Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-04, 13:51
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Μωρε Αρωστια σιγουρα...αλλα τι αρωστια?

Γεια χαρα.

Λοιπον στο θεμα μας...στο ενυδρειο μου ( http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2525 ) παρατηρησα στην τελευταια αλλαγη νερου τα εξης προβληματα.
1. Δυο απο τα δεκα Cardinal ειχαν εμφανισει μαυρα σημαδια (σαν να εχεις παρει ενα πινελακι και να εχεις κανει μικρες βουρτσιες πανω τους) και μαλιστα το ενα απο τα δυο (που μαλλον ειναι και ο chief του κοπαδιου) ειχει βγαλει και ενα ασπρο πραμα εμανω του σαν βαμβακι. Αμεσως πηρα αποχη για μεταφορα σε καραντινα και κατα την προσπαθεια μου να τα πιασω ξεκολησε απο το μεγαλο Card. το ασπρο πραμα (τρομερη περιγραφη το ξερω) οπου και το επιασα και μου φανηκε σαν μυκητας.
2. Επισης παρατηρησα οτι στα 2 Col. Fasciata εχουν φουσκωσει εντονα οι κοιλιες τους ( και οχι μονο οταν τρωνε ). Το ενα δε εκ των δυο ειχε κανει πριν απο κανα μηνα και μια σκατουλα (excuse my language) ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! ισα με 2 φορες το μηκος του, και ασπρη.
Εψαξα στα τοπικ του GAB αλλα δεν βρηκα κατι που να μετατρεψει τις υποψειες μου σε βεβαιοτητα και ετσι απευθηνθηκα στον LFD μου με τον οποιο μετα απο αρκετη συζητηση καταληξαμε στο συμπερασμα οτι για τα Cardinal μαλλον ειναι καποιο εξωπαρασιτο + μυκητας και για τα Gourami πρεπει να ειναι Dropsy.
Ετσι μου εδωσε ενα φαρμακο ESHA 2000 το οποιο ειναι Γενικης χρησης (και για προληψη) για εξωπαρασιτα αλλα γραφει οτι προλαμβανει και Dopsy στο αρχικο σταδιο . Ετσι ακολουθησα τις οδηγειες χορηγησης και στα 2 Card. (καραντινα) αλλα και στο ενυδρειο μου για τα Gourami.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης :

1. Μετα απο 3 μερες θεραπειας τα Card. δεν δειχνουν να χειροτερευουν. Να τα αφησω στην καραντινα ή να τα επαναφερω στο ενυδρειο

2. Στα Gourami εχουν ξεφουσκωσει αρκετα οι κοιλιες τους αλλα μηπως αυτο δεν λεει και κατι και η αρωστια (οποια κι αν ειναι ) επανελθει

3. Αληθεια με το ταισμα και την φαρμακευτικη αγωγη τι παιζει μπορουν να συμβαινουν ταυτοχρονα

Και μερικα στοιχεια ακομη που ισως βοηθησουν...
PH ~ 7.5 / 8.0
KH = 5
GH = 9
No3 = 10 ~ 20 mg/l

Ελπιζω στα φωτα σας και στην αποθεραπεια των ψαριων μου.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-04, 17:00
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή Re: Μωρε Αρωστια σιγουρα...αλλα τι αρωστια?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
μαλιστα το ενα απο τα δυο (που μαλλον ειναι και ο chief του κοπαδιου) ειχει βγαλει και ενα ασπρο πραμα εμανω του σαν βαμβακι. Αμεσως πηρα αποχη για μεταφορα σε καραντινα και κατα την προσπαθεια μου να τα πιασω ξεκολησε απο το μεγαλο Card. το ασπρο πραμα (τρομερη περιγραφη το ξερω) οπου και το επιασα και μου φανηκε σαν μυκητας.
Νομιζω οτι στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε για Fungus...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
2. Επισης παρατηρησα οτι στα 2 Col. Fasciata εχουν φουσκωσει εντονα οι κοιλιες τους ( και οχι μονο οταν τρωνε ). Το ενα δε εκ των δυο ειχε κανει πριν απο κανα μηνα και μια σκατουλα (excuse my language) ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! ισα με 2 φορες το μηκος του, και ασπρη.
Ασπρα περιττωματα σημαινουν συνηθως καποιου ειδους εντερικη μολυνση...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-04, 16:53
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Τελικα το ενα card. αποδημισε στο ψαροπαραδισο...αλλα το αλλο δεν δειχνει να χειροτερευει και το γυρισα πισω στο ενυδρειο γιατι σκεφτικα πως περισσοτερο στρεσαρετε και αρωστενει μοναχο του χωρις να μπορει να κρυφτει καπου παρα μεσα στο ενυδρειο με το κοπαδι του. Το παρακολουθω στενα και δειχνει κανονικη συμπεριφορα (τρωει-ακολουθει το κοπαδι). Ειχες δικιο για το fungus παντως το εψαξα κι εγω καλυτερα και ηταν σιγουρα αυτο. Ευχαριστω για την βοηθεια.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03151 seconds with 14 queries