο κρατησα το παλιο νερο, εκανα ομως και τη διαδικασια απο την αρχη, αλλα μου εδωσαν απο το μαγαζι κατι αμπουλες με βακτηρια που σε 24 ωρες μπορουσα να κανω μετρησεις με το τεστ που ειχα κι αν ηταν οκ μπορουσα να βαλω τα ψαρια μεσα, οπως και εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-13, 14:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,καταρχην αν τρεχει 6 μηνες το ενυδρειο ετσι εχει στρωσει μαλον.τα λαθη εγιναν στην αρχη και απλα συνεχιζουν.

θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ και να κανεις μετρησεις για να δουμε αν εξακολουθει να υπαρχει προβλημα με το φιλτρο και το νερο σου.

τα νεον δεν θα επρεπε να τα εχεις εκει μεσα.δεν ταιριαζουν ουτε με τα γκαπυ,ουτε με το νερο που εχεις,ουτε ειναι σε σωστο αριθμο.θελουν κοπαδι απο 10 ατομα και πανω.

η καφε αλγη ειναι κοινο προβλημα σε νεοστημενα ενυδρεια.το τι ειναι "νεοστημενο" και τι "ωριμο" ειναι σχετικο πραγμα και εχει να κανει με πολλους παραγοντες.

αν στο ενυδρειο μου δεν ακολουθω σωστη ρουτινα,εχω ανισοροπιες στις παραμετρους νερου,στην ιχθυοφορτωση κλπ,τοτε μπορει να εξακολουθει να ειναι "νεοστημενο" ακομα κιαν τοχω να τρεχει για ενα χρονο η και παραπανω.

οποτε αν θες να λυσεις τα προβληματα,σου προτεινω να ξεκινησεις κανοντας σωστες μετρησεις(με αξιοπιστα υγρα τεστ) και να διορθωσεις τη ρουτινα αλλαγων σου,την ψαροσυνθεση,το φωτισμο σου κλπ.γενικως αντιμετωπισε το σαν ενα καινουριο ενυδρειο,στηστο και συντηρησε το σωστα.

συμπληρωσε και τη φορμα που εβαλε ο exelix παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-13, 14:56
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το χαλικι δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν γνωριζω. Ομως μετα απο 6 μηνες και το νεο δεν θα εφτιαχνε?
Το νερο το αλλαξα κατα 80%. Κρατησα νερο πριν κανω ολα αυτα.
Για το φιλτρο κρατησα το παλιο νερο, εκανα ομως και τη διαδικασια απο την αρχη, αλλα μου εδωσαν απο το μαγαζι κατι αμπουλες με βακτηρια που σε 24 ωρες μπορουσα να κανω μετρησεις με το τεστ που ειχα κι αν ηταν οκ μπορουσα να βαλω τα ψαρια μεσα, οπως και εκανα.
Τα υγρά που σου έδωσε είναι βακτήρια για να στρώσει το ενυδρείο σου και να δημιουργηθεί βιολογία ξανά, κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές και τάιζε πολύ λίγο και βάλε και τα βακτήρια όπως λένε οι οδηγίες τους σε αναλογία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-13, 16:41
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι η διαδικασια στρωσιματος εγινε καλοκαιρι? Δηλαδη οτι το ενυδρειο εστρωνε με αναλογικα υψηλες θερμοκρασιες? Ναι εχεις δικιο τα νεον θα δωθουν πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-13, 16:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι δεν εχει να κανει,διαβασε τα υπομνηματα στα φυτεμενα και δες τον οδηγο αναγνωρισης αλγων,να δεις τι λεει για την καφε

εγω πρωτα απολα θα κοιταζα τη ρουτινα σου.και μετρησεις.γιατι οι μετρησεις που κανεις,μαλον σου δειχνουν οτι ναναι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-13, 16:49
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 96
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): Κοινωνικο
Χρονος λειτουργιας: 6 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: -
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): Τ8 1χ18W cold white
Φωτοπεριοδος: 10 ωρες
Παροχη CO2: -
Χρηση excel: -
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: -
Ταμπλετες λιπανσης:
-
Προγραμμα λιπανσης: -
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): Καθε 15 μερες 50%
Θερμοκρασια: 24-26
Μετρησεις: Φαινονται στις φωτογραφιες
ΝΗ3/ΝΗ4:
ΝΟ2:
ΝΟ3:
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:
KH:
GH:
Φιλτρανση: Εσωτερικο φιλτρο
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 5 guppy, 2 neon
Ειδη φυτων: Anubias, microsorum, τοματια
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 5
Περιγραφη αλγης: Καφε σε φυτα και τζαμι
Ποτε εμφανιστηκε: Αρχες Αυγουστου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-13, 17:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Σχετικά με την καφέ άλγη: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

Τι φταίει:Είναι πιθανότερο να εμφανιστεί σε ενυδρεία με χαμηλό φωτισμό και σε νέα ενυδρεία (που έχουμε στήσει πρόσφατα) όπου το άζωτο (Ν) είναι χαμηλό και φωσφορικά (P).

Αντιμετώπιση: Πιο ισχυρός φωτισμός μπορεί να την καταπολεμήσει αλλά και πάλι θα μπορούσε να επιβιώσει σε σκιασμένα φύλλα των φυτών όπως επίσης στο γυαλί του ενυδρείου, στο χαλίκι και διακόσμηση. Μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα με το χέρι και έχει μια μαλακή – γλοιώδη υφή. Τα σαλιγκάρια μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση της άλγης αυτής. Όταν πάρουν μπρος τα φυτά και «ωριμάσει» το ενυδρείο μας θα φύγει μόνη της … υπομονή!
Όπως λέμε θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει …
================================================== ===========
Εμπειρικά επικρατεί ότι ένα φυτεμένο ενυδρείο θα πρέπει να έχει φως ανάλογα με τα φυτά περίπου : Από 0,25 w/l έως 0,5 w/l Εύκολα φυτά
================================================== ============
Πρέπει να αυξήσεις τον φωτισμό σου
Nα καθιερώσεις πιο σωστές ρουτίνες στην αλλαγή νερού. Συνηθως επιλέγουμε 30% ανά εβδομάδα
Οι 10 ώρες φωτοπερίοδος δεν είναι πολλές, αλλά μπορείς να κατέβεις και στις 8
Πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ, για να έχεις καλύτερη εικόνα για το ενυδρείο σου

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-13, 19:27
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Μαλλον παω για ξεστησιμο και φτου κι απ' την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-10-13, 19:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον παω για ξεστησιμο και φτου κι απ' την αρχη.

Επειδή έχεις καφέ άλγη θα ξεστήσεις ολόκληρο το ενυδρείο????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-10-13, 19:37
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει λογος. Εαν δεν εισαι τυπικος(?) με τις αλλαγες και γενικα με τις ρουτινες του ενυδρειου τοτε παλι τα ιδια θα εχεις. Η καφε αλγη κανει κυκλο και φευγει. Το ενυδρειο σου δεν εχει θεση για αλλη λαμπα?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-10-13, 21:01
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Το προβλημα δεν ειναι μονο η αλγη αλλα και η κακη κατασταση των φυτων, χαλανε και δεν αναπτυσσονται. Απλα μου κανει μεγαλη εντυπωση πως στο πρωτο ενυδρειο πηγαν ολα ρολοι και τωρα στραβωσε. Οτι εκανα τοτε εκανα και τωρα. Οχι δεν εχει θεση για δευτερη λαμπα. Μπορω ομως να δημιουργησω και να αντικαταστησω και την υπαρχουσα με νεα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-13, 23:13
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ανακλαστήρα έχεις; Αν όχι, τοποθέτησε έναν παράλληλα με την αύξηση της ισχύος του φωτισμού σου.
Τί ενυδρείο είναι αυτό που σε 100 λίτρα σχεδόν έχει μόνο μια 18w λάμπα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-10-13, 23:33
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Μεταχειρισμενο και φτιαγμενο απο ιδιωτη. Οχι δεν εχει ανακλαστηρα. Ενταξει το να αντικαταστησω και να προσαρμοσω επιπλεον φωτισμο ειναι το λιγοτερο και λογω της δουλειας μου ευκολο. Τα υπολοιπα ειναι το μανικι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-13, 01:55
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Θα πώ και εγω μια γνωμη αν και πιστευω πώς όλοι οι προλαλησαντες εδωσαν τα φωτα τους.
1.Λάθος φωτισμος.Εχεις λιγα watt σε σχεση με τα λίτρα σου.
2.Εβγαλες το χαλικι από το πρώτο setup και ξαναεβαλες χαλίκι?Ειχα και εγω χαλικι και οταν άλλαξα εβαλα υπόστρωμα.Αφου το εκανες που το εκανες θα μπορουσες να το εχεις κανει σωστα.
3,Όταν λές περιπου 10 ωρες σημαινει πώς ο φωτισμος σου δεν ειναι σταθερος.Βάλε χρονο διακοπτη να ανοιγει καθε μερα σε συγκεκριμενες ωρες.Μειωσε το φωτισμο ακόμα και στις 6 ώρες.Με αυτα τα φυτα δεν υπάρχει λόγος για διάρκεια φωτισμου.
4,Βάλε λάμπες ειδικες για φυτά.
5.Καλό ειναι να βαλεις co2.Όχι diy αλλά κανονικό.
6.Αλλαγες νερου 30% κάθε εβδομαδα και όχι 50% κάθε 15 γιατι με το εσωτερικο φιλτρο που εχεις χαλάς τη βιολογια με τόσο μεγάλη αλλαγή.
7.¶λλαξε φιλτρο και βάλε εξωτερικο θα δεις τεράστια διαφορά.
8.Υπομονη θελει η καφε άλγη και θα φυγει από μόνη της.Μην ριξεις τιποτα φαρμακα μεσα δεν υπάρχει λόγος.

Καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι για καποιες αλλαγες αλλά δυστυχως κάποια πράγματα ειναι ανποφευκτα.Και εγω ξεκινησα με πολλες παραλειψεις και λάθη και τα βρηκα μπροστά μου.
Αυτα που σου εγραψα ειναι αυτα που θα επρεπε από την αρχη να ειχες κάνει.Όχι ότι δεν θα φτάναμε εδω.Η καφε άλγη με επισκεφτηκε και εμενα οταν αλλαξα σετάπ και ας ειχα βαλει νερό από το παλιο ενυδρειο.

Ελπίζω να βοηθησα και ευχομαι να μη με βρίζεις...χχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-13, 02:55
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

1.Συμφωνω και θα διορθωθει.
2.Ναι εβγαλα το παλιο χαλικι (ειχα και υποστρωμα και το αφαιρεσα κι αυτο γιατι δεν θα φυτευα πλεον τα φυτα αλλα θα τα ειχα δεμενα στα ξυλα) και εβαλα νεο ψιλοτερο.
3.Ειναι με χρονοδιακοπτη. Δεν θα παιξουμε τωρα με το τεταρτο της ωρας λογω των ακιδων, γι'αυτο ειπα περιπου.
4.Ναι πραγματι. Ποιες ομως?
5.Αυτο το ξεχναμε, οσο κι αν θα το ηθελα, λογω οικονομικων. Αλλωστε δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο στα φυτα που εχω (καπου το διαβασα στο φορουμ).
6.Αυτο θα κανω. Το φιλτρο που εχω ειναι ενσωματομενο στο πλαι του ενυδρειου (αυτο που εχει υποδοχη για θερμοστατη, μετα το βιολογικο υλικο και τελος την αντλια).
7.Το ξερω οτι θα δω διαφορα αλλα δεν μου εδωσαν το οκ ουτε ο Στουρναρας ουτε και ο Τομσεν εξαρχης.
8.Οχι δεν εχω σκοπο να ριξω φαρμακα.

Γιατι να σε βρισω??!! Κουβεντα κανουμε, αποψεις ανταλλαζουμε και ισα ισα που με βοηθατε σε μια κατασταση και σας ευχαριστω για τον χρονο που διαθετετε πανω στο προβλημα που εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-10-13, 03:20
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Aπλά δεν ανεφερες τιποτα για χρονοδιακοπτη για αυτο και ειπα να βαλεις.
Σίγουρα το τεταρτο δεν παιζει ρόλο αλλοιμονο...
Για λάμπες εγω εχω τις εξης τέσσερις:
Aqua της glo
Sun της glo (αλλά δεν την προτεινω χωρις διοξειδιο γιατι μπορει να σου κάνει πράσινη άλγη).
Flora της glo (πολύ καλή για φυτεμενα ενυδρεια)
Grolux sylvania (επίσης για φυτεμενα)
Εξωτερικο για τα λίτρα σου θα σου ελεγα το 106 της fluval με ευκολία στις αλλαγές νερού.

Όσο για το διοξειδιο στο πρότεινα μονο και μονο με το σκεπτικο να βαλεις αργοτερα μερικά ποιό δυσκολα φυτάκια, αλλά αν δεν βαλεις δεν χρειάζεται.
Όσο για τον Στουρναρα θα συμφωνησω απόλυτα, ουτε και οι δικες μου τσεπες ειναι τιγκα στο μετρητο, απλά δεν βγαινω βόλτες (ταξιδια, ποτα, σινεμα, τσιγάρα, καφεδες κλπ) και με οτι εξοικονομώ (κάτι λίγα μην φανταστεις) προσπαθω να κάνω το κέφι μου. Όσο μπορω δηλαδη γιατι πρεπει να ταισω και μερικες ψυχες που εχω στο σπίτι.
Δεν χρειαζεται υπερβολη το χόμπι αυτο.
Σωστες κινησεις εξαρχης για να μην χωνεις αργότερα σε λάθη που εκανες και αν μετρηθει και το νερο με τεστ των 10 ευρω αντι με τεστ των 20 ευρω, έ δεν χαλασε και ο κόσμος ρε αδερφέ...Αλλά όχι και καθόλου μετρησεις και αυτο ειναι λάθος πάλι.
Τέσπα, ξεφυγα λίγο, λόγω και της ωρας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-10-13, 11:09
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Δηλαδη αν βαλω την AQUA της glo και τη Flora της glo θεωρητικα θα ειμαι οκ? Αυτες θα αναβουν μαζι?
Δεν θα παρω εξωτερικο φιλτρο, τουλαχιστον τωρα. Θα το εχω ομως στην ακρη του μυαλου μου.
Δεν εχω σκοπο να βαλω πιο δυσκολα φυτα, οποτε...
Στην ιδια κατασταση ειμαι κι εγω αλλα δεν περισσευει ρε παιδι μου τιποτα.
Για τα τεστ, αυτο μου εδωσαν σαν πιο οικονομικο. Τωρα αν δεν κανει δουλεια και τοσο καιρο με δουλευε...τι να πω.
-------------------------
Κατι αλλο. Διαβασα οτι πρεπει θεωρητικα να εχω φωτισμο 0,25w/l με 0,5w/l.
Αρα μιλαμε για 48w maximum.
Εδω ομως http://www.theaquatools.com/electric...ent-calculator με τις διαστασεις του ενυδρειου μου 80-30-40 και μου βγαζει οτι πρεπει να εχω 1,03w/l το οποιο μεταφραζεται σε 99w.
Τι κανουμε τωρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pulsedia : 19-10-13 στις 11:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-10-13, 12:00
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σε καμια περιπτωση δε θες 1w/λ για να διατηρεις τα φυτα που εχεις. Σε εργοστασιακο ενυδρειο 80 λιτρα εχω 30 watt. Η ανουμπια μεχρι που ανθισε.

Διορθωσε την ψαροσυνθεση, κανε κατι με το φωτισμο να ανεβει γυρω στα 40 watt ΠΑντα με ΣΤΑΘΕΡΗ φωτοπεριοδο. Κανε τακτικες εβδομαδιαιες αλλαγες με αντιχλωριο και κανε ΥΠΟΜΟΝΗ.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-10-13, 12:07
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

μηπως ειναι κυανοβακτιριδιο??????
ασχετο αλλα γιατι ταιζεις 6 φορες.......!!!! τα γκαπι μια χαρα ειναι με 2-3 φορες εκτος και αν εχεισ μικρα....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-10-13, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ειναι κυανοβακτιριδιο??????
ασχετο αλλα γιατι ταιζεις 6 φορες.......!!!! τα γκαπι μια χαρα ειναι με 2-3 φορες εκτος και αν εχεισ μικρα....
Γιατι να μη ταιζει καλα, αν μπορει?
Το "μια χαρα" δεν μου λεει τιποτα.
Μην λεμε να κοβουμε το ταισμα για να λυθουν τα προβληματα, εκτος κι αν ειναι προσωρινη η διακοπη αυτη.
Να βρισκουμε την πραγματικη αιτια των προβληματων.

Και ειπε 6 φορες την εβδομαδα, Οχι την ημερα.
Κατι που για μενα ειναι μηδεν ταισμα.

Υποπτευομαι την ελλειψη πιο συχνης αλλαγης νερου, το υλικο του βυθο και ισως την διαδικασια αλλαγης του υλικου, και τη λαμπα που μαλλον εχει παλιωσει.
Η φωτοπεριοδος ισως ειναι λιγο μεγαλη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-10-13, 13:15
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν βαλω την AQUA της glo και τη Flora της glo θεωρητικα θα ειμαι οκ? Αυτες θα αναβουν μαζι? NAI MAΖΙ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΕΙΣ
Δεν θα παρω εξωτερικο φιλτρο, τουλαχιστον τωρα. Θα το εχω ομως στην ακρη του μυαλου μου. ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΑ
Δεν εχω σκοπο να βαλω πιο δυσκολα φυτα, οποτε... ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ
Στην ιδια κατασταση ειμαι κι εγω αλλα δεν περισσευει ρε παιδι μου τιποτα. Έ, ΣΦΙΞΟΥ ΛΙΓΟ !!
Για τα τεστ, αυτο μου εδωσαν σαν πιο οικονομικο. Τωρα αν δεν κανει δουλεια και τοσο καιρο με δουλευε...τι να πω. Ξεχασα να αναφερω πώς οταν λέω φτηνα τεστ εννοω υγρά φτηνα τεστ γιατι τα χαρτάκια δειχνουν άλλα για άλλα...
-------------------------

Κατι αλλο. Διαβασα οτι πρεπει θεωρητικα να εχω φωτισμο 0,25w/l με 0,5w/l.
Αρα μιλαμε για 48w maximum.
Εδω ομως http://www.theaquatools.com/electric...ent-calculator με τις διαστασεις του ενυδρειου μου 80-30-40 και μου βγαζει οτι πρεπει να εχω 1,03w/l το οποιο μεταφραζεται σε 99w.
Τι κανουμε τωρα?
Αυτο που λές για τις διαστασεις του ενυδρειου ότι πρεπει να ειναι κοντά στο ένα βατ ανα λίτρο ειναι όταν εισαι φουλ φυτεμενος άρα προς το παρον δεν χρειαζεσαι τοσο φωτισμό
.....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-10-13, 13:21
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Την ψαροσυνθεση θα την διορθωσω. Σημερα εδωσα τα νεον στο μαγαζι και εχω κρατησει μονο τα γκαπυ και μ'αυτα θα μεινω.
Οποτε θελω 2 λαμπες των 20w. Με την aqua και τη flora της glo θα ειμαι οκ? Γιατι ειδα πως εχουν μεγαλη αποκληση μεταξυ τους. Η μια εχει 18000Κ και η αλλη 2800Κ. Καπου διαβασα οτι πρεπει να εχουν αποκληση μεταξυ τους 500Κ. Ισχυει?
Τι ειναι ρε παιδια το κυανοβακτιριδιο?
Και στο πετσοπ αλλα και αλλους που ρωτησα μου ειπαν αυτο επι λεξη: Στη βδομαδα 6 μερες ταισμα (σε λογικα επιπεδα) και μια μερα νυστεια. Κι αυτο ακολουθω. Υπαρχει αλλη ρουτινα ταισματος?

Οσο και να σφιχτω φιλε μου constantinos δεν βγαινει. Δυστυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-10-13, 13:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ φως, χωρις διοξειδιο, λιπασματα και φυτα να τα εκμεταλευονται, ισον περισσοτερες αλγες.
Καλα ειναι με τη λαμπα που εχεις απλως να παρεις καινουρια.
18000Κ δεν κανει.


Ανουμπιες και φτερη νομιζω βλεπω στις φωτο. (δεν θελουν κατω απο πολυ φως αλλιως μαυριζουν)
Η ντοματια που ειναι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-10-13, 13:49
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Aπό το site της GLO για την flora και με ποιες συνδυάζεται.....''Recommended in combination with sun -glo or life-glo''
εγω λέω να βάλεις την life αντι για την sun.

Ωραιο εγχειριδιο για λάμπες. http://uk.hagen.com/File/1942b213-67...8-66c9796ca534
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καφε αλγη χρηστος13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 02-04-12 14:29
Στασιμα φυτα κ καφε αλγη.τι κανω??? johnbaz Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 27-09-10 03:11
ΑΛΓΗ καφε kospets Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 22-09-10 23:51
ΒΟΗΘΕΙΑ καφε αλγη σε φυτα NIKOSNSD Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-02-10 20:22
ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ ΣΕ ΦΥΤΑ NIKOSNSD Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 08-02-10 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10088 seconds with 14 queries