Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-11, 19:11
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή Πότε παίρνουν χρώμα;

Πότε παίρνουν χρώμα τα χρυσόψαρα;
Εχω 7 χρυσοψαρα που γεννηθηκαν στην λιμνη μου υπολογίζω περσι τον Αυγουστο ειναι σχεδον 8 εκατοστα (με την ουρα) εχουν ενα χρώμα σκουρο γκρι και πριν λιγες μερες άρχισε να παίρνει λιγο ασημί χρώμα η κοιλιά τους.
Οταν αγόρασα τους (γονείς) ηταν πολυ μικρότεροι γυρο στα 4 εκατοστα αλλα είχαν full χρώμα τι συμβαίνει;
η σε εμένα παει κατι στραβα η οι breeder σκαρωνουν κατι και εχουν χρωμα τοσο μικρα αυτα που πουλαν τα petshop;
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-11, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλτα στο Grill για να παρουν χρωμα.

Σορυ δεν αντεξα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-11, 23:41
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

xaxa η αληθεια ειναι οτι μπορει να εχουν αυτο το ασημι μεταλικο χρωμα εως και 1 χρονο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-11, 06:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλτα στο Grill για να παρουν χρωμα.

Σορυ δεν αντεξα
Στα καρβουνα δεν κανει ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxa η αληθεια ειναι οτι μπορει να εχουν αυτο το ασημι μεταλικο χρωμα εως και 1 χρονο .
Ειναι 10 μηνών αλλα δεν μου απαντάς στο ερωτήματα μου, ο Βασιλης (pond) θα θυματε περσι τα χρυσοψαρα του ξαδερφου μου στην Λευκωσία 2 χρονων σχεδον με το ιδιο ερώτημα (προβλημα)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-11, 06:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιάννη,

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω πότε ακριβώς αλλάζουν χρώμα, αλλά το βέβαιο είναι ότι σε αυτό τείνουν κάποια βασικά πράγματα που μπορούν να παρουσιαστούν γρηγορότερα ή αρκετά αργότερα οι τελικοί χρωματισμοί.

Ο πρώτος παράγοντας είναι ότι σε σχση με ένα ενυδρείο, τα χρυσόψαρα (λόγω θερμοκρασίας, τις περισσότερες φορές σταθερής και αρκετά υψηλής) έχει ως αποτέλεσμα τα ψάρια να έχουν και υψηλότερο μεταβολισμό, οπότε και πιο γρήγορη ενηλικίωση, χρωματισμό κ.λ.π. Στο περιβάλλον της λίμνης, παρατηρείται μια καθηστέρηση που πολλές φορές ξεπερνάει κατά πολύ τον ένα χρόνο ζωής.

¶λλος ένας παράγοντας είναι ότι στο περιβάλλον ενός κλειστού κυκλώματος ενυδρείου, τα ψάρια δεν έχουν κανένα φόβο και ούτε έχουν βιώσει ποτέ επικίνδυνες καταστάσεις από φυσικούς κυνηγούς τους. Στο περιβάλλον μιας λίμνης όμως, εύκολα θα δεις ότι τα ψάρια εντελώς ενστικτοδώς αντιδρούν πολύ διαφορετικά, σε κάθε κίνδυνο ξεχωριστά. Η φύση εκεί προνοεί ώστε τα μικρά που σιγουρότατα αποτελούν ευκολότερο στόχο, να τα διαφυλάξει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με το "μή ορατό" εποτέλεσμα που τους προσφέρει το πρασινο-γκρί χρώμα! Όταν μιλάμε για χρυσόψαρα, κόκκινα, χρωματιστά κ.λ.π. αναφερόμαστε σε χρωματισμούς που προέκυψαν εντελώς φυσιολογικά, πάντα όμως κάτω από την προστασία και την φροντίδα του ανθρώπου και συγκεκριμένα των κινέζων που πρώτοι χρησιμοποίησαν τα συγκεκριμένα πετς.

Αν πιάσεις κάποια από εκείνα τα μικρά και τα διατηρήσεις σε ενυδρείο με καθορισμένη σταθερή και υψηλή θερμοκρασία, θα δεις ότι το χρώμα θα προκύψει πολύ γρηγορότερα από ότι τα αδέλφια τους στη λίμνη.

αυτά!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-11, 09:03
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Διαφοροι παραγοντες μπορει να συμβαλουν στην αλλαγη χρωματος του χρυσοψαρου.

Οι βιολογοι εχουν εντωπισει 2 ειδη αλλαγης χρωματος στα ψαρια την φυσιολογικη και την μορφολογικη.Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα .

Θελεις να δειξουν γενικα τα χρωματα τους τα (ενηλικα)χρυσοψαρα σου? Καλο κανει στο χρωμα το φως (ειδικα ο ηλιος) αφου κανει το χρωμα τους πιο εντονο.Αν τους αφαιρεσεις εντελως το φως θα δεις το αντιθετο αποτελεσμα οτι δλδ το χρυσοψαρο ασπριζει .Επισης τα χρυσοψαρα τα οποια ζουν σε λιμνες λογο της καλης διατροφης (φυκια,εντομα,κλπ) εχουν πιο εντονο χρωμα .

Τελος τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο στο χρωμα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-11, 09:14
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και τους δύο
Το ειχα απορία γιατι αυτα που αγοράζουμε εχουν χρωμα τοσο μικρα και μου απαντήσατε
Βασιλη θα το δοκιμάσω οταν επιστρέψω απο Κύπρο να βαλω μερικα σε ενυδρειο
Θα σας δω και τους δύο σύντομα απο κοντά.
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-11, 10:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα.
Nαι Μιχάλη, τί είναι αυτό όμως που αναγκάζει το μηχαισμό αυτό να δουλέψει γρηγορότερα? Από τη στιγμή που π.χ. αγόρασα εγώ για τη δική μου (τότε) λίμνη αρκετά χρυσόψαρα πολύ-πολύ μικρά (4εκ.) και εντούτοις είχαν από τότε κόκκινα ζωηρά χρώματα. Όλοι οι απογόνοι τους όμως, αναπτύσσονται πολύ περισσότερο για να πάρουν το τελικό τους χρώμα. Προσωπικά πιστεύω ότι σημαντικότερο παράγοντα παίζουν οι συνθήκες, διατροφή και ποιότητα νερού και μετά τα γονίδια, στο χρονικό πλαίσιο που χρειάζονται να δείξουν το πραγματικό τους κουστούμι.

Όπως και να' χει, συμφωνώ με την επισήμανση σου σχετικά με το λιγότερο φως που φέρει σαν αποτέλεσμα λιγότερο και πιο άτονο χρώμα. Είναι σχετικότατο και αν προσέξεις τα μικρά ψαράκια, σχεδόν καθόλου δεν αφίνουν τις σκιερές περιοχές που τους προσφέρουν τα φυτά και οι άλλες κρυψώνες τους. Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και οι τεχνητές λίμνες που είναι κατασκευασμένες σε πολύ σκιερά μέρη με πολύ ελάχιστο φως και εντούτοις βρισκεις πάλι έντονους χρωματισμούς. Κάτι δηλαδή που τυγχάνει να έχει περισσότερο σχέση με τα γονίδια και όχι τόσο με το φως!

Όπως και τα κοι, σημαντικότερο παράγοντα για το χρώμα παίζουν οι συνθήκες (ποιότητα/χημεία του νερού) και η διατροφή.

Γιάννη, πότε κατεβαίνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-11, 12:04
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι Μιχάλη, τί είναι αυτό όμως που αναγκάζει το μηχαισμό αυτό να δουλέψει γρηγορότερα?
Α τωρα αντιληφθηκα το ερωτημα ..Ευκολη η απαντηση

Και εγω αν μεγαλωνα στην Ινδονησια θα ειχα πιο ωραιο χρωμα

Ειναι ευεργετικος ο ηλιος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-11, 12:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω αν μεγαλωνα στην Ινδονησια θα ειχα πιο ωραιο χρωμα

Ειναι ευεργετικος ο ηλιος
To ότι είναι ευεργετικός ο ήλιος Μιχάλη, να πω ότι είναι πράγματι. Το έντονο των χρωμάτων όμως, το ξαναλέω ότι έρχεται πρώτα από τη διατροφή και την ποιότητα του νερού. Ακόμα και το ΡΗ μπορεί να παίξει τον ρόλο του.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-11, 13:53
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
To ότι είναι ευεργετικός ο ήλιος Μιχάλη, να πω ότι είναι πράγματι. Το έντονο των χρωμάτων όμως, το ξαναλέω ότι έρχεται πρώτα από τη διατροφή και την ποιότητα του νερού. Ακόμα και το ΡΗ μπορεί να παίξει τον ρόλο του.

Θα ελεγα Βασιλη το μυστικο ειναι η απολυτη ισοροπια ολων των παραγοντων .Το ph δεν το αναφερα αφου σε Ελλαδα και Κυπρο το νερο της βρυσης μας ειναι το ιδανικο για τα χρυσοψαρα.(ουδετερο προς αλκαλικο)

Φανταζομαι οτι εκει στην Νοτιοανατολικη Ασια που ειναι οι κυριοι προμηθευτες εκμεταλευοντε τον ηλιο καιεχουν τα ψαρια τους σε λιμνες χωρις προβληματα .Γιαννη σκεψου οτι η δικη σ λιμνη εχει παγο τον χειμωνα.

Η λιμνη του Βασιλη ειναι περιπου μια ωρα δρομο με αυτοκινητο απο τη δικη μου και ομως το κλιμα ειναι διαφορετικο .Για παραδειγμα εμενα ειχε ολο το χειμωνα πολλα φυλλα απο νουφαρα και ενα απο αυτα ανθιζε κατα καιρους ,εβγαλαν τον χειμωνα καποια πιστια και προς εκπηξη μ αντεξαν ολοι οι υακινθοι του νερου που ειχα(αν και συρικνωθηκαν απο το κρυο) ενω επιβιωσαν και ολα τα fancy μου χρυσοψαρα.Σκεφτειτε λοιπον τη διαφορα που θα εχουν στην αναπτυξη ψαρια και φυτα σε ενα τροπικο κλιμα .(Σινγκαμπουρη και Ινδονησια)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-11, 14:53
ilias510 Ο χρήστης ilias510 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πότε παίρνουν χρώμα τα χρυσόψαρα;
Εχω 7 χρυσοψαρα που γεννηθηκαν στην λιμνη μου υπολογίζω περσι τον Αυγουστο ειναι σχεδον 8 εκατοστα (με την ουρα) εχουν ενα χρώμα σκουρο γκρι και πριν λιγες μερες άρχισε να παίρνει λιγο ασημί χρώμα η κοιλιά τους.
Οταν αγόρασα τους (γονείς) ηταν πολυ μικρότεροι γυρο στα 4 εκατοστα αλλα είχαν full χρώμα τι συμβαίνει;
η σε εμένα παει κατι στραβα η οι breeder σκαρωνουν κατι και εχουν χρωμα τοσο μικρα αυτα που πουλαν τα petshop;
εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-11, 15:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ελεγα Βασιλη το μυστικο ειναι η απολυτη ισοροπια ολων των παραγοντων .Το ph δεν το αναφερα αφου σε Ελλαδα και Κυπρο το νερο της βρυσης μας ειναι το ιδανικο για τα χρυσοψαρα.(ουδετερο προς αλκαλικο)
κι όμως από το ουδέτερο στο αλκαλικό παρατηρούνται σημαντικές διαφορές στους χρωματισμούς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανταζομαι οτι εκει στην Νοτιοανατολικη Ασια που ειναι οι κυριοι προμηθευτες εκμεταλευοντε τον ηλιο καιεχουν τα ψαρια τους σε λιμνες χωρις προβληματα .Γιαννη σκεψου οτι η δικη σ λιμνη εχει παγο τον χειμωνα.
Μιχάλη, τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. Μην ξεχνάς από που κατάγονται έτσι? Εκεί παράχθηκαν οι πρώτες καλές ποικιλίες για την απαγορευμένη πόλη (Κίνα) για την αυλή του αυτοκράτορα. Μέρος και περιοχή δηλαδή με παγωμένους χειμώνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λιμνη του Βασιλη ειναι περιπου μια ωρα δρομο με αυτοκινητο απο τη δικη μου και ομως το κλιμα ειναι διαφορετικο.
Όντως έτσι είναι τα πράγματα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παραδειγμα εμενα ειχε ολο το χειμωνα πολλα φυλλα απο νουφαρα και ενα απο αυτα ανθιζε κατα καιρους ,εβγαλαν τον χειμωνα καποια πιστια και προς εκπηξη μ αντεξαν ολοι οι υακινθοι του νερου που ειχα(αν και συρικνωθηκαν απο το κρυο) ενω επιβιωσαν και ολα τα fancy μου χρυσοψαρα.
Μιχάλη, ούτε εγώ έχασα φάνσυ χροσόψαρο, αν και προσωπικά είχα φοβηθεί το λάιονχεντ που αγόρασα πολύ μικρούλι πριν δύο χρόνια (για φάντεϊλ). Ομολογώ πως πραγματικά εξεπλάγηκα με τους υάκινθους του νερού που σου έχουν επιβιώσει κατά την χειμερινή περίοδο. Αυτό θα πει ότι στη Λεμεσό όντως πάτε για τροπικό κλίμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτειτε λοιπον τη διαφορα που θα εχουν στην αναπτυξη ψαρια και φυτα σε ενα τροπικο κλιμα .(Σινγκαμπουρη και Ινδονησια)
Μόνο στην ανάπτυξη, γιατί θα' χουν ολόχρονα αυξημένο μεταβολισμό. Δεν σημαίνει ταυτόχρονα βέβαια ότι θα έχουν και εντονότερα χρώματα, έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias510 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων.
Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 3 μηνών? Για τί μεγέθη μιλάμε?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-11, 16:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;590614]


Μιχάλη, ούτε εγώ έχασα φάνσυ χροσόψαρο, αν και προσωπικά είχα φοβηθεί το λάιονχεντ που αγόρασα πολύ μικρούλι πριν δύο χρόνια (για φάντεϊλ). Ομολογώ πως πραγματικά εξεπλάγηκα με τους υάκινθους του νερού που σου έχουν επιβιώσει κατά την χειμερινή περίοδο. Αυτό θα πει ότι στη Λεμεσό όντως πάτε για τροπικό κλίμα.

Οταν βγαλω φωτος τα χρυσοψαρα μου θα καταλαβεις Βασιλη τι θελω να πω ( ενα σπανιο tancho ranchu δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα με το καιρο)
Ειμαστε πανω απο την Αιγυπτο εδω τι να πω...(μην αρχισω για τις κλιματικες αλλαγες και με βαρεθειτε χεχεχε)

Μόνο στην ανάπτυξη, γιατί θα' χουν ολόχρονα αυξημένο μεταβολισμό. Δεν σημαίνει ταυτόχρονα βέβαια ότι θα έχουν και εντονότερα χρώματα, έτσι?

Μα θεωρω οτι ο ηλιος σε συνδιασμο με διατροφη το πετυχαινουν αυτο . Ειδικα τα χρυσοψαρα αντιδρουν πολυ με το φωτισμο ακριβως οπως ο ανθρωπος .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias510 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων.

Σε επιβεβαιωνω επειδη το βλεπω και εγω με καποια μικρα χρυσοψαρα μερικων μηνων . Μηπως εχεις comet calico??Επειδη κοκκινα δεν εχω ακομη μικρα αλλα μονο 3χρωμα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-11, 17:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγώ έχω στη δικιά μου κάποια μικρά χρυσοψαρακια που έχουν ήδη χρώμα, αλλά και μεγαλύτερα της προηγούμενης γέννας που είναι ακόμα καφέ (ενώ όλα τα αδελφάκια τους έχουν χρώμα)..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-11, 17:48
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

To χρυσόψαρο της πρώτες μέρες της ζωης του έχει ενα σκουρο καφέ - πράσινο χρώμα αυτό δεν ισχυει για ερικές ποικιλίες οππως demekin shubunkin οι οποίες έχουν θπολευκο χρώμα. Μετα απο 50-60 ημέρες αλλαζει το αρχικό χρώμα σε σχεδόν μαυρο. Στην επομενη φάση ξεκιν΄βντας απο την περιοχη της κοιλιάς αρχίζει να παίρνει ενα ανοικτο πορτοκαλί - κίτρινο. Μετα τους 7 πρώτους μηνες εως και 3 χρόνια απο τα περισσότερα χρυσοψαρα θα έχει εξαφανιστεί τελείως το μαυρο χρώμα και θα δώσει την θέση του στο τελικό χρώμα. Το τελικό χρωμα εξαρτάται απο τις κυτταρικές χρωστικές ουσίες, το ποσοστό γουανινης στο δερμα και απο περιβαλλοντιές συνθήκες.
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Από το τευχος 13 του περιοδικού ενυδρείο: Χρυσόψαρο, αυτός ο αγνωστος του Σωκράτη Κιοσεογλου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-11, 18:21
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
To χρυσόψαρο της πρώτες μέρες της ζωης του έχει ενα σκουρο καφέ - πράσινο χρώμα αυτό δεν ισχυει για ερικές ποικιλίες οππως demekin shubunkin οι οποίες έχουν θπολευκο χρώμα.
Αυτο ειχα υποπτευθει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Από το τευχος 13 του περιοδικού ενυδρείο: Χρυσόψαρο, αυτός ο αγνωστος του Σωκράτη Κιοσεογλου.
οι διαυγεις λιμνες μας θα κανουν μαγικα τα χρωματα των χρυσοψαρων μας
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 18:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-11, 18:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.
Εδώ μιλούμε για κλειστά ελεγχόμενα κυκλώματα φίλε και όχι για φυσικά τεράστια και βαθιά οικοσυστήματα που είναι δεδομένο ότι οι χρωματισμοί θα είναι πιο άτονοι. Όχι όμως λόγω της λιγότερου φωτός, αλλά για πολλούς άλλους λόγους όπως αναπτύχθηκαν πιο πάνω, είτε μιλάμε για μηχανισμό της φύσης για καλύτερη κάλυψη των ψαριών για επιβίωση, ιδιαίτερα η καινούρια γενιά που θα γεννηθεί εκεί, είτε γιατί η διατροφή των συγκεκριμένων ψαριών (άγρια στη φύση) είναι σαφέστατα διαφορετική σε ποιότητα και σε ποσότητα. Οι δύο πιο πάνω λόγοι στο συγκεκριμένο περιβάλλον είναι σαφέστατα πιο σημαντικοί από το να επιδείξουν τους εκπληκτικούς τους χρωματισμούς.

Να μην ξεχνάμε ότι ο πρόγονος των ψαριών αυτών έχει μονήμως τους χρωματισμούς των μικρών χρυσόψαρων. Οι χρωματισμοί ήρθαν πολύ αργότερα σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Δεν τους είχαν μόνημο φως από πάνω τους. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέω ότι το φως δεν παίζει και αυτό το δικό του ρόλο.

π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. ¶μεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-11, 18:37
ilias510 Ο χρήστης ilias510 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 3 μηνών? Για τί μεγέθη μιλάμε?[/QUOTE]

να περιπου τοσο διαστημα ηταν, γιατι ηταν η πρωτη γεννα στην λιμνουλα μου και τα παρακολουθουσα .ανεβασα μια φωτο που τραβηχτηκε τον σεπτεβριο του 2010
ολα τα μικρα ψαρακια τις φωτο ειναι απο την γεννα τελος μαιου 2010
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-11, 18:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias510 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 3 μηνών? Για τί μεγέθη μιλάμε?
να περιπου τοσο διαστημα ηταν, γιατι ηταν η πρωτη γεννα στην λιμνουλα μου και τα παρακολουθουσα .ανεβασα μια φωτο που τραβηχτηκε τον σεπτεβριο του 2010
ολα τα μικρα ψαρακια τις φωτο ειναι απο την γεννα τελος μαιου 2010[/QUOTE]

Τί ποικιλίας είναι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-11, 18:49
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ολα τα fancy επεζησαν και σε εμενα παρολο το χιονι και τον παγο στην λιμνη ακομα και το οραντα που το φοβόμουν και το black (δεν μου ερχετε το ονομα) με τα πεταχτα ματια που μου χάρισε ενας φιλος με το ζόρι.

Τωρα για τον ηλιο και φως σε εμενα εχει γινει μάστιγα κτυπα την λιμνη απο ανατολη μεχρι δυση οποτε η αλγη κανει παρτι (παρολη την UV) μεχρι που σκεφτομαι οσο αντιαισθητικό και αν ειναι να σκεπασω με καποιο τροπο την μιση
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-11, 18:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα fancy επεζησαν και σε εμενα παρολο το χιονι και τον παγο στην λιμνη ακομα και το οραντα που το φοβόμουν και το black (δεν μου ερχετε το ονομα) με τα πεταχτα ματια που μου χάρισε ενας φιλος με το ζόρι.

Τωρα για τον ηλιο και φως σε εμενα εχει γινει μάστιγα κτυπα την λιμνη απο ανατολη μεχρι δυση οποτε η αλγη κανει παρτι (παρολη την UV) μεχρι που σκεφτομαι οσο αντιαισθητικό και αν ειναι να σκεπασω με καποιο τροπο την μιση

Γιάννη, τώρα μου λες ότι έχει επιβιώσει ένα black moor στη λίμνη σου με όλο αυτό το χιόνι!!! Τρελλόψαρα είναι τελικά! Και φοβώμουν εγώ το λάιον χεντ μου. Μάλλον θα πάρω κι άλλες ποικιλίες εφέτος μετά την ετοιμασία της υπερχειλιζόμενης λίμνης μου για τα χρυσόψαρα μου.

Σκέπαστρα πάνω από δεξαμενές θα δεις στο εξωτερικό άπειρα. Προσωπικά τα θεωρώ κι εγώ κακόγουστα, αλλά αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος? Είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα απλώσουν τα φυτά σου, αλλά ανάλογα γρήγορα θα μεγαλώσουν και τα κοι σου, επομένως θα έχεις και συνεχόμενες απώλειες χλωρίδας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-11, 19:04
ilias510 Ο χρήστης ilias510 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
να περιπου τοσο διαστημα ηταν, γιατι ηταν η πρωτη γεννα στην λιμνουλα μου και τα παρακολουθουσα .ανεβασα μια φωτο που τραβηχτηκε τον σεπτεβριο του 2010
ολα τα μικρα ψαρακια τις φωτο ειναι απο την γεννα τελος μαιου 2010
Τί ποικιλίας είναι?[/QUOTE]
Βασιλη ηταν κοινα χρυσοψαρα χρυσοψαρα με διπλες ουρες και σουμπουκιν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-11, 19:06
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. ¶μεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.

Μα Βασιλη μ, εισαι στη Κυπρο .Ο χωρος σου μπορει να μην δεχοταν απευθειας ηλιο αλλα ηταν φωτεινος!Ειχες και νουφαρα Πως μπορει να ξεφυτρωσουν τα νουφαρα χωρις φως!Εκεινη ηταν μια μικρη λιμνη με καθαρο νερο και ειχαν τα ψαρια πολυ καλυτερο φωτισμο απο οτι θα ειχαν σε ενυδρειο.

Οι χρωστικες ουσιες απο τα οργανιδια που αναφερα προηγουμενως χρειαζοντε το φως οπως και δηποτε .

Αφου αν δωσεις σε ενα χρυσοψαρο τις τελειες συνθηκες με την καλυτερη διατροφη αλλα του στερησουμε το φως με μαθηματικη ακριβεια θα χασει καποια στιγμη το χρωμα του !Ειναι το μεγαλυτερο πειστηριο αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-11, 19:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα Βασιλη μ, εισαι στη Κυπρο .Ο χωρος σου μπορει να μην δεχοταν απευθειας ηλιο αλλα ηταν φωτεινος!Ειχες και νουφαρα Πως μπορει να ξεφυτρωσουν τα νουφαρα χωρις φως!Εκεινη ηταν μια μικρη λιμνη με καθαρο νερο και ειχαν τα ψαρια πολυ καλυτερο φωτισμο απο οτι θα ειχαν σε ενυδρειο.
Μιχάλη, κάτω από τα φύλλα των νυμφαίων, δεν υπάρχει φώς όπως το σημειώνεις εδώ. Είναι αρκετά σκιερό μέρος και παρεπιπτώντος μπορείς να περάσεις για καφέ όποτε έρθεις προς Λευκωσία πλευρά. Τότε που ξανά'ρθες ήταν όλα ατέλειωτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι χρωστικες ουσιες απο τα οργανιδια που αναφερα προηγουμενως χρειαζοντε το φως οπως και δηποτε.
Μα αυτό το γνωρίζω Μιχάλη και εννοείται ότι όλα τα ψάρια, καθώς και τα έμβια όντα χρειάζονται φως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου αν δωσεις σε ενα χρυσοψαρο τις τελειες συνθηκες με την καλυτερη διατροφη αλλα του στερησουμε το φως με μαθηματικη ακριβεια θα χασει καποια στιγμη το χρωμα του !Ειναι το μεγαλυτερο πειστηριο αυτο.
Μιχάλη, πάρε την όλη συζήτηση από την αρχή για να καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάω! Δεν γράφω για να αποδείξω ότι το φως δεν χρειάζεται καν! Το φως το θεωρώ δεδομένο, από την στιγμή μάλιστα που έχει κάποιος μια λίμνη στον κήπο του. Μπορεί να εννοείται ότι θα την έχει στο σκοτάδι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-05-11, 19:58
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;590675]Μιχάλη, κάτω από τα φύλλα των νυμφαίων, δεν υπάρχει φώς όπως το σημειώνεις εδώ. Είναι αρκετά σκιερό μέρος και παρεπιπτώντος μπορείς να περάσεις για καφέ όποτε έρθεις προς Λευκωσία πλευρά. Τότε που ξανά'ρθες ήταν όλα ατέλειωτα.


σκια ναι αλλα οχι σκοταδι .Σιγουρα και ανταποδιδω την προσκληση!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιχάλη, πάρε την όλη συζήτηση από την αρχή για να καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάω! Δεν γράφω για να αποδείξω ότι το φως δεν χρειάζεται καν! Το φως το θεωρώ δεδομένο, από την στιγμή μάλιστα που έχει κάποιος μια λίμνη στον κήπο του. Μπορεί να εννοείται ότι θα την έχει στο σκοτάδι?

Μα αφου Βασιλη η δικη μ αποψη ειναι πως ο σημαντικος παραγοντας για τη φωτηνοτητα του χρωματος των χρυσοψαρων ειναι το φως .Εσυ ναι μεν συμφωνεις οτι παιζει ρολο αλλα βαζεις τις συνθηκες νερου και τη διατροφη πιο ψηλα απο αυτο . Εναν ανθρωπο αν τον αφησεις πεινασμενο σε αθλιες συνθηκες κατω απο τον ηλιο θα κοκκινησει-μαυρισει .Ισχυει αναλογα για αυτα τα ψαρια .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-05-11, 20:02
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Ο βασικότερος παράγοντας που θα δώσει το τελικό χρώμα στο ψάρι είναι γεννητικός ή αλλιώς η κληρονομικότητα. ¶λλοι παράγοντες που επηρεάζουν άλλοτε λίγο και άλλοτε πολύ είναι το περιβάλλον η διατροφή αλλά και η χημική παρέμβαση του ανθρώπου ενίοτε. Έτσι δεν είναι παράξενο να υπάρχουν κατακόκκινα χρυσόψαρα σε σκοτεινό περιβάλλον και δεν είναι τυχαίο
που κάποιοι επιδιώκοντας όσο ποιο μαύρο το μαύρο χρώμα (πχ στα black moor) δεν ταΐζουν με τις ειδικές τροφές τόνωσης του χρώματος.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-05-11, 20:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
σκια ναι αλλα οχι σκοταδι.
Αυτό ακριβώς!
Ο φυσικός φωτισμός εκεί έξω είναι δεδομένος Μιχάλη σε κάθε κύκλωμα! Παρόλα αυτά όμως αν πήγαινες στο φράγμα Λυμπιών τότε που υπήρχαν χρυσόψαρα θα έβλεπες άτονους χρωματισμούς του κόκκινου. Ακόμα και το λευκό ήταν άτονο, γιατί?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα και ανταποδιδω την προσκληση!
Σε πρόλαβα. Λεμεσό πάντως θα έρθω μια μέρα την επόμενη εβδομάδα...εύχομαι να μου μείνει χρόνος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
...και δεν είναι τυχαίο
που κάποιοι επιδιώκοντας όσο ποιο μαύρο το μαύρο χρώμα (πχ στα black moor) δεν ταΐζουν με τις ειδικές τροφές τόνωσης του χρώματος.
Αυτό ομολογώ πως δεν το γνώριζα καθόλου Σωκράτη και ευχαριστούμε για την παρέμβαση. Είναι λογική εξέλιξη βέβαια να ακολουθούν αυτή τη μέθοδο διατροφής για να κρατούν τον αρχικό χρωματισμό του ψαριού, αλλά ούτε που πέρασε ποτέ από το μυαλό μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-05-11, 20:14
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;590682]Αυτό ακριβώς!
Ο φυσικός φωτισμός εκεί έξω είναι δεδομένος Μιχάλη σε κάθε κύκλωμα! Παρόλα αυτά όμως αν πήγαινες στο φράγμα Λυμπιών τότε που υπήρχαν χρυσόψαρα θα έβλεπες άτονους χρωματισμούς του κόκκινου. Ακόμα και το λευκό ήταν άτονο, γιατί?
QUOTE]

Μα εκει μιλαμε για φραγμα αρα βαθια νερα και οπως αναφερθηκε πιο πανω διατηρουν χλωμο χρωμα για αυτο το λογο .
-------------------------
[QUOTE=in the pond;590682]
Σε πρόλαβα. Λεμεσό πάντως θα έρθω μια μέρα την επόμενη εβδομάδα...εύχομαι να μου μείνει χρόνος...
QUOTE]

Πες μου μια μερα προηγουμενως να ειμαι σιγουρα σπιτι και να κοπιασεις !Αλλωστε η λιμνη μου εγινε βαση και των δικων σου συμβουλων και πρεπει να την δεις απο κοντα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-05-11, 20:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εκει μιλαμε για φραγμα αρα βαθια νερα και οπως αναφερθηκε πιο πανω διατηρουν χλωμο χρωμα για αυτο το λογο .
Όχι-όχι, δε μιλάμε για μεγάλο και βαθύ φράγμα Μιχάλη. Καμία σχέση με τα μεγάλα φράγματα της Λεμεσού που τροφοδοτούν τα δίκτυα υδροδότησης. Λίγα περιβόλια καλύπτει μονάχα, την περίοδο του καλοκαιριού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου μια μερα προηγουμενως να ειμαι σιγουρα σπιτι και να κοπιασεις !Αλλωστε η λιμνη μου εγινε βαση και των δικων σου συμβουλων και πρεπει να την δεις απο κοντα!
Για προετοίμασέ με.... Θα δω κάτι καλό ή θα με πάρεις με τις πέτρες? Την UV την χρησιμοποιείς?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppy + Χρώμα crazyio Ζωοτόκα 6 31-12-07 03:03
Λάμπες Τ5 με χρώμα CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 09-05-07 23:02
Χρώμα φυτών leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-05-06 11:06
Χρώμα των Δίσκων? cutter Δίσκοι 11 16-02-06 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12165 seconds with 14 queries