Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-12, 19:17
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Unhappy Το κερατόφυλλο λιώνει

Γεια σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κερατόφυλλο μου, το οποίο και με ξενίζει, μιας και από όσο ξέρω, πρόκειται για εύκολο φυτό.

Διαθέτω ένα ενυδρείο 90 λίτρα, με δύο χρυσόψαρα, δύο μηλοσαλίγκαρα και πολλούς σαλιγκαρολαθρεπιβάτες! Το ενυδρείο είναι εξοπλισμένο με ένα fluval 205 και δύο Sylvania Grolux (18+18 watt).

Αγοράστηκαν τρία κερατόφυλλα τα Χριστούγεννα, τα οποία βρίσκονταν σε άριστη κατάσταση. Τήρησα πρόγραμμα 10ωρου φωτισμού και με την βοήθεια των λιπασμάτων Florin-K και FlorinMulti (18 σταγόνες από κάθε σκεύασμα, με αυτή τη σειρά, και διαφορά 2 ωρών μετά από κάθε εβδομαδιαία αλλαγή 20 λίτρων), μπόρεσα και είχα φοβερή ανάπτυξη σε 2-2,5 μήνες (έκανα και κλάδεμα)!!!

Το ενυδρείο φροντίζουν οι δικοί μου, μιας και εγώ εργάζομαι μακριά από την πόλη μου, για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Επιστρέφοντας για το Πάσχα, βρίσκω μια απελπιστική κατάσταση! Το κερατόφυλλο χάνει εύκολα τα φύλλα του, ο κορμός κόβεται εύκολα με απλό και απαλό τράβηγμα (πριν ήθελε δύναμη) και το φυτό έχει χάσει το πράσινο χρώμα του και είναι κίτρινο. Φαίνεται δε να είναι ελαφρώς καλυμμένο με κάτι άσπρο (ίσα που φαίνεται).

Μετά την σημερινή αλλαγή, μέτρησα νιτρικά 10-20 ppm. ¶λλα τεστ δεν έκανα, ωστόσο έχω για pH, αμμωνία, νιτρώδη, σκληρότητες (όλα όσα έχω είναι υγρά τεστ TETRA και API).

Επίσης το φίλτρο είχε πολύ πεσμένη ροή, η οποία διορθώθηκε με καλό καθαρισμό του. Εννοείται ότι δεν καταστρέφω την βιολογία.

Τι μπορεί να φταίει, λοιπόν; Είναι δυνατόν το βρώμικο φίλτρο να έκανε την ζημιά;


Υ.Γ.
1. Να συμπληρώσω φόρμα; δεν είδα κάτι αντίστοιχο όπως υπάρχει για τις ασθένειες των ψαριών...
2. Συγγνώμη, για το μακροσκελέστατο () μήνυμά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-12, 19:23
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

το κερατοφυλλο ειναι πολυ λεπτο και κοβεται ευκολα. τα χρυσοψαρα δεν σου το τρωνε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-12, 19:32
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

μπορει να μην φταιει και τιποτα..... γενικα το κερατοφυλλο ειναι ευκολο φυτο και δεν θελει ουτε πολυ φωτισμο ουτε λιπασματα ουτε φρου φρου και αρωματα...... απλα θελει νιτρικα!!!! τωρα μου εχει τυχη να βαλω σε ενυδρειο με λιγα νιτρικα και χαμηλο φωτισμο και να γινετε τουμπανο...... αλλα και να βαλω σε αλλο ενυδρειο και ενω ολα ειναι οκ να λιωνει και να μην μπορω να κανω κατι!!!!! αν εχεις αρκετα ψαρακια και φιλτρο που δουλευει σωστα και γινετε σωστα ο κυκλος του αζωτου τοτε θα εχεις και νιτρικα.... κανε καμια μετριση και αν ειναι πεσμενα μπορεις να βαλεις κανενα ζουμι..... http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1521

αλλιως αν δεν πιασει βαζεις μια αγγελια και σου στελνουν με το κιλο οι συμφορουμιτες!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-12, 19:32
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Μπα, δεν μπορώ να πω ότι το τρώνε και πολύ. Όπως γράφω επάνω, σε κάποια φάση το φυτό είχε γεμίσει το ενυδρείο σε μεγάλο βαθμό, που πάει να πει ότι τα ψάρια δεν το ενοχλούσαν τόσο ώστε να αποτελούν πρόβλημα...

Και ξέρω ότι κόβεται εύκολα αλλά όπως παρατήρησα αυτή η ευκολία αυξήθηκε...

Επίσης γράφω πιο πάνω πόση είναι η μέτρηση και γράφω και πόσα ψάρια έχω...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-12, 19:35
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

αλλα ξεχασα να σου γραψω οτι το τρωνε τα χρυσοψαρα.......!!!!
-------------------------
αφου εχεις χρυσοψαρα το λογικο ειναι να εχεις και νιτρικα εκτος και αν ειχες τοσο μεγαλη ποσοτητα κερατοφυλλου και τα μηδενισε.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 09-04-12 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κερατόφυλλο mitsos1975 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-10-10 19:15
κερατόφυλλο και NO3 sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-02-10 22:38
Όπως το κερατόφυλλο sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 13-02-10 00:12
Κερατόφυλλο fitas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-05-09 09:33
Ψάχνω κερατόφυλλο aenke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-03-09 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03437 seconds with 15 queries