Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-18, 16:38
Yiannis1 Ο χρήστης Yiannis1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2017
Περιοχή: Γλυκά Νερά Αττικής
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Ενυδρειο 700 λίτρα

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να φώτα σας.
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός ενυδρείου 700 λίτρων αλλά έχω τις εξής απορίες, είμαι στο 1ο όροφο και το πάτωμα που έχω είναι δρύινο καρφωτό και από ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είναι αρκετά γερό και ότι λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα είναι πως εμένα το ""λογικά"" δεν με καλύπτει γιατί μιλάμε για 700 λίτρα και όχι για 60-70, πιστευετε θα μπορουσε να αντέξει το βαρος..

Επίσης, επειδή βάση δεν έχω και η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα να έχω, μπορώ να το έχω στο πάτωμα με μερικές παχιές στρώσεις από αφρολέξ από κάτω ή η βάση είναι απαραίτητη 100%;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-18, 00:29
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να φώτα σας.
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός ενυδρείου 700 λίτρων αλλά έχω τις εξής απορίες, είμαι στο 1ο όροφο και το πάτωμα που έχω είναι δρύινο καρφωτό και από ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είναι αρκετά γερό και ότι λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα είναι πως εμένα το ""λογικά"" δεν με καλύπτει γιατί μιλάμε για 700 λίτρα και όχι για 60-70, πιστευετε θα μπορουσε να αντέξει το βαρος..

Επίσης, επειδή βάση δεν έχω και η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα να έχω, μπορώ να το έχω στο πάτωμα με μερικές παχιές στρώσεις από αφρολέξ από κάτω ή η βάση είναι απαραίτητη 100%;;;

Τέλος, μπορώ εγώ με 3 άτομα να το ανεβάσουμε 1 όροφο ή χρειάζεται απαραίτητα ανυψωτικό και να μπει από το μπαλκόνι;; ...
Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει μερικές ενδεικτικές τιμές για το πόσο θα μου πάρει μια μεταφορική για μια τέτοια μεταφορά ή αν ακόμα έχει κάποιος να μου συστήσει κάποιον θα με υποχρέωνε
Χωρίς να ειμαι ειδικός σε θέματα στατικότητας και υπεραντοχης υλικών και φυσικά είναι απαραίτητο να απευθυνθεις σε καποιον πολιτικο μηχανικο , θα σου μιλήσω για την δικη μου περιπτωση . Και εγώ μένω στο 1 οροφο μιας 4 οροφης μονοκατιας , η οποια πλεον χωριστηκε και έγιναν 4 διαμερισματα . Στο πρωτο όροφο συνολικά έχω 4 ενυδρεια και δεξαμενες και σκέφτομαι να βάλω άλλες 2 στο μέλλον στο μπαλκονι . Το μεγάλο έχει συνολικά 1.200 λιτρα νερό , τα τζάμια 15αρι ζυγίζουν σίγουρα 250 κιλά + 100 κιλά το επιπλο με τα σιδερα του και επίσης και οι τάβλες που βάλαμε κατω για να μεγαλώσουμε την επιφάνεια έδρασης ζυγίζουν 120 κιλά . Συνολικά λοιπον μιλάμε για περιπου 2 τόνους μαζί με ξύλα , αμμο ελαφρόπετρες και ολα τα υλικα και διακοσμιση ενυδρειου . Στον ιδιο όροφο αλλα σε διαφορετικα σημεια φυσικα εχω μια 500 λιτρη κάδα ελαιου ανοιχτου τύπου , ένα 240 λιτρα ενυδρειο + εξωτερικο φίλτρο 16 λίτρων + μια πλαστικη δεξαμενη απο το ΙΚΕΑ 192 λίτρων νερού . Συνολικά λοιπόν στον ίδιο όροφο μιλάμε για 1.200+500+240+192 = 2.200 λίτρα νερό βάρος το οποιο σε καμία περιπτωση δεν προοριζόταν να σηκώνει η συγκεκριμένη πλάκα εξ αρχής . Φυσικά εάν βάλεις τζάμια έπιπλα και τα λοιπα που ειπαμε υπερβαίνουμε τους 3-3,5 τόνους επιπλέον φορτίο πέρα από τα συνήθη φορτία που προορίζεται μια πλάκα . Γενικά από οτι μου ειπε ένας πολιτικος μηχανικος οι εσωτερικές πλάκες των σπιτιών μας κατασκευάζονται για να σηκώνουν φορτία 200κιλά /τμ2 . Φυσικά υπάρχουν συντελεστές που αυξάνουν κατα πολύ αυτή την τιμή των 200κιλών / τμ2 . Αυτη οι συντελεστές ειναι :α) ο συντελεστης υπεραντοχής των υλικών * 1,5 , β) Κολώνες δοκάρια τοιχοποιια υπογείου μπετόν ή τούβλο , γ ) συντελεστής αντισεισμικής προστασίας * 2 καθως η ελλάδα θεωρείται πλεον σεισμογεννης χώρα , δ) Χαρακτηριστική αντοχή σκυροδέματος ( οπλισμένο σκυρόδεμα ) , ε) πάχος πλάκας , και φυσικά και άλλοι συντελεστες που ανεβάζουν κατα πολύ την αντοχη του κτιρίου και της πλάκας γενικότερα . Φυσικά παίζει ρόλο το φορτίο ολόκληρου του τομέα και των πάνω ορόφων απο τον δικό σου αλλά και του δικού σου συνολικά . Με λίγα λόγια καλό ειναι να δώσεις στο ενυδρείο σου μεγάλο μήκος και μεγάλος φάρδος και όχι τόσο μεγάλο ύψος για να μεγαλώσεις την επιφάνεια έδρασης του . Επίσης εάν το επιπλο έχει ποδαράκια καλό ειναι να κάνεις αυτο που κάναμε εμείς με την διπλή τάβλα ξύλου και πάνω εκεί πατάει το επιπλο με το ενυδρειο . Είναι όπως το παράδειγμα του πάγου και του χιονοπέδιλου . Εάν πας ξυπολητος σε 1 μ ύψος χιονιου θα βουλίαξεις αμέσως ενω εάν πας με φαρδία χιονοπέδιλα θα μείνει πάνω στο χίονι . Φυσικά αυτος που θα σου πει για την καλυτερη δυνατη θέση που θα το βάλεις ειναι ο πολιτικος μηχανικος . Ελπίζω να σε βοηθησα μέσες ακρες . Εγώ είδα τα σχεδια του σπιτιου μου πολλες φορές γιατι έχω και 1 τόνο βάρος γλάστες στο μπαλκονι .Η οικοδομή - πολυκατικια του πότε είναι ? Γενικώς οι πλάκες αντέχουν πολύ μεγάλα φορτία αλλά δεν πρέπει να ειμαστε ποτέ στα όρια και φυσικά οχι πάνω απο αυτά γιατι δεν ξέρουμε ποτέ πως περνάμε απο τη θεωρία στην πράξη . Και έρθει εκεινη η ώρα του σεισμού εκει αλλαζουν ολα και δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθει η πλάκα και εάν εισαι στα όρια ή πολύ κοντα στα όρια μπορεί να υπάρχει διαρωγμή - ρήγμα του οπλισμου οπως λένε η μηχανικοι κκαι αυτο να επηρεάσει ολη τη στατική επάρκεια της πολυκατοικιας ... Το θέμα ειναι σοβαρό φυσικά και οπως ειπαμε απευθυνσου σε καποιον μηχανικο πριν κανεις οτιδηποτε δεν παιζουμε με αυτα . Σε εμάς έγινε ένας σεισμος 4,6 ριχτερ πριν κανα μηνα και ειδα ολο το ενυδρειο να τρέμει φυσικά το σπίτι ειναι καινουργιο και ακολουθησαμε ακριβως οτι μας ειπε ο μηχανικος που μας διαβεβαιωσε οτι η πλάκα σηκώνει με το ενυδρειο αυτο το τελευταιο , τα άλλα ενυδρεια και το υπάρχον φορτίο , επιπλα , ντουλάπες , καναπέδες , πληντυρια , κουζίνες , βιβλιοθήκες , τοιχους κλ.π περίπου το 60% του συνολικου φορτιου που μπορεί να αντέξει οπότε ειμαστε συνολικά αρκετά κάτω από τα όρια . Επίσης πρέπει να υπολογίσεις ένα κινητο φορτίο του 1 τόνου γιατι μην ξεχνάς τα άτομα που μπαινοβγαίνουν στο σπίτι σου και μπορεί να έχεις γενέθλια και να καλέσεις 10-12 άτομα και αυτο δεν ειναι αμελητέο φορτίο και ειδικά π.χ. εάν πάνω στο τσακίρ κέφι αρχίσετε να χορέυετε ρυθμικά όλοι μαζί κοντά στο ενυδρειο η πλάκα εκείνη τη στιγμή φορτίζεται σημειακά( από το φορτίο του ενυδρειου + τη συντονισμένη σημειακή φόρτιση από τη κίνηση 12 άτομων ) με τεράστια φορτία που εάν δεν ξεπερνουν τα όρια αντοχής της είναι τουλάχιστον πάρα πολύ κοντα !!! Φυσικά αυτο δεν σημαίνει οτι εαν βάλεις μαζεμένα 2 τόνους σε συγκεκριμένο σημειο και αδειο να εχεις ολο το υπολοιπο σπιτι οτι δεν μπορει να εχεις καποιο προβλημα . Πάντα ειναι θέμα του τι σιδερά μπήκαν , εάν μπηκαν οπως τα σχέδια ολα τα σιδερα , γιατι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο εκει που θα βάλεις το ενυδρειο μια στο εκατομμυριο να έχει παραληφθει κατα την κατασκευή ενα σιδερο και να ειναι το αδυνατο σημειο της πλάκας , που αυτο δεν φαινεται στα σχέδια . Το ξέρει μονο ο επιβλεπων μηχανικος της οικοδομης οταν την έχτιζαν . Καλο ειναι να παρεις τη δικη του γνώμη ή καποιο αλλου πολιτικου μηχανικου εαν αυτος δεν ειναι διαθεσιμος . Είναι πολυ΄σημαντικό εγώ το έψαξα πάρα πολύ καλά γιατι δεν μπορεσα να βρω τον επιβλέπων μηχανικο και πήρα γνώμες απο 3 μηχανικους και μια αναλυτικη εκθεση στατικής μελέτης επάρκειας της πλακας απο έναν . Είναι μεγάλο το αγχος σου και σε καταλαβαίνω . Εάν παρόλαυτα ο μηχανικός σου δώσει το οκ το προχωράς εάν πάλι προκειται για παλια οικοδομή που οι αντοχες ειναι μικροτερες τοτε ειναι πρεπων να πας σε λιγο μικροτερο ενυδρειο . Πιστεύω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως αλλά αυτο ειναι δική μου άποψη χώρις να έχω δει τα σχεδια της οικοδομης τα υπάρχοντα φορτία της πλάκας οπου διαμένεις και τα στοιχεια του οπλισμου και των υπεραντοχων της πλάκας . Αυτα απο μένα ελπίζω έστω και λίγο να σε βοήθησα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να φώτα σας.
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός ενυδρείου 700 λίτρων αλλά έχω τις εξής απορίες, είμαι στο 1ο όροφο και το πάτωμα που έχω είναι δρύινο καρφωτό και από ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είναι αρκετά γερό και ότι λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα είναι πως εμένα το ""λογικά"" δεν με καλύπτει γιατί μιλάμε για 700 λίτρα και όχι για 60-70, πιστευετε θα μπορουσε να αντέξει το βαρος..

Επίσης, επειδή βάση δεν έχω και η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα να έχω, μπορώ να το έχω στο πάτωμα με μερικές παχιές στρώσεις από αφρολέξ από κάτω ή η βάση είναι απαραίτητη 100%;;;
Καλό είναι να μπει βάση το αφρολέξ τι να κρατήσεις με το που το γεμίσεις θα γίνει χαλκομανία ειναι τεράστιο το βάρος . !!
-------------------------
Να μην μπει αφρολεξ εννουσα *

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 22-08-18 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-21, 22:04
anjius Ο χρήστης anjius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2017
Περιοχή: Θεσ/κη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καινούρια κτήρια, έχουν πλάκα που αντέχει 1000-1500 κιλά /τμ, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές. Τα μπαλκόνια, 500 κιλά /τμ.
Το συνολικό βάρος ενυδρείου, κυμαίνεται σε κιλά, αναλόγως του εξοπλισμού και της διακόσμησης. ¶λλο αν το ενυδρείο έχει λίγα πράγματα μέσα, άλλο αν είναι "νταμάρι". Τα όρια που αφορούν το συνολικό βάρος ενυδρείου βρίσκονται από τα λίτρα τους σε κιλά, πολλαπλασιαζόμενα με συντελεστή 1,2 ως 1,8, δηλ, ενυδρείο με όγκο 100 λ, μπορεί να έχει βάρος από 120, ως 180 κιλά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-21, 19:45
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

οι πρόβολοι ναι, οι πλάκες, όχι! θα πρότεινα να αναζητηθει η στατική μελέτη και στις πρώτες σελιδες της θα αναγράφονται οι παραδοχές ως προς ποια φορτία έχει επιλυθει ο φορέας, οι πλάκες σε κατοικίες ειναι για περίπου 300κγρ/μ2... οι αποφασεις δικές σας. Μια παρατήρηση, εάν σχεδιάζαμε για 1000 η 1500 κιλα ανα τμ, τότε θα είχαμε περίπου κατασκευη γέφυρας και με κοστολόγιο 3 με 5 φορές υψηλότερο, τετοια νουμερα δεν υπάρχουν σε σπίτια.
Καλή συνέχεια.

http://prntscr.com/1unf775
το παραδειγμα ειναι ενα οποιδήποτε, απο το δίκτυο, αλλα ειναι αυτό που ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για 450 λίτρα ενυδρειο puntakias22 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 16-05-15 07:38
Τι λάμπες για ενυδρειο 210 λίτρα gergioz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 24-03-14 15:06
Καινουργιο ενυδρειο 180 λίτρα! dimitrak2000 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 14-03-09 01:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05057 seconds with 13 queries