Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-08-14, 22:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Επιλογή φωτισμού σε Αφρικάνικο

Θέλω τη γνώμη σας για να επιλέξω ενα καλό φωτισμό για το Αφρικάνικό μου. Οι διαστάσεις του ειναι 120*47*60 (340 λίτρα συνολικά) και παίρνει 3 λάμπες των 39w.
Αυτη τη στιγμη έχω πάνω 1 λάμπα 14.000Κ και άλλες δυο OSRAM που δε γράφουν Κέλβιν αλλα τον αριθμο 840 (μου είπαν περίπου στα 4100Κ). Έχω και μια ροζ που δε χρησιμοποιώ όπως και άλλη μια με 14000Κ (λευκη του πάγου). Πάνω στην άμμο μου έχει δημιουργηθεί άλγη πρασινοκαφέ (όχι κυανό όπως πίστευα τόσο καιρο) και θεωρω οτι ειναι απο τον φωτισμό γιατι εμφανιζόταν συχνά και με τη συσκότιση που έκανα νομίζοντας οτι ειναι κυανό, εξαφανιζόταν εντελώς και άντε πάλι μετα απο κανά μήνα τα ίδια.
Μπορείτε να μου πείτε γνώμες για συνδυασμούς τριών λαμπών για έναν σωστό φωτισμό; Όχι με αυτές τις λάμπες που ήδη έχω, γενικά ας μιλήσουμε αν και θα ήθελα τη ροζ για να τονίζει λίγο τα χρώματα των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή φωτισμού-λάμπας tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 31-01-14 00:21
Επιλογή φωτισμού για φυτεμένο ενυδρείο bouboulas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 30-08-13 20:44
200 λιτρα αφρικάνικο agnos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 01-03-10 05:19
Επιλογή φωτισμού για 300άρι nekcharis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-09-09 09:41
Επιλογή του κατάλληλου φωτισμού. ΠΑΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 05-12-06 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03390 seconds with 14 queries