Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-07, 16:28
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή Μεταφορά τους από 150---->450

Γειά σας...

σε λίγες μέρες έρχεται το νέο μου ενυδρείο scubaline 130 που θα φιλοξενήσει δίσκους...

Θα αρχίσω να το στήνω την παρασκευή...θα βάλω 2 σακιά υπότρωμα jbl Aqua Basic plus...
Χαλίκι ακόμα να βρώ..., θα ψάξω..., και αν βρώ θα βάλω μαυρο ή καφέ..

Μετά θα βάλω νερό....Ναι, ναι έχω αγοράσει εδώ και αρκετό καιρό Α.Ο (jbl Reverse Osmosis 120). Μιας και είναι πάρα πολύ αργή θα την βάλω να αρχίσει να δουλέυει από την Πέμπτη και ως την Παρασκευή ελπίζω να έχω ετοιμάσει τα λίτρα...
Κάτι άλλο όμως που σκέφτικα μετά είναι να βάλω νερό από τη βρύση και μετά να αρχίσω να κάνω αλλαγές νερού με μόνο νερό α.ο μέχρι να πέσει το P.h...
Ποιο τρόπο να διαλέξω...? Υπόψην ότι η α.ο κάνει μόνο 120 λίτρα κάθε 24....

Και τώρα τα φυτά και το ξύλο μόμπανι...
Σκέφτικα να βγάλω όσα εχω από το ενυδρείο μου τώρα, και να τα βάλω την ώρα που θα στήνω το ενυδρείο...αυτό όμως δεν θα στρεσαρει τους δίσκους που για αρκετό καιρό δεν θα έχουν καθόλου κρυψώνες..?
Κάτι άλλο που σκέφτικα είναι να στήσω το ενυδρείο και μετά απο αρκετό καιρό να βάλω φυτά....
Τι να κάνω εδώ...?
Btw, όσοι θέλετε πείτε ιδέες για το aguascaping

Το στρώσιμο στο ενυδρείο....
Θα χρησιμοποιήσω τις τροφές για τα ψάρια...δεν θα ακολουθήσω τον τρόπο της αμμωνίας γιατι δεν τον έχω καταλάβει και ίσως κάνω και καμοιά βλακεία...
Θα βάζω καθημερινά τροφή και θα κάνω αλλαγές νερού μέχρι η αμμωνία, τα νιτρικά να πέσουν σε 0...Σωστά...?
Θα βάλω επίσης, το βιολογικό μου υλικό στο νέο ενυδρείο για να στρώσει γρηγορότερα....

Μεταφορά των δίσκων...
Εδώ είμαι σιγουρος ότι θέλει αρκετή προσοχή....!!
Θα τους πιάσω με απόχη, και θα τους βαλω σε ειδικά σακουλια για μεταφορά ψαριών έναν σε κάθε σακούλι...Οι δίσκοι δεν είναι ιδιότροπα ψάρια που να πιάνονται δύκολα έτσι...?!?!?

Ευχαριστώ όλους προκαταβολοκά για τις απαντήσεις σας.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-07, 16:45
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στρώσιμο στο ενυδρείο....
Θα χρησιμοποιήσω τις τροφές για τα ψάρια...δεν θα ακολουθήσω τον τρόπο της αμμωνίας γιατι δεν τον έχω καταλάβει και ίσως κάνω και καμοιά βλακεία...
Θα βάζω καθημερινά τροφή και θα κάνω αλλαγές νερού μέχρι η αμμωνία, τα νιτρικά να πέσουν σε 0...Σωστά...?
Θα βάλω επίσης, το βιολογικό μου υλικό στο νέο ενυδρείο για να στρώσει γρηγορότερα....
Αν βαλεις μερος των βιολογικων υλικων που εχεις απο αλλο στρωμενο φιλτρο, δε χρειαζεται τιποτα αλλο. Το καινουριο σου φιλτρο θα ειναι ετοιμο "μπολιαζοντας" το με τα στρωμενα υλικα του παλιου...
Τα υπολοιπα, στους δισκαδες...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-07, 18:03
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις μερος των βιολογικων υλικων που εχεις απο αλλο στρωμενο φιλτρο, δε χρειαζεται τιποτα αλλο. Το καινουριο σου φιλτρο θα ειναι ετοιμο "μπολιαζοντας" το με τα στρωμενα υλικα του παλιου...
Τα υπολοιπα, στους δισκαδες...
Ούτε τροφή να βάλω...? Πόσο χρόνο θα πάρει να στρώσει το νερό...?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-07, 18:19
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε τροφή να βάλω...? Πόσο χρόνο θα πάρει να στρώσει το νερό...?
Οταν ερθει η ωρα να κανεις τη μεταφορα, θα βαλεις και το μπολι. Η μεθοδος αυτη αφορα στη μεταφορα των βακτηρηδιων απο το ενα φιλτρο στο αλλο. Αφου θα υπαρχει ζωη στο ενυδρειο αμεσως, τα βακτηριδια που θα μεταφερεις θα εχουν τροφη. Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι η ιχθυοφορτηση, καθως αν βαλεις πολλα ψαρια κατευθειαν, μπορει να υπαρξουν δυσαρεστες συνεπειες οπως η αυξηση της αμμωνιας (σκεψου οτι μονο ενα μερος του καινουριου φιλτρου θα εχει αποικηθει).
Μην ξεχνας οτι δεν στρωνει το νερο, αλλα τα υλικα του φιλτρου. Το νερο αποτελει απλα το μεταφορικο μεσο της τροφης των βακτηριδιων (αμμωνια- νιτρωδη).
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-07, 19:08
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν μπορείς να μεταφέρεις όλο το νερό και τα υπόλοιπα φίλτρα κλπ στο νέο ενυδρείο με την μια? Και μετά συμπληρώνεις με ΑΟ + ενα μέρος με αποχλωριομένο βρύσης μέχρι να γεμίσει?
Όσο για τους δίσκους καλύτερα να τους μεταφέρεις σε καθαρούς (οχι τπτ χρησιμοποιημένους με χημικά...) κουβάδες.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-07, 10:38
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορείς να μεταφέρεις όλο το νερό και τα υπόλοιπα φίλτρα κλπ στο νέο ενυδρείο με την μια? Και μετά συμπληρώνεις με ΑΟ + ενα μέρος με αποχλωριομένο βρύσης μέχρι να γεμίσει?
Αν βαλω νερό από το παλιό ενυδρείο, θα στρώσει πιο γρήγορα το νέο ενυδρείο.?!
Όσο για τους δίσκους καλύτερα να τους μεταφέρεις σε καθαρούς (οχι τπτ χρησιμοποιημένους με χημικά...) κουβάδες.
Θα χρησιμοποιήσω σακουλάκια που χρησιμοποιούν οι μαγαζάτορες όταν πουλούν ψάρια, και όχι κουβάδες..!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-07, 11:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα πανε μακρυα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-07, 12:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το πιο σωστό ΙΜΟ είναι να μεταφερθεί το περιεχόμενο (πακέτο) του παλιού ενυδρείου στο καινούργιο και να στρώσεις μετά το παλιό εξ΄ αρχής.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο σωστό ΙΜΟ είναι να μεταφερθεί το περιεχόμενο (πακέτο) του παλιού ενυδρείου στο καινούργιο και να στρώσεις μετά το παλιό εξ΄ αρχής.
Έτσι θα κάνω....
Θα βάλω περίπου 150 λίτρα από το παλιό ενυδρείο, 75% νερό όσμοσης και 25% νερό δικτύου και θα συμληρωθούν έτσι περίπου τα 450 λίτρα...

Τους δίσκους, για να γίνει αυτή η εργασία θα τους δώσω σε ένα πετ σοπ και μετά θα τους πάρω πίσω....Είναι το καλύτερο που θα μπορέσω να κάνω έτσι...?!

Netblues@ Οι δίσκοι δεν θα πάνε μακριά, από το ένα ενυδρείο στο άλλο. Απλά θα τους βάλω σε σακούλια για πιο ευκολο εγκλιματισμο και μεταφορά...!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-07, 12:46
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους δίσκους, για να γίνει αυτή η εργασία θα τους δώσω σε ένα πετ σοπ και μετά θα τους πάρω πίσω....Είναι το καλύτερο που θα μπορέσω να κάνω έτσι...?!
Νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να μπουν σε κουβαδες με καμια αεραντλια. Μην τους στρεσαρεις τζαμπα, αφου η ολη διαδικασια δε θα παρει πανω απο μια ωρα...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-07, 14:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Γιατι δυσκολευεις τη ζωη σου? Στησε το ενυδρειο με την ησυχια σου, κι οταν εισαι ετοιμος, γεμισε το φιλτρο με υλικο απο το φιλτρο στο παλιο ενυδρειο, βαλε οσο νερο μπορεις απο το παλιο ενυδρειο, και γεμισε το υπολοιπο με νερο ιδιας θερμοκρασιας. Αν στο παλιο ενυδρειο εχεις νερο απο ΑΟ, κανε την ιδια μιξη που κανεις στο παλιο (αναλογικα) και συμπηρωσε. Και μολις τελειωσεις μετεφερε απλως τους δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-07, 14:44
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Δεν ξέρω από δίσκους αλλά αυτό που λέει ο Τόλης μου φαίνεται λογικό για κάθε είδους ψάρι
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-07, 19:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι θα κάνω....

Τους δίσκους, για να γίνει αυτή η εργασία θα τους δώσω σε ένα πετ σοπ και μετά θα τους πάρω πίσω....Είναι το καλύτερο που θα μπορέσω να κάνω έτσι...?!

Τι εκανε λεει? Πλακα κανεις υποθετω ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-07, 21:41
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ο τολις τα ειπε πολυ καλα δεν θελει αγχος και πανικο ....ετοιμασε το νεο ενυδρειο μπολιασε το, βαλε και νερο αναλογικα αο και δικτυου και αστο να δουλεψει καμια 10αρια μερες με μπολιασμενο φιλτρο καινουργιο νερο και ενα πλεκο ....ετσι θα στρωσει το νεο υλικο διπλα στο παλιο μια χαρα ...μετα μετεφερε τα ψαρακια με μια αποχη....θα εχεις δυο ενυδρεια πανομοιοτυπα και κανε την μεταφορα με μικρη προσαρμογη....εγω προσφατα εβαλα φυτα και σου το συνιστω και εσενα...καλη επιτυχια.....

αα Τους δίσκους, για να γίνει αυτή η εργασία θα τους δώσω σε ένα πετ σοπ και μετά θα τους πάρω πίσω....Είναι το καλύτερο που θα μπορέσω να κάνω έτσι...?!
διαφωνω και εγω με αυτη την εκδοχη οπως ειπωθηκε και πιο πανω....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-07, 22:13
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
ο τολις τα ειπε πολυ καλα δεν θελει αγχος και πανικο ....ετοιμασε το νεο ενυδρειο μπολιασε το, βαλε και νερο αναλογικα αο και δικτυου και αστο να δουλεψει καμια 10αρια μερες με μπολιασμενο φιλτρο καινουργιο νερο και ενα πλεκο ....ετσι θα στρωσει το νεο υλικο διπλα στο παλιο μια χαρα ...μετα μετεφερε τα ψαρακια με μια αποχη....θα εχεις δυο ενυδρεια πανομοιοτυπα και κανε την μεταφορα με μικρη προσαρμογη....εγω προσφατα εβαλα φυτα και σου το συνιστω και εσενα...καλη επιτυχια.....
Θα κάνω έτσι όπως είπε ο κ.Τόλης....


αα Τους δίσκους, για να γίνει αυτή η εργασία θα τους δώσω σε ένα πετ σοπ και μετά θα τους πάρω πίσω....Είναι το καλύτερο που θα μπορέσω να κάνω έτσι...?!
διαφωνω και εγω με αυτη την εκδοχη οπως ειπωθηκε και πιο πανω....
Δεν το έκανα ακόμα αυτό..., σκέφτικα να το κάνω όταν θα έστηνα το ενυδρείο για να αποφύγω να τους στρεσάρισμα , αλλά όπως φαίνεται δεν ήταν και πολύ καλή ιδέα....
...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-01-07, 22:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω δεν το ειπα ακριβως ετσι. Αν μεταφερει οσο πιο πολυ νερο μπορει (για να εχει να φτιαξει οσο λιγοτερο καινουργιο νερο μπορει) και ολο το υλικο του παλιου φιλτρου - για τα ιδια ψαρια, δεν χρειαζεται κανενα επιπλεον στρωσιμο, μπορει να κανει την μεταφορα αμεσως.
Αυτο προυποθετει οτι χαλαει το παλιο ενυδρειο, πραγμα που ετσι εχω καταλαβει η κανω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-07, 22:17
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πολυ καλα τα λιτρα σου ...οι δισκοι σου θα ειναι πολυ ευτυχισμενοι εκει.....μου διαφευγει τωρα αλλα ποσα ψαρακια εχεις...???
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-01-07, 22:31
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο προυποθετει οτι χαλαει το παλιο ενυδρειο, πραγμα που ετσι εχω καταλαβει η κανω λάθος?
Tο παλιό ενυδρείο χαλάει.., είστε σωστός...!!

Τώρα έχω 2 δίσκους αλλά ΄στο σψθβαλινε σκέφτομαι να βάλω σύνολο 5...είμαι σωστός..?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-01-07, 13:17
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο παλιό ενυδρείο χαλάει.., είστε σωστός...!!

Τώρα έχω 2 δίσκους αλλά στο mp scubaline 130 ( ) σκέφτομαι να βάλω σύνολο 5...είμαι σωστός..?
btw..., έχω συγχιστεί με τόσες απαντήσεις σε σχέση με το νερό του ενυδρείο...

Δεν θα μπορέσω να βάλω νερό από το παλιό ενυδρείο στο καινούργιο γιατί μέσα υπάρχουν οι δίσκοι.Που θα τους βάλω...? Σκέφτικα να τους δώσω σε πέτ σοπ για λίγο καιρο αλλά μου είπατε ότι δεν είναι καλή ιδέα...
Θα στήσω το ενυδρείο το καινούργιο, βάζοντας βιολογικό υλικό από το παλιό ενυδρείο στο καινούργιο και θα περιμένω λίγο καιρό να στρώσει...Θα πάρει αρκετό καιρό..?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Carebean pirate : 31-01-07 στις 13:24
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-01-07, 15:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γιατί κάνεις τα εύκολα δύσκολα?

Όταν έχεις τεστάρει το νέο ενυδρείο και όλα είναι οκ, θα μεταφέρεις τα ψάρια σε 2-3 κουβάδες. Θα βάλεις όλο το νερό από το παλιό στο νέο ενυδρείο, τα φίλτρα, το υπόστρωμα και θα συμπληρώσεις φρέσκο νερό (σε σωστή θερμοκρασία). Βάζεις τα ψάρια μέσα και είσαι έτοιμος.
Το έχω κάνει και γι΄ αυτό στο προτείνω. Είναι πανεύκολο…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-01-07, 17:05
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Exclamation

Η αναλογία είναι καλή όμως..? (150 παλιού ενυδρείου + 300 λίτρα από όσμωση και νερό δικτύου... )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-01-07, 17:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η περισσότερη βιολογία δεν είναι στο νερό, αλλά στα φίλτρα μας και στο υπόστρωμα. Σου είπα το έχω κάνει δεν είναι τπτ.
Δηλ. μερικοί που κάνουν αλλαγές νερού 50%? Τι γίνεται τότε.
Απλά θέλει προσοχή στη θερμοκρασία, στο Ph και την σκληρότητα των νερών.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-01-07, 19:09
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

θα κανεις αυτο που σου ειπαν τα παιδια (χαλας το παλιο και στηνεις στρωμενο το καινουργιο) αλλα κανε και μετρησεις ..μη ριξεις ολα τα υπολοιπα 300λιτρα με τη μια ....μη τυχον χρειαστεις και νερο δικτυου....ειπαμε πως δεν θελουμε μεγαλες μεταβολες σε ph gh kh ....οσο μικροτερες γινεται.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-01-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Ωραία.., ελπίζω να τα καταφέρω και να μήν κάνω καμοιά βλακεία...!
Μπορείτε να μου πείτε, ας πούμε κάποιο "κόλπο" γαι να μην τα κάνω σκ@τ@...? δεν θα βάλω μονο νερό υπόστρωμα κ.τ.λ και στο τέλος τους δίσκους....
έχω αγχωθεί και έχω ένα περειργο συναίσθημα πως αυτό θα μου πάρει, πάρα πολύ ώρα και δεν θα τα καταφέρω...


Θα χρησιμοποιήσω μαυρο χαλίκι, αλλά επειδή θα είναι πολύ λίγο θα αγοράσω κι' άλλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-02-07, 01:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ασε το παλιο ενυδρειο να δουλευει ως εχει.

Φτιαξε με την ησυχια σου (οσες μερες θες) το νεο ενυδρειο, ριχνοντας το χαλικι, βαζοντας διακοσμητικα ξυλα (αν εχει), συνδεοντας τις σωληνωσεις του φιλτρου κλπ μεχρι να εισαι ικανοποιημενος και ναχεις ετοιμο το αδειο απο νερο ενυδρειο σου.

Γεμισε το 1/3ο του ενυδρειου με νερο απο την ΑΟ συν βρυσης - μιξη οσο πιο κοντα γινεται στις παραμετρους νερου που εχεις στο παλιο ενυδρειο. Αν εχεις φυτα φυτεψε τα. Παντα με την ησυχια σου.
Ασε να περασει και μια μερα και δυο - βαλε και τον θερμοστατη να δουλευει ναναι ιδια η θερμοκρασια με το παλιο ενυδρειο (μπορει να χρειαστει να βαλεις το θερμοστατη οριζοντια γιατι θαχεις λιγο νερο).

Δυο μερες πριν τη μεταφορα μην ταισεις καθολου τους δισκους. Οταν εισαι ετοιμος, γεμισε 2 κουβαδες (καινουργιους που να μην εχουν χρησιμευσει σε σφουγγαρισμα) μεχρι το 1/2ο με νερο απο το παλιο ενυδρειο, και βαλε μεσα τους 2 δισκους. Σκεπασε τους κουβαδες με μια πετσετα να ναι σκοτεινα και ναναι χαλαροι.

Βαλε οσο πιο πολυ νερο μπορεις απο το παλιο στο νεο ενυδρειο κι αστο να ηρεμησει αν σηκωθουν βρωμιες. Κανονικα θα πρεπει να παει περιπου στη μεση. Μετεφερε τα υλικα του παλιου φιλτρου στο καινουργιο. Αυτη η διαδικασια (μεταφορα νερου και υλικων) δεν θα σου παρει ουτε μια ωρα. Το νεο φιλτρο ΔΕΝ θελει στρωσιμο, αφου θα εχει υλικα που συντηρουσαν τους ιδιους δισκους στο παλιο. Καθε λιγο, καθε 10-15 λεπτα (αφου εχεις ριξει το νερο απ το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο) ριχνε ενα κυπελακι νερο απο το νεο ενυδρειο στους κουβαδες με τους δισκους.

Οταν τελειωσεις και βαλεις το φιλτρο να δουλευει, βαλε και τους δισκους μεσα. Ασε κλειστο το φως κανα δυο μερες να ειναι ηρεμοι, και τις επομενες μερες συμπληρωνε νερο μεχρι να γεμισει το ενυδρειο.

Ελπιζω να βοηθησα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-02-07, 16:25
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε το παλιο ενυδρειο να δουλευει ως εχει.

Φτιαξε με την ησυχια σου (οσες μερες θες) το νεο ενυδρειο, ριχνοντας το χαλικι, βαζοντας διακοσμητικα ξυλα (αν εχει), συνδεοντας τις σωληνωσεις του φιλτρου κλπ μεχρι να εισαι ικανοποιημενος και ναχεις ετοιμο το αδειο απο νερο ενυδρειο σου. αυτά θα τα βάλω από το παλιό ενυδρείο.., έτσι..?

Γεμισε το 1/3ο του ενυδρειου με νερο απο την ΑΟ συν βρυσης - μιξη οσο πιο κοντα γινεται στις παραμετρους νερου που εχεις στο παλιο ενυδρειο. Αν εχεις φυτα φυτεψε τα. Παντα με την ησυχια σου.
Ασε να περασει και μια μερα και δυο - βαλε και τον θερμοστατη να δουλευει ναναι ιδια η θερμοκρασια με το παλιο ενυδρειο (μπορει να χρειαστει να βαλεις το θερμοστατη οριζοντια γιατι θαχεις λιγο νερο).
Μιας και έγινε λόγος για θερμοστάτες, θα πρέπει να βάλω 2 έτσι..? Έχω μόνο 1 θερμοστάτη 150w....

Δυο μερες πριν τη μεταφορα μην ταισεις καθολου τους δισκους. Οταν εισαι ετοιμος, γεμισε 2 κουβαδες (καινουργιους που να μην εχουν χρησιμευσει σε σφουγγαρισμα) μεχρι το 1/2ο με νερο απο το παλιο ενυδρειο, και βαλε μεσα τους 2 δισκους. Σκεπασε τους κουβαδες με μια πετσετα να ναι σκοτεινα και ναναι χαλαροι.

Βαλε οσο πιο πολυ νερο μπορεις απο το παλιο στο νεο ενυδρειο κι αστο να ηρεμησει αν σηκωθουν βρωμιες. Κανονικα θα πρεπει να παει περιπου στη μεση.Μετεφερε τα υλικα του παλιου φιλτρου στο καινουργιο. Αυτη η διαδικασια (μεταφορα νερου και υλικων) δεν θα σου παρει ουτε μια ωρα. Το νεο φιλτρο ΔΕΝ θελει στρωσιμο, αφου θα εχει υλικα που συντηρουσαν τους ιδιους δισκους στο παλιο. Καθε λιγο, καθε 10-15 λεπτα (αφου εχεις ριξει το νερο απ το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο) ριχνε ενα κυπελακι νερο απο το νεο ενυδρειο στους κουβαδες με τους δισκους.

Οταν τελειωσεις και βαλεις το φιλτρο να δουλευει, βαλε και τους δισκους μεσα. Ασε κλειστο το φως κανα δυο μερες να ειναι ηρεμοι, και τις επομενες μερες συμπληρωνε νερο μεχρι να γεμισει το ενυδρειο.
Τι νερό να βάζω..? (Α/Ο, δικτύου..??)
Ελπιζω να βοηθησα...
ήσασταν αρκετά κατατοπιστικότατος...

Έχω ήδη βάλει την Α/Ο να δουλευει..! Τι να κάνω το άχρηστο νερό της..?

πριν από 10-15 λεπτά ήρθε το ενυδρείο μου...δεν έχει λαθος..είναι πολύ όμορφο...το φίλτρο φαίνεται πάρα πολύ καλό (άξιζε τα λεφτά του τελικά....!!). Γενικά είναι όμορφο ενυδρείο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-02-07, 16:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα χρειαστεις χαλικι σιγουρα κι αλλο - αγορασε καινουργιο για το νεο ενυδρειο - αν βγαλεις απο το παλιο θα αγχωσεις τα ψαρια και πιθανον να ανεβασει και τιμουλες το νερο.

Συμπληρωνε με νερο τετοιο που να ειναι ιδιο με το νερο που εχεις στο παλιο ενυδρειο, δεν ξερω τι νερο εχεις στο παλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-02-07, 18:12
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρωνε με νερο τετοιο που να ειναι ιδιο με το νερο που εχεις στο παλιο ενυδρειο, δεν ξερω τι νερο εχεις στο παλιο.
εχω νερό Α/ο και δυκτίου με αναλογία 60% (Α/Ο) - 40%(Δικτύου) άρα θα βάλω περίπου τέτοιο νερό...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-07, 20:15
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

αρε τυχερε να εφτιαχνα και εγω ενυδρειο με δισκους.....
το 40% γιατι να μην ειναι το νερο απο το ενυδρειο σου
το θεμα ειναι οτι μπορει να πεσει πολλη το Ph και η σκληροτητα αλλα δε νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-07, 21:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
το 40% γιατι να μην ειναι το νερο απο το ενυδρειο σου
το θεμα ειναι οτι μπορει να πεσει πολλη το Ph και η σκληροτητα αλλα δε νομιζω

Ποπο θα σε παρακαλουσα να διαβαζεις τα μηνυματα πριν πεις μια ασχετη γνωμη που μπορει να μπερδεψει κοσμο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
Φωτογραφίες από είδη Ξιφοφόρων και υβρίδια τους halvas69 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 27-04-05 12:28
DIY ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 450 ΛΙΤΡΩΝ. Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 19-01-05 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09705 seconds with 13 queries