Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-03, 19:17
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή Tύρφη

αγόρασα τύρφη με σκοπό να ρίξω λίγο την σκληρότητα μιας απο αυγά να φαν΄και οι κότες αλλά από ψαράκια τίποτα. (τα scalare κάνουν αυγά συνέχεια, αλλά άντε να ξαναπείσω τα ram).

κάπου έχει ξανααναφερθεί σε topic η διαδικασία, δυστηχώς όμως δεν μπορώ να εντοπίσω που.

1. στο κουτί γράφει ότι κατεβάζει το PH κ την KH. Δηλαδή την γενική σκληρότητα δεν την επιρεάζει?
2. ο κος pet shop μου συνέστησε καλό πλύσιμο με καυτό νερό κ σε 25 ημέρες να την πετάξω. σωστό?

υ.γ. γνωρίζωότι θα πρέπει να ελέγχω το ph k kh κάθε εβδομάδα με τις αλλαγές νερού ώστε να μην έχω εκπλήξεις. (έχω κ co2 k το ph μου είναι 7.00 - 7.2 before peat)
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-03, 22:22
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Εγω την εβαλα κατευθειαν οταν την αγορασα στο φιλτρο και εκανε πολυ καλη δουλεια οσο αφορα το ph. Το μειωσε αργα και σταθερα...
αλλα δυστηχως μου χρωματισε πολυ εντονα το νερο!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-03, 00:25
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Κατ'αρχην δεν θα χρησιμοποιησεις ολη την τυρφη της συσκευασιας μαζι......
1/3-1/4 της ποσοτητας ή max ενας θαλαμος εξωτερικου φιλτρου (εξαρταται και απο τον ογκο του ενυδρειου) αρχικα....
Παιρνεις τις μετρησεις νερου (Ph-kh-GH....αλλαζει και το GH) πριν τη βαλεις και παρακολουθεις καθημερινα τις διαφορες μεχρι να δειξει οτι παραμενουν σταθερες (συνηθως λιγοτερο απο μια εβδομαδα).......
Αν δεις οτι δεν εχουν κατεβει τα νουμερα εκει που θέλεις (μην το παρακανεις) αυξανεις την ποσοτητα (σταδιακα)......
Αν δεις οτι η τυρφη τελικα οδηγει σε μεγαλες διαφορες ph-Kh σε σχεση με το νερο της βρυσης καλυτερα να κανεις μικρες-συχνες αλλαγες του νερου απο μεγαλες και πιο αραιες......
Την επομενη μερα της αλλαγης νερου θα μετρας για να δεις οτι το ph-Kh διατηρειται σταθερο......
Αμα δεις οτι το ph αρχιζει να αυξανεται (μην ανυσηχεις δεν θα γινει αποτομα) σημαινει οτι εξαντληθηκε η τυρφη και χρειαζεται αλλαγη...
Πανω και κατω απο την τυρφη βαζεις floss και το αλλαζεις καθε βδομαδα.....
ΙΜΟ δεν χρειαζεται πλυσιμο με καυτο νερο...με κρυο μεχρι να βγαινει (σχετικα) καθαρο ειναι αρκετο και να τη βαλεις σε <καλτσα>....
Συνηθως 3-4 εβδομαδες (εξαρταται απο αλλαγες - ογκο ενυδρειου) ειναι αρκετες....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-03, 14:10
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Και φυσικα βαζεις πριν και μετα την τυρφη υαλοβαμβακα, για να μην χρωματισει το νερο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-03, 14:34
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την βοήθεια. το ενυδρείο είναι 200 λίτρα κ δυστηχώς το φίλτρο δεχόταν έύκολα το κιλό τύρφης, δεν ήξερα κ το έβαλα όλο. θα ΄βγάλω τα δύο τρίτα το απόγευμα να΄χουμε κ κάποια οικονομία. βεβαίως κ έχω βάλει υαλοβάμβακα. 3 μέρες μετά μου έχει ρίξει το kh 1 βαθμό (3 βαθμούς) ενώ το χρώμα στο ph τεστ ταυτοποιήθηκε με του 7 ενώ πριν δεν ήταν ακριβώς το ίδιο. απογοητεύτηκα λίγο γιατί το target ήταν η γενική σκληρότητα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-03, 16:04
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

"Και φυσικα βαζεις πριν και μετα την τυρφη υαλοβαμβακα, για να μην χρωματισει το νερο" ASCCO1

Συγνωμη ρε παιδια αλλα γινεται αυτο το πραγμα ?Μαλλον φιλε μου κανεις λαθος η κανεις πλακα...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-03, 01:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όσο υαλοβάμβακα και να βάλεις πριν και μετά από την τύρφη δεν πρόκειται να μειώσει τον χρωματισμό του νερού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-03, 11:15
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
Και φυσικα βαζεις πριν και μετα την τυρφη υαλοβαμβακα, για να μην χρωματισει το νερο
Μαλλον ο Μανθος ηθελε να πει να κρατησεις πιο καθαρο το νερο απο τα μικροσωματιδια του βγαινουν απο την τυρφη,βγαζει και αρκετα η ριμαδα.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-03, 20:42
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Εμενα προσωπικα, δεν μου ειχε χρωματισει το νερο η τυρφη<< οταν την ειχα βαλει καποτε>>.
παιζει ρολο και η μαρκα τις τυρφης, βεβαια στην εξοδο του φιλτρου μου υπηρχε και σφουγγαρι εκτος απο τον υαλοβαμβακα.
και δεν ενοοω οτι ειχα βαλει ολο το κουτι ,αλλα την δοσολογια που αναφερει ο annivas.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-03, 12:08
sijohn Ο χρήστης sijohn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορινθος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Άλλη ερώτηση. . . Άν δέν απομακρύνουμε τήν τύρφη, μετά το προβλεπόμενο διάστημα, από το φίλτρο. Είναι κακό? Δέν θα έχουν αναπτυχθεί μέσα της, νιτροβακτηρίδια? οπότε να βοηθάει στο φιλτράρισμα?
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-03, 16:36
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καταρχας δεν υπαρχει προβλεπομενο διαστημα για την τυρφη.Απλα υποθετουμε οτι εχει κατα μεσο ορο ενα μηνα ζωης.Αλλες φορες ομως εχει λιγοτερο αλλες φορες μπορει να κρατησει λιγο περισσοτερο.
Μολις τελειωσει η δραση της δεν υπαρχει λογος να βρισκεται μεσα στο ενυδρειο.Απλα γινεται αντικατασταση με καινουριο υλικο εφοσον χρειαζεται.Δεν υπαρχει λογος να πιανει τσαμπα χωρο μεσα στο φιλτρο απο την στιγμη που τελειωνει η επιδραση της μεσα στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-03, 15:11
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μολις τελειωσει η δραση της δεν υπαρχει λογος να βρισκεται μεσα στο ενυδρειο.Απλα γινεται αντικατασταση με καινουριο υλικο εφοσον χρειαζεται.Δεν υπαρχει λογος να πιανει τσαμπα χωρο μεσα στο φιλτρο απο την στιγμη που τελειωνει η επιδραση της μεσα στο νερο.
ασε που η χρησιμοποιήμενη τυρφη κανει θαυματα μετα στις γλαστρες μου....!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04741 seconds with 14 queries