Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-09, 16:35
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή hemianthus callitrichoides

Aυτο το φυτο κατι πρεπει να εχει μαζι μου.. =ρ ειχα παρει 4 γλαστρακια πριν κανα μηνα και με το που τα φυτεψα μεσα σε μια εβδομαδα τα ειχαν παιξει ολα. Υπεθεσα οτι κατι θα επαιζε με τα συγκεκριμενα η με το τροπο που τα φυτεψα. Πηγα λοιπον την δευτερα και πηρα αλλα 2 γλαστρακια, ετσι οπως ηταν τα εβαλα στο ενυδρειο με τα γλαστρακια χωρις να τα φυτεψω και την πρωτη μερα μια χαρα ηταν τιγκα στο Pearling.Την δευτερη ελαχιστοποιήθηκε και σημερα αρχισαν να καφετιζουν μερικα φυλλα τους!Το ενυδρειο ειναι το 120λιτρο που εχω στην υπογραφη μου με μπουκαλα co2, προσθηκη flourish,seachem iron,καλιο και NO3 15-20 po4 :1 και περιπου 1 watt το λιτρο πλεον με 30cm αποσταση απο τα cuba. Τι μπορει να συμβαινει??Θελουν κατι ιδιαιτερο τα συγκεκριμενα?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-09, 16:58
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο το φυτο κατι πρεπει να εχει μαζι μου..
απλά δεν σε πάει...το 'χω πάθει κι εγώ με άλλα πολύ πιο εύκολα φυτά. δώσε λίγο χρόνο πάντως στο φυτό σου να προσαρμοστεί. μερικά φυτά μεγαλώνουν emersed κι όταν τα βυθίζεις στο νερό τρώνε ένα σοκ μέχρι να πάρουν τα πάνω τους.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-09, 17:01
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ναι γιαυτο και τα κράτησα στο γλαστρακι. Παιζει δηλαδη να καφετισουν τα φυλλα ολα και μετα να ξαναπαρει τα πανω του?
Επισης δεν χρειαζετε συγκεκριμενο καποιο στοιχειο παραπανω ετσι? Γιατι το ψαχνω google και δεν βρησκω κατι τετοιο
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-09, 22:36
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Και εγώ οταν τα 'εβαλα στο νερό μεσα στην πρώτη βδομάδα έπαθαν ενα γερό σοκ και έχασαν αρκετά φύλλα,με την άυξηση όμως του CO2 πήραν τα πάνω τους 'εβγάλαν καινούργια φύλλα (πιο μικρά σε σχήμα) και μου έκαναν μεσα σε ενα δίμηνο ενα καταπληκτικό χαλί πάχους σχεδόν 2 εκ.Το ιδιο κάναμε και σε ένα άλλο ενυδρείο με της ιδιας παρτίδας φυτά (Tropica) με μια καθυστέρηση 2-3 εβδομάδων λόγω πειραματισμών του ιδιοκτήτη του και τώρα τα φυτά πάνε πολύ καλύτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-09, 22:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Σταυρο μη ξεχνας ομως οτι εσυ τα εχεις με Flourite*,ενω ο "τυχερος" φιλος μας δεν διευκρινιζει...

* εισαι ιδανικα "σε ολα σου"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-09, 23:05
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Σταυρο μη ξεχνας ομως οτι εσυ τα εχεις με Flourite*,ενω ο "τυχερος" φιλος μας δεν διευκρινιζει...

* εισαι ιδανικα "σε ολα σου"
Σωστο ,αλλά και ο αλλος φίλος μου δεν έχει Flourite άλλα ένα υπόστρωμα της Tetra ου το έβαλε πριν κάνα 6μηνο απλώς πάει πιο αργά το φυτό. Οπωσδήποτε ένα φρέσκο υπόστρωμα οταν υπάρχουν και καλές -σωστες συνθήκες φωτισμου ,παροχής CO2 και λίπανσης βοηθά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-09, 00:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εχω δει ενυδρεια οπου το HC ειναι δεμενο σαν moss πανω σε ξυλα ή πετρες και παει μια χαρα, οποτε το υποστρωμα δεν φαινεται να παιζει ουσιωδη ρολο.
Αντιθετα ζωτικης σημασιας φαινεται οτι ειναι το CO2 γι αυτο το φυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-09, 06:34
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Σαν φυτο χαρακτηριζεται ως μη απαιτητικο-μετρια ευκολο οντως, απλα αναφερα στον Σταυρο οτι στη δικη του περιπτωση ειναι οοολααα +
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-09, 07:28
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Και σε μένα πάντως, το πρώτο δοκιμαστικό γλάστρακι που είχα βάλει, είχε διατηρηθεί μια χαρά χωρίς λίπανση εκτός από λιγο flourish, για περίπου ένα μήνα.
Απλά είχε μείνει στάσιμο. Το μόνο που είχε, ήταν μπόλικο co2 και όταν ξεκίνησα και λίπανση, άρχισε να αναπτύσσεται κανονικά.
Απ'την άλλη όμως, σε άλλο πρόσφατο post του lucky13 είδαμε οτι το co2 του είναι παραπάνω απο αρκετό..
Απο κυκλοφορία και διάχυση πως πας? (λέμε τώρα)
Το φίλτρο σου δεν είναι και πολύ δυνατό και αν έχει βουλώσει και λίγο, ίσως δεν είναι αρκετό.
Θα έλεγα απο περιέργεια να δοκιμάσεις και τον drop checker σε διάφορες θέσεις για να δεις που βρίσκεσαι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-09, 13:51
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις, και εγω δεν πιστευω οτι παιζει και καταλυτικό ρολο το υποστρωμα γιατι στο pet shop ειναι στο γλαστρακι και πηγαινε μια χαρα, με το που το εβαλα στο ενυδρειο πηρε την κατιουσα.. Οσο για την κυκλοφορια εχω προβλημα οντως με το φιλτρο και το καθαριζω συγουρα μια φορα την εβδομαδα γιαυτο και ειμαι σε αναζητηση μεγαλητερου φιλτρου να δουλευουν μαζι με το ιδη υπαρχον αλλα και παλι δεν ξερω αν φταιει αυτο γιατι ολα τα αλλα φυτα πηγαινουν μια χαρα καιρο τωρα. Οσο για την διαχυση εχω της dennerle το γυαλινο το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια, το βγαζει spray τελειως το co2 και ειναι συγουρα πανω απο 30ppm. Τελικα τι ειναι καλητερο? Να τοα αφησω ως εχει στο γλαστρακι μεχρι να προσαρμοστει η να το φυτεψω τωρα?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-09, 14:25
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τοα αφησω ως εχει στο γλαστρακι μεχρι να προσαρμοστει η να το φυτεψω τωρα?
Αυτό είναι που λέμε ερώτηση κρίσεως..
Η γνώμη μου είναι οτι εξαρτάται απ'το πως το βλέπεις να πηγαίνει τώρα που είναι στο γλαστράκι. Εάν συνεχίζει να χαλάει, τότε λογικά εάν το μεταφυτέψεις κιόλας θα δυσκολευτεί περισσότερο.. Εάν όμως βρεις τι φταίει και σταθεροποιηθεί στο γλαστράκι, τότε νομίζω οτι θα αντέξει το φύτεμα και σιγά σιγά θα προσαρμοστεί. Το σίγουρο είναι οτι στο γλαστράκι θα έπρεπε να διατηρείται.. Σήμερα έχει διαφορά σε σχέση με εχθές?

Επίσης η καλή κυκλοφορία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή διάχυση (και όχι μόνο). Και τον καλύτερο διαχύτη να έχουμε, εάν δεν πάει παντού το νερό τότε έχουμε θέμα.. Εάν καλύπτεσαι απο βιολογία ως έχει, θα μπορούσες να βάλεις ένα σκέτο κυκλοφορητή τύπου coralia για να είσαι σίγουρος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-09, 15:53
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ναι και εγω στο γλαστρακι λεω να το αφησω ακομα και βλεπουμε.. Nαι ειναι ελαχιστα πιο χαλια απο προχθες..κυριως το ενα βασικα απλα με ανησυχεί που δεν εχει ακομα σχεδον καθολου pearling.. =\ Οσο για το φιλτρο-κυκλοφορια παιζει το εξης, απο βιολογια ειμαι τελειως καλα δεν εχω μετρισει ποτε τπτ αλλα απο κυκλοφορια μαλλον δεν ειμαι και πολυ καλα. Ουτως η αλλως παντως παω για εξωτερικο λογο και του χωρου, παντως τα cuba τα εχω σε θεση οπου υπαρχει ικανοποιητική κυκλοφορία
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-09, 21:54
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
..απλα με ανησυχεί που δεν εχει ακομα σχεδον καθολου pearling..
Μην ανησυχείς γι'αυτό, και σε μένα το ίδιο γινόταν στην αρχή. Λογικά θα το επιβεβαιώσουν και άλλοι.
Έχω την υποψία οτι αν το βγάλεις έξω για καμια ώρα και το ξαναβάλεις, θα ξαναρχίσει για άλλες 2-3 μέρες.
Απλή υποψία, καλύτερα να μην το δοκιμάσεις
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hemianthus callitrichoides - tips & tricks? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-02-06 20:11
Hemianthus callitrichoides, που? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 20-01-06 17:09
Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 24-11-05 16:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04915 seconds with 13 queries