Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-04-17, 21:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαι αυτό ισχύει με το 10% αλλά σιγουρα θα θέλεις συχνο καθαρισμα , αυτό δεν το γλιτώνεις Με Κόι, δεν υπάρχει βαριέμαι το καθάρισμα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-04-17, 21:51
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Ο πατερας σου εχει αλλα φιλτρα η βασιζεται 100% στο bog?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-04-17, 21:54
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Όχι μόνο αυτό εχει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-04-17, 22:02
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Εγω εχω κ 2 πιεσης οποτε λογικα τα πολλα θα τα κρατανε...θα το ψαξω ομως πιο καλα!σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-04-17, 22:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Nα είσαι καλά Βασίλη τα πίεσης κάνουν κυρίως μηχανική φίλτρανση οπότε σχετικά και με το bog δεν θα έχεις αιωρούμενα σωματίδια .
Καλή επιτυχία σου ευχομαι !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-04-17, 08:11
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Unhappy

Μπορεις να κανεις μια παρουσιαση του φιλτρου του πατερα σου?Σε ξενα φορουμ που διαβαζω δεν εχω βγαλει ακρη με εχουνε μπερδεψει οι διαφορετικες αποψεις τους...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-04-17, 10:12
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημερα Βασίλη , αυτην την περίοδο δυστυχώς όχι δεν έχω φωτογραφικό υλικό .
Μόλις βρω ευκαιρία θα σου πώ .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-04-17, 20:20
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημερα Βασίλη , αυτην την περίοδο δυστυχώς όχι δεν έχω φωτογραφικό υλικό .
Μόλις βρω ευκαιρία θα σου πώ .
αναμενω λοιπον
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-04-17, 22:28
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Θελω τα φωτα σας....Χαλασε η μια αντλια νερου.τι κανω με το φιλτρο πιεσης?ξερω οτι η βιολογια θα καταστραφει, τι κανω με τα σφουγγαρια και βιολογικο υλικο μολις παραλαβω καινουρια αντλια?σημερα βρηκε κ αυτη να χαλασει.... Ακολοθει και 2ημερο αργιων....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-05-17, 10:49
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Τα βάζεις μέσα στην Λίμνη όπως είναι Βασίλη . ¶λλο φίλτρο σε λειτουργία έχεις ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-05-17, 05:39
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Εχω ακομα ενα φιλτρο και εντος της εβδομαδας θα κατασκευαστει το φιλτρο φυτων 1000 λιτρων.για καλη μου τυχη ομως η αντλια ξαναπηρε τα πανω της και ξεκινησε να λειτουργει!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-05-17, 17:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αντε ωραία με το καλό !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-05-17, 09:20
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Γνωριζει κανεις εαν η λαβα φθειρεται οπως η ελαφροπετρα και πια η τιμη κυβικου?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-05-17, 21:19
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

φιλε βασιλη η λαβα ειναι πολυ σκληρο πετρωμα δεν θα παθει τιποτα.εγω εχω μεγαλες πετρες σε μερικα ενυδρεια μου και μερικες φορες που χρηαστικε να σπασω μερικες για να τις διαμορφωσω, σπαγανε παρα μα παρα πολυ δυσκολα.για τι πραγμα ομως την θελεις? για το bog filter που θες να φτιαξεις?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-05-17, 07:48
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ναι για το bog filter
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-05-17, 11:24
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

βασιλη μου το ξερω οτι εγω σου ανεφερα για τη λαβα την ελαφροπετρα και τα λεγκα που χρησιμοποιουν στα bog.και μιας και εγω το σκεπτομαι εδω και χρονια να φτιαξω ενα. η γνωμη μου και μονο η γνωμη μου ειναι πως οταν εγω θα φτιαξω δεν θα βαλω τιποτα και κανενα υλικο απο αυτα που βλεπεις οτι βαζουν η απο αυτα που σου ειπα.και θα σου συστηνα να κανεις το ιδιο.η ιδεα μου ειναι να βαλεις μια σειρα πλαστικα καφασια αναποδα στο κατω μερος της δεξαμενης σου και ισως με μια μονο στρωση αραιο δυχτι σκιασης και πανω σε αυτα να πατησουν μια δευτερη στρωση με καφασια με φυτα γυμνοριζα που θα απλωσουν γρηγορα ριζες να σου φιλτραρουν το νερο και να ειναι πιο ευκολο στο καθαρισμα ,και μιας και εισαι σε νησι και δεν ξερω αν βρισκεις ευκολα φυτα ενα ευκολο φυτο σαν αντοχη αλλα και να το βρεις που κανει καλη δουλεια στο φιλτραρισμα ειναι η κυπερη οχι ο παπυρος ο αιγυπτιακος,ειναι αλλο φυτο.επισης οι υδροβιες οι ιριδες ,το νεροσεληνο η λευκοκεφαλα και αλλα.την εισοδο του νερου στην λεκανη σου απο κατω,και αλλη μια βανα κατω για το αδειασμα .και στο επανω μερος την εξοδο.το νερο θα μπαινει απο κατω ,και θα αρχιζει να γεμιζει την δεξαμενη σου ανεβαινοντας προς τα πανω περνωντας απο τις ριζεσ των φυτων ,και στο τελος πανω πανω ,απο ενα σωληνα θα υπερχιλιζει στη λιμνη σου.Με αυτο τον τροπο οταν θα θες να το καθαρισεις το φιλτρο θα σηκωνεις τα καφασια με τα φυτα οπου και το βαρος θα ειναι και πιο διαχειρισιμο θα τα ξεπλενεις θα τους κλαδευεις λιγο τις ριζες για να μην εξαπλωθουν ανεξελεκτακα θα ξεπλενεις και τη λεκανη σου και αυτο ηταν. αντι για καφασια υπαρχει και πιο ειδικο υλικο να βαλεις στο κατω μερος .αλλα και τα τελαρα μια χαρα θα ειναι και πιο οικονομικα.και ολα αυτα που σου αναφερω ειναι οι σκεψεις μου αν θα εφτιαχνα δικο μου πως θα το εφτιαχνα.(μη με βριζεις μετα αν κατι στραβωσει)παντα κραταω και μια πισινη τωρα η αποφαση ειναι δικια σου,καλλη επιτυχια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-05-17, 11:35
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Με εχεις βαλει σε σκεψεις τωρα...φυτα εχω διαφορα απλα δεν ξερω τα ονοματα τους.εχω παπυρο,2 ιριδες ,ενα που ειναι σαν γκαζον κιτρινοπρασινο,2 διαφορετικα ειδη καλαμιαων και 3 νουφαρα.Θα σε ακουσω κ θα το κανω ετσι οπως λες μιας κ τα εχω ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-05-17, 12:13
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

βασιλη τα νουφαρα μην τα βαλεις στο μπογκ θα στα πνιξουν οι ριζες απο τα αλλα φυτα . οι ιριδες οι υδροβιες ειναι οσες εχουν κονδυλο,οχι βολβο.και εκτος απο την germanica που εχει κονδυλο αλλα δεν ειναι υδροβια.το αλλο τωρα που λες σαν γκαζον πρεπει να δω φωτο.και τα καλαμια οκ αλλα υπαρχουν πολλα πιο ωραια φυτα και ασυνηθειστα να βαλεις να τα χαιρεσε. αναμενω με αγωνια το αποτελεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-05-17, 15:56
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Equisetum hyemale ειναι το ενα καλαμι, Iris luisiana “Blue” η μια ιριδα Scirpus zebrinus το δευτερο καλαμι την αλλη ιριδα και αυτο σαν γκαζον δεν βρηκα την ονομασια τους τα πηρα απο του Γρυλλη ολα αλλα δεν εχει φωτογραφιες σε ολα τα φυτα του.η μονη μου απορια ειναι αν γυμνοριζα θα στεκονται ορθια γιατι εδω περα φυσαει πολυ και ορισμενες φορες ξεριζωνει η κ σπαει ο αερας τεραστια δεντρα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-05-17, 17:40
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

βασιλη μου αν τα πηρες απο τον γιαννη ειναι ολα οκ.αυτο που λες σαν γκαζον αν κανει στις κορυφες του ασπρα πολυ μικρα λουλουδακια ειναι η οπτικες ινες scirpus cernus λεγετε στα λατινικα. η αν κοκκινιζει ειναι το imperata cylindrica.το equisetoum καλυτερα μην το βαλεις ειναι πολυ επεκτατικο.το γκαζον που λες αν ειναι η οπτικες ινες η imperata γυμνοριζα μαλον θα το χασεις.βαλε τις ιριδες στιριξετες με μερικες πετρες και θα εισαι ενταξει.και τα carex λογικα θα σου κανουν δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-05-17, 18:05
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Τωρα τα εχω μεσα στο νερο σε γλαστρα με χαλικια.ειναι ευκολο να τα αφαιρεσω απο τις ριζες η θα κανω μεγαλη ζημια στα φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-05-17, 18:14
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

αν τα βαλεις κατευθειαν μεσα στο νερο και το νερο σου εχει θρεπτικα να αποροφησουν αυτο δηλαδη που θες κι ολας,εκτος απο το γκαζον μαλλον αυτο δεν γινεται γιμνοριζο.θα ειναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-05-17, 16:57
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Αυριο κιολας αν προλαβω θα το στησω.οι τρυπες εχουνε γινει τα ρακορ εχουνε μπει λαστιχο σπιραλ θα παω να αγορασω κ να τοποθετησω φυτα κ τελαρα
-------------------------
Αυτο που λεω σαν γκαζον φαινεται στην 4η φωτογραφια με τη σειρα που τις εχει ανεβαση η Αρτεμης 2ο φυτο απο δεξια.ειναι κιτρινοπρασινο χορταρι
-------------------------
Ελπιζω οι 2 εξοδοι μιας ιντσας να επαρκουνε...
-------------------------
Γιωργο τι λες για 2 παραλαγες που σκεφτηκα?Η 1η ειναι να βαλω το πανι ακριβως πανω απο τις σωληνες που θα ειναι η εισοδος του νερου επειδη η δεξαμενη που πηρα ειναι στρογγυλη σαν ενας μεγαλος κουβας και πανω στα τελαρα δεν θα καθεται ωραια λογω του κυκλου που σχηματιζουν τα κουφωματα και η 2η ειναι να βγαλω τα φυτα απο τις γλαστρες και να τα τοποθετησω πανω στα τελαρα αφου τα πλυνω καλα οπως ειναι σχηματισμενες οι ριζες μαζι με τα χαλικια κ εχουνε κ βαρος γιατι εδω οπως ειπα εχει πολυ αερα και πολυ φοβαμαι οτι καθε μερα θα τα σηκωνω.....τι λες?
-------------------------
Επίσης να βάλω στο φίλτρο δυόσμο κ μέντα? Κ με τα νούφαρα τι να κανω?όμορφα είναι αλλά μου την δίνουνε επειδή μένει τροφή κ σαπίζει ανάμεσα στα φύλλα. ..
-------------------------
Και αναμεσα στις γλαστρες μενει πολλες φορες φαγητο που σαπιζει γιαυτο το λογο μπηκα στην διαδικασια να φτιαξω τετιο φιλτρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasiliosbill : 09-05-17 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-05-17, 17:46
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

βασιλη γεια σου.στο κατω κατω μερος της λεκανης σου πρεπει να εχεις ενα κενο ασφαλειας με νερο ,να μην περασουν οι ριζες απο τα φυτα και πανε στις βανες και σου τις βουλωσουν.για αυτο το λογο ειπα μια στρωση με τελαρα σαν βαση, και μετα πανω σε αυτα να βαλεις τα φυτα μεσα σε αλλα τελαρα η σε τρυπητες γλαστρες για υδροβια φυτα ,να μπορεις να τα σηκωνεις.τωρα το οτι η λεκανη σου ειναι στρογγυλη και τα καφασια ορθογωνια και θα σου αφησουν κενα πρεπει να βρεις κατι σαν egg grate η στα μελισοκομικα ειδη να παρεις βασιλικο διαφραγμα να το κοψεις κυκλικο και να το πιασει με πλαστικα δεματικα στα κενα που μενουν.το δυχτι σκιασης ακομα μπορεις να παρεις λαστιχο για μπεκ ποτισματος να το κανεις κουλουρα και μαλιστα διπλο θα ειναι καλυτερα θα ειναι καπως πιο γερο ,και σε αυτη την κουλουρα να δεσεις το δυχτι παλι με δεματικα,αυτο μπορεις να το φτιαξεις να ταιριαζει ακριβως στο κυκλικο σχημα τις λεκανης σου.οσο για τα νουφαρα σου ,τα νουφαρα θελουν χωμα δεν μπορεις να τα βαλεις στο bog.εγω πλεον τα εχω βγαλει απο την λιμνη με τα κοι μου,εχω μονο στα χρυσοψαρα . και εχω βαλει και σε 200λιτρες λεκανες.το καθε ειδος μονο του.
-------------------------
α ξεχασα να σου πω η μεντα δεν ξερω αν θα σου παει στο νερο νομιζω δεν.ο δυοσμος παει καπου νομιζω και εδω μεσα στο φορουμ μας καποιος σταυρος αν θυμαμαι καλα ειχε φτιαξει ενα μπογκ φιλτερ και μαλιστα και για μανταρινους και ειχε βαλει δυοσμο. το θεμα ειναι δεν ξερω αν κατι απο αυτα τα φυτα μπορει να ενοχλησει τα ψαρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgostriv : 09-05-17 στις 17:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-05-17, 17:56
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Θα το φτιαξω με λαστιχο ποτισματος εχω αφθονο,σ2 ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και τις αμεσες απαντησεις!Να εισαι καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-05-17, 18:02
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

βασιλη αναμενουμε με αγωνια. να δουμε και τα αποτελεσματα της φιλτρανσης.οτι χρειαστεις ρωτας ελευθερα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 10-05-17, 16:56
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Σημερα το πρωι το εστησα οπως μου ειπες τωρα αναμενω να δω τα αποτελεσματα....ελπιζω να ειναι αμεσα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 10-05-17, 18:53
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο βρε θηριο ποτε προλαβες.η ροη του ειναι ειναι ενταξει?βαλε και καμια φωτο να δουμε το εργο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-05-17, 21:05
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Η ροη εχει πεσει αρκετα αφου οι σωληνωσεις ειναι +15 μετρα...συντομα θα αντικατασταθει η αντλια 4200 λ/ωρα με μια 8000 λ /ωρα
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-05-17, 11:23
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

το φιλτρο uv σε πια θεση ειναι σωστο να το βαλω? Εχω δυο ξεχωριστες αντλιες που πηγαινουνε σε δυο ετοιμα "κινεζικα" φιλτρα πιεσης τα οποια τροφοδοτουν το 1000 λιτρων bog-plant filter και απο εκει επιστρεφουνε στην λιμνη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτα λιμνης GIORGOSKARA Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 4 01-06-18 07:32
κατασκευη λιμνης panos78 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 25-04-12 23:39
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ Serifis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-09-09 12:12
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΛΙΜΝΗΣ kwstas_original Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 14 19-09-09 15:39
ταιστρα λιμνης gutsi Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 0 23-09-07 21:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09574 seconds with 15 queries